Nummer 47 Zondag 9 Juni 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwij'ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. Van Höüten 's De beste voor den prijs Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Kerknieuws. Stel ieti goje&s niet uit.? Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag vond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden «tukken f gelden ecz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaat&iDg opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeedge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Koop dus beden |bij Uw winl&ëlier een bus 1 Kg. ƒ1.50 &Jn -0.80 y4Kg./0.42i( Mó.. 0.18. VaVqIjIO' ^er Kamer vao Koop- V Cl handel en Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar 1911. Fabrieken, Inrichtingen van Industrieelen aard, MagazijnenWinkels enz. enz. De Lijmfabriek werkte ook in het af- geloopen jaar geregeld door en slaagde er in nagenoeg haar geheele productie te plaatsen, hoezeer zij ook te kampen had met de talrijke lijmsurrogaten, die hoofdzakelijk uit het buitenland hier in gevoerd worden en slechts tot op zekere hoogte vleeschlijm vervangen kunnen. In de fabriek werd een slagkruismolen geplaatst, waardoor zij in staat is haar product ook in poedervorm te leveren. De chemische fabrieken hadden even eens geregeld orders. Zij voorzien hier in eene bepaalde behoefte, daar zij met succes thans de meeste chemische pro ducten leveren, welke de talrijke hier gevestigde schoenfabrieken vroeger ver plicht waren uit het buitenland te betrek ken. Ook voor export gaf het afgeloopen jaar een hooger cijfer. Onze eenige Stoom- en windkoren- molen had geregelde werkzaamheden. Voor eenigen tijd is deze inrichting aangekocht door de afdeeling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen van den «Boeren bond*, die aan de maalindustrie een handel in veevoederartikelen ea kunst meststoffen verbinden zal. Het wil ons voorkomen, dat zulk eene onderneming alleszins kans van slagen zal hebben. De bierbottelarijen en de inrichtingen ter bereiding van limonades en spuit waters hadden hun gewone leveranties. Hoewel de schoenmakerijen over het geheel minder verzonden dan vorige jaren, had de hier gevestigde car tonnage- fabriek niet over bestellingen te klagen. De boek- en cout antdrukkerij met haar aanverwanten handel in papier, kantoor- en schoolbehoeften kon ook weer te vreden zijn over den gang van haar bedrijf. De firma Tielen meldt ons dienaan gaande o.m. Met Januari 1911 werd de sedert 1873 bestaande firma Antoon Tielen» gesplitst en wel in den boekhandel afzonderlijk, die werd voortgezet onder den naam firma Wed. Tielen» en de boekdrukkerij met de verschillende uitgaven onder den firmanaam Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen.» Evenals de boekhandel mag zich ook de Waalwijksche Stoomdrukkerij in een flink toenemend debiet verheugen, en zulks in weerwil van het feit, dat een harer uitgaven naar elders verhuisde. Vooral legde de firma zich toe op de vervaardiging van mooi modern werk speciaal kunstdrukwerk met cliché's naar foto's, die door vooruitstrevende fabrikanten steeds meer geëischt worden. De nieuwste machines en lettertypes en een vakkundig personeel stelden haar hiertoe, alsmede tot grootere werken in staat. >De Echo van het Zuiden» zag ook in 1911 het getal abonnementen en ad vertenties geleidelijk toenemen. De drukkerij der firma C. A Verwiel was mede zeer tevreden over den gang van haar bedrijf. De handelaars in stik- en naaimachines} als ook de bekende depothouders van velocipedes met derzelve onderdeelen hadden hunne gewone leverantien, wat ook gezegd kan worden van de alhier gevestigde meubelmagazijnen. De hier sinds ruim een jaar gevestigde filiale der Deutsche Vereinigte Schuh- mas chine f abt ik had, naar men ons meldt een grooten omzet. Voor de schoen fabrikanten hier en elders, die machines van genoemde wereldberoemde Maat schappij in huur hebben, is zulk eene filiale, van waaruit direct onderdeelen van machines en meer andere tot het vak