Derde Blad. NimsmmmuKL Landbouw. HI1ÏÏWS UIT HSÏÏSS1H Ingezonden Stukken. NUMMER 41 ZONDAG 19 MEI 1912. 35e JAARGANG. Tentoonstelling te Bet gen op Zoom In de vergadering van het Hoofdco mité der op 24 Augustus tot 8 September a.s. te houden Tentoonstelling van Land bouw, Tuinbouw en Nijverheid is het navolgende programma voorloopig vast gesteld. Zaterdag 24 Augustus opening der Tentoonstelling benevens tentoonstelling van Pluimvee, welke tot 27 Augustus duurt. 28 Augustus Paardententoonstel- ling voor koudbloed Paarden, in de Prov. Noord-Brabant en Zeeland gesta- tionneerd. 29 Augustus Tentoonstelling van bekroonde Paarden. 30 Augustus groot militair Sportfeest. 31 Aug. Con cours Hippique en Bloemencorso voor Automobielen en rijtuigen. 1 September groot internationaal Festival voor Har monie- en Fanfarekorpsen benevens Zang vcreenlglngen. 31 Aug tot en met 2. September Nationale Groenten- en Fruit- tentoonstelling. 4 en 5 Sept. Veetentoon stelling. 68 Sept. Hondententoonstel ling en Politiehondenwedstrijd. 8 Sept. Internationale Voetbalmatch en sluiting. De Tentoonstelling wordt gehouden op het bekende excercitleterrein Plein 13* groot ruim 80,000 M', hetwelk in een prachtige tuin wordt herschapen. Het bestuur bestaat uit de Heeren E. Laane, Voorzitter, G. Kok, Ondervoor zitter, Dr. Leo de Leeuw, Penningmeester J. Asselbergs Pz., W. Asselbergs Chz., S. R. v. Franck, Joh. Goossens, Alex. Nerincx, J. A. Snijder, Halsteren. A. Stam, J. Swagemakers, Tilburg, L. Testers Halsteren en H. P. M Verlinden, Algemeen Secretaris. De Tentoonstelling zal worden opge luisterd door tal van vermakelijkheden o a. een Kermesse d' été, concerten enz. zoodat de dagen van 24 Augustus tot en met 8 September voor deze gemeente ongekend druk beloven te worden. De programma's van Landbouw, Tuin bouw en Nijverheid tot deelname aan deze Tentoonstelling, waaraan voor ruim 5000 gulden aan premies zijn uitgeloofd zijn te bekomen bij den Algemeen Se cretaris. Kaatsheuvel, 17 Mei 1912. Concurrentie Bij al de onderlinge concurrentie welke wij hier de laatste jaren zagen ontstaan, zal zich weer een nieuwe komen voegen. Ditmaal geldt het onze molenaars. Door de bakkersfirma C. van Disseldorp, wordt een motor geplaatst, om eigen granen te malen, en ook voor andere bakkers of particulieren. Wanneer dit zaakje een weinig voortgang heeft zullen onze 3 molenaars deze concurrentie sterk on dervinden. Gewaarschuwd. Van verschillende personen hoorden wij dat ze procesverbaal opliepen den laatsten tijd wegens overtreding der nieuwe trekhondenwet. De politie be gint hier dus op te letten, wat in het belang is van de dikwijls afgemartelde trekhonden en hondjes. De alhier wo nende Jac. H. werd verbaliseerd wegens het niet meevoeren van een drinkbak J. v. A. omdat de steun onder de kar te klein was, en dus de volle zwaarte der kar op den hond rustteJ. V. om dat zijn trekhond te klein was L. v. B. omdat hij zonder kaart reed en G. v. Z. omdat hij geen licht op had bij avond. Laat dit voor anderen een waarschuwing zijn om te zorgen dat alles in de puntjes is. Fietsclub. In 't lokaal van den heer G. Bergmans kwamen deze week een aantal liefheb bers van fietsen te zamen, om uitvoering te geven aan het plan tot oprichting van een fietsclub. Het doel was om op ge zette tijden een ontspanning te hebben, door het houden van een gezamenlijken fietstocht. Ook zouden de leden elkan ders belangen behartigen en elkander steunen voor zoover dit met het fietsen in verband stond. De nieuwe vereeniging die zich >de Zwaluw* noemt, koos zich een bestuur dat als volgt is samengesteld President H. de Wijs, Secretaris Adr. Schalken, Penningm. Nic. v. d. Hoven, Commissaris W. Pagie. Verschillende leden zijn reed» toege treden. Zondag a.s. zal >de Zwaluw* haar eersten fietstocht houden en wel naar Tilburg, Dongen, Oosterhout, Breda Rozendaal en verder naar Kaatsheuvel terug. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht van de duivenclub >Columbia* waarbij de dui ven te Mons waren losgelaten behaalden Ie Prijs W. van Balkom, 2e pr. G. Smit, 3e pr. W. van Balkom, 4e pr. N. Brokken, 5e pr. N. Brokken, 6e pr. N. Brokken, 7e pr. A. Heeffer, 8e pr. L.v Kempen, 9e pr. P. Snoeren, 10 pr. J: Oppermans, lie pr. W. v. Balkom, 12e pr. L. v. Kempen. R. K. Lederbewei kersbond. Op verzoek van geachte zijde plaatsen wij het onderstaand verslag, dat reeds vorige week in ons bezit was, doch dat wij eerst meenden niet te plaatsen. Dindagavond hield de R. K. Lederbewer- kersbond in het lokaal van den Heer A. Snoeren een algemeene Vergadering. Na opening door den Voorzitter met den gebruikeiijken groet, heette hij de aanwezigen hartelijk welkom in 't bijzonder den Bonds- advisear den Z.Ew. Heer L. v. Hees* ijk die tot blijdschap en voldoening der leden weer voor 't eerst in een algemeene Verga dering voor hen zon optieden. Het woord werd hierna gegeven aan den Secretaris, die in zijn notulen een breedvoerig verslag gaf van hetgeen in de gehouden bestuursverga deringen was behandeld. Melding werd o.a. gemaakt dat eene spoedeiscbende algemeene vergadering op 8 April was belegd naar aanleiding van bet besluit der gecombineerde vergadering van den Patroonsbond en het bestuur der VakvereenigiLg om op de afge schafte Heiligdagen te werken. De Secretaris las bier een schryyen voor van het Bestuur gericht tot den Patroons bond, waarin het verklaarde, dat zij bereid willig waren te werken op bedoelde dagen, als de Patroonsbond dit verlangde, doch het genoemde besluit had by deleden dar Vak. vereeniging zulk een algemeene ontstemming verwest, dat het bestuur zich verplicht had geacht opnieuw met de patroons te onder handelen. Het antwoord van dezen luidde dat op de 2en Paasch. Pinkster, en Kerstdag niet gewerkt zou worden. Vervolgeus weid medegedeeld dat het lid W. Pagie die bij de Naaml. Vennootschap »La Vauqueline* werk zaam was door wijziging van arbeid in minder gunstige omstandigheden was gera.kt Het Bestuur had daarover met de Directie van de Vennootschap onderhandelingen ge- voe*d, die geheel naar wensch afliepen. Toen de Voorzitter vroeg of iemand naar aauleiding der gelezen notulen het woord verlangde, rees de Bondsadviseur op en zeide, dat hij in der tijd geadviseerd had om op de besproken Heiligdagen te werken, als de patroon dit verlangde, omdai hij meende dat deze daartoe recht had, bij nader onderzoek is hem echter gebleken, dat de patroon dit niet vorderen kon, zonder vtor- af aande wijziging van het arbeidscontract. Dit toch behelsde de bepaling, dat op de heiligdagen niet gewerkt zou worden, nu zijn deze wel afgeschaft, doch zij bestouden nog b': het sluiten van het contract en daarom kon de patroon geen arbeid op bedoelde dagen vorderen zonder de vaste weekgelders daarvoor vergoeding te verleenen. De Voorzitter deelde nu verder mede dat voor dit maal de gewone uitkeering bij overlijden van f 50 aan de nagelaten betrek kingen van de leden v. d. Wee uit Kaats heuvel en Broeders uit Dongen uit de kas zou geschieden, omdat bu zoo spoedig ach tereen drie sterfgevallen in den bond waren voorgekomen, doch dat in het vervolg en ook voor 't lid van Wezenbeek drie centen per persoon moesten geofferd worden. Hij dankte den Secretaris voor zijn nauwkeurig verslaghij dankte ook de directie van ,1a Vauqueline voor baar milde beschikking in het voordeel van den arbeider en verleende vervolgens den Z.Ew. Heer v. Heeswijk het woord. Deze begon met zijne voldoening uit te drukken, dat hij weder een rede kon houden voor de leden der Vakvereeniging, die hem zoo dierbaar waren eB als 't ware op den bodem van zijn hart begraven liggen. Wat op den bodem rust is niet gemakkelijk daaruit te verwijderen en zoo zon Z.Ew. niet licht de Vakvereeniging kunnen vergeten, waarmee een belangrijk stuk van zijn leven vereen zelvigd was, waarvoor hij de hitte van den