Jongste Bediende, UITLOTING VANSCHULDBRIEVEN ZELDZAME GELEGENHEID Nette Dienstbode. Deurwaarder Gerris Notaris Canters Notaris Canters Notaris Canters Notaris Rietra Notaris Canters Notaris VAN HAM H1RHA t uur™ Buitenland, Gevraagd Advertentiën. Dankbetuiging. een net Buitenmeisje INBOEDEL. Bericht. Notaris VAN~HAM Yuehterstraat H 14. 'S—HERTOGENBOSCH, Land- en Tuinbouw. Spanje. Engeland. Duitschland. H andels bericht en Kleine Advertentiën. Amerika. Verkoopen verpachten 2 verkoopen Verharen publiek verkoopen N agras-V erpach tingen Sprangsehe Coöperatieve Broodbakkerij „De Broederhulp", publiek verpachten daar heeft dit p'an thans geheel zijne beteekenis verloren en kan verder buiten beschouwing blijven. In 1897 is nog overwogen eene schuts- sluis te bouwen in de Waalwijksche haven, even boven de Hooigracht, welk plan echter ook niet werd uitgevoerd, vermoe delijk wegens de daaraan verbonden kosten. (Wordt vervolgd). Stikstofverrijkers. Niettegenstaande het reeds zeer lang geleden is, dat de landbouwer Schultz te Luplts zijn proeven nam en er bijna evenveel tijd is voorbijgegaan,, sedert Heelriegel, directeur van het proefstation te Bernburg de verklaring gegeven heeft van het feit, dat de vlinderbloemige 1 planten den grond met stikstof verrijken is toch het aantal landbouwers, dat lupin- cu, wikken enz zaait voor groenbemes- ting nog niet zoo bijster groot. Het komt mij voor, dat men een veel beter gebruik kan maken van de gelukkige eigenschap der vlinderbloemige gewas sen, om door middel van bacteriën de luchtstikstof in den bodem vast te leggen Vandaar enkele herinneringen over deze bemestingswijze. Het doel is liet groene gewas (Lupinen enz.) in onrijpen toestand als mest te gebruiken. De groenbemes- tingsplante is daarbij hoofdvrucht, on dervrucht of stoppelvrucht. In het eerste geval wordt natuurlijk een volle oogst opgeofferd en dat kan dus alleen plaats hebben op die lichte gronden, welke weinig opleveren en noodig door een goede hoeveelheid humus moeten ver beterd worden. Als ondervrucht wordt in ons land het meest klaver gebruikt Ook andere vlinderbloemen b.v. Serra della enz, kunnen daarvoor gebruikt worden. De beste resultaten heeft men daar mede op vochihoudende gronden. Bij een stoppelgewas mo®t de voorvrucht vroeg het land ruimen (dus na gerst rogge) zoodat de stoppel aanstonds wordt omgeploegd, opdat men onmidde- lijk kan zaaien, één dag in Juni is meer waard dan acht dagen in October. Het weer speelt hierbij een voorname rol, de grond moet namelijk vochtig zijn om het zaad te doen ontkiemen. Verder heeft men in 't oog te houden, dat lupinen en serradella vooral op zandgronden en Erwten en Wikken op zwaardere gronden tehuis behooren. Zal de groen- bemes ting met Vlinderbloemigen tot eengun- stig resultaat leiden dan moet de bodem een behoorlijke hoeveelheid aschbestand- deelen bevatten. Volgens den strakge- noemden Schultz te Lupitz en latere ervaringen zijn Lupinen en Serradella zeer dankbaar voor een ruime kalibemes ting. Van een phosphaatbemestlng profi- teeren zij evenmin als van een be mesting met Kalk.De verschillende klavers eischen eveneens een zeer sterke kalibe mesting doch deze hebben daarbij ook phosphaatbemesting noodig. Ook erwten en wikken moeten, willen ze een rijk en krachtig beschot maken, met kallphosphorzuur en kalk bemest worden. Het spreekt van zelf, dat deze kali enz. bij het onderploegen van het groene gewas weder in den grond komt en in haar vollen omvang ten goede komt aan het volgende