Derde Blad. Provinciaal Nieuws. NIIUWS UIT HEUSDEH Gemengd Nieuws. Telegrammen. Sport, tfUMMER 53 ZATERDAG 29 JUNI 1912. 35e JAARGANG. Waalwijk, 28 Juni 1912. Benoeming. Met ingang van 16 Juli a. s. is J. L. C. Coehorst te Tilburg benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Waalwijk. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit Zooals reeds gemeld, neemt W. V.. Zondag a. s. voor de laatste maal in dit seizoen deel aan seriewedstrijden. De Bredasche Ver. A V.C. treedt als gast heer op en stelde voor deze wedstrijden een groote bocaal en twee zilveren me dailles beschikbaar. Bij loting werd beslist, dat W.V. ten 12 ure tegen het Bredasche H.M.S. zal spelen. Verder nemen deel Dosko (Ber- gen-op-Zoom) Antverpia (Antwerpen). Alhoewel H.M.S. Zondag j 1. door de onzen geklopt werd, zijn wij over den uitslag van den a.s. wedstrijd niet erg gerust. De Bredanaars hebben onder vonden, dat W.V. niet voor de poes is, zoodat zij nu de zaken heel wat ernstiger op zullen nemen, dan vorige keer. Daarbij kunnen zij zich zoo gemakkelijk met een paar puike krachten versterken, terwijl de gedachte aan de geleden nederlaag hun het noodige enthousiasme zal geven. Een verblijdend feit is het echter, dat de W.V.ers dit maar al te goed beseffen, .zoodat zij vast besloten zijn Zondag niet 'op de behaalde lauweren te gaan rusten, maar hun uiterste best te doen om nieuwe te plukken. Dat zij hierin mogen slagen, is hun uiterste wensch. Het elftal vertrekt met den trein van 8,53 en keert naar alle waarschijnlijkheid om 8,41 terug. Overplaatsing. Naar wij vernemen heeft de heer Grisnig, klerk der posterijen en telegrafie alhier bericht ontvangen, dat met 1 Sep- tember zijne overplaatsing naar elders kan worden tegemoet gezien. Deze plaats zal niet meer worden aan- gevuld, maar wederom ingenomen door een z.g. plaatselijke kracht. Hoezeer zuinigheidsmaatregelen over 't algemeen zijn toe te juichen, kan de zuinigheid ook wel eens de wijsheid bedriegen, en dat zouden we zoo lang zamerhand van het bestuur der posterijen moeten gaan denken. Inplaats te voldoen aan den hier en elders meermalen uitgedrukten Wensch, om toch te voorzien in het werkelijk te kort aan personeel ten postkantore alhier, waardoor de bediening van 't publiek en afhandeling van zaken, dik wijls begrijpelijkerwijze en zeer natuur lijk veel te wenschen overlaat, gaat men dit personeel verminderen, althans zeer zeker het gehalte. Van een jong mensch toch, dat niets van de zaken kent, een volslagen leerling kan men toch niet verlangen dat hij een wetenschap pelijk onderlegd, geëxamineerd beambte, met routine nog wel, vervangt, en dat zou hier toch moeten. Was 't alleen voor opleiding of als hulpbeambte, dan was 't iets anders,maar nu moeten dienst en publiek er o.i. beiden onder lijden. Wij bejammeren een en ander zeer, ook nog om andere redenen en gelooven dat wij hier uiting geven aan een vrij algemeen gevoelen, terwijl wij, met de benoeming van een nieuwen besteller die wij hierboven mededeelen, hopen dat in dezen belangrijken tak van dienst wat opbeuring zal komen, de goeden niet te na gesproken 1 Liedertafel Oefening en Vermaak.-» In ons vorig nummer deelden wij mede, dat de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zou deelnemen aan het con cours te 's Gravenhage, dit is echter gewijzigd. Zij zal deelnemen aan het door de Rotterdamsche Mannenzangvereeniging „Nut en Genoegen" uitgeschreven yvrt.