Nummer 76 Donderdag 19 September 1912 35e Jaargang. 5 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien. Eerste Blad. TROONREDE. Zijn laatste wensch. Beoorlog. Dit nmmer bestaat uit TWEE bladen. De opening der Sta- ten-Generaal. FEUILLETON. Binnenland. Frankrijk. Duitschland Japan. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Zij die zich thans voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nos verschijnende nummers GRATIS. De Echo van het Zuiden Waalwyksche en liaiigstraalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü-^ö. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eca., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Advbrtbntiën 1—-7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge coutracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Gistermiddag heeft wederom H.M. de koningin in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal de laatste in deze wetgevende periode geopend. Met den gebruikelijken, schitterenden en luisterrijken hofstaat begaf de konin gin zich van het koninklijk paleis naar de Ridderzaal, waar de opening der zitting plaats had en waar zij bij aankomst.door een commissie uit de beide Kamers werd ontvangen en naar den troon geleid. Hier las de koningin met haar heldere klankrijke stem de volgende De Troonrede, die gistermiddag door H. M. de Koningin werd uitgesproken, vermeldt dat onze betrekkingen met andere mogendheden van den meest vriendschappelijken aard bleven. De toestand van den landbouw is in al zijne vertakkingen gunstig ondanks de ernstige tegenspoeden die een tijdelijk karakter hebben gedragen. De Handel en Nijver heid bleven zich op bevredigende wijze ontwikkelen. Ook de scheepvaart is in niet onbelangrijke mate toegenomen, terwijl de resultaten van het reederijbedrijf eveneens gunstig mogen worden ge noemd. De uitkomsten van het visschers- bedrijf zijn over het algemeen minder onbevredigend dan een vorig jaar. Met dankbaarheid wordt vermeld dat de algemeene toestand in Indië in velerlei Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Roman uit 't Fransck. 26.) Sylvette maakte eene terugdeinzende bewe ging, waarin baar gansche wezen zich scheen te verstijven, maar hare oogen drukten miu- der verlegenheid dan verontwaardiging uit. Dadelijk, hevig, zonder antwoord tegeven aan Mevr. Prévost. die zij in de redeviel, wendde zij zich tot haren voogd Ah, dat ia schoon van u Ah, op u kan men wel vertrou wen 1... Ik dacht het wel, ik wist het welMaar toch, dat gij een geheim éénen dag bewarèn knnt, dat vind ik sterk! La Teillais was nog bleeker geworden dan te voren. Ik was van plan uw geheim te bewaren. Sylvie, antwoordde hij koel. Maar is mijne be zorgdheid heb ik een voorwendsel gebezigd om, zooder u te verraden, den naam ter sprake te brengeD, dien ge mij hebt toevertrouwd, en zoo ben ik er achter gekomen dat, die M.De la Vertpilière niet bestaat, ten minsteniet bij 't weten van uw pleegmoeder. M. De la Vertpilière bestaat inderdaad niet en heeft niet bestaan. Myn pleegmoeder heeft gelijk, verklaarde Sylvette met bestu deerde kalmte. Wilt ge dan zoo goed zijn mij eene ver- i klaring te geven La Teillais zag het meisje met een straifen blik aan. Wat moet uw voogd wel van u d3nken, kind? Dat ge hem voor den gek gehonden hebt uit louter baldadigheid, zooals ik daar juist tegen hem zegde... of dat ge met Blinkscbe streken omgaat, en dat Sylvie liet hare pleegmoeder niet verder opzicht reden tot tevredenheid geeft De West-Indische koloniën daarentegen zijn geteisterd door langdurige droogte waardoor inzonderheid de bevolking van de benedenwindsche eilanden van Cura- gao in zorgvolle omstandigheden ver keert. De Burgerlijke en Militaire lands dienaren zoowel hier te lande als in de Koloniën, blijven hun taak met