Nummer 54 Donderdag 4 Juli 1912 35e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwii'ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad.ff Zijn laatste wensch. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. ■LAAT UW ZEEP SUHLiGHT ZIJN" De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de uitsluitend betrouw= bare Zeep. Gemeenteraad. Land- en Tuinbouw. Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. HEUSDEN. De Echo van het Zuiden, IVaalwyksclic en Langstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertentiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeUge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 28 Juni 1912 des avonds ten 71/* uur. Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer kwart voor 8 uur opent de Voorzitter de vergaderingAanwezig zijn alle leden behalve de heer Mol die kennis heeft gegeven de vergadering niet te kunnen bijwonen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde Geldleening tot dekking der kosten vau de Demerbeschoeiing. Voorzitter. In een vorige vergadering is wel besloten om een leening van Vau „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Roman uit 't Franseh. 5.) Deze sterke en dieps intimiteit, die door de wederwaardigheden van het leven nog beklon ken was, bad elke langdurige scheiding getrot seerd en was door niets verflauwd geworden. Zoodra die twee mannen weer tij elkander zaten de boekworm van Clos-Belley en de schitterende diplomaat en wereldburger vonden zij elkaar terug eu spraken dezelfde taal tot elkander. De tijd der scheiding scheen voor ben te hebben stilgestaan of niet geweest te zyn, en het was hun weder alsof alles, wat er tusechen hen geweest was, eerst dagtee- keDde van gisteren. EerBt zwegen zij een poosje, by den haard gezeten. Toen begon Frangois de la Teillaisy uit het venster turende Uw tuin is lief, Gabriel. Maar neem mij niet kwalijk met al die chrisantheume en asters, hoe schoon en verschillend ook van kleur, is er iets eentoonigs in, dat mij op den duur niet zou bevallen. Mijn tain bloeit enkel in den herfst, wanneer het loover yl wordt en de zonne stralen doorlaat, antwoordde Regnier. Hij geeft mij meer chrisanthenms in October dan in Juni en dit heeft voor mij iets symbolieks, dat by mijne stemming past. Indien de winter bloemen bracht, dan zouden zy meer in mijn geest vallen, dan de bloemen van den zomer. Kom, kom, aan dergelijke gedachten moet ge toch niet te veel toegeven. De winter komt op zijn tyd en bij brengt liefs even goed als de zomer. Maar de zomer is toch voor alle menscben de tijd van licht en zonneschijn. De zomer, ach, spreek niet van den zo- f 4000 aan te gaan, doch thans is geble ken dat we met f 3500 kunnen volstaan, daarom stellen B. en W. voor een geld leening aan te gaan groot f 3500 ten 41 4 Tente en jaarlijks f 1000 af te lossen. Zonder eenlge discussie wordt dit voorstel aangenomen. X 3. Verzoek van A. Spaay te Enschede, restitutie gedeeltelijke pachtsom stand plaats kermis. Uit het schrijven, dat door den secre taris wordt voorgelezen, blijkt dat reque- strant van meening is dat hij er met de Heusdensche kermis is ingeloopen. Hij zegt voor een stuk brood hard te moeten werken en nu is het hem hier geducht tegengeloopeD. Voor een standplaats voor zijn schommel heeft hij f 85,50 betaald wat, met alle onkosten mede- gerekend hem op f 170 is komen te staan. En hij heeft gedurende geheel de kermis slechts f 30 ontvangen. Reques- tant zegt door zeer zuinig te leven in het bezit te zijn gekomen van een paar centen waar hij zijn schommel voor heeft kunnen koopen en nu op zoo'n manier die