- cours op 11, 18, en 25 Augua'd k De loting heeft plaats op Zondag 30 kjuni a.s. des nam. 1 uur. Fietswedstrijd. gfEven voor het afdrukken van ons blad Pernemen wij, dat de in ons blad elders jog aangekondigde fietswedstrijd op het joetbalterrein alhier, morgen bij gebrek fan deelname, niet zal doorgaan. Gids voor Waalwijk en Omgeving. De „Prov. Geld. en Nijm. Courant" [Schrijft Naar wij meenen, zijn de „Gidsen" in Noord-Brabant minder talrijk dan el ders in ons land. Dat zou reeds een ■.reden zijn om dezen Gids met vreugde f te begroeten, want er zijn toch inderdaad in ons land nog heel wat streken, die te weinig bekend zijn. Het boekje, dat hier wordt aangeboden, ziet er keurig verzorgd uit en is bestemd voor den vreemdeling en den ingezetene beiden Daarom bevat het enkele opgaven, die voor den toevalligen bezoeker van min der belang zijnmaar ook zaken, die den Waalwijker bekend zullen wezen. Het bestuur van W. B. schijnt de be doeling te hebben jaarlijks een nieuwe uitgave er van te bezorgen, voor zoo ver de opgave omtrent plaatselijke in stellingen aangaat. Wie met de belang wekkende Langstraat, haar industrie en haar natuur wil kennis maken, doet goed zich dit boekje aan te schaffen. Gevonden voorwerpen. Gevonden een zilveren rozenkrans. Te bevragen aan 't bureau van politie. Waalwijks Belang. In de gisterenavond gehouden maan- delijksche vergadering ts o.m. besloten wederom Koningin-verjaardag 's avonds te vieren, waarop we later terugkomen. Ook bestaat de mogelijkheid dat we nog een concert op de Markt krijgen Het navolgende adres is aan de Leden der Provinciale Staten in Li oord-Brabant gezonden. Bij de oprichting van het Waterschap „Noord-Oostelijk Noord-Brabant" werd door het Bestuur eene classificatie op gemaakt, welke, zooals bij de oprichting bepaald werd, in 1893 zou herzien worden. Door de vertraging in de uit voering der werken is deze herziening herhaaldelijk uitgesteld. Nu alle werken gereed zijn, bestaan er geen redenen meer voor langer uit stel integendeel de billijkheid eischt dringend en zoo spoedig mogelijk her ziening, daar de classificatie zeer on gelijk drukt. Het is dan ook te ver wonderen, dat de woorden van den heer Van Beek in de laatste Zomerzit- ting der Provinciale Staten zoo weinig steun hebben gevonden hetgeen alleen te verklaren is uit de onbekendheid der Leden met de groote wanverhouding door de classificatie en ongehoorde handelingen van enkelen in deze. Wie heeft het meest van de opening van den Maasmond geprofiteerd 's BOSCH. Deze stad is er sedert sterk op vooruitgegaan en zou bij den ouden toestand ontegenzeggelijk gekwijnd heb ben. Wie betaalt het minst 's BOSCH. Nu zegt 's Bosch wij hebben ons sedert zelf uit den nood gered met een stoom gemaal. Men kon toch bij de oprichting van het Waterschap van deze basis niet uitgaan en hier deswege minder aan slaan trouwens het stoomgemaal was slechts een lapmiddel. Tot toelichting volgen hier eenige voorbeelden van classificatie bij enkel voudige heffing Voor een huis in Den Bosch, in 1904 verkocht voor f 20.000,— thans een waarde hebbende van f 25.000en verhuurd voor f 1600.— betaalt men f 1.90Voor drie huizen van een eige naar, verhuurd voor f900.— betaalt men f 1. Stel daartegenover: In de 6de klasse éèn hectare heide, waarde opbrengst nihil f 0.20. In de 3de klasse één hectare hooi land waarde f 1200, netto opbrengst 40.