lofwaar- digen ijver vervullen. Tengevolge van de sterke toeneming der Rijksmiddelen en inkomsten is de finantieele toestand voorhands niet on gunstig. Echter wordt voor de totstand koming van alle ingediende ontwerpen een duurzame versterking van middelen dringend noodzakelijk geacht, wegens de vele onvermijdelijke nieuwe uitgaven. Daaronder de uitvoering der sociale wetten en met het oog ook op de om standigheid dat onafgebroken op zoo'o sterke toeneming van inkomsten niet mag worden gerekend* Het rapport van de Staatscommissie over de grondwetsherziening heeft on verwijld een punt vau ernstige overwe ging uitgemaakt. De Regeeringsvoor- stellen zullen naar H. M. de Ko ningin zich vleit, nog in den loop van dit kalenderjaar de Kamer kunnen be reiken, zoodat gezegd kan worden dat gedurende deze zitting van de leden veel toewijding en krachtsinspanning ge vraagd zal worden. De Kamer zal op een zware proef worden gesteld omdat nog zooveel onafgedaan is gebleven. Men denke aan het ontwerp invaliditeits- en ouderdomsverzekering en het voorstel tot dekking der kosten daarvan. Ook het ontwerp Ziektewet zal alleszins alle aandacht blijven vragen. Aangekondigd worden voorstellen tot wettelijke regeling betreffende woon wagens en woonschepen, een regeling tot beperking van habitueele dronken schap en tot beteugeling van landlooperij. De bedoeling is dat spoedig te gemoet kan worden gezien het pensioensregeling- ontwerp voor gemeentelijke ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Een drietal ontwerpen, naar aanleiding van het rapport der ineenschakeliogscom- mlssie zijn gereed. Het voornemen is de departementen van Marine en Oorlog te vervangen door een departement van Defensie. spreken. Ja! Ik heb hem voor den gek gehouden. Ik had hem dwaselijk, zekere bekentenissen gedaan, van dingen die ik dacht en die ik voelde. En toen heeft hij zich ik weet niet wat voor onzinnigs in het hoofd gezet, en daar hij mij ondervraagd en gemarteld heeft, gaf ik eerste 't beste antwoord, om van hem af te komen. Dat heb ik gedaan, ja Zij lachte Een droog lachje, gestooten en zenuwachtig. La Vertpilière Wilt ge weten wie of wat La Vertpilière is Dat is 't dorp waar Maria- Joséphe geboren is. Zij vertelde mij er altijd van als een paradijs, zoodat ik, toen ik klein was, alle wonderlanden in mijne fantasie La Vertpilière noemde. Ik weet niet hoe, maar gisteren is die naam mij over de lippen geko men. En met welk oogmerk als ik vragen mag, hebt ge mij deze poets gespeeld? vroeg la Teillais, zonder toorn, kalm en als verstijfd in zijn stroeve houding. Met geen ander oogmerk dan mijzelf te vermaken en meteen om u te geven wat ge verdiendet. Want ik kende u 't recht niet toe om mij op zulk een toon te ondervragen. Zoo zoo Ge kendet mij 't recht niet toe Mev. Prévost haalde hare scbonders op. —Zij raaskalt, zegde zij. Ga naar uwe ka mer, meisje, dat is 't beste wat gy voor 't oogenbhk kant doen. Ik meende, Sylvie, hernam la Teillais. dat het vertrouwen waarvan nw vader mij ge- 't bewijs gaf en ook de zorg en de genegen- hied die ik getracht heb u te doen blijken, mij wel 't recht hadden gegeven om deze zeer ernstige kwestie van nwe toekomst, uw hu welijk, ter harte te nemen.Maar ik houd er niet van mij op te dringen en ge kant er das verzekerd van zijn. dat ik mij voortaan met nw leven niet meer bamoeien zal, dan mij strikte- lijk wordt voorgeschreven door de verplich ting die ik aanvaardde toen ik uw voogd werd. Sylvie's oogen stonden vol tranen en hare lippen trilden. Maar toch gaf zij met een kort hoofdknikje ten antwoord Daar zult ge goed aan doen. Ed toen eensklaps verstopte zij zich de Ten slotte wordt een ontwerp tot voorloopige regeling in zake electriciteits- voorziening, tot kanaliseering van de Maas, alsmede ten