Tweede Blad. 'binnenland. r- Bekendmaking. Provinciaal Nieuws. Ingezonden Stukken. NUMMER 58 DONDERDAG 18 JULI 1912. 35e JAARGANG. "Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat tijdens de kermis van ij Juli tot en met 2fr Juli 1912 open en gesloten draaimolens, luchtschommel. spelen en tenten moeten gesloten zijn des nachts te 12 uur, met uitzondering van gebak-en suikerkramen en dergelijken, die geopend kunnen blijven tot 12'/2 uur- De voornoemde inrichtingen moeten gesloten blijven van voornoemde uren tot zonsopgang en geene dier inrich tingen mag des Zondags vroeger geopend zijn dan des namiddags 3l/2 uur. Wijders wordt er aan herinnerd, dat het verboden is op de openbare wegen eenig hasardspel, te spelen, alsmede iets te vertoonen of ten gehoore te brengen wat tot verstoring der orde aanleiding kan geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd Th. de Surmont de Bas Smeele. De Secretaris, Van Liempt. Waalwijk lj^Juli 191 J) De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat tijdens de kermis van iS tot en met 20Juli 19l4decafé's dagelijks kunnen geopend blijven tot des nachts één uur en dat muziek van welken aard ook café-chantants en dergelijken moeten ophouden des nachts te 12 uur. De Burgemeester voornoemd, Th de Surmont de Bas Smeele. Waalwijk 1^ Juli 19lJ. Tarief van invoer echten. Naar wij vernemen is de Commissie van Voorbereiding met haar arbeid ge reed en is een dezer dagen het eindver slag te verwachten, waarna de openbare behandeling in de Kamers kan volgen. (Centrum.) Bakkerswet Thans is in druk aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld het voor stel van wet van de heeren Aalberse c.s. houdende beperking van Zondags- arbeid en nachtarbeid in broodbakkerij en van den arbeidsduur der bakkers gezellen. De voorstellers schrijven in de toe lichting, dat, mocht dit wetsvoorstel tot wet worden verheven, het zal blijven zijn (minister's Talma) werk, zijn verdienste. Zij hebben slechts gepoogd een twee tal bezwaren weg te nemen, één prin* cipieel bezwaar: het patroonsverbod; een economisch bezwaarde verkeerde invloed op bedrijfsontwikkeling. Zij bepalen zich in de toelichting tot de artikelen, die gewijzigd of geheel nieuw worden voorgesteld- Zij betoogen, dat het verbod van nacht arbeid van den patroon alleen uit de wet kan worden gemist, wanneer op een an dere wijze toch de concurrentievoor waarden weer gelijk worden gemaakt. Dit kan geschieden door te bepalen, dat geen deeg of brood uit de bakkerij of eenige belenring daarvan mag worden vervoerd vóór het tijdstip, waai op an dere bakkerijen waarin ingevolge de wet geen nachtarbeid mag worden verricht met het vervoer van brood een aanvang kunnen maken. Dit tijdstip zelf in de wet te leggen komt onraadzaam voor. Om de controle minder moeilijk te maken, is het ge- wenscht, dat de patroon, die van zijn bevoegdheid, om des nachts bakkers- nachtarbeid te verrichten, wenscht ge bruik te maken, van dit voornemen ken nis geeft aan den burgemeester en het districtshoofd der arbeidsinspectie, ter wijl aan de toegangen tot het gebouw, waarin de broodbakkerij zich bevindt gedurende den tijd, dat het vervoer van het brood niet toegelaten is. een opgave van den tijdsduur zichtbaar moet zijn, gelijk men thans aan winkels kennisge- vngen ziet, >na 8 uur gesloten*, of »Zondags wordt hier niet verkocht Waar het concurrentiebezwaar niet be staat, wordt nog een stap verder gegaan. Behouden daarom bleef de slechts eenigszins gewijzigde bepaling voor komende in art- 7 