— f 0.60. In de 2de klasse één hectare hooi land waarde f2000, netto opbrengst 70 f 0.8. Wel zijn er waterschappen en gedeel ten van waterschappen, welke voor de toekomst erop vooruit zullen gaan, an dere niet, doch men onderzoeke en late de ongelijke heffing niet langer bestaan. Dat zou ongehoord zijn. Reeds dit jaar begint men met een drievoudige heffing en het volgende jaar nog meer om zoodoende binnen enkele jaren een groot gedeelte der twee mil- lioen binnen te halen. De Heeren, die de lakens uitdeelen, wonen in Den Bosch en houden de her ziening tegen en nu is het plicht van het Provinciaal Bestuur om in te grij pen en te voorkomen, dat reeds dit jaar de heffing verhoogd wordt en er voor te zorgen, dat een spoedige herziening der classificatie volge. Wij hopen, dat door dit schrijven belangstelling moge gewekt worden in een aaak, waarbij de belangen van een groot gedeelte der provincie betrokken zijn, en daar wij niets anders vragen dan hetgeen rechtvaardig en billijk is, twijfelen wij er niet aan of een grondig onderzoek zal de noodzakelijke herzie ning ten gevolge hebben. Juni 1912. Een Zeppelin komt in September over den Bosch. Eindelijk zullen de Bosschenaars, die reeds meermalen van schitterende vlieg tochten genoten hebben, ook vermoede lijk eens een bestuurbaar luchtschip boven hunne stad zien. Men weet, dat het Zeppelinluchtschip VictoriaLuise* dezer dagen een prachtigen tocht van uit Dus- seldorf over ons land naar Hamburg on dernomen heeft Dat zelfde luchtschip zal zich wellicht in de maand September boven die stad verioonen. De duitsche Luftfahrt Actiën Gezellschaft te Dussel- dorf is namelijk voornemens om op een nader te bepalên dag in Septembe den tocht naar Amsterdam te doen herhalen en de Zeppelin dan in de hoofdstad te doen landen. Daarna keert het luchtschip weer naar Dusseldorf terug. De heenreis zou over Arnhem langs de Zuiderzee en over het Gooi gekozen worden, ter wijl de terugreis het Noordzeestrand, Rotterdam, 's-Hertogenbosch en Venlo loopt. Men kan als passagier zoon'n tochtje meemaken, doch dat zoo'n reisje wel eventjes duurder kost dan met een trein moge hieruit blijken, dat voor enkele reis 400 Mark, voor een retourtje 800 Mark berekend wordt. Het luchtschip biedt plaats voor 12 passagiers, waarvan reeds een vijftal voor vertegenwoordigers der pers besproken zijn. Zeven plaatsen zijn dus nog over en wie eventueel voor zoo'n tochtje het hiervoor genoemd reissommetje over heeft, kan zich tot 1 Juli a.s. bij de re dactie van »Het Leven* aanmelden. Het jongste nummer van dit blad geeft van den tocht der Victoria Luise* over ons land eene beschrijving. Mogelijk krijgen wij hier dan 't luchtschip eveneens te zien. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Z. E. Kardinaal Rampolla del Tindaro. Het nieuwe vaandel der jonge strijders te Leuven. De studenten feesten in Amsterdam (5). Bij het 12l/9- jarig bestaan van het St. Aloysiuspatro- naat in de parochie van O. L. Vrouw te Utrecht. De speelpopjes van zus. De kersenpluk in de Betuwe (3). Het op gezette vogeltje. De bekoring. Het gou den echtpaar P. de Bock-Vincken. De Eerw. Broeder Maternus. Een 40-jarig jubelfeest in de 's Hertogenbossche H. Familiecongregatie. Pastoor N. van de Ven. M. Verberk. Kruiswegstaties van Willem Mengelberg. Allerlei, TEKSTEen Oase (vervolg). Kardi naal Rampolla. Bij onze platen. Saulus (vervolg). Betuwsche Kersen. Het opge zette vogeltje. Het laatste gevecht. Vrede. Inhoudsopgave. Roem. De Kruiswegsta ties in de Krijtberg te Amsterdam. Haar schoonmoeder. Allerlei. Een nieuwe Bakkerswet. Wij lezeö in Het CeDtrum tfNaar wij vernemen, gaat het initiatief tot het indienen van een nienw ontwerp- Bakkerswet, dat trachten zal aan de bestaande bezwaren tegemoet te komen, uit van de afgevaardigden mr. Aalberse en Passtoors. Reeds is ernstig overleg gepleegd, ook met vroegere tegenstanders en de indiening van het ontwerp is spoedig te verwachten/ Het Kath. Sociaal Weekbl., waarvan mr. Aalberse redacteur is, meldt, dat het nood zakelijk overleg nog niet is afgeloopen. Verder