DE OORLOG, Provinciaal Nieuws. DRUKWERKEN plaats kiezen, waar een groote fabriek met succes kan gedreven worden en waar deze groote fabriek tengevolge harer gunstige ligging desnoods nog kan worden uitgebreid. Men behoeft slechts eeue oppervlak kige kennis der sulkerfabricage te heb ben, om te zien, dat de bouw eener kleinere fabriek in verhouding weinig minder kost dan die eener groote. Dit is eene uitgave in eens, maar er zijn nog vele andere telken jare weerkomende onkosten, die op eene kleine productie ontzettend veel zwaarder drukken dan op eene grootere. Wanneer men eens vergelijkende staten voor zich had liggen, dan zou men zien, dat eene k'eiae fa briek bijna hetzelfde personeel noodig heeft als eene grootere, en dat het meerdere verbruik aan brandstoffen voor een groote fabriek in verhouding zeer gering boven dat eener kleinere is. De meesten ouzer kennen de geschie denis der suikerfabrieken vanaf het ont slaan der beetwortelsuikerindustrie door eigen aanschouwing Zij zullen zich her inneren hoe de minder gunstig gelegen fabrieken, in de ongunstige jaren een kwijnend bestaan voortsleepten en moes ten worden opgeheven, nadat de aan deelhouders er menige veer bij hadden verloren en hoe de kleinere fabrieken, om winst te kunnen maken steeds hunne productie hebben moeten vergrooten. Zij, die de kwestie goed onder de oogen zien en het goed met U meenen, zullen U toeroepen: «Versnippe.t niet Uwe krachten door het bouwen van meerdere kleine fabrieken met het denk beeldige voordeel voor oogen, dat zij in Uw onmiddelijke nabijheid zal ver rijzen, maar vereenigt U allen tot een krachtig lichaam en bouwt eene groote fabriek op de gunstige plaats. Een Landbouwer. Op Rhodes. Giolitti heeft in de Kamer medjgedeeld, dut generaal Ameglio het Turksche garnizoen vac Khodds beeft omsingeld en versiwgeD. Het gurnizoen heeft zioh vanmorgen onder beding van militair eerbewijs overgegeven. Rome, 17 Mei. De Tribun» meldt dat gene raal Ameglio 10 dagen beeft besteed om bet optrekken tegen de bij Pzithos verschanschte Turksche troepen voor te bereiden. Twee Italiuanscbe colonnes trokken, de een van het Wesien, de ander van bet Oosten tegen Pzithos op. Zij stelden zich tnsschen 2 bolwerken op om de Turken te verpletteren, als ze zich van Pzithos terne trokken, omdat dit altijd als de sleutel van Rhodos is beschouwd. Het nienws van de capitulatie van de Tark sche troepen maakte in alle kring en oen uit nemende indruk. De uiterste linkerzijde nam nan de vreugdebatooging in de Kamer deel. In den Archipel In de Kam^r heeft (iiolitti telegrammen voorgelezen, meldende dat Italiaansche troepen op Malona en Coladon zijn ontscheept. Woens dag was op den Pzithos een gevecht geleverd. De vijand was omsingeld en verslagen en werd verstrooid met achterlating van 83 dooden, 26 gewonden en veel wapenen en rchietvooraad. De Italianen hadden 4 dooden en 26 gewonden. Ten slotte gaf het Tnrksche garnizoen zich over op da voorwaarden van generaal Ameglio, Waalwijk, 18 Mei 1912. Postkantoor te Waalwijk. Lijst van de aan dit kantoor ter post liggende brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres-1 seerden niet zijn kunnen worden ultge reikt- le Helft der maand Mei 1912. Gebr. Polak Vlisslngeo. M. Branderhorst Higgelburgerweg. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven briefkaarten enz. te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kun nen teruggegeve worden. Vrouwenkiesrecht. In de Vrijdagmiddag gehouden ver gadering van de Afdeeling Langstraat van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht hield de propagandiste Mej. Staas van Amsterdam haar aangekondigde rede over Vrouwenkiesrecht. De spreekster, propagandiste in gunstigen zin trachtte haar gehoor niet op te winden, maar steeds rustig sprekend, begon zij het doel en het streven van den Bond uit een te zetten, dat het kiesrecht niet mag onthouden worden op grond van sekse verschil en dat de vrouw moet voorge licht worden ten aanzien van alle vragen, die met 't vrouwenkiesrecht in verband staan. Voorts schetste zij den voortgang der beweging, hoe er voor 5 jaar met 300 leden begonnen werd, en dit aantal nu. reeds tot ruim 5000 geklom men was. In verschillende landen be staat reeds het kiesrecht, in Noorwegen Zweden, Denemarken, IJsland, Rusland en in 5 Amerikaansche Staten. Gekomen tot de bespreking van den invloed, dien het Vrouwenkiesrecht uitoefend herinner de zij hoe gezegend de kinderwetten vooral in Colorade werkten, hoe daar in grooter aantal dan ergens elders de kinderen de zorg en de liefe ondervonden waarop zij recht hebben, hoe de sociale wetgeving, steeds ruimer opgevat, vooral het drankmisbruik met kracht bestrijdt. Waar de vrouw medespreekt in 't vast stellen der wetten, kan vooral haar in vloed op de verbetering der Sociale toe standen zoo weldadig zijn. Hierop gaf de spreekster eenige beschouwingen ten beste over eenige wetten, die, hoewel verbeterd, toch nog lang niet de ongelijk heid tusschen man en vrouw hebben opgehevenn. 1. de kinderwetten, de wet op 't vaderschap en het arbeids contract. De nieuwe wet op 't vaderschap b.v. verplichtte wel den natuurlijken va der tot onderhoud, maar niet tot erken ning van het kind. Nog altijd wordt de vrouw achtergesteld, nog op lange na niet geniet zij de rechten, die haar toe komen, waarvan spreekster nog allerlei voorbeelden noemt. Ten slotte herinner de de spreekster aan de indrukwekkende rede van Selma Lagerlöf, te Stockholm gehouden, die aldus eindigde„alleen heeft de man gedurende eeuwen zonder de vrouw moeten strijden voor de ver betering der sociale toestanden, moge eenmaal de tijd komen dat man en vrouw vereenigd arbeiden aan het heil der menschheid, hoeveel schooner zal dan de uitslag zijn Een hartelijke toe juiching volgde op deze welsprekende rede. Na de pauze werden aan de spreek ster een paar vragen gedaan, die duidelijk beantwoord werden, waarop zij ten slotte nog een paar mooie verzen voordroeg. Voorzeker heeft het optreden van Mej. Staas een uitnemenden indruk achter gelaten, is het gehoor beter ingelicht dan in de eerste vergadering. En deed zij de belofte in het pajaar nog eens te zullen optreden, ongetwijfeld zal dan de spreekster op meerdere belangstelling moge rekenen dan nu 't geval is geweest. Benoeming. De heer C. Donker alhier, onderwij zer met hoofdacte en acten Fransch en Errgelsch is als zoodanig benoemd aan de openbare school te Nijmegen. Jos. Groenen. Voor eenige dagen werd het opera seizoen in het Kieler-Stadstheater ge sloten met een opvoering van Lohen grin, die door de medewerking van verschillende artisten van naam, ditmaal van bijzondere beteekenis was. De ons allen overbekende bariton, de heer Jos. Groenen, debuteerde daarin als Heer- rufer, dus als de persoon, die de schare ten strijde komt opvorderen. De „Kieler Neueste Nachrichten" schrijft daarover als volgt „Als Heerrufer debuteerde met goed succes de heer Jos. Groenen, een leer ling van den heer Tijssen. Waren bij den eersten gang op het tooneel de tred en de vrije houding nog een beetje onzeker, voor hetgeen wij hierin misten werden wij ruimschoots schadeloosge steld door de stem van den statigen zanger, die een grooten, vollen, wellui