35e Jaargang. fiummer 56 Donderdag 11 Juli 191335e Jaargan; Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Helen. Eerste Blad. HT Dl Zijn laatste wensch. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Gemeenteraad. FEUILLETON. Buitenland, LAAT UW ZEEP SUMilUHT ZIJN De besliste zuiverheid, van Sunlight maakï ze voer fijne kant cn fijn linden de uitsluitend bet.ro bare Zeep. Fonds ter verbetering der Kustverdediging. tielgië. 7.) De Echo van het Zuiden. Courant Waahljksclif en Langslraatsclie Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Kranco per post door bet gekeele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. AdveetbntiSn 1—-7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames IB cent per regel. (Geen 40 maar 12 mlllioen gulden). De Memorie van Antwoord is versche nen nopens het wetsontwerp tot het in stellen van een Fonds ter verbetering van de Kustverdediging. De Regeering zegt, dat wordt afge zien van de voorgestelde bezetting en bediening van de zeefronten der kust- versterkingen door personeel van de marine. Als reden wordt opgegeven, dat zich in de toekomst omstandigheden kunnen voordoen, waarin de marine niet over genoegzaam personeel zou kunnen be schikken om een voldoende bezetting van die zee-fronten te kunnen waar borgen. Mitsdien is uit het wetsontwerp alles vervallen, wat betrekking heeft op de aanvulling van het materieel de* zee macht. Wat de kustversterkingen betreft daar voor was oorspronkelijk uitgetrokken 25.080.000 Al de daarmede beoogde voorzienin gen zijn voor ons defensiewezen van be- teekenis en zullen op den duur tot uit voering moeten komen, zij hebben echter niet alle dezelfde mate van urgentie. Bij den Minister van Oorlog heeft zich voorts meer en meer de overtuiging gevestigd, dat, gelet op de behoeften der levende strijdkrachten, voor il aan meer artillerie en aan behoorlijke organi satie van het verplegingswezen, op de verbetering der kustverdediging bezuinigd moet worden en wel door tot een in financieel opzicht gunstiger tijdstip uit te stelleu die verbeteringen, welke geacht moeten worden in belangrijkheid bij die dringende behoeften der levende strijd krachten achter te staan. Een en ander heefc er toe geleid, dat van het meerendeel der oorspronke lijk beoogde voorzieningen is afgezien en slechts die worden gehandhaafd, welke in de eerste plaats worden noodig ge acht om in den onvoldoenden toestand onzer kustverdediging te voorzien. Mitsdien wenscht men de aanvulling en verbetering der kustversterkingen thans te beperken tot: lo. het maken van een fort bij Vlis- singen 2o. het verbeteren van het fort Kijk duin 3o. het vermeerderen van de vuuruit- werking van de bestaande pantserforten te Hoek-van-Holland, bij IJmuiden en op de Harssens. Wanneer te Vlissingen en op Kijk duin een krachtig, volgens de eischen des tijds ingericht en bewapend fort zal zijn tot stand gekomen en de vuuruit- werking der bestaande pantserforten te Hoek-van-Holland, bij IJmuiden en op de Harssens zal zijn vermeerderd door verhooging van de vuursnelheid en wij ziging van de munitie, dan zal daardoor reeds een groote verbetering der defensie aan de zeezijde verkregen zijn en zal de toekomst met meer vertrouwen kunnen worden tegemoetgezien, te meer wanneer ook het actief vermogen van het marine- materieel zijn vermeerderd door de aan vulling van torpedo- en onderzeebooten zoomede door de aanschaffing van nog 2 onderzeebooten en nog een 4-tal zee gaande torpedobooten ter vervanging