Nummer 73 Zondag 8 September 1912 35e Jargang. 1111 31 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwiiksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, N, Derde Blad. >r. ZEN r. EK S RT 3N Provinciaal Nieuws. en. !S lend l ik i>e Kamers van Koophandel in Noord-Brabant en Limburg. letreken DER 2278: Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. deu UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. AdvertbntiSn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groott letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge coutracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. dei iter de ird, ent net ille lij. nde ctie. 186 ie a 9 Over bet verloop der vergadering van Noord-Brabantsche en Limburgsche Kamers van Koophandel, Dinsdag 3 September te Bergen-op-Zoom gehouden, bet volgende Aan de bestuurstafel namen plaats ninister Talma, mr. Everwijn, referen daris van handel, burgemeester Hulshof en het bestuur der gecombineerde Ka mers van Koophandel Aanwezig waren verder de afgevaar digden van de Kamers te Bergenopzoom, Breda, Dongen, Eindhoven, Helmond, s Hertogenbosch, Maastricht, Oosterhout Roermond, Roosendaal, Sittard, Vechel en Waalwijk. De voorzitter, de heer Verlinden, opende deze vergadering van gecom bineerde Kamers van Koophandel en Fabrieken met een woord van welkom, op de eerste plaats aan minister Talma, op de tweede plaats aan mr. Everwijn en voorts aan de afgevaardigden hier tegenwoordig. Spr. geeft een kort over zicht van de geschiedenis der Bergen- opzoomsche Kamer van Koophandel, waaraan de namen van nu wijlen bur gemeester Van Hasselt en den heer Arnoldus Asselbergs onvergetelijk zijn verbonden. De voorzitter brengt hulde aan de nagedachtenis van burgemeester Van Hasselt, wijl deze de K. v. K. ge sticht heeft en aan de familie Asselbergs, die nog altijd in de Bergenopzoomsche Kamer van Koophandel vertegenwoor digd is. Vervolgens zich meer tot den minister wendende, besprak de voorzitter de >questions brülantes" van de Kamers van Koophandel. Vooreerst uitte hij den wensch, dat de inrichting van dit lichaam zou gereorganiseerd worden, zoodat het ook meer medezeggingschap werd ge geven. (applaus.) Dit vraagstuk werd door den Voor zitter der Kamer te Waalwijk reeds in geleid en ampel besproken in de gecom bineerde vergaderingen te Tilburg in 1909 en in 1910 te 's Bosch. Speciaal voor de Limburgers sprekende roerde de heer Verlinden de quaestie der bevaarbaarmaking van de Maas aan. Hij bracht hierbij hulde aan de minister Regout en hoopte, dat dit vraagstuk een sta-in-den-weg voor de ontwikkeling van handel en industrie in Limburg spoedig een oplossing moge vinden. Daarna sprak de heer Verlinden over de noodzakelijkheid van een weg langs de Scheldestad. Hij wees er op, dat sinds jaren hier actie werd gevoerd voor dit plan en hoopte dat door 's ministers medewerking spoedig een vaste weg naast de spoorlijn tusschen Brabant en Zeeland zou tot stand komen. Verder wees spreker op de overbrug ging van de Eendracht bij Tholen, op de noodzakelijkheid van de verbetering der Bergenopzoomsche haven, waarbij hij op flinken steun van regeeringswege hoopte, en drong ten slotte ook aan op verbetering van den treinenloop in Noord-Brabant en Limburg, (applaus.) De voorzitter zegt dat, zoo slechts een gedeelte van deze wenschen door medewerking van den minister wordt verwezenlijkt, de Kamers van Koophan del, ja, heel Brabant en Limburg hem daarvoor dankbaar zullen zijn. Daarmee verklaarde de heer Verlinden het congres geopend. Na voorlezing van enkele telegrammen \van afgevaardigden, die niet aanwezig konden zijn, werd begonnen met 3, het voorstel van de Kamer van Koophande en Fabrieken te Bergenopzoom, luidende: lo. De vergadering verzoeke aan Z.Exc. den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, om maatregelen te treffen welke ten doel hebben om de waschin- dustrie gedreven als huisnijverheid, aan gelijke bepalingen betreffende arbeids duur, lokaliteiten e. d. te onderwerpen als die welke voor het geregelde was- scherijbedrijf gelden. 