timmer 74 Donderdag 12 September 1912 35e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksclie Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. UT Zijn laatste wensch. Dit nummer bestaat 2198 uit TWEE bladen. DE OORLOG. FEUILLETON. Binnenland. 'LAAT UW ZEEP SüfiLISHT De besliste zuiverheid, van Stinlig* maakt ze vod fijne kant en fijn linnen det uitsluitend betrouw= bare Zeep, Balkan-Staten. Duitschland Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. iwijk. Zij die zich thans voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum noö; verschijnende nummers GRATIS. De Echo van het Zuiden, WaalwUhsche Laigstraatsehc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per post door bet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stokkengelden ena., franco te zenden aan Uitgever, den UITGAVE: Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. f jvna De stand der vredesonderhandelingen. Tegenover de telkens terugkeerende berichten, dat de besprekingen van Itali aansche en Turksche persoonlijkheden iu Zwitserland reeds tot een resultaat hebben geleid, hetwelk de inleiding van vredesonderhandelingen tusschen de beide regeeringen zou veroorloven, wordt in Italiaansche regeeringskringen uitdrukke lijk geconstateerd, dat zulk een resul- Van »DE EUHO VAN HET ZUIDEN." Roman uit 't Fransch. 24.)' Zij weende nu niet meer. Met een snelle beweging greep zij weer naar den mantel, dien haar voogd haar zooeven uit de handen geno men had. O, het is nu te laat; zeide la Teillais. De tijd is nu verstreken. En uw trein uw vertrek naar Bonlognè Hij maakte een onverschillig gebaar. Bekommer u daar maar niet om. Ik kan een anderen dag gaan, of ik ga niet. Die reis was geene verplichting. Hij dacht een oogenblik na. Een diepe plooi was in zijn voorhoofd. Ge dient nu wel hier te blijven, zeide hij Wacht hier een oogenblik. Ik zal de noodige schikkingen nemen. Maar toen hij naar de deur ging, riep Syl- vette hem terng, Oom, zeide zij, het is eeuevertrouwelijk heid. die ik u heb gedaau, ge moogt aan nie mand er iets van zeggen,zelfs niet aan pleeg moeder, hoort ge Waarom V Ik moet toch, als ge wenscht dat... Ik wensch voor het oogenblik slechts een dingdat ge mijn woorden van dezen avond Vergeet, al mijne woorden, en dat er over een huwelijk van mij niet meer gedacht wordt. Pleegmoeder treurt, wanhopig om Marcel Bre- mentier. Het is nu tcch niet het geschikte oogenblik om bij haar met een ander aan te komeD. Later zullen wij eens terugkomen op hetgeen ik u daarstraks gezegd heb. Ge kunt toch wel een geheim bewaren voor... een maand, bijvoorbeeld? Eone maand dat is toch taat niet alleen nog niet is bereikt doch zelfs niet binnen eenigermate aan te geven termijn verwacht kan worden, daar met betrekking tot de beginselkwestie de sou- vereiniteit van Lybie, nog geenerlei over eenkomst bestaat. Men vergeet overigens in het buitenland, zoo verzekeren gezag hebbende Italiaansche persoonlijkheden, dat de Italiaansche regeering geen op dracht voor de Zwitsersche besprekingen heeft gegeven, dat deze van zuiver par ticulieren aard en zonder invloed op het voeren van den oorlog zijn. Zonder de ze geningen van een eventueel te sluiten vre de te miskennen vervolgt Italië zijn weg alsof het tot stand komen van den vrede geheel buiten het bereik van een bereken bare mogelijkheid lag. De reorganisatie van het militaire commando in Tripolitanië en Cyrenal- ca en andere beschikkingen voor den op- marsch naar het binnenland, doen duide lijk zien dat Italië er niet op rekent door Turksche consessies zijn taak tot defini tieve