centen te moeten zien verliezen is hard, reden waarom hij gedeeltelijk resti tutie vraagt van zijn pacht. Voorzitter. De man zegt er ingeloopen te zijn. Dit nu is niet waar want hij wist wie er een vorig jaar gestaan heeft en voor hoeveel. Hij had dus kunnen in- formeeren. Een vorig jaar is er voor f 80.ingeschreven en nu schreef hij voor f 81,50 in. Ik geloof niet dat de raad zal besluiten een gedeelte van de pacht te restitueeren want de kermissen gaan overal achteruit waar zou het dus heen moeten als wij daar mee gaan be ginnen. Van 't jaar komt die en een volgend jaar weer een ander. Van Andel. Heeft de raad hierover wel eenig recht van spreken. Behoort dat niet geheel tot de competentie van B. en W. Voorzitter. Al wat de financien raakt, daar spreek ik altijd gaarne eerst Jen raad eens over. Ik durf de raad wel aanraden niet op het verzoek in te gaan. Veerman. Ik zou er ook niet op ingaan. Men schept een precedent, waarvan men volgende jaren geregeld last zal ondervinden. Voorzitter. Die man kon van alles op mer 1 Hy is alweer voorby, en wie weet of ik hem ooit weer beleven zal? Dat kunnen wij allen zeggen, mijn waar de. Wij zijn sterfelyk, en niemand kent den dag van zijnen dood. Maar hoe komt ge er nu toch toe, deze overweging zoo speciaal op u zelve toe te paBsen Gabriel streek met eene moode bewegiDg zijne hand over zijn reeds verz lverde haren. Hoor eens, Frangois, zei üij, ik had het u niet willen zeggen, maar nu het woord mij eenmaal ontvallen is, wil ik u iets toe vertrouwen, dat ik mijzelf haast nog niet heb durven bekennen... Ik vrees dat ik eene kwaal heb, eene vreeselijke kwaal. En nu noemde hy de verschijnselen op, die hij bij zichzell had waargenomen en welker karakter hem zoo onrustbarend Bcheen. Zyn vriend had aandachtig toegeluisterd. Er was, zonder dat hy het wilde, een ernstige trek gekomen op zijn gelaat. Daarop zei hij. Gabriël, de verbeelding is erger dan de derdedaagsche koorts. Wil ik u eens eerlijk myne meening zeggen? Ge studeert te veel, ge sluit u zelf te veel op met uwe boeken. Daardoor zijt ge zenuwachtig en hecht ge aan zekere verschijnselen een gewicht, dat er niet aan toekomt. Ik weet daartegen geen beter middel, dan dat ge begint met uwe levens wijze wat gezonder in te richten, en verder, dat ge een bekwaam dokter raadpleegt, wiens oordeel, daar twijfel ik niet aan u geheel zal geruststellen. Binnen vijf of zes dagen ben ik te Parijs. Kom daar ook heen, dan gaan wy samen naar... Neen, viel Gabriël hem in de rede, op het oogenblik nog niet, Binnen eene maand, ja, binnen eene maand, wanneer ik naar Parijs moet om met myn uitgever te spreken. Ge begrijpt wel, ik maak mij niet werkelijk on gerust, anders zou ik hier al een dokter ge raadpleegd hebben maar, zooals ge weet, het ligt nu eemnnal in mijn aard over iets te moe ten tobben, vooral wanneer ik eigenlijk reden van blijdschap heb. En dus, terwijl ik mij verheug by de gedachte dat ik weldra mijn dochter weer geheel bij mij hebben zal... En met reden mijn vriend, met reden 1 riep de la Teillais. Uwe Sylvie is een aller liefst kind, en ge zult nog gelukkig door baar de hoogte zijn geweest. Wij hebben hem niet gevraagd. Ze bieden zelf voor de pachtplaatsen. Van Andel. Ik had eerst medelijden met den man, maar nu ik den Voorzitter heb gehoord, gevoel lk ook niets meer om gedeeltelijke restitutie van de pacht te verleenen. Vos. Die man schrijft van er in te zijn geloopen. Ik begrijp die man niet, want hij heeft met ons nooit iets te doen gehad. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten geen restitutie te verleenen. 