van de kleine booten voor het Zuider- frontier, waarvoor een eerste termijn op de Marinebegrooting voor 1913 zal worden aangevraagd. Naar de meening van de Regeering mag met de uitvoering van de thans voorgestelde, tot deD kleinst toelaatbaren omvang teruggebrachte verbeteringen niet langer worden gedraald. Er is dan ook in het gewijzigd ont werp op gerekend, dat begin 1913 met het werk een aanvang kon worden ge maakt. De totale kosten van de thans beoogde verbetering der kustverdediging worden op f 10.850.000 geraamd en wel f 5.360.000 voor 't maken van een fort bij Vlissingen f4.760 000 voor het verbeteren van het fort Kijkduin en f 730.000 voor het ver meerderen van de vuuruitwerking van de forten aan den Hoek-van-Holland, bij IJmuiden en op de Harssens. Het in de wet vast te leggen maximum bedrag der uitgaven voor de wei ken waarvoor het fonds bestemd is, oorspron kelijk bedragende 40 millioen gulden, meent de Regeering thans op f 12.000.000 te moeten stellen. Wanneer de uitvoering in 1913 wordt aangevangen zullen de werkelijke uitga ven over de jaren 1913 1916 verdeeld kunnen worden, aangezien voor de vol tooiing van het nu voorgestelde 4a 5 jaren noodig zullen zijn. Van »1)E ECHO VAN HET ZUIDEN." Roman uit 't Fransch. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 6 Juit des morgens ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Ridder de van der Schuereu. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn de heeren De Wit, Simonis de Kok, Schoenmakers, Zijlmans, Lankhuijzen, Simonis, Dorre boom en de Bont; afwezig de heeren P. v. Dongen, v. d. Heuvel, Timmer- Hebt ge u dan hier wel eens ongelukkig gevoeld vroeg Régnier, met eene zonderlinge bezorgdheid. O neen, nooitantwoordde Sylvie oprecht. Ik heb 't bier goed gehad. Ieder houdt van mij. Ik wou dat ik het ganeche pensionaat kon meenemen naar Beaulieu, Mej. Decharme in- oh»8 J En Jacqueline Eesoutellier t Jacqueline ookIk zal haar missen, vader Ik meende toch dat u niet goed met haar overweg kunt? O, soms zijn wij heel goed met elkaar, en soms ook wel eens kwaad. Gisteren heb ik met haar weer overhoop gelegen. Zy lachte, en de treurige oogen van horen vader zagen haar vragend aan. Ge weet wel, vader, de Egyptische amulet van M. de la Teillais? Welnu, aangezien ik geen chatelaine heb, draag ik hem aan het gouden kettingje, dat ik altoos om mijn hals heb. Heeft Jacqueline de stoutheid gehad met uwe cadeau den gek te steken 1 vroeg M. Régnier. Gedold maar vader 1 Ik zal u alles ver tellen. Gisteren dan,, toen wy OBze nieuwe echoolkleeren aanpasten, zag Jaqueline mijn scarapeus. Ik zei haar wat het was, en'j zy zette een paar groote oogen op. Ei, meisje, wie heeft u dat gegeven Een vrieud van vader, M. de la Teillais, zegde ik. Toen had gehaar gezicht moeten zien 1 Zij verbeeldt, zich dat de la Teillais een aanbidder van haar mans, Zijlmans en de Bruijn. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring, kohier Hoofd. Om slag. b. Kon. Besluit, houdende goedkeuring verordening heffing staangeld. c. Een verzoekschrift van bewoners van de Keizersdijk, houdende verzoek om een behoorlijke afwatering aldaar te verkrijgen. Requestranten wijzen er op dat de afwatering niet in behoorlijken toestand verkeert en schadelijk is voor de gezond heid. Door aan weerszijden van den dijk een riool aan .te leggen kan tot een goed resultaat worden gekomen. Voorzitter. Ik stel voor dit verzoek schrift in handen van B. en W. en in die der commissie van fabricage te stellen. Aldus wordt besloten. 