dende toon voortbrengt, welke hem reeds thans het succes voor de toekomst verzekert". Voorwaar, een vleiend getuigenis, waarmee wij ons van harte verheugen! Duivendieven Dezer dagen kwam een bewoner der Stationsstraat tot de minder aangename ontdekking, dat een aantal zijner duiven door de ratten verslonden waren. „De Postduifu Zondag 12 Mei hield „De Postduif" eene wedvlucht met oude duiven van Noyon (los 8 uur). le en 14e prijs H. v. d. Penne, 2e 7e en 8e pr. G. Schoemans, 3e, 4e, 5e, 10e en 16e pr. Ant. van Eijck, 6e en 13e pr. P. Schoemans, 9e, 11e, 12e en 15e pr. J. Lenzholz, 17e pr. H. Stok- wielder. Gids voor Waalwijk en Omstteken. Het «Vakblad voor de Schoenmakerij* schrijft We ontvingen een keurig nette gids met historisch overzicht van Waalwijk en daarna een plaatsbeschrijving hiervan vergezeld van tal van photo's. Uit de omgeving zijn eveneens aan de hand van een beschrijving bijzonder aardige kiekjes in dezen gids te vinden, welke een goed beeld geven van de eigenaar dige ligging van dit centrum van schoen en lederindustrie - eenerzijds polders en weiland, anderzijds diluviaal zand met boschrijke heuveltjes en zandvlakten. Voorts bevat het boekje een tweetal kaartjes geeft het inlichtingen omtrent postdienst, telegraaf en telefoon, ver- keersgelegenheden, etc. Deze gids is samengesteld door en gaat uit van de vereeniging «Waalwijks Belang* en het ligt in de bedoeling het werkje aan te vullen en periodiek te vernieuwen na deze eerste uitgave. Het Nieuws van den Dag schrijft. De vereeniging «Waalwijk's Belang* heeft een boekje het Ucht doen zien, dat eensdeels voor den bewoner zelf, anderdeels voor den vreemden bezoeker een gids wil zijn. Daardoor is de Gids vrij uitvoerig geworden. Men vindt er van alles In wat belangstellenden in deze veel te weinig gekende streek willen weten, ook een Interessant overzicht van de geschiedenis van Waalwijk. Schoenindustrie. De Kamer van Koophandel te 's-Bosch schrijft in haar jaarverslag. Ook voor de schoenindustrie was 1911 minder gunstig, eendeels door de hooge prijzen der grondstoffen, waardoor de winsten gering werden, anderdeels door de vervanging der oude modellen door Amerikaansche leesten, waarvan de fa brikanten groot nadeel ondervonden, omdat de „Stock", minder courant zijnde, de spoedbestellingen niet vlug genoeg konden worden uitgevoerd. De vraag naar solied schoeisel was overwegend. De export nam in omvang toe. Er heerschte groot gebrek aan bekwame werkkrachten, zoodat reikhalzend wordt uitgezien naar de oprichting van vak scholen, zooals er te Waalwijk een in voorbereiding is. Sportdag. Kunnen we steeds melden, dat de wedstrijden door de voetbalver. W.V. georganiseerd uitstekend geslaagd zijn, ditmaal moeten we met deze traditie breken en melden dat de medaille-wed strijden niet dat succes hadden, wat we verwachtten. Wel waren de bezoe kende vreemdelingen een en al lof over de gastvrije ontvangst en vroegen zij nu reeds het volgend seizoen zeker terug te mogen komen, maar de wedstrijden zelf zijn tegen gevallen. Toen des mor gens de regen met stroomen neerviel, was reeds het lot beslist, stond het reeds vast, dat het gewenschte succes, niet meer te bereiken viel. Dat de W.V. of ficiais, die kosten noch moeiten gespaard hadden, om dit voetbalfeest op touw te zetten, hierdoor zeer ontmoedigd waren, spreekt van zelf. Met den trein van 11,14 uur arriveerde de Rotterdamsche Ver. „Arnoldi", vergezeld door een flink aan tal supporters. Het blijkt, dat Exelsior voor het slechte weer is teruggebleven. Na een lunch in Hotel „De Twee Ko lommen" bood de Liedertafel „Oefening