Derde Blad. DE OORLOG. Buitenland. Provinciaal Nieuws. België. Engeland. Oostenrijk-Hoiigarije NUMMER 47. ZONDAG 9 JUNI 1912. 35e TAARGANG Uit Lybië, Uit Rome seint men, dat het smok kelen van wapenen van Tunis naar Tri polis onophoudelijk voortduurt. Iedere week trekken 8000 kameelen over de grens, die het Turksche leger in Tripolis van de noodige levensbehoeften voor zien. De Populo Romano schrijft thans in een hoofdartikel, dat zij een derge- lijken smokkelhandel als een schending der neutraliteit beschouwt. Zij besluit haar artikel met een energisch protest tegen de houding van de Fransche regeering. In Derna zijn twee personen door de Italianen terecht gesteldeen inwoner en een neger, die zonder vergunning in de stad was teruggekeerd en een neger, dien de Italianen wilden inlijven bij een door hen te vormen militaire afdeeling, doch die zich de hem aangetrokken uniform van het lijf rukte en riep liever te willen sterven, dan tegen zijn geloofs- genooten te vechten. De beide terecht stellingen hebben in Turkije en in Egypte groote opwinding veroorzaakt. De Turksche opperbevelhebber in Tripolis seint dat vijf bataljons infanterie, een batterij en een detachement mitrail leuses op 31 Mei te Boekames een aan val hebben gedaan op de Turken en Arabieren. De aanval werd afgeslagen. De Turken verloren 5 man aan dooden en 23 gewonden. In een schermutseling bij Homs op 30 Mei werden vijf Italianen gedood en drie gewond. Naar het heet, hebben de Arablsch- Turksche troepen voor Tripolis belang rijke versterking ontvangen- De vei kiezingen. De Belgische bladen zijn thans in staat de juiste stemmen-cijfers der jongste Kamerverkiezingen te geven en het is zeker niet van belang ontbloot deze eens te vergelijken met die van de verkie zingen in 1910. Toen bedroeg het totaal geldige stemmen 2.575.405 en is dit getal tot 2.622.569 gestegen. De Katholieken kregen daarvan 1 351.076 stemmen, ter wijl hun totaal stemmen in 1910 slechts 1.224.828 bedroeg, hetgeen dus een vooruitgang is van 126.248 stemmen. Het kartel met inbegrip van de socialisten dissidenten verwierf 1.245.152 stemmen, d. i. 36.857 meer dan in 1910. De Daensisten hebben een gevoelig verlies geleden van 32.256 is hun totaal aantal stemmen tot 19 488 gedaald. Zelfs ai steunen de laatsten de oppositie, dan nog bedraagt de Katho lieke meerderheid in den lande minstens 83,923 stemmen. De staking te Londen. De kansen op een spoedige beëindiging van de staking in de Londensche haven schenen gisteren weer kleiner te zijn geworden. De federatie van transportarbeiders is bereid een financleelen waarborg te geven ter verzekering van de naleving der be palingen van de te sluiten overeencomst met de werkgevers. Daartegenover zou de federatie dan door bemiddeling van den doOr de re geering voorgestelden verzoeningsraad de erkenning van de transportarbeiders- organisatie erlangen. Over de ontploffing van een kruit fabriek te Wöltersdof bij Weenen wordt aan de Lokal Aozeiger het volgende gemeldDe ontploffing moet ontstaan zijn, doordat een groote hoeveelheid kruit open op een militaire auto gereden werd en daarbij ontplofte. Tot nu toe zijn 80 lijken uit de puinhoopen te voor schijn gehaald. De schok van de ont ploffing was zoo hevig, dat hij in Weenen gevoeld werd, zoodat het oude Schön- brunner Paleis trilde en de Keizer vroeg wat er aan de hand was. Bij het ontruimen heeft men nog meer deelen van lijken gevonden, zoodat men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. Er