Tweede Blad. iiLl ^RBP Koninklijk .bezoek te Paiijs, Provinciaal Nieuws. De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne\kant en fijn linnen de, uitsluitend betrouw- bare Zeep. NUMMER 46 DONDERDAG 6 JUNI 1912. 35e JAARGANG ■LAAT UW ZEEP S'JKLiöHT Z!JN Het is zoo jammer, dat we over niet meer plaatsruimte beschikken, we zouden zoo gaarne de reis die onze Koningin met den Prins naar Parijs maakten in al zijne bijzonderheden beschrijven, omdat dit is geweest veel meer, dan een ge woon beleefdheidsbezoek. H. M. is er schitterend ontvangen, maar vooral hartelijk. Als overal heeft zij door hare innemendheid en lieftalligheid het volk betoovcd, dat zal blijken uit enkele persstemmen, die we hierachter geven en die 't er over eens zijn, dat nooit eenig vorstelijk persoon, eene dergelijke ontvangst is ten deel gevallen. Laat ons eerst, al is 't beknopt, iets van de dagen in Parijs vertellen. Zaterdagmorgen zijn de Koningin en de Prins reeds vroeg van 't Loo ver trokken over Luik en zijn aan de Fransche grens te Feignie-, door de Fransche autoriteiten verwelkomd. Te kwart over vieren arriveerde de Koninklijke trein aan het kleine coquette stationnetje van het Bois de Boulogne, het gewone punt van aankomst van vorstelijke bezoekers, dat over een groo- ten afstand met troepen van allerlei wa penen was afgezet en waar even te vo ren de autoriteiten ter begroeting waren aangekomen. Een groot baldakijn overspande den ingang van het station, een breed, rood tapijt lag over het geheele perron en het station was prachtig versierd met planten, bloemen, tropeeën, Neder landsche en Fransche vlaggen. Een com pagnie van de garde républicaine met vaandel en muziek bracht de militaire honneurs. Toen de vorstelijke bezoekers door den president en mevr. Fallières met groote hartelijkheid zijn welkom geheeten en het wederzijdsche gevolg was voorgesteld gaf de president den arm aan de Koningin, de prins aan mevr. Fallières en begaf het hooge gezelschap zich naar den uitgang. Luid juichde langs deo geheelen weg het Parijsche volk de Koninklijke gasten toe; overal klinkt het »Vive la Reine 1'' >Vive Wilhelmine De ontvangst kenmerkte zich door een buitengewone hartelijkheid. De tocht door de lange Avenue du bois de Boulogne en de prachtige Champs- Elysées, waar aan weerszijden zoo ver het oog reikte, troepen van alle wapens geschaard stonden, bood een onverge telijk schoonen aanblik. Bij de aankomst op het ministerie werd de koninklijke standaard geheschen. De president der republiek en me vrouw Faillières gaven des avonds een diner ter eere van koningin Wiihelmina en prins Hendrik De koningin droeg een prachtig satij nen toilet, gegarneerd met paarlen, goud en zilver en op het hoofd een prachtig diadeem van briljanten. De prins was in generaais-uniform en droeg het grootkruis van het Legioen van Eer. De President der Republiek stelde den volgenden tafeldronk in »Het is mij een genoegen, uit naam van Frankrijk en de regeering der Re publiek, Uwe Majesteit dezen avond welkom te heeten. Het vorige jaar in Juli heeft Uwe Majesteit mijne tegen woordigheid in de hoofdstad willen be schouwen als een bewijs van de goede betrekkingen, die onze beide landen ver eenigen. Dat Uw verblijf in ons midden de betrekkingen van toegenegenheid zullen versterken, daarvan ben Ik over tuigd. Bij Hare ontvangst heeft Uwe Majes teit zich rekenschap kunnen geven van den aaid der gevoelens, welke het Fran sche volk Haar betoond, en van de blijken van groote toegenegenheid jegens de beminnelijke Vorstin, die ons heden de eer aandoet