Tweede Blad. Auto-bandieten. Provinciaal Nieuws U NUMMER 40. DONDERDAG 16 MEI 1912. 35e JAARGANG. sten den, tteu ol m en >nz. ïatte enz 120 DLA. :eed. jaar 1 wiel Het c en zijn met het( cord 2 en Bng, verd it de ato's ver t de kGE van den. •ich- 120. "fTnvcleicr der Kamer vaD KooP" V Cl ölCig handel en Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar 1911. Algemeene Beschouwingen. Evenmin als 1910 mag 1911 een goed jaar voor onze gemeente en omstreken genoemd worden. Niet onverdeeld gun stig zijn dan ook de uitkomsten over het afgeloopen tijdvak. Hadden al eenige schoenfabrikanten en handelaars in four nituren door hunnen exporthandel en enkele leerfabrikanten, wellicht tenge volge van een verbeterd en versneld looisysteem geen reden tot klagen, zoo is de algemeene toestand onzer industrie toch niet rooskleurig. Er wordt veel ge klaagd over geringe verdiensten en slechte betaling der afnemers in de Hol- landsche steden desniettemin vonden bekwame arbeiders het heele jaar door volop werk tegen goed loon. De voor uitzichten voor het ingetreden jaar zijn intusschen wel meer hoopvol. De groote droogte en verzengende hitte gedurende den geheelen zomer en een goed deel van den herfst, werkten ongunstig zoowel op den gang der in dustrie als op den toestand van land bouw en veeteelt. In 1911 kregen verschillende fabrikan ten en leveranciers in deze streek weer ruimschoots deel van faillissementen en onderhandsche accoorden in Holland en elders, tengevolge waarvan sommige in richtingen haar bedrijf moesten staken, meer arbeiders dan voorheen geruimen tijd werkelpos bleven en verscheidenen zich metterwoon in andere gemeenten vestigden. Dat die verhuizing, niet alleen van werkloozen maar ook van goede arbeidskrachten, aangelokt door hooge loonen van elders, het bevolkingscijfer onzer gemeente niet stijgen deed, be hoeft wel geen betoog. Gelukkig en dit is een niet te onderschatten lichtzijde, breidt de exporthandel zich voortdurend uit, wat ons met reden in aizienbaren tijd het einde der dépressie doet hopen. Met verlangen zien wij uit naar de rijksvak school waarvan de door de Regeering gedecreteerde bouwplannen reeds ge- ruimen tijd in onderzoek zijn en welker tot standkoming maar veel te lang op zich laat wachten. Wij zullen over het nut dier school hier niet opnieuw uit weiden het is genoegzaam bekend hoe onze Kamer zich daarvoor geinteresseerd heeft. Toch kunnen wij niet nalaten ook terloops onze spijt te betuigen dat eene handelsschool, die met genoemde inrich ting zoo'n mooi, ondeelbaar geheel zou vormen, niet den haar zoo noodigen steun mocht verwerven. Wij durven echter de hoop koesteren dat dit vraag stuk weldra op gunstige wijze zijne op lossing zal vinden. De landbouw en veeteelt, wij schreven het reeds boven, hadden nog minder reden tot tevredenheid. De droogte was oorzaak, dat verscheidene gewassen een zeer gering beschot opleverden, terwijl door het epidemisch heerschen van mond- en klauwzeer, de handel in en de uitvoer van vee naar buiten belang rijk geschaad werden. De hoogere prijzen, die de landbouwers voor zuivelproducten konden erlangen, compenseerden in verre na niet de schade door genoemde oor zaken geleden. Op welk gebied ook viel te klagen, niet op dat der bouwkundige vakken en dit is te opmerkelijker, wijl, gelijk wij reeds zeiden, velen de gemeente ver lieten. Tal van flinke heerenhuizen, bur ger- en arbeiderswoningen op verschil lende punten, benevens eene nieuwe machinale schoenfabriek in de St. An- toniusstraat, werden in 1911 gebouwd, terwijl men nog steeds bezig is met den bouw de voltooiing van nieuwe