is 200.000 K G. kruit in de lucht gevlogen. De vliegloodsen op het vliegterrein bij Weenen werden gedeeltelijk vernield. De bevolking verkeerde in groote op gewondenheid. De kinderen liepen schreeuwend uit de scholen. Tot nu toe heeft men 30 dooden en 100 gewonden geteld. Bij het reddingswerk werd een kapitein van de artillerie den arm nog afgerukt. In het Zuidelijke gedeelte van Weenen geloofde men, dat er een aard beving had plaats gehad. In de voor steden zijn vele gebouwen beschadigd. Moordaanslag op graaf Tisza In het Huis van Afgevaardigden loste het lid Kovacs verscheiden revolver schoten op den voorzitter graaf Tisza, echter zonder hem te raken. Daarna schoot hij tweemaal op zichzelf. Bitmen enkele minuten stierf hij. Waalwijk, 8 Juni 1912. St. Paulusvereeniging. 15 September zal het 121/s jaar ge leden zijn dat de St. Paulusvereeniging is opgericht. Door het bestuur worden grootsche plannen beraamd om dien dag waardig te herdenken. Reeds kunnen wij vermelden, dat dan als spreker zal op treden de gevierde spreker pater Bor- romeus de Greve. Kaadsverga dering. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Waalwijk, op Maandag 10 Juni a.s. des avonds 63/4 uur. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Verzoek van C. M. Donker om ontslag als onderwijzer. III. Vaststelling van het primitief ko hier H. O. Plotselinge dood. Een jongmensch van omstreeks 20 jaar, zekere M. alhier, was gistermorgen nog naar zijn werk geweest. Hij voelde zich wat onwel ging om 11 uur naar huis en reedsgisteravond ten 10 uur overleed hij. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Op 19 Mei jl. is door het dagelijksch Bestuur van bovengenoemden bond een bespreking gehouden met de afdeeling Oisterwijk. Besloten werd, de jaarver gadering op den laatsten Zondag van Juli te Oisterwijk te doen plaats hebben. Een uitvoerig programma zal aan de leden tijdig worden toegezonden en in het Bondsblad gepubliceerd. Internationale wedstrijd. Morgen, half tien voormiddag vertrekt onze Liedertafel naar bovengenoemden wedstrijd te Amsterdam om mede te dingen in de 2e afdeeling, die om half twee in het krijt treedt. In ons vorig nummer meldden wij, welke vereenigingen hierin concurreeren zullen. De inmiddels verschenen gids levert ons opnieuw het bewijs, welk een zware kamp onze vereeniging wacht. Het bevreemdt ons, dat het comité ge meend heeft in die afdeeling te mogen toelaten „Constantia" uit Munster, dat met tal van eerste prijzen, eere-hoofd- eereprijzen, zelfs met een keizersprijs bekroond werd. Deze had o. i. toch min stens en de eerste afdeeling of in die van uitnemendheid thuis behoord. Een ander euvel, dat zich telkens ook nu weer schijnt voor te doen, is, dat er vereenigingen optreden met een groo- ter of kleiner aantal gehuurde zangers, wat den strijd nog ongelijker maakt. Wat nu onze Liedertafel betreft, die wij een paar malen deze week hoorden, zoo meenen wij te mogen zeggen, dat zij veel gerepeteerd heeft, zoodat het aan hare vlijt allerminst te wijten zal zijn, wanneer zij onverhoopt zonder prijs moet terug keeren, wat toch met vier vereenigingen het geval moet zijn. Aan voorspellingen wagen wij ons echter niet. Fortuna moet ook hier de zangers begunstigen. Het verplicht koor is zeer zwaar en moeielijk, en zonder de uiterste krachtsinspanning en eenige concessie's aan de nuanceering in de middelpassages bijna onmogelijk op toon te houden. Doch ook met „De Rots in Zee" vaart men van het begin tot