MMTKAATSHPEL Net Dagmeisje A. J. W. JANSEN, HÏSÏÏWS UIT HEUSDMF Gemengd Nieuws. Tarief van Invoerrechten, 'telegrammen. I. Huiden. II. Leder, O verleder en Tuigleder. publiek verpachten Door Ds. Pop en den heer P. Mol nit Amsterdam werden bij de geopende groeve woordeD aan de nagedachtenis van den over ledene gewijd. De Afd. Patrimonium" alhier heeft Ds. Pop alhier lot haar Eere-Yoorzitte' be noemd, welke onderscheiding door ZEerw. is aanvaard. CAPëLLE. Naar we vernemen heelt de gemengde zaDgvereeniging »Het Rozen knopje" besloten zich aarr te sluiten bij den Bond ter bevordening der Zangkunst te Zwijndrecht en zal voortaan ook deelnemen aan zangconcoursen. Beelist een goed idee. LOONSCLIEN DIJK. De heer A. A. van Dommelen slaagde Zaterdag te Breda voor de Hoofdakte. Den geslaagde en familie proficiat I WASPIK. Uitslag aanbesteding der te maken walbeschoeiing voor de firma P. en 1 A. Ruitenberg. Inschrijvers: Th. Rooverp te Made voor f 1724 Audries Verhagen 0 f 1412 H. Michiël, Kaatsheuvel H f 1519 Wed. P.Roovers Zn.Waspik u 1 1460 Gegund aan den heer A. Verhagen te Made. Hedenmorgen bleef aan 't Raadhuis alhier een fiats onbeheerd staan. Toen ze om 5 uur namiddag er rog stond, werd ze opgeborgen in het braudspuithnis. De eige- naar kan zich vervoegen ter secretarie. BESOIJEN. Zaterdag, 27 Juli vierden de heer Nathan Frauk en mej. Antje Ma- aasse hun gouden brniloft. Groot was de belangstelling, die het gouden echtpaar dien dag heeft ondervonden. De geheele huurt heeft zonder uitzondering gevlagd, terwijl het voorhuis prachtig was versierd met groen en bloemen. Twee kleine meisjes, de jonge dames Wilhelmina v. d. Hammen en Liza Verhagen boden namens de buort een prachtig cadeau aan. Een sc'iat van bloemen werden den Jubilarissen dien dag toegezon den. Openbare feestelijkheden zooals muziek en zang hadden op verzoek niet plaats, zoodat dieu dag het feest een kalm verloop had. Zondagavond heeft de buurt feest gevierd, daardoor in slaat geBtel l door deu heer Frauk, die, door een flioke gift en een aantal sigaren toonde, dat bij de belang stelling, oie hij van de buurt mocht onder vinden, op prijs stelde. Een nog lange en gelukkige echt zij het gouden paar toegewenscht. Kaatsheuvel, 31 Juli 191*.. Kermis. Onze kermis heeft eea tamelijk goed verloop gehad. Onregelmatigheden zijn niet voorgevallen en al was het enkele dagen wat «slap®, den eersten en laatsten dag was het kermisterrein druk bezocht. Ónze beide harmoniën hebben weder niet weinig meegewerkt om de opge wekte feestelijke stemming dier dagen te verhoogen door het geven van haar jaarlijksche matinée's. Niet alleen werd de muziek onder de taktvolle leiding der beide directeuren de heeren v. Beur den en Bisselink goed uitgevoerd, maar ook de komische voordrachten, gedeel telijk ten gehoore gebracht door dilet tanten, oogsten veel bijval. Voor Eupho- nia stond den eersten dag haar onge luksgesternte aan de lucht, zij was door toevallige omstandigheden verstoken van de medewerking van haar solo klarinet en eerste klarinetten. Vermelding verdient zeker, dat toen de heer C. Stravers in de bres sprong en dat hij, het oudste lid der harmonie, de solo klarinet voor zijne rekening durfde nemen met een succes dat buitenstaan ders niets bespeurden van de ongelegen heid waarin men verkeerd had. Traden bij Euphonia het «lustige Trio» en het »Duet De Rooy® beiden uit Rot terdam op