2o. De vergadering verzoeke aan den directeur generaal van den arbeid om deu minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in overweging te geven om voor vrouwen, werkzaam bij de wasch- industrie, een arbeidsdag van 10'/2 uur vast te stellen. De heer J. Asselbergs Jzn- (Bergen opzoom) verdedigde dit voorstel. De heer Van H at (Helm and) bestreed het en kwam o\. ...t prae-advies van het bureel, luidende >Aan den voorsteller wordt in over weging gegeven deze voorstellen in de vergadering van afgevaardigden nader toe te lichten, daar de belangrijkheid van deze zaak het bureel niet is ge bleken." Nadat enkele leden, o.a. de heer Schaep- kens van Riempst (Maastricht) zich ho mogeen hadden verklaard met het bureel werd dit voorstel van de agenda afge voerd. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van Breda en Waalwijk, n.l. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te verzoeken, de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland steeds tijdig in kennis te willen stellen met de ontwerpen van wet en van al- gemeene maatregelen van bestuur, welke de belangen van handel en nijverheid rechtstreeks raken.4 In de gecombineerde vergadering d d. 2 Aug. 1911 werd door de Waalwijksche Kamer eene motie ter zake ingediend welke met algemeene stemmen werd aangenomen. Door het Bureel te Roermond is echter geomitteerd gevolg eraan te geven, zoodat dit punt nu opnieuw door Breda en Waalwijk is voorgesteld. Verschillende afgevaardigden én ook het bureel, maakten bezwaar tegen de uitdrukking »steeds tijdig4, maar de heer Merchelbach(Breda), het voorstel ver dedigend, wist door een frappant staaltje allen voor deze uitdrukking te vinden. Verschillende afgevaardigden sloegen nog eenige redactloneele wijzigingen voorn.l. den eersten regel te veran deren inDe regeering te verzoeken enz., terwijl achter de woorden alge meene maatregelen van bestuur4 ook gevoegd werd »of ministerleele be schikkingen4. Daarna kwamen aan de orde verschil lende voorstellen van Roermond, ten eerste »De besluiten der gaderingen van af gevaardigden over onderwerpen van handel en nijverheid bepalen zich tot het uitspreken van eene meening of een wensch, welke in den vorm eener motie wordt aangeboden aan de bevoegde autoriteit, na onderteekening door den voorzitter en den secretaris der aange sloten Kamers of hunne plaatsvervangers, die zich met het besluit hebben ver- eenigd.4 Verschillende afgevaardigden kwamen hiertegen op. De heer Van de Ven (Den Bosch) wilde het artikel ongewijzigd laten, evenals de heer Pastoors (Tilburg) en de heer Huysmans. De heeren Cor nells en Oor (Roermond) verdedigen het voorstel. Er ontspon zich een uit gebreide discussie, waarbij de heer Schaepkens waarschuwde voor oneenig- heid, en waaraan eerst een einde kwam na een advies van mr. Ever wijn. De vergadering nam daarop een besluit het artikel ongewijzigd te laten. Het tweede voorstel, betreffende bij drage in de kosten van het congres, werd ongewijzigd aangenomen. Het derde n.l. »Er wordt aangedrongen om het tarief voor drukwerk tot 200 gram van uit Nederland naar Nederlandsch Oost- en West-Indiè per zeepost verzonden wor dende, gelijk te stellen met het tarief van drukwerk hier te lande tot gemeld gewicht4, werd eveneens zonder stem ming aangenomen. Het laatste voorstel van Roermond, nl. om de telegraafkantoren 's Zondags ook in den namiddag nl. van 78 uur open te stellen, lokte langdurige discus sies uit. De heer Van Hout (Helmond) bestreed dit voorstel uit oogpunt van Zondagsrust. De afgevaardigden van Tilburg be toogden, dat daar een enquête ingesteld was en daarbij was het nut van open stelling niet gebleken. De heer fHuijsmans en de afgevaar digden van Roermond verdedigden het voorstel. In stemming gebracht werd het voorstel met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden Dongen, Helmond, Oosterhout, Tilburg, Veghel, en voor Bergen-op-Zoom, Eindhoven, 's Her togenbosch, Maastricht, Roermond, RoozenJaal, Sittard, Venlo en Waalwijk. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te 's Hertcgenbosch deed het voorstel»De vergadering spreke den wensch uit, pogingen aan te wenden tot vermindering van het tarief voor tele phonische gesprekken- met België4. Na eenige^ beraadslagingen werd dit voorstel aangenomen met toevoeging >het tarief zij 75 cent, behalve natuurlijk voor de grensplaatsen.4 Het7 tweede' voorstel van dezelfde Kamer betreffende 14-daagsche rond- reisbiljetten en abonnementen werd op advies van Roermond als volgt geredi geerd en aangenomen >De vergadering spreke den wensch uit, dat door de ver schillende spoorwegdirecties worden ver krijgbaar gesteld rondreisbiljetten of abonnementen geldig op alle spoorweg- lijnen in Nederland voor acht en veertien