Tweede Blad. DE OORLOG. Buitenland. Provinciaal Nieuws. Japan. NUMMER 26 DONDERDAG 1AUGUSTUS 1912. 35e JAARGANG. Waarom de oorlog zoo lang duurt. Terwijl uit St. Petersburg aan de Frankfurter Zeitung wordt ge- meldr, dat de kanseu op een spoedig einde van den ooilog weer belangrijk gerezen zijn en dat men iu Russische regeeringskringen de mogelijkheid van een neutraal-verklaring van Rhodos onder medewerking van alle mogendheden over weegt, wordt uit Constantinopel bericht, dat een Italiaansche agent, Wolf geüaamd, die het Turksche kabinet zou polsen over de mogelijkheid om vrede te slui ten, weer vertrokken is, nadat hem ver klaard geworden was, dat men thans niet aan vrede kon denken. In de Ne w-Y ork Herald komt een interview voor met den bekenden Italiaansche schrijver d'Annunzio, die de schuld voor het voortduren van den oorlog aan Engeland geeft. Dit rijk, zoo zeide hij, had reeds geruimen tijd gele den, met een enkel woord een einde kunnen maken aan den oorlog. Wanneer het Engeland ernst was geweest met zijn voortdurende betuigingen van wel willende gezindheid jegens Italië, dan had het, in den aanvang van den oorlog reeds zich te Constantinopel krachtig moeten doen gelden. Frankrijk en Rus land zouden daarbij op zijn hand zijn geweest. Turkije zou zich tegen den beslist uitgesproken wil van Engeland niet hebben durven verzetten en Duitschland en Oostenrijk zouden het niet politiek hebben geacht om de Otto- maansche regeering verzet aan te raden Dat de oorlog nog niet geëindigd is, is dus grootendeels aan Engeland te wijten, ofschoon ook de Italiaansche staatslieden ernstige blaam treft. Immers, op elke grootsche daad volgt in dezen oorlog geregeld een periode van verslap- piug. De moed schijnt den Itaiiaanschen regeering na elk succes in de schoenen te zinken. Na Cagui's krachtig optreden bleef men een tijdlang werkloos, nadat de bezetting der eilanden de geestdrift in geheel Italië had doen oplaaien, ge beurde er weder een geheelen tijd niets en op Millo's nachtelijken tocht door de Dardancllen schijnt wederom voorloopig niets te zullen volgen. De oorlog heeft nu bijna een jaar ge duurd, men heeft Turkije den tijd gela ten de Dardanellen te versterken, mijnen te leggen enz. en toch konden vijf Ita liaansche torpedobooten doordringen tot in het midden van de Darnadellen en ongedeerd terugkeeren. Was de Itali aansche vloot in de eerste week van den oorlog, toen Turkije's verdediging nog niet georganiseerd was, de Darnadellen iogestoomd', dan had zij Constantinopel kunnen bereiken, zonder dat zij een schot had behoeven te lossen en in de Turksche hoofdstad haar voorwaarden kunnen stellen. De mogendheden zouden daarbij haar diplomatieken steun aan Italië hebben verleend. Maar desniettegenstaande heeft de oorlog toch zijn nut gehad, het heelt de wereld getoond, dat Italië weder een militaire macht van den eersten rang is geworden. En minister Winston Churchill heeft dit dan ook reeds ingezien, hij heeft immers verklaard, dat de Europeesche diplomatie van nu af rekening zal hebben te houden met de Italiaansche vloot. Turksch kamp gebombardeerd. Zaterdag hebben twee Italiaansche oorlogsschepen het vijandelijk kamp en de daarom gelegen verschansingen ten Noordeu van Hoheida aan de Roode Zee beschoten. De meest Noordelijk gelegen schans werd vernield, de mid delste in brand geschoten, de daar lig gende munitievoorraad ontplofte. Het kamp werd met succes door goedgemikte schoten op een afstand tot 8000 meter toe beschoten. Een der schoten deed zelfs een tweede kruitvoorraad in de lucht vliegen, die heel ver weg lag, In de stad zelf en aan de petroleumtanks werd geen schade toegebracht. was hij getrouwd met