hoofdgewas. Wan neer dus een stoppelgewas met kali en phosphorzuur en kali bemest is (van kalk kan genoeg in den grond aanwezig zijn en dan is een afzonderlijke bemesting niet noodig) vindt het volgende voorjaars gewas den grond voorzien van alles, wat het noodig heeft, n. 1. humus, stikstof, kali, phosphorzuur en kalk. Er is geen bezwaar het stoppelland met Kaïniet te bemesten, maar men kan ook gebruik maken van 40% kalizout, dat goedkooper is en sneller werk levert, omdat er maar 7s deel van de hoeveelheid Kaïniet behoeft gestrooid te worden, n. 1 per hectare 400 500 K. G. Kaïniet of ongeveer 150 K. G. kaiizout. Juni 1914 klaar zouden moeten zijn. De kruisers zouden kleiner, doch snel ler zijn dan de overeenkomstige van de Duitsche'vloot. Twee andere krui sers zullen op regeeringswerven gebouwd worden. Het eerste deel van het verslag der volkstelling van 1911 is verschenen. Wij lezen er in, dat Engeland en het land van Wales op 2 April 1911 telden 36 070.492 inwoners. Sedert 1910 is de bevolking toegenomen met 3.542.649 ingezetenen. De verhouding tusschen mannen en vrouwen is als valgtop iedere 1000 mannen zijn er 1068 vrouwen. De staking te Londen geëindigd. Hedenochtend werd het werk in de dokken algemeen hervat. Deze hervat ting was het gevolg van het ontslag van tal van niet-aangesloten werklieden. De quastie van het weder in dienst nemen, der stakers schijnt op het oogenblik geen moeieltjkheden op te leveren. Er bestaat bijna geen twijfel aan of weldra zal de normale toestand hersteld zijn. De Titanic*--ramp. Lord Mersey bracht gisteren rapport uit over het onderzoek in zake de »Ti- tanic< in dit rapport wordt de aanva ring toegeschreven aan de buitensporige snelheid. gen het politiebureau op. Zij schoten met geweren en slingerden dynamiet gra naten naar het gebouw. De inspecteurs en agenten losten een geweldig geweer vuur en dooden daarbij vijf stakers. Toen de oproerlingen dit zagen, gingen zij op de vlucht. Eenige niet stakers die vlak bij de mijnen wonen, worden voortdurend bele gerd en beschoten. Tien hunner zouden reeds gedood zijn. Uit Charleston wordt gemeld, dat het totaal aantal dooden reeds 100 bedraagt. ■pp Zondag vertelden alle bladen, die op dien dag uitkomen dat de staking te Londen geëindigd was. Vandaag wordt het weer tegengespro ken. Een telegram uit Londen meldt: Op een bijeenkomst van 30,000 dok werkers, schuitenvoerders, bootwerkers en matrozen, werd met eenparigheid van stemmen besloten te weigeren het werk te hervatten, aangezien zij geen waar* borgen hebben, dat de patroons de overeenkomsten die voor den der staking bestonden, zullen handhaven*. Gemeld wordt, dat voldoende geldmid delen aanwezig zijn om gedurende nog drie weken vrouwen en kinderen te on derhouden. De admiraliteit heeft aan acht par ticuliere scheepswerven aanbiedingen ver zocht voor den bouw van zes gepant serde kruisers van groote snelheid en met machines van 40.000 paardekrachten, met de mededeeling, dat de kruisers in Tengevolge van de warmte is het sterftecijfer in Madrid enorm gestegen. De sanitaire toestand in de hoofdstad is trouwens ellendig. Terwijl toch de nor male sterfte 15 a 16 per duizend be draagt, is zij te Madrid 32 a 33 per duizend. Er zijn trouwens in die stad 500 straten zonder riolen en 438 huizen, die te zamen 52.521 bewoners herbergen. Terwijl Londen een oppervlakte beslaat van 34.000 hectaren, waarvan 5000 hectaren park is, Parijs 18000 hectaren, waarvan 1740 hectaren park is, heeft Madrid met zijn 600 000 