en Vermaak" met medewerking van een paar goede Rotterdamsche musici den vreemdelingen een matinée aan, wat er onmiddellijk de noodige stemming inbracht. Daarna toog men naar het veld, waar om 2 uur Arnoldi en W.V. zich opstelden. Direct na den aanvang blijkt reeds, dat Arnoldi een pittige combinatie is, want met snelle uitvallen brengt zij het geel-zwarte doel in gevaar. Nu begint Legt de laatat verschenen 25 nnmmers der bovengeuoemde twee R K vakbladen eens naast gelijk getal der roode pers, 6!i vergelijk eeDB kalm den inbond!!? Hooggeachte Redactie, doe dat eens, en. honderd tegen één, gij znlt n met verbazing afvragen boe het mogelijk was, dat »H<it Patroonsblad1' tot heden toe dat alles dood zweeg. Als gij een flauw vermoeden hadt van de diepeaande verbittering, die het optreden van de R. K. vakpers en speciaal van sommigen harer geestelijke leiders, by de goedgezinde patroons wekt, ongetwijfeld zoudt gy anders van leer trekken. Uw zwijg3n op dat punt doet onnoemlijk veel kwaad, en dryft de R. K. patroons in eene richting, die nooit de bunre was. De eerw. redacteur van Het Patroons blad teekent hierbij o.m. aan De geachte inzender honde 't ons ten goede, als wy van meening zijn, dat hij wat erg schrille kleuren gebrnikt. Die vakbladen erger dan de socialistische Wy lezen beide soorten geregeld. Maar dan komen wij toch tot een andere conclussie dan ZynEd. Wij bunnon evenmin alles, wat in katholieke vakbladen, door geestelyken of leeken, geschreven wordt, onder onze bescherming nemen. Er worden somtijds theoriën verkondigd, die niet door den bengel bunneo. Maar zoo vaak een onzer vrienden meent, dat zulk een theorie van het zuiverste socialistische kaliber is, is dat nog niet waar. Er worden somtyds beweringen uitgeslagen, die gedeeltelyk valsch voorkomen maar voor welker bestryding, wil zij meer dan bewering tegenover bewering, zooveel omhaal van geredeneer noodig is, dat een weerlegging onbegonnen werk wordt. Daarbij hoe dieper men doordringt in de sociologische studie, des te voorzichtiger wordt men met het uitkramen van afwykende gevoelens. Het is, zooals Socrates zeihoe meer mpn weet, hoe meer men inziet, dat er nog zooveel is, dat men niet weet. Eu die andere algemeen bekende waarheid, hoe eenzijdiger iemand, des te gemakkelijker acht hij zich zeker van zyn eigen meening en verwerpt die van andereD. Er behoort daarom als men de waarheid boven alles stelt steeds eenige voorzichtig' heid in acht genomen te worden. Op die conditie kunnen wjj een heel eind weegs met den geachten inzender meegaan, waar hy beweert, dat valsche voorstellingen en gewaagde theorieën in onze katholieke vakbla den grooter gevaar zyn dan wanneer zy voorkomen in de socialistische pers grooter gevaar voor ons katholiek volk. Eo dat daartegen front gemaakt moet worden. Welnu, wij zullen onze bonding te dien opzichte ernstig aan critiek onderwerpen. En VAN DE MEEST GEWONE TOT DE FIJNSTE ALS ILLUSTRATIE-, RELIEF-, STEENDRUK, WORDEN DOOR ONS GELEVERD. Specialk Inrichting voor het ver vaardigen van MODERN DRUKWERK NAAR FOTO'S, MONOGRAMMEN enz. LEVERING VAN FIJNE CLICHES. Aanbevelend, WAAL «Hl! ST00HDBCKKËR1J AM MEI W.V. echter beter aan te pakken, maar toch is het merkbaar, dat er iets hapert. Dat zuivere sluitende samenspel missen we. Vóór rust wordt niet gedoelpunt. Na de hervatting brengt W.V. spoedig den eersteling ter wereld, doch maakt Arnoldi nog vóór het einde gelijk, zoo dat een verlenging noodig was. Na een half uur verlenging maakt W.V. een 2e punt, wat haar in den eindstrijd brengt. Daar Exelsior niet opgekomen is, speelt Arnoldi een