Tweede Blad. ■TOITRMTSHPEL Provinciaal Nieuws. HI1ÏÏWS UIT EBESD8K Rechtzaken NUMMER 72 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1912. 35e JAARGANG. a) co w 1 a> S Zij die zich thans vooThet volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog verschijnende nummers GRATIS. Waalwijk, 4 Sept. 1912. Koopt Diet in den vreemde, wat gij iu Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is benoemd tot assistent voor de analytische scheikunde aan de Technische Hoogeschool te Delft de heer Z. Th. Fetter, scheikundig inge nieur aldaar. Koninginnefeest. Het Koninginnefeest is in onze ge- meente dit jaar met groot enthousiasme gevierd en uitnemend geslaagd, 't Zijn 'een paar zeer prettige dagen geweest, zooals we er de laatste jaren niet veel gekend hebben. Zaterdagavond ten ongeveer 8 uur betrad de liedertafel >Oefening en Ver maak» de kiosk, ter uitvoering van een vijftal nummers. Met het machtige »Do- mine salvam fac* werd ingezet en onder ademlooze stilte van het enorme publiek, dat telkens meer en meer aangroeide, voerde onze liedertafel de nummers van haar programma uit op eene wijze, waarvoor èn vereeniging èn directeur een woord van warme lof toekomt- 't Klonk krachtig en voornaam, wat 60 mannenstemmen daar te hooren gaven en 't publiek was dan ook in bewon dering. Men houdt in deze streken zóó veel van de edele toonkunst. Met het koor naar keuze in Rotterdam »Van 't lonkend sterreke» werd deze eerste af- deeling van 't programma gesloten. Terwijl de Liedertafel nog bezig was haar programma af te werken, klonk uit ue Stationstraat tromgeroffel en kwamen de leden der Waalwijksche gymnastiek- vereeniging in krachtigen pas met vlie gend vaandel aangemarcheerd. Juist had de Liedertafel een kleine pauze, zoodat het trommelen den zang niet verstoren kon. De chef van politie trad dadelijk voor de turners uit en maakte ruim baan in de steeds aangroeiende menigte, zoo dat de gymnasten zonder hinder het podium betreden konden, dat dit jaar uitstekend verlicht was. Ook was het podium op een paar me ters afstand omgeven door een balus trade, wat om meer dan eene reden eene verbetering was. Nadat de Liedertafel had geëindigd, betrad Euphonia de kiosk. Voor de pauze had zij korte nummers. In de tusschen- tijden voerden de turners hunne oefenin gen uit. Deze bestonden uit Figuurmarsch met opstelling voor de staafoefening op 't Wilhelmus. Begeleid door de muziek van Eu phonia werd deze oefening, behou dens een enkel vlekje flink en krachtig uitgevoerd. Oefeningen aan de barren. Hierbij was zeer goed werk te zien, wat in verband met den onlangs gehouden wedstrijd te Nijmegen vrij verklaar baar is. Vrije oefeningen zonder handgereed schap. Dit nummer zat er ook goed in en werd prachtig uitgevoerd. Oefeningen aan rek. Hoewel het rek over 't geheel vaak minder goed werk doet zien dan de barren, toch mogen de turners tevreden zijn over 't geen daaraan gepresteerd werd. Paard. De sprongen over 't hoog- gestelde paard met behulp van tremplin waren iets geheel nieuws en sloegen in. a. b. c. d. e. feeststemming onder het publiek, waar van tientallen van rijen rondom de kiosk geschaard bleven, om toch maar niets van het mooie te verliezen. Na de pauze kregen we een keur van mooie nummers te hooren, die den aan- dachtlgen toehoorder gewoon inveriuk- king brachten. En al geeft de vroolijke stemming van den avond misschien niet alle voldoening aan de uitvoerenden van dergelijke zware nummers, wij weten dat zeer velen genoten hebben van het vele goede en schoone wat hier wederom door het kranige