Tweede Blad. Provinciaal Nieuws NUMMER 56 DONDERDAG U JULI 1912. 35e JAARGANG. Een nationaal werk voor Harmonie en Fanfare in verband met den Nederlandschtn Volkszang Dezer dagen mochten de Verzamelaars van den bekenden zangbundel »Kun je nog zingen, zing dan mee 1* van H. H. M. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en zijne Z.K.H. de Prins der Nederlanden een schrijven ontvangen waarin hun werd medegedeeld dat bij H.H.M.M. en Z.K H. geen bezwaren bestonden, dat de vier militaire marschen, deel uitmakende van de Volksuitgave van >Kun je nog zingen zing dan meel* voor Harmonie en Fanfare en door den HeerN. A. Bouwman samen gesteld uit bekende volksliederen genoemd werden 1. Koningin Wilhelmina Marsch. 2. Koningin Emma Marsch. 3. Prins Hendrik Marsch. 4. Prinses Juliana Marsch. Bovendien liet H. M. de Koningin be richten, dat H. M. met groote belang stelling had kennis genomen van het schrijven, waarin uitvoerig was uiteengezet de beteekenis, die Bouwtnan's instrumen tatie van de 50 liederen uit Kun je nog zingen, zing dan mee zal hebben voor den Nederlandschen Volkszang. De middenstandstentoonstelling. De middenstandstentoonstelling die te Winterswijk in October zal gehouden wor den, beoogt voornamelijk aan de midden standers te laten zien het groote nut, dat zij hebben van gas en electricite't als drijfkracht voor bewerkingsmachines in hun bedrijf. Zoo zullen daar te zien zijn bewerkingsmachines voor het klompen makers-,' schoenmakers-, radmakers-, tim mermans-, smedenbedrijf enz. Op het gebied van het gas zal het nieuwste aangetroffen worden, wat be treft verlichting, verwarming enz. Verzet op Mendanau. De bewoners van het eiland Men danau hebben geweigerd, heerendiensten te verrichten 120 zijn er in hechtenis genomen, en er zullen eerstdaags nog 150 worden gevangen genomen. Tusschen de eilandbewoners en het bestuur heerscht een ernstige spanning. De ziektewet Minister Talma heeft zoo meldt Het Volk, eenige leden van de Tweede Kamer die zich in het bijzonder voor de Ziekte wet interesseeren, doen polsen over de vraag, wat zij dachten over de openbare behandeling van het ontwerp nog in dit zittingsjaar. De behandeling zou dan be gin September a s. aanvangen. De uit slag van dat overleg is nog niet bekend. Tentoonstelling Tilburg gij. Met belangstelling wordt er door velen uitgezien naar de ontwerpen voor de ge bouwen van de Tilburgsche tentoonstel ling in 1913. Men weet nu eenmaal, dat het iets grootsch moet worden, maar zoolang men slechts te kijken heeft op een breed uitgemeten plattegrond, zoo lang men nog zelf daarop de ruime ge bouwen hol en hoog moet phantaseeren, blijft de verbeelding in het vage hangen. Kan men nu maar even de teekeningen zien die er van de gebouwen der Til burgsche ten'oonstelling zijn gemaakt, dan wordt het reeds spoedig duidelijk met welken geest daar wordt gewerkt. De belangstelling moet wel voortdurend stijgen, want men gevoelt, dat het in de bedoeling ligt van het comité om iets voor den dag te brengen wat aantrek kelijk en nieuw zal zijn voor het gehcele land. Omtrent de gebouwen kunnen wij reeds iets verraden. De teekeningen zijn nog niet goedgekeurd, maar het zal dien weg toch wel ingaan. In al de teekeningen vindt men het type van den Griekschen tempelbouw, met koepels vanRomeinsche kathedralen. Een lange galerij van Do rische zuilen vormt de hoofdfacade der groote feesthal en kunstzaal. Twee mo numentale poorten in de uitgebouwde gevelspitsen verleenen toegang tot deze zalen. Een hooge koepel bekroont het geheel, die in lijn en vorm wel eenigszins doet denken aan het justitiepaleis te Brussel. De nijverheidszaal isindenzelfden geest, alleen de koepel ontbreekt; ook de groote machinezaal