Haroeko, uit het vorstelijk huis Ichijo. Hun oudste zoon HaroenoMijaJosto(geb.31 Augustus 1870) werd op 3 November 1889 tot Kotaisji (kroonprins) verklaard en is gehuwd met Sadako, de dochter prins van Koejo Misji- taka. Reeds op 1 5jarigenleeftijdzagMoetsoe- hito zich, door den dood zijns vaders, aan het bewind geroepen. Den llen Februari 1889 gaf Moetsoe- hito zijn land de constitutie, welk feit te Tokio op feeselijke wijze gevierd werd Gedurende den oorlog met China,, die voor Japan een zeer gunstig verloop had en waaraan door den vrede van Schi- monoseki, den 17en April 189^ een einde werd gemaakt, resideerde Moetsoehito ie Hiroshima Keizer Moetsoehito heeft iu de 45 jaren zijner regeering een verandering in den toestand des lands gebracht, die in de wereldgeschiedenis haar wedergade niet vinden zal. Met ongeloofelijke snelheid en energerie heeft hij Japan van een eeuwen ouden feudalen staat tot een modern rijk weten te hervormen. Hij heeft rusteloos gewerkt voor de grootheid van zijn rijk en den vooruit gang van zijn volk. Ónder zijn regeering heeft Japan in ongeloofelijke korten tijd, zich weten te ontwikkelen tot de eerste groote land en zeemogendheid van het verre Oosten. Onder de regeeriug van Moetsoehito zijn Korea en Formosa, na den oorlog met China, aan het rijk toegevoegd, en de oorlog met Rusland, die hoewel hij zware offers kostte, toch evenzeer met de overwinning van Japan eindigde, ver leende het vasten voet op het Aziatische vasteland, wat vermoedelijk het begin van verdere machtsuitbreiding zal worden. In den Japansch-Russischen oorlog in 1904 verbaasde Japan de geheelc wereld door zijn optreden tegen de Russische vloot. Men zal niet licht den aanval op de Russische vloot bij Port Arthur ver geten. Reeds voor het, den 5en Sep tember 1905, den vrede teekende had htt zijn positie versterkt door het ver bond met Engeland. 12 Augustus 1905 gesloten eu prins Katsoera, die nu door den dood van den heerscher van het rijk huiswaarts wordt geroepen, bevond zich thans in Ruschland om met deze mogen i- heid een verdrag te sluiten. De opvolger van Moetsoehitto op den troon is de 33-jarige kroonprins Josjito De keizer van Japan f De keizer van Japan is Maandagochtend om halfeen overleden. De laatste berichten deden dit einde voorzien. Keizer Moetsoehito was het hoofd van een meer dan 25 eeuwen oude dynastie, tot 1868 te Kioto en daarna te Tokio haar zetelplaats opsloeg. Hij was den 3den November 1852 geboren als zoon van keizer Komei (gestorven 1867) zijn moeder Asako was uit het huis van den vorst Koejo. Sedert 9 Februari 1869 De handel en industrie van Nederland Van de afdeeling Handel van het de partement van Landbouw, Nijverheid en Handel, ontvingen wij een door haar, in samenwerking met de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen be werkte serie brochures, welke te zamen een algemeen overzicht vormen van den Nederlandschen handel en nijverheid. In een twintigtal brochures alle in de Ecgelsche taal worden de voor naamste takken van industrie en handel besproken, terwijl het eerste en tweede boekje gewijd zijn aan de Amsterdam- sche en Rotterdamsche havens en aan de voornaamste stoomvaartlijnen. Hoog er onderwijs voor a. s. journalisten. Uit het verslag der jongste algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring in de »Mededeelin- gen« van die vereeniging, blijkt, dat volgens een schrijven van prof. J. A Van Hame1, de senaat der Amsterdamsche h .ogeschool zien bereid heeft verklaard mede te werken tot het in het leven roepen van een instituut van hooger onderwijs ten dienste van de opleiding van Ne derlandsche journalisten. De mogelijkheid dat de instelling reeds in