muziekkorps Euphonia van Kaatsheuvel, onder leiding Van zijnen eminenten directeur, den heer M. van Beurden gepresteerd is. Wij brengen hun allen hiervoor een woord van lof en ook een woord van dank voor de welwillend heid, waarmede zij reeds zoovele feesten en vooral nationale feesten hier hebben willen opluisteren. Het was er enorm druk, in geen jaren zagen we zooveel publiek, dat in de vroolijkste stemming feestvierde. Tot het welslagen van dit avondfeest droeg niet weinig bij de magnifique gas- illuminatie, die aan ons gemeentehuls was aangebracht, de verschillende lijnen van den gevel waren geheel metgas-roosjes afgezet, terwijl nog tal van andere gas- versierlngen als een gekroonde} W. enz. waren aangebracht, wat alles bijeen een zeer mooie feestverlichting vormde. Ons gemeentebestuur werkt in alles zoo mede om nationale feesten en andere naar waar de te doen slagen. Ook de kiosk en 't podium prijkten in welgeslaagde feest verlichting. Lang bleet 't nog gezellig en druk en laat was 't reeds toen men de rust ging nemen voor de feesten van den volgenden dag door >Waalwijk Vooruit* op 't voet balterrein georganiseerd. Ten 1 uur arriveerde Zondagmiddag de harmonie »De Eendracht* uit Nieuw- kuik aan 't Hoekeinde en trok zij met de deelnemers (waaronder vele vreem delingen) aan de wedstrijden van den middag, in optocht naar het terrein om stuwd door een zeer groote, opgewekte menigte. Op 't terrein waren alle rangen, vooral wat later op den middag, zeer dicht bezet, ja 't werd een record-aantal. De jury voor de wedstrijden bestaande uit de heerenH. van den Bergh, Dr. J. B. F. van Gils, A. Prinsen, P. Treffers, H. van Tussenbroek, C. Witlox, J. Wierssema en E. Zeckendorf, had lang geen gemakkelijke taak, daar er uitste kende sport werd te zien gegeven De uitslag was als volgt Polshoogspringen le prijs L. van Drunen, Waalwijk. 2e prijs Van Venrooij, Oithcn. Eervolle verm. M. Versteijnen, Drunen. Verhoogspringen le prijs P. Dekkers, Waspik. 2e prijs P. v. Delft, Valkenswaard. Wielerwedstrijd Kunstrijden, le prijs J. v. Trommelen, Nieuwkuijk. 2e prijs P Dekkers Waspik. Pijprijden le pr. J. Pullens, Waalwijk. 2e pr. Th. Maas, 's Bosch. Hardloopen 100 M. le prijs Nort, 's Bosch. 2e prijs Ant. van Delft, Waalwijk. Hardloopen 800 M. le prijs Hazenberg, Vucht 2e prijs Otten. Estafetten wedloop. Ploeg der athletiekclub Gideon 's Bosch. Touwtrekken, le prijs Personeel v. Gend Loos. 2e prijs Ploeg van voetballers. Bijzondere prijs der Jury, Athletiekclub Gideon 's Bosch. Volksspelen. (Blaastrappen le prijs C. Trommelen. 2e prijs J. van Delft. 3e prijs P. Bergmans. Driebeenswedstrijd, le prijs De Bont en P. v. Ree. 2e prijs H. Didden en Verhelst. Had het weer in den beginne nog al meegewerkt, tegen den aanvang van den gecostumeerden voetbalwedstrijd begon het te stortregenen, zoodat deze niet kon doorgaan. De prijzen werden spoedig f. Groepen. Liefst maar een zestal. Ze dongen, wat sierlijkheid betreft, om I onder een toepasselijk woord uitgereikt, ripn voorzang Sommige hpn I tommar Ait hf den voorzang. Sommige eischten blijkbaar groote krachtsinspanning. Alles samenvattende mag deze uit voering uitmuntend geslaagd heeten, waarvoor de belangstelling van 't publiek een zekere waarborg is. De W. G. V., het moet erkend, heeft een niet gering aandeel in het welslagen van dezen avond. De Koninklijke harmonie Euphonia l die in 't eerste deel van haar programma op verzoek slechts korte nummertjes gaf, deed ons toen reeds genieten van haar krachtig, zuiver spel, haar prachtvol klankgehalte, dat hier