Nummer 59 Zondair 21 Juli 1912 35e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VAN HOUTEN S Eerste Blad. "feuilleton" Zijn laatste wensch. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Buitenland, 1 Kg f1,50 - 0.18 Land- en Tuinbouw. België. Frankrijk. Amerika. VAN HOUTEN 5 - 0.80 - 0,42% Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Roman uit 't Fransch. 10.) Chilisalpeter op het Stoppelland. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche cii Langslraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f U."5. Franco per post door bet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden «tukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever RQvlIk UITGAVE: Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclame* IB cent per regel. Vub „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." In vele streken, vooral daar, waar de bodem zand of zavel is, wordt het stop pelland benut. Zoodra bet graan van het land is, wordt dit geploegd en bezaaid met knollen spurrie enz. Ook wordt het stoppelland gebruikt voor lupine, erwten en wikken ter groenbemesting. Laat ons eerst de voedergewassen op het stoppel land beschouwen.Wanneer men iets doet moet men het zoo goed mogelijk doen. Ook de stoppelcultuur. De meeste boeren behandelen deze zaak te noncha lant. Zij ploegen zoo spoedig mogelijk den stoppelgrond en bezaaien hem Daarmede meenen ze genoeg gedaan te hebben. Dat is toch niet zoo- Het vaak onvoldoende gewas bewijst het Het zou werkelijk de moeite loonen het stoppelgewas met wat meer zorg te behandelen. Juist, omdat de groeitijd zoo kort is, moet alles gedaan worden, om de opkomst van het zaad zoo snel mo gelijk tedoen plaats hebben en om de jonge planten met kracht te doen opgroei en. Daartoe is noodig een kleine gift chilisalpeter. Men geve, zoodra het land is omgeploegd, tegelijk met het uitzaaien van het zaad 150 a 200 K G. chilisalpeter per Hectare en zaaie dit zoo dun en gelijkmatig mogelijk uit. Hier door zal le het zaad spoediger opkomen en 2e het gewas sneller groeien. Maar er is nog iets. Door de stikstofbemesting zul len de aanwezige kali- en phosphorzuur- verbindingen in werking komen en zal daardoor de oogst dubbel zoo groot worden dan zonder bemesting. En het gewas zal rijker worden aan eiwitstoffen wat voor voedergewassen van groot gewicht is. Het is dus een dwaasheid het stoppelgewas nuchter uit te zaaien. Wat de groenbemesting betreft, ook nog een enkel woordje. Inderdaad geschiedt het uitzaaien van lupine, wikken enz. juist om humuseen zekere hoeveelheid goedkoope stikstof in den bodem te krijgen. Ook mag het als bekend verondersteld worden dat vlinderbloemen niet in de eerste p'aats een stikstofrijken bodem behoeven Maar toch is het een verkeerd idéé te meenen, dat lupinen, erwten, wikken enz. gemakkelijk opkomen en spoedig op een nuchteren bodem. Het groenbe- mestingsgewas mislukt vaak, alleen om dat het niet bemest wordt. Een weinig chilisalpeter, bij het zaaien gegeven be werkt evenals bij de voedergewassen le de snelle opkomst 2e, een krachtige groeiperiode in den aanvang. Later hel pen deze gewassen zich ten opzichte van de stikstof zich zelve wel. Men zaaie daarom bij het zaad ongeveer 100 KG. chilisalpeter per Hectare uit. De groen bemesting gelukt gewisser en brengt dubbel zooveel op. liet arme kiod Het moet iemand niet moeilijk vallen om van haar te houden. Als haar vader niet had gewenscht dat zy naar Parijs giDg, dan zou ik zelf mij gaarne met haar hebben belast, verklaarde mevr. Lecou- tellier Het is een heel sympathiek schepseltje wel een weinig origineel, volgens Jacquelme maar verstandig fijn en innemend. Legt zij tegenover n vriendschap aan den day O, ja, veel... Ge hebt wel gelijk het is een lief wezentje. Wij zijn dan ook de beste vrienden met elkaar, Ongelukkig kan ik haar bezwaarlijk meenemen naar Japan. Ge ziet dns alweer. Mevr., hoe zich de zaak zon vereen voudigd hebben, indien ik niet de domheid had begaan van tot dusver de verstokte jongeling te blijven 1 Of, indien het scboone