panden. Op ander gebied, wij memoreeren het met genoegen, is verder groote voor uitgang waar te nemen. Het Rijks-Post en Telegraaf kantoor geeft aanmerkelijk hoogere cijfers in vergelijking met vorige jaren, evenzoo op de Staatsspoorweg, baanvak 's Bosch, Waalwijk, Zwaluwe en der tramlijnen van deHollandsche Buurt- spoorweglijnen TilburgWaalwijk Pleusden's Bosch. De beweging bij het Correspondentschap der Ned. Bank neemt gestadig toe. Bij de gemeentelijke gasfabriek viel be langrijken vooruitgang te constateeren, terwijl wij met voldoening vernemen dat de Maatschappij der Waterleiding haar bedrijf voortdurend ziet ontwikkelen, hetgeen ook met het oog op de volks gezondheid ten zeerste toejuiching ver dient. Op het expeditiekantoor van van Gend Loos bleef het goederen-vervoer niet achter bij dat van vorige jaren. In de haven was de scheepvaart iets minder. Bij het gemeentebestuur is een plan tot verbreeding en verbetering in bewerking. Hiernaar wordt met veel belangstelling uitgezien evenals naar de oplossing van de vraag hoe en wanneer de waterloop ,,de Loint" en de daar mede in verband staande algeheele rloleerlng in onze gemeente eene beurt zullen krijgen. Door de reeds aangehaalde besmette lijke veeziekte waren de markten niet zoo druk als in 1910, toen zij profiteerden van het feit dat groote veemarkten in Holland door het heerschen van mond en klauwzeer geruimen tijd gesloten waren. Thans moest onze markt ver scheidene weken hetzelfde lot onder gaan. De werken aan de Maasmond kunnen thans nagenoeg als voleindigd beschouwd worden In den toestand van het Drongel- sche Veer en het afwatering?- en be- vloeiingskanaal kwamen geene verande ringen van beteekenis. De toestand aldaar mag thans be- bevredigend heeten. Het verkeer wordt steeds drukker naar mate de handels- relatiën tusschen onze gemeente en het Land van Heusden en Altena toenemen. Wij wenscheu nog de aandacht te vestigen op het navolgende Men legt zich hier nog te weing toe op nieuwe takken van nijverheid naast de bestaande leder-en schoenindustrie. Onze gemeente toch biedt zoovele voordeelen aan boven andere door directe verbinding met spoor, tram en waterwegen redenen waarom men mag veronderstellen dat er voor zaakkundige industrieelen alle kans van slagen is. Wij hebben op deze omstandigheid reeds jaar en dag gewezen, en koesteren nu met vertrouwen de hoop, dat tenge volge van den aanleg der nieuwe straat, de uitbreiding en verbetering onzer ver keerswegen te water en te lande, de ondernemingsgeest moge ontwaken en dat men weldra ook hiertoe het blijde initatief zal kunnen waarnemen. Gamier en Va let omsingeld- PARIJS, 14 Mei. Extranummers van de avondbladen, die met groot geweld door Parijs heen gevent worden, melden dat Garnier en Valet in een villa te Nogent, het bekoorlijke plaatsje aan de Marne vlak bij Parijs, omsingeld zijn. NOGENT, 14 Mei. De bandieten Gar nier en Valet worden belegerd in een huis bij de viaduct van den Oostenlijken spoorweg. Zij schieten op de menigte en de politie. De brigadier Fleury is gewond. NOGENT, 14 Mei. Op het oogenblik zijn 3 politie-beambten gewond. Honder den schoten worden gewisseld. De ge liefde van Garnier heeft zich hedenavond om 8 uur overgegeven. Men zal het huis in de lucht laten springen. NOGENT, 14 Mei. De poging om het huis in de lucht te laten vliegen heeft niets opgeleverd want na de ont ploffing wordt het schieten van beide zijden voortgezet. NOGENT, 14 Mei. Het is ongeveer 8 dagen geleden, dat Garnier, Valet en de geliefde van Garnier te Nogent waren aangekomen en de villa huurden, waarin zij nu omsingeld zijn. NOGENT, 14 