schrijft dit weekblad //Het voorloooig geformuleerde voorstel beoogt uitsluitend en alleen tegemoet te komen aan het principieele bezwaar, dat verschillende Kamerleden hadden tegen verbod van nachtarbeid ook door de patroons. Met de enkele schrapping van dit verbod is men er ech.er niet, daar dan alle, zeer ernstige, nractipche b-zwaren, waarop minister Talma teivxht wees, blijven bestaan. Getracht wordt om ook deze practische bezwaren te ondervangen. Indien alles meeloopt, kan het wetsontwerp binnen twee of drie weken worden vei wacht.' f. .X DRUNEN. Wegens den hoogen oadefttom hedankte de heer Th. van Delft als directeur der harmonie aDe Volharding/ De leden kozen, in vergadering bijeen op Zondag 16 Juni 1.1. den heer L. v. d. Wiel in zijne plaats. Hoewel wij het betreuren, dat de heei van Delft zijne krachten niet meer aau yde Volharding'' zal wijden, gunnen we hem van harte de zoo welverdiende rust. Tevens hopen wij, dat de harmonie onder de be kwame leiding van den nieuw benoemden directeur, die zijn sporen op muzikaal gebied reeeds verdiend heeft, de ladder naar den Muzen.hemel steeds hoogtr zal bestijgen. Den komende een aangeoamen werkkring den scheidende een rustige rust I Tot ons genoegen kunnen wij mede deelen, dat onze vroegere dorpsgenoot de heer H. J, van Delft, m -t ingaug van 1 Juli e k. is benoemd tot gemeente-secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken stand van Stompwijk (prov. Zuid-Holland.) Wij feliciteeren den benoemde van. harte met deze prachtige promotie. Wolfshoek 28 Juni. Morgen zal de harmonie #De Volharding" een concert geven in den tuin van haren nieuw benoemden directeur de heer L. v. d. Wiel. Bij ongunstig weder niet morgen, doch overmorgen. Aanvang 5 uur. Entrée vrij. Verleden Woensdagmorgen ten negen uur bracht ue HoogEdelGestrenge Heer Commissaris der Koningin dezer Provincie een bezoek aan deze gemeente uitsluitend met het doel de belangrijke en uitgebreide OQlginningen der gemeenteg ond^n te komen zien. Ter plaatse gekomen liet Z H.E.G. zich door het dagelijkscb bestuur en den ge meente opzichter op de hoogte stellen van de wijze van grondbewerking, het gebruik van de verschillende soorten hulpmeststoflrn en de gezamelijke kosten per Hectare, Hij sprak z'n bewondering uit over den prachtigen stand van i 20 Hectaren haver en van de pas aangelegde gemernte-wei, waar thans nog 163 stuks vee tot aan de kniëen in het gras loopen te grazen. Omstreeks twaalf uur,' nadat de E.A Heer Burgemeester zijn H.E.Gestr. had dank gebracht voor zijn be- zoek, verliet deze te-i zeerste voldaan en lof brengend aan het dagelijksch bestuur en den opzichter met het behaalde succes, de ge meente en hoopte dat de vooruitstrevende richting waarin men hier zoo ijvervol werk zaam is een aansporing en voorbeeld moge zijn zoowel voor besturen ah voor particu lieren. HAARSTEEG. Openbare vergadering vanI den Raad dezer gemeente op 28 Juni des voormiddags ten II ure. HERPT, 27 Juni. Door den landbouwer Couwenberg werd in de ^Werken* een grooteu schildpad gevangen. Hoe dat d er hier is gekomen lijkt een raadsel. De hooioogst is in vollen gang. Klaagde men over de hooge koopsommen, de opbrengst valt over 't algemeen zeer mee. Toch schieten de werkzaamheden dit jaar slecht op, daar de telkens vallende regen storingen teweeg brengen. Als het echter nog een week droog weer is, is de hooioogst hier voor 't grootste deel wel afgeloopen. BESOIJEN. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat waarschijnlijk nog dit jaar zal wordei. begonnen met het bouwen van een bijzondere school, een voor jongens en een voor meisjes. De teekeuingen zijn ge reeds en wachten slechts op goedkeuring. OISTERWIJK. Heden Dinsdag had stemming plaats voor een lid van den raad (vacature-Mels,) Candidateu waren de heeren J. G. Beekman en H. Douw. Uitgebracht werden 371 stemmen. Hiervan verkreeg Beekman 214 en Douw 149. B anco 6, van ouwaarde 2, zoodat tot lid van deu raad gekozen is de heer Beekman. NIEUWENDIJK. Een verdacht ver- schijnsel had hedeD bij den heer A. van Houk alhier plaats. Na het eten van soep werden de man, vrouw en twee kinderen plotseling ernstig ongesteld. De in allerijl ontboden genees heer vermoedt dat vergifideeleD in de selderie aanwezig zijn geweest. De twee kinde en die geen soep gebruikt hadden werden ook niet ziek. SPRANG Onze dorpsgenoot de heer C. Zwart is benoemd tot brievenbesteller te Rijswijk, met ingang van 1 Juli a.-«. Piovisiat I CAPELLE. De collecte op 28 Juni ge houden voor den ^Gewapende-n dienst* heeft f 4,42 opgebiacnt. De Vergnderjug van de afd.ffLangstr.* B. v. N. O. is uitgesteld van Zondag 30 Juli tot een nader te bepalen datum. LOONSCHEN DIJK, Hoe onvoorzichtig het is kinderen m»-t scherpe voorwerpen t*- laten spelen, ondervond Woensdagmiddag de heer J. d. R. alhier. Zijn zevenjarig zoontje speelde met een schaar. Het knaapje liet haar uit »ijn hand glippen met het gevolg, dat zij een teen doorboorde. DUSSEN. De Heer J. S. de Bruine com mies bij 'a Rijksbelastingen alhier is met ingang van 1 Juli a.s. overgeplaatst weder »m tot commies benoemd alhier den heer V«4- linga thans te Sas van Gent. Den benoemde proficiat Gisteren passeerden langs den straat weg wederom een troep zigeuners onze ge meente w.-lke een drietal woonwagens mei zich voerden. Het gezelscnap, waaronder zich zelfs 16 mannelijke personen bevonden werd door de marechaussée en onze beide gemeente veldwachters spoedig over de gren zen der gemeente gebracht. Dikwijls, bijna dagelijks passeeren hier den laatsten tijd zalke lastige gezelschapjes en raden wij een ieder, aan op zijne hoede te zijn. VVlA^-f dieven aan het werk geweest, waarvoor dient gewaarschuwd. Op een 3 tal plaat sen zijn de aardappelvelden vernield en een flinke plek gerooid en meegenomen- Bij de Wed. D zijn een hoeveelheid plan ten weggehaald en bij Joh. v. G. de dop erwten meegenomen. In den tuin ernaast heeft men de aarbeien nagezien. Zulke streken zijn aan de orde, vooral nu de maneschijn, het licht verschaft. Men zij dus gewaarschuwd en op zijn hoede. Heusden 28 Juni 1912. Vergadering. Gemeenteraads vergadering op Vrijdag, 28 Juni 1912, des namiddags te 7Vj uur ten Raadhuize dezer gemeente. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Geldleening tot dekking der kosten van de Demerbeschoeïog. 3. Verzoek A. Spaaij, te Enschedé, restitutie gedeelte pachtsom stand plaats kermis. 4. Voorstel Ged Staten herziening jaar wedden burgemeester en secretaris. Aanbesteding De uitslag van de aanbesteding der beschoeiing aan den Demert, alsmede het maken van een brandput is als volgt Bastmeyer Zwolle f 4452. C- v. Eggelen Heusden f4111.— B. Haspels Genderen f 3997. C. Schoep Baardwijk f 3960. Gebr. Dankers Heusden f3563. A. Boeren Heusden f 3458. Verplaatst. De heer J. van Erkel, klerk ter Post kantore alhiez, wordt met ingang van Juli als zoodanig overgeplaatst naar Gulpen. Van harte wenschen we dezen weiwillenden ambtenaar toe, dat het hem in zijn nieuwe standplaats in ieder op zicht naar deo vleeze gaat. De Kaatsheuvel, 28 Juni 191 R. K. Volksbond. opnieuw uitgeschreven stemming onder de leden van den R.K. Volksbond over de al of niet omzetting, heeft deze week plaats gehad. Door de Propagandisten waren de stembriefjes bij