4. Voorstel Ged. Staten herziening jaarwedde Burgemeester. Voorzitter. Ik geloof niet dat de heeren er eenig bezwaar tegen hebben om op het voorstel van Ged Staten in te gaan. Ged. Staten stellen voor het salaris met f 50 te verhoogen en te brengen op f 1500 en f1800. Van Andel. Eenige zittingen geleden is er nog gezegd dat het niet noodig was de salarissen te verhoogen. Voorzitter. Wie Van Andel. U. Het was het advies dat B. en W. gaven. De notulen worden gelezen van de vergadering waarin dit besluit is genomen. De Voorzitter zegt dat de raad in deze zaak toch niet veel heeft te zeggen, 't Is meer voor de vorm dat Ged. Staten het vragen. Van Andel. Dan behoeft men ons ook niets te vragen- Voorzitter. Ja, het kan mij en ook den secretaris niet zoo veel schelen die f50. Veerman. Ik ben er voor om de sa larissen met f 50 te verhoogen. Ze zijn m.i. veei te laag. Voorzitter. Het is een uniforme her ziening van de jaarwedden en nu kijken Ged. Staten toch naar niets. Die loopen niet aan den leiband van de een of andere raadsvergadering. Ik zal het voorstel van den heer Veerman, als zijnde van de verste strekking, in omvraag brengen. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met tegen 1 stem. Tegen stemde de heer van Andel. Uit de voorlezing van het schrijven van Ged. Staten bleek dat de salarissen thans worden gebracht op f 7 50 en f 950 worden man, denk toch eens aan de groot vadervreugde, die er voor u zijn weggelegd, en sla u alle andere muizennesten uit het hoofd. Opgewektheid is de beste aller mede- cycon Zoo sprak de la Teillais nog voort, en hy slaagde er in, met de hem eigen aanstekelyke monterheid de sombere gedachten van zijnen vriend werkelijk te verdrijven, tot Gabriël met opgeklaard gezicht uitriep Ge hebt gelijk, ik moet mij niet zoo laten neerdrukken. Ik zal mijn best doen om uwen raad te volgen en voor mijn kind, nog een ander mensch te worden. Maar nu genoeg over mij 1 Vertel my nu eens van a zelf, van uwe eigen plannen Van mijzelf? riep de la Teillas. Och, wat zal ik u van mijzelf vertellen? Ik ben gezond en levenslustig en zulke menschen worden gewoonlijk niet als interessant be schouwd. Gabriel Régnier glimlachte. Hebt ge nog altijd van het jongeheeren- laven niet genoeg vroeg hij. In eene van uwe laatste brieven had ge 't erg druk over eene jonge dame. O javiel Frangois uit eene aller liefste verschijningEen van die wezens, die iemand herinneren aan de schepping van den monsch naar het evenbeeld van God althans van eene godin. Enkel gezondheid, frischheid en prachtig ontwikkelde jeugd. Daarenboven verstandig en onderscheiden, zeer gezien aan het hof en van allerbeste huize.... Als ik haar niet getrouwd heb, dan is het om haar gebit. Zoo? Had zij leelijke tandenvroeg Ga briel geamuseerd. Integendeel Tanden zoo blank en gezond als haar gaDSche persoon. Maar zij waren mij te lang, en kort en goed, te Engelech. Een Engelschmau zou ze bewonderd hebben maar my maakten ze bang. Dan waart ge ook zeker niet beel ver liefd. Neenmaar ik voelde dat ik het zou hebben kunnen worden. Alleen, ik eiech mis schien van het menechelijke, of van het vrou welijke, wat te veel opeens. Als ge bijgeval eeD meisje kent, dat buitengewoon lief en verstan dig is, en daartyj de tanden heeft van een en niet zooals de Voorzitter zei op fl 500 en f 1800. 