bij Apollo hadden de op tredenden vooral succes met hun «Ar- tlsten-revue en «Jongen gij moest trou wen I® Vrijdag had «Amoenitas® den Heer en Mevr. Smits uit Tilburg in de zaal van Apollo uitgenoodigd, die voor 't eerst hier optraden en naar het dave rend applaus dat zij in oogsten bewees, de sympathie van hun gehoor onver deeld gewonnen hadden. Handelscorrespondentie. Naar wij vernemen behaalde de heer W. Boom dezer dagen zijn diploma voor de Duitsche Handelscorrespondentie. Den geslaagde proficiat met zijn succes. Gouden Bruiloft. A.s. Zaterdag zal op de Vaartkant op feestelijke wijze hel gouden huwelijks feest gevierd worden van J. Timmers en Echtgenoote. De heele buurt wordt ver sierd en alles is in de weer om het feest te doen slagen. In plechtigen optocht wordt smorgens naar de kerk gereden, alwaar om 9 uur een plechtige H. Mis van dankzegging wordt opgedragen. De verschillende jongens uit de buurt, leden van een onzer beide Harmonieën hebben een eigen gezelschap gevormd en zullen de stoet met muziek opluisteren. De buurtcommissie zal een geschenk aan bieden en 's avonds zullen de beide Har monieën een serenade brengen. Moge alles een bestendig vei loop hebben. LOONOPZAND. Door de fanfare «Concordia® alhier werd Donderdag 1.1. ter gelegenheid der kermis, in de zaal van den heer Schoenmakers, onder directie van den heer A. H. Stravers, voor een flink bezette zaal, een uitvoe- ring gegeven, die goed geslaagd mag heeten. Het zou ons te ver voeren het geheele goed gevulde programma in détails te bespreken en willen we volstaan met te vermelden, dat het geheel zeer accuraat werd afgewerkt. Vooral mocht ons zeer bekoren het concoursnummer «Isabelle,® waarmede «Concordia* op het 1.1. ge houden coucours te Zalt-Bommel in hare afdeelfug den le prijs wist te bemach tigen. Meer bijzonder mag gewezen worden op de keurige uitvoering van het nummer «Potpourri sur motifs d'opéras.® Door dit nummer werd bewezen hoe door een grondige studie een aangenaam totaaltimbre kan bereikt worden. Wat het comische gedeelte betrof, dit was in goede handen, wat bewees het uitbundig applaudisseeren na elk nummer. Het meest vielen in den smaak de nummers «Voor het ongeluk geboren5 en «Het Kamerlid van Bobbersdorp8. Alles saamgenomen kunnen wij met ge rustheid Verklaren, dat de prestaties van «Concordia* niet alleen hebben bevre digd, maar zelfs de verwachting over troffen is, en dat de vereeniging zoo voortgaande een waarborg aanbiedt voor de reeds vele honoraire leden van dit gezelschap, dat zoo bij uitstek het kun stige met het aangename weet te ver binden. De piano-begeleiding was, zooals altijd in goede handen bij den heer Joh. Heerkens uit Tilburg, die telkens wan neer hij als accompagnateur moest fun- geeren, de noodige kleur aan het ge heel wist te brengen. Ons rest ten slotte een woord van hulde aan den heer Stravers, want de directeur staat ten slotte voor de zwaar ste taak. Al zijn wij overtuigd, dat de heer Stravers de eerste zal zijn toe te geven, dat op velerlei gebied nog ver betering is aan te brengen, gelooven wij tevens dat de energieke leiding van dezen directeur de fanfare in staat zal stellen een hoog standpunt in te nemen. Van de uitvoering van Donderdag heeft hij ten mioste alle eer en het dankbare publiek toonde zulks op ondubbelzinnige wijze. Heusden 31 Juli 1912. St. Blasius. De «grootedag® is weer voorbij en met recht mag