zoo overbekend is en zoo telkens naaf een concert dezer harmonie doet verlangen. Zij bracht met een een groote opgewektheid, de ware Jammer dat het weer zoo slecht bleef dat daardoor het concert, dat de en harmonie >De Eendracht* zoo welwillend toestemde nog op de Markt te geveD, niet kon doorgaan, want er waren zoo'n massa vreemdelingen in onze plaats. De harmonie van Nieuwkuik heeft zich laten hooren als een prima corps, goede muziek en onvermoeid. Op^waarlijk zeldzame wijze heeft zij de wedstrij den opgevroolijkt. Niet alleen dat ze onvermoeid scheen, maar ook het ge presteerde voldeed in elk opzicht. Wij kunnen onze goede meening over dit korps niet beter uitdrukken, dan door de hoop uit te spreken dat zij eens spoedig zal worden uitgenoodigd hier eens een concert te geven. Zou nog niet eens 'n Zondagmiddag daarvoor in aanmerking kunnen 'komen Deze zeer drukke en gezellige dag werd gesloten met een bal in »Musis Sacrum* georganiseerd door de dans club »Nupta* en onder leiding van den heer Landmeter uit 's Bosch. Dit bal was alleen toegankelijk voor geintrodu- ceerden, was zeer druk bezocht en slaagde zeer naar wensch. De beide dagen hebben veel genoegen bezorgd, zeer veel vreemdelingen herwaarts gevoerd en waren een groot succes voor >Waalwijks Belang* en Waalwijk Vooruit.* Wij behoeven er niet aan toe te voegen dat de feesten door geen enkelen wanklank zijn gestoord, wat voor een goed deel is te danken aan het tactvol optreden der politie, welke wij gaarne een woord van hulde brengen. Vakschool. Naar wij vernemen zullen eenige autoriteiten uit den Haag, o. w. de rijks bouwmeester weldra een bezoek brengen aan onze gemeente, naar aanleiding van de thans door het gemeentebestuur in gediende plannen voor den bouw der Rijksvakschool voor schoenmakers en leerlooiers. Alles wijst er op dat het nu ernst is om deze zaak zoo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen. Nationale Militie. De aflevering voor militieplichtigen bestemd voor de volledige oefening zal hier plaats hebben Woensdag 18 Sept. des voormiddags ten 9.30 uur voor de gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Capelle, Drunen, Hedikhuijzen, Herpt en Oudheusden des voormiddags ten 10 uur voor de gemeenten Genderen, Drongelen, Meeu wen, Heusden, Sprang, Vrijh. Cappel en Waspik des voormiddags ten 10 uur voor de gemeenten 's Gravemoer, Raamsdonk, De Werken en Werkendam. VLIJMEN, 8 Sept. Dank zij het in vergrlijking met vorige dagen prachtige weder, dat de eerste Zondag iu September ons althans tot ongeveer 6 uur 's namiddags schonk, werd de nakermis in onze gemeente vrij druk gevierd. Vooral op het marktveld, waar oliebollen- en koekkramen eene geurige, zoete herinnering aan de vervlogen kermis dagen leven.lig hielden, heerschte eene blijde drukte, welke haar toppunt bereikte, toen de Barbaraechuts haren wedstrijd om de prijzen begon en een weinig later de Har monie „Concordia* met hare muziek de feestelijke stemming bij klein en groot nog aanwakkerde. Waren de leden der schuts op Kermisraaaudag niet bijster gelukkig in het treffen vau den vogel, Zondagmiddag haalden zij hun schade in. Talrijke schoten troffen doel. Zeker heeft het goede voor beeld van het Hoofd der gemeeDte, die vijf achtereenvolgende malen den vogel deed tuimelen, zonder zich daarbij van de voor de schutters geplaatste ladder te bedienen, de gildebroeders aangevnurd. Vinnig werd er dan ook om de prijzen gekampt, die ten slotte ten deel vielen aan J. de Laat Hz., J. van de Wiel en Adr. Kievite. Na afloop van dezen wedstrijd voerde de