September kan geopend worden, is niet uitgesloten, als het bestuur er den tijd voor kan vinden. Het Vlissingsche fort. Reuter seint uit Brussel, d.d. 28 Juli De slndépendance Beige*, hetwetsont- werp tot aanleg van een fort te Vlis- singen besprekend, zegt dat het vraag stuk van den bouw van een fort te Vlis- singen zoowel onder zijn nieuwen als onder zijn ouden vorm voor België ern stig en vol zwaarwichtige gevolgen blijft. Als wij, aldus het blad, besloten zijn met de grootst mogelijke energie de thans voorgestelde oplossing te bestrijden, dan geschiedt dit niet omdat wij Holland het recht zouden willen betwisten om in alle onafhankelijkheid eenig punt van zijn grondgebied te versterken, noch omdat wij vermoeden dat Holland zulks doet onder drang van een vreemde mogend heid, maar omdat wij meenen, dat door den bouw van het fort te Vlissingen de algemeene veiligheid van België zeer ernstig wordt bedreigd. De Invaliditeitswet. Men was gisterochtend in de commis sie van voorbereiding voor de invalidi- teits-en ouderdomsverzektriog gevorderd tot artikel 37. Indien bij de bespreking van de loon- staten en van de overgangsbepaling de debatten geen al te grooten omvang zullen krijgen, hoopte men er in te kun nen slagen, behandeling van het omvang rijke ontwerp nog deze week ten einde te biengen. In het ontwerp-Invaliditeitswet bepaalt art. 36 dat men na den 35-jarigen leeftijd buiten de verzekering valt, omdat zon der deze leeftijdsgrens de premies voor toetreding op gevordenden leeftijd vee' hooger zouden moeten zijn dan vOor de jongeren. Van socialistische zijde is nu zoo lezen wij in het Volk in de commis sie van voorbereiding voorgesteld aaneen Raad van Arbeid de bevoegdheid te ge ven van deze bepaling af te wijkeD, in dien iemand bulten zijn toedoen na het bereiken van het 35ste jaar in de termen van verzekering valt. Dit denkbeeld is door den minister met sympathie ontvangen en zal met den wiskundigen adviseur worden ovei- wogen. Voorwaardelijke veroordeelingen. Wij hebben gemeld, dat een wetsont werp is Ingediend van drieërlei strekking, n.l. 1 invoering van de voorwaardelijke opschorting van straf2. bevordering van de betaling van geldboeten; 3 uit breiding van het instituut van de voor waardelijke invrijheidstelling. Volgens de voorgestelde regeling zal dan vooreest niet de veroordeeling zelve doch enkel de ten uitvoerlegging der opgelegde straf worden opgeschoit. Ic verbaud daarmede wenscht de minister het nieuwe rechtsinstituut niet te betitelen als jvoorwaardelijkeveroordeeling", doch als voorwaardelijke opschorting van straf/' Zij wordt voorhands enkel ten aanzien van principale vrijheidsstraffen toegelaten. Uitbreiding van het instituut óók tot geldboeten komt den minister aanvanke lijk niet noodzakelijk voor. Van andere dan kortdurende vrijheids straffen behoort voorts, naar het oordeel van Óen minister, de opschorting althans in den aanvang niet te worden mogelijk gemaakt. Daarom is bepaald, dat indien gevangenisstraf of andere dan vervan gende hechtenis wordt opgelegd, welke den duur van zes maanden niet te boven gaat, de rechter tevens kan bepalen, dat die straf niet zal worden tenuitvoer ge legd, tenzij hij zulks nader mocht ge lasten. Meer dan 80 pet. van alle ge vangenisstraffen alsmede nagenoeg alle hechtenisstraffen zullen beneden deze grens vallen en derhalve, wordt het ont werp tot wet verheven, kunnen worden opgeschort. De strafopschorting zal zich, voor zoover de rechter zulks bepaalt, ook uitstrekken tot de bijkomende straf van ontzetting van bepaalde rechten, ver beurdverklaring van bepaalde voorwer pen en openbaarmaking van de rechter lijke uitspraak. Voorgesteld wordt den maximum-duur