Mei. De bandieten die hier gekomen waren in den waan, dat ze onbekend waren, haddei-j iettemin voorzorgen genomen om niet herkend te worden. Zij hadden hun haar geverfd en de villa gehuurd zonder van de tus- schenkomst van het verhuurkantoor ge bruik te maken. De beide mannen gin gen nooit uit. De geliefde van Garnier deed de huishouding en de boodschappen. NOGENT, 14 Mei. Ten gevolge van de door Guichard, het hoofd van den veiligheidsdienst ontvangen inlichtingen verliet deze heden namiddag om halfzes plotseling den Quai d'Orfèvres in gezel schap van verscheidene inspecteurs. Te Nogent aangekomen, begaf Guichard zich naar de villa Bonhoure, waar hij, zijn sjerp in de hand houdende, voor het huis uitriep >In naam der wet, de commissaris van politie*. Een individu in den tuin loste een revolverschot, dat niemand raakte. Guichard trok zich met de inspecteurs terug en liet daarop de villa omsingelen. Hij waarschuwde ook den prefect van politie, die talrijke agenten afzond en vergezeld van HamardTouuy den procureur van de republiek, zelf onmiddellijk naar Nogent vertrok. Ge durende dezen tijd werden ook de gen darmes uit den omtrek en de zouaven van het fort van Nogent ontboden. Zij ontvingen wapens en patronen en bega ven zich naar de bewuste plaats, waar heen spoedig ook een reusachtige me nigte samenstroomde. Inmiddels hadden de belegeraars reeds de vijandelijkheden geopend. De inspec teurs, voorzien van schilden, die uit stuk ken plaatijzer vervaardigd waren, tracht ten het huis naderbij te komen. De prefect Lépine was bijna gedood door een kogel, die eenige centimeters boven zijn schouder voorbijfloot. Ongelukkiger wijze werd de brigadier Fleury zwaar in den buik gewond. De inspecteur Lépine werd in de zijde getroffen, de inspecteur Courouze werd ook, maar lichter gewond. Guichard kon in weerwil van het ge weervuur de woning naderen en ver klaarde, dat het wel degelijk Garnier en Valet waren, die zich daar met 1 of 2 vrouwen bevonden. De geliefde van Gar nier toonde zich aan een venster en werd herkend door Guichard. Deze gaf haar een teeken om zich over te gevet.Kort daarop kwam zij ook naar buiten om onmiddellijk in hechtenis genomen te worden. Om 6 uur 50 werd het dak van het huis ingegooid met reusachtige brokken steen, die boven van de viaduct naar beneden werden geworpen. De belegerden houden op met vuren. Om 8 u. 15 wordt een vrij krachtige ontploffing gehoord. De duisternis belet echter zich rekenschap te geven van de uitwerking van het helsche werktuig. De luchtverplaatsing was geweldig. Het op gewonden publiek schreeuwde: >ler dood!4 De ontploffing werd veroorzaakt door een dynamietbom, die boven van de viaduct geslingerd werd. Na de ont ploffing antwoorden geweerschoten uit de villa. De bandieten beginnen weer opnieuw te vuren op de gendarmes en inspecteurs. NOGENT, 1 5 Mei. Toen de later aan gekomen agenten van de reserve brigade uit Parijs voor het belegerde huis ver schenen, werden zij door het publiek langdurig toegejuicht. De bandieten die eerst in den kelder waren gevlucht, klommen naar den zolder, vanwaar zij het schieten voortzetten, maar minder hevig dan eerst. Men veronderstelde, dat hun schietvoorraad uitgeput begon te raken. Om 10.15 liet de prefect van politie van Parijs om electrische zoeklichten vragen, omdat zonder deze voor alle menschen in de buurt van het huis in het vervolg van den nacht groot gevaar zou ontstaan. Er moesten maatregelen getroffen worden om den ijver van de burgers wat te bekoelen, die aan het schieten waren hun kogels floten den politieagenten en gendarmes om de ooren Men heeft van Vincennie