jo. art. 8 van het verworpen ontwerp. Wat de opheffing van het tweede (eco nomische) bezwaar aangaat, in het voorstel wordt geëischtdrieploegenstel- sel (acht-uren-dag) en niet meer dan eene week nachtarbeid in drie weken. Ook voor dit contenu-bedrijf zal een soort gelijke (als hierboven bedoeld) vervoer- verbod gelden. Vergunning moet worden gevraagd aan den minister, die de ver gunning bij niet nakoming der voorwaar den kan intrekken. Resumeerende, wordt dus aan iederen patroon bakkersarbeid des nachts toe gestaan, maar verboden, het brood des 's morgens voor een bepaald uur, dat bij algemeenen maatregel zal worden vastgesteld te vervoeren. Hij mag dus wel werken des nachts, maar hij behialt er geen voordeel mede. Het principe van verschillende tegen standers van het ontwerp-Talma is echter gered. Verder mag in het algemeen nacht arbeid worden verricht, wanneer met drie ploegen arbeiders wordt gewerkt, zoodat de achturendag wordt ingevoerd eu ieder arbeider in drie weken uiterlijk één week nachtarbeid heeft. Zevende Sociale Week. Breda igi2. Van 1 tot 8 September zal in de St. Jozephs-Vereeniging te Breda de Zeven de Sociale Week worden gehouden. Wat de belangrijkheid der te behan delen onderwerpen betreft zal deze Sociale Week zeker niet voor haar voorgangsters onderdoeD. Ten bewijze geven wij hier de lijst der onderwerpen benevens die der sprekers. De openingrede zal worden uitgespro ken door den HoogEdelGestr. heer W. Bogaardt, Lid der 2de Kamer en Alge- meene voorzitter van deo Centralen Raad der K. S. A in Nederland. Daarna treedt dien avond als spreker op de algemeen bekende als redenaar hoog geroemde Franciscaner Pater Borro- meus de Greeve met het onderwerp Rechtvaardigheid en Naastenliefde. Gedurende de daarop volgende Week treden achtereenvolgens op als sprekers Mr. P. J. M. Aalberse, roet het onderwerp Arbeidsloon, A. H.J. Engels onderwerp Arbeidsduur. WelEerw. Heer Kap. Th. de Bouter, adv. R. K. A. V. te Enschede, onderwerp Vakorganisatie en Rechtvaar digheid Mr. P. J. M. Aalberse, onder werp Arbeidersbescherming. Mr. A Tepe onderwerpMiddenstandswetgeving. Prof. J. D. J. Aengenent, en Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, die gezamenlijk zullen be spreken het onderwerp Sociale Verzeke ring de eerste de Rechtsgronden,de tweede de Wetgeving. Op een anderen avond zal Prof. Aenge nent bespreken Interest en Woeker Mr. Paul J. Reijmer bespreekt het onderwerp oneerlijke Concurrentie. Prof G. Groe nen uit Warmond Kerk en Charitas. De Z. E. Heer J. Waterreus het onderwerp Armenzorg. Mr. Dr. Ch. Raaimakers, Prof Canisius College te Nijmegen, het onder werp Staat en Armenzorg. De Weleerw Heer C. Oomen, kap te Roozendaal De vrouw en de Armenzorg. De Wel eerw. Heer Th, J. F. Bekkers leider der Apologetische Cursussen te Leiden De Sint Vincentius vereeniging. De Weleerw. Heer kapelaan Lamb.} M. Poell, adv. van den N R.K. Textiel arb. Bond Socialisme en Rechtvaardig heid. Dr. L. N. H. Dekkers, Hoofd-In specteur Boerenleenbanken in N. Br. Socialisme en Charitas. Mr. J. Baron de Wijkerslooth van Weerdesteijn Sociale Politiek en Charitas, Mr. Dr. T. van Best behandeltK.S.A. en Rechtvaardigheid terwijl op de sluitingsvergadering zal op treden de Z.E. Pater C. Zuidgeest, adv. van den N. R. K. Volksbond te Leiden, met het onderwerp K.S.A. en Charitas Zooals men ziet een rij onderwerpen van groote beteekenis, vooral voor onzen tijd. Wij sporen dus alle Katholieken, die belang stellen in de Katholiek-Sociale beweging en allen die iets meer willen weten van de hier genoemdeonderwerpen aan, deze Sociale Week te bezoeken. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Cen traal Bureau der K.S.A. te Leiden. Zij kunnen besteld worden, ook door middel van den Boekhandel, de Plaat selijke Comité's voor de K.S.A. en de R.K. Propagandaclubs. Evenals vorige jaren kost een Week kaart, welke toegang geeft tot alle vergaderingen en recht op een gereser veerde plaats f2.50. Een doorloopende avondkaart, welke tevens recht geef* op de openings- en sluitingsvergadering f 1.een dagkaart f 0 50, en een gewone vergaderingskaart f 0.20. Zie omtrent een en ander nader het begin Augustus verschijnende program maboek. Het Centraal Bureau voor de K. S. A. De opvolger van Gtaaf van By landt als Voorzitter der Tweede Kamer. Wat de Kamerverslaggever van het >Alg. Handelsblad* zegt over de opvol ging van graaf van Bylandt als voor zitter der Tweede Kamer, vinden wij te merkwaardig, om het niet mede te dee- en Om die opvolging zal nu, naar 't heet gestreden worden maar dat zal wel achter de schermen worden afgespeeld tusschen den tweeden voorzitter den heer O. van Nispen en ds. de Visser. Ongetwijfeld ware de heer Van Nispen de aangewezen man, indien hij niet Roomsch was en de niet-Roomsche traditie van het presidium door agres sieve daden van 't Vatikaan Red. T. C.) in de laatste jaren nog schijnt aan gescherpt. Wij hebben nooit verheeld dat wij voor den groeienden invloed in ons land van de macht van 't ultramon- tanisme waarlijk niet bang zijn, maar het weren der Roomschen uit het Kamer presidium heeft ons steeds redelijk en bekrompen geleeken en dat doet het ons nog. Ds De Visser heeft zeker qua- liteiten, die doen vermoeden, dat hij een goed president zou kunnen zijn. Maar hij heelt het nog niet kunnen toonen. De heer van Nispen daarentegen wel En wij zouden het natuurlijk afge scheiden van den strijd tusschen links en rechts, die oolc om het presidium pleegt te worden gastreden klein en dwaas vinden om iemand die zich ge schikt heeft getoond als president niet voor te dragen alleen omdat hij Roomsch is. Men behoort geen ongeschikte Room schen in baantjes te stoppen maar geen geschikte Roomschen uit eenig ambt te weren. Doch de rechterzijde zal dit onderling hebben uit te maken vóór September. Dat is tenminste eerlijk gesproken. den*. Hieruit volgt noodzakelijk, dat Uwe mededeeling aan den wagenbestuurder de beteekenis van opzegging had. Wat denkt nu de aandachtige lezer Dat de correspondent het nog zoo mis niet had, dat Uw bestuur het plan had de rit van 9 uur te doen eindigen en dat de aandeelhouders pio forma dit be sluit moesten goedkeuren. Dat dus een belangstellende U op de vingers tikte ligt niet aan den corres pondent, die de zaak te vroeg naar Uw zin publiceerde, maar aan U zeiven. Hadt correct gehandeld en onmiddelijk de aandeelhouders bijeengeroepen, dan hadt gij Uw besluit officieel kunnen vast stellen. Daarvoor echter was nog ruim- scho -,ts den tijd, de aandeelhouders kon den nog best wat wachten, de wagen bestuurder kende nu toch al Uw besluit. Luister nog eens even. Als ge weer schrijft dan geef ik U den raad U merkt wel, dat menschen, die uit de hoogte anderen raad willen geven, dikwijls zelf nog raad gebruiken kunnen laat Uw geschrijf dan een paar dagen rusten, leest het dan nog eens over om te zien of ge ook het te gendeel bewijst van hetgeen ge voorop zet, schrap hier en daar vooral in ali nea's waarin ge driemaal zoo ongeveer hetzelfde zegt, maar bov*nal houdt U aan het beleefd verzoek der Redactie om den goeden toou te bewaren, anders blijft Uw stuk verre beneden de aandacht van DEN CORRESPONDENT. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Het plaatsen van verschillende verma kelijkheden op de markt te Waalwijk met Kermis. Het doel van dit schrijven is de inwo ners van deze gemeente te doen oordeelen hoe met de belangen van ingezetenen van deze gemeente wordt rekening ge houden. Zooals ieder zal opmerken is mijne winkelzaak nu 8 a 10 dagen ge heel ingesloten zelfs zoo dat er nu weinig of geen kermisbezoekers voorbij wande len, dat wel degelijk het geval is als een of andere inrichting met het voorfront naar den winkel geplaatst is. Reeds weken voor de Kermis heb ik hierover be voegde autoriteiten gesproken, maar aan doovemans ooren geklopt. Iedereen zal het met mij eens zijn dat iedere verhuurder gaarne voor diens be langen uitkomt als hij een goeden huur der heeft, die een flinke huur betaalt, en het pand goed bewoont. Niet alleen is dit het geval met mij tegenover de gemeente, maar ik betaal daarbij een hooge gemeentebelasting en ben als winkelier zeker een der grootste gasver- bruikers. Waarom mij dan benadeeld door der gelijke handelwijze, daar juist de kermis toch vreemdelingenverkeer geeft en iedere winkel door étalages toch aan trekking heeft, wat nu totaal uitgesloten is. Mijnheer de redacteur u dankzeggende voor de opname, met de meeste Hoog achting JACQUES COHEN. Markt, oud postkantoor. N.B. Ik verzoek tevens Heeren Raads leden van Waalwijk, deze zaak met Ker mis eens goed op te nemen. Geachte Redactie. Nu U een ingezonden stuk van de Kaatsh. Omnib. M. heeft geplaats, dat alles behalve onberispelijk was, mag ik er zeker stellig op rekenen, dat U mijn woord van verweer eveneens opneemt zonder ee i letter uit te laten, om het niets van zijne beteekenis te ontoemen. Aan het Bestuur der hl. V. Kaats- heuvelsche Omnibus Maatsch. Ofschoon de Redaktie van het blad U reeds eenigszins op het onbetamelijke van Uw geschrijf wees en de correspon dent niet gewoon is op dergelijke taal te antwoorden mag hij dit keer niet nala ten op zijn beurt een raad aan Uw adres te zenden. Als ge weer een protest meent te moe ten uitbrengen, doet het dan met waar digheid en in bezadigde bewoordingen niet om den correspondent, die boven Uwe insinuaties verheven staat, maar ter wille van U zeiven de buitendorpsche lezer krijgt dan een goeden dunk van het peil waarop Uwe beschaving staat en wordt dan niet onwillekeurig her innert aan hetGrattez un Rus se, et vous trouverez le barbare. En nu Uw stuk zelf. U zult bewijzen dat de correspondent totaal niet op de hoogte is geweest. Hebt ge er ook maar één oogenblik aan gedacht, dat ge daarin geslaagd zijt Integendeel. Uit uw schrijven blijkt: le. De rit op de treinen van 9 uur is niet rendabel. 2. Het Bestuur heeft de wenschelijkheid uitgesproken deze ritte doen ophouden 3e. De wagenbestuur der is hiermede in kennis gegeven. Ver der deelt U mede >in geval een dienst niet meer verlangd wordt, moet daarvan den aannemer der ritten minstens drie maanden te voren kennis gegeven wor- Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed om mij ook een klein plaatsje te geven in uw blad. Ik heb verleden Zondag in De Echo van het Zuiden het stuk gelezen over den toestand die er tegenwoordig op de Baan bestaat. En ik moet U zeggen, de schrijver van dat stuk, heeft den spijker precies op den kop geslagen. Want als bewoner van de eertijds zoo rustige Baan, moet ik verklaren dat de toestanden in dat schrijven