behoorende artikelen betrokken kunnen worden, van groot nut en belang. De stoomsmederij werkte ook in 1911 geregeld door. De gunstig bekende inrichtingen tot het vervaardigen van heer en- eu dames- kleeding zagen hun debiet zoo in als buiten de gemeente wederom belangrijk toenemen. In gelijken zin mag gewaagd worden van de talrijke magazijnhouders van manufacturen, modeartikelen engalanteriën De bloem- en zaadhandel in onze ge meente breidde zich voortdurend uit, wat de steeds grootere en fijnere étalages voldoende bewijzen. De slagers van rund- en varkensvleesch hadden iets minderen omzet dan het vorig jaar. Hoewel het vette vee be duidend duurder was dan in I9IO, was toch de accijns op het geslacht ruim f 1300 minder en bedroeg deze f 9252 75 tegen 10547.85 in 1913. Bij dure tijden gelijk wij die in 1911 en ook nu nog beleven, neemt het verbruik van vele voedings- en genotmiddelen af. Zoo bedroeg b.v. de accijnsen op het ge distilleerd f22254.03 tegen f25547.22 in 1910 en de wijnaccijDS f 713.81 tegen f 922.06. In deze opgaven zijn begrepen de gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Be soijen, Drunen en Nieuwkuik. De Brood- koek- en banketbakkerijen werkten en leverden op den ouden voet. Het aantal winkels in ktuidenierswaren nam wederom toe. Onnoodig te zeggen dus, dat de concurrentie hierin verbazend groot is en dat er tegen minimum winsten wordt omgezet. De handelaars in klokken, pendules, horloges, zadelmakersartikelen, chemi caliën, verbandartikelen, lakken, verfwa ren, vernissen, enz. hadden, voor zoover wij uit de ons verstrekte inlichtingen kuunen opmaken, over het algemeen geen reden tot klagen. Het kunst-atelier der firma Th. v. Delft handhaafde niet alleen zijn sinds ver scheidene jaren gevestigden naam, maar zag zich vaak met orders overladen. Het op die inrichting vervaardigde kunstwerk van verschillenden aard pleit genoegzaam voor zich zelve. Daar in 1911 verscheidene huizen en fabrieken gebouwd en verbouwd werden, hadden de talrijke hier woonachtige tim merlieden, metselaars, smeden, ververs, koperslagers, enz. geen gebrek aan werk. De vooruitzichten in de bouwkundige vakken zijn mede van dien aard, dat het hun daaraan ook in 1912 niet ont breken zal. Landbouw in Waalwijk en Omstreken. Over het algemeen was 1911 voorden landbouw maar een middelmatig jaar. Het gras gaf wel een ruim beschot, doch tengevolge der langdurige droogte in zomer en herfst, kwam van het nagras zoo goed als niets terecht. Dientengevolge stegen de hooiprijzen tot eene ongekende hoogte en besteedde men voor het hooi uit den buitenpolder f 20 en f 21 per 500 K.G. terwijl dat van den binnenpolder tot f 23 haalde. De rogge, alsmede de tarwe, gaven een flink beschot van uitnemende kwa liteit de haver echter viel geducht tegen. Ook de aardappelen gavén een zeer ruimen oogst. Door enormen uit voer echter bleven de prijzen hoog en betaalde men voor kleiaardappelen f 3 a f 4 voor zandaardappelen f 2 a f 3 per H.L. De opbrengst van erwten en boonen bleef ver beneden het middelmatige, terwijl van knolgewassen al heel weinig terecht kwam. Door het epidemisch heerschen van mond- en klauwzeer liet de veehandel te wenschen over. Itytvoer had geruimen tijd niet plaats. Melk en boter waren zeer duur, doch de meerdere opbrengst kon de geleden schade lang niet ver goeden. Rapen op de lage gronden ga ven een tamelijke opbrengst. Aangaande den Landbouw, de Nij verheid enz. te Baardwijk kunnen wij mededeelen Voor het meerendeel der landbouwers alhier was 1911 slechts middelmatig. De granen, met uitzondering van haver gaven een ruim beschot. Tengevolge der schaarschheid in voedergewassen waren melk en boter zeer duur. Door besmettelijke veeziekten gedurende ge- ruimen tijd des jaars gaf de veeteelt slechts ongunstige resultaten. De toestand der schoenmakerijen was ongeveer gelijk aan dien van het vorige jaar, n.l slap voor het handwerk, doch tamelijk druk voor het machinale, vooral in de fijnere voor export bestemde soorten. Do algemeene loop van zaken in het jaar 1911 was niet gunstig. De