om dynamlet- patronen gevraagd. De vraag is, welk oogenblik het meest geschikt is om het huis op te blazen. Misschien zal men wachten tot het dag wordt. NOGENT, 14 Mei. 11 u. 25. Twee dynamietpatronen werden aange bracht, tengevolge waarvan een gedeelte van een muur werd vernield. De bandieten slaagden er nog in zich verdekt op te stellen. (Zie Laatste Berichten. Waalwijk, 15 Mei 1912. A. N. B v. S. Maandagmiddag ten 3 uur werd in 't café van den heer J. Marinus te Tilburg, eene bestuursvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabri kanten gehouden. Na eene breedvoerige discussie werd besloten inzake de raden ziekte- en invaliditeitswet een adres te richten aan de Tweede Kamer met het verzoek, het ontwerp, zooals het daar ligt niet aan te nemen, maar een nieuw adres in te dienen, waarin rekening wordt gehouden met de industrie en zoo dit niet kan dan zich aansluiten hij 't adres door verschillende industrieelen aan de Kamer gezonden en daaraan een clausule toe te voegen, om de administratie toch zoo zuinig mogelijk te doen zijn, opdat zooveel mogelijk terecht kome in de zakken der verzekerden. Ook over de invaliditeitswet werd eenie breedvoerige gedachtenwisseling gevoerd. Uitvoering. Slechts een matig aantal personen woonde Zondagmiddag] in de Hervormde Kerk alhier de buitengewone uitvoering bij, die door Mevrouw Secrève, sopraan en den heer Jan van Rijsselberg baryton, met begeleiding van den heer Secrève, gegeven werd. Wij schreven hierboven „buitengewone" uitvoering, werkelijk het was iets buitengewoons en degenen, die er niet waren hebben dubbel ongelijk gehad. In de weldadige kalmte, die op deze plaats nog meer dan in een zaal doet genieten, is met de grootste aan dacht het vol en prachtig geluid der zangeres gevolgd, die met een innig muzikale voordracht en schoone stem ieders bewondering afdwong. Mevrouw Secrève paart aan een uitstekend ge schoolde stem en sympathiek krachtig geluid, eene onberispelijk zuivere into natie. En de baryton-zanger de heer Jan van Rijsselberg met zijn geluid van reusach- tigen omvang, warm, vol en heerlijk. Dat is werkelijk een zeldzame stem. Zelden hoorden wij een zoo) volumneu- zen baryton, die hoog, zoowel als laag, zulk een schoonheid ontwikkelt. Ook het accompagnement van den heer Secrève was, evenals vroeger uit nemend. zoodat 't geheel, maar ook alles afzonderlijk, den tegenwoordigen een waar en zeldzaam kunstgenot heeft ge bracht. Komt spoedig terug, zouden we durven zeggenen dan hopen we dat we tijdig het publiek op de hoogte kunnen brengen en moet en zal er minstens tweemaal of driemaal zooveel volkkomen. Gids voor Waalwijk en Omgeving. De nieuwe Koerier schrijft Gids voor Waalwijk en Omgeving Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieleneen uitgave der vereenigiog Waalwijks Belangtot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Het mooie boekje is zoo volledig mogelijk en wekt door een reeks foto's en een uitvoerige beschrijving het verlangen naar een uitstapje in Waalwijk en de omgeving. Het Handelsblad schrijft Bij de Waalwijksche stoomdrukkerij Antoon Tielen verscheen als uitgave der vereeniging »Waalwijksch Belang4 een Gids voor Waalwijk en omgevingbedoeld voor hen, die de plaats bezoeken en om ingezetenen van nuttige inlichting te die nen. Vrouwenkiesrecht. Blijkens advertentie in dit blad zal Vrijdag a.s. 17 Mei te 3 uur alhier in Hotel Verwiel een tweede vergadering gehouden worden van de Afdeeling Langstraat van den Bond voor Vrouwen kiesrecht. Thans zal in die vergadering optreden de welsprekende propagandiste Mej. Staas van Amsterdam, en zal er