met haar koninklijk bezoek welke blijken van groote gevoelens zich uitten in de sympathieke betoogingen voor Uwe hooge persoon, en een hooge achting voor uw-heerlijk en edel land. >Parijs, dat de voorname gasten niet vergeet die geJurende hun verblijf binnen zijn muren blijk gaveo, zich daar aan genaam te voelen, acht zich gelu'kig, mevrouw, u zijne dankbaarheid te betui gen voor de bezoeken, welke gij bracht vóór uwe kroning, en Frankrijk heeft het genoegen een groet te brengen aan Holland, dat groot gaat op zijne onaf hankelijkheid en de ontwikkeling zijner economische kracht en een der groote bakermatten is van nieuwe denkbeelden, wetenschap en kunst. >Moge uwe Majesteit een aangename en blijvende herinnering behouden a in de uren, welke zij in Frankrijk heeft doorgebracht. vlk drink op de gezondheid van Uwe Majesteit, H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. de Prins der Nederlanden en prinses Juliana. Ik drink op de roem en voorspoed van Holland l* H. M. de Koningin beantwoordde den toast van den president als volgt »Ik dank u ten zeerte, mijnheer de president, voor de welwillende woordeD, welke gij zooeven tot mij hebt gesproken. Het verheugt mij ten zeerste, het aan genaam bezoek dat gij het vorig jaar gebracht hebt aan Holland, te kunnen beantwoorden, van welk bezoek ik en mijne landgenooten, de aangenaamste hetinneringen hebben bewaard. >De uitstekende verhoudingen, welke onze beide landen vereenigen, zijn mij een waarborg, dat ook in de toekomst de banden van vriendschap steeds nauwer zullen worden vastgebonden.* Deze betrekkingen dateeren reeds van lang. Want reeds vond de Fransche beschaving in de middeleeuwen een vruchtbaren bodem in Nederland. Uwe litteratuur en uwe kunsten vonden en vinden er nog altijd warme bewonderaars. Wij voelen eene diepe bewondering voor het genie, voor den arbeid en de dapperheid van uwe edele natie. >Wat mij persoonlijk betreft, is het weerkomen in uw schoon land en in Parijs, mij bijzonder aangenaam. Trots ben ik op het Fransche bloed, dat door mijn aderen stroomt, en dat den naam van mijn geslacht aan Frankrijk verbindt. >Ik zeg u, mijnheer de President, dat het den Prins en mij genoegen doet, beiden de gasten te zijn van den eersten magistraat vao Frankrijk, en ik ben niet weinig getroffen door de hartelijke ont vangst, welke de Franschen mij hebben bereid >Ik drink op uwe gezondheid, mijn heer de President, en op die vaD me vrouw Fallières en op de grootheid en voorspoed van Frankrijk. De muziek speelde daarop het Wil helmus en de Marseillai-e. Volgens de bladen roemden de Fian- schen ten zeerste de zuivere uitspraak der Koningin van het Fransch. Te half tien begon de voorstelling in de >Opéra". De uitvoering in de »Opéra" was schitterend. Toen de koningin en de prins met hun gevolg binnentraden, speelde het orkest het Wilhelmus. Op gevoerd werden de acten uit verschil lende stukken. ZONDAG. Om 10 uur ongeveer reden H. M en Z. K. H. per auto naar den >Temple du Saint Esprit*, wederom langs den weg hartelijk toegejuicht. Ds. Lacharet sprak gebeden uit voor Frankrijk en voor de bevriende natie, Nederland, met hare Koninklijke Familie. Bij het verlaten der kerk werden de vorstelijke bezoekers weder levendig toe gejuicht en keerden zij naar het ministerie van buitenl. zaken terug. De receptie, die H. M- alsnu voor de Nederlandsche kolonie hield, was zeer druk bezocht en H. M. onderhield zich minzaam met de te Parijs wonende Hol landers. De burgemeester van Oranje, de heer Lacour, kwam met een delegatie zijn opwachting maken en bood