2. Verzoek van G ae Wit om van zijn aanslag in de hondenbelasting te worden ontheven. Voorzitter. B. en W. stellen voor de aanslag te handhaven daar bii onder zoek gebleken is dat de Wit wel degelijk in het bezit van een hond is geweest en hij zelf de aanslag heeft geteekend. Aldus wordt besloten. 3. Verzoek van J. C. Schoenmakers om een sloot, gelegen aan den Nieuwen weg, over een lengte van 13 meter te mogen dempen. Voorzitter. In de politie-verordening staat dat het verboden is om slooten langs openbare wegen gelegen, geheel of gedeeltelijk te dempen. De Raad kan echter ondanks dat ver bod vergunning verleenen. B en W. stellen voor onder voorwaarden vergun ning te verleenen. Aldus wordt besloteD. 4. Circulaire van Ged. Staten, hou dende inededeeling dat het hun ge- wenscht voorkomt om de salarissen van burgemeester en secretaris te verhoogen met f 300 en alzoo te brengen op f 1300 en f 1450. Ged. Staten vragen of de Raad hiertegen bezwaar heeft. Voorzitter. In een vorige vergadering is besloten het salaris van Burgemeester is, omdat hij zich eens liet ontvallen, dat zij in profiel gelijkt op eene Madonna van Fillip- pino Lippi. En zij was bovendien al zoo kwaad omdat De la Teillais mij in zijn automobiel bad thuisgebracht. Kort en goed, zij was woedend 1 Woedend? Maar waarom, kindlief Wel, omdat zij vreeselijk jaloerscb en afgunstig is. Op alles 1 Zij is de beste leer linge in de school en baalt de hoogste prijzen, maar toch kan zij niet velen dat Mej. De- charme ooit iemand andere nog zoo weinig pryst. Dan wordt zij letterlijk giftig van nijd. Ge kunt u dus voorstellen, hoe bet haar geergerd heeft, dat M. De la Teillais eene beleefdheid heeft gehad voor mij, die op de Madonna van Filipinno Lippi net zooveel gelijkt als een kieken op een fezantO, ge hadt eens den toon moeten hooren, waarop zij mij toebeet Zoo? Permiteert uw vader u dat een vreemde heer n juweelen vereert? En wat hebt ge daar op geantwoord Ik heb geantwoord M. De la Teillais is voor ons geen vreemde, llij is onze vriend, onze beste vriend.'... Is dat niet de waarheid Het is de waarheid, Sylvette. M. De la Teillais is inderdaad onze beste vriend, de eenige menach op wien gij en ik staat kun nen maken. En wat dat meisje betreft, mflu moet haar, met zulk een karakter, eigenlijk beklagen... Maar, komaan,, ik mag u nu niet langer van uwe les houden, kindje. Sylvette'B mond vertrok zich tot een pruilen. Kom, kom, wees nu verstandig, ver maande haar vader, met eene poging tot glim lachen. Bedenk nu toch, binnen veertien dagen zijt gy vrij. O ja 1 Hoe heerlijk l... Schiet te Parijs het werk voor de tentoonstelling goed op? Ik geloof het wel. Waarom vraagt ge dat zoo? Omdat ge mij beloofd hebt dat wy in Mei naar de tentoonstelling zullen gaan. Doen wy dat..; heuscb. Ja ja En dan naar Japan? Dan n8ar Japan 1 HeerlijkVaarwel, vadertje. Gabriël kuste hst meisjedaarna zag hij haar lang en teeder aan en toen kuste hij en Secretaris met f 200 te verhoogen. Lankhuijzen. Wij zullen wel niet veel daartegen hebben in te brengen bij Ged. Staten. Zijlmans En zeggen dat wij nood lijdend zijn, kunnen wij ook niet. Wordt besloten goed te keuren de salarissen ieder met f 300 te verhoogen. 5. Schrijven van mej. C. J. v. Houten, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres met ingang van 1 Sept. Conform het voorstel van B. W. wordt besloten eervol ontslag te ver leenen. 6. Benoeming onderwijzer aan de openbare school te Raamsdonksveer. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren. 1. F. v. Huiten, Breda. 2. A. Kalis, Ginneken. 3. H. Hollant De Voorzitter leest een schrijven voor waaruit blijkt dat de schoolopziener van no. 1 zeer goede informaties heeft. De heer Lankhuijzen zegt iemand bij zich gehad te hebben die zou sollici- teeren- Ik zie die niet op de voordracht staan, hoe komt dat. Voorzitter. Als u daar inlichtingen over wenscht te hebben, dan zal ik de vergadering schorsen Wijl de heer Lankhuijzen eenige in lichtingen verlangt wordt de vergadering geschorst. Na heropening van de vergadering wordt met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer de heer Van Ilulten te Breda. 7. Oninbaar verklaring van posten van den H. O. schoolgeld enz. Eenige posten worden oninbaar ver klaard en weer andere alsnog verhaalbaar. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. De overwinning der Katholieken, be haald bij de verkiezing in Juni is Zon dag op zeer geestdriftige wijze gevierd in het Vlaamsche stadje Rousselaere. lehalve door een groot aantal volksver tegenwoordigers werd aan de festiviteiten haar nogmaals, herhaaldelijk, alsof hij niet besluiten kon, zich van haar te scheiden. Ein delijk, zonder iets meer te zeggen, liet hy haar los en ging naar de deur. Sylvie liep hem na. Vader, riep zij, als door een vagen angst gedreven, spreek nog eens tegen mij, voorgy heengaat 1 Hij keerde zich om, zag haar aan, en zei glimlachend, heel zacht.: Gij zijt mijn lieve, lieve kind. Zij scheon voldaan en glimlachend zei zij En gij mijn lieve vader Thuis gekomen, dineerde Gabriël haastig en Bloot zich op in zijne kamer. Hier, met langzame, schier machinale bewegingen, zette hij zich aan zijne schrijftafel en opende eene lade. Hij haalde daaruit een groot blad papier en las wat er op geschreven stond. Het was zijn testament, dat hy reeds een jaar te voren had opgemaakt, toen de eerste verschijnselen van zijne hartkwaal hem begonnen te veront rusten. Na het document te hebben henezen, artikel na artikel, legde hij een vel briefpapier in groot formaat voor zich en schreef, met ge jaagde hand, daarop het volgende „Le Clos-Belloy, 7 Dec. 1899. „Mijn beste de la Teillais. „Toen ik u over mijne gezondheid sprak, ontbrak mij den moed om u alles te zeggen. Helaas, ik durfde het my zelf nauwelijks te bekennen, wat ik voelde en wat ik vreesde. „Thans bezit ik zekerheid. De doktor, dien ik te Parijs heb geraadpleegd, een specialiteit, kon mij niet verzwijgen dat mijn toestand zeer ernstig is, en dat alle mogelijke voorzorgs maatregelen vermoedelijk nutteloos zullen blij ken. Ik we t dat binnen eenige maanden, eenige dagen misschien, eene haltverlamming plotseling aan mijn leven een einde kan maken Kort en goed, beste vriend, ik ben ter dood veroordeeld. „Een brief, dien ik u morgen denk te schrij ven, en dien gij overmorgen te Londen ont vangen zult, zal u eenige nadere bijzonderheden meedeelen over mijne laatste expeditie naar Parijs en mijn treurig bezoek aldaar. Deze regels daarentegen zullen, indien ik ze vol tooien mag, u eerst na mijne dood in handen someD. „Ach, mijn beste Frugou, gy die my zoo vaak getroost en opgebeurd hebt waarom heb ik u nu niet bij mij Ik ben zoo alleen. Ik kan met niemand spreken over hetgeen mij bedrukt. En ik heb u zooveel te zeggeul Wil het mij ten goede houden, indien ik wat verward en troebel in mijn schrijven ben! Mijn hoofd is zoo zwaar en mype vingers „Ik heb daareven mijn testament herlezen Mijn dierbaarste wensch is, dat