inwoners slechts een oppervlakte van 3000 hectaren waar van slechts 130 hectaren park Kardinaal Fischer in stervensgevaar. In den toestand van Zijne Eminentie Kardinaal Fisscher, aartsbisschop van Keulen, die sinds de vorige week te Neuenahr in het Klooster Mariahilf ver toeft, was Maandag onverwacht een zoo ongunstige wending gekomen, dat de hoogw. lijder op zijn verzoek gisteroch tend vroeg voorzien werd van de laatste H.H. Sacramenten. Een bloedzweer, die zich aan het hoofd gevormd had, maakte n.l. een operatie noodig, die Maandag verricht werd door dr. Brohl uit Keulen. De overigens niet hooge koorts- temperatuur deed gisterenavond, met het oog op de groote zwakte van den Kar dinaal, het ergste vreezen. De vakvereenigingen in Duitschland en de H. Stoel. De >Koln. Volkszeitung* bevat het volgende telegram uit Rome dato 29 Juli»De Paus ontving heden den au diteur" der Rota Mgr. Heiuer in particu liere audiëntie en gaf hem opnieuw de verzekering, dat de H. Stoel de Christe lijke vakvereenigingen evenals tot dus verre ongestoord met hare werkzaamheid zal laten voortgaantegelijkertijd ver klaarde de H. Vader, dat hij alle ver trouwen stelt in de katholieke arbeiders- vereenigingen. op een kantoor te Waalwijk, een voor kantoor- en loopwerk. Brieven onder nummer der advertentie bureau van dit blad. 2530 Wegens niet dooi gaan van de Vliegdemonstratie te Capelle kunnen de entrée-gelden a DON DERDAG 1 AUGUST U8 tegen teruggave van het kaarlje teruggehaald worden. Maandag niet afgehaald zijnde, worden deze gelden bestemd ter dekking der onkosten. 2524 Ondergeteekende maakt bekenc dat hij a.s. MAANDAG 5 AUG van 11 tot 3 uur bij den Heer J. HAMBURG Coiffeur alhier, za zijn te spreken ter behandeling van alle ongemakken aan de voe ten alsEksteroogen, Likdoorns en negelpleging, terwijl onderge teekende eveneens van 3 tot 6 uur aan huis kan ontboden wor den. Beleefd aanbevolend, P. V. D. HEUVEL. Geexamineerd Eksteroogoperateur (Pédicure) 2118 der Kölner Fachschule. Wordt gevraagd zoo spoedig mogelijk EEN NETTE DIENSTBODE, goed met kinderen kunnende omgaan en netjes werken. Waar zegt de Uitgever dezer courant. 2514 Te Waalwijk wordteen NET DAG MEISJE gevraagd. Waar zegt de uitgever. 2515 De mijnwerkersstaking in Charleston, West Virginië, heeft in de laatste dagen een ernstige wending aangenomen en tot heftige botsingen geleid tusschen politie en stakers. De laatsten voeren een volslagen guerilla oorlog tegen de politie, die thans een geweldigen opstand te onderdrukken heeft. Bijzonder in Paint Creek kwam het tot woeste tooneelen van oproer, waarbij een dective gedood en het hooft der dectieves uit het kolenbekken levensgevaarlijk ge wond werd. Juiste berichten over den ïuidigen toestand zijn nog niet te krijgen daar de stakers alle telegraaf en tele foondraden vernield hebben. Op het eerste bericht was men va'i plan zoo spoedig mogelijk troepen naar het oproerige district te zenden, maar de treinen vertrekken niet wijl men bevreesd is, dat de stakers ze in de lucht zullen laten vliegen. De meest sensationeele geruchten zijn in omloop, Volgens de New-Yorksche >Evening Sun< b.v. zou een dectieve te Paint Cralg geprobeerd hebben een ma chine-geweer op te stellen, maar de stakers verhinderden dit door een bom te aa_ werpen, die ontzettende verwoesting aan- g richtte. Voor zoover men uit de berichten kan nagaan heeft men hier met een opstand te doen, zooals nog zelden in Pennsyl vanlë is voorgekomen. Tot nu toe zijn aan beide kanten ongeveer 20 tot 