H. M. een album aan met foto's van het oude en het nieuwe Oranje, de bakermat van het prinselijk stamhuis van Oranje. De Koningin, door deze attentie ten zeerste getroffen, hield in het Fransch eene har telijke toespraak. Om 1 uur begaven H. M. en de Prins zich naar ons gezantschapsgebouw, bij het vertrek van den Quai d'Orsay weder door een geestdriftige menigte toegejuicht In het gezantschap bood H. M. een déjeuner aan ter eeie van Fallières en zijne echtgenoote. Na afloop van het déjeuner begaf het Vorstelijk paar, vergezeld door onzen gezant, zich per auto naar de hoofdkerk der Fransche protestanten, de >Oratoire<, en begaven zich daarna naar de vanaf de straat te zlene cour, waar het monu ment van admiraal Coligny staat. De Koningin werd toegesproken en dankte in eene diep godsdienstige rede. De Koningin nam daarop een krans uit handen van jhr. Van Geen en zeide met luider stemme: »Gaspard de Coligny, admiral de France, Machtig strijder voor de heilige zaak van God, voorvader van het Huis van Oranje, Ik leg deze nederige hulde aan de voeten van dit standbeeld neer*. Een luid gejuich der menigte barstte daarop los. De krans was versierd met breede oranje-linten, waarop de spreuk >Je Maintiendrai* en de zinspreuk van de Coligny »Je les esprouverai*. Het stadhuis, waar het Vorstelijk paar officieel zou worden ontvangen, was mooi maar stemmig versierd Een groot rood fluweelen baldakijn met goud versierd overhuifde den ingang. De wintertuin was getooid met een schat van orchi deeën en rozen, waartusschen de elec- tiische verlichting van 6000 gloeilampen een betooverend effect maakte. In het midden hing een lustre van 400 lampen terwijl de met bloemen versierde casca des in de hoeken ieder 360 lampen be vatten. Een enorme menschenmenigte, voor het stadhuis verzameld, juichte de Koningin spontaan toe. De heer Caire bracht de hulde van Parijs over aan de »gracieuse, charmante vriendelijke, goede vorstin, die de harten van het geheele Fransche volk gewonnen heeft*, en aan den Prins-gemaal. Hij constateerde de nauwere toehallng der vriendschapsbanden tusschen beide naties en uitte de beste heilwenschen voor Prloses Juliana. H. M. de Koningin hield daarop de volgende rede, in wat de Franschen zelf noemden »excellent frangais*, dat alle aanwezigen verbaasde. Zij zeide o.m. Ik ben bijzonder gevoelig voor de warme ontvangst, die mij van de zijde der Parijsche bevolking te beurt viel. Met vreugde zie ik hierin de sympathie van het Fransche volk voor onze land genooten, een sympathie overigens, die gij weet het wel wederkeerig is. Ik verzoek u, mijne heeren, mijn tolk te zijn bij de Franschen, die u vertegen woordigt, door uiting te geven aan mijn groote ^dankbaarheid voor deze gevoe lens, die mij diep treffen. En laat hen verzekerd zijn van onze beste wenschen, van den Prins en mij, voor het geluk en den voorspoed van Parijs. Op den Quai d'Orsay bood daarna minister-president PoiHcaré en mevrouw een diner ter eere van ons Koningspaar aan. (Wordt vervolgd.) 1912. Waalwijk, 1 Juni Vit de lederindustrie. De Bond van Thüringsche en Saksi sche lederfabrikanten heeft besloten, in verband met de ongunstige positie der lederindustrie, de prijzen van boven- en onderleer onmiddelijk met 5 pet. te ver- hoogen. Een verdere verhooging der prijzen wordt in den herfst tegemoet gezien. Kern. is. De kermis zal dit jaar door de vol gende vermakelijkheden worden bezocht. Stoomcarousel van Jean Benner, Breda Bioscope, Van Hommersom-Fils, Hilver sum. Wafel- en Poffertjeskraam van J Dekkers, Rotterdam. Draaimolen van