heeft dit voor komen. Overal treft men weer de galerij van kolommen, als r e porticus der Griek- sche paleizen, overal de zware architraaf- balken en de uitspringende breede gevel- punten. De kroonlijsten der gebouwen zijn bezet met een beeldengalerij. Het afzonderlijk paviljoen voor Eindhoven zal al even grootsch worden opgetrokken. Koepels en zuilen zullen het tentoon stellingsterrein doen gelijken op een wereldstad. Ook voor secretariaat en andere tenten zijn de teekeningen reeds gereed. Het geheel maakt een stevigen indruk en de ontwerper heeft alle eer voor zijne origineele opvatting. Het gevaar van onzuivere rauwe vr uchtrn en groenten. Het >Maandblad tegen de Verval- schingen* schrijft In dit seizoen, waarin van rauwe vruch ten en salade een zoo ruim gebruik ge maakt wordt, is het voorzeker van belang op zeer, verband met het gevaar van besmetting, door onzuivere rauwe groen ten en vruchten In de eerste plaats komt hierbij de besmetting door typhusklemen in aanmerking, en het kan geen verwon dering baren dat een dergelijke iufektie kan voorkomen, in aanmerking nemende de soort meststoffen, die dikwijls gebezigd worden. Het is daarom zeer belangrijk te weten, onder welke omstandigheden groenteo en vruchten typhusbacillen kunnen bevatten, die in of op den grond tot ontwikkeling zijn gekomen. Typhus-baci'len blijven, zooals de ex perimenten bewezen hebben, bij gewone zomer-temperatuur zeer lang leven, vol gens sommigen van 65 tot 75 dagen. De laatste proefnemingen te dezer zake wer den volgens »The Medical Press,* door dr. Creel genomen op de volgende wijze. Hij zaaide sla- en radijszaad en bespre kende deze bezaaide oppervlakte twee dagen later met fecale stoffen, waarbij een versche kuituur van typhus-bacillen gevoegd was geworden. In een bed, waar bij de planten gedurende een gedeelte van den dag beschaduwd werden, konden typhus-bacillen op de bladeren gecon stateerd worden na een tijdsverloop van dertig dagen. Op plaatsen waar voort durend het volle zonnelicht kon schijnen, waren zij na tien dagen gedood. De meeste zorg werd echter besteed aan het nemen van slechts zeer zuivere bladen. Een zeer interessante proef werd genomen inzake het effekt van herhaalde bewassching der bladeren. Een slablad werd driemaal achtereen in kiemvrij water gewasschen en desniettegenstaande werden tallooze typhuskiemen aangetoond. Wij achten deze proefnemingen van zeer groot belang met het oog op het opsporen van ziektegevallen van dikwerf raadselachtigen oorsprong. Wie zekerheid wil hebben, koke zoowel groenten of vruchten terdege, en waar dit uit den aard der zaak niet geschiedt, zooals b v. bij sala de en sommige vruchten (aardbeziën o.a.) is het uit een hygiënisch oogpunt van het grootste gewicht, dat de tuinbouwer zich bij de bemesting onthoude van het bezigen van uitwerpselen van mensche- lijken aard, die de grootste verspreiders der besmetting geacht kunnen worden. Waar kunstmest, uit anorganische zouten bestaande, aangewend wordt, is natuurlijk een dergelijk gevaar buiten gesloten. Waalwijk, 10 Juli 1912. Benoeming. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijk graaf van het waterschap te Eethensche en Meeuwensche zeedijk, D. van Buuren, te Meeuwentot dijkgraaf van watet- schap 't Oudland van Altena, B. Dekker, te Sleeuwijk. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk op Vrijdag 12 Juli 1912, des avonds ten 6 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken 2. Ben. van een onderwijzer aan de openbare school vacature C. M. Donker. 3. Voorstel tot het beleggen van kas geld. 4. Wijziging begrooting voor 1912. 