St. Blasius» in haar an nalen boeken, dat zij haar 70-jarig be staan op waardige wijze gevierd heeft en tof tevredenheid van jle talrijke deel nemende gezelschappen, waartoe in de eerste plaats het Eerecomité en 't bestuur het hunne bijdroegen en verder het weer, dat zich gedroeg als een hond, die wel blaft maar niet bijt. Juist half één zette de stoet van kampioenen met de jubileerende Sint-Blasianen onder een vroolijke marsch van de Fanfare«de H. Familie® en de Harmonie van Herpt zich in beweging om van uit „De Koorn- beurs® door de hoofdstraten zich te Degeven naar het schietterrein, waarbij te voren halt gehouden werd op het Burchtplein om de jury in de gelegen- ïeid te stellen een prijs (Eerekruis 1 5) toe te kennen aan het gezelschap dat het schoonste geheel vormde, welke ten deel viel aan de vereeniging uit Nieuwkuik. Hoe eenvoudig ook, toch had de op tocht veel bekijks le door zijn grooten omvang 2e door de pracht van vaandels; 3e door de koningen en keizers der cor poraties, omhangen door eeuwenoude schilden en 4e niet het minst maar veel eer het meest door den kranigen, on- vermoeiden vendelzwaaier, die op zijn gebied een meesterstuk leverde. Van twee tot acht uur werd onafge- )roken de wedstrijd voortgezet en over- het algemeen werd, de krachtige wind in aanmerking genomen, kranig gescho ten. De prijzen werden achtereenvolgens behaald door Dongen (Eereprijs)Hel- voirt (le prijs); St. Agatha (Eerekampi- oensprijs)Helvoirt (Pijnenburg 2e kamp. prijs); Udenhout (Damers koningsprijs) Kaatsheuvel, Helvoirt (Vriendenkring), Udenhout, Gemert, Udenhout, terwijl het verstkomende gezelschap uit St. Agatha nog een zilveren med. benevens f 10. verwierf. Een woord van lof mag hier niet ont houden worden aan het Eerecomité en bet bestuur van St. Blasius, die het concours zoo degelijk leidden, dat allen daarover vol lof waren. Arm gebroken. Terwijl eeoige kinderen Zaterdag avond liepen te spelen, kwam de kleine H. te vallen. Kermend van pijn begaf hij zich naar huis, waar, nadat genees kundige hulp was ingeroepen, bleek, dat hij zijn arm gebroken had. Een eigenaardige diefstal. Op het vliegplein van Puchheim, te Munchen, is ten nadeele van Belat een aëroplaan ge stolen. De bewoners van den omtrek verklaren, dat zij 's nachts gegons in de lucht hebben gehoord. Drama in een trein. Nabij Hochfelden, een voorstad van Straatsburg, is een vreeselijk ongeluk voorgevallen. In een afdeeling van den trein, komende uit Brussel, bevonden zich het echtpaar Zugen en hun kind, een 3 jarig meisje. Ziehier nu wat er volgens een oogge- tuige gebeurde. Het kind was er in ge slaagd het portier te openen. Op het oogenblik dat de kleine uit den trein viel, wilde de moeder haar grijpen en stortte op de treeplank. De man trachtte haar te vatten en verdween eveneens door het portier op de spoorbaan. Weldra stopte de trein en de reizigers snelden de slachtoffers ter hulp. Man en vrouw werden zwaar gekwetst aangetroffen maar het kleine meisje scheen zoo goed als ongedeerd te zijn. Ze was er in gelukt op te staan en stond te schreien naast het lichaam harer bewustelooze moeder. Moord. Een gruwelijke moord wordt uit Kuznicaskakawa (Rusland) gemeld. De drie broeders Dulgou, die op de dicht aan de Russische grens gelegen boeren hoeve Dobrygosc woonden, ontboden een herbergier, Ezekala geheeten, in een brief naar hïn toe te komen om gemeste var kens van hen te