het einde tusschen de klippen, zoodat ook daarmede licht averij bekomen kan worden. Moge onze Liedertafel ook ditmaal Waalwijks eer in Neerlands hoofdstad hooghouden en gelauwerd terugkeeren. Dit wenschen voorzeker allen met ons haar van ganscher harte toe. Jubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de Eerw. Zuster Maria Josea alhier haar intrede in het klooster der Zusters van het Gez. J. M. J. te 's Bosch deed. Moge het de Eerw. Zuster gegeven zijn ook eenmaal haar gouden feest te vieren. Levering. Naar men ons mededeelt, werd door het Gemeentebestuur, alhier, aan de firma N. van Blerk Brandkastenfabriek, Tilburg, de levering opgedragen van eene Brandkast voor den Gemeente- Ontvanger. Diefstal» Gisterenavond is door de gemeente politie gearresteerd een zekere K. ver dacht van eenige huiden aan de Haven te hebben gestolen. K. is aan de mare chaussees overgegeven, die een verder onderzoek instellen. Naar wij vernemen zijn de huiden die in eigendom behooren aan v. G. te Baardwijk, bij v. d. Sch. wonende op den Loonschen dijk, in beslag genomen. Dezen nacht zijn bij de heer A. v. d. W. alhier een tiental eenden ont vreemd. Kamer van Arbeid voor het Schoen- n. aktrsbedrijf De Kamer van Arbeid voor het schoen makersbedrijf te Waalwijk is in verga dering van 5 Jurii 1912, samengesteld als volgt J. C. v. Ghert voorz. patroon te Kaatsh. J. P. Groenen lid Besoijen H. Klerx Baardw. A. C. Pulles Waalw. J. E. IJpelaar bestuurslid Drunen A. Couwenberg lid werkman Drunen B. Moonen Loonopz C. Steenbergen Kaatsh. J. Sustrunck, bestuurslid» Baardw. D. Voogd voorzitter Waalw. M. van de Leur Secretaris Drunen. Prent ie keuring. Op de j.l. Vrijdag te Heusden gehou den premiekeuring van fokmerriën van 4-8 jaar, waren een dertigtal merriën aangevoerd.' De volgendeonderhoudsbijdragen wer den toegekend. De le onderhoudsbijdrage van f 100 ontving de wed. P. Bax te Heesbeen met de 5-jarige bruine witvoet „Cora" en de 2e van f75 A. J. de Roon te Capelle met de 7-jarige vos witvoet ■Nelly". Verder werden onderhoudsbijdragen van f 50 toegekend aan M. Godschalx te Empel voor de 4- jarige bruine bles „Emma" (Belg)C. F. Kommers te Raamsdonksveer met de 5-jarige schimmel „Kadel"; G. J. W. Branderhorst te Eethen met de zwarte witvoet „Mina"wed. B. de Waal te Wijk met de 4-jarige zwarte „Lina" H. C. van der Leeden te Bokhoven met de 5-jarige bruine „Betsy"; H. God schalx te Empel met de^4-jarige vos „Monce de Bruijs" (Belg)Gebr. Oer- lemans van der Schans te Drongelen met de 8-jarige bruine bles „Ida"A. J. de Roon te Capelle met de 6-jarige donkerbruine „Ali" A. A. H. van Honse- wijk te Dussen met de 6-jarige zwarte „Hema" en aan Jac. de Wilt Pzn. te Herpt met de 7-jarige bruine witvoet „Caro lina". Vervolgens werden nog de volgende reserven gesteld le reserve de 4-jarige zwarte witvoet „Sophia" van de kinderen H. Verhoeven te Dussen2e reserve de 8-jarige don kerbruine witvoet „Rosa" van }ac. Buijs Azn. te Herpt; 3e reserve de 4-jarige bruine witvoet „Jeanne II" van D. van Campen te Drongelen4e reserve de 6-jarige donkerbruine „Witvoet" van C. v. Rooij te Tilburg en de 5e reserve de 5-jarige donkerbuine witvoet „Bles" van j. C. van Bokhoven te Herpt. Hooilandverpachtingen. Op de alhier gehouden groote hooi landverpachtingen, waren zeer veel hei deboeren verschenen, wijl op de zand gronden zoo goed als geen gras is. Het gewas is daar in jaren zoo slecht niet geweest. Waren de prijzen verleden jaar slechts f8 a f 10 per kant, thans