bezetting van het geannexeerde land verlicht te zullen zien. Hoelang de thans nog aan de Tunesische en Egypti sche grenzen ondanks de vermeerderde moeilijkheden voortgezette toevoer van geld, munitie en voedingmiddelen voor de Turksch-Arabische strijdkrachten in Ly- bië hun tegenstand op groote schaaltegen Italië zal doen voortduren, is echter een andere vraag. Intusschen bemerkt Italië met genoegdoening dat dagelijks meerde re Arabieren en hun gezinnen uit het bin nenland van Tripolitanië bij de Italiaan sche voorposten aankomen en om opname in de Italiaansche zone verzoeken. De oorlogzuchtige stemming in Servië stijgt met den dag en aandachtige toe schouwers in de Servische^hoofdstad mee- nen_aan den vooravond van gewichtige gebeurtenissen te staan. Men acht het niet onmogelijk, dat de regeering haar geluk met een oorlog zal willen beproe ven. Dat zij in ieder geval met alle gcbeur- lijkheden rekening houdt, blijkt wei daar uit, dat zij tot half September den uit voer van graan en vleesch heeft verbo- niet InDg. Nu het zij zoo, gaf hij toe, Ik zal eene maand lang zwijgen. Bovendien ge gaat toch ook naar Villers... Binnen acht dagen. En ik veronderstel dat die jongeling niet te Villers zal verschijnen... Neen, neen, dat zal hy niet doen, ver zekerde Sylvette. Dan is het afgesproken, Ik zal wachten. Weldra kon de voogd zyne kleindochter naar hare kamer geleiden, die men voor haar had gereed gemaakt. Ik hoop, zeide hij, dat het u aan niets ontbreken zal, Met deze bel kunt ge de keu kenmeid roepen. En zooals ge ziet, is er hier in de toiletkamer, vlak bij u een bed opgesla gen voor Marie Joséphe... Wel te rusten kindl O, ik zal hier zeker heerlijk slapen DaDk u wel, oom 1 Wat een verrukkelijk lieve ka mer, zooals heel ,t overige van ,t huis hetzij er op volgen, met een blik op ,t boudoir, dat aan de slaapkamer grensde. Dit was de kamer mijner moeder, Sylvette. Ik dacht dat ge zelf die bewoondet?... Ik heb u toch niet verjaagd. Weineen Ik heb altoos de kamer van mijn vader bewoond, ginds aan de andere zij de van dit boudoir. Zij lachte. Geene ontroering dempte nu meer de helderheid van hare zilveren stem. Hare oogen hadden weer den vroolijken glans terug. Zij scheen zelfs de woorden vergeten te zijn, die zij wilde dat la Teillais zich met meer zou herinneren. De kamer van uw vader Maar, dan zet ten wij bet spelleken voort. Welk spelleken? Wel hot spelleken van getrouwd te zijn immers... En tegelyk, met een voortreffelyk gespeelde deftigheid, die tevens iets gemoedelijks had, wenschte zy Wel te rosten manlief 1 En aij reikte hem haar voorhoofd tot een kus. Slaap wel, Sylvette, antwoordde la Teil lais, met een poging tot glimlachen. Dat moet ge nu niet zeggen, oom Ge moet zeggen Slaap wel, vrouwken Slaap wel, vrouwken I herhaalde de goe den. De oogst «van dit jaar geeft tot dien maatregel geen aanleiding. Boven dien heeft het ministerie van oorlog een onderzoek laten instellen naar het aantal en de hoedanigheid van de in geval van oorlog beschikbare paarden. Vele reser visten zijn onder de wapenen geroepen. Men verwacht de bijeenroeping in bui tengewone zitting van de Skoepsjtina. Het geloof aan een geheim verbond tusschen Servië en Bulgarije wint hoe langer hoe meer veld. Het heet, dat ook het Bulgaarsche Sobranje in buitenge wone zitting bijeengeroepen zal worden. In Russische kringen verwacht men het uitbreken van een Servisch-Bulgaarsch- Turkschen oorlog binnen enkele weken. Bulgarije zou bezig zijn 375.000 man troepen te mobiiiseeren. De Bulgaarsche regeering werkt ove rigens aan een hervormingsplan voor