koopen. Ezekala sprong op een fiets, nam een som van ongeveer 300 gulden mede en reed naar Dobrygosc De drie broeders hadden zich onderweg in een bosch verscholen, overvielen den niets kwaads vermoedenden Ezekala en dooóen hem door hem slagen met een bijl en een schop toe te brengen. Door een toeval werd de misdaad spoedig ont dekt, en werden de moordenaars met behulp van politiehonden opgespoord en in hechtenis genomen. De oudste inwonet van Nederland De oudste inwoner van Nede.land is thans de heer V. van Ham te Ooslerhout, die in September a.s. 103 jaar wordt. Die oude heer rookt nog dagelijks smakelijk zijn pijpje, en ziet er bijzonder kras uit. Alleen zijn gehoororgaan begint erg te slijten. De moord te Vésinet. Zaterdagm.ddag heeft het assizenhof te Brussel Joseph Joris, beschuldigd van den geheimzinni- gen moord te hebben gepleegd op notaris Vermeersch, vrijgesproken. Joris hoorde de vrijspraak met zijn gewone kalmte aan, het publiek in de zaal begroette zijn onmiddelijke invrij heidstelling met apolaus. Groote brand in Chineesch Tocrkestan Te Khotse is een brand uitgebroken, die meer dan 4000 huizen heeft verwoest. Bijna alle winkels zijn een prooi van het vuur geworden. De brand is aangestoken door de volksweerbaarheid, die alle goe deren heeft geroofd welke niet door den brand waren aangetast. Droeve dood! Zondagmiddag wilde de vrouw van D. S te Axel, de kachel met petroleum aanmaken. Door een ongelukkig toeval kwam er' te veel olie in de kachel, waardoor de vlam uitsloeg en de vrouw in brand ge raakte. Haar borst en aangezicht werden deerlijk verbrand terwijl het hoofdhaar bijna geheel geschroeid was. De vrouw werd vervoerd naar het ziekenhuis te Terneuzen, waar zij Maan dagnacht is overleden. Maar man verbrandde bij zijn poging tot blusschen beide handen. Twee kinaeren verbrand. Toen het echtpaar Benoit van de kermis terug kwam in zijn woning te Noveant in Lot-# haringen, vond het twee zijner kinderen verbrand te bed liggen- Zoodra de ouders hun schrik eenigs- zins te boven waren, vertelde het oudste kind, een meisje v in vijf jaar, dat een man door het raam naar binnen was geklommen en de kasten had doorzocht. Die man had een lamp aangestoken Vermoedelijk heeft de dief uit ergernis over zijn mislukten tocht den lucifer weggeworpen, tengevolge waarvan het bed der beide kleintjes in braud geraakte. Fabrieksbrand Wormervecr. Een groo te brand heeft gisteren in de meel- en oliefabrieken «De Tijd* en de «Vlijt* van de firma Wessanen en Laan in asch gelegd. De brand schijnt ontstaan te zijn in het pakhuis de Korenaar en breidde zich van daar uit tot Polen en later tot de zakkenmakerijen en de oude graansilo aan den Zaankant, welke perceelen alle tot den grond af brandden. Duizenden kilo's tarwe en meel zijn een prooi der vlammen geworden of liggen nog te smeulen. Uit den aard der zaak kon de Wor- merveersche brandweer, ofschoon gehol pen door spuiten uit de naburige plaatsen- tegen zoo'n grooten brand niet veel uit richten. En toen de Jan van der Heyden van Amsterdam precies halfzes op het ter rein van de ramp verscheen kon deze nie^ veel meer doen dan de smeulende tar wemassa's langs den Zaankant nat spui ten. Om half één begonnen, was de brand om 5 uur tot geringer omvang beperkt. De eigenlijke, nieuwe fabrieksgebouwen hebben van rook en vuur wel geleden maar zijn niet verbrand ze zijn geheel van steen en ijzer of