voorgesteld precies zoo zijn. Ja zelfs nog erger. Want ge moet eigen lijk de gezichten, de gebaren en houdin gen kunnen zien, en de taal kunnen hooren, die ze uitbraken, om U zeiven te kunnen voorstellen hoe wij er hier mee zitten te kijken. Ook ik hoop en vertrouw, dat we door het optreden van onze politie en de zorg van onzen Bur gervader bevrijd zullen worden van het schuim van andere buurten, en dat de kalmte en de rust van vroeger, weer op ons geliefde Baan zal terugkeeren. Laten al degenen die hier iets aan kunnen doen eens met ons meewerken. Ze zullen daardoor den dank van alle Baanbewo- ners verdienen. Een vraag moest 'k U nog eens doen Mijnheer de Redacteurf En dat is deze. Staat in die nieuwe Drankwet niet vermeld, dat alleen in ge sloten, (verzegelde) flesschen jenever mag worden verkocht bij een bepaalde hoe veelheid. Wanueer dat waar was, dan had de politie wel 100 keer gelegenheid om proces verbaal te maken op de Baan, want daar loopen de troepjes vlegels altijd met een medicijnfleschje en een borrel zonder voet. EEN BAANBEWONER. Geachte Redactie. Vergun ons door middel van Uw ge acht blad even de aandacht op het volgende te vestigen Het was in de Openbare Vergadering van den Raad van Dussen van 5 Juli j 1. dat aan de orde werd gesteld een schrijven van heeren Ged. Staten dezer provincie, waarin zij verklaarden eene verhooging van de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris (met f 50.voor ieder) wenschelijk te achten en waarover zij het gevoelen van den Raad wilden vernemen. Niet onsympathiek werd bij het debat over de betrokken titularissen gesproken Nog geen half jaar geleden was bericht dat eene eventueele regeling dezer aan gelegenheid door den Raad aan het goed dunken van Ged. Staten werd overge laten. Toch werd in de opgemelde Raads vergadering met 9 tegen 1 stem de ver hooging van de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris niet noo dig gescht. Hoe dit besluit, ondanks de waar schuwende stem van den jongsten Wet houder den heer A. A. H. van Honse wyk, tot stand kwam Door den heer J. van Steen als oud ste Wethouder werd het debat ingeleid met eene opvoering van het schrikbeeld »Verhooging van den Hoofdelijken Om slag.* Dat beeld werd later door hem op- getuigd met de noodige krachttermen als >roekeloos omspringen met gemeente gelden* enz. Van eene zakelijke uiteenzetting van het geval of eene mededeeling in hoe verre de financiën van het Rijk en de gemeente bij de onderwerpelijke verhoo ging van jaarwedden betrokken waren, echter geen enkel woord 1 En zoo onoordeelkundig toegelicht, plaatste de meerderheid van den Raad van Dussen zich op dit zonderlinge standpunt. Een standpunt Een schande 1 voor de moderne chris telijke samenleving, waarin den eerlijken arbeider zijn loon niet wordt onthouden. Hiertegen te protesteeren uit naam van alle weldenkende ingezetenen dezer gemeente is dan ook het doel van dit schrijven. Moge het tevens bijdragen tot wering in den Raad van Dussen van een invloed, die noodlottig dreigt te worden, aan een opgewekt plaatselijk gemeenteleven en die in een onbewaakt oogenblik van elders hier in de leidene kringen is neer- gewaaid- Zoo zij het l Hoogachtend en dankend voor de plaatsruimte. Uw dw. dr. KEES EN ZIJN VRIENDEN. Waalwijk, 17 Juli 1912. Kermis. De rij der muziekuitvoeringen werd Zondagmorgen geopend door de Lieder tafel op Musis Sacrum met een volks- matinée, die ouder gewoonte, door een groote menigte werd bijgewoond. Het programma werd op onberispelijke wijze afgewerkt. Hoogst