dagen tegen een matigen prijs.4 Het vierde voorstel aangaande aange- teekende stukken werd na bestrijding van den heer Merkelbach in overeen stemming met het praeadvies van het Dureel met op een na algemeene stem men (Den Bosch) aangenomen. Dit luidt»Men is van oordeel dat ook aangeteekende brieven boven f 600 moeten kunnen worden afgegeven op gewoon formulier of lastgeving, doch men kan zich niet vereenigen met het voorstel om aangeteekende brieven aan huis te bezorgen zonder kennisgeving, daar dit tot groote onregelmatigheden aanleiding kan geven.4 Voorstellen van de kamer te Sittard waren le. Verbetering provinciale we gen 2e. aanleg meerdere verkeerswegen; 3e. wenschelijkheid invoering van post cheque- en giroconto en in afwachting daarvan ten minste voorloopig afschaffing der door de Nederlandsche Bank te be rekenen kosten voor eene assignatie. Punt 3 werd aangehouden tot een vol gende vergadering en een en twee werden als van locaal belang van de agenda gevoerd. Het voorstel van Maastricht, waarin de wenschelijkheid werd betoogd4 om aan Kamers van Koophandel toe te staan het heften van legesgelden voor de af gifte van certificaten van oorsprong4 werd als kennisgeving aangenomen. Bij het tweede voorstel >tot afschaffing van inkomende rechten naar Inaië op goederen uit Nederland in te voeren die in Nederland zelf geproduceerd zijn evenals van goederen, die in den, vreemde vervaardigd, maar waarvan de inkomende rechten in Nederland bij den invoer be taald zijn4, werdt een commissie benoemd bestaande uit Maastricht, Eindhoven en Tilburg tot nadere voorbereiding. Ten laatste werd behandeld het voor stel tot wijziging der postwet, regelende het binnenlandsch verkeer, in overeen stemming met de internationale post- overeenkomsten. Dit zelfde punt werd ook reeds op de agenda geplaatst voor de in het vorig jaar te Roermond ge houden gecombineerde vergadering, doch werd als toen aangehouden, wegens afwezigheid van den voorsteller. Dit werd in beginsel aangenomen en aan Maastricht, den voorsteller, opge dragen een nader omschreven voorstel in te dienen. Waalwijk, 7 Sept. 1912. Koopt niet In den vreemde, wat gij iu Waalwijk even goed eueven goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Teekenschool. Door de teekenschool-commissie is de volgende circulaire verzonden Bij deze nemen wij beleefd de vrijheid, het volgende onder Uwe welwillende aandacht te brengen. Opnieuw is de tijd aangebroken, dat belanghebbenden zich kunnen aanmelden als leerlingen der Gemeentelijke Teeken school alhier. Vooraf een woord tot opwekking van belangstelling. In verhouding tot het groot getal aankomende vaklieden van Waalwijk en omgeving, volgden slechts zeer weinigen de lessen aan deze zoo nuttige inrichting. De voornaamste reden daarvan is wel. dat het groote publiek niet voldoende overtuigd is, van de noodzakelijkheid van het teekenonderwijs voor alle am bachtslieden. Voor den timmerman, met selaar, metaalbewerker, schilder, schoen maker, kleermakers, tuinier kortom voor allen, bij wien het weergeven van vormen of het versieren een onderdeel is van hun. vak, is dat onderwijs onontbeerlijk. Nadat de toekomstige ambachtsman de lagere school heeft doorloopen, kan pas een begin gemaakt worden met de bestudeering van het door hem gekozen beroep- Bij gebrek aan eene ambachts school, is de meest geschikte plaats voor de praktische opleiding in het vak, de werkplaats. Om de praktijk van een vak volkomen machtig te worden is eene goede voorbereiding noodzakelijk en hiervoor biedt de werkplaats geen gele- legenheid. De Teekenschool is daarvoor de meest geschikte plaats. Het leerplan toch is geheel gericht op en de vele beschikbare leermiddelen ontleend aan de verschillende ambachten, terwijl bo vendien de leeraren, zooveel mogelijk in verband met ieder vak afzonderlijk, onophoudelijk met hunne leerlingen kun nen bezig ztjn. Zooals bijgaande aankondiging ver meldt, is de school ook toegankelijk voor vrouwelijke leerlingen, want voor hen, is onderwijs in het teekenen even nood zakelijk als voor de mannelijke. Hoe weinig goede schoenstlksters bijvoorbeeld zijn er en hoe groot zou dat aantal kunnen zijn bij een betere voorbereiding. Als men nagaat welke fouten het werk der minder goede aankleeft, dan zal men tot de ontdekking komen, dat deze fouten altijd dezelfde zijn, namelijk die, welke een gevolg zijn van een onvoldoende oefening van oog en