Nummer 69 Zondag 25 Augustus 1912 35e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij AntoonTielen, Eerste Blad. Cacao DE VOLKSDRANK den prijs De beste voor Gemeenteraadsvergaderingen, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Adverteert in dit blad. VAN HOUTEN S bij uitnemendheid. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per poat door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgpgeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. GOED en GOEDKOOP. VERTEERBAAR. y4Kg-. f 0.42i yin - - - 0.18 1 Kg. 1.50 y2 - 0.80 VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 21 Au gustus des avonds ten 67» uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. R. van der Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. procesverbaal van kasopnemlng bij den gemeente-ontvaDger d-d- 30 Juli. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk waren bijgehouden en het dienovereenkomend bedrag, f 728.79 in kas aanwezig was. b. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring wijziging begrooting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van B. W. van Hedlk- huijzen over het raadsbesluit tot gemeen schappelijke oprichting der telefoonce aldaar met voorstel van B. W. De Voorzitter zegt dat de raad van Hedikhuijzen aanvankelijk niet meer met ons hierover in onderhandeling wenschte te ireden. Thans echter doet hij weer een voorstel, zoodat er nu twee zijn. Een voorstel is er waarin gezegd wordt dat wij ook in de kosten van onderhoud moeten bijdragen of wel in eens een som van f 40. En dan is er een voorstel waarbij deze bepaling niet in is opgenomen. B. en W. stellen voor op dit laatste voorstel in te gaan, dan blijven wij aan hetgeen wij vroeger reeds hebben besloten. Zwaans. Is daar dan geen som bij bepaald. Voorzitter. Wij dragen de helft bij in de kosten van aanbouw, zijnde 160, is voor ons f 30. Verder hebben wij de telefoonhouder verhooging van jaarwed de gegeven. Het voorstel van B. en W. wordt bij acclamatie aangenomen. 3. Verzoek van het Waterschap »De Bossche Sloot* tot aankoop van een strookje grond langs de Bossche Sloot, met voorstel van B. en W. Voorzitter. Gevraagd wordt een stukje grond waarvoor zij f 170 bieden. Alle onkosten van o verschrijving enz. komen voor rekening van den polder. Volgens voorschrift hebben wij aan de Ingezetenen ter kennis gebracht dat het strookje grond te koop Is gevraagd. Er Is echter geen enkel bezwaar tegen in gekomen, zoodat wij voorstellen het strookje grond onderhands te verkoopen. 't Is tegen f 2000 per H. A. Het per ceeltje is gelegen bij de hut van v. d. Dungen ofwel bij de monding van de Bossche sloot. Er is daar nog een wiel en daar brengen ze waarschijnlijk veel grond in. Mommersteeg. Is er anders niets aan verbonden dan grond in de wiel te gooien. Voorzitter. Dat is grond wat ze te veel hebben. Mommersteeg. I» het Dorpstraatje komt daar ook geen grond op. Voorzitter. Ja, dat wil zeggen de gaten worden gevuld. Mommersteeg. Anders niet. Voorzitter. Neen. Mommersteeg. Over het andere grond wordt dus geen zand gegooid. Voorzitter. Neen, wij hebben gezegd dat de opzichter zal aanwijzen waar ze het zand mogen brengen. De heer Mommersteeg wijst er op dat toch nog een oogje in 't zeil dient ge houden te worden dat geen zand op 't land wordt geworpen en ook dat er niet te veel op de wegen wordt gegooid. Van Heesbeen. De opzichter zal dat wel beletten. Ze mogen er niet meer brengen als hij wil. Na nog eenlge deliberatie wordt het voorstel van B. en W. bij acclamatie aangenomen. 4 Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1911 en goedkeu ring rekening Burgelijk Armbestuur over 1911. De gemeenterekening wordt voorloo- pig vastgesteld met een goed slót van f 1931.13 De armenrekenlng sluit met een nadeellg slot van f 454.177a- 5. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener geldleening tot dekking van de mindere opbrengst der landerijen over 1912, tot verhooging van den post on derhoud van landerijen en tot verbetering van kunstwegen Voorzitter. Alle leden zal het wel be kend zijn, dat het land dit jaar 3300 gulden minder heeft opgebracht dan bij de begrooting is geraamd. Om nu de noodzakelijke uitgaven te kunnen doen, stellen B. en W. voor een geldleening aan te gaan groot f 5000 rentende 47* °/e en telken jare f 500 aflossen. Het resteerende bedrag is noodig voor de verbetering van kunstwegen en voor onderhoud en verbetering van landerijen. Het is hoog noodzakelijk dat aan de kunstwegen wat wordt gedaan. De post onderhoud van landerijen is ook tegen gevallen door het schoonhouden van de banden, 't Is wel treurig dat wij hiertoe moeten overgaan, maar wij kunnen er niets aan doen- Zwaans. Is het zoo noodzakelijk dat de we gen worden verbeterd. Voorzitter. Ja, 't is hoog noodig en uitstellen gaat bijna niet meer. Vanaf Kuijpers tot aan het pakhuis van A de Bont is het 300 meter. Het herstraten kost met inbegrip van het zandrijden f150 de 100 m. en er is voor f 650 steenen noodig. De weg van Dr. Weijers naar de Mommersteeg moet ook noodzakelijk worden verbeterd. Dat is begroot, met inbegrip van eenige ver betering aan de goot, op f 90. De Zwaansweg moet eveneens hoog noodig worden herstraat en de weg vanaf J. de Stoker tot aan de spie van de Heistraat eveneens. Dat samen ls begroot op f 360. Alzoo is voor de verbetering van de kunstwegen f1100 noodig. Mommersteeg. Ligt het niet in de bedoeling om de weg naar Bokhoven ook te verbeteren. Voorzitter. Neen. Wij hebben er u vroeger al eens over gesproken of de mogelijkheid niet zou bestaan dat de polder dien weg overneemt, 't Is toch feitelijk een polderweg. Met de financiën van de gemeente is het toch al erg ge noeg. Wenschelijk zon het daarom zijn, dat de polderwegen ten laste komen van de algemeene omkading of van de binnenpolder. Mommersteeg. Zoolang de weg van de gemeente is moet die ze onderhou den en in hoe 'n langen tijd is er niets aan gedaan Voorzitter. Er is geen geld. Mommersteeg. Dan moet er geld ver schaft worden. Die weg is het meest in verval van alle wegen. De aan dien weg gelegen landerijen betalen ook in de gemeente belastingen. Voorzitter. Nu wel, vroeger nooit. Ik denk dat we een f 300 noodig hebben voor de verbetering, is 't niet. Mommersteeg. Dat durf ik zoo niet begrooten. Wel weet ik dat er den ge- heelen zomer geen hand aan uitgesto ken is en hoe langer je het daar laat liggen, hoe slechter de toestand wordt en dan ls het eind er aan verloren. Boom. Toen de Commissaris der Ko ningin hier was, drukte hij er zijne ver wondering over uit dat zulke wegen, die uitsluitend voor de landerijen zijn, bij de gemeente in onderhoud zijn, wijl die bij de waterschappen thuis behooren. Hij heeft ons toen aangeraden het zoo te bewerken, dat ze in onderhoud ko men, daar waar ze thuis behooren. Wij hebben toen aan de Voorzitter van de polder wat mijnheer Mommersteeg is gevraagd of hij in overweging wilde nemen dat de polder die weg in onderhoud overneemt. Sedert dien tijd hebben wij echter noch schriftelijk, noch mondeling eenig antwoord daarop ge kregen en naar aanleiding hiervan is de weg steeds zoo blijven liggen. Zwaans. Ged. StateD hebben indertijd toch goedgekeurd dat die weg in onder-1 houd bij de gemeente kwam. Mommersteeg. Daar kunnen Ged. Sta ten, noch de Gouverneur iets aan ver anderen. Het aan dien weg gelegen land draagt bij in de belasting, dus is het ook recht dat de weg wordt onderhouden. Voorzlttef. Het is de bedoeling ook niet om er niets meer aan te doen, doch het is de gemeente wel een vraag waard of de polder voortaan het onderhoud van de weg op zich wil nemen. U zal het toch wel met mij eens zijn, dat het billijk is dat de polder de weg overneemt. Van Heesbeen. Het vervoer van Bok hoven naar Engelen heeft ook over die weg plaats dus is hij alleen niet voor die landerijen. Voorzitter. Zou u denken dat er geen kans ls dat de polder de weg overneemt. Mommersteeg. Ik heb gehoord dat er een proef genomen is met gruis. Dat ls weggegooid geld. Als 't water over de weg loopt, ls 't weg. Voorzitter, 'l Is een kosten van f 3. Boom. Er zit harde grint onder. Er ls een proef van 75 m. genomen en nu zal de ondervinding leeren of 't goed of niet goed is. Voorzitter. Kijk dan eens op den dijk. Mommersteeg. Dat is iets anders, daar blijft bet droog. Zwaans. Die weg kan een volgenc jaar dan wel verbeterd worden. Mommersteeg. Ik had graag dat hij nu verbeterd wordt. Voorzitter. De weg naar de hut is ook slecht. Mommersteeg. Dat is niet zoo nood zakelijk daar. De Voorzitter stelt hierna voor een gedeelte van de Achterstraat niet te herstraten en dan den door den heer teren door er 5 wagons grint op te brengen wat ongeveer een kosten met zich zal brengen van f250. De heer J. Wagenberg merkt op dat een gedeelte weg voorbij de draai, daar waar je eerst een gedeelte hebt dat aan Engelen behoort en dan weer een ge deelte aan Vlijmen, zeer slecht ls en ook noodig verbetering behoeft. De heer Mommersteeg zegt dat dit gedeelte weg aan Bokhoven behoort. J. Wagenberg. Ik dacht dat de weg werkers daar maar niet kwamen, omdat het te ver is. Boom. Op de Singelkade ligt een hoop puin van den polder, mag de gemeente daar wat van halen, om de groote gaten dicht t£ maken. Mommersteeg. Waarachtig Diet, die hebben wij laten kloppen voor het Bie- schepoldertje, daar is ze voor bestemd. Ik kan er zoo weinig van zeggen, Ik weet niet wat de omkading noodig heeft. Voorzitter. Punt 6, voorstel van B. en W. tot verhooging van de opcenten op 's Rijks directe belastingen tot dek king van de onder sub 5 omschreven leening, staat in verband met dit voor stel. Wij stellen voor Dog 10°/0 op de gebouwde eigendommen en 16op de personeele belasting te heften, dat wordt een bedrag van f710, genoeg voor af- ossing en rentein 10 jaar is de lee ning dan afgelost. Weten de heeren soms een andere weg om de kas te spekken, dan houden wij ons daarvoor aanbevolen. Mommersteeg. Waar zijn die f 5000 voor bestemd. Voorzitter, f 3300 zijn voor de min dere opbrengst van de landerijen, f 1100 voor de wegen en f600 voor verbetering en onderhoud van landerijen. Mommersteeg. En daar staat al f 1650 voor op de begrooting. Voorzitter. Ja, maar daar is alles onder begrepen, het salaris van den opzichter, alles. Vroeger stond alles gespecificeerd opgegeven, wat gemakkelijker was. Te genwoordig moet echter dat alles onder eeD hoofd komen. Wij hebben sparren gekocht en aan het schoonhohden van banden is ook nogal veel uitgegeven. Van Engelen. Die sparren moeten voor October worden betaald anders moeten wij 10% verhooging betalen. De heer Mommersteeg vraagt of er ook van bandhout 'n aparte boekhouding is aangelegd. De Voorzitter zegt dat van alles een gespecifeerde opgaaf zal worden gegeven. Een volgende maand is het vergadering dan zal aan ieder lid een geheel uitge werkte opgaaf aan huis worden toege- zondén. Wethouder Boom merkt op dat over de haver hier geklaagd wordtuit het Rijkslandbouw-verslag blijkt dat in het heele land de haver slecht heeft gewassen een enkele uitzondering er buiten gelaten. Ook hier is van enkele perceelen prach tige haver afgekomen, doch dat heeft gelegen aan het zaaien. Wie vroeg er bij was, heeft een goede oogst. Ook moet kunstmest gebruikt worden zegt spreker, anders haalt het niet uit. De heer Boom zegt ook een perceel land gehuurd te hebben. Door er een tamelijk goede kunstbemesting optebren gen, heeft hij een goede oogst gekregen. De heer Mommersteeg acht het niet wenschelijk sparren zelf aan te koopeu, aangezien dit dikwijls veel duurder uit komt. Wethouder Boom. Nu zijn ze ons toch