5- Aanbieding van plannen tot ver betering der haven en benoeming van eene commissie ad hoe. (Ten einde zijn advies mondeling toe te lichten, zal de heer Van Lidth de Jeude te Utrecht ter vergadering aanwezig zijn. Eerst na afloop der bespreking ter zake zal de openbare vergadering worden geopend.) Onweer. Een zeer hevig onweer «ntlastte zich 1.1. Zaterdagavond boven onze gemeente. Verschillende telefoontoestellen werden getroffen, ook eenige huizen, zonder dat echter schade werd veroorzaakt. In den Buitenpolder werd een koe doodgeslagen. Ongelukkig. Gisteren wilde een dochter van L. die niet wel bij 't hoofd is, in de haven springen, om zich te verdrinken. Door eenige per sonen kon zij daarin nog bijtijds verhin derd en naar huis gebracht worden. Zigeuners De laatste dagen werd otze plaats meermalen bezocht door dit zwervend volkje. Op de klandisie schijnt men niet erg gesteldoveral ziet men bij hun komst weldra de winkels gesloten. Zon dag waren ze in de Baardwijksche Steeg en Overlaat gekampeerd en verdienden met waarzeggen enz. een aardig centje terwijl hun eigenaardige levenswijze, hun zang en gebed veel belangstelliog trok ken. Maandag vertrokken ze in de richting KaatsheuvelTilburg. Gevonden. Er is gevonden een pak met mans kieeren. Terug te bekomen op het bureau van de politie, Extra tram. Wij vestigen de aandacht op een in onS eerste blad pag. 4 voorkomende advertentie der Holl. Buurtspoorwegen, waarbij op de kermis-Zondagen een ex tra-tram in de richting Tilburg wordt aangekondigd. Jos. Wilmont. De heer Jos. Wilmont, de hier en in omliggende gemeenten bekende fort tenor is door de goede zorgen van de heeren Gebr. Groenen voor onbepaalden t ;d geëngageerd in het cafe >De Kerse boom* te 's Hage. Wij wenschen den heer Wilmout het beste succes. Tentoonstellingen. Ons land staat wel in het teeken der tentoonstellingen. Nijmegen heeft z'n mooie tentoonstelling van Sport, In dustrie en Kunst, Dordrecht hetzelfde, terwijl Deventer zijne belangrijke kolo niale tentoonstelling Zaterdag zag ge opend, door Prins Hendrik en reeds bezocht door H. M. de Koningin. Onder groote belangstelling werd ook Zaterdag te Dordrecht de tentoonstelling geopend worden, die in elk opzicht zeer belangrijk mag heeten en een bezoek alleszins overwaard is vooral met z'n typisch Brabantsch dorp Boerdouck. Nijmegen, dat voor een paar jaar zulk eeoe schitterende expositie organiseerde, doet nu niel minder. Op een der heer lijkste plekjes dezer mooie en vooruit strevende stad, is deze expositie gebouwd en zal zoowel wat aanleg als het ten toongestelde betreft zeer zeker groote belangstelling trekken. Eer.e bizondere attractie vormt hier zeer zeker het prach tig geïmiteerde Heidelberg, waar amuse ment volop is, een prettige ontspanning na de beschouwing van alles wat de tentoonstelling biedt. Het is voor niemand moeielijk dit jaar te zoeken, waar men een aangename en nuttige dag zal kunnen doorbrengen Atg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. De maandagnamiddag te Tilburg in 't café Marinus gehouden hoofdbestuurs vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten was zeer goed bezocht. Na opening der vergadering en een woord van welkom door den president, den heer Jos. de Pont, werden de no tulen gelezen, die ongewijzigd werden vastgesteld. Het Voorstel der R(otterdamsche V(erzekering) S(ociteit) betreffende ou- derdoms- en invaliditeits-verzekering, werd, als zijnde voorbarig, van de hand gewezen. De commissie inzake de Tariefwet, bestaande uit den voorzitter, den heer Jos. de Pont en den heer de Jong van den Bergh, deed bij monde van eerst genoemde verslag van hare werkzaam heden, speciaal van haar betoog voor de commissie van voorbereiding. Een en ander werd door de vergadering goedgekeurd. Punt 4 der agenda, vasttelling der bijdrage aan het