vaandrig der Catharinaschuts, M. van Falter nog eenige fraaie evolution met het vaandel uit, daar mede de bewondering wekkende van den kring van toeschouwers, die zich om hem heen had gevormd. Jammer genoeg mocht de vreugde op het marktveld niet langer duren, 't Begon al weder te druppelen, te sijpelen, te gieten en de kermisdrukte op het marktveld, tegen zoo'n besproeiing niet bestand, doofde uit om voor een paar uurtjes oog even op te flikkeren in de herbergen van ons dorp. Maandagavond wachtte don schuts- broeaers in hun lokaal bij den heer J. Honnefeen prettig feestje, dat hun door den hoofdman der schuts, den heer H. de Laat, aangeboden werd. Versnape ringen in den vorm van worstebrood en bier en een kaart- en venJelwedstrijd hielden de leden eenige uren gezellig bijeen. Dat er menig, lang zal hij leven" op den hoofdman aangeheven werd ligt voor de hand- Het gemeentebestuur van Vlijmen zal 9 September a.s. voormiddag 11 uur aanbesteden het vervoer van 5 wagons steenslag van het spoorwegstation naar den weg in het veld en het vervoeren van 20000 straatklinkers van af den Bol te Bokhoven naar de kom der gemeenie Vlijmen. Op 27 September a.s. zullen voor deze gemeente bij de militie worden in gelijfd A. J. van Bokhoven, Johannes Parijs, Cornelis Martinus Pulles, Wout. van Engelen en Johannes Martinus de Laat. Wegens te geringe opkomst van pachters zeker veroorzaakt door het slechte weder is de verpachting van 30 bunders hooiland in het Ven, welke tot bouwland zouden worden gebruikt, niet doorgegaan. Te hopen is het, dat onze landbouwers nog eens door het gemeen tebestuur in de gelegenheid zullen wor den gesteld een bod naar deze bunders te doen. Wellicht zal de opkomst der boeren dan beter zijn. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag G Sept. a.s. des voormiddags ten lO'/s uur. BESOIJEN. Zaterdagnamiddag had de knech' van den molenaar V. C. Couwenberg alhier het ongeluk van een hoogte van on geveer 6 Meter te vallen. Alhoewel in het eerst het ergste gevreesd werd is hij er nog goed afgekomen met enkele kneuzingen aan het hoofd en de polsen, zoodat hij na een paar dagen weer op de been was. WASPIK. De nakermis op Zondag 1.1. waa ondanks het slechte weder nog goed bezocht. Toen echter de regen weer in stroomen begon te vallen, was de groote drukte op straat vrijwel afgeloopen. In de cafe's bleef het echter nog zeer laat bij zonder levendig. Gedurende geheel de kermis heeft geen enkele onaangename gebeurtenis de alge- meene feestvreugde gestoord, hetwelk zeker ook voor een groot gedeelte daaraan te danken is, dat we voor ergerniswekkende gevallen van dronkenschap geheel gespaard bleven. Algemeene Vergadering van deuNoord- Brab. Chr. Boerenbond, afdeeling Waspik, op Vrijdag 6 September 1912 's avonds om half zeven, bij Mej. M. de Bont te Waspik. DUSSEN, 2 Sept. Heden had zekere J. v. M., fruithandelaar alhier, het ongeluk, doordat het paard schielijk voorttrok, achter over van de kar te vallen. Met eene gapende wonde aan het hoofd werd hij opgenomen en binnenged agen. De inmiddels geroepen geneesheer verklaarde zijn toestand vrij ernstig. Naar wij vernemen zal door verschil lende varkenshouders alhier een schrijven worden gericht aan den heer districts-veearts te Breda om inlichtingen over inenting van varkens tot voorkoming van vlekziekten, omdat, naar wordt beweerd, zulks pas noodig is, wanneer die ziekte reeds heerscht. 