gij, La leil- lais, de voogdijschap aanvaardt over myn kind en mijn vertrouwen op uwe vriendschap staat zoo vast, dat ik niet eens heb voorzien in het geval van eene weigering uwerzijds. Ik had knnnen denken aan de Groix-Plessis, Sylvette's familie van moederzijde. Maar het arme kind, zonder hen te kennen, verfoeit die menschep die haren vader niet goed ge noeg voor ben achten. Dns blyft my zelfs geen' keus- lk heb niemand dan u den beste va a allen. „Gy Bpraakt mij onlaDgs over madame Prévost, die waardige en lieve vriendin uwer moeder, en gij beklaagt haar om haar eenzaam bestaan als weduwe zonder kinderen. MiBSchien zult gij aan die madame Prévost myn doch- terke toevertrouwen. Indien wij elkaar nog mogen weerzien, dan spreken wij nog daar over. Mogen wij elkaar echter niet meer weerzien, dan zult gij daar ben ik zeker van Wel bet beste en verstandigste voor haar weten te treffen, ook in het geval dat uwe loopbaan u zelf naar het buitenland roept „Later zal de tijd aanbreken om haar uit te huwelijken. En dan... „Ach, mijn beste La leillais, ik ben bang voor dien vreemde, die barer misschien niet waardig zal zijn en haar zal doen lyden, wan neer ik haar niet meer zal kunnen verdedigen „Mijn vriend, op zekere oogenblikken voelt men den wanhopigen moed om alles te ?8g8e° wat men denkt. Gij begrijpt wel r ik heb teel gedacht. Ik heb getobt en my angstig gemaakt over de toekomst. En in mynen aDgst. ziet ge, kwam er over mij een droom. „Herinnert gij u nog hoe gy onlangs, toen gy by mij waart op Clos-Belloy, my bekend bebt, dat gij genoeg hadt van uw jonggezel- leven en dat gij wel gaarne eeDe vrouw zoudt vinden, die u niet alleen vertrekken liet? „Welnu uit deze bekentenis van n werd mijn droom geboren. Laat mij hem u toever trouwen hoe onzinnig hij ook schóne. „In dien koortsdroom, mijn beste Francais, was die jonge vrouw, die de uwe worden zou, mijn Sylvie Is die gedachte inderdaad zoo ongerijmd „Sylvette is pas zestien jaar, en gij zyt zes- en-dortig. Maar eeB zeilde verBchil in leeftijd heeft niet kannen schaden aan het geluk van een der tronwBte echtparen, die ik ooit heb gekend mijn oom en mijne tante Régnier En dan, gij zijt zoo jong nog zooveel jonger van lichaam en geest dan duizenden jongeren, geblaseerd en afgeleefd reeds vóór de dertig. Geen wonder dos, dat gij aan mijne Sylvette, zooals ik duidelijk bemerkt heb, eene groote sympathie heb ingeboezemd, gemengd met bewondering. Zij zou u zeker liefhebben, even zeker als dat zij in niemand liever dan in u haren beschermer zou zien. „Maar gij ziet wel dat ik raaskal, myn beste La Teillais Vergeet dns mijn zotter nijen, en wees voor mijn lieve kind de vriend, de gids, dien ik zelf vóórhaar had willen zijn. Dan, als de tyd er toegekomen ia, geef baar aan een braaf man, aan een man, die haar verdient en die goed voor hanr wezen zal. „ik voel mij te vermoeid om nog lang te schrijven. „Deze brief is overigens, myn waarde vriend, slechts het uiterst intieme aanvulsel van een zeer uitvoerig document, dat u maakt tot mijn teitamentuitvoerder, en naar hetwelk ik u verwijs voor alle» wet betreft het vermogen dat ik aan Sylvie nalaat, alsmede het beheer van dil vermogen kortom, alles wat in verband staat met nwe wettige voogdyschap. „Gij zult daaruit ook zien, dat ik verzoek als aandenken van my eenige waardevolle boeken te willen aanvaarden, en ook die kopie van Memling'g muziek spelende engeleD, die gij zoo gaarne zaagt. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1