anti-tariefwet-comité, gaf aanleiding tot eene zeer geanimeerde discusie. De heer Klijberg, Waalwijk kwam met kracht op tegen het verleenen van sub sidie aan deze vereeniging, waardoor eene groote minderheid niet prettig ge stemd zou worden. Hij zou het een wijze maatregel van het bestuur achten, wanneer deze zaak, die toch al een mindere aangename verhouding in den Bond bracht van de agenda werd afge voerd, temeer daar het geld van die groote minderheid mede wordt gebruikt. De Voorzitter meent, dat zulks onmo gelijk gaat, waar het hoofdbestuur, dat toch door de leden gekozen wordt, met algemeene stemmen er vroeger toe heeft besloten, nu moet alleen het bedrag worden vastgesteld. De heer van Schijndel komt met kracht op voor deze subsidie, daar toch alles moet gedaan worden tegen de tariefwet die onze industrie enorm veel schade toebrengt, wij mogen niet inconsequent zijn, wij hebben ons een vorige maal reeds uitgesproken, nu is 't alleen de som bepalen. De heer van Schijndel meent dat de heer Klijberg heel anders in 1911 dan in 1912 inzake tariefwet sprak, wat spr. uit verslagen der K. v. K. te Waalwijk deed voorlezen. De heer Klijberg (Waalwijk) is het absoluut niet eens, dat de tariefwet niet in het belang der Schoenfabrikanten zou zijn. Zooals zij nu is samengesteld, biedt zij wel degelijk verschillende voordeelen. Hij zal ook in de alg. verg. protesteeren. De heer v. Schijndel is van meening, dat ieder procent waarmede de artikelen worden belast, in het nadeel is der fabrikanten en komt ten voordeele der looiers. Daartegen moet ieder welden kend lid strijden en er zich desnoods geldelijke offers voor getroosten. De Voorzitter merkt den heer Klijberg nog op, dat het toch niet aangaat, om besluiten in de eene vergadering ge nomen in de andere weer in te trekken. Bovendien blijkt het, dat het overgroot aantal leden, door hunne bestuursleden, er voor zijn. De heeren de Jong van den Bergh en Mannaerts onderschrijven 't gezegde van den heer v. Schijndel terwijl de heer Riemslag meende, dat het vorig besluit als 't ware bij overrompeling was ge nomen, en dat het anti-tariefwetcomité te ver ging, al zou men in een onder deel der actie met hetzelve kunnen meegaan. Ten slotte wordt met alge meene stemmen op twee na, die van de heeren Klijberg te Waalwijk en Klij berg te Vlissingen aangenomen f 100 subsidie te verleenen. Het volgend punt geeft eene uitvoerige bespreking omtrent de a. s. congres vergadering, welker kosten door de afd. Oisterwijk worden begroot op f 200. 't Vorig jaar was op de algemeene vergadering te Vlissingen besloten, de afd. die de congres-vergadering ontvangt eenigen financieelen steun te verleenen. Het algemeen gevoelen was, dat de bondskas het niet toeliet, zoo'n groot bedrag uit te trekken temeer daar dan een gevaarlijk precedent werd gesteld. Het voorstel van den heer Klijberg te Waalwijk om voortaan f 50 te geven aan elke afdeeling, die de congres-ver gadering ontvangt wordt aangenomen met algemeene stemmen behalve die van den heer Kooien, en om f 25 extra voor eene blijk \an belangstelling voor de leerlingen der vakschool te geven, met 't zelfde aantal stemmen, Kan de afdeeling Oisterwijk op deze wijze de congres-vergadering niet vol gens haar wensch regelen, dan zal dit geschieden zonder feestelijkheden door 't Dag. Bestuur. Nog was ingekomen een schrijven van den heer Frielinck te Amsterdam, wiens steun als president der schoen- makerspatroonsvereenigingwas gevraagd inzake de actie voor prijsverhooging. De heer Frielink schreef dat de ver vaardigers van het fijnere werk succes sievelijk hunne prijzen zelf hadden ver hoogd, wat zeer goed door onderlinge samenwerking was bereikt, hij geeft denzelfden raad aan den