behoeve van afvoer te water der kolenmijn-producten in Limburg en eindelijk tot geleidelijke op heffing der in Indië op hoog gezag in gevoerde koffiecultuur, aangekondigd. Nadat de koningin de lezing van het staatsstuk voltooid had, rees de kreet >Leve de Koningin uit de vergadering op en verliet Hare Majesteit met hetzelfde uitgeleide de zaal om met haar hofstaat naar het paleis terug te keeren, levendig toegejuicht door een zeer warme en zeer sympathieke betooging voor de koningin. De vredesonderhandelingen. De correspondent van de Temps te Genève deelt mede, dat in Zwitserland heusche vredesonderhandelingen tus- schen Italië en Turkije zijn gevoerd en dat Naby bty, namens Turkije het vol gende plan zou hebben ontwikkeld Turkije aanvaardt het voldongen feit, mits Italië de formeele erkenning van de annexatie van Lybië niet eischt. Turkije verplicht zich de Turksche troepen terug te trekken, maar verlangt een haven aan een der uiterste grenzen van Lybië voor zijn verbinding met het achterland. De grens der Italiaausche zóne en haar uitbreiding naar het achterland toe zou den later vastgesteld worden. De geestelijke band tusschen de Mo- hammedaansche bewoners van Tripoli- tanië en den sultan zou blijven bestaan. Italië zou aan den vertegenwoordiger van den sultan een positie geven, waar mede de openbare meening in Turkije zich zou kunnen vereenigen. Italië zou ora zich van de neutraliteit van de Arabische sjeiks te verzekeren, hun een aanzienlijke schatting betalen, met nauwkeurige aanwijzing van de gods dienstige of philantropische doeleinden, waarvoor deze besteed zou worden. Turkije zou van de Italiaansche regee ring den afstand vorderen van eenige punten aan de Roode Zee als vergoeding voor het verlies van Tripolitanië. Italië zou zich verbinden een jaar- lijksche som uit de iukomsten uit Lybië te betalen aan de >OttomaanscheSchuld«, daar de mogendheden de schuldelsche- ressen zijn van de »OttomaanscheSchuld«. Toen de onderhandelingen aan dit punt genaderd waren, deed een Fransch financier van Turksche afkomst het voor stel, dat onderhandelingen zouden wor den gevoerd over een leening van 500 a 600 millioen, die Italië indirect aan Turkije zou toestaan, gewaarborgd door de verlenging van de regie en de doua nen te Smyrna ot door een andereu so lden waarborg. Volgens den correspondent van de Temps zou Turkije deze grondslagen voor den vrede aannemen en zou Italië zich niet verzetten tegen het voorstel omtrent de haven in Lybië. De kwestie van de leening vormt echter nog een hoofdpunt van de besprekingen. I II I ooren en riep kregel, op den toon van een bedorven kind En na verzoek ik met vrede te worden gelaten en van huwelijken niets meer te hoo- ren, noch van jongelingen, noch van den hee- len rommel Ik heb er genoeg van, ik ben het beu Veel liever trouw ik nooit' Hiermede nam zy de vlocht cuar bare ka mer. Mev Prévost zag la Teillais eens aan. Wel? vroeg zij. Wel voor mij is de zaak zoo klaar als de zon. Jawel, gisteren, om aan mijn verhoor te ontsnappen, heeft zij mij een naam naar het hoofd gegooid, den eersten den beBten die haar voor den mond kwam, maar die toevallge naam, dit denkbeeldig personage, dat zij La Vertpilière noemt, verbergt iemand van beslis te werkelijkheid, iemand op wien zij verliefd is. En ik meen wel te kannen raden wien. Nu wie dan vroeg Mev. Prévost. Riviére. En toen de oude dame ongeloovig het boofd schudde liet hij er op volgen O, ik beu or zeker vau. Eu ge zult u herinneren dat dit vermoeden r6eds vroeger in mij is opgerezen, Maar die Riviére geeft niets om Sylvie. Men kan zelfs niet beweren dat hy baar bet hof maakt. En by verzekert aan ieder die het booren wil, dat hy van alle maatschappelijke instellingen het huwelijk de meest mislukte vindt. Praatjes! Zulke babbelaars