goedkooper dan wij de palen hadden moeten koopen. Overigens ben ik het met u eens dat men de palen beter geheel klaar kan koopen. Thans konden wij echter goedkoop koopen terwijl ook het rijden zeer voordeelig is geweest. Mommersteeg. De gemeente is geluk kiger dan ik. Als ik ze In mijn eigen bosch laat hakken, dan heb Ik ze nog niet voor dien prijs. Na nog eeDige discussie en nadat de Voorzitter mededeeling heeft gedaan dat Mommersteeg bedoelden weg te verbe- in het geheel is geleend f 22000, worden de voorstellen van B. en W. vervat in de punten 5 en 6, bij acclamatie aan genomen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting over 1912. De Voorzitter deelt mede, dat de ge meentetoren en uurwerk verzekerd is voor f 1.- per mille en voor f 12000. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot verpach ting voor den tijd van 6 jaren van de perceelen nos 110 van Blok II en de nos 610 van Blok III, IV, V en VI in het Ven en aan de Zooislagen. Voorzitter. De perceeltjes 1—5 zijn verpacht voor 6 jaar. De andere perceeltjes hebben zoo weinig opgebracht. Als wij die nu zoo eens gingen verpachten. Van Heesbeen. Ik zou er nog eens een jaartje mee wachten, dan zal er misschien meer ambitie bestaan. Wethouder Boom. Wij moeten het land zoo productief mogelijk maken. Wachten wij tot een volgend jaar, dan is dit voor de gemeente weer een groote schadepost. De heer Boom zegt daar een perceeltje te hebben gepacht en het bemest te hebben met 1000 K.G. kainiet en slak- kenmeel, 400 K.G. kalk en 60 K G. chili. Daardoor heeft hij er flink kunnen maaien. Wethouder Boom. Waar men gemest heeft daar is 't goed gegroeid. Mest men niet, dan blijft het zooals vroeger. De heer Mommersteeg wil de beslis sing uitstellen tot een volgende verga dering en eerst een schetskaartje van B. en W. ontvangen van het terrein. De heer Boom merkt op dat als men niet goed met het terrein op de hoogte is, men dan toch niets aan een schets kaartje heeft. De heer Mommersteeg zegt dat hij dan de hulp van den opzichter wel zal inroepen. Na nog eenige discussie wordt besloten dat de verschillende perceelen minstens f 450 moeten opbrengen. Met het ver pachten van het Ven wordt, op voorstel van den heer Mommersteeg, gewacht tot na de volgende vergadering. Voorzitter. Van den heer A. Prlncen is ter elfder ure nog een verzoek inge komen. Toen hij het schoolhuis heeft gehuurd, zijn wij overeengekomen dat de gemeente eerst alles zou opverven en in orde brengen. Later was het onderhoud voor hem. Een kamer is toen ongeverfd ge bleven. Het Dag. Bestuur heeft toen gezegd dat hij dat maar moest doen dan zouden wij dat later wel betalen. Destijds hadden wij geen centen meer. Nu vraagt de heer Princen of wij de kosten f 20.70 willen voldoen. Wij vragen dit aan den Raad omdat in het Dag. Bestuur van heden geen eenstemmigheid hieromtrent is te verkrijgen. De heer Van Buul is er niet voor te vinden. In het huurcon tract is de verplichting die wij op ons genomen hebben niet opgenomen. Mommersteeg. Hij geeft f 150 huur, is 't niet. Voorzitter. Ja. Van jaar tot jaar huurt hij het. Mommersteeg. Dat is niet veel. Voorzitter. Al het onderhoud ls voor zijn rekening, dan wordt het wel f 200 per jaar. Bovendien, je zit er overal even ver vandaan. Ik geloof dat wij het niet zoo gemakkelijk meer zouden verhuren. J, Wagenberg. Als u gezegd heb wij zullen betalen als we geld hebben, daa hebt ge u aan uw woord gehouden. Geld ls er nog niet. Boom. Wij hebben de verplichting op ons genomen, dus zijn we het toch ze delijk verplicht. Zwaans. Laat ons ieder de helft betalen. J. Wagenberg. Dat ls de beste oplos sing. Na eenige bespreking wordt hiertoe besloten. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Lanptraalstlie Courant, VOEDEND en GEMAKKELIJK utiaiidicu cu uau ucu uuui usu ucci 0

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1