van den proeftijd bij misdrijven en bij de overtredingen in artt. 432Wetb. van Strafr. omschreven (bedelarij, landlooperij en souteneurschap) vast te stellen op drie jaren, bij de overige overtredingen op twee jaren. Met het toezicht op de naleving der voorwaarden blijft steeds het openbaar ministerie belast. Het bijzonder toezicht op die naleving wordt door den rechter opgedragen aan in het Rijk gevestigde, rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniglngen of aan aldaar gevestigde stichtingen of instel lingen van weldadigheid of aan bijzondere ambtenaren. Wordt geen last tot tenuitvoerlegging der opgeschorte straf gegeven, dan kan de rechter zoo noodig hetzij zelf den veroordeelde eene waarschuwing toe dienen, het zij bevelen, dat dezen van zijnentwege een waarschuwing zal worden toegediend. In het laatste geval bepaalt hij tevens de wijze, waarop zulks zal moeten geschieden. De beslissingen des rechters zijn met redenen omkleed en niet aan verzet, hooger beroep of beroep in cassatie onderworpen. De uitspraak geschiedt met open deuren. voorwaarden gesteld, waaraan gedurende dien proeftijd zal moeten worden voldaan. Waalwijk, 31 Juli 1912. Kon ink lijke O nders cheiding. Te Dongen wordt op bizondere wijze het feit gevierd, dat aan de firma J. Bressers tot praedicaat „Koninklijke" is toegekend Deze onderscheiding is door de be volking met vreugde begroet, niet alleen omdat de bloeiende Iederfabriek des heeren Bressers aan een goed gedeelte der inwoners een flink bestaan verschaft, maar ook omdat het hoofd der firma, de heer C. Bressers, door allen geacht en geëerbiedigd wordt. Verschillende zang en muziekgezelschappen brachten hem dan ook welverdiende hulde met de koninklijke onderscheiding. Het verdient wel vermelding, dat het de eerste Lederfabriek in Nederland is, welke het praedicaat „Koninklijke" voeren mag. Koninginne-verjaardag. Wij vernemen, dat de voetbalvereni ging „Waalwijk Vooruit," besloot ter viering van de verjaardag van H.M de (oningin op Zondag 1 September groot bloemencorso, athletische wedstrijden en volksspelen te organiseeren. We komen hierop nader terug. Postkantoor. Met het oog op het warme jaargetijde worden binnenkort aan de bestellers van het post- en telegraafkantoor alhier, en ook elders, linnenjasjes verstrekt. Waalivijksche Gymnastiekvereenigihg. De Waalwijksche Gymoastiekvereeni- ging nam Zondag 28 Juli 1.1. deel aan den wedstrijd van het Zuider Gewest van het Nederlandsch Gym. Verbond, welke te Nijmegen werd gehouden. In dezen wedstrijd, bestaande uit een Vierkampestafette-ren, optocht en vrije en ordeoefeningen, behaalde de W. G. V den 3en prijs in den vierkamp. De vierkamp bestond uit een zwaai en een krachtoefening aan rek, idem aan brug, verspringen en polsstokhocg- sprlngen De W. G. V. kreeg eerst gelegenheid tot polsspringen oa den optocht en na den estafette-ren, waardoor ze zich in minder gunstige conditie geplaatst zag Niettegenstaande behaalde zij, zooals boven vermeld, den 3en prijs in den vierkamp, wel een bewijs, dat het gym nastisch gedeelte goed verzorgd moet zijn geweest. De W. G. V. dong mede iu de middel- of tweede afdeeling. Wat de uitbreiding ner voorwaarde lijke invrijheidsstelling betreft het vol gende De voorwaardelijke invrijheidstelling wordt een bijzondere wijze van tenuit voerlegging van een gedeelte der straf. Den gevangene wordt de vrijheid her geven doch onder verschillende op het aankweeken van goede maatschappelijke gewoonte gerichte beperkingen, welke als het ware in de plaats treden „van het veel gestrengere door muren en grendels verzekerde toezicht van den gevangenbewaarder." De tot gevangenis straf veroordeelde kan, wanneer