dag gedragen en een deel van zijn nacht rust dikwijls geofferd had. De gedachte echter dat hem als priester deze taak door zijn bis schop was opgedragen om propaganda voor het vereeniginsleven te maken en om het te doen bloeieD, had hem dikwijls gesterkt en gesteund in den strijd, niet miuder dsn de dankbaarheid der leden, die in hun gee*- telijken adviseur een onbeperkt vertrouwen stelden. Vaak heeft Z.Ew. zich afgevraagd vanwaar die aanhankelijkheid der werklieden aan zijn persoon die zich voor hun geestelijken leider dood zouden vechten. Omdat zij weten dat ook bij aan hunne belangen verknocht is, omdat hij voor hen moeilijke tijden had te doorstaan en vele onaangenaamheden heeft moeten verduren. Doch al hebben wij veel te doorworstelen gehad en al hebben wij treurige toestanden doorleefd gij hebt 'r geen boterham minder om gegeten dan thans nu het broodje heeter en grooter voor U uit den oven komt. Doch wij zijn nog daarom niet aan de eindpaal ven ons streven gekomeD. Voort durend zullen van U offers van arbeid en geld worden gevraagd, want over 25 jaar zullen zich misschien behoeften doen ge» voelen, die heden niet gekend worden doch dan hare gebiedende eischen stellen, en daarom zullen steeds offers van (J geeiecht worden voor de goede zaak die het hest maar ook alleen door eendrachtige samen werking Van bevorderd worden. Hoevele arbeiders zijn er echter nog, die dit maar niet willen inzien, die hun broeders en zusters de leden der Vakvereenigiugen voor hen laten arbeiden, die anderen offer.» van moeite en geld willen laten brengen, maar zelf ook mee de vruchten willen pluk ken door veel zorg en overleg verworven. Zij moesten zich schamen hun broeders het werk alleen te laten verrichten en hen in dagen van strijd in den steek te laten, op bij terwijl zij wel van gewijzigde eu verbeterde toestanden de voordeelen willen genieten. Ook voor hen heeft Paus Leo XIII het alom bekende woord gesproken Arbeiders vereenigt U want in vereeniging ligt kracht". Houdt niet op de ongeorganiseerden tt overtuigen vau de waarde van het vereni gingsleven, van hun plicht om lid eener vakvereeniging te worden. Kunnen zij later voor hunne kinderen verantwoorden niet mede gewerkt te hebben ter verbetering van bet zedelijk en stoffelijke bestaan van den arbeider Hoe zal de jeugd in latere jaren met blijdschap kunnen constateeren, dat de ar beidersstand op een hooger peil van zede lijke ontwikkeling en maatschappelijken wel stand staat. Hoe zullen zij zich moeten schamen als hun kinderen dan zullen vragen Vader waart gij bij die kloeke mannen, die hun beste krachten hebben veil gehad om den arbeider een menschwaardig bestaan te verzekeren Hoe zulle zij zich schamen als zij dan door hun lakschheid, hun on verstand hun onwil het antwoord moeten schuldig blijven Ziet eens naar Engelant wat de werkman daar vermag door vereende krachten, doch wy behoeven zoover niet te gaan, den keu wij maar eens wat de diamant bewerkers tot stand brachten, die over een kas van 2 millioen beschikken. Hierdoor zyu de ledeu instaat zich te waarborgen tegen ziekte, in validiteit, werke loosheid, uitsluiting, zij hebben een norma leo werkdag gekregen van 8 uur, vaste ta ridven voor de looneu, enkele vacantiedagen met behoud van loon, een goed geregelc leerlingstelsel, zooda* wij tiier nog ver achter sta&u. Ik hoor velen reeds zeggen *0, 't zal toch wel gaan zonder mij*. Maar a! ieder zoo dacht, wat zoo er dan verkregen zijn Daarom niet stil gezeten bij de pak ken, niet over slechte tijden gezeurd, maar U werkzaam getoond en propaganda gemaakt voor nwe vereeniging. Tracht toch zooveel mogelijk de buiten staanders over te halen tot onze gelederen, geeft bun het vakblad te lezen, legt veel vuldige bezoeken af eu laat dit niet over aan propagandisten of aan 't Bestuur, niet enkelen maar allen moesten propagandist zijn. Vroeger bij 't ontstaan van den bond was ieder door vuur bezield om de vereeniging voor te staan ea te verdedigen, inaer thaus is bij velen weinig van dat vuur te bespeuren. En toch moet onze bond steeds vooruit gaan. Meent ge aoms, dat er niets meer te doen valt? en dat alles al bereikt is? We zijn nog slechts aan de onderste sport van de ladder. Zooveel nioet nog tot stand worden ge bracht, denkt maar eens aan het loon, de asbeidsduur, het leerlingwezen, vrouwen en kinderen exploitatie, ook nog gedwongen winkelnering, die nog steeds bestaat, al is zij voor bet grootste deel verdwenen en al vertoont zij niet meer die verregaande mis bruiken, die eertijds zoo dikwijls heerschten. Ook op het gebied van politiek is de werkman nog veel te weinig ontwikkeld. Wel mag de vakvereeniging zich niet recht streeks met de politiek inlaten, wyl dit indruischt tegen haar statuten, doch de *Vak* moet opvoeden en belangstelling weten te wekken wordt kiezer voor den gemeente raad en kies die m&nneB, die nwe belangen behartigen, want de sociale politiek heeft veel invloed op den toestand vaa den werkman. Er mogen gerust meer werklieden in den raad zitten naar verhouding toch wtl vier of vijf. In Goirle is dit ook wel het geval, maar daar zijn de arbeiders beter georga niseerd. Zij behoeven dan den ateun niet van Middenstanders en boeren; maak Uwe partij zoo sterk, dat gy niet ken, maar zy U moeten naloopen. Ook op het gebied van coöperatie moet nog veel verricht worden. Met moeite en aanhoudende pogingen is uwe bakkerij tot *tsad gekomen, doch nu zyt ge ook ver plicht haar te steunen, door uw brood daar van te betrekken. Steunt uwe inatellingeH niet enkel wan neer zij zich in bloei mogen verheugen, maar ook en vooral wanneer sij in den aanvang nog niet dadelijk willen greeien en met moeiten te kampen hebben. Waarom zou hier niet kunnen geschieden, wat in Fin land plaats vindt? Daar ia zooala uw blad vermeldde een coöperatieve schoenfabriek opgericht met 100,000 frank alleen door de arbeiders te zamen gebracht. Geef zoo ook uw geld voor eigen instellingen, aan de fondsen, die uw arbeidersbeweging steunen. Een overlydenifonds zijt ge nu begonnen welnu s'.euut na algemeen uw instelling en brengt zonder morren uw bijdrage, uw offer. Van de reserve zoudt gij kannen stichten een geboortefonds, dat U uitkeert gen zoo ver schaffen bij gelegenheden die vele onkosten noodzakelyk maken. Uw fondsenwezen moet gij dienstbaar maken aan de arbeider» be weging en alleen zij, die uw vakbeweging steunen, moei gy opnemen. Die U alleen laten staan, moet ook gij leen laten staan, die klaploopen op uw geld uw arbeid op uw moeiten. Streeft ernaar, zooals wij U herhaaldelijk aanspoorden op een omzetting van uw volks bond in een gildenbond, die niet in onze vereeniging zijn onder te brengen, kunnen andere diverse bonden zich aansluiten. De arbeider8tand is nog heelemaal geen beroepsstand, maar moet daarnaar met alle macht streven evenals de boerenstand dat gedaan heaft, die nu reeds niet meer als een aanhangsel beschouwd wordt, maar die mee telt en met wiens invloed rekening wordt gehouden. Gij moet ook zijn mannen van karakter Ia niet genoeg dat gij lid zijt, zoolang geen kink in den kabel komt. maar dat gij bedankt zoodra iets voorkomt dat U niet aanstaat. Neen daardoor bewijst gij geen carakter te hebben, dao toont gij wel op gewassen te zijn tegen de losten maar niei tegen de lasten. Dan had spreker zelf wel ele malen kunneD bedanken, 't Bestuur moet ook practisch te werk gaan niet te veel hooi op den vork nemen, bepaalde punten bespreken en die afwerken. Het moet groepsvergaderingen honden, een onderzoek naar loonen instellen van eenzelfde categorie van personen op de ver schillende fab ieken en als de arbeid nasr verhouding niet betaald wordt daarvan wetk maken. Wij mogen ons- gerust doen gelden. Df tijd is voorbij dat wij ons moesten ver- hergen, dat men bevreesd moest zijn om te doen weten dat wij lid waren, doch voor zichtigheid wordt veteischt. Ook verhooging van contributie is noodig. Breng uw huis vrouwen aan 't verstand dat voor andere zaken daardoor minder contributie gevraagd wordt, dat hoe meer contributie, hoe meer nut de vereeniging voor u kao afwerpen dat gij wel 3 of 4 maal uw contributie hebt terug ontvangen door verbeterde toe standen en verhooging der loonen, dat zij vroeger in den patroonswinkel veel meer, dan haar contributie kwijt waren. Nog veel valt toch te doen. Wij hebben ffeeD bondslokaal, geen muziek ge zelschap, dat onze optochten opluistert, geen werkloozenfoodsen geen crisisfonds dat ons in staat zou stellen een crisis door te maken als ln Waalwijk, waaraan ook wij kunnen blootstaan. Stel ook verder vertrouwen in uw bestuur in Uw geestelijken adviseur Breek uw bestuur niet af; gij hebt het zelf gekozen en beantwoordt het niet aan uw verlangens, maakt dan zelf pro paganda voor uw denkbeelden en zie dat ze u kiezen. Bewaar ook de onder linge eendracht. Alle rijk dat in zichzelf verdeeld is zal te gronden gaan. Een dracht is het sterkste fondament waarop uw vereeniging moet worden opgebouwd Hierna nam de Heer Roestenberg, de Bondsvoorzitter het woord en bracht den ZEw. Heer v. Heeswijk dank ook voor 't geen ZEw. voor den bond had gedaan, hij wees er op, dat zijne be noeming tot adviseur van den gildebond de goedkeuring van Monseigneur be helsde, dat zijne leiding dus beslist goed was. Spreker trok heftig te velde tegen de kortzichtigheid, waarmee het lid maatschap van den Bond dikwijls wordt opgezegd. Zoo b.v. nog in Loon-op- Zand waar men als lid bedankte, omdat de kinderen met die van buurman ge vochten hadden. Te. betreuren vond hij het ook, dat geen grootere sympathie met het over- lijdensfoads werd getoond, dat toch den nagelaten betrekkingen van gestorven leden zulk een welkome uitkeering doet en voor de leden toch slechts een offer van een paar slechte sigaren vordert Denkt er toch ook aan voer spreker voort, wat onze vereeniging reeds ge daan heeft, hoe ze kan medewerken tot zedelijke en Vakvereeniging het eenige middel is om de schade te voorkomen, die door slechte loonregeling ontstaat. De Z.Ew. Heer Adviseur van de plaatselijke afdeeling nam hierop het woord om te verklaren, dat Z.Ew. naar best vermogen de belangen der Vakver eeniging zou dienen, doch dat hij den eersten tijd vooral zijne werkzaamheid had moeten beperken om zich op de hoogte te stellen van den stand van zaken. De groote strijd was ook reeds voor zijne komst gestreden. Op een vraag van een der leden om alleen bij de coöperatie leden der Vak vereeniging toe te laten antwoordde de heer Vesters de Voorzitter daarvan, dat het wel zijn princiep was de vakver eeniging zoo sterk mogelijk te maken, doch dat hem niet bekend was, dat in Engeland of Duitschland of een ander land beperkende bepalingen daar om trent bestonden, maar dat wij in het streven naar één Glldenb. moeten zoeken. De Z.Eerw. Bondsadviseur antwoordde ook oog dat in de statuten der Sociaal Democratische partij niets daaromtrent was vastgelegd, omdat in de groote plaatsen niet allen in enkele bonden zijn onder te brengen, maar dat het vol doende was lid der partij te zijn. Het best kon deze kwestie op een vergadering der coöperatie behandeld worden. LOON OP ZAND, 14 Mei. Aanbeste ding. Gisteren avond is het bouwen van een stoomschoenfabrlek voor de firma de Wede. Q. de Jong aanbesteed. Van het achttal mededingers was de laagste inschrijver voor het timmerwerk de heer C. Cornellssen alhier voor f2275 en voor het metselwerk de heer A. van Tongeren te Tilburg voor f 1847. HEUSDEN, 17 Mei 1912. Vertrek. Gisteren verliet onze gemeente met terwoon, de W.Ed. Heer Doctor Erke- lens, die in de 7 jaren, dat hij hier ver» toefde tal van menschen als geneesheer aan zich verplichtte. Moge het hem in zijn nieuwe standplaats in ieder opzicht welgaan. De Huisvlijt-tentoonstelling. Geconstateerd kan worden, dat zij in ieder opzicht aan de verwachting vol deed, zoodat de commissie eer van haar werk gehad heeft en steeds met genoe gen daaraan zal kunnen terugdenken. Was het aantal inzendingen niet zoo de vorige keer, daar staat dat de ingezonden voorwer- ditmaal over het algemeen fraaiheid bij die van toen. Een goede gedachte mag het ook van de Commissie genoemd worden, eens aanschouwelijk te maken, hoe sommig handwerk tot stand komt. Daartoe had zij enkelen ultgenoodigd, die welwillend aan het verzoek gevolg gaven. En zoo was men ln de gelegenheid te zien de vervaardiging van kanthet maken van rietwerk en boetseeren, wat natuurlijk de aantrekkelijkheid niet weinig ver hoogde. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De nieuwe Coöperatieve [Suikerfabriek. M. de R Mag ik U beleefd verzoeken onder staande in uw blad te willen plaatsen. Voor eenigen tijd las Ik in de ver schillende bladen in een ingezonden stuk waarin aan de leiders der beweging tot oprichting eener coöperatieve beetwor- telsuikerfabrlek werd aanbevolen door stoffelijke verbetering van I een degelijk deskundige de cijfers eens groot als tegenover, pen het wonnen in hare medeleden, dat zelfs de patroon moet erkennen dat de werkman er op vooruit is gegaan. Kaatsheuvel is reeds in een heel wat gunstiger licht geplaatst en veel kan nog door den Bond bereikt worden, doch blijft vooral netjes en be zadigd in uw optreden, gij ziet aan 't op papier te laten zetten en te doen aantoonen met welke factoren moet wor den rekening gehouden en wat hierbij het zwaarst weegt. Ik ben het met bovengenoemd schrij ver geheel eens waar hij dit aanbeveelt maar vooral ook waar hij in overweging geval Pagie, dat dan met billijke ver- geeft bij de keuze van de plaats ter ves- zoekea wel degelijk rekening wordt ge- tiging der fabriek goed u«t de oogen te houden, zoo wordt ook een betere ver standhouding tusschen patroon en werk man geschapen Wij moeten komen tot algemeen gel dende loontarieven, tot blijvende goede toestanden en verstandhoudingen. Niet zien. Ik zou ook nog eens een ander punt ter sprake willen brengen en wel dit: >is het beter verschillende kleine fabrie ken te stichten of een groote fabriek*. Gaat men zijn rekening maken met de de patroon aan de galg in den goeden gegevens, die men verkrijgt van de beide tijd, de arbeider in den slechten. De laatste suikercampagnes, dan werkman Is mlscchien niet genoeg ge-1 tot het resultaat, schoold daarvoor, maar die treurige toe-1 fabriek eene mooie winst kaa standen moeten eruit. Laat daarom Komen er echter minder gunstige jaren Hdmaatschao niet" vervallen denk eraan, I dan zal een nieuw gebouwde fabriek dat ce u vroeger alles moest laten wel- met de nieuwste machines en de meu*st« gevallen, doch behartig ook de belangen wijze van opstelling nog wel^een goe van uw patroons waarborg u door ar- figuur maken, maar za! men toch in alles beidscontract verzeker u van hooger de uiterste zuinigheid moeten betrachten, loon frj overwerk, niet wan.ee, ge vijf, 1 om het bedrijf loooend te doen «dn. of 10 of 20 minuten misschien nawerkt omdat doozen moeten dicht gebonden worden, maar dring erop aan, dat ge- heele uren overwerk betaald worden. 't Is wel treurig dat onze patroonsbond zoo slecht harmonieert, maar houdt uw eigen banen veilig, vervult uw plicht, om het bedrijf loonena te aoen zijn. Dan zal de directie moeten zorgen de productiekosten zoo laag mogelijk te doen zijn en zooveel mogelijk te maken, van de bijproducten. De directie moet naar zuinigheid streven, maar het voor uitziende oog van de opzichters moet vooral, in aanmerking nemende de mo- Ki: meer recht om teethe.! gelijk minder gunstige tijden voor de wat u toekomt. Denkt erom. dat de plaatsing der fabriek, de meest gunstige De Echo van het Zuiden, toesianaen en vciMduuuwuuiug^u. - ia- k»irU J I U.f ram Ifl O f (Ü&t OOK CCQC KlClflC

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9