Nummer 69 Zondag 25 Augustus 1912 35e Jaargang. Dl Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VVaaiwijksche Stoomdrukkerij Antoonlielen, Derde Blad. Provinciaal Nieuws. De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de, uitsluitend betrouw bare Zeep. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk. ïtaan of r een Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door bet gekeele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden eci., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 88. Telegram-AdresECHO. Advertbmikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge coutracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ■LAAT UW ZEEP SUfcLiüHT ZIJN" Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Waalwijk op Don derdag 22 Augustus 1912 des avonds ten 73/4 uur. Tegenwoordig alle leden en de se cretaris. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige zitting worden vastgesteld. In behandeling komen 1. Verschillende ingekomen stukken als Regeerings- en Provinciale mede- deelingen, en Verslagen, Verslagen van binnen- en buitenlandsche Kamers, van K. en F. en andere instellingen, etc. Alles nader omschreven in de lijst van Stukken. 2. Concept adres van adhaesie aan een adres der Kamer van K. en F. te Arnhem tot het instellen van een Handels-Re gister. Dit adres luidt als volgt Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Justitie. Excellentie, Wij ontvingen afschrift van het adres der Kamer van Koophandel en fabrieken te Arnhem dd. 24 Mei 1912, waarbij die Kamer uwe Excellentie verzoekt aan de Staten-Generaal voorstellen te doen ter verkrijging eener wettelijke regeling voor het aanleggen van een doelmatig en praktisch handelsregister. Onze Kamer zich geheel vereenigende met de motieven door de Kamer te Arnhem, in haar adres aangevoerd, beveelt haar verzoek ten zeerste aan in de gunstige overweging van uwe Excel lentie, daar ook wij doordrongen zijn van het gunstig resultaat, dat bij invoe ring van voorschreven register zou ver kregen worden ten behoeve van Handel en Nijverheid. DE KAMER. Waalwijk, 22 Aug. 1912. 3. Adres der Handelsreizigers-Ver- eeniging „Noord-Brabant" te Tilburg aan den Minister van Waterstaat en den Directeur-Generaal der Maat. tot Expl. van Staatsspoorgen om wijziging te ver krijgen van trein 168. Met verzoek aan onze Kamer dit adres te steunen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan bovenstaand adres van de handels- reizigers-vereeniging „Noord-Brabant", gevestigd te Tilburg, aan den Minister van Waterstaat, waarbij die vereeniging verzoekt de sneltrein no. 168, vertrek kende n. m. 6.21 uur uit Zwolle, in plaats van via Arnhem-'s Bosch-Boxtel, te doen loopen via 's Bosch-Tilburg- Breda-Roosendaal, waardoor de reizigers voor Tilburg en Breda aldaar een uur vroeger zouden aankomen, terwijl reizi gers voor Roosendaal en Antwerpen geen extra bijbetaling zouden behoeven te doen voor den D trein. 4. Stukken betreffende de Vergadering van Afgevaardigden van Kamers van Koophandel en Fabrieken, de Gecombi neerde Kamers van Limburg en Noord- Brabant op Dinsdag 3 September a. s. te Bergen-op-zoom. Besloten de Verg. bij te wonen. Door den Voorzitter worden eenige bemerkingen gemaakt op de Agenda die ter Vergadering te B. op Z. nader ter sprake zullen worden gebracht. 5. Afschrift van het Koninklijk besluit d.d. 26 Juli 1912 No. 7629. Afd. Handel waarbij bepaald wordt, dat het aantal leden onzer Kamer van vijf op zeven gebracht wordt en dat de Verkiezing van ae twee nieuwe leden zal plaats hebben in de maand September 1912. 6. Bespreking, stappen bij de betrok ken Autoriteiten te doen om uitbreiding van personeel te verkrijgen op 't Rijks Post- en Telegraafkantoor alhier. Verder zijn in deze Vergadering ter tafel gebracht. 1. Verslag van den toestand der Pro vincie Noord-Brabant over 1911. 2. Een aantal Verslagen van Kamers van Koophandel o. a. van de Ned. Kamers te Brussel, te Parijs, van de Ned. K. v. K. voor Australië te Melbourne. 4. Verslagen en mededeelingen van de Directie v. d. Landbouw 1912 No. 4 inhoudende Verslag over den Landbouw in Nederland over 1911. 