ziet men juist het eerst toehappen, als er niets vun hunne gading is. Bovendien, Sylvie heeft mij bekend dat zjj nog niet zeker was van wederliefde. Maar alles, wat zy mij van dien fabelachtigen Vertpilière gezegd heeft, kan ook op Riviére slaan. En wie kon beter dan Riviére de aandacht trekken van Sylvie, ouder een hoop schaapskoppen de een al onbedui dender en banaler dan (le ander? Hy is knap van uiterlijk, voorkomend en geestig. Hij praat voor zes en hij is op zyne manier eene be roemdheid. Hij is 't, herhaal ik u 1 Ik ben er er nu absoluut zeker van 1 En Sylvie zal wel voor lief moeten nemen dat wy achter de waarheid komen u en ik. Zjj vergist zich deerlijk, als zij denkt dat wij baar verder zoo maar ongemoeid zullen laten Het is opgevallen, dat de *Temps« en het >Journal des Débats* zich in den zelfden geest hebben uitgelaten over de Frausche vlootsamentrekking in de Mid- dellandsche Zee beide bladen brachten Italië onder het oog, dat het zich inden vervolge met Engeland en Frankrijk in de Middellandsche Zee zou hebben te verstaan en dat het in dit geval van de versterking der Fransche zeemacht in die zee geen nadeel zou ondervinden In geval van oorlog zou Italië maar moeten zien, hoe het zijn plichten als mogendheid van het Drievoudig Verbond te land met zijn vriendschappelijke be trekkingen tot de Drievoudige Entente in de Middellandsche Zee in overeen stemming kon brengen. De Berlijnsche correspondent van de «Frankfurter Zeltung>, die vaak een houding aanneemt, of hij zijn oor aan hooge deuren te luisteren heeft gelegd, is van meening, dat Italië zich door de nauwelijks verbloemde bedreigingen van bedoelde Fransche bladen niet bang zal laten maken. Overigens, zegt hij, wordt de waarde van de Italiaansche vloot bij ons belangrijk hooger geschat dan door beide bladen geschiedt, die bij de hooge Hij sprak met koortsachtige gejaagdheid. Mev. Prévost had hem aangehoord zonder hom in de rede te vallen. Zij scheen over iets te peinzen. Hoor eens, zegde zij, zich op hare plaats zettende bij het venster, waar haar blik kon doordringen in de groene perspectieven van het park, hoor eens, vriend Ik zal heel rond met u zyn. Jo, ik geef u toe dat ik my bedro gen heb en dat u das mijne meeningen en raad gevingen wel kunt beschouwen als van nnl en geener waarde. Maar toch,geloof mij, beeldt u niet in om Sylvie te ondervragen en verlang van my niet dat ik dit zal doen. Het zou nut teloos zijn. Vooreerst weet ge heel goed dat zij niet meer antwoordt dan zij wil... La Teillais wilde protesteeren, maar de dame liet hem niet aan het woord komeD. Ik ken het kind beter dan gij, mijn beste Frangois Zij zal zich niet voor de tweede maal 'in het verhoor laten nemen en zy zal u niets zeggen, als zij besloten is te zwijgen. Zij is zenuwachtig, maar dat zijt ge zelf ook, mijn waorde, ja Uwe tnsscbenkomst zou tot niets anders leiden dan eene woordenwisseling, een twist en ten slotte misschien een vervreem ding. XX. Het zou mij zeer verwonderen, zooging Mev. Prévost voort als Sylvette haar hart gezet gehad op dien Riviére. Maar gesteld nu eens dat het zoo is, wat maakt bet dan voor ons nit, of wij eenige dagen vroeger of later op dit pnnt zekerheid verkrijgen Gij zijt toch niet bang dat Revière met het plan omgaat om haar per automobiel te schaken?... waar by trouwens veel te geblaseerd en te vadsig toe is... Bovendien, wij vertrekken aanstaanden Vrijdag. Als dns Sylvette en hij elkaar niet meer ontmoeten, niet voor den volgenden winter misschien wat dan?... Uwe pleeg dochter heeft zich erg aan u bezondigd- Zij heeft vergeten dat ge recht hebt op haren eer bied niet alleen, maar ook op hare erkente lijkheid. Ik zal haar eens behoorlijk onder handen nemeH om baar het bespotteijke van haar gedrag duidelijk te maken. Maar