30 man gedood, en de strijd wordt nog al tijd met revolvers, geweren en klein geschut voortgezet. De stakers gebruiken ook bommen en dynamiet. Donderdagnacht trokken duizenden arbeiders te Paint Creek in slagorde te- HedeD overleed Da een kortston dig maar smartelijk lijden na gesterkt te zijn door de H.H. Sacramenten, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader BERNARDUS CHRISTIAAN HENDRIKS, in den ouderdom van 70 jaren. WED. BERN. HENDRTKS- Kroot. ADR. HENDRIKS. N. HENDRIKS. JOHANNA HENDRIKS- Trimbach en Kinderen. BERN. HENDRIKS. 2519 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Waalwijk maken bekend, dat in hunne vergadering van j Augustus IQI2 eene openbare uitloting van schuldbrieven zal plaats hebben, te weten van de leening van 1898 één schaldbrief van f 500, vari die van 1900 ééi schuldbrief van f 500,van die van 1904 8 schnldbrie- ven van f 500,en van die van 19V7 3 schuldbrieven vanjf 500, Waalwijk 2j Juli igi2. Burgemeester eu Wethouders voornoemd Th. de Sürmont de Bas Smeele. De Secretaris, 2521 Van Likmpt. TE KOOP Een Stoommachine van 7 P.K. met een prima gardner regulateur met bijbehoorende Cornwall ketel met appendages van 17 Mv. o. en 6.2 atmospheer druk. Slechts 4 jaar gebruikt. Prijs f1400. Te bevragen bij Smederij, Waalwijk. JAN VERHULST, 2493 Voor de vele blijken van belangstelling, ter gelegenheid hunner 50-jarig« Echtver- eeniging ondervonden, zeggen ondergetee- kenden hartelijk dankinzonder geldt deze dank voor de prachtige huldeblijken en de smaakvolle versiering. N. FRANK en Echtgenoote. Besoijen, 31 Juli 1912. 2529 Wordt gevraagd voor dadelijk te den Haag in een klein gezin van g. g. v. Adres: DE WED. VAN BRAKED, Panlus Buysstraat 7. 2502 Mevrouw VAN ECK, Groote straat Waalwijk, vraagt wegens huwelijk der tegenwoordige, tegen 1 November e.k. een goed kunnende koken en netjes werken. Klein gezin. Geen wasch. 2516 te Waalwijk, zal Donderdag 8 Augustus a.s., voorm. 10 ure, ten huize van C. OLIFIERS- Verlegh aan de Stationstraat te Waalwijk, w.'geDs ver lek a contant Een gedeeltelijken, net onder houden Inboedel, waaronder di verse Kasten, Tafels, Stoelen, Ledikanten met matrassen, Bed den, Spiegels, Kachels, Lampen, enz., benevens fijn kristallen com potes, Karaffen, Schalen, Bakken etc. Bij biljetten breeder omschreven. 2520 Daags voor den verkoop te bez'chtigen van 's morgens 10 tot 's nam. 3 ure. te DrnneD, Z"1 op Dinsdag 6 Augustus 1912 voorm. 10 our in fhet Wspen vau Amsterdam* van den Heer LEESTENMAKER te Hensden ten ve'zoeke van den Heer L. VAN HERPT Burgem ester te Herpt 2507 14 Veeseharen en 2 Veulen- scharen op den Uiterwaard ge naamd «Acht Morgen» onder Bern, afkomstig van de Familie Ver hagen. te Drunen, zal Maandag 5 Augustus 1912, 's nam. 7 uur ter herberge van FRANS BROK te Nieuwkuik, ten verzoeke van het Gemeente, bestnur van Nieuwkuik 2492 Ongeveer 25 koopen Haver in de Hoef en Twintig Bunders. 3 koopen Haver ten Westen van den Provircialen Weg. te Druxeh, 2526 zal op Dinsdag den 6 Augustus 1912, des vóérmiddags 8% uur, ter herberge van L VAN DE GRIENDT in de Ploeg te Herpt| ten verzoeke van net Bestuur vau bet Schuttersgilde van St. Catharina te Herpt Voor den tijd van vijf jaren. Een perceel Bouwland genaamd do Schuts vijl hont» in het Esch- hlok onder Hedikhuizen in twee perceelen, thans in huur bij Frans van de Pol en Barend Kraneveld. Een perceel Bouwland genaamd De Schuts twee hont» onder iedikhuizen, thans in huur bij Jan van den Broek Theodoruszoon. te Dussen, zal