5 Verslag Centrale Werkgevers Risico Bank te Amsterdam. Balans en Rekening en verantwoording over het Boekjaar 1911. 6. VerslagenStatistiek van den in Uit» en Doorvoer uitgegeven door het Ministerie van Financiën. 7. Maandbladen van den Centralen- Gezondsheidsraad in Nederland. 8. Circulaire met Reglement etc. van het Bestuur der Tentoonstellings-com- missie van Nijverheid, Handel, Landbouw Kunsten en Wetenschappen te Sittard van 26 Juni tot en met 10 Juli 1913. 9. Idem, idem van het Bestuur der Tentoonstelling „1913" 18 Juni-18 Au gustus te Tilburg. 10. Prospectus, reglement en verdere bescheiden der Internationale Austtellung für Buchgewerbe und Graphic te Leipzig van Mei tot Oct. 1914. Aan het verzoek der Besturen dezer Tentoonstellingen om hiervan publiciteit te geven wordt door ons voldaan. 11. In verband met de in dato 30 April j.l. ontvangen missive No. 218. Afd. Spoorwegen van den Minister van Waterstaat houdende mededeeling om trent benoemingen van een Voorzitter en Secretaris en diens plaatsvervangers, zoomede der leden en plv. leden van de commissie van advies over Spoorweg dienstregelingen, wordt in overweging genomen of de Kamer nogmaals terug zal komen op haar verzoek dat door de Staatsspoorweg Maats, een lateren trein zou worden in dienst gesteld tus- schen 's Bosch-Waalwijk-Zwaluwe. 12. Afschrift van een door de Kamer van K. en F. te Maastricht gericht schrij ven aan de Commissie Hollando-Belge in zake de bevaarbaarmaking der Maas 13 Verder komen nog ter tafel eenige vakbladen en andere periodieke geschrif ten, van binnen en buitenland, en ook nog voor zoover noodig de stukken die in dato 8 Juli aan de leden der Kamer ter inzage zijn gezonden als A. Rapport van Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman betreffende „Nationa Insurance A. A." B. Tijdschrift voor Economische Ge ographie. C. D. Nederland. Statistiek v. In- Uit- en Doorvoerhandel, Maart en April 1912. Liege, 7 Juli 1912. F. The Lancashire Year Book of In- dustrys en Commerce te Manchester. G. Duns' ys International Review te New-York. H. J. Jaarverslag Ondersteunings- onds van de Staatsmijnen. Jaarverslag Staatsmijnen in Limburg in 1911. K. Verslagen en mededeelinge van de Directie van den Landbouw 1912. L. Maandschrift v. h. Centraalbureau voor de Statistiek. M. Verslagen en mededeelingen van de Afdeeling Handel van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Han del. N. Verslag der Centrale Commissie der Nederl. Afd. Tentoonstelling te Brussel in 1910. O. Maandverslag der Nedl. Kamer van Koophandel te Brussel 1 Juli 1912. P. Monituur Commercial Roumain Organe officiel du Ministère de l'indu- strie et du Commerce, 1 Juli 1912 Q. Handelsberichten uitgegeven door net Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel met medewerking van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. R. Misive van den Minister van Wa terstaat betreffende benoeming van Voor zitter, leden en plv. leden, secretaris en Adjunct Secretaris van de Commissie van advies over spoorwegdienstregelingen tijdvak 1 Mei 1912 tot 30 April 1913. Een aantal dezer stukken zijn op aan vrage en tegen reQu ter inzage verkrijg baar aan het Bureau der Kamer voor belangstellenden. Na breedvoerige bespreking werd ver der op voorstel van den Voorzitter be sloten eene commissie tebenoementerbe- vordering van hierboven reeds genoemde en andere verbetering in den treinenloop der lijn 's Bosch, Waalwijk, Zwaluwe en om uitbreiding te verkrijgen van per soneel op 's Rijks-Post en Telegraaf kantoor alhier enz. Tot dit doel worden benoemd de leden van Riel, van Schijndel en Timmermans- Verschure. In verband met de besprekingen over den treinenloop op onze lijn werd nog besloten Aan den Minister van Waterstaat te verzoeken, in deaanstaandewinterdienst- regeling niet uitteschakelen, zooals o.a. verleden jaar is geschied, de trein op Zondagen hier vertrekkende te 5.6 uur naar 's Bosch, wijl er anders van 2 uur n.m. tot 's avonds 8'/2 uur geen gelegen heid in die richting meer bestaat. Er zal ten deze ondersteuning worden verzocht aan