ik zou liever op het oogenblik de kwestie zelf laten vlucht van hun politieke gedachten totaal schijnen te vergeten, dat Frankrijk ook landgrenzen heeft. Het is in het oog vallend, dat de Fransche bladen dien ultdagenden toon éérst zijn begonnen aan te slaan, sedert het bezoek van minister president Poincaré aan Rusland. Zaterdagmiddag, zoo wordt uit Cux- haven gemeld, is de torpedoboot >G. 171die aan de herfstmanoeuvres in de Noordzee deelneemt, door het linieschip >Zahringen« bij een poging om door de linie ie breken geramd en een kwartier later in 30 meter diep water gezonken. Het ongeluk had plaats ten zuidwesten van Helgoland. De verongelukte torpedoboot had 82 man aan boord, die allen te water ge raakten. Drie hunner werden door de aanvaring ernstig gekwetst en een hun ner overleed spoedig na zijn redding. Verder zijn acht opvarenden niet gered kunnen worden. De torpedobootflottllje, waartoe de verongelukte boot behoorde, is met de vlaggen halfstok naar YVilhelmshafen teruggekeerd. De keizer is telegrafisch van het ongeval op de hoogte gebracht. Men doet pogingen om de gezonken boot te lichten. De zelfmoord van generaal Nogi geeft een kijk op de nog eigenaardige, bar- baarsche toestanden in sommige opzich ten daar te lande. In zijn testament schrijft hij dat de keizer nu zijne diensten toch niet meer noodig heeft en hij ook na den dood met den keizer vereenigd wil blijven. Hoewel verschillende rijksgrooten dat zelfde voorbeeld volgden of reeds ge geven haddeD vindt deze moord ook in 't moderne Japan geen algemeenen bij val. Van tal van zijden wordt dit ten zeerste afgekeurd. ..MIJII» 'I II. I. l'HMJ.J1 Beperking der Bier ver loven. Op het verzoekschrift vas het Lim- burgsch Kruisverbond en den Limburg- rusten en een nader onderzoek tot eene betere gelegenheid uitstellen. Te Villers, wanDeer wy in de landelijke kalmte rustig bij elkaar zitten, zal zich zulk eene gelegenheid wel voordoen, eu ik zal dan boter inde geheimen van dit wilde zielte kunnen doordringen. Denkt ge zelf ook niet, dat ik met takt en geduld meer gedaan zal krygen, dan door na de ruiten iB te slaan? La Teillais maakte een half onverschillig, half mistroostig gebaar. Doe wat nw moederlijk hart n voor schrijft. waarde vriendin, zegde bij. Ik laat het alles aao u over. Dit kind grieft en be zwaart mij. Ge begrijpt haar ongetwijfeld beter dan ik. De hemel weet dan ik veel voor haar overbad 1 Maar zij ontsnapt mij. Aan u vertrouw ik haar dus toe, nog blinder, nog vollediger dan te voren. Alleen, als zij met Riviére trouwen wil, dan zal zij hare meerderjarigheid dienen af te wachten. Nooit zal ik myne toe stemming geven tot haar huwelijk met een man wiens karakter ik veracht en wiens be ginselen zoo hij er heeft ik verderfelijk vind Ge hebt volkomen gelijk... Ongelukkig zal er om uw toestemming niet gevraagd worden. Wees daar maar zeker van! De la Teillais kwam eerst eenige dagen later in de rue Alfred de Vigny terng op den avond voor het vertrek der beide dames naar Villers. Mev. Prévost had hem te dineeren gevraagd. Sylvie richtte tot hem, in tegenwoordigheid van hare pleegmoeder eenige zeer nederige maar iewat vage verschooningen en deed yerder al haar best om den onden hartelijken toon weder aan te slaan, die door het gebeurde merkbaar verstoord was. FraDgois echter scheen op dit verlangen tot eene volledige verzoening harerzijds nog niet te willen of te kannen inttaan. Zyne stem bleef koel en zyn gezicht effen. Hij sprak tot zijne pleeg dochter Blechts om haar te antwoorden, wan neer zij rechtstreeks het woord tot hem richtte en de yskonde hoffelijkheden van antwoorden was voor het meisje veel ontmo8digender, dan eene rondweg uitgedrukte misnoegdheid zon zyn goweest. Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1