Tweede Blad. DE OORLOG. Buitenland. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. België. Denemarken. NUMMER 42. DONDERDAG 23 MEI 1912. 35e JAARGANG De beschieting van Kaap Marmaritza. Een Turksch bericht over de beschie ting van Kaap Marmaritza, aan de kust van Klein-Azië tegenover het eiland Rhodos, vertelt het volgende «De Turksche troepen werden door de overmacht van Italianen, die van verschillende kanten oprukten, totaal in het Dauw gejaagd. Bij een poging tot de terugtocht, kwamen de Turken onder het vuur van de Italiaansche schepen dat uren lang duurde. Meer dan een vierde gedeelte van het Turksche gar nizoen vond bij dit bombardement den dood. De Turken vuurden onafgebroken op de Italianen, die ongeveer 300 dooden en gewonden hadden. Deze gebeurtenissen hebben in Con- stantinopel geen pessimistische stemming gewekt. De bladen vestigen er de aan dacht op, dat de overwinning behaald is met een zesvoudigen numerieke over macht en de hulp der scheepskanonnen. De dappere houding van de Turksche troepen vervult de burgers van Con- stantlnopel met trots.4 >Hoe de Turken er in geslaagd moeten zijn om de Italianen een verlies van 300 dooden en gewonden toe te brengen, zooals bovenstaand bericht wil doen gelooven, is niet duidelijk. Aanneme lijker schijnt het, dat het bombardement aan Turksche zijde verliezen heeft ver oorzaakt, iets, wat het Italiaansche be richt, waarvan we melding hebben ge maakt, ontkende. De Italianen in den archipel. Een draadloos telegram van admiraal Amero van het oorlogsschip >Regina Margherita4 meldt, dat hij Zondag het oorlogsschip »Regaso4 uitzond, dat het garnizoen van het eiland Symi (ten noorden van Rhodos, dicht bij de kust) den eisch tot overgave stelde. De Turksche civiele autoriteiten van het eiland werden gevangen genomen en het bestuur van het eiland werd door de Italianen overgedragen aan een burgemeester met eenige beambten. Het kleine eiland Symi onderhield levendige handelsbetrekkingen met Rhodos, die men onmogelijk langer ge stoord kon laten. Naar het heet kruisen thans Italiaan sche oorlogsschepen bij Chios en Lemnos. Volgens een telegram uit Constanti- nopel aan dit blad zijn de Italiaansche schepen reeds begonnen met het bom bardement vaD Chios. Uit Syrië wordt bericht, dat de autori teiten een Italiaansche landing vreezen en groote militaire voorbereidingen tref fen. Troepen uit Damascus en Aleppo t werden gezonden naar Beyroet, Alka en ,audere havenplaatsen. De uitzetting der Italianen. BERLIJN, 21 Mei. Uit Konstantinopel wordt geseind De ministerraad, die heden gehouoen den is heeft besloten alle Italianen in het geheele Ottomaan- sche rijk uit te zetten met uitzondering van arbeideis, weduwen en invaliden. De Italianen krijgen een respijt van 14 dagen. Tevoren had de Agence Ottomane reeds bekend gemaakt, dat de regeering last gegeven had om 97 Italianen die te Konstatinopel gevestigd zijn uit het land te zetten. De regeeriDg had het Duitsche gezantschap reeds met dit besluit in kennis gesteld en met den Duitschen consul-generaal onderhandeld over het uitstel, dat zij eerst wou toestaan. De uit gezetten zijn bijna grootendeels zeer gegoede en bekende leden van de Ita liaansche kolonie te Konstantinopel. Er zijn bankiers, architecten, groote koop lieden en geneeskundigen onder. George Willem van Cumberland, de oudste zoon van het hoofd van het Huis der Welfen, heeft met zijn automobiel een ongeluk gehad en is daarbij met zijn metgezel von Greve onmiddellijk gedood. De Morgenpost bevat over dit ongeluk de volgende bijzonderheden De prins was op weg naar de begrafenis van zijn oom, den Kooing van Denemarken. Gis teren was hij uit Berlijn vertrokken, om met zijn auto den weg naar Hamburg af te leggen. Om 5 uur passeerde hij Friesack. Op den kaarsrechten heirweg liep de wagen tusschen 90 en 100 K.M. De prins stuurde zelf. 10 K.M. voorbij Friescack werd aan den weg gewerkt. De prins heeft blijkbaar de waarschu wingsborden niet gezien. Zoo reed hij met volle vaart op een gedeelte, dat ge macadamiseerd werd, maar waar de stee- nen nog niet ingewalst waren. De wagen begon te slingeren, waardoor de prins zijn macht erover vloor. Eerst vloog hij tegen een steen aan den kant van den weg, toen tegen een boom. Vervolgens kwam hij in de droge sloot langs den weg terecht De wagen boorde zich iD den grond en de prins werd met zijn hoofd op de trommel van den motor geslingerd. Zijn hoofd werd verpletterd en zijn borstkas door het stuurrad inge drukt. De metgezel van den prins, von Greve, werd ook uit den wagen geworpen Hij brak den nek. Beiden waren onmidde- lijk dood. De chauffeur van den prins zat binnen in den wagen. Hij zag het gevaar, maar het was te laat, om te waarschuwen. Bij de botsing den boom werd zijn arm verpletterd. Hij bleef echter zoo goed bij zijn bewustzijn, dat hij aan wielrijders en automobilisten het gebeurde vertellen kon. Zijn toestand is naar omstandighe den bevredigend. nog meer. >Zijn wij wel ingelicht zegt het blad dan zou deze laatste mededeeliDg beteekenen, dat in October of November nogmaals 200 rijkswerklieden zouden ontslagen worden". Veer Moerdijk Willemsdorp. Door het college van Ged. StateD van Noord-Brabant wordt aan de Prov. Staten voorgesteld aan de N. V. die het sedert een maand in exploitatie zijode veer Moerdijk-Willemsdorp exploiteert, een subsidieuitde provinciale kaste verleenen van 10 pet. tot een maximum van f 1000 over de exploitatiejaren 1912 en '13 tot een maximum van f 750 over de exploitatiejaren 1914 en '15 en tot een maximum van f 500 over het exploita tiejaar 1916, een en ander in het jaar- lijksch tekort der exploitatie van dit veer. Bijdeberekening van het tekort worden de subsidies van de Ned. Automobielclub en den A. N. W. B. resp. bedragende f 700 en f 500 in aanmerking genomen. De geheime secretaris des konings, Ingenbeek, heeft gistermiddag in zijn kabinet de vertegenwoordigers der Brus- selsche kladen ontboden en hun verzocht mede te deelen, dat er geen woord waar is van de geruchten, waar misschien enkele naïeven nog geloot aan gehecht hebben. Op bevel van den koning en van de koningin heeft de hofmaarschalk een klacht ingediend en er is reeds een in structle geopend door het Brusselsche parket, ten einde deD oorsprong van deze geruchten op te sporen en de ver antwoordelijkheden vast te stellen. De uitgestrooide berichten wierpen een smet op koning Albert's zedelijk leven en beweerden zelfs, dat de koningin in haar woede een kamenier had dood geschoten. Afgeschafte feestdagen. Een zeer gewichtige brief is door de H. Congregatie van het Concillie aan de bisschoppen der wereld verzonden naar aanleiding van de feestdagen, die door het Motu Proprio van Pius X zijn opge heven. De brief verklaart lo. Dat de Paus het feest niet heeft willen opheffen, maar alleen, de verplich ting van Mis hooren en het verbod van te werken. Daarom moeten de parochiale geestelijken aan de geloovigen op het hart drukken, dat zij die feestdagen zoo godsvruchtig mogelijk blijven vieren voor al door ter kerke te gaan. 2o. De Bisschoppen hebben, zoo het geval zich voordoet, de macht om die dagen de geloovigen te dispenseeren in vasten en onthouding, alsof die dagen als feesten gevierd werden. 3o. De Bisschoppen worden gemach tigd om op Donderdag na Drievuldig- heids-Zondag de plechtigheid en de processie van het H Sacrament te be houden, al is dan die dag geen verplichte feestdag. Hofberichten. H. M de Koningin heeft een buiten gewone zending benoemd, ten einde haar te vertegenwoordigen bij de begrafe nis van den Koning van Denemarken op 24 dezer. De missie, waarvan het hoofd nog nader zal worden aangewezen waarschijnlijk een gepensionneerd vlag officier der zeemacht, zal verder bestaan uit majoor graaf Du Monceau, adjudant der Koningin en den lsten luitenant jhr. Reigersberg Versluys, ordonnance-offi- cier van H. M. Naar wij vernemen, zal de Koningin tijdens haar verblijf te Parijs voor het bezoek aan president Fallières vergezeld worden door de volgende leden, allen van Haar HuisMevrouw de barones Van Harden'oroeck, grootmeesteres, ba rones Sloet van Marxveld en jonkvrouw Six, hofdames, graaf Du Monceau, ad- judant-generaa', chef van het militaire huis, baron Sirtema van Grovestins, groot meester, kolonel Graaf Schimmelpen- ninck, adjudant, jhr. Van Geen, kamer heer, lsten luitenant baron Van Voorst tot Voorst, ordonnance-officier. De Prins wordt vergezeld door den adjudant, ka pitein luitenant ter zee jhr. Hooft Graaf land de directeur van het kabinet der KoniDgin, baron De Vos van Steenwijk zal mede H. M. de Koningin daarheen vergezellen. Het ontslag aan de Marinewerf te Amsterdam. Naar Het Volk meedeelt heeft het Kamerlid Helsdingen tot den minister van marine a.i. de vraag gericht water waar is van de geruchten betreffende een massa-ontslag aan de Marinewerf, te Amsterdam. De minister deelde mede, dat thans een tweehonderd werklieden zouden worden ontslagen en later vermoedelijk Waalwijk, 22 Mei 1912. Liedertafel. Onzelledertafel «Oefeningen Vermaak4 is druk in de weer om zich voor te bereiden voor het concours, waaraan zij 9 Juni a.s. te Amsterdam deelneemt. Thans wordt den directeur elke week een avond bijgestaan in zijn onderricht door den bekenden Bosschen muziek leeraar, den heer P. Kallenbach. Schilderstukje In de vitrine van den heer Th. v. Delft is thans geëxposeerd, naast een prachtige gekleurde crayon-teekening, een zeer mooi schilderstukje, een landschapje, wat in opvatting, kleur en toon uitstekend is te noemen, 't Is een zeer mooi stukje werk. Den naam des vervaardigers missen wij, maar vergissen wij ons niet, dan is 't een studietji van onzen burgemeester voor jaren door hem geschilderd. Fruitteelt. Nadat de heer Corn. Witlox door de bekende Pomologische vereeniging z'n prachtige «Eerste Waalwijksche Fruit- tuin4 heeft laten aanleggen, op eene wijze, zoo ruim opgevat in elk opzicht, dat het succes thans al groot blijkt, schijnt voor deze winstgevende teelt meer en meer belangstelling in onze plaats en omgeving te komen. Van de vereeniging heeft zich een beambte hier gevestigd, die druk bezig is in den om trek, in Udenhout en in de Klei ver schillende boomgaarden, fruit- en groen- tentuinen aan te leggen. Wij vernemen ook dat de heer P. Mombers plannen hiertoe koestert en hopen op deze be langrijke aangelegenheid nog eens terug te komen. Bond van Neder landsche Leder fabrikanten. De algemeene vergadering van boven- genoemden bond zal plaats hebben op Maandag 3 Juni, a.s., des namiddags om half twee uur, in de zaal der Koninklijke Liedertafel «Souvenir des Montagnards", te Tilburg. Op de agenda komen o.a. voor de volgende punten rekening en verant woording van den penningmeester over 1911 verslag door den secretaris ver kiezing van 3 leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding der heeren J. P. Larsen, Ths. Maas en G. Reerink Jzn. Sluiting voetbalseizoen ign12. De Voetbalver. Waalwijk Vooruit speelt op len Pinksterdag een wedstrijd tegen het Rotterdamsche D(oor) V(ereeniging) S(terk). Met deze match sluit zij het voet balseizoen, om na enkele maanden rust, weer met nieuwen moed te beginnen. Met het oog op de warmte, zal de wedstrijd eerst om half vier aanvangen. Donderdag 16 Mei speelde de voet balclub «Vlugheid Wint" te Waalwijk, een vriendschappelijke match tegen D.V.V. alhier. Einde kwam met 31 in 't voordeel van «Vlugheid wint". Indeeling Maandag M. zijn alhier voor koite oefening uit de gemeente Waalwijk in gedeeld als volgt Corns. Kroot, 2e Regt. Inf. 's Bosch. Joh. Maas, G. Cooymans Jac. Spijkerman, 6e Breda. P. v. d. Hoek, 3e Vest Art. Gorinchem. Ant. v. d. Avoort, 3e Regt. Vest. Art. Gorinchem. Piet van Bentum 3e Regt. Vest. Art. Gorinchem. Langstraatsche Administratieve Vereeniging. Vergadering van de Langstraatsche Administratieve Vereeniging gevestigd te Waalwijk, die gehouden zal worden aldaar in het Hotel Verwiel, op Zaterdag 1 Juni a.s. des namiddags ten 2l/a uur. Punten van Behandeling 1. Storting contributie en boeten. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester over 1911. '3. Verkiezing van een bestuur, wegens periodieke aftreding. 4. Vraagpunten. Tramlijn Tilburgs-Hertogenbosch. Het comité van den aanleg van een stoomtramverbinding van Tilburg naar 's-Hertogenbosch, bestaande uitdeheeren M. Canters te Oisterwijk en J. Viirtheim te Schiedam, heeft aan de Prov. Staten van Noord-Brabant een verzoek gericht, om eene bijdrage uit de provinciale kas van 10 pet. in de oorspronkelijk op f472.500 geraamde kosten van aanleg dier tramlijn. De verbinding zal loopen over Ber- kel c. a., Oisterwijk, Haaren, en Vught. De belanghebbende gemeenten heb ben finantiëelen steun in uitzicht gesteld, door enkele is reeds definitief eene rente- garantie toegezegd. Ook Ged. Staten van Noord-Brabant zijn van oordeel, dat die tramlijn, welke vrij aanzienlijke landbouwgemeenten als Haaren, Oisterwijk en Helvoirt op ge makkelijke en weinig kostbare wijze in verbinding brengt met twee groote cen tra van industrie en handel, Tilburg en 's-Hertogenbosch, zal strekken ter be vordering van een levendiger verkeer tusschen die plaatsen onderling. Ligt daarin naar hun meening, reeds voldoende grond om aan de totstand koming der ontworpen tramlijn van de zijde der provincie mede te werken door toekenning eener provinciale bijdrage, zij achten daartoe nog meer termen aan wezig, nu op hun aandringen ook te 's-Hettogenbosch evenals te Tilburg aan sluiting zal worden verkregen met de al daar samenkomende lijnen der Tramweg- Mij. St. Oedenrode's-Hertogenbosch, van de Hollandsche Buurtspoorwegen en van de Zulder Stoomtramweg-Mij. Door deze wijziging der eerste plan nen moeten thans de aanlegkosten worden geraamd op f 500.500, overeenkomende met f 20.056 per K.M. Ged. Staten stellen derhalve voor in de kosten van aanleg en in-exploitatie- van dezen stoomtramweg aan den con- cessionnarls eene bijdrage te verleenen van 10 pet. tot een maximum van f 50.000. De Eendracht. Zondag j.l. nam het Kruisboogschut tersgezelschap «De Eendracht,4 gevestigd bij den heer A. van Vucht aan hst concours te Haarsteeg, deel. «De Eendracht4 wist haar ouden roem wederom te hand haven. Van de 5 prijzen die beschikbaar waren gesteld wist zij er 4 te behalen en wel als volgtle prijs Eerste zesta.l 3e prijs tweede zestal, le personeele prijs J. v. d. Hoven, 2e personeele prijs C Smolders. Faillissement notaris De Vocht. Uit de voorloopige lijst der baten en lasten in het faillissement van notaris De Vocht blijkt, dat er lasten zijn ten bedrage van f 106.764.74, waartegenover staat aan baten f 31.092.11, hetgeen een tekort opleveit van f75,682.63. De voornaamste crediteuren zijn Maat schappij Noord-Braband teWaalwijk Maat schappij van Verzekering op het Leven (Timmermans), f 30.000. Mevr. Douairière Ferrier, te Sculgau, in Saksen, f 34855. Geldersche Crediet- Vereeniging, Arnhem, f2909.70. J. C. Winkel, te Besoijen f 6000, benevens ver schillende van f 1000, f 2000 of f 3000 en nog andere van vorderingen ter grootte van f100 en eenigszins kleiner of grooter. Maria- Vereeniging. Tot directeur der Maria-Vereeniging al hier is door Z. D. H. den Bisschop be noemd de WelEerw. heer P. J. Kluijt- 1 Op het handboogconcours 11. Zondag door het gezelschap „Prins Hendrik" te Helvoirt gehouden, behaalde het 6-tal dour het handbooggt zeischap „Buiten Verwachting alhier afgevaardigd den 2en prijs jaet 75 ponten in 4 pijlen. Waar deze zege in kamp met ongeveer 50 zustergezelschappen gewonnen werd, hebben onze schutters dus alle reden trotsch te zijn op deze overwiuning die naar wij hopen in dit seizoen nog door meer anderen gevolgd zal worden. Er heerscht hier tegenwoordig een buitengewone drukte in het mandenmakers- bedrijf Avond aan avond ziet men tal van wagens met manden volgepakt van oos station vertrekken met bestemming naar Engeland, Nog nooit was de vraag naar manden zoo groot als tegenwoordig. Een goeóe tijd dus èo voor de patroons èn voor de knechts. Maandagmiddag werd in de buurt van de Groote Kerk de vernieuwde groote brand spuit der gemeente geprobeerd. Aan belang stelling bij deze oefening der brandweer ontbrak het vooral van de zijde der jeugd niet. Naar wij hoorden heeft de spuit bij deze proefneming ten zeerste voldaaD, zoodat in tijd van nood op haar gerekend mag worden. Toch ondanks hare voortreffelijke eigenschappen, zullen de ingezetenen wel het liefst zien, dat de spuit maar zoo zeld zaam mogelijk uit haar huisje zal behoeven te worden gehaald. Heden zijn uit deze gemeente voor korte oefening ingelijfd de navolgende lotelingen van de lichting 1912: J. W. MoHimersfeeg 2e Reg. infanterie te 'a Bosch. Adr. van Bokhoven idem C. Pulles Reg. Gren. en Jagers 's Hage. H. v. d. Pol De Burgemeester der gemeente Vlijmen brengt bij deze ter algemeene kennis dat aan de lotelingen der lichting 1913 dezer gemeente Adrianus Klerkx en Adrianus Johannes van Kuijk bij besluit van Heeren Gedeputeerde Stateu dezer provincie d.d. 4 Mei 1912 G. No. 320 voor den tijd tau één jaar vrijstelling van den dienst bij de Militie als geestelijke enz. is verleend. Hoewel we nog eenige weken van den pluktijd verwijderd zijn wordt toch al reeds door sommige commiesionnairs geld geboden voor de hoven. Door den heer J. van Halder werdt geboden voor de roode bessen 12 cent, voor de zwarte 22 it 23 ent en voor de kruisbessen 10 cent alles per kilo. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De heer A. de Btuijn alhier slaagde, voor het op 20 en 21 Mei j.l. gehouden examen voor candidaat gem. secretaris, ook voor het mondeling gedeelte, zoodat hij nu zijn geheele diploma bezit. mans. DRUNEN. Onder een belangstelling, zelden op een harer uitvoeringen waar genomen, gaf Maandagmorgen de har monie «De Vo'harding4 haar kermis- matlDée. Laat ons er dadelijk bijvoegen, dat die belangstelling ten volle verdiend was. Wat de werkende leden der har monie op muzikaal gebied presteeren is overbekend. Ik kan dan ook slechts een parel hechten aan den kroon harer lau weren, gesmeed door onverdroten ijver en muzikaal talent. Maar dat er zulke fijne komische krachten onder de leden schuilden, heeft zeker elk bezoeker ver baasd. Geen vreemd karakter-humorist moge voortaan de lachspieren der goede Drunenaren in werking brengen. Eigen kunst heeft meer succes geoogst, uit dankbaarder harten. Waarom rozen te zoeken uit zoo'n schoonen bloemtuin Waar elkeen zich geheel gaf, zou het ondankbaar voor de minder talentvollen zijn, de sterren op den voorgrocd te plaatsen. Laat ons volstaan met allen geluk te wenschen en een spoedig weer zien toe te roepen 1 VLIJMEN. In plaats van J. van Engelen die naar elders is vertrokken, is tot brand- spuitmeester benoemd Th. de Vaan Jz. De Burgemeester van Vlijmen maakt bekend, dat de zitting van den keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de Nat. Militie lichting 1918 voor deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag 5 JuLi 1912 des voormiddags half elf ten gemeentehuize te Heusden. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is besloten voor de ingezetenen in de Peperstraat een nieuwe drinkwaterput te boren, aangezien de bestaande reeds sinds jaren in zeer slechten toestand verkeeren. WASPIK. In de heden alhier gehouden vergadering van Stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap Klein-Waspik, zijn als poldermeesters herbenoemd, de Heeren P. H. Sagt alhier en Jan H. Kamp te Raamsdonk. Zondag 1.1. werden op het terrein van „Brabantia" de wedstrijden voortgezet. Het eerst speelde Tavenu van Tilburg tegen B. V. C. van Besoijen. Deze match werd door eerstgenoemde vereeniging gewonnen met 20, Daarna kwamen Sparta van den Bosch en Sparta Oosterhout tegen elkaar in het veld- Deze beide clubs bleken tegen elkaar opgewassen en brachten dan ook den stand op 22. Eerst Da eeu uur verlenging wisteD de Spartanen van 's Bosch nog een puntje te maken, aoodit dezs in de finale kwamen tegen Tavenu. Ofschoon Sparta nn reeds 2 uur in het veld was, wist deze kranige club Da een half uur verlenging de overwinning toch te behalen met 32. Alzoo werd de eerste prijs toegekend aan Sparta 's Bosch en de tweede aan Tavenu Tilburg. Voor lid van den gemeenteraad (vaca ture Gijsman) zijn candidaat gesteld H. J. Langerwerf en J. J. Smits. Stemming Woensdag 29 Mei a.s. RAAMSDONK(Dorp.) De keuring voor de nationale militie zal dit jaar voor de gemeenten 's Gravenmoer, Waspik, Raams donk en Geertrnidenberg ten raadhuize alhier plaats hebben. Door onzen gemeentebode P. Broers is gisteren in de Prins Hendrikstraat te R'veer een beurs gevondeD met plm. f 5.— Gisterenmiddag kwam W. Broeders met z'n fiets in een karspoor van de Achter straat en tuimelde met fiets en al in de sloot, 't Zelfde overkwam de jongenheer A. Boezer onder R'veer. Beiden brachten het er met deo schrik en een frisch bad af. RAAMSDONKSVEER. Toen de machinist aan de electrische centrale alhier een motor wilde aanzetten, ontstond er een ontploffing met het gevolg, dat hij ernstige brandwonden aan hoofd en handen opliep, zoodat medische hulp ingeroepen moest worden. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De zangver- eenigiug „Halleluja" staat thans haast ge reed, op te trekken naar den wedstrijd te Barendrecht. Geruimen tijd heeft de ver. met flinken ijver en ambitie de noodige repetities gehouden en zal ook nn weer trachten haar ouden roem te handhaven. Heden, Donderdagavond, zal de laatste repetitie in de zaal „Musis Sacrum" te Waalwijk plaats hebben, terwijl a.s. Zaterdag in meer besloten kring in haar eigen gebouw De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5