Macedonië, waarin een gouverneur-gene raal, een provinciale regeering en eigen gendarmerie voor deze Turksche pro vincie worden verlangd. Het program zal aan de groote mogendheden worden voorgelegd. De sociaal-democratische Rijksdag fractie heeft zich, met het oog op de passieve houding der regeering tegenover de vleeschduurte met het volgende ver zoekschrift tot den Rijkskanselier Von Bethmann-Hollweg gewend: »De sociaal democratische Rijksdagafgevaardigden verzoeken uwe Excellentie, dat krachtige maatregelen genomen zullen worden, ten einde het steeds duurder worden der levensmiddelen tegen te gaan. De toestand dat wordt algemeen erkend is thans zoo hachelijk als nooit te voren- In de kringen der arbeiders, der ambtenaren en van den middenstand heerschen een opwinding en verbittering, die door de wetgevende factoren niet achteloos voorbij gegaan kunnen worden. Daar de kwellende duurte niet alleen sedert jaren voortdurend wederkeert, maar telkens een scherper karakter aan neemt, kan men het niet langer een voorbijgaand verschijnsel noemen. Meer en meer dringt zich derhalve de nood zakelijkheid op, om de wettelijke bepa lingen ter zijde te stellen, onder wier werking de belangen en de gezondheid de voogd, zacht en gehoorzaam. En gedurende een enkel, heel kort oogenblik, terwijl bij hare hand in de zyne hield, kon hy zich dwaselijk verbeelden dat het geen spelle ken wasdat Sylvette werkelijk was zyn «vrouw- ken en dat zij altijd zoo by hem blyven zou dat hij haar zou mogen bewaren aan zijn hart. Na maar gauw de oogen toe, zeide hy. Al die ontroeringen zijn niet goed vooru. Uw voorhoofd gloeit en uwe handen zijn koud... D« uwe ook merkte zij op. La Teillais staarde een oogenblik naar de deur die zich achter het meisje gesloten bad daarop ging hij naar beneden en den hof in, waar hij, al sigaretten rookend, langzaam heen en weer wandelde in de stille rozengenrige luAt. En zwaar gingen zijn gedsohteD. Was het mogelijk dat hy voor dit kind, dat hem behandelde als een goeden grijsaard en hem in 't vertrouwen nam als een ouden oom Was ,t mogelijk dat bij voor dit kind eene andere genegenheid gevoelde, dan de bescher mende en zeer kiesche teerierheid van een zeer grooten neef ol broeder? Was dit ongerijmde, dit ongeloofelijke mogelijk. Ja, het was niet alleen mogelijk maar het was ook waar. Lang had hij het ziohzelf niet willen bekennen. Hij had het geloochend voor zichzelven. Dien eigen morgen nog weigerde hij den naam van liefde aan de jaloersche be klemming, die hij toeschreef aan zijnen trots, aan zijne mannelijke ydelheid. Toen hij ver nam dat Sylvie Marcel Brèmontier had afge wezen, was zijn eerste indruk geweest van eene blijdschap, eene verlichting, welke hy zelf niet zou hebben kunnen verklaren. Toen was Sylvette by hem gekomen, ongenoodigd, on verwachts. Hij had haar gezien in zijn eigen huis, in dat, kader, waarin hij haar reeds bad gedroomd. En zij had zich een spel er van gemaakt, eene illusie, die tot dusver niets dan zuivere illuBie gebleven was, in zekereD zin te maken tot eene taBtbare werkelijkheid. Voor haar een spelmaar voor hem, sedert hij wist dat zij Marcel Brómontier slechts afge wezen had uit liefde voor een ander. welk een marteling Want hij kon het voor zichzeive nu niet langer loochenen. Hy beminde de dochter van zijn vriend Ga briel, En hij voelde dat hij thans beminde des volks geschaad worden. Met het oog hierop schijnt het zeer gewenscht le. de invoerrechten op levensmidde len, in het bijzonder op vee en vleesch op te heffen 2e. de grenzen open te stellen voor den invoer van vee 3e. de