be steedde men fll a f 14. P.N. Beneden Langstraat. Het hooi is de laatste dagen meer gewild en wordt er in de goede soorten thans nog al afgeleverd. Men besteedt voor eerste kwaliteit f 15,— overjarig hooi f 12 f 14, schraal pershooi f8 h f 10en verpakkingshooi f6 A f 7, alles per 500 K.G. Het hooigras belooft in deze streek een rijken oogst. Hier en daar begint men reeds met maaien. De verpachtingen zijn in vollen gang. Er worden, wat het koegras betreft, flinke sommen uitgeloofd. Benoeming. De agent van politie Raaphorst is met ingang van 3 Juni benoemd tot rijksveldwachter, met standplaats 's-Gra- venhage. Hoe kort ook in onze gemeente ver toevende, hebben wij waardeering voor den dienstijver van den heer Raaphorst, die wij evenals zijn superieuren noode uit ons politiecorps missen. Schadepost. Dezer dagen is bij den landbouwer Jan de Haan een koe gestorven aan buikvliesontsteking. Daar het beest niet verzekerd is, is dit een heele schade post voor hem. Ongeluk. Wederom is een Waalwijker bij zijn werkzaamheden in Duitschland aan de gevolgen van een ongeluk overleden. Deze week ontving de familie Verhoeven alhier tijding dat hun zoon Dorus, tus schen twee wagens beklemd was geraakt, en dat hij ernstig was gewond. Men vertrok direct derwaarts, maar mocht niet meer 't geluk smaken hem nog levend te zien. Een droevige gebeurtenis voor ouders, en familie. De overledene was hier vroeger looiersknecht en een oppassend jongmensch. Oneerlijke concurrentie Als gewoonlijk had de slager, de heer C. van Oers, 1.1. op de Bossche markt een koe gekocht. Bij het lossen uit den tramwagen aan de Haven, sprong het beest van de loopbrug en brak een poot zoodat het per as naar de slagerij moest worden vervoerd. Wij zouden van dit onbeduidend nieuwtje geen melding maken, ware het niet dat anderen, dit hadden gebruikt om praatjes uit te strooien over de kwa liteit van het vee dat door dezen slager wordt geslacht en waardoor den man schade wordt berokkend. Iedereen weet toch dat deze slager, evenals alle andere puik vee slacht. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Het bezoek van het Ko ningspaar aan Parijs (15). Het »Maag- denhuis* te Amsterdam (4). De inwijding van de nieuwe kerk der E.E. P.P. Fran ciscanen te Heerlen (L), De Ned. Sint Jozefsvereeniging te Aken De doop van de jongste Napoleonstelg. Het nieuwe paviljoen van het volkssanatorium te Hellendoorn (2). In de studeerkamer. Een alleraardigst familiekiekje. Bij het honderdjarig bestaan van de parochie Middelharnis-Sommelsdijk. TEKSTInhoudsopgave. Het >Maag- denhuis* te Amsterdam. Het Koninklijk bezoek aan Parijs. Een Oase. (vervolg). Het beste talent. Saulus. (vervolg). De concurrent. Bij het eeuwfeest van de parochie Middelharnis. R. K. Boerenbond Geertuidenberg en Raamsdonksveer. Met Pater van den Elzen als spreker, had verleden Maandag eene vergadering plaats van R.K. boeren te Geertruiden- berg en 'tVeer, met het doel te komen tot oprichting van eene afdeeliog van den N.-Br. Christelijken Boerenbond. Velen waren opgekomen terwijl belang stelling In den landbouw getoond werd door verschillende autoriteiten. Noemen we slechts den Edelachtb. Heer Burgem. Meijers, de Weleerw. heeren Kapelaans van Geertruidenberg en 't Veer de heeren Mr. Allard en J. Allard, notaris Schol- tens en den landbouwonderwijzer Schoen makers. De Pater wist zijn gehoor te overtuigen van de noodzakelijkheid eener vereeni- ging op R.K. grondslag bestreed krach tig de leer van het liberalisme, welke den eigen ik en niet de gemeenschap wenscht naar voren te brengen, waardoor veel, oneindig veel minder ge goeden zoodanig in het gedrang zijn ge raakt dat hulp (uit christelijke naastenliefde) slechts meer redden kan. Nadat doel en werking der vereeniging was uiteengezet, werd er overgegaan tot het kiezen van het bestuur, door hen, welke zich als lid hadden aangemeld. Een 40-tal aanwezigen traden als lid toe. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren Mathon Veer), Dlrven ea van de Bosch (Geertruidenberg), ter wijl met bijna algemeeoe stemmen als se cretaris werd toegevoegd de heer Schoen makers. Deze evenwel achtte het voor de vereeniging beter, indien ze eigen krachten had, zooals 't geval Is diefunktie door een landbouwer te doen waarnemen. Hij bedankt voor den post, en beval in zijn plaats aan den heer St. van Laarho ven (Veer), die als zoodanig ookgekozen werd. De Eerw. Pater v. d. Elzen deelde geheel het gevoelen van den heer Sch. en bracht hem daarvoor een woord van dank. Na de sluiting der vergadering bleef 't Bestuur nog bijeen om de eerste werk zaamheden te regeltn. Moge deze nieuwe afdeeling van den N.-Br. Christelijken Boerenbond veel bij dragen tot bloei der gemeente en tot het welzijn der landbouwers van Geertruiden- berg en 't Veer. Kamer van Koophandtl voor de gemeente Raamsdonk. Aan het verslag over 1911 ontleenen wij De toestand der meeste takken van handel en industrie kan over l'et alge meen gunstig worden genoemd. In de bouwvakken viel geen noemenswaard verschil met 1910 te constateeren. Het jaar 1911 is voor den landbouw onder de gem. Raamsd. wat de veehouderij betreft, een ongunstig jaar is geweest. Paardenhandel en paardenfokkerij gaven middelmatige uitkomsten. De hooibouw minder dan middelmatige, terwijl, wat de akkerbouw betreft, 1911, over 't algemeen, een gunstig mag ge noemd worden. Het jaar 1911 kan voor de broodbak kers gunstig worden genoemd, hetgeen vooral is te danken aan de matige graan prijzen. De overmatige hitte in 1911 oefende op het bedrijf der Bierbrouwerijen een gunstigen Invloed uit, zoodat de brouwers zich in een grooten omzet mochten ver heugen. Het resultaat van het bedrijf der N. V. Electriciteitsmaatschappij >Raams- donk» te Raamedonk was gunstig. Faillifs *merten kwamen dit jaar voor zoover ons bekend, niet voor- Behalve enkele partijen was de kwa liteit van alle soorten graan uitstekend. De hoepelhandel was over het alge meen vlugger en meer prijshoudend dan in 1910 De hooihandel was in het eerste half jaar 1911 zeer stil en slecht. Spoedig na het eindigen van het nieuwe gewas, kwam er meer leven in den handel dooi aanvragen van Duitschland, waar ten gevolge der droogte groote behoelte bleek te zijn. Het afgeloopen jaar onderscheidde zich ten opzichte van den houthandel in niets bijzonders van het vorige jaar. Voor de alhier gevestigde grossierde- rijen in koloniale waren enz. was het jaat 1911 niet ongunstig. Het molenaarsbedrijf had een bijzon dere drukte, zoodat het jaar 1911 zeet gunstig afstak bij zijn voorgangers Niettegenstaande de concurrentie in het manufacturenvak zeer scherp is, gaat de handel in manufacturen vooruit. In den handel in riet heerschte in 1911 niet die levendigheid, welke het jaar 1910 kenmerkte. Gemaakt werden circa 30.000 stuks rietmatten, ter waarde van f 28000. De toestand van het scheepsbouw bedrijf kan in vergelijking met 1910 goed genoemd worden. In het afgeloopen jaar wat de boter- productie minder