J. Appel, 's Hage. Luchtschommel van A. Spaije, Enschede. Somnabule, Dobben Steffens, Arnhem. Amerikaansche Hoepla L. v. d. Pol, Nijmegen. Verder een tal van galanterie, paling, koek en oliebollen-kramen. Groot Circus. Naar wij vernemen zal einde Septem ber of begin October het groote Belgische circus Sermaije onze gemeente bezoeken. Tot op heden heeft nog nooit een zoo .groote inrichting onze gemeente bezocht. On^lag. Naar wij vernemen lieeft mr Jhr. Smits 'van Oijen, lid van Ged. Stalen van INoord Brabant en voorzitter van de com- imissie van advies voor de vakschool wegens gezondheidsredenen ontslag ge- 'vraagd uit de laatste functie. Degenen die weten, wat Jhr. Smits van Oijen in deze functie voor de vak school gedaan, en hoe hij er voor heeft gewerkt, zullen begrijpen wat de com missie in hem als zoodanig verliest. Voetbalver. W. V. zegeviert te Oss, Zondag j.l. nam „Waalwijk Vooruit" deel aan de seriewedstrijden uitgeschre ven door de ver. Anthony te Oss en smaakte het genoegen door uitstekend spel den len prijs te winnen. De geel zwarten speelden eerst tegen Zalt-Bom- mel. Zij stellen zich met een eenigszins gewijzigde voorhoede op, wat later bleek een verbetering te zijn. Bommel heeft zich met 2 Wiihelmina spelers ver sterkt. W. V. trapt af en is onmiddelijk in volle actie. De verdediging der tegen partij slaat echter den aanval af en geeft hare voorhoede ook eens de ge legenheid hare talenten te toonen. Deze komt echter niet verder dan de half- linie en weer valt W. V. aan. Haar voorhoede vertoont een pittig door tastend spel, zoodat de Bommelsche verdediging alle krachten in moet span nen om score te voorkomen. Eens denken we dat een doelpunt zeker is, als na algemeen opbrengen de rechts binnen onverwachts in den hoek schiet doch de keeper staat juist op die plaats en retourneert het leder. Een oogenblik later plaatst de centervoor prachtig in den bovenhoek, doch weet de back nog juist den bal weg te koppen. Tot rust blijft W.V. in de meerderheid doch ge doelpunt wordt er niet. Na de hervatting stormen de geel zwarten onmiddelijk naar voren. Het is hun aan te zien, dat zij absoluut winnen willen. Plotseling bemachtigt de center-voor den bal, passeert naar links, vanwaar het leder prachtig voor doel geplaatst wordt en de rechts-binnen het Bommelsche doel voor de le maal doorboord. Dit moedigt de W.Vers nog meer aan, doch ook Zalt-Bommel zet er nu alles op. Het mag echter niet baten, want W.V. blijft door haar tactisch spel_de meerdere. Het geheele elftal is in "prachtigen vorm. De kleine rechts buiten in 't begin van den strijd wat bang, kom t meer en meer op streek. Hij brengt in combinatie met den rechts binnen den halfback tot wanhoop of tippelt er lustig langs heen, om dan zuiver voor doel te plaatsen. Een doel kan niet uitblijven en waarlijk kopt de links-binnen bij een corner, den bal voor de 2e maal langs den Bommelschen keeper. Nu zijn de geel-zwarten niet meer te houden. Bommel trapt af, maar dé W.V. voorhoede neemt het leder over en bestormt weer de vijandelijke veste. Na enkele minuten fluit de scheidsrechter echter inrukken en heeft W.V. met 20 gewonnen. Vervolgens komen Anthony en B. V. C. in het veld. Deze wedstrijd ken merkt zich meer door zeer forsch spel. Had één der partijen het kalme bere kende spel van W.V. gevolgd, onge twijfeld had deze gewonnen. Nu ging het hard tegen hard en won Anthony vrij gelukkig met 21. In den eindstrijd komt W.V. dus tegen Anthony. Middelerwijl is het echter gaan regenen, wat zeer veel af breuk aan het spel doet. W.V. is direct veel