handelsreizigers-vereeni- gingen en aan de Kamers van Koop handel en de besturen der gemeenten aan de lijn gelegen. (Voorloopig geresumeerd.) De nieuwe bakkerswet. Naar de »Tel* verneemt zal in de Tweede Kamer een voorstel worden ge daan, om het ontwerp-Aalberse voor een nieuwe Bakkerswet direct na de nieuwe Indische begrooting in de afdeelingen te behandelen. De bedoeling zou zijn de openbare behandeling zeer te bespoedigen. Nationale en internationale muziek- wedsttijd. De Federatie van Muziekgezelschappen in Nederland heeft in overleg met het hoofdcomité der internationale tentoon stelling te Tilburg besloten bij gelegen heid van die tentoonstelling in 1913 te Tilburg een grooten nationalen en inter nationalen rouziekwedstrijd te houden. Proef met trekhonden. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat bij het regiment grenadiers en jagers een proef zal worden genomen met trek honden voor het vervoer van mitrailleurs. De kapitein jhr. C. A. J. Meijer, van ge- het Vad. verneemt, is opgedragen 8 ge schikte honden met tuigen aan te schaffen, waarvan 4 in België en 4 in Nederland. De vergunning voor den kiesrechtoptocht der S. D. A. P. geweigerd. Het »Volk« meldt, datde burgemees ter van Deu Haag gisteren aan de heereo Vliegen en van Kulkhof onderscheidelijk voorzitter en secretaris van het bestuur der S. D- A. P., mondeling heeft mede gedeeld, dat hij géén toestemming geeft om op 17 September den voorgenomen kiesrechtoptocht te houden. De roode Dinsdag Naar de >Nieuwe Courant" verneemt, moet het motief van den Haagschen Burgemeester voor het onthouden van toestemming voor den kiesrechtoptocht op 17 September a. s. na het geven van vergunning verleden jaar, geweest zijn, dat de befooging door telkenmalige her haling op den dag, door de Grondwet voor de opening van de Staten-Generaal bestemd, een ander karakter krijgt dan zij de eerste maal had. Zij zou op deze wijze een tegenmanifes- tatie worden tegen de plechtige opening van het parlement door het boofd van den Staat, waartoe het openbaar gezag zijn medewerking niet mag verleenen. De opening der Staten-Generaal. Naar de „Tel. verneemt, is het zeker, dat de nieuwe zitting der Staten-Gene raal ditmaal door H. M. de Koningin in persoon zal worden geopend. Registratierechten bij verkoop. Naar verluidt hebben de notarissen van wege het departement van financiën een circulaire ontvangen, waarbij medegedeeld wordt, dat voortaan bij verkoop van bouw terrein, indien reeds gebouwen op het erf staan, registratierecht moet worden betaald van het bouwterrein en de ge bouwen. Het verdient derhalve aanbeveling, bij verkoop van bouwterrein dadelijk de koopacte te laten passeeren. (L. Ct.) R. K. Leergangen voor de Letteren enz. In aansluiting met onze vroegere me dedeelingen hebben wij het genoegen te kunnen berichten, dat voor bovenge noemde stichting zich een curatorium heeft gevormd, bestaande uit de volgende heeren Mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Leiden W. LI. Bogaardt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Breda dr. Ch. A. M. van Dam, hoogleeraar aan het groot seminarie, te De Hoeven Mgr. Am. F. Diepen, directeur der R. K. kweekschool, te Den Bosch; dr. P. J. M.. van Gils, professor aan het college Rolduc, te Kerkrade Mgr. dr. J. A H. G. Jansen, pastoor te JutfaasMgr. L. E. lansen, deken van Amsterdam W. J. H. Prinzen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Helmondjhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te Maastrichtjhr. mr, Th. Smits van Oyen, lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, te Eindhoven mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, ild van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, te Arnhem. In Amsterdam en in Den Bosch zijn reeds eenige leergangen opgericht, terwijl over de oprichting van andere nog wordt onderhandeld. De R. K. leergangen zullen worden geopend met een H. Mis, waarna de docenten zich voorstellen eenigeopenbare lessen te geven toegankelijk voor alle belangstellenden. Voor Amsterdam is de opening bepaald op Zaterdag 14 Sep tember; voor Den Bosch en zoo noodig voor