dan 1910. BAARDWIJK. Woensdag herdachten A, Van Helvoirt en zijue vrouw A, Ley tens den dag, waarop zij vóór vijftig jaren met elkander door net huwelijk verbonden wei den. Door het uitsteken der vlag eu het oplichten van een eereboog voor hunne woniDg, gaf de buutt blijk van belangstelling en deelname in het feest. Jammer genoeg moest het feestelyke buitenshuis zich tot 1 het bovenstaande bepaler, daar wegens ol- gesteldheid der vrouw alle drukte vermeden werd. Het feest bepaalde zicb dsn ook tot de leden van het gezin en eenige familie leden eu kennissen. Van harte hopen wy, dat spoedig volko men beterschap intrede en de beide jubila rissen nog lang en gelukkig vereenigd mogen blijven. ELSHOUT. Heden vierde onder alg - meene blijken van belangstelling de WelEerw. heer v. d. Meyden, kapelaan alhier zijn 25-jarig priesterfeest. De speciaal daarvoor samengestelde feestcommissie had gezorgd voor eene luisterrijke feestviering. Zonder uitzondering wapperde van alle huizen de driekleur, terwij) een paar prach tige triomphbogrn iu de buurt der pastorie het feest opluisterden, Elshouts Muziekkorps bracht den jubila is een serenade, waarna een der commissieleden eene passende feestrede hield tot deu jubilaris, 's Avonds waren de eerebogen prachtig ver licht, terwijl de kinderen onthaald werden op het klooster. De parochianen van Elshout en Oudheusden hebben een schoon bewijs afgelegd, hoe zij de zorg en ijver hunner geestelijke herders weten te waardperen. Moge Zijn Eerw. dit schoone feest nog vele jaren in herinnering blijven. NIEUWKU1K, Dinsdagmiddag begaf de andbouwer W. van Drunen in de Peper straat zich als naar gewoonte naar den akker som aldaar eenige bezigheden te verrichten toen hij 's avonds om 10 uur nog niet thuis was, giog men op onderzoek uit en men vond hem toen dood liggende in een sloot. VLIJMEN. Vergadering van den raad der gemeente Vlijmen, op Woensdag, den 12 Juni 1912 des namiddags te 61/* ure, ten raadhuize dezer gemeente. Te. behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1911, 8. Verzoekschrift van A. Klerx volontair ter secretarie om eene gratificatie uit de gemeentekas, 4. Verzoekschrift van C. van Heivoort, mandenfabrikant alhier om de voor zijne woning dicht, gemaakte sloot in dien toe stand te mogen houden. 5. Wijziging begrooting over 1912. Woensdag werd gevierd de 50-jarige echtvereeniging van den heer W. Van deo Udenhont en Mejaffrouw Antonett» Kievits. 's Morgens werd ait dankbaarheid eene H. Mis opgedragen. Van verschillende bui zen in de buurt zag men de Nederlandscb driekleur wapperen. De dag werd zeer fees telijk doorgebracht. Aan felicitaties en ca- deaux ontbrak hel uiet. 's Namiddags bracb' de harmonie ^Concordia* eene serenade. Een woord van gelukwensch werd tot d? jubilarissen namens de harmonie gesproken door den W.Ed. heer Takx, notaris. Aa de harmonie werd dank betuigd voor de cei het echtpaar bewezen. Moge het eenmaal zijn diamanten feest vieren, dal i> ons aller wensch 1 HERPT. De handel in kruisbessen i< zeer levendig. Het gewas is echter beneden het middelmatige. Daar vandaan dat ou- gekend hooge prijzen worden besteed. Bj- taalde men voor de eerste pluk 18 cent thans nog 14 en 15 cent per K G. Door de commissionnairi worden thuu i reeds gekocht zwarte bessen voor 25 cent roode bessen 18 14 cent en framboteii 20 h 22 cent per K.G. In geen jaren wet - den znlke hooge prijzen besteed. Die ze nt, i De Echo van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9