van gewapend beton. De geheele schade aan machinerie, gesprongen ruiten, enz. is nog niet op te geven, evenmin als de waarde van het verbrande graan, en meel, maar zeker bedraagt deze wel eenige tonnen, want de Tijd en de Vlijt hebben steeds enorme massa's granen, zaden en meel in voor raad. Het was de derde maal, dat in de zelfde fabriek een enorme brand heeft gewoed het laatst 20 jaren geleden, toen de heele fabriek afbrandde, nadat ze 13 jaar vroeger eveneens in de vlammen was opgegaan. Een massa nieuwsgierigen in auto's motorbootjes, per fiets en per rijtuigen gekomen, ook van Amsterdam, Haarlem en Alkmaar, woonde heel den namiddag dezen brand bij Ook de gebouwen aan den overkant van de Zaan onder de gemeente Wormer hebben gevaar geloopen en zelfs nu en dan vuur gevat. De brandweer te Wor mer wist hét vuur eehter te blusschen. Een schrikkelijke wandaadin dronke manswaanzin gepleegd, wordt uit Parijs gemeld. Een drankzuchtige man van on geveer 30 jaar woonde te Parijs in de Sambre-en-Maasstraat met zijn 28-jarige vrouw, die in het laatste stadium van tering wegkwijnde. De vrouw was een tijdlang in een inrichting verpleegd, maar In de eerste dagen van deze maand weer thuis gekomen, tot groote ergernis van den man, die de zieke schandelijk mis handelde, ranselde en bij de haren over den vloer sleepte. Herhaaldelijk moesten buren van het rampzalige tweetal tus- schenbeide komen om de vrouw te ont zetten, want het ongelukkige schepsel, dat eiken dag in krachten afnam, was niet in staat zich ook maar eenigszins tegen haar bruten kerel van een man te verzetten. Gisternacht nu werden de buren gewekt door een smartelijk hulp geroep en sommigen hunner konden zien hoe de dronkaard zijn vrouw uit haar bed poogde te sleuren, waaraan zij zich met haar laatste krachten, om genade smeekend, vastklemde. Maar het kostte den onverlaat weinig moeite de dood zwakke zieke naar een venster te sleepen, dat hij open wierp. Toen pakte hij het reeds bijkans levenlooze lichaam vast en slingerde het weg in de diepte. De vrouw kwam terecht op een tien meter lager gelegen dak, met verbrijzelden schedel, dood. De man is aangehouden. Men seint ons Blijkens het zooeven verschenen verslag der commissie van voor bereiding der tariefwet werden door de regeering ingetrokken de rechten op meel, sinaasappelen, mandarijnen, citroenen, gedroogde visch, huiden en vellen gehand haafd weiden onder meer rechten op klompen, manufacturen, klee- dingstukken, zout, suiker, tabak, specerije terwijl een nieuw recht wordt voorgesteld op bananen, ad f l per 100 kilogram. Het specifiek recht op papier wordt vervangen door een waarderecht van 6 tot 10 percent. De voor- en tegenstanders van 't ontwerp en v-.\n protectie leveren elkander breedvoerig slag Door de tegen standers werd vooral opgekomen tegen de bevoegdheid der regee ring om retorsie maatregelen te nemen wat door de voorstanders daarentegen zeer toegejuicht wordt als een krachtig preventief wapen tegen 't buitenland. Op onze nadere informaties kunnen wij over de rubriek huiden en vellen nog het volgende mededeelen Groep 8 (huiden vellen en leder) ook deze groep begint met een belangrijke wijziging, post 328 (aanvankelijk voor gesteld rechtwaarde 6 pCt.) komt thans te luiden huiden en vellen met haar op de wol niet verder bewerkt dan gelooid bereid en geverfd vrij. Nos. 330 en 331 gewijzigd als volgt no. 330 zool- en