Bond. Aan de orde kwam daarna het hoofd punt der agenda de prijsverhooging. De Voorzitter leidde deze zaak in, op de noodzakelijkheid behoefde hij niet meer te wijzen en hij meende dat de kwestie was het publiek met de ver hooging vertrouwd te maken, dat er meer betaald moet worden voor schoenen, dat men voor de lage prijzen geen deugdelijke schoen kan dragen. Hij wou dit bereiken door aanplakbiljetten, pakkende ansichten, die algemeen wor den verspreid en waarvan) hij eenige goedgevonden schetsen ter tafel bracht, dan door advertenties en berichten in de bladen. Daarvoor zou veel geld noodig zijn, en stelde hij voor een fonds te stichten van vrijwillige bijdragen om deze kosten te bestrijden. De kosten worden begroot op pl.in. f2500. De heer Klijberg (Waalwijk) juicht het plan om tot prijsverhooging te ko men toe. Den Voorzitter prijst spr. voor zijn activiteit in deze, en het spijt spr. dat ook niet de Schoenmakerspatroons genegen zijn mede te werken. De heer v. Dortmond acht een goed middel van verbetering wanneer de 3 of 4 guldens bazars overgehaald werden mede te werken. De heer v. Schijndel verwacht slechts afdoende verbetering, wanneer de fabri kanten zelf hun prijzen gaan verhoogen, zelf rekenen en beslist niet lager gaan. Eene breedvoerige discussie ontspon zich hierover welk tot slot was, dat voor directe actie f 500 uit de kas werd toegestaan terwijl een fonds voor de blijvende reclame zou worden gesticht en dat de volgende motie werd aan genomen. „Het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. „Bond van Schoenfabrikanten, overwe gende, dat de prijzen van leder en „andere grondstoffen, benoodigd in de „schoenindustrie, in den laatsten tijd „enorm zijn gestegen, is van oordeel, „dat prijsverhooging van schoenen ge biedend noodzakelijk is, spoort zijn „leden aan, om van nu af aan, geen „orders aan vroegere prijzen aan te „nemen, en waarschuwt het publiek „tegen goedkoope aanbiedingen." Daarna werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. Naar wij vernemen hebben reeds verschillende firma's per circulaire hunne clientèle met eene prijsverhooging in kennis gesteld en is er voor verscheidene honderden guldens voor het fonds ge- teekend. Wij vertrouwen dat schoen fabrikanten, leerlooiers, grossiers en allen die belang hebben bij de schoen industrie, deze actie, financieel kracht dadig zullen steunen. Collecte gewapende dienst. De collecte voor den gewapende dienst heeft in het district 's Bosch heeft op gebracht f 824.48', waarvan o.m. Alinktrk f 7.19, Andel c. a. f 6.76, Baardwijk f 5.25, Besoijen f 5.01, Capelle f 4 42, Dongen f 19.18', Drongelen f 2 10, Drunen f 2 95, Dussen f 6.61, Genderen f 2.65, GiesseD f 1.60, Hedik huizen t 1 37, Herpt f 1.'s Hertogen bosch f 180.11, Heusden f 6.85', Loon- op-Zand f 9.91', Meeuwen f 2 73. Nieuw- kuijk f 3.Oisterwijk f 16.82, Oud- heusden f 1 30, Rijswijk f 1.91', Sprang f 3.70, Tilburg f145.Udenhoutf4 31 Veen f4 20. Vlijmen f 14.82'Vrijhoeve- Capelle f 3 90', Waalwijk f 20 03, Was pik f 7.04, WerkeD c.a. f 2.33, Werken dam f 8.90', Woudrichem f 10.Wijk c. a. f 3.44. Vaste brug over de Waal De Nijmeegsche raadszitting van 20 Juli zal voor die stad vermoedelijk van veel be teekenis worden Dan toch komen aan de orde de voorstellen omtrent den bouw van een vaste brug overdeiivier de Waal bij die stad. Dit grootsche werk, dat voor het door gaande verkeer een belangrijke verbete ring beteekent en dan rond 2'/i millloen zal kosten, zal door samenwerking van Rijk, provincie en gemeente tot stand komen. Burg. en Weth. deden aan den raad de voorstellen naar aanleiding van de rapporten der commissie voor Waal overbrugging. Er zijn drie brugbouwplannen genoemd lo. Lindenberg-brugplan 