de leden aan huis bezorgd en teruggehaald De uitslag was naar wij vernamen, dat ruim 450 voor en ongeveer 60 tegen de voorgestelde omzetting waren. Alsnu zal door het Bestuur, opnieuw de Bis schoppelijke goedkeuring worden aan gevraagd. Daarna zal het huishoudelijk Reglement worden herzien en vastgesteld Nieuwe bestrating De werkzaamheden aan de rioleering en bestrating van Peperstraat en Vaart kant vorderen goed. De rioleering is reeds voltooid, alsook de keibestrating. Thans zal begonnen worden met de trottoirbestrating. Dit zal geschieden met stevige cementtegels evenalszulks gedaan is in de prachtige nieuwe Mr.v. Coothstraat te Waalwijk. Wanneer hier alles voltooid is, zal het een waar sieraad zijn voor ons welvarend dorp, eo mogen wij allen dankbaar zijn jegens de personen welke het initiatief daartoe genomen hebben Diefstal en baldadigheid. Deze week zijn op sommige plaatsen De muiterij in lui Tvrksche leger. BERLIJN, 27 Juni. Uit Kon- stantinopel werd van morgen aan te Lokal Anzeiger geseindDe Albanee- sche senator Hadzji Aklf heeft een te- egram uit Monastir ontvangen, dat door berichten, die op de Porte ontvangen zijn, wordt bevestigd. In dit bericht heet het o. a., dat de Albaneesche opstande lingen den wall en den stedelijken com mandant van Monastir gevangen hebben genomen. Dtf militaire opstand, waarvan Monastir, Perlepe en Derbre de middel punten zijn, neemt een onrustwekkenden omvang aan. In Monastir muiten op dit oogenblik reeds 12 bataljons. Daarvan hebben zich er 4 met de opstandelingen veibonden Een bekend staatsman ver klaarde, dat de opstand in Albanië on- ustbarend veel lijkt op den opstand, waardoor Abdel Hamld tot het verleenen van een constitutie gedwongen werd. De revolutie schijnt het scheppen van een nieuw vrijheidsleger ten doel te heb ben. Men vreest, dat de beweging op Konstantinopel en de Dardanellen zal overslaan, waar de verhouding tusschen manschappen en officieren zeer gespan nen is. Een van de hoofdlieden van de beweging schijnt Hoessein Kiazim, de wali van Saloniki, te zijn, die ongeveer een rol speelt, als indertijd Hilml pasja. De Olympische spelen te Stockholm, Vertrek der deelnemers. Woensdagavond zijn verschillende Nederlandsche deelnemers aan de Olym pische spelen te Stockholm derwaarts vertrokken met de Duitsche express, die te 9 uur het Centraalstation te Am- Tal van echte voet- wareD aanwezig om te zijn van 't vertrek Amsterd. vertrokken Breda Kolft", Boutmy, de sterdam verliet, balenthousiasten speciaal getuige der voetb. Van o.a. de spelers Ten Cate, Feith, Bouvy, Fortgens, officials C. Blote, secretaris van de Nederlandsche elftalcommissie scheids rechter C. J. Groothof, alsmede eenige enthousiaste supporters. Deandere spelers en officials werden te Amersfoort en Almelo opgepikt. Tevens vertrok de eenige Nederland sche athleet, die te Stockholm zal uit komen J. J. Grijsseels met z'n trainer Reynolds Toen de trein zich in bewe ging stelde, barstte een luid gejuich los, werd den Olympianen veel succes toege- wenscht en hun verzekerd, dat wij ach terblijvers, met groote spanning de ko mende verrichtingen onzer landgenooten tegemoet zien. Onze voetballers en Grijsseels reizen via Hamburg Trelleborg en Malmö naar Stockholm, waar zij Vrijdagochtend 6 52 aankomen. Zaterdagochtend, hetzij om 9 of anders om 11 uur hetgeen nog uit gemaakt zal worden - moet Nederlandsch Olympisch elftal reeds tegen Zweden spelen. Arrestatie gebroeders van Eijk. >De Maasbode» verneemt, dat de Neder landsche justitie reeds voldoende aan wijzingen moet hebben gehad, waar de De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5