elders zal de dag van opening nader worden bekend gemaakt. noemd regiment, wordt belast met het E. No. 27 van Bourse aux cuirs de l nemen van de proef, terwijl hem, naar Waalwijk, 24 Aug. 1912. Onze liedertafel te Rotterdam. Het Rotterdamsch Nieuwsblad bevat het volgende omtrent het concours der 2e afdeeling te Rotterdam, speciaal wat onze liedertafel betreft. Ongerechtigheden. Ook bij dezen wedstrijd is één van de meest typische concoursverschijnselen niet weggebleven. De ontevredenheid van het voor het overgroote deel uit ieeken bestaand publiek met sommige uitspraken der jury. Natuurlijk kon dit verschijnsel niet uitblijven. Zangwedstrijden, zooals zij tot dusver plegen geregeld te worden, zijn een aaneenrijging van ongerechtigheden, die een zuivere waardeering van de daden der concurreerende vereenigingen zoo goed als onmogelijk maken. De tweede afdeeling, Zondagmiddag 1.1. gezongen, gaf daarvoor weer bewijzen. Er zong een zangvereeniging >Oefening en Vermaak4, uit Waalwijk-Besoijen, die, wat haar stemmenmateriaal en de klank- schoone en artistieke wijze van uit- voerlog betreft, weldra aller harten won en ten slotte in het oor der leeken favoriet werd voor den eersten prijs. De jury kende dien, o i. terecht, niet aan »Oefening en Vermaak* toe, om de eenvoudige reden, dat, hoe mooi en voortreffelijk de Waalwijksche zangers ook het verplichte koor: >Goeden Nacht*, van Bart Verhallen, voorgedragen hadden, zij zich in -de uilvoering van het koor naar keuze >Van 't lonkend Sterreken*, van den Belgischen muzlek- en concoursdirecteur Henri Weyts, niet op de hoogte hadden weten te hand haven van de voortreffelijkheid, in het verplichte koor getoond. De Waalwijkers zakten namelijk in het werkje van Weyts, naar uit onze aanteekeningen blijkt, iets meer dan een groote seconde. En aan gezien zuiverheid bij muziekuitvoering één van de eerst te stellen elschen is, moest het gevolg wel zijn, dat »Oefenlng en Vermaak* geplaatst (hoe echt in overeenstemming met het sportief karak ter van een zangwedstrijd klinkt dit woord >geplaatst* I) werd na vereeni gingen, die over het geheel Inzake juistheid van intonatie gelukkiger waren geweest. Maar laten wij het geval stellen, dat de Waalwijksche vereeniging ook haar koor naar keuze voortreffelijk had uitgevoerd, dan nog zou het niet zeker zijn geweest, dat zij alle stemmen der jury op zich vereenigd had. Want dan zou de graad van moeilijkheid en kunst waarde van haar koor naar keuze ver geleken zijn geworden met dien der andere vereenigingen, welke voor een hoogste bekroning in aanmerking kwamen. O. i. raken we hier aan een groote ongerechtigheid, die onbegrijpelijkerwijs op zangwedstrijdea maar hardnekkig wordt gehandhaafd. Waartoe dient toch de oplegging van een koor naar keuze als één der voorwaarden van mededin ging r De jury wordt er als 't ware een abnormale maatstaf van beoordeeling mee opgedrongen en er bestaat geen enkele methode van stemming, die deze ongerechtigheid kan krachteloos maken. Werd door iedere deelnemende vereeni ging uitsluitend een opgelegd koor uit gevoerd, dan zou de jury een veel ge makkelijker taak te vervullen hebben en de uitspraak zeker meestentijds in over eenstemming zijn met de >meening* van de onpartijóigen en toerekenbaren onder het publiek. De minder gelukkige uitvoering van het koor naar keuze door Oefening en Vermaak* heeft Zondag middag op enkele juryleden blijkbaar een zoo diepen indruk gemaakt, dat de Waalwijksche vereeniging pas voor den vijfden prijs in aanmerking kwam, wat ook ons heelt verbaasd, omdat er in ieder geval door de uitvoering van het verplichte koor en ook door de artistieke hoedanigheid van de voordracht van het Vrije nummer aan den dag kwam dat deze vereeniging tot de beste behoorde, die dien dag in haar afdeeling uitkwamen, en buitendien door een van de beste directeuren van dien middag wordt aan gevoerd. In het laatste opzicht stond zij wel op denzelfden rang met »De vrd- De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Lanplraatsclie Courant, «.«Iiiiüii il.nnn_i M'B-ff"

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9