afmattingswedstrijd tegen H M. S. welke door de Rotterdammers met 3—1 gewonnen werd. Inden eind-, strijd komen H. M. S. en W.V. tegenover elkaar. De Bredanaars treden direct flink op en zijn na een half uur spelers met 2—0 in de meerderheid. W. V. ver overt vóór rust nog een tegenpunt, zoodat met 2—1 wordt gedraaid. Na de hervatting zijn de geel-zwarten sterkin de meerderheid, doch het verband is totaal uit de voorhoede, zoodat het haar niet gelukt te doelpunten en H. M. S. dus den len prijs won. - Tot sluiting van het seizoen speelt W. V. met Pinksteren een wedstrijd tegen het Rotterdamsche D. V. S. Morgen wordt deelgenomen aan medaillewedstrijden te Goirle. Nog erger dan roodl In de «Vrije Tribune* van Het Pa- Uoonsblad wordt door een abonné X de vraag gesteld, waarom In dat blad de socialistische bladen wèl aan critiek worden onderworpen en waarom sommi ge Roomsch-katholieke vakbladen niet. Ik vraag het n in gemoede maar vierkant op den man afWordt in »Hoog—Ambacht" en nR. K.Lederbewerker" de werkman minder opgehitst tegen den patroon dai^in de roode bladen Enï Hebben dergelijke R, K. Vakbladen niet veel meer invloed op onsen R. K. werk man dan de roode vakpers? geven den inzender en zijne collega's volL vrijheid, om eens te beproeven, hoever men het met een andere, meer aggressieve houding brengen kan. Mits men netjes blijve, staat onze Vrije Tribune daarvoor wekeiybs open. Laat de beeren eens met daden bewijzen, dat onze houding anders moe» worden, dat er op de door hen voorgestane munier iets te be reiken is. Inhoudsopgave van *De Katholieke Illus tratie* PLATEN Z. Excellentie Vice-Admiraal J. H. Wentholt. Het Prinsesje in Artis. Koninklijk bezoek aan het hospitaa'-kerkschip FT. M. de Koningin vertrekt uit Amsterdam. Op de eendenjacht. „Jongen, jongen, wat een toer'. Aan bet middagmaal. Maris, Kouingin der Meimaand. Het 25-jarig be- ataao der Gonzagavereeniging te Amsterdam. Wagentje rijden. De eerw. Erater Liguorie Het eerste bondsfeest van den R. K. Turn bond in het Bisdom Roermond te Meerssen (8) Jos A. Verheijen. A. Th. Overmaat. Notaris M. G. van Kemenade. TEKSTVice-Admiraal Wentholt. Bij onze Platen. Een Oase (vervolg). Verkeerd aangesloten. Saolus. „Jongen, jongen, wat ren toer.' Sint Helena- Het kind van den molen. Een courantenbericht. Een Roomsch tarnfeest te Meerssen. Oorlogsgruwelen. In houdsopgave. CAPELLE. Vrij gesteld van het ver vullen hunner mllitiepllchten zijn alhier G. J. Rekkers. J. Meijer. C. le Sage. P. M. Konings. Th. Blom. J. Oerlemans. Allen wegens broederdienst. Donderdag (Hemelvaartsdag) bracht «Sirena* uit Vrijhoeven-Cappel, als ge woonlijk een ovatie aan haar honoraire leden. Een heel aardig idee was het van hen om het echtpaar A. v. Oversteeg in dien vorm hun gelukwenschen met het 40- jarig huwelijksfeest aan te bieden. VHIJH. C APPEL. In de vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van hot Waterschap «de Binnenpolder van Vrij hoeven Cappel* gehouden op 15 Mei 1.1. is de heer G. M. Verhoeven te Capelle met algemeene stemmen herbenoemd als Voorzitter van het dagelijksch bestuur van dat waterschap. LOONSCHEN DIJK. Van het bezoek, dat de kerkvisitoren deze week aaD de Ned. Herv. gemeente brachten, hebben eenige lidmaten gebruik gemaakt, om aan één dezer leden van de classis Heus- den mondeling hun bezwaren mede te deelen, die zij hebben over het niet be vestigen van de heer J. Smits Wz. als diaken. De kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier heeft als predikant beroe pen Ds. Doornevelt te Oudewater. WASPIK. Donderdag 1.1. (Hemel vaartsdag) had op het terrein van de Waspiksche Voetbalclub Brabantia de aangekondigde voetbalwedstrijd plaats. Bij loting werd beslist dat in't strijdperk zouden treden B. V. V. 