invoerrechten op veevoeder op te heffen. Voor alles is het echter noodig zoo spoedig mogelijk de grenzen open te stellen voor den invoer van versch en geconserveerd vleesch, daar hierdoor de nood binnen den kortst mogelijken tijd gelenigd kan worden. Ten einde de voor gestelde wettelijke maatregelen zoo spoe dig mogelijk te kunnen invoeren, ver zoeken wij Uwe Excellentie den Rijksdag bijeen te roepen Tentoonstelling Bergtnopzoom. Ter gelegenheid van de sluiting der Tentoonstelling werd door de exposanten het hoofd-comité een huldeblijk aange boden. Elk comité-lid ontving een album met foto's der verschillende gebouwen en kiekjes op het terrein. Aan den heer Verlinden, algemeen secretaris, die het initiatief dezer ten toonstelling nam en wist te doen uit voeren, werd een prachtige hors d'oeuvre- schaal op zilveren voet, benevens twee- kristallen bloemvazen op zilveren voet, met inscriptie, aangeboden. Bovendien ontving hij als souvenir eene keurige gouden draagmedaille. In de koepelzaal had eene enthousiaste huldiging plaats. Door den voortdureuden hevigen re gen konden Zondag verschillende ver makelijkheden niet doorgaan ook het vuurwerk moest worden afgelast. Het bloemencorso en de wedstrijden voor automobielen hadden niettemin succes en trokken veel belangstelling. De versierde bespanningen der artillerie werden luide toegejuicht. Dr. A. Kuypcr. Naar de Standaard meldt,'heeft dr. A Kuyper, lid van de Tweede Kamer voor het district Ommen, gisteren zijn ontslag als zoodanig genomen wegens met een niouw hartzooals hij zeker nooit de scbooae markiezin Calini had bemind zooals hij nooit tevoren nog een andere vrouw bemind had. üe phrase klonk afgezaagd maar voor den patient, dien het betreft, beeft zij de eeuwige nieuwheid. En nu had hy beloofd zich te zullen beijve ren voor het geluk vac een ander Sylvette te zullen geven aan den man, dien zij gekozen had indien namelijk die gelukkige man zich deze keus wel verkoos te laten welgevallen. Hy bad het beloofd I Hij zou ook zijne belofte wel houden. Maar het scheen hem of hij zich verplicht had, zich het hart te laten uitrukken, zonder te schreeuwen. Ah dacht hij als ik haar voogd maar niet was haar goede voogd de man dien zij beschouwt als niet mee te rekenen, omdat zij hem altoos heeft aangezien als een achtens- waardigen beschermer, een tweede vader, een tijdgenoot van haar eigen vader immerB 1... Wut zou ik hot dan nog dapper tegen de jon gelingen opnemen tegen dien ongelukkigen Brómontier— en zelfs tegen dien grotesken la Vertpiliere Voor andere jonge meisjes was hij een zeer verleidelijk man, in de volle kracht van zijn leven, in den vollen bloei van zijne persoon lijkheid. Hij was bovendien de man niet met eene schitterende loopbaan en de man van een groot fortuin Wat al lieve en jonge oogen hadden hem gevleid en gelokt En hy zelf had ook nooit aan de aantrekkelijkheid van zijn persoon en zijn geest getwijfeld. Heel op recht, met volmaakte rondborstigheid, zeide hij tot zichzeive, dat het hem gemakkelyk zou vallen, zich door elk jong meisje te doen be minnen. Maar door Sylvette Bij Sylvette bon hij zelfs niet sens beproeven zonder onherstelbaar de verboading tusschen voogd en pleegdochter te verbreken. Liet hij tegenover haar het gei ngate doorschemeren van het gevoel dat hij thans onder een vader lijke genegenheid verborg dan liep bij gevaar zich in hare oogen voor altijd verfoeielijk en belachelijk te maken. Want zy althans kon in hem bezwaarlijk anders zien dan een Bartolo bespottelyker en weerzinwekkender ge dachtenis toenemende verzwakking van zijn gehoor. Aan