sterker. Met inspanning van alle krachten, weet onze verdediging haar heiligdom schoon te houden. Plotseling breekt echter haar voorhoede door. De achterhoede van W.V. laat zich den bal in ontfutselen, welke door de Ossche rechtsbinnen in het doel ge plaatst wordt. Dit zet de W.Vers nog tot harder werken aan, wat tot gevolg heeft, dat de center-voor na flink door zetten, de partijen op gelijken voet brengt. Steeds blijft W.V. aanvallen. De centervoor bemachtigt het leder, passeert back en uitgeloopen keeper en wil juist inzetten, als hij door den keeper wordt vastgehouden, waardoor W.V. een straf schop wordt toegekend, welke door den linksbinnen in een doelpunt wordt om gezet. Daar het ondertusschen zeer hard is gaan regenen, stelt de captain van Anthony voor nu het pleit toch beslist is, den strijd te eindigen, zoodat W.V. den len en Anthony den 2en prijs ten deel valt. Het publiek, was met dezen uitslag zeer ingenomen en roemde ten zeerste het pittige fijn berekende en daarbij fair spel der W.Vers. u Voor Zondag a.s. hebben we nog geen vaste gegevens. Misschien wordt deelgenomen aan seriewedstrijden te Eindhoven, terwijl er ook nog een klein kansje bestaat, dat „'t Zesde" hier komt spelen. Bond van Nederlandsche Leder fabrikanten. Maandag hield de Bond van Neder landsche lederfabrikanten zijn twaalfde algemeene jaarvergadering in de Konink- llijke Liedertafel Souvenir des Montag- inards te Tilburg. Ondanks de kleine agenda waren vele leden ter vergadering'opgekomen. Juist op het aangegeven uur opende de voor zitter de heer D. C. Lans uit Delft met een kort welkomstwoord de bijeenkomst en gaf daarop het woord aan den secre taris tot het voorlezen der notulen. Deze werden ongewijzigd goedgekeurd. Daarop bracht de heer P. van Loon (penningmeester) verslag uit over den financieelen toestand van den bond in het afgeloopen jaar. Op 1 December 1910 bedroeg het batig saldo f216.84. De ontvangsten in 1911 beliepen f524.29 en de uitgaven f386.93, zoodat op 1 December de rekening batig sloot met f 137.36. De achterstand van dit saldo vond zijn hoofdoorzaak in de tegemoet koming met f 100 aan het uitgegeven adresboek. Rekening en verantwoording werden door eene commissie onder zocht en goedgekeurd, onder dankzeg ging voor het accurate beheer. Punt 3 der agenda was het jaarverslag van den Secretaris. De heer van Son wees hierin op den gunstigen toestand van den bond, die wederom in ledental was gestegen, terwijl er geen bestuurs- verandering had plaats gehad. Verder prees hij de actie voor de in uitzicht gestelde invoerrechten, waardoor aan de lederfabricage gelijk recht zou worden geschonken als aan de zuster- industriën. De vooruitgang stuit af op den vrijen invoer van leder uit het bui tenland en dit jaar is de druk nog zwaarder geweest dan vorige jaren. Hij sprak zijn misnoegen uit over de zeer onjuiste verslagen, die in Nieuwe Rot- terdamsche Courant, Handelsblad en Nieuwe Courant over de vorige alge meene vergadering zijn geplaatst, terwijl de redacties dier bladen op verzoek om rectificatie niet waren ingegaan. Hierop gaf de secretaris een klein beeld van de lederfabricage in ons land, die zeker niet rooskleurig is te noemen. De lederverkoop was niet vlottend, vooral door den druk van het buitenland, dat bij ons zoo gemakkelijk zijn over productie weet onder te brengen. Met leedwezen heeft men vernomen het plan van den staat om voor den Indischen dienst het leder voortaan zelf te bereiden. Hierin is toch zeker geen bescherming te zien van de eigen industrie. Alvorens het verslag te