2o Belvedè- rebrugplan van Maart 1912 van ingeze tenen de brug te bouwen even ten Westen van het bestaande gierveer nabij den Ganzenheuvel. De commissi: geeft in overweging de Belvedèrebrug te bouwen. De rivier-en scheepvaartbelangen werden er niet door geschaad de toegang tot de brug loopt over gemeentegrond dus geen aankoop van gebouwen is noodig het hellingver- loop is zooals kan gewenscht worden en het verkeer ontplooit zich zoowel naar de oude stad als naar de hoofd wegen naar 's Hertogenbosch en Maas tricht Aesthetische bezwaren in verband met de parken bestaat evenmin, naar oordeel der commissie. De kosten van de brug worden ge raamd op f 2.600.000 waarvan het Rijk f7000.000 en de provincie f4000.000 bijdragen. Blijft f 1.500.000, welk bedrag naar de commissie berekent, door de gemeente kan worden opgebracht, in verband met de toegezegde verdere rijksbijdragen en de opbrengst van brug gelden. door een uitgaaf aan rente en aflossing van een te sluiten leening. BAARDWIJK. Droevig. Toen zekere B. Maandagmorgen te Zondert langs de zoogenaamde Kleine Beek nabij Stniyezaud kwam, ontdekte hij daarin het lijk van een man. Aanstonds werd de wachtmeester der maréchaussee van ziju bevinding kennis ge geven, die na een onderzoek te hebben in gesteld, het lijk naar het doodeuhuisje liet vervoeren. Bij foulleeriug bleek, uit een brief dat de ongelukkige was J. van L. uit onze gemeente. Algt ineen is het medelijden met dezen ongelukkigeu man. DRUNEN. Da Zondag middag gehouden vprgadering van den drankweerbond, werd wegens ziekte van den Voorzitter geopend door den vice Voorzitter. Na voorlezing van de notulen van de vorige vergadering werden deze goedgekeurd en vastgesteld. Hierna werd besproken afschaffing van bier en wijnkaartjes bij verkoopingen. De Geestelijke Adviseur herdacht nog met vol doening de eertijds, op verzoek van den Drankweerbond, aangenomen motie door de leden van den Boerenbond inhoudende om bij verkoopingen welke zij zeiven laten doen voortaan geen wijn of bierkaartjes meer te zullen laten uitreiken, en tevens daarvan ook geen gebruik te zullen maken, als die door anderen mochten worden aaogeuumeo. Een zelfde motie werd met algemeene stem men door den Drankweerbond aangenomen. Vervolgens werd behand;ld de agenda der Algemeene vergadering te 's Bosch. Tot af gevaardigde voor deze vergadering werd ge kozen H. van Delft. De geestelijke Adviseur zeide dat wegens de ziekte van den voorzit er het een en ander is verschoven geworden. Hij hoopt echter spoedig de Voorzitter geheel hersteld in een vergadering te zien, omdan onder zijne onmisbare leiding de verdere belangen vau den bond te bespreken. Eene algemeene H. Communie, de oprichting eener Maria vereeniging en het houden eener feestverga- derin^ ziju de plannen die het bestuur in korten tijd hoopt uit te voeren.Na bespreking van enkele kleinere zaken sloot de waarne mend Voorzitter de vergadering op gebiuike- lijke wijze. Voor de Drunensche belanghebbende Land weer plichtigen het volgende. De verlofgangers die in den loop van 1912 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst, zijn op grond van het laatste lid van art. 31 der Land weer wet ver plicht de hun van rijkswege verstrekte wa pens voorwerpen van ledergoed kleeding en uitrustingstukken reglementen en dienstvoor schriften in te leveren op Donderdag 11 Juli 1912 deB voormiddags ten 10 uren in de school van het dorp. Den 22 Juli a.s. hopen de echtelieden Antonie van Drunen en Johanna van Velt- hoven hun gouden huwelijksfeest te vieren. Een flinke buurtcommissie is reed* gekozen om de daarbij beboorende feestelijkheden te regelen. cho yu het Zuiden I

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5