Derde Blad. Qem33&tera&diT9ïg&d3ri&g Provinciaal Nieuws. NUMMER 79. ZONDAG 29 SEPTEMBER 1912. r35e JAARGANG. DEUNEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 27 September, des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. van Huiten. Ongeveer 7.15 opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig zijn alle leden. De notulen der -vorige vergadering worden na voorlezing on veranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken, a Een schrijven van de Ned. Ver- eeniging van schoolartsen, houdende verzoek om eene verordening in het leven te roepen waarin zal zijn vastge legd dat het verboden is kinderen naar school te laten gaan die lijdende zijn aan ziekten of waar thuis een besmet telijke ziekte heerscht. Voorzitter. Verschillende bepalingen zijn hier in de politieverordening opge- nomen# Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening, groot f2000. c. Schrijven van Ged. Staten, houden de mededeeling, dat de salarissen van Burgemeester en Secretaris respectieve lijk gebracht zijn op f700 en f900. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. Door Burg. en Wethouders is Dinsdag 24 September bij den ge meente-ontvanger procesverbaal van kas opneming gedaan- Uit het onderzoek is gebleken dat alle boeken en registers ordelijk zijn bijgehouden en het dien- overeenkomend bedrag fl556.98Vs iQ kas aanwezig was. 3. Een schrijven van de drankbestrij- dersvereeniging St. Jan, houdende ver zoek om eene subsidie. Voorzitter. Het bestuur schrijft dat de inkomsten nog niet van dien aard zijn, dat de uitgaven gedekt kunnen worden en zou de vereeniging de con tributie gaan verhoogen, dan zou dat niet in het belang van de vereening zijn. Voorzitter. Ik stel voor f 15 subsidie te verleeneu, zooals een vorig jaar. Aldus wordt besloten. 4. Vaststelling gemeente-begrooting 1913. Voorzitter. Verlangt nog een der heeren voorlezing. Van Dal. Ik zou de begrooting nog maar eens voorlezen. Van Son. Dat zou ik niet meer doen wij hebben het toch post voor post in een vorige vergadering hooren voorlezen. Wat ik wel zou willen hebbeD is, dat wij in het vervolg een afschrift er van krijgen. Voorzitter. Dat wil ik gaarne in t vervolg doen. Van Son. Op de begrooting staat een post, ongeveer f 20, voor een verzekering tegen ongevallen voor de politie. Medunkt die post kan gemakkelijk van de be grooting worden gebracht en de ge meente dat risico dragen. Brok. Ongevallen komen er hier bij de politie niet zoo gauw voor. Als het nu voor ziekte was, zou het iets anders zijn- Voorzitter. Je kan uit zoo n verzekering maar niet direct onderuit gaan, je bent door een contract verbonden. Wordt besloten na afloop van het con tract uit de verzekering te gaan en de gemeente het risico te laten dragen. Hierna wordt de begrooting vastge steld. Voorzitter. Er wordt hier jaarlijks een landbouwcursus gegeven. Nu is er weer een verzoek ingekomen om gebruik te mogen maken van een schoollokaal met vrije verlichting en verwarming. Het Dag. Bestuur stelt voor gunstig op het verzoek te beschikken. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Er wordt ook nog een cursus gegeven in het Boekhouden uitgaande van De Hanze. Die vragen jaarlijks ook om vrij gebruik te mogen maken van de school Ze hebben nu nog wel geen verzoek daartoe gedaan, doch ik verwacht dat het wel zal komen. Ze krijgen tevens iaarlijks eene subsidie van f 22,50. Burg. Weth. stellen voor om ook dit jaar weer eene subsidie te verleenen en ze gebruik van een schoollokaal te laten maken. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Zooals de heeren weten is in de VQfige vergadering een commissie benoemd die belast is met het nazien van de rekening van den cursus voor de vakschföol voo.r schoenmakers. Die faeeren hebben aan hun opdracht voldaad en een rapport uitgebracht, wat secretaris wel eens zal voorlezen. Van der Geld. Zou het Diet beter zijD dit in geheime vergadering tebehandelen. Brok- Ik zou niet weten waarom. Voorzitter. Als het persoonlijke zaken zijn wordt dat wel gedaan, doch hier is het geen persoonlijke zaak, 't geldt hier eene vereeniging. Wordt besloten in openbare vergade ring te behandelen. Alleen de heer van der GelJ stemde voor om in geheime vergadering te behandelen. Uit het rapport dat wordt voorgelezen blijkt, dat het dagboek niet of zeer slordig is bijgehouden. Dat er uitgaven zijn ge boekt waarvan geen kwitanties zijn o.a. van de firma De Cortie—van Delft te Waalwijk een post van pl m. f 62, een van Anathan van pl.m. f92 Dat van ai de posten van uitgaaf beneden de f3- geen enkele kwitantie is overgelegd. Ook van de verkooping der schoenen is geen gespecifieerde opgaaf gedaan. Alleen is maar aangegeven hoeveel er gebeurd is aan verkochte schoenen De schoenen zijn door den notaris verkocht, particulier en nog door een ander. Voorzitter. De heeren zullen wel mer ken dat het voor ons niet aaügaat om deze rekening goed te keuren. Wij hebben een commissie benoemd voor het nazien en nu blijkt dat de rekening en verant woording niet in orde is, nu kan de Raad het niet goedkeuren zoolang de bedoelde kwitanties ontbreken. Wij hebben Jansen inlichtingen gevraagd. Hij is toen de om hier geweest en zei dat zijn salaris zoo gering is dat hij het er onmogelijk goed voor doen kan. Dat is iets wat buiten ons omgaat, kau hij het werk er niet voor doen, dan moet hij om verhooging vragen van salaris of anders het niet doen De rekening en verantwoording moet echter in orde zijn. Van der Geld. Ik zal niet zeggen dat wij de rekening zoo kunnen goedkeuren. Dat wil echter nog niet zeggen dat hij niet eerlijk is. Brok. Het gaat niet om ze goed te keuren, zoolang er geen kwitantie is van de Cortie en van die anderen. Voorzitter. Er mankeert ook een of- ficieele opgaaf van schoenen, zoodat er niets valt te controleeren. Jansen zei ook nog dat hij die kwitanties is ver loren. Van Dal. Dat hij dan een nieuwe vraagt, die kan hij wel krijgen en dan is hij toch verantwoord. Voorzitter. Er zijn er zooveel weg. Brok Er zijn ook veel kleine postjes van leer en andere onderdeelen die hij zelf geleverd heeft. Voorzitter. Die hadden dan allen ge boekt moeten staan als verschotten. Van Son. Ik begrijp er niets van. Is Jansen dan maar alleen baas. Kan hij dan alles maar leveren, zonder dat dat door een ander voor gezien wordt ge- teekend. Voorzitter. Is er geen secretaris. Van der Geld. In naam wel. Voorzitter. Dat is een vreemde zaak om alles in een hand te geven. Dat zoo iemand levert, is ook niet correct. Brok. Er is toch eens een commissie van toezicht geweest. Voorzitter. Het komt mij voor dat wij zoo geen f 300 subsidie kunnen verlee nen. ^Het is geld van de belasting-beta lers en omdat zoo maar uit te geven zonder dat wij behoorlijk weten waaraan, dat mogen wij niet doen en ik zou ook geen subsidie meer verleenen waneer eerst niet alle uitgaven door een kwitantie zijn gedekt. Van Son. Ge zoudt er ook nog bij kunnen zeggen, dat er een secretaris moet zijn en een penningmeester. Die zouden dan de rekening, als de president iets levert, voor gezien kunnen teekenen. Van Dal. Ik zou met 1912 nog eens kijken en zeggen dat alles door kwitan ties gedekt moet worden. Brok- Dan krijg je toch weer hetzelfde geval. Van der Geld. In 1913 kan alles goed komen. Daar worden maatregelen voor genomen. Van Halder. Ik zou in ieder geval geen subsidie meer geven vooraleer deze rekening over 1911 behoorlijk in orde is. Van der Geld. Deze rekening is niet meer in orde te brengen. Secretaris. Ik laat dit rapport in ieder geval de volgende week op het gouver nement lezen, anders krijg ik later aan merkingen van Ged. Staten. Van Son. Het beste is dat wij eerst Ged. Staten op de hoogte stellen en dan afwachten wat die zullen doen, dan zijn wij toch verantwoord. Voorzitter. Ik geef den secretaris gelijk. Ik zou het ook Ged- Staten eerst ter inzage geven. Het gevolg daarvan zal zijn, dat die dan voortaan wel zoo ge makkelijk geen subsidie meer geven en een verordening in het leven roepen waaraan zij zich te houden hebben, doch dat is hèt beste. Van der Geld. Ik zou er Ged. Staten nog maar niets van laten weten dat behoeven wij ook niet. Voorzitter De Prov. Staten en het Rijk verleenen subsidie en de gemeente is gehouden daarover te wkken, dat wil zeggen, die mag als ze weet dat de za ken niet in orde zijn, dat niet laten door gaan. Van Son. Ja, want het rijk en de pro vincie verleenen pas subsidie als de ge meente dit het eerst gedaan heeft, omdat ze dan zeker weten dat het goed is. Van der Geld. Ik zou toch eerst pro- beeren om het hier in orde te krijgen. Er zal wel verandering komen. Van Son. Dat heb ik al zoo dikwijls hooren zeggen dat er verandering zal komen, maar er komt maar niets van. Van der Geld. Dat gaat allemaal zoo gemakkelijk niet. Van Speijk. Mij dunkt dat de aodere bestuursleden ook beter hadden moeten toezien. Secretaris. Het is toch een flauw zeg gen van Jansen ik weet wel hoe het moet, maar ik heb het maar te goeder trouw gedaan. Met de oprichting ook toen werd hier ook gezegd dat rekeniDg en verantwoording moest worden gedaan en wat zei hij toen? Ze zullen er wel afblijven. Voorzitter. Het was het best als wij tot de Hanze een schrijven richtten waarin wij schreven dat ons bij het onderzoek gebleken is dat de rekening zeer slordig is bijgehouden. Gehoord de commissie van onderzoek en de besprekingen hier, dat eerst de rekening behoorlijk in orde moet worden gebracht en dat alle posten door een kwitantie moeten zijn gedekt Dat zoolang met ultkeering van de sub sidie zal worden gewacht totdat de re kening is goedgekeurd. Brok. Ik zou ook nog een tijd bepa len tot hoelang zij daarvoor den tijd hebben. Voorzitter. Laten wij dan zeggen voor December. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over ia geheim comité 50,— 36,— 40,- 9989,— 11500,— 980,- 400,— ,25,- 8734,— 11750,— I960,— V/aalwijk, 28 Sept. 1912. Koopt niet In den vreemde, wat gü in Waalwijk evengoed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Begrooting De begrooting voor 1913 is wederom den raad aangeboden. Zij geeft niet veel redenen van bespreking, Zij ademt we» derom den geest van flink opgemaakt te zijn en geeft een eindcijfer van 106001 99*. Als bijlagen zijn er nog ver schillende stukken aan toegevoegd, als begrootiog der gasfabriek, staat van bijdragen van 't rijk voor 't Lager on derwijs de jaarwedden en de huishuur van 't onderwijzend personeel, pensioens bijdragen, gemeenteschulden. Als naar gewoonte zullen wij er eenige cijfers aan ontleenen, nl. die, welke betee- kenende wijzigingen met 't vorig jaar aangeven. politlair oogpunt Jaarw. ambtenaar botermijn ld. aflslager boterm. Renten v geldleen. Afl. van Afbetal. annuïteiten Rente van tijdelijk opgenomeD gelden Subs. Maria vereeniging 25, De begrooting geeft ons niet veel aanleiding tot bijzondere aanmerking. Alleen zouden wij willen vragen of het niet zeer gewenscht zou zijn eene kleine subsidie uit te trekken voor het doen geven van volksconcerten. Iedereen weet welk een groot succes het volksconcert dat W.B heeft gegeven, bij 't publiek heeft gehad. Men verlangde, men vroeg naar meer dergelijke, uitnemend werken de uitvoeringen, waarvoor de Zondag middag zoo bij uitstek is geschikt, ook om vreemdelingen te lokken. De vereeniging .Waalwijks Belang4 zou er in 't seizoen best twee kunnen doen geven, als nu de^ gemeente haar subsidieerde voor nog twee concerten b.v. tot een bedrