Nummer 44 Donderdag 30 Mei 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Moon Tielen, Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. DE OORLOG. SUNLIGHT Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. OOGENBLIKKEN OM UT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. 31 a 32 ets. 24—26 K.G. 31 a 32 j> 26-30 K.G. 31 a 32 De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag vond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden eci., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertentiên 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. 1214 VpvqIqCT ^cr Kamer vaD Koop- CA Oiag handej en pabrieken te Waalwijk, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar 1911. Handel in Inlandsche huiden en vellen. De handel in inlandsche huiden en vellen was ook in 1911 zeer levendig, wat geen verwondering baart, wijl zij om hare supra-kwaliteit ook in den vreemde begeerd worden. Meer echter dan de Oost- en West-Indische huiden waren zij aan prijsschommelingen onder hevig een gevolg van den meerderen of minderen kooplust van Duitschland en Amerika. Ook de in November uit gesproken boycot der handelsvereeni- gingen was niet zonder invloed op de Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Doe ten minste niet, Pauline, alsof gy mij niet begrypt. Uwe woorden schijnen my die van een waanzinnige, antwoorde mevrouw Durski. Bedaar iu 's Hemels naam, en spreekt duidelijk. Mij dunkt dat ik duidelijk genoeg ben. Ik kan geen zin in uwe woorden vinden. Waarover moet ik berouw gevoelen? Van welke misdaad beschuldigt gij mij Van de zwaarste, de laagste aller mis daden, antwoordde Douglas: van moord? Moord? Ja. de misdaad eener geheime giftmecg- ster. Douglas 1 riep Pauliue uit, als verstijfd van schrik. Plotseling trok zij zich terug en viel half in zwym op een stoel. O, waarom tracht ik nog met hem te praten klaagde zij Hij is waanzinnig 1 Mijn arme Douglas snikte zij zenuwachtig. Gij zult ook my krankzinnig maken. Spreekt niet tot my. Laat mij aan mijzelve over. Gij beangstigt mij met uwa be schuldigingen. Laat mij, Douglas, in's Hemels naam, laat mij alleen. Ja, ik zal u verlaten, Panline, antwoordde haar beminde op trenrigen toonwij zullen voor eeuwig scheiden. Gij kunt uwe schuld niet ontkennen en gij kunt my niet langer misleideD. Zooals gij wilt, antwoordde mevrouw Darski, wier hartstochtelijke verontwaardiging plotseling in ijskonde onverschilligheid veran derde. Gij hebt mij zoo diep gegriefd, mij zoo onzinnig beleedigd, dat voortaan elke krenking van uwe zijde niets meer beteekent. Tot mijne eigen verdediging wil ik dit nog zeggenik ben even onbekwaam tot zulk eeue daad, als ik kan bagrypeu hoe zulk eeue onzinnige be- prijsfluctuatlën. Over het geheel stonden de noteeringen voor de meeste soorten weer iets boven die op gelijk tijdstip in 1910. Naar koehuiden In lichte soorten was geregeld goede vraag. Middelwichten, zoo gezocht voor de fabrikatie van fijn leder, waren dikwijls ook tegen verhoog de prijzen nog moeielijk te bekomen. De noteeringen hiervan waren onge veer als volgt Einde 1910 Gezouten inl. koe 18—20 K.G. Einde 1911 Gezouten inl. koe 18—20 'K.G. 33 a 34 24—26 KG. 33 a 34 26—30 K.G. 33 a 34 Hooger 2 ets. per Va K.G. Ook naar vaarshuiden, meest betrok ken door de chroomlooierijen was veel vraag. De prijzen hiervan stemden on geveer overeen met die der koehuiden. Ossen- en stierenhuiden genoten iets minder attentie, doordat vooral Rusland ditmaal op bescheidener schaal inkocht. Kon voor prima kwaliteit over het geheel nog 1 ct. per Va K.G. meer bedongen worden dan in 1910, op micdere soorten moest eenige prijsconcessie toegestaan worden. De prijzen waren nagenoeg als volgt Gezouten Inl. Ossen 30—33 K.G. 35 a 36 ets. (vorig jaar 34 a ,35 ets. idem Stieren 3035 31 a 32 ets. (idem 1910). In Pinken en grasvellen werd iets min der aangeboden dan de vorige jaren. De vraag was zeer levendig, waardoor de prijzen beduidend omhoog liepen. Besteedde men het vorige jaar voor de wichten 6—10 K.G. 32 a 34 ets. thans konden prijzen bekomen worden van 36 a 37 ct. Ook de gezouten inl. vette vellen van 8—10 KG. rezen belangrijk. Was einde Dec. de noteering 40 a 41 ct. einde 1911 was die gestegen tot 46 a 47 ct. Dezelfde zonder kop en klauwen in de schuldiging van u afkomstig kan zijn, vann, Douglas Dale, mijn verloofde, den man dien ik lief bad en vertrouwde, den man, dien ik als het toonbeeld van grootmoedigheid be schouwde. Doch dit is krankzinnigheid en ik behoef de uitingen van een waanzinuige niet aan te hooren. Gij zeidet, heden avond moeten wij afscheid nemen. Goed. Eene herhaling van hetgeen ik zoo even ondervond, zou ik niet dulden. Het grieft mij dat uwe mildheid mij met geldelijke verplichtingen heeft belast, waar aan ik nimmer zal kunnen voldoen en die mij op zekeren zin van mijne vryheid beroofd hebben doch op gevaar af van ondankbaar te schijnen, moet ik u zeggen ik hoop dat wij elkaar niet meer zullen ontmoeten. Niemand kan den zielsangst van Pauline Durski beschryven, toen zij deze woorden op kouden, afgemeten toon uitBprafe. Het was de laatste inspanning van eene trotsche, edelmoe dige vrouw er lag eene soort van heldenmoed in de onderwerping van dat gebroken minnende hart. Goed Pauline, antwoordde Doaglas met aandoening. Ik verlaDg niet weer uw schoon, valsch gelaat te zien. Mijn hart is door nw verraad gebroken en myne voornaamste hoop ligt in de kans datjiwe band baar helsch be drijf reeds voleind heeft en dat mijn leven mag vergaan als bewijs van het vertrouwen dat ik iD u stelde. Denk niet aan het weinige dat ik u gaf. Het vermogen, dat ik met u wilde deelen, is voortaan machteloos mij eenig genot te verschaffen. En voor de wet, die gij hebt overtreden, behoeft gij geene vrees te hebben nw geheim zal geeDe sterfelijke ooren bereikeD. Geen onderzoek zal de bijzonderheden van nwe misdaad aan het licht brengen. Gij mcogt al geen onderzoek wenschen, Douglas Dale, riep Pauline met plotselinge woede uitdoch ik verlang het en wel zonder uitstel. Gij hebt mij van eene laaghartige mis daad beschuldigd, op welken grond is mij on bekend het staat aan mij om mijne onschuld te bewijzen, en zoo menschelijke macht het geheim kan peilen, dan zal bet gepeild worden. Ik zal u voor mijne voeten doen knielen, ja, daar voor myne voeten zult gij vergiffenis afsmeeken voor het gruwelyk onrecht, mij aangedaan. Maar deze breuk, door u veroor- wichten van 5 —7 K.G. golden 58 a 60 ct. d. i. ongev. 7 per '/2 K.G. duurder dan in 1910. De Kalfsvellen, bovenal in de lichte wichten, waren ook dit jaar zeer gewild. Als voornaamste kooper van dit artikel treedt Amerika op, de groote leveran cier van box calf en andere voor de schoenmakerij onmisbare fijne overleders. Voor lichte soorten zonder kop of klau wen werd betaald tot 53 ct. Zwaardere soorten, iets minder gezocht, brachten het. van 42 a 48 ct. Over het geheel waren zij dus beduidend duurder dan het vorig jaar. Naar paardenhuiden was ook thans wederom de vraag minder levendig, hoofdzakelijk tengevolge der zware con currentie, die het paardenleder door de verschillende soorten satin-leder wordt aangedaan. De prijzen waren ongeveer gelijk aan die der twee laatste jaren n.l. f 11 af 11 50. Nuchtere vellen echter waren belang rijk duurder. Zij golden in de wichten 372 a4KG. 48 a 50 ct. tegen 43 a 44 ct. in 1910. Schapenvellen bleven, in weerwil van de stijging der wolprijzen, op het oude niveau. Als imitatie overleder en ook als voeringleder wordt het steeds minder verwerkt. Prima soorten golden tot f3.75. Geitenvellen bleven mede over het algemeen aan een hoogen prijs. Uit bovenstaande blijkt, dat de markt in inlandsche huiden en vellen hoog was, terwijl het niet te voorzien is, dat daarin in 1912 daling van beteekenis verwacht kan worden. De wilde jacht naar versche of abattoir huiden in Januari van dit jaar wijst eerder op het tegenovergestelde Voorzichtigheidshalve zal men goed doen met zijne inkoopen, zoo mogelijk te wachten tot er meer kalmte in den handel en meer stabiliteit in de prijzen komt. Lederhandel. Het jaar 1911 mag voor den leder handel niet gunstig genoemd worden wat voor een groot deel zijn reden vindt in den slappen gang der schoen- en zadelmakerijen gedurende het grootste gedeelte van den zomer en den herfst. Daarbij kwam, dat de ruwe waar be duidend hooger was dan in 1910, terwijl zaakt, zal ons voor eeuwig scheiden. Misschien zal ik u kunnen vergeven, Douglas, doch u vertrouwen nimmer I En nu, ga heen Zij wees met gebiedend gebaar naar de denr. Er was iets waardigs in bare manier en houding, dat op haren beschuldiger, zijns on danks, indruk maakte. Hij boog en verliet, zonder verder een woord te spreken, de vrouw, die zoolang de afgod van zijn hart was geweest. Bij ging. t°t iQ het stof gebogen, met eene smart, te hevig voor tranen. Zij is eene volmaakte tooneelspeelster, zeide bij bij zich zei ven, en bare handelwijze is tot het laatste uittartend geweest. Mijn droom is over ik ontwaak in een ledig, treurig leven. Een zonderling noodlot schijnt sir Os wald Eversleigh èn zijne erfgenamen te ver volgen. Hy stierf, daar zijn hart door de valschheid eener vrouw gebroken was mijn broeder Lionel wijdde zijne grootste liefde aan eeDe belangzuchtige, fatsoenlijke coqnette als Lydia Graham, die eenige weken na den dood van haren minnaar eenen andere trachtte te lokken ten slotte komt mijne ellende door de hand van eene ellendige fortninzoekster. Douglas Dale besloot Louden den volgenden morgen vroeg te verlaten met dat plan kwam hij op zijne kamers in den Temple. De volgende dag brak aan, doch hij bracht zijn plan niet teD uitvoer. Hij was niet ge neigd verandering van omgeving te zoeken, daar hij gevoelde dat hem dit geene verlich ting zou verschaffen. Wat hij ook deed, bij kon zich de gedachte aan het verledene niet uit het hoofd zetteD. Hij besloot te Londen te blijven want voor iemand, die het gezelschap van anderen wil ontwijken, is er geene kluis zoo eenzaam, als te midden van bet drukke, woelige Londen. Hij besloot te blijven, daar hij alsdan iets kon vernemen omtrent het gedrag van Panline. Wat zou zij thans doen, nu hare rol was uitgespeeld en misleiding niet meer hielp Zou zij hare oude gewoonten weder hervatten hare salons openen voor spelers van fatsoen uit het West-eud en hare misdaad in den wilden roes trachten te vergeten Zou sir Reginald Eversleigh weer zijne oude plaats iu dat huis innemen, weder haren vriend voor het gefabriceerde niet den noodigen opslag verkregen kon worden. Over het algemeen zelfs waren de prijzen iets minder, dan in het daaraan voorafgaande jaar en zouden zij nog beduidend lager geweest zijn bijaldien deT geringe leder- voorraad ze niet ongeveer op het oude niveau gehouden had. Gebrek was er aan prima zwaar zooileder, zoodat dit vlug van de hand ginglichtere soorten bleken verwaarloosd. Zeer zwaar was de concurrentie aangedaan door het z g. spaltleder, dat in groote hoeveelheden betrokken werd voor de vervaardiging van binnenzolen, contreforts, zelfs van zolen voor minderwaardig schoenwerk. Een blik in de statistieken van in en uitvoer van bereid leder bewijst ons, dat het buitenland inzonderheid Belgle en Duitschland wederom meer leder dan voorheen hebben aangevoerd waarvan de lederhandelaars de directe nadeelen moesten ondervinden. Publiceering van analyses, gedaan aan het RijksproeJ- stotion alhier, mogen daarin in de toe komst verandering brengen, voor het oogenblik vindt de reeële handel op steeds drukkende wijze de gevolgen dier oneerlijke concurrentie. De prijzen van eerste kwaliteit zooi leder, oud systeem waren het geheele jaar door ongeveer gelijk en wel als volgt: In de wichten 16/i? K.G. f 1.80 a f 1.90 id 18/2, f 1.90 a f195 id 23/S5 f 1.85 af 1.90 Bijsoorten zoowel zware Rio Janeiro als prima zware Columbia's golden In de wichten u/so K.G. f 1,40 a f 1.60 id 10/i5 f 1,30 k f 1,40 terwijl prima Binnenzoolleer gold f 1.20 a f 1.25, alles per K.G. De prijzen van het vache-lissée dat telken jare in steeds toenemende quan- tums in ons land als daarbuiten ver vaardigd wordt, kon zich evenmin geheel aan de algemeene depressie onttrekken. Om dezelfde reden als boven aangehaald moest ook hierop eenige concessie, zij het dan ook een kleine, gedaan worden. Opgemerkt moet hier nog worden dat de z.g. afval ditmaal zeer gemakkelijk plaatsing vond, wat in normale omstan digheden meestal niet het geval is. De prijzen waren het geheele jaar door ongeveer als volgt Prima Croupon f i.05 a f 1.10 en vleier worden Zij had zich gehouden^ alsef zjj hem verachtte maar dat was slecht een gedeelte van het groote bedrog, waarvan Donglas het slachtoffer had moeten zijD. Deze vragen deed de eenzame, gebroken man dieh avond zichzelven bij koa geen ge not bij zijne studiën meer vinden, die hem vroeger zooveel waard waren. O, hoezeer moest hy die vrouw bemind hebben, wanneer de gedachte aan bare schuld zijn leven zoozeer vergaldeHoe onzinnig klampte hij zich nog aan baar vast.' Hoezeer verlangde by bare geheimen te doorgronden 1 XXXV. Het uur is geslagen. Wat is het. Jane? vroeg lady Eversleigh eenigsiins ongeduldig aan hare dienstbode, toen deze door te kloppen aan de zitkamer van Percy-street, het gesprek stoorde tusschen bare meeBteres en den politie-man een zeer belungryk, doch pijnlijk gesprek. Er is iemand, die den heer Andreas wil spreken en zich niet laat afschepen. Zoo dat is zeer vreemd, zeide de heer Larkspur. Ik weet niemand, die mij bier eene boodschap heeft te brengen maar ik kan niet beter doen dan dien persoon te woord te staaD. Waar is bij vroeg de Bowstreet-man, op staande. In den gang, antwoordde Jane. Doch lady Eversleigh kwam tusschenbeide om het vertrek van den heer Larkspur te voorkomen. Ga niet, zeide zy. indien het deze zaak, myn kind, niet geldt. Dat kan tot niets anders dienen dan om mij uwen tijd en uwe aandacht te ontstelen, en bedenk dat ik alleèn recht op nwe diensten heb. Verontrust u daarover ni6t, mylady, mijnen plicht vergeet ik nooit, antwoordde Adreas larkspurdat joist boezemt mij be lang in. Er is slechts één, die weet wat ik in het schild voer en onder welken naam ik werkhy weet ook dat ik niets anders onder handen zal nemen, terwijl ik hiermede bezig beD. Ik verzeker u, bet zou ook niet baten, iemand hierheen te zendeu, tenzy bet met deze halzen f0.50 a f0.60 liezen f 0.35 a f0.40 Secondaire Croupon f0.90 a f 1.00 halzen f0.425 a f0 475 