eindigen, moest de secretaris er aan herinneren, dat in Juli a.s. de bond 12l/« jaar bestaat. Hij geeft een kort overzicht van het ontstaan en de werking in de afgeloopen periode en brengt hulde aan den oud-voorzitter den heer Timmermans. Van de dertien eerste bestuursleden zijn er thans nog If in functie, die met veel opoffering 'overal de belangen van den Bond voor staan. De vergadering betuigde hare hooge instemming met het goed verzorgde ver slag, waarvoor den heer Van Son bij monde van den voorzitter werd dank gezegd. Wegens periodieke aftreding der hee ren J. P. Larsen, Ehs. Maas en G. Reerink Jsz. moest er eene bestuurs verkiezing plaats hebben. De heer Cuypers bracht een woord van hulde aan het volijverig bestuur en achtte met het oog op de tariefwet thans niet den tijd voor eene bestuurswisseling. Daar de leden immers het volle ver trouwen stelden in de aftredende be stuursleden, wenschte hij voor te stellen deze bij acclamatie te herkiezen. Niemand had hiertegen bezwaar en onder luide instemming der vergadering werden de aftredende leden met alge meene stemmen herbenoemd. De heer Larsen die aanwezig was nam zijn mandaat wederom aan aan de beide andere heeren zou kennis hun ner herkiezing worden gegeven. Hiermede was de agenda afgehandeld. De voorzitter vroeg of er nog iemand het woord wenschte. De heer Fick wenschte van de ver gadering wel eens de uitspraak te ver nemen over het geoorloofde of onge oorloofde van de verzwaring van het zoolleder met looistoffen en andere tot verhooging van het rendement. Niet zoo zeer wat betreft de verzwaring door gepaste looistoffen, alswel door extracten die met de looierij niets te maken heb ben, zooals druivensuiker e. a. Hierover ontstond een uitvoerige dis cussie met gevolg dat besloten werd deze kwestie voor te leggen aan het proefstation en laboratorium te Waalwijk, waar men deze zaak beter zou kunnen uitmaken dan in eene algemeene ver gadering. Daarna werd de vergadering met een woord van dank van den voorzitter aan de aanwezigen, gesloten. Neerlandia bevat het volgende inge zonden stuk onder den titelHolland op zijn smalst. De klacht van de Laarzen. Mijnheer de Redacteur. Wij hebben een grief, een erge grief tegen ons groote Nederlandsche publiek. Wilt U ons helpen haar luchten En de grief ishet publiek wil ons maar niet erkend hebben in onze eigen, onvervalschte Nederlandsche nationali teit. Als we niet doorgaan voor Ameri kaansche kijkt men ons niet aanoor deelt ons niet goed genoeg. En toch zijn we, we kunnen er op zweren, echt Nederlandsch. Amerikaan sche machines mogen helpen ons maken; 't zijn Nederlandsche arbeidskrachten,'t is Nederlandsche energie, Nederlandsch kapitaal, Nederlandsch grondstof, die ons in 't leven helpen, op echt Bra- bantsche bodem Van vreemde smetten vrij. Maar als we dan uitgaan, de groote wereld in, dan moeten we gaan als American Boots, American Shoes. We gaan zóó naar Zwitserland, we gaan zóó naar Engelanderger we gaan zóó door heel Nederland. En de Nederlandsche schoenwinkeliers, om ons aan den man en de vrouw te brengen, moeten er hun geweten mee bezwaren en er om jokken, telkens als ze gevraagd worden „dat zijn toch wel Amerikaansche schoenen, meneer Want als ze zeiden„neen, echte Ne derlandsche", er was geen verkoopen aan. Nu vinden we, dat ze het publiek bij den neus nemen, zoo erg niet. U zeker ook niet, meneer de redacteur? Want, nietwaar, als die Hollanders zulke zotte menschen zijn van 't goede uit eigen land niet te willen, dan onder 'n vreemd De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5