hij drie vierden van den tijd, door hem in de gevangenis door te brengen, en tevens ten minste negen maanden in de gevan genis heeft doorgebracht, voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. Bij het besluit tot deze invrijheid stelling wordt tevens een proeftijd voor den veroordeelde bepaald en worden de Geslaagd. Bij het in het pensionaat »S*. Lou's" te Roermond gehouden examen van den 3-jarigen haudelscursus is geslaagd voor diploma C (eindexamen), de heer Jozef Kiijberg, alhier. Geslaagde en familie proficiat Vliegdemonstratie te Capelle. Tot nog toe is door velen de vlieg demonstratie. welke 15 Juli of volgende dagen zou gehouden worden voor een grap aangezien. Dit is echter geenszins het geval Bij het comité heeft de meeste ernst voor gezeten De leden hadden met den heer v. d. Burg een contract gema kt, dat deze op Maandagavond 15 Juli van Rijen naar Capelle zou komen vliegen, hier zou lan den en daarna weer naar Rijen zou terug keeren. Mocht het weer dien dag niet goed zijn, dan zou er zoodia gevlogen worden als daarvoor gelegenheid was. En hoewel de eerste avond het weer prachtig was, en de volgende dagen eveneens, zoo liet de aviateur toch op zich wachten. Toen hij echter te Dins- dag'savonds nog niet kwam, hoewel het bladstil was is een der leden van het comité per auto naar Rijen gegaan alwaar hij met den aviateur sprak. Deze verzekerde aan het comité-lid dat hij nu beslist Woensdag morgen zou komen welke verzekering hij nog op schrift bevestigde. Ondanks dit alles kwam hij 's Woen- dags nog niet. Nu was er, volgens zijn beweren, te veel damp in den lucht,zoodat hij zich niet kon verkennen. Opgemerkt zij dat men te Rijen den Dongenschen toren, te Dongen den Capelschen en te Capelle Dussen heel goed kon zien. Bovendien, de vlucht zou slechts 10 a 11 minuten duren en dan heeft van den Burg toch ook nog een cotnpas. De volgende da en liet v. d. Burg nog op zich wachten. Zaterdags zijn daarop eenige leden van het comité naar Rijen gegaan. Aviateur van den Burg gaf er nu de hand op, dat hij,' als 't maar eenigszins kon, beslist Maandagmorgen zou komen, 's Avonds zou hij dan teruggaan. Hoewel het prachtig weer was kwam hij desondanks nog niet. Ook de vol gende dagen niet. Daarna hoorde het Comité dat hij een contract in België had en zijn machine daarheen reeds was verzonden. In Capelle liet hij zich wachten, zich verschuilende achter te veel wind, remous gevaarlijk landingsterrein enz. Hieibi dient opgemerkt te worden dat v. d. Burg persoonlijk in Capelle is geweest en zeli het terrein heeft gekozen. Dit is in 't kort de geschiedenis van de Capelsche vliegdemonstratie, men ziet dus dat het Comité veel pech heeft ge had en leelijk door aviateur v. d. Burg bij den neus is genomen. (Door omstandigheden is dit bericht in een votig nummer niet geplaatst). BAARDWIJK. Zondag 28 Joli hield de handbooggschutterij //Soranus* haren jaar- lijkscheu ouderlingen wedstrijd om het koningschap. Het werd behaald door den heer Jac. v. leijneu, die in 36 pijleu de meeste ponten behaalde. De koning werd door den pre sident en den secretaris van harte geluk gewenscht met het behaalde succes. Verder werd de avond gezellig doorgebracht met voordragen en spelen. DRUNEN. De 83 perceelen te veld staande haver eigendom van de gemeente welke Maandag in het openbaar zijn verkocht heeft opgebracht de som van f 2956. De R.K. vereeniging vau Po3(- en Telegraafbeambten ySt. Petrus*, afdeelLg 's Bosch, hield Zondagnamiddag eei.e wel- geslaagde propagandavergadering in de zad der Jongenscougregalie alhier. De Voorzitter, den Heer A. van Vel - hoven noemde in zijne openingsrede d« opkomst bevredigend, bo verklaarde in het