liezen f0.30 a f 0.35 alles per Vs K G. Ook hierin dus een kleine prijsver mindering welke trouwens op schier alle Europeesche ledermarkten viel te con- stateeren. Op de Parijzer markt bijv. waren einde Dec. 1911 de noteeringen voor schier alle soorteD vache-lissée 2 a 4 pCt. lager dan op het correspondeerend tijdstip in 1910. Thans echter nu de behoefte aan leder blijft toenemen, terwijl de veestapel, berekend over de geheele wereld, afneemt en meer nog de industrie in schier alle rijken levendiger wordt, bestaat er ge gronde hoop dat ook spoedig de leder- prijzen zullen tijzen. De Italianen in den Archipel. Het aantal naar Italië gebrachte ge vangenen van Rhodos bedraagt thans 1289. De blokkade van Rhodes is thans op geheven op de voornaamste punten vanhet eiland liggen Italiaansche troepen- afdeelingen. Politieke gevangene op het eiland zijn door generaal Ameglio vrij gelaten. Het is volkomen rustig op het eiland, De gevangengenomen Turksche officieren krijgen Van de Italiaansche regeering de zelfde soldij uitbetaald als de Italiaansche officieren genieten, zoo ook de solda ten. Als een der redenen van de overgave van het Turksche garnizoen op Rhodos wordt nog genoemd het feit, dat de Italianen, daartoe door spionnen in staat gesteld, de bergplaats van munitie der Turken hadden genomen. Ook wordt zegd, dat de Turksche soldaten, toen zij tegenover de Italianen kwamen te staan, al in geen drie dagen gegeten hadden. Er waren twee officieren, die een wan hopige poging wilden doen om door de Italiaansche linie heen te breken, doch de soldaten weigerden. De Italiaansche regeeriDg heeft gelast dat vlag voor de bezette eilanden de zaak in verband staat. Dadelijk was lady Eversleigh even verlangend te weten wie die persoon was en zette den heer Larkspur thans evenzeer aan om hem te gaan spreken, als zij er hem vroeger van terughield. Ga terstond, zeide zijverlies geen oogenblik. De heer Larkspur verliet het vertrek en lady Eversleigh zond Jane Payland weg, zijne terugkomst met angst verbeidende. Nadat een half uur was verloopen, kwam de heer Lark spur terngmen kon eenige sporen van aan doening in zijne trekken bemerken en de kleur was uit zyn vossengelaat verdwenen. Een groot flink gebouwd man met gunstig uiterlijk on miskenbaar een zeeman, volgde hem. Toen lady Eversleigh hem verbaasd aanstaarde, zeide de heer Larkspur Over het algemeen geloof ik niet veel aan het noodlot, doch hierin is het onbetwy- felbaar te bespeuren. Mevrouw, hier hebt gij kapitein George Jernam. De tijd was langzaam en vervelend voor Rosamunde Jernam voortgekropen vruchte loos deed de tante van haren echtgenoot alle pogiDgen om haar op te beuren. Die tante was aan haar gehecht geworden, hoe meerzy haar le rde kennen zy sprak haar geheel vry ten opzichte van de geheimzinnige ver wijdering tnsschen het jonge paar. Zij was gewoon, uren lang treurig langs het strand te dwalen, den vrijen loop aan hare smart latende en een dierbaar geheim koesterende. In den laatsteo tijd was KoBamaude zoozeer veranderd, dat Suzanne Jernam zich ernstig ongerust over haar maakte. Hare frissche kleur was geweken en haar blik was zinneloos iedereen moest opmerken dat eene bittere smart zich van haar bad meester gemaakt. Hoewel mevrouw Jernam zeer stil leefde en zich slechts met hare eigene zaken bemoeide, hield zij toch wel van een praatje, en aan een barer vertrouwelingen deelde zij den angst over hare nicht mededeze vertrouwelinge was zekere mevrouw Miller, eene achtings waardige dame, doch in stand iets bsneden mevrouw Jernam. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1