hand of geringe mate van ontwikkeling van het schoon heidsgevoel. Die fouten bestaan meeren- deels uit het gebrekkig toepassen van rechte, gebogen en evenwijdige lijnen, meetkundig en meer vrij ornament, het op een zoodanige wijze aaneen-bevesti- gen van patroon-onderdeelen, dat een geheel andere vorm ontstaat, daD die oorspronkelijk door den coupeur bedoelde Hetgeen wij hiervoor aanhaalden van schoenstlksters is nagenoeg evenzeer van toepassing op naaisters, modisten e. d. Die fouten zijn, hetzij dan niet geheel, toch voor een zeer groot deel te voor komen, door een voldoende oog- en handoefening, bestudeering van eenvou dig ornament en kleurenleer. Ook hiervoor biedt de werkplaats geen geschikte gelegenheid en is evenzeer de Teekenschool de aangewezen plaats. Het resultaat van een goede voorbe reiding zal zijn, een groot aantal bekwame gezellen, zoowel mannelijke als vrouwe lijke, volkomen voor hun vak berekend. Dit zal den werkgevers en werknemers tot voordeel strekken en in het belang zijn van iedere onderneming. In verband met het bovenstaande ne men wij de vrijheid U beleefd te ver zoeken, de aan Uwe inrichting werkzaam zijnde aankomende arbeiders en arbeid sters te wijzen op het groote nut v?u het teekenonderwijs, hen aan te sporen tot het volgen der lessen en het daar heen te willen leiden, dat zij in de ge legenheid worden gesteld die lessen te volgen en tijdig in de school aanwezig te zijn. Mogen wij U tenslotte verzoeken bij gaande aankondiging in Uwe werkplaats te doen aanplakken. Zoover noodig teekenen wij hierbij nog aan, dat ter bevordering eener goede orde, de vrouwelijke leerlingen een kwar tier voor het eindigen der lessen dc school zullen verlaten. Zooals uit bovenstaande circulaire blijkt, wordt er nogmaals op gewezen dat de teekenschool ook voor vrouwelijke leerlingen toegankelijk is. Naaisters en stiksters hebben, even zeer als de toekomstige werklieden het teekenen noodig, het juist en smaakvol aanbrengen van versieringen op kleederen is voor onze costume-naalster van 't grootste belang en dit zal ten zeerste door het teekenen in de hand worden gewerkt. Nu aan het schoenvak steeds hoogere eischen gesteld worden, is het ook vooral de stikster die opleiding noodig heeft. Immers heeft zij een geoefend oog en kent zij de grondbeginselen van het teekenen, dan zal ze met veel grootere gemakkelijkheid eu juistheid het fijnste werk kunnen stikken. Wij hopen dat velen van het onder wijs zullen profiteeren. Waalwijk heeft altijd aan de spits gestaan van het fijn werk. Dat iedereen er het zijne toe bij brengt dat dit zoo blijft, daarenboven zal men er zelf de beste vruchten van plukken. De patroons zullen zeker hun personeel wel in de gelegenheid stellen om van dit onderwijs, dat van zoo'n groot nut is, te profiteeren. Politie. De nieuw-benoemde agent van politie Duijster is gisteren in dienst getreden. De agent van politie M. Didden is gisteren voor 't kantongerecht alhier be- ëedigd als onbezoldigd-rijksveldwachter. N. O. G. Zondag 22 September a s. zal de af- deeling Waalwijk van het N. O. G. des namiddags te drie uur een vergadering houden in „Musis Sacrum" te Waalwijk. De Katholieke Illustratie4 van deze week bevat de volgende PLATEN Rector M. A. Thompson. Kijkjes van de tentoonstelling te Bergen op Zoom (4). Koninginnedag te Apel doorn (2). Een orgineele paardentram. In het retraitenhuis te Seppe. Het Nij- meegsch >Heidelberger Schloss4 door den storm vernield. In de bergen (2) Pottenkijkers. Het kuikentje. Goeden- morgen Aan den maaltijd. Vijf-en twintig-jaren. De R. K. kerk te Lochem. Rooinsche kunst op Roomsche instituten (2). Het derde eeuwfeest van dp droog making van Beemster (2). H. S;M. de Koningin op de landbouwtentoonstelling te Leeuwarden. De Koningin (ftè Apel doorn. Toer door Noord-Brabant. A. s. Zondag heeft, zooals men weet, de door >Het Rijwiel4 uitgeschreven toer door Noord-Brabant plaats. In het eere comité hebben zitting de burgemeesters van de voornaamste gemeenten, die ge passeerd worden, dus ook onze burge meester. De ministerleele toestemming Is thans verkregen. Er zijn niet minder dan 186 inschrijvingen, o.a. 40 professionals en onafhankelijken en 120 nieuweliogeD. Bij de laatsten zien we o.a. ingeschre ven J. Kogels uit Waalwijk (thans woon- De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Langstraatsclie Conrait,

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9