plan van dien ar men Regnier n aannemelijk bad geleken, vol de mevrouw Lecoutellier meteenen glimlach aan. La Teillais maakte een afwerend gebaar O, mevrouw smeekte hij, laten wij op dien droom von mijn goeden vriend niet meer terugkomen 1.En vergeet hem wat ik u bidden raag Ik had dit moeten verzwijgen, zelfs voor n. Een berouw steeg in hem op, dat hij had toegegeven aan deD drang der ontboezeming die in zija karakter lag. Eene wroeging, een schaamte byna, dat hij tegen zijne vriendin Lecoutellier gesproken had over Gabriel's brief en den onmogelijken wenBch die daarin stond uitgedrukt. Stel u gerust, antwoordde de wederhelft van den notaris. Mijn man en ik, wij zijn de stilzwijgendste menscben van de wereld... Ge weet toch, de professioneele geheimhouding. Ik zal uwe vertrouwelijke moedeeling morgen vergeten, dat beloof ik u. Maar heden kan ik niet nalaten te denben dat... Wat. waarde mevrouw? Wel, waarde mijnheer, dat zij niet zoo slecht bij elkaar zon gepast hebben, die jonge voogd en die jeugdige pleegdochter, en dat het alles wel beschouwd, voor geen van beiden eene kwade partij zou zijn geweest La Teillas hief vervaard zijn hauden op. Helaas, mevrouw, ik ben zes-en-dertig jaar... Het zou dns van mijnen bant de grootste dwaasheid zijn, die ik ooit nog kon begaan Ik bezweer u dat ik mij met meer een jongen voel, om nog met de pop te gaan spelen... Ik, verliefd op Sylvie 1 Maar Sylvie is nog looter een kind... En bovendien, al was zij ook vijf of zes jaar onder, hoe kunt gij, onder ons gezegd, hoe kont gij mijn beste mevrouw Lecoutellier, van mij verlangen dat ik opdat meisje verlieven zou. ik, die al mijn leven een dienaar, een aanbidder ben geweest van schoonheid Jk geef u toe, Sylvie is niet schoon. Maar het zou mij volstrekt niet verwonderen, dat zij dat nog werd. Zij heelt een paar pischtige oogen. Prachtige oogen Maar dat zegt men van alle leelijkerfjes 1 Prachtige oogen? dat is zoo de gangbare vergelijking. Zij is leelijk, maar 1 Neen neen 1 Mijne arme kleine pleegdochter zal bij mij iets beters kannen doen gelden, dan dit bedroefd onvoldoende maar. Ik kan haar lief hebben als eene znster als eene dochter. Maarals vronw, ach, beste mevrouw, ik ken mijzelf dat nooit, nooitNam ik haar daarentegen enkel oit medelijden, uit sympathie, dan zon ik haar zeker zeer diep ongelukkig maken, en zij. zonder bet te willen, ook mij Neen neen Gabriel heeft overigens dit alles slechts geopperd als een droom. En gelukkig heeft Sylvie er geen flauw vermoeden van. Ik zou niet meer voor hare oogen willen verschijnen, indien zij mij aanzag voor een mogelijken aanstaanden bruide gom. Wanneer het goede kind huwbaar wezen zal, dan ben ik misschien zalf getrouwd. Mijne vro w zal mij dan de verantwoordelijkheden van de voogdijschap helpen dragen. En zoo zal De algemeene werkstaking. Het comité, door het socialistische congres van 30 Juni benoemd om de algemeene staking voor te bereiden is gisteren te Brussel bijeengekomen, onder voorzitterschap van burger de Brouckère. Omtrent de door het comité genomen besluiten weet het Brusselsche >N. v. d. D.«, het volgende te vertellen De vergadering onderzocht langdurig de propaganda- en voorbereidingsmid delen, voorgesteld door het Bureau van den Algemeenen Raad. Na een lang durige bespreking besloot men vier groote commissies te vormen. Het doel van elke commissie werd als volgt vast gesteld De eerste commissie zal belast worden met de schriftelijke en mondelinge propagandameetingen, boekjes, dag bladen, manifestende tweede moet zich met de geldkwesties bezig houden en een nationaal propaganda en reserve fonds oprichtende derde zal zich on ledig houden met het inrichten van den aankoop in 't groot, de verdeeling en uitdeeling der levensmiddelen aan de werkstakers enz., en eindelijk de vierde zal zorgen voor het plaatsen van de kinderen der werkstakers, zoo binnen als buiten het land. De staking. Dinsdag hebben te Duinkerken naar aanleiding van de staking der ingeschre venen en der bootwerkers, ernstige bot singen plaats gehad met de