voldaan verlieten allen tegen één uur Musis Sacrum om nog eens aan andere gelegenheden een bezoek te brengen. Dat de Liedertafel de matinée's niet zoo rekt valt met 't oog op ver schillende omstandigheden te loven- Het publiek kan de penning nog eens aan andere gelegenheden die ook belas ting moeten betalen gunneD en kan daardoor tevens wat vroeger thuis zijn, dan wanneer de matinée's zoo lang worden gerekt. Het matinée van de Harmonie St. Crispijn en de Liedertafel dat gegeven werd in het Bondsgebouw, was zeer druk jezocht. Alle nummers liepen goed van stapel. Het lied »Nader mijn God bij u«, ge zongen en gespeeld bij het vergaan van de Titanic, hier uitgevoerd door een gemengd koor met begeleiding van de Harmonie, heeft een diepen indruk ge maakt. Het langdurig en daverend applaus dat den executanten ten deel viel, was dan ook wel verdiend. De uitvoeringen in het verloop van den dag verder door specialiteiten-gezel- schappen gegeven in de verschillende café's werden druk bezocht. Vooral van het dansen, waarvoor in schier elk café gelegenheid bestaat, wordt ondanks de groote hitte, een zeer druk gebruik gemaakt. Op het kermisterrein zelf, was het Zondagmiddag zeer druk, de overige dagen zooals gewoonlijk minder. Een speciaal woord over de zeer gunstig bekende bioscoop Hommerson et Fils. Deze trekt een massa menschen. Nu men mag zich over een bezoek niet beklagen. Wij weten niet wat het meest te roemen van de groote verscheidenheid van nummers, de komische stukken, als »De Regimentsknol», Doopplechtigheid van Phiefke», of meer serieuse als »Waar is mijn moedertje» of »Het vervloekte geld», groot visschersdrama te Volen- dam, waarin Louis Bouwmeester, de koning der tooneelspelers den hoofdrol vervult. We hebben gezellige en genot- vollen oogenblikken doorgebracht in deze inrichting, die het publiek zoo aangenaam en dikwijls ook leerrijk weet bezig te houden. Wij vernemen dat hedenavond op het doek wordt gebracht »Heet Bloed» of on der de macht van den sterken wil,» groot sensatiedrama uit den deftigen stand. De speeltijd van dit prachtige drama is juist l1/* uur. Wij raden onze lezers aan beslist een bezoek aan Hommersons bioscope te brengen, ze is het overwaard. Naast de prachtige verlichte Caroussel van Jean Benner die zich vooral Zondag in een druk bezoek mocht verheugen, mogen we als een dubbele attractie noemen de van oudsbekende poffertjes en Wafelkraam van J. Dekkers. Hier kan men zich niet alleen te goed doen aan prima Hollandsche en Brussel- sche Boterwafels en poffertjes, maar men geniet ook tevens van een soubrette en komiek die het publiek door hun kod dige voordrachten doen schudden van het lachen. De soiree der Liedertafel, op Maan dagavond j.l. had voor de Vereeniging een alleszins bevredigend verloop. Een vrij talrijk publiek vulde de ruime zaal. Hoewel de hitte den zang niet bevorde- lijk was, zoo werd er toch over het ge heel lang niet onverdienstelijk gewerkt. De koren klonken quiver en beschaafd, vooral >Het Lonkend Sterreke* van Weytz viel om fijne nuanceering te lo ven. Jammer, dat de uitvoerders van het Terzet: »Das Veilchen van Curschman* in de middelpassage van toon raakten, waardoor de goede indruk, aanvankelijk gewekt, grootendeels verloren ging. De tenorsolo »Het schoonste lied* gezon gen door den heer Verhoeven werd te recht luide geaplaudiseerd. De duo Jan van Artevelde door de heeren Adr. Ven, bas, en Jos Wilmont tenor viel zeer in den smaak en tot het welslagen De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5