5. Ingekomen stukken. Een schrijven van den hoofdingenieur tot wijziging van eenige artikels. Deze wijziging van grondaanvulling is noodzakelijk geworden voor de door trekking van de tramrails naar de haven. In de toekomst zullen alle werken ge maakt mogen worden, welke in het belang van het verkeer noodig zijn. De geheele bedoeling van de wijziging is alleen maar om alles meer algemeen te maken. a. Procesverbaal van kasopneming op 26 Juni. Uit het onderzoek is gebleken dat alle boeken ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en het dienovereen- komend bedrag in kas aanwezig was. Prins. Hoe staat het met de werk zaamheden van de tram, vordert alles wel goed. Voorzitter. De beslissing omtrent den Baardwijkschen overlaat is nog niet ge vallen. Eenige op deze zaak betrekking hebbende stukken zijn in 's Hage zoek geraakt. Met den Baardwijkschen Overlaat is het meer een finantieele kwestie. Doch ook dat zal wel worden in orde gebracht. 6. Schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring gemeenschappelijke regeling veearts. Van Andel. Hoe is het met de op roeping gegaan voor een onderwijzer voor de M.U.L.O. Zijn er nogal sollici tanten. Voorzitter. Er is slechts een sollicitant gekomen na eene herhaalde oproeping. Bij de eerste oproeping had zich niemand aangeboden'. Van Andel Zou het niet beter zijn een onderwijzeres op te roepen# Wellicht krijgen wij die gemakkelijker en voor de school is ze zeker zoo goed, vooral met het oog op de meisjes. Voorzitter. Dat ben ik niet met u eens. Er is nu een sollicitant. Ik heb hem niet gesproken noch gezien, doch ik hoor dat hij heel uitstekend is. Hij is in 't bezit van akte Fransch, wiskunde en gymnastiek. Zoo iemand is altijd beter dan een onderwijzeres. Van Andel. Moeten wij bij de benoe ming dan geen keus hebben. Bovendien verneem ik nog dat de man reeds op Francaise, wel, zeg het mij dan eens. Want, alles bijeengenomen, heb ik wel last om in het huwelijksbootje te stappen. Om een einde te maken Volstrekt nietOm eeu begin te maken antwoordde philosofisch de la Teillais. Het gansche leven bestaat uit beginnen. Gabriel, voor wien het goed weet te begrijpen. En bo vendien ik moet tot het huwelijk komen langs den weg van eene natuurlijke en vol maakt logische evolutie. Er iB in mij de stof voor een zeer goeden echtgenoot en ik moet dus tot u zeggen Ik ga trouwen— even als ik op een goeden dag tot u zeggen zal Ik ben het zwerven moê ik heb genoeg vaD het leven in Engeland, in Italië, in Egypte, of in Japan, ik ga in myn eigen land, dat voor mij het beste is op den ganschen aard bodem, een ruBtig gezeten man worden ...Van Japan gesproken wist ge al dat ik groote kans heb om tegen het begin van het volgend jaar eene benoeming te krijgen als ambassa deur ïd Japan en dus verplaats te worden naar Tokio? Wat? En zegt ge mij dat nu eerst? Hoe is dat zoo gekomen Mijn geluk altoos weer mijn geluk. De tegenwoordige gezant heeft onverwachts verplaatsing aangevraagd en gisteren vertelde mij een van mijne vrienden van het ministerie dat ik bij de bnitenlandsche zaken op de be noeming sta om hem te vervangen. Ik feliciteer u 1 Het was immers altoos een van mijn wenschen, Japan te zien, voor het totaal is „gedejapaniseerd" En wanneer verwacht ge de benoeming Als ik benoemd word, dan zal het ver moedelijk tegen het eindo van dit jaar wezen. Maar ik zal nog niet zoo terstond behoeven te vertrekkeD.Geziet nu, Gabriel, hoe jam mer het is dat mijne trouwplannen in duigen gevallen zijn 1 Ik had anderB mijne vrouw kunnen meenemen Wat in het vat is, verzuurt niet, meend9 Gabriel glimlachend. Ge hebt oog twee of drie maanden voor de borst. Dat is, in den tegen- woordigen tyd meer dan genoeg om te kannen trouwen. Zeker 1 Het is meer dan genoeg om het eene of andere meisje te kunnen trouwen jaren is. Voorzitter. Voorloopig is een genoeg, althans als er niet meer zijn te krijgen, Ik zie wel kans, de benoeming goedge