gewapende macht De onderprefect wilde het houden van eeu openluchtvergadering verhin deren. Tot dat doel had hij de straten met soldaten en politie afgezet. Le Duenniz, een ooislagen spoorweg beambte, spoorde nu vanaf de trap van de arbeidsbeurs een menigte van onge veer 3000 man tot tegenstand aan. Een kommissaris van politie gebood hem te zwijgen. Als antwoord bombardeerde de menigte hem met flesschen en straat keien. Bereden politieagenten en dra gonders kwamen den kommissaris te hulp en er ontstond een vechtpartij, die de correspondent van de Matin te Duin kerken als volgt beschrijft. Een laatste aansporing tot kalmte had geen uitweiking gehad. Dragonders en gendarmes trokken de sabel. De botsing was vreeselijk. Arbeiders werden tegen den grond gesmeten, terwijl het van alle kanten steenen op de straat regende. Teu slotte hield de gewapende macht de over- hand. Acht rustverstoorders zijn door sabelhouwen gewond. De toestand van een van hen is zeer bedenkelijk. Ook een politieagent is gewond. Toen de rust was hersteld, liet men de zaal van de arbeidsbeurs ontruimen. Le Duenniz was niet meer te vinden. De leiders willen de arbeiders van Duin kerken tot de algemeene staking bewe gen. De moord te New- York. In verband met den opzienbarenden moord op den speler Rosenthal te New- York zijn gisteren drie personen gearres teerd. De onderzoeksrechter heeit een directe beschuldiging gericht tegen de politie, in het algemeen en verklaart dat zij eene geheime organisatie heeft en de wet verkracht, zooals ze zelf verkiest. De toestanden, die op het oogenblik in het politiekorps heerschen, zoo zegt hij, zijn slechter dan ooit. De politie heeft thans zes verschillende automobielnummers opgeteekend, maar alle bleken valsch te zijn en aldus Mr. Whitman zij bleef in gebreke op de moordenaars te schieten toen ze er de kans toe had. Ook de pers doet een aanval op het departement van politie en laat de bitterste klachten hooren Algemeen wijst ze op de noodzakelijkheid van controle op de politie door den staat. De »World" zegt»Mr. Rosenthal werd in koelen bloede vermoord door >the system* dat is de kameraadschap tusschen de politie en misdadigers. Elke het nog einde goed al goed worden Ja ja, ik moet n eigenlijk gelyk geven, er kende de goedige notarisvrouw. Ik redeneerde daar wel 'n beetje als een romanesk kostschool meisje En misschien ook zon Sylvie zelf de eerste zijn om voor het plan van haren vader den neus op te halen. Zij is pas zestien jaar, en in de oogen van zulke bakvischjes is een man van boven de dertig bijDa reeds oud Volkomen waar, gaf de la Teillais toe. Hij had zijn pleit gewonnen. Maar toch voelde hij zich niet voldaan. Al meer en ineer hinderde hem de mededeeling, die hij bij het openen vaD Gabriel's testament aan de Lecon telliers had gedaan. Hij zag daarin na voor zich zelf eene soort van oukieschheid. Hij maakte zich een verwijt er van, dat hij niet had kunnen verzwygen wat toch zeker slechts voor bem alleen was bedoeld geweest. VII. De lessen in 't pensionaat-Decharme waren in het begin von JaDuari hervat en Sylvie, om aan eene ontzenuwende ledigheid te ontsnap pen, woonde ze weer bij, totdat M. de la Teil lais haar zou komen afhalen. Sylvie Régnier was op school altijd zeer be mind geweestmaar nu den vreesslyken slag, die haar getroffen had en nu haar vertrek zoo zeer ophanden was, beijverden bare medeschoo- lieren en hare onderwijzeressen zich dubbsl, om haar do laatste dagen in het pensionaat nog zoo aangenaam mogelijk te maken. Vooral ook Mej. Decharme, scheen het er op toe te leggen dat het meisje eene lieve herinnering van hare school in bet leven mee zoq nemen. Sylvie was er dankbaar voor. Het trof haar, en zij voelde dat het scheiden haar pijn zon doen. Maar toch verlangde zij naar bet uur, dat haar uit het oude leven in het nieuwe zon overplaatsen. Een zeker ongeduld had zich van haar meester gemaakt, om in eens te zien wat haar te wachten stond. En soms ook bekroop haar eene groote ongerustheid, eene gejaagdheid van angst. Wat zou het worden In welke