'rAAMSDONK(DORP), 3 Sept. Aan het postkantoor Raamsdonksveer en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Augustus 1912 ingelegd f8456,151/8 en terugbetaald f 8980,40. Laatste boeknummer 4997. Met ingang van 1 Sept. 11. is onze dorpsgenoot A. Damen benoemd tot Amb tenaar bij de Staatsspoorwegen te Oss. RAAMSDONKSVEER, 3 Sept. De bank werker J. S in dienst bij de firma Schippers Van Dongen, kreeg deze week een zware as op zijn pols, waardoor deze zóó gekwetst werd, dat dr. Qairijns alk. medische hulp moest verleenen. Spes patriae. Gisteren liep in de Centralestraat een driejarig ventje met een open zakmes. Het kereltje riep maar „Alles val, dat voor hem treurige gevolgen na zich kaD sleepen. Terwijl de jongen zich in zit tende houdiug bevond nabij den gasmotor der schoenfabriek, sprong de gloeiende stift, waarvan de stukken in zijn aangezicht, deels ook in zijne ongen terecht kwamen. Naar wij vernemen is de mogelijkheid niet uitge sloten dat hij ala gevolg daarvan het licht van een zijner oogen moet missen. Heide-ontginning. In het gehucht „de Moer'' onder deze gemeente breiden de ontginningen zich steeds meer en meer uit. Stond in 1911 onze ge meente, wat de provincie Noord-Brabant betreft, bovenaan in de rij der plaatsen, lar de meeste heide in weilaud was om gezet, 1912 belooft hierin niet te zullen onderdoen. Naast het „Huis ter Heide" dat reeds vroeger ruim 500 H. A. heide heeft aangekocht, zijn nog 2 combinaties met ontginning ijverig bezig, terwijl ook de ove rige landbouwers de mogelijKheid en het nut van de cultiveering beginnen in te zien. Dat als gevolg daarvan de waarde der heidegronden niet onaanzienlijk is toegeno men, laat zich begrijpen, moet e? aan 1' De 6-jarige L. kreeg een vrij diepen steek in zijn arm. Het jong- mensch belooft veel voor de toekomst. Maandag geraakte de 40-jarige S. op zijn werk aan de papierfabriek bij het Keizer8veer met zijn hand tusschen een machine. Een nagel werd hem afgerukt verder liep hij verwondingen aan de vingers op. Dr. Quinjrs verleende geneeskundige hulp. GEERTRUIDEN BERG, 3 Sept. Naar wij vernemeu bestaan er alhier plannen om het R.K. Gasthuis te vergrooten. TILBURG, 30 Aug. De Kon. Lieder tafel „Souvenir des Montagnards* begon hare kermisfestiviteiten, met een vroolijken avond aan te bieden aan hare leden. Behalve n damesorchest was voor dezen avond geëngageerd de karakter-humorist uit onze stad, de heer August De Laat. Vooral voor laatstgenoemde was het een succes-avond. Ilij heeft zich van een gunstige zijde doen kennen en getoond dat de lof, die alom van hem verkoudigd wordt, geenszins overdreven is. Op beschaafde wijze en met een helder klankvol geluid bracht hij zijn nummers ten gehoore, zoodat na elk nummer een daverend applaus door de zaal klonk. Wij hopen dat het niet de laatste maal zal zijn, dat de Liedertafel dezen talentvollen humorist engageert. Kaatsheuvel, 4 Sept. 1912. Loting. Dit jaar doet zich met de loting een ver schijnsel voor, dat wij nog r.ooit beleefd hebben. De jongelingen namelijk welke op 11 Sept. moeten loten voor de militie, zullen allen soldaat moeten worden. Deze loting is dus feitelijk onnoodig. Wel zijn er 76 jon gelingen ingeschreven, doch bij de keuiing, welke voortaan voor de loting plaats heeft, werden er 30 afgekeurd, 19 waren vrij wegens broederdienst, 2 wegens geestelijken staat, en 3 wegens ontheffing als kostwinners. Het overblijvend getal van 22 zal het getal man schappen door de Gemeente te leveren niet overtreffen, zoodat allen zullen moeten dienen. Voorzeker geen prettig vooruitzicht. Politie-zaken. Maandag had een schoenmaker, wonende in het achtergebuurt in den Berkdijk ruzie met zijn vrouw. Hij sloeg alles wat in huis was kort en klein. Een buurman nam zijn vrouw in bescherming. Daarover woedend, greep de echtgenoot buurman aan. Een wor steling ontstond waarbij de schoenmaker veel klappen opliep. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal krijgen. Ongeval. Het zoontje van den echoenfabrikant J. de Bondt, overkwam dezer dagen een onge Heusden 4 Sept. 1912. Koninginnedag. Als steeds wapperden van nagenoeg alle huizen de vaderlandsche driekleur met oranje en deed het carillon nationale liederen, hooren, afgewisseld door klok gebrom, terwijl in den namiddag een optocht gehouden werd door de deel nemers aan de Floraliatentoonstelling, getooid met oranje, bloemen en vlaggetjes en die van het corso met hun fietsen, en wagentjes e. d. a. opgeluisterd door onze beide muziekkorpsen. Voor de woning van den E.Achtb. Heer Burge meester werd een oogenblik halt ge houden, waarbij de voorzitter van Floralia namens de ingezetenen een toespraak hield, waarin de gebeurtenis van den dag herdacht werd en die door Z.E.A werd beantwoord. De schetterende fan fares en nationale liederen der muziek corpsen getuigden van instemming met het gesprokene. Rondom acht uur hielden de Fanfare en de Harmonie nogmaals een ommegang door de straten en brach ten daardoor in vereeniging met het zeldzame mooie weer een heele drukte in onze straten, welke later meer ver deeld werd over de verschillende koffie huizen, vooral over die, waar gelegen heid was tot dansen. Uitstapje. Daartoe in de gelegenheid gesteld door de eigenaars der Heusdensche con- serven-fabriek maakte het geheele per soneel, ruim veertig man, Maandag een uitstapje naar Nijmegen. Hoewel het weer niet erg meewerkte, profiteerden allen naar hartelust, zoodat zij des avonds hoogstvoldaan wederkeerden. Floralia. De tentoonstelling van bloemen ge organiseerd door de vereeniging Flo ralia heeft wederom plaats gehad en overtrof die van 't vorige jaar ondanks het nare weer der laatste weken verre, zoo wat betreft hoeveelheid als hoe danigheid, zoodat ook niet minder dan 24 prijzen werden uitgereikt en wel als vo'.gt le P«ijs. D. v. Herwaarden; A. v. Eeuwijk J. Reas J. v. Everdingen L. v. d. Staak en F. Nouwens. 2e Prijs. Ad. Verhoeven; D. de Bruijn A. Cremers A. Nouwens J. v. Mersbergen en D. Arnoldus. 3e Prijs. C. BaxN. Verhoeven F. Nouwens; H. Spoor; S. Kraaij en A. Heijkorts. 4e Prijs. C. Reas D. v. Herwaarden A. v. d. Tooien; F. HilwigH. Hille en N. Friedli. De uitgeloofde prijzen voor het bloe mencorso, waar bepaald artistieke num mers hij waren, werden behaald voor fietsen door le. J. v. d. Berg, 2e. C. Kooijman en 3e. door Chr. Reas. Voor sportwagens door: U. J. Spitzers, 2e. J. v. Sinttruijen en 3e. M. Hoekstra. Vermeld dient verder, dat de deel- nemenden door de vereeniging flink werden onthaald en dat allen vol lof waren, zoo over de uitspraak der jury als over de keuze der uitgeloofde luxe voorwerpen. Om een prijs te geven aan de dame en den heer, die met het schoonste bouquet getooid waren, vond de com missie geen termen. Evenals dat steeds door den vorigen voorzitter gebruikelijk was, werden ook ditmaal door den nieuwen functionaris de prijzen met een hartelijk woord aan de belanghebbenden uitgereikt. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de M.U. L. O. school is door het Dag. Bestuur benoemd de Heer C. Kleijn van Gen- deren. Rechtbank te 's Bosch. E. J. Mh/v. G. v. C...., 27 jaar, jaar te Sprang, beklaagd ter zake dat De Echo van het Zuiden. q O -q O 0 H 02 I III. II— i'lflnn m uri T—TT'

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5