riemleder n. a. g. a. geheel of ten deele gelooide of bereide heele of halve zoolleerhuiden zonder koppen en klauwen, zoogenaamde kern stukken of croupons en niet in den vorm gesneden zoolleerhuiden 100 KG. f 11. b. Geheel of ten deele gelooide of bereide zoolleerhuiden met koppen en klauwen meer dan 6 K.G. per geheele huid wegende 100 K.G. f 9. c. Geheel of ten deele gelooide of bereide zoolleerhuiden met koppen en klauwen niet meer dan 6 K.G. per ge heele huid wegende 100 K.G. f6. d. Afval van zoolleer zijnde geheel of ten deele gelooide of bereide koppen, klauwen, liezen en buikeri benevens ge spleten zonder nerf met of zonder koppen of klauwen 100 K.G. f4.50. No. 331 komt te luiden overleden en tuigleder n. a. g. a. gelakt leder, glad en gechagrineerd geiten leder zwart en gekleurd chroomgelooide kalfvellenzwart eti gekleurd, minder wegende dan l'/2 K.G. per geheel vel en choomgelooide geiten en schapenvellen zwart en ge kleurd vrij. b. Alle andere soorten onverschillig op welke wijze geheel of gedeeltelijk gelooid, bereid of gekleurd, geheele huiden en vellen halve huiden en vellen en stukken mits niet in de vorm gesneden waarde 6 pCt. De Minister heeft voldaan aan den wensch om vrij te stellen zoo genaamde weltings leder en randen die tusschen zool en bovenschoen worden aangebracht. De Minister verklaarde nog dat zoogenaamde pickers bij de textiel industrie in gebruik vrij zijn. Ter vergelijking geven wij hieronder het origineele ontwerp Huiden en vellen, versch, gezouten of ge droogd zijn vrij. Huiden en vellen, met het haar of de wol gelooid of bereid, wor den belast met 6 pCt. der waarde. Zool- en Biemleder. le. Geheel of ten deele gelooide of bereide heele of halve zoolleer huiden zonder koppen en klauwen, zooge naamde kernstukken of croupons en niet in den vorm gesneden reepen of stukken van zoolleer huiden worden belast per 100 kilogram met f 11. 2e. Geheel of ten deele gelooide of bereide zoolleerhuiden met kop pen en klauwen meer dan 6 K.G. per geheele huid wegende per 100 K.G. met f 9.— 3e. Geheel often deele gelooide of bereide zoolleerhuiden met kop pen en klauwen niet meer dan 6 K.G. per geheele huid wegende per 100 K.G. f 6. 4e. Afval Van zool leer zijnde geheel of ten deele gelooide of bereide koppen, klau wen, liezen en buiken per 100 K.G. met f 6. 1. Gelakt leder, ge chagrineerd geitenleder zwart en gekleurd zoo mede chroomgelooide kalfsvellen, zwart en gekleurd, minder we gende dan 2 kilogram per geheel vel Vrij. 2. Chroomgelooid gei ten- en schapenvellen, zwart en gekleurd, be last naar de waarde met 2 procent. 3. Alle andere soor ten, onverschillig op welke wijze geheel of gedeeltelijk gelooid, be reid of gekleurd, ge heele huiden en vellen, halve huiden en vellen en stukken, mits niet in den vorm gesneden, belast naar de waarde met 6 procent. Zeemleder, Perkament en trommelvellen be last naar de waarde met 6 procent. Kardinaal Fischer, f KEULEN 30 Joh'. (R. O.) Kardinaal Fischar is hedenavond overleden. gevraagd voor direct in een klein gezin te Waalwijk. Waar zegt de Uitgever. 2532 w.n. notaris te Waalwijk, zal op Donderdag 8 Augustus 1912, des morgens te Sl'$ uur ter herberge van H. VUGTS te Haarsteeg voor de ge meente Waalwijk Het nagras van de Maurits- plaat, de Lage Zes Morgen onder de gemeente Ammerzoden om te beweiden. 2531 Van 11 I

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 6