kort het doel dezer vergadering, nl. meda te werken aan de ontwikkeling der vele», die door onbekendheid en te weinig plicht besef steeds buitenstaanders blijven om te waar?cbuwen tegen verderfelijke iuvloedc» der neutrale en socialistische vereenigiugen en geschriften en vooral om de aanwezigen aan te sporen tot aansluiting bij de R. K. Vakvereenigingen. Verder bevatte bet agenda le Aansluiting bij den algemeeueu bond der Kath. Soc. Actie. Werd met algemeene stemmen besloten hiertoe over te gaan. Tot leden afgevaardigden om do afdeeling te vertegenwoordigen werden gekozen de ledrn vau Velthoven en van Wel. 2e Verkiezing van 2 bes'uursleden. Reeds vroeger is in vergadering besloten tot uitbrtidiug van het bestuur met 2 lede», om de zware taak der tegenwoordige bestuurs leden, die met het oog op de leiding de Sociale cursussen weer vermeerderd wordt, te vergemakkelijken. Bij eerste stemming werden gekozen de leden van de Laar en Douci, die niette genstaande de reeds vele werkzaamheden, 1 ter wille va» de goede zaak veiklaren hunne benoeming aan te nemeu. Daarna verkrijgt het bestuurslid va» Wel iet woord, die iu een kort betoog het noodzakelijke der vereeniging schetst, er o wijzende hoe door de vereeuigiug de trac- tements en andere verbeteringen zijn lot stand gebracht. Hoe wij katholieken, op katholieken grondslag moeten vereenigd zijn, wijl het neutralitt itsidee leidt tot socialisme. Door voorlezing van een vlugschrift der Derde Orde maakte hij duidelijk wie de ware volksleiders zijn en eindigde met eene aansporing tot toetreding bij de R.K- Vak- vereeuiging. Een luid applaus viel den spreker te beurt. Als 2e spreker trad op de voorzitter der afdeeling, de het-r van Velthoven. Breedvoerig en duidelijk toonde hij aan dnt wij Kathol eken ons moeten vereeoigen in R. K. Vakvereeniging. Door sprekende feite» en gebeurteuisseu maakte hij duide lijk dat neutrale vereenigiugen op deu duur onb staanbaar, en hunne handelingen meest* iu strijd ziju met de katholieke beginselen. Met eene krachtige aansporing tot aanslui ting bij de R K. vereeniging van Post- en Telegraafbeambten St. Petrus besloot hij zijne werkelijk interessante rede. De luide toejuichingen en de aandacht waarmede de toehoorders deze rede hadden gevolgd, getuigden van waardeering en instemming. De Zeer Eerwaarde Heer Deken Selten die met zijn tegenwoordigheid de vergade ring vereerde, sprak zijne tevredenheid ui over het goede verloop dezer vergadering Door den geachten voorzitter, die tot ziju genoegen Drunenaar van geboorte is, is de noodzakelijkheid van het R.K. vereenigings. leven voldoende aangewezen, zoodat hij hieraan niets meer zal toevoegen dan de» wensch, dat eerlang alle Langstraafsche postbeambten het insigne van den R.K. bond dragen zullen. In het kort wees de voorzitter nog oj. de groote stoffelijke voordeelen aan ln lidmaatschap verbonden, en had het genoe gen 3 nieuwe ledeB te zien toetreden. Onze beste wenschen tot groei en bloes aan de R. K. vereeniging „St. Petrus.* VLIJMEN. Hedenmiddag werd door den omroeper bekend gemaakt, dat in onzi gemeente een bedrag van 400 gulden aan baukpapier verloren is, en die het windt verzocht wordt het tegen eene goede beloc- nin? bij den Burgemeester te bezorgeu. SPRANG. Maaudagmiddag had alhier onder veel belangstelling de teraardebestel ling plaats van bet stoffelijk overschot vai het oud-Hoofd der School, wijlen den heer P. B. van Santen. De overledene die onge veer 35 jaar de jeugd onzer gemeente onder wees en tot aan zijn dood de Hervormde Gemeente als Kerkvoogd diende had zich d'- achting van alle gemeentenaren verworve» het Zoidea

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5