Stoomtimmerfabrlek bericht o. m. De slapte, over het algemeen in de bouwvakken was oorzaak, dat ook mijne fabriek niet met volle capaciteit behoef de te werken. Tengevolge dier slapte werden de prijzen gedrukt en was het eindresultaat minder gunstig. Dat enkele groote timmerfabrieken werden stopge zet, kan het bovenstaande slechts be vestigen. Uit Wijk c.a. schrijft men ons De industrie van deze gemeente is van weinig beteekenis. Alleen de N.V. de Vlijt* is belangrijk. Vele manden en stoelen werden door haar naar het bui tenland verzonden, in hoofdzaak naar Duitschland en Engeland. Aan deze inrichting is mede verbonden eene groote teenenschilderij. In de gemeente behooren thuis 4 schepen, terwijl op Rotterdam vaart een schroefstoomboot, welke geregeld goede vrachten heeft. De fruithandel was over het geheel vlug en aan goede prijzen. Ook de land bouw gaf goede resultaten. De veeteelt en veehandel leden door mond- en klauwzeer veel schade. Hetzelfde geldt ook voor de gemeente Veen. Uit Andel bericht men De opbrengst der verschillende land bouwgewassen was in 1911 zeer goed. De fruitopbrengst gaf eveneens reden tot tevredenheid. De handel zoowel in a%rdappelen als in fruit, was vlug en de prijzen hoog. De langdurige droogte en de besmet telijke veeziekte, mond- en klauwzeer, waren oorzaak, dat 1911 voor de vee houderij en de melkerij een zeer slecht jaar was. De nijverheid en de scheepvaart ble ven onveranderd. In Besoijen week de algemeene toe stand niet noemenswaardig af van dien in Waalwijk, zoodat al hetgeen wij boven over laatstgenoemde gemeente schreven, in hoofdzaak ook voor Besoijen geldt. Uit Vrijhoeven- Cappel beiicht men De hooihandel in het afgeloopen jaar was vrij goed. Het tweede halfjaar of nieuwe seizoen kenmerkte zich door bijzonder hooge prijzen en in de maanden Augustus, Sep tember en October door bijzonder leven- digen handel. In 1910 kwamen onze haven binnen 159 schepen met 14440 tonnenmaat, zoodat groote vooruitgang te constatee- ren valt. Door de vrij geregelde vraag naar hopi was de perserij van de firma Oerlemans en Zonen alhier druk, en tengevolge van den grooten aftrek van hulzen enz. moch- ook deze industriëen bloeiend heeten. Uit 's Gravenmoer meldt men De droge zomer had ook voor deze gemeente zijne nadeelen, schoon niet in die mate als voor hooger gelegen streken, Het hooigras gaf een middelmatigen oogst, terwijl ook de tweede snede nog tamelijk genoemd kon worden. Alleen de weiden gaven in den nazomer onvoldoend voeder voor het vee. De roggeoogst was uitmuntendde aardappelen gaven een uitstekend beschot over het algemeen van goede kwaliteit. Tengevolge der droogte was de haver niet tot voldoende ontwikkeling geko men de oogst van voederbieten viel echter mede De herfstknollen mislukten geheel en zoodoende was de naschaar van den akker bedroevend. Op tuinbouw gebied gaat de gemeente zeer vooruit, dank zij vooral de nog jeugdige land en tuinbouwvereeniging alhier, welke ook zorgde voor den tylnbouwcursus, waar van een druk gebruik wordt gemaakt Naast tal van proeven op verschillend gebied werden meer en meer ramen ge- legt ter vervroeging van groenten en kwam er ook allengs meer samenwerking tot stand. Op den ooftbouw legt men zich meer toenieuwe boomgaarden worden aangelegd of bestaande uitge breid, en naar het zich laat aanzien gaan wij hier op dit gebied een mooie toe komst tegemoet. De opbrengst der peren was onbedui dend die van appels daarentegen over vloedig. Jammer dat de storm van 30 September hieraan nog zulke groote schade toebracht. De tuinbouwvereeniging zorgde voor den verkoop van dit fruit alsook voor dien der zwarte bessen en wist hooge prijzen te bedingen. De paardenfokkerij was onbeduidend, maar zij, die er zich op toelegden, voe ren er wel bij. De veehouderij leed geweldig door het mond- en klauwzeer. Nog langen tijd werkte die ziekte na op de melkproductie. In de bouwvakken was weinig bedrij vigheid. De hooipers ging op sommige tijd stippen vlug, maar lag daarna geheel stil. Kort na den hooitijd besteedde