den voorzitter van de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging in het district heeft hij hiervan mededeeling gedaan in een schrijven, waaraan wij het volgende ontleenen Vooral nu beide artsen mij verzekerd hebben, dat de inspanning, die het luis teren met een gebrekkig gehoor kost, dit gehoor gaandeweg kan verslechteren, voel ik mij physiek onbekwaam om mijn mandaat ook maar eeniger mate naar eisch te blijven waarnemenen dit te meer bij het terugdenken aan het lot dat mijn vader trof, die op mijn leeftijd ten slotte stokdoof werd, en zich van allen omgang en verkeer zag uitgesloten. Van achteren bezien, gevoel ik zelfs, dat ik beter had gedaan, in 1909 het mandaat niet aan te nemen, daar ik van allen afdeelings- en commissioralen ar beid door mijn gehoor yltgesloten, slechts op zeer gebrekkige wijze aan den arbeid der Kamer kon deelnemen, en bij de openbare beraadslaging, zoodra de de batten eeu eenigszins acuut karakter aannamen, mij geheel buiten staat ge voelde ze te volgen of er aan deel te nemen. L. Smit en Cos jongste sleepreis. Voor eenige dagen is een groot drij vend dok, met een hefvermogen van 25000 ton, van Barrow vertrokken naar Montreal, gesleept door twee Neder- landscbe sleepbooten, de >Zwarte Zee* eD de »Roode Zee* van de reederij Smit en Co. te Rotterdam. >A1 hadden de assuradeurs.* schrijft de »Times«, gaarne zoo'n belangrijk werk in handen van een Engelsche maatschappij gezien, het is billijk te zeg gen, dat de naam van de Nederland- sche firma Smit en Co. te Rotterdam, de eigenaars van die sleepbooten, veel vertrouwen inboezemt. Het waren deze twee sleepbooten, die in 1910 een iets kleiner dok veilig in Rio de Janeiro brachten, De >Roode Zee*' sleepte, samen met de >Oceaan«, in 1908 een dok naar Callao, en de »Roode Zee* bracht in 1909 ook veilig en wel een graanzuiger, te Barrow gebouwd, naar Montreal. De reis gaat nu over de Azoren en zal vermoedelijk ten minste een maand duren. Het dok is voor ongeveer 200,000 DaareveD, toen by, in een jaloersche op welling, zich half verraden hud, toen was er waarlijk wel bij Sylvie de meest volslagen onwetendheid noodig geweest van eene liefde, welker mogelijkheid zelfs nooit in haar opge komen was... En eene verteedering bekroop hem by de berinnering aan de vertrouwelijkheid met welke het meisje op zyn schouder bad geleund, en zich gevleid bad in zyne armen, die haar beschermen en helpen zouden en hoe lief bare stem gefluisterd had, toen zy tot hem zeide, heel zacht Ik houd zooveel van u 1 Juist, dat is het 1 zeide hij bij zichzeive met eene woede, die bij nauwelijks verbijten kon. Van mij houdt zij veel maar den an deren bemint zijDaarin ligt het heele onder scheid Hij bleef nog lang heen en weer wandelen in den nacht, die koeler werd en in welken de geuren der rozen wegstierven tot hij eindelijk ter roste ging, beschroomd bijna om zich neer te leggen, zoo dicht bij de kamer waar Sylvette sliep. Mevr. Prévost had niet weinig versteld ge staan toen Sylvie, die zy goed en wel te Saint-Germain by Mev. Franoy waande, uit Versailles was gekomen in gezelschap van M. De la Teillais. Maar zonder zich aan deze verbazing veel te storen, had hel meisje hare pleegmoeder met bijzondere bartelykbeid omhelsd en was, onder voorwendsel van zich te gaan herkleeden, naar hare kamer gevlucht ten einde haren voogd het gansche geval te laten «ophelderen". La Teillais deed dan ook de lofwaardigste pogingen om de escapade van zyne pleegdoch ter, zoo niet op te helderen, dan ten minste te verontschuldigen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1