keurd le krijgen. Wat uw tweede op merking betreftdat de man reeds 57 jaar oud is. Laten we hopen, dat we dat allemaal worden. Van Doorn zal dat ook worden en zal hij dan minder diensten presteeren. Veerman. Ik ben het met den heer van Andel eens. Als men 50 jaar is geworden is er het beste afgegaan. Ik zou daarom liever een jongere kracht prefereeren. Een onderwijzeres in het bezit van talen missen doorgaans de acte nuttige handwerken wel, maar die hebben wij hier reeds, zoodat dit geen bezwaar zou zijn. Na nog eenige discussie sluit de Voor zitter de vergadering. Waaraan de intensieve Landbouw te her kennen is. Vroeger, toen van den bodem niet zoo veel gevergd werd als tegenwoordig, toen men bij de vruchtopvolging rekening moest houden met de vruchtbaarheids toestand van den gtond, toen men het niet zou hebben durven wagen, tweemaal laat staan meermalen achtereen suiker- bietenop eenzelfde perceel te zaaien, vroe ger was van intensieven landbouw geen sprake. Toen is langzamerhand het chi- lisalpeter de krachtmeter geworden. Wie intensief wilde boeren dwz. wie met kracht den grond tot produceeren wilde aanzet ten, moest chilisalpeter gebruiken. Wie de grootste kwantiteiten chilisalpeter gebruikte, voerde de cultuur het inten siefst. Doch ook dat is niet geheel meer waar. Het is al lang gebleken, zoowel op klei- als zandgrond, op zavel- en veenbodem, dat slechts in vereeniging natuurlijk met stikstof- en phosphorzuur- houdende bemesting bij voldoende en bij rijke kalibemesting de productie kan opgevoerd worden tot een maximum- Dit klemt vooral voor zand-, zavel- en veengronden. Hoe zou het mogelijk zijn op dergelijke bodems zulke groote kwan titeiten suikerbieten, mangels voederbie ten, knolrapen, aardappelen e.d. te winnen maar niet genoeg om den raren vogel te vinden, die ik zoek het uitverkoren wezen, dat ik waardig kenren zal om „gravin de la Teillais,» dat wil zeggen mijne vrouw te worden. Ik heb u al gezegd dat zij buitengewoon schoon, ver standig en onderscheiden moet zijn. Maar dat is mij nog niet genoeg. Zy moet ook heel goed en zacht van inborBt wezen. Zij moet ook mijn smaak deelen Zij moet evenveel als ik honden van al wat fijn en elegant iB en toch altoos gereed staan om op een goeden morgen m t mij te trekken naar het andere eind van de we reld, met niets dan een costuum-taillenr en wat linnengoed in een valies. Zij moet de matige genoegens van het homo evenzeer kunnen ge nieten als de opwinding van eene avontuurlijke reis. Zy moet goed ontwikkeld zijn en iets weteD, zonder schoolvossery en artistiek, zonder aaostellerij. En ten overvloede nog, boven alles zij moet mij aanbidden. Pab I Ook dat nog. Ge moet er niet mee lachen, Gabriël want ik zou baar ook aanbidden. Ja, zie ik aanbid haar nu reeds, zonder haar te kennen zonder te weten of ik baar ooit ontmoetten zal I Joist als de kleine meisjes de prins nit de legende, niet waar Zoo ongeveer, ja, Maar zooveel is zeker dat ik nu reeds voor haar het beste hoekje van mijn hart in gereedheid houd. En wanneer zij daar binnentreedt ge moogt mij gelooven Gabriel dan zal zij daar vinden eene groote nagelnieuwe lief-le, zonder het geringste over blijfsel van iets anders en zy zal zich ter stond er thuis gevoelen, evengoed als iu mijn schoon oud kasteeltje La Colinne waar ondanks al de dwaasheden, die ik heb uitgehaald, sedert den dood van myn moeder geen vrouwelijk wezen is doorgedrongen. Hij sprak op den lnchtigeD toon, dien hij dikwyls aansloeg over zeer ernstige dingen, zelfs over die welke hem het naast aan het hart lagen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1