te Drongelen bij PIET NIEUWKOOP op Dinsdagen 6 en 20 Augustus 1912, telkena nam. 3 uur precies 2513 foor de Wed, en Kind van L.v.d. Kolk. Het hecht en sterk woonhuis, schuur, erf, boomgaard en tuin 3 Drongelen, Sectie A no. 997 root 25.99 a. Te aanvaarden 1 en 15 Nov. 1912. te houdeD door te Dbunen, in Augustus 1912. Dinsdag 6, om 10 nor in het ^Wapen van Amsterdam* te Heusden, weischa- ren op de vAcht Morgen* onder Bern, afkomstig van de fam. Verhagen. Donderdag 8, om 9 uur, bij P. v. d. Loo-Loeff te Haarsteeg, Weiscbaren op den Hooeen Omloop en den Struijk- waard. En Weitoemaat op Hoogen en Ligen Mus8cbenwaard, Hoogen en L«- gen Emkeswaard en Maria Engelen waardje. Vrijdag 9, om 6 uur bij M. v. d. Westen, te Drui eu, Weischaren in den Overlaat, Zaterdag 10, om 10 nur, bij A. v. d. Dungen te Engelen, Wei- en Hooi- toeinaat. 2525 te Kaatsheuvel, >ericht bij deze, dat bij akte voor hem verleden den 21sten Jnni 1912 is opgericht ee; e coöperatieve vereeniging: gevestigd te Sprang, welke akte is geplaatst in bet Bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van Zaterdag 27 Juli 1912, No. 174. 2527 Namens de leden, NOTARIS VAN HAM voornoemd. te Kaatsheuvel, 2528 zal Maandag 5 Augustus 1912, voor middags 11 uur precies, ten herberge van PIET DL GROOT aan de Heibloem onder Loonopzand (tramstation TilburgDongen) Voor het Huis ter Heide te Loonopzand 26 hectaren, in 65 perceelen, schoon te veld staande haver, wassende onder de gemeente Til burg, aan den keiweg en tram baan TilburgDongen, en 7 perceelen Serradellaklaver, Wassende als gezegd. Interc. Tolefoon 17i Fabriek van kunstledematen, breukbandon, buikgordels, rechthouders enz. Dagelyksch hierover te spreken. 104 Zondags van 10 tot 12 aur BESOIJEN, 30 Jnii. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs t 1,46. Laagste prijs t 1,38. Eieren 4 4'/j cent per stuk. ROTTERDAM 30 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 38 paarden 1 veulen, t ezel, 1266 magere en 625 vette rundereD 163 vette 299 nuchtere en 260 graskalv. schapen ot lammeren 4 varkens 173 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 36 tot 44 a 45 ct., stieren 32 a 36 ct., kalveren 40 tot 52'/jct., vette export kalveren ct., alles per 7i kilo. Melkkoeien f 145 1 340, kalfkoeien f 155 a 3-13, stieren t 110 u 300 pinken 75 a 140 graskal- veren 25 a 70 vaarzen f 120 a 180 allee mager vee; biggen 19. a 15.paarden 140 a 140 Nuchtere kalveren fok— 15.i 20.— slacht— 9.— 13.— Biggen f 1.30 a 1.50 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 112/8 en 35/16 vn. en 184 stukken von 1/2 kilo. Prijs le qual. f 58, 2e qual. f 52, 3e 48. Per 7t kilo 70 a 75 ct. GORINCHEM, 29 Juli. Men noteerde beden Ristarwe 19.75 a 10.25 roode dito f 9,60 a 10,— «vitte dito I 9.SO u 9.60 Inl. rogge 6,40 a 6,75 Buiten 1 dito 6.60 a 7.10 gerBt 5,80 a 7.25 haver 4,75 a 5.50 iluivenboonen f-,— a 0.— blauwa erwten 0!a 0,alles per hectoliter. On de veemarkt waren heden aangevoerd 126 runderen 12 nuchtere kalveren, 32 vette varkens 802 biggen. Le qual. Kalfkoeien (220 a 300 Kalfvaarzen 1200 a 235 Guiste vaarzen 1110 k 140 Melkkoeien 1220 260 17» jarige ossen f i Pinken I a Graskalveren f 30 50 Nuchtere kalv. 14 a 22 Aangevoerd 32 vette vuikens van 28 a 287a jt per half kilo, biggen van 1 7—, a 14— per stuk. Aangevoerd 0 schapen en lammeren scha pen a lammeren f 0 i fper stuk. Kippen f 0.70 a f 0.80 per stuk. Boter 75 a 78 c. per 7a kilo. Eieien 1.15 1.25 per 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2