men tot f 21 per 500 K. G. Allengs echter verflauwde de handel, zoodat ten slotte de hooibouw nog een tegenvaller gaf. De vele hier gedomicilieerde Rijn schippers hadden dooreen 'n vrijgoed jaar Door den langdurig lagen waterstand, werden vooral in het najaar voor het vervoer van steenkolen met Duitschland hooge vrachten gegeven en daar ook de beetwortelen een goed beschotleverden werden ook aan de suikerfabrieken door hen goede zaken gemaakt. Door het verdwijnen van de scheeps timmerwerf moesten verscheidenen in aangrenzende gemeenten of elders werk gaan zoeken. Uit Drongclen meldt men De uitkomsten van den landbouw wa ren over het algemeen goed te noemen, De wintergranen, aardappels en vooral bieten gaven een ruim beschot, terwijl de prijzen hoog waren. Door aanhou dende droogte bleef de opbrengst der zomergranen en peulvruchten beneden het middelmatige. De veldmuizen deden aan sommige gewassen nogal veel schade. Met de rundveehouderij was het treu rig gesteld, daar van Mei tot October mond- en klauwzeer heerschte. 80 koppels werden aangetast en hoe wel slechts 10 runderen stierven, ver minderde de anderen toch zeer in waarde. Bovendien werd het weinige nagras in de maanden Juli tot September nog erg geteisterd door veldmuizen, zoodat het vee njoest worden bijgevoederd. De prijzen der jonge paarden waren in het najaar, waarschijnlijk tengevolge van gebrek aan voeder, iets lager dan in voorgaande jaren. Veel werd er aan de varkensfokkerij gedaan. Dë prijzen der biggen waren aanvankelijk hoog, doch liepen in de laatste maanden des jaars zeer achteruit. Vlekziekte onder varkens kwam niet Missie in Nederlandsch Indi'é. Door de Congregatie tot Voortplanting des geloofs is met toestemming van Z. D. H. Mgr. Luijpen, apost-vic. van Ba tavia, aan het gezelschap van het God delijk Woord missiehuis van Steijl (Limb.) en Uden (N-Br.) de missie opgedragen op de kleine Soenda eilanden die tot dusverre bediend zijn door de E. E. P. P. Jezuieten. Nog dit jaar zal Z. E. Pater Noijen, thans rector van het missiehuis St. Willibrord te Uden, met eenige andere paters en broeders naar dit missieveld vertrekken om te beginnen op de eilanden Timor en Soemba. Op Timor hebben de P. P. Jezuieten thans twee bloeiende staties te Lahoe- roes en Otapoepoe, waar de Paters Mat- hijsen uit Budel en van der Putten uit Uden werkzaam zijn. Het aantal Katho lieken bedraagt 2405 waarvan 7 Euro peanen. De menschen zijn hier overal den missionaris goed gezind. Een geluk voor de bevolking in deze streken is, dat de Islam hier nog niet is doorge drongen. Op Timor zouden onmiddellijk een twaalftal missionarissen kunnen aan gesteld worden. Was er maar meer per soneel ter beschikking geweest on getwijfeld zouden we thans op beide eilanden bloeiende christengemeenten vinden evenals op het naburige Flores, dat ongeveer 19000 Katholieken telt- Reeds jaren lang hebben de missionaris sen onophoudelijk gevraagd om met" werkkrachten, ook broeders en zusters. Zoo schreef o.a. Pastoor B. G. Schweitz na eene vormreis, die hij met Mgr. Luij pen ondernomen had in 1910 »Moge het den bisschop gelukken spoedig nieuwe arbeiders voor dat uitgestrekte arbeidsveld te verkrijgen, opdat Gods rijk op de eilanden van onze Oost-Indische Kolonie meer en meer worde uitgebreid.* >Op Timor, P. Malhijsen, die daar gedurende ruim 20 jaren werkzaam is, willen de menschen overal christen wor den overal toonen ze hoelanger hoe meer bereidvaardigheid om in den gods dienst onderwezen te worden en het H. Doopsel te ontvangen. Dus de stemming is hier op het oogenblik zeer goed moge eerlang het getal der werklieden in den wijngaard des Heeren krachtig toene men.* Het eiland Soemba is sedert 1891 zon der missionaris Op Paaschdag 1889 hadden de eerste geloofsverkondigers Pastoor B. Schweitz en Broeder W. Busch daar voet aan wal gezet te Laora op de westkust van het eiland. Zij vonden daar een flink ontwikkeld, werkzaam en De Echo van het Zuiden, Waalwykstüe en Langstraatsche Courant, voor.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1