handen zon baar lot gegeven worden Dan moest zij al haar vertrouwen op de la Teillais byeeurapen, zich zijne verzekeringen te binnen roepen en zijnen brieven herlezen om weer tot rust te komen en den moed te vatten, dien zij in zichzeli slechts vinden kon Vroegen hare kameraadj s baar naar de toe komst die zij tegemoet ging, dan antwoordde zij onverandelijk mijn voogd heeft dit gezegd mijn voogd heeit dat gezegd. Mijn voogd, myn voogd, dit woord lag haar voortdurend op de lippen. Het was haar wanneer zy het herhaalde, of zy zichzelf een waarborg verschafte van de moest volkomen veiligheid. Jacqueline Lecoutellier, die wegens een aan val van influenza eenige dagen het huis bad moetetf houden, b3speurde, bij haren terugkeer in het pensionaat, dat „die kleine Régnier* het algemeene troetelkind was gewordeD. Dit er gerde haar niet weinig Na verloop van eenige uren rends was ty het „mijn voogd* van de arme Sylvie hartelijk ben Zy kreeg het op hare zenuwen ervaD. En den volgenden dag in het speelnur brak hare giftigheid los. Het toeval wilde dat zij met Sylvie alleen was, na met haar een party boeken in de bibliotheek te hebben gebracht. Wel. denkt ge te Parijs uw pianolessen nog voort te zetten? vroegjoffronwLscouttellier O, zeker En ik denk ook zanglessen te gaan nemen. Mijn voogd zegt dat ik eene lieve stem moet hebben, gaf Sylvie in argeloosheid ten antwoord. DaD kon Jacqueline zich niet meer inhouden. Uw voogd, ow voogd Wat zijt ge on uitstaanbaar geworden met uw voogd voor en uw voogd na riep zy. Waarlijk, hetspijtmij voor u. dat die schoone mynheer geen lost heeft gehad om in het plaD van uwen vader te komen. Het plan van mijnen vader herhaalde Sylvie verbaasd, Wat bedoelt ge? Weet ge dat niet riep Jacqueline, uw vader had gewenscht dut die dierbare vriend uw man zou worden. Hij heeft dit op den dag ▼óór zijn overlyden nog aan de la Teillais ge schreven. Uit de hoogte, vroeg Sylvie Régnier. Wie beeft u dat gezegd O, niemand. En ge kunt er zeker van zyn dat het tnsschen ons samen blyft, Ik heb het toevallig gehoord. Ik lag ziek, en ik lag met gesloten oogen, zoodat ze meende dat ik sliep En zoo want ik heb scherpe ooren ving ik eenige'woorden op van papa en mama. Naar het achijot heeft M. de la Teillais aan ama gezegd dat hij niet anders van u houden kan dan als voogd, en dat hy u niet zou willen trouw n, omdat ge nog maar een jong meisje zijt, niet veel beter dan een kind en bovendien Nu En boveudien drong Sylvie uan. Eq bovendien Moet ik het u zeggen Ja, Jacqueline Nu ge het eene gezegd hebt, moet ge ook het andere zeggen. Nu dan, omdat by u te leelyk vindt. Zie daar Sylvie waB doodsbleek geworden maar zij beheerschte zicb. Na heel bedaarden langzaam een boek op de plank te hebben gezet, zag zij Jacqueline, die zelf met hare houding wel wat verlegen was, strak anu en zegde Wel M. de la Teillais heeft gelijk. Voor höm ben ik een kind een meisje, en voor de heele wereld, ook voor mij zelf. beu ik leelyk. Ik begrijp zeer goed dat hij mij niet wil trouweD, daargelaten nog, dat de gedachte, om met hen» te trouwen, nooit in mij opgekomen zyn. Hy is voor mij de beste, de hartelijkste en de verstandigste voogd. Dut is genoeg. Maar, waar is het tweede deel van het „Lexicon des con- temporais Men zou hebben kunnen meenen dat op het oogenblik Sylvie voor niets meer belangstelling gevool'l- dan voor het lezen van dit tweede boek'i.t,!. Des avonds echter, toen zij in haar kamer alleen was, weende zij lang, met het hoofd verborgen in haar knssen. Zij weende zonder zichzelf rekenschap te geven waarom. Daarna bleef zij wakker liggen, met groote, open oogen, peinzend over de zonderlinge openbaring, die Jacqueline baar bad gedaan, en aan de waar heid waarvan zij niet kon twijfelen, want der- ge ijke dingen zuigt men niet uit den duim Haar man l M. De la Teillais, haar man Haar vader had dns aan de mogelijkheid vat zoo iets gedacht, bad feitelijk gehoopt dat zijc vriend de echtgenoot van zijne kleine Sylvif zou worden?».. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1