's Bosch tegen Sparta Geer- truidenberg, en Anthony Oss tegen Jt 't Tweede 's Bosch. Precies 2 uur fluit scheidsrechter Van den Hoek uit Tilburg de beide eerste vereenigingen in 't veld Aan beide zij den ontwikkelt zich een vurig spel, en het laat zich in den beginne aanzien, of deze vereenigingen tegen elkaar opge wassen zijn. Op den duur is echter Sparta de sterkere en te midden van een hevige regenbui blaast de scheids rechter om drie uur 't einde en heeft Sparta gewonnen met 31. Direct daarna komen de twee andere elftallen in 't veld. De regen heeft op gehouden en onmiddellijk na aanvang is reeds de strijd heftig. Anthony blijft echter in de meerderheid en reeds na tien minuten is de stand 20. 't Tweede blijft bij Anthony ten achter en het einde komt met eene overwinning van Anthony met 40. Om 5 uur komen de beide overwin naars tegen elkaar uit en het publiek, dat intusschen is opgekomen, geniet van een wedstrijd, die buitengewoon span nend is. Het laat zich in 't begin aanzien, dat geen der partijen zich zal gewonnen geven, en ze toonen dit ook, doordat de wedstrijd twee keer verlengd moet wor den. Nu heeft Sparta eindelijk gelegen heid den Osschen keeper, die in beide wedstriiden getoond heeft een man te zijn, wien men de plaats onder het doel veilig kan toevertrouwen, te verschalken. Sparta wint alzoo met 10. Door den Heer de Jongh uit Capelle worden daarop de prijzen uitgereiktde eerste aan Sparta en de tweede aan Anthony. Scheidsrechter van den Hoek een woord van lof voor zijne uitstekende leiding. A.s. Zondag 19 Mei zullen de me- daillewedstrijden, die op zoo'n uitste kende wijze door Brabantia georgani seerd zijn, worden voortgezet door de vereenigingen B. V. C. Besoijen, Sparta Oosterhout, Sparta den Bosch en Taveou Tilburg. We verwachtea dan weder een spannenden strijd. Mej. Smeets, onderwijzeres aan de O. L. School alhier staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan eene O. L. School te Heemstede. Gisteren had hier de plechtige begrafenis plaats van den WelEd. Heer W. de Roon. Van heinde en verwaren zijne vele vrienden opgekomen om hem de laatste eer te bewijzen, terwijl nog, behalve de familieleden, een groot aantal ingezetenen hem naar zijn laatste rust plaats begeleiden. Nadat de kist in den grafkelder geplaatst was, spraken Ds. L. en Ds. I. enkele woorden van vaarwel tot den overledene en woorden van troost en opbeuring tot de familie. De heer H. de R. dankte als oudste zoon beide sprekers en alle belangstellenden namens de geheele familie. Talrijke kransen, aangeboden door de velen, die den overledene lief hadden en hoogachtten, vormden als't ware een bloemenheuvel boven het graf. RAAMSDONK(DORP,) 17 Mei. Naar wij vernemen hebben verschillende land bouwers alhier het geld, dat zij verleden jaar voor verbeurd verklaarde koeien stortten, weder van het rijk terugont vangen. RAAMSDONKVEER, 17 Mei. Door de heeren M. van Beek, M. de Bruin, J. Dorreboom, J. Konings, S. Lankhulzen en A. Lankhulzen is een maatschappij opgericht tot het ontginnen van heide gronden. Woensdag brachten de heeren een bezoek aan Kaatsheuvel en Tilburg. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Dussen op Za terdag 18 Mei 1912 des voormiddags te half tien uur. TE BEHANDELEN 1. Benoeming van onderwijzers voor de O- L. Scholen wijk A. en wijk B. 2. Wijziging gem.-begrooting 1911. 3. Vaststelling hoofd. Omslag dienst- 4

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 10