waarborg zijn dat de aanwezigen beter dan de vorige keer zullen ingelicht wor den. Zijn er velen, die nog niet juist weten waarom 't gaat in deze zaak, on getwijfeld zal door Mej. Staas volkomen opheldering gegeven worden. Mogen dan velen, zoowel mannen als vrouwen, ter vergadering opkomen, opdat meer de overtuiging doordringe dat geen dwaze meeningen, maar rechtvaardige eischen en bereikbare toestanden door den Bond worden voorgestaan. Sportdag. Meldden we in ons vorig nummer, dat W.V. door bijzondere omstandighe den er niet in was geslaagd nog dit seizoen een sportdag te organiseeren we kunnen nu berichten, dat door de bijzondere activiteit van het W.V. bestuur zij er werkelijk in geslaagd is morgen een prachtig sportfeest daar te stellen, wat zal bestaan uit een schitterende medaillewedstrijd. Deelnemende vereenigingen zijn Excelsior (Rotterdam), Kantoorelftal „Arnoldi" (Rotterdam), H. M. S. (Breda), „Waalwijk Vooruit". Excelsior zagen we reeds 2en Paasch- dag alhier tegen W.V. spelen en toonde deze over uitstekende spelkwaliteit te beschikken. Het kantoorelftal >Arnoldi" van de firma A.J. van den Berg Limited, staat onder leiding van den oud-W.Ver den heer E. Zeckendorf. Deze Heer is ondanks hij momenteel in Rotterdam huist, nog volbloed Waalwijker en heeft hij zich zeer veel moeite getroost, om met een flink elftal vergezeld door een groot aantal supporters naar Waalwijk te komen. Zijne moeite is niet tever geefs geweest, zoodat we morgen een vijftigtal Rotterdammers in ons midden zullen hebben. Verder neemt deel H.M.S. (Breda) kampioen der le klasse B.V.B. en W.V. Het programma is als volgt saam- gesteld Van 2 tot 3 uur: ArnoldiW.V. Van 3'/4 tot 4'/4 uurExcelsior-H.M.S. Van 4'/2 tot 5'/2 uur: Eindwedstrijd. De wedstrijden worden opgeluisterd door muziek. Indien het weer meewerkt, krijgenwe morgen een voetbaldag zooals nooit te voren. Zooals we hierboven schreven, komen er een aantal supporters uit Rot terdam morgen mee naar onze gemeente. Zij dragen ook zorg dat er de goede stemming op dit reisje in zal blijven, en brengen daartoe mee een bekend pianist, den heer G. Schroder, en idem violist den heer N. Savenye, die beiden in Rotterdam een zeer goeden naam hebben. Deze heeren zullen des middags ten 12 uur een concert geven in de zaal „Musis Sacrum" dat voor iedereen toe gankelijk is. Het programma luidt als volgt 1. Hamburg bleibt Hamburg, Marsch R. Vollstedt. 2. Madrigale Fr- Drala. 2a. Arnoldi-Marsch G. Schroder 3. Der barbier von Sevilla, Potpourri Rossini. 4. Ganz allerliebst, Walzer F. Waldteugel 5. Nocturne Stransky-Savenye. 6. Polnisch Arn. Mendelssohn. 7. Libellentanz O. Rieding. 8. Traumerei R Schumann. 9. Obertass, Mazurka Wieniawsky. 10. Arnoldi-Marsch G. Schroder. De Liedertafel is zoo welwillend, deze heeren vreemdelingen en 't publiek eene matinée aan te bieden. Zij zal tus schen bovenstaande eenige mooie num mers zingen. Het zal er dus wel gezellig worden reeds voor de match en na afloop aan 't gezamenlijk diner zal 't niet minderzijn. Zondag a.s. neemt W.V. deel aan de serie-wedstrijden te Goirle. Mishandeling. Tusschen T. B. uit Waalwijk en S. uit Baardwijk was Zondagavond over een meisje twist ontstaan. Het bleef toeu echter bij twisten. Den volgenden avond kwam S. uit Baardwijk T. B. tegen. Weer begon men te twisten. Het gevolg was dat S. zijn tegenstander B. uitnoödigde om het aan den Dijk uit te werken. B. gaf, dom genoeg, hier gehoor aan en beiden liepen daarop de Putsteeg in. Ter hoogte van de in aanbouw zijnde woonhuizen greep S. een schoenmakers mes en stak B. onverwachts daarmede in den hals, vluchtte daarna den dijk op en wierp ter hoogte van de schoen fabriek Hollandia het mes weg. De wond die B. was toegebracht, was on geveer 10 cM. lang en 1 cM. diep. B. werd aanstonds bij den heer M. in de Nieuwstraat binnengebracht, alwaar Dr. v. G. spoedig ter plaatse was en hem de noodige hulp verleende. Ook de politie was spoedig van het geval op de hoogte gesteld en stelde aanstonds een uitgebreid onderzoek in. S. werd den volgenden morgen op de schoenfa briek waar hij werkzaam is gearresteerd en legde spoedig een volledige beken tenis af, nadat hij met de politie het mes had opgezocht, dat spoedig werd gevonden. Hedenmorgen is hij wederom op vrije voeten gesteld. Gisteren stond v. D. alhier, die 4 weken geleden zijn vrouw ernstig hat mishandeld terecht voor de arrondis sementsrechtbank te 's Bosch. De officier eischte 20 dagen gevangenisstraf of f 12 boete. Hagelslag. Uit Waalwijk meldt men dat de hagel daar zware schade heeft toegebracht aan de te veld staande gewassen en aan de vruchtboomen. De rogge staat op verscheidene plaatsen geheel zwart. In Besoijen werd tijdens het onweer van gisteravond een koe in Capelle een paard door het hemelvuur getroffen en gedood. In Vlijmen enorme schade aan tuinen en akkers. De bessen en kruis- doorns liggen onder de bossen, dc erwten zijn meest stukgeslagen, Van dc vruchtboomen zijn takjes en bladeren afgehageld. Ouden van dagen in Nieuwkuik beweren nooit zulke groote hagelkorrels of liever gezegd stukken ijs uit de lucht te hebben zien vallen. Het is treurig om te zien hoeveel schade op het land is geleden. Vooral de zwarte en roode bessen zijn bet meest getroffen. De voorjaarsstierenkeuringen van IQI2 in Noordbrabant. Wij laten hieronder een lijstje volge van het aantal aangeboden en goed- en afgekeurde stieren in de verschillende districten. Haps 131 57 74 Oss 110 67 43 Helmond 78 61 17 Geldrop 46 29 17 Eersel 50 33 17 Boxtel 77 51 26 Waalwijk 112 48 64 Tilburg 56 38 18 Prinsenhage 119 65 54 Zevenbergen 80 40 40 Oosterhout 85 45 40 Bei gen op Zoom 88 43 45 Helmond Tilburg Eersel Boxtel Geldrop Oss aangeboden 1032 stieren, daarvan werden er 577 goed- en 455 afgekeurd. In de verschillende districten werden er alzoo per 100 goedgekeurd 78. Prinsenhage 547a 68. Oosterhout 53 66. Zevenbergen 50 66. Bergen op Zoom 50 63. Haps 431/a 61. Waalwijk 43 De meeste werden dus afgekeurd in het district Waalwijk. Uit de gemeente Dussen werden 10 stieren ter keuring aangebodeo, waarvan er geen enkele werd goedgekeurd. Coöperatieve b e elw or te Isuik er fabriek. Bij notarieele akte is opgericht de coöperatieve beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen door de heeren L.J.J. De Wit en J. v. Beek te Zevenbergsche Hoek; P. W. v. Baal en P. J. Bom, te Fijnaardt, C. L. Punt en C. van Beek, te Klundert, C. P. Vogelaar, te Krabben- dijke, A. Blok, te Rilland-Bath en P. J. Dekkers, te Wouw. BESOIJEN. Zondag 2 Juni a.s. zal door B. V. C. alhier eene inedaillewedstrij1 gehouden worden. Uitgeloofd worden een.i groote en eene kleine verguld zilveren medaille Enkele voetbalverrenigingen hebben hunne medewerking reeds toegezegd. HERPT. Zondagavond trok over onze gemeente een onweersbui, die vergezeld ging vnn hevigen hagelslag. In eenige minuten is een groote hoeveelheid ijs gevallen waaronder stukken van 3 en 4 centiaren De tuin- en veldvruchten hebben ontzettend geledeD. De schoone vooruitzichten vnn den landman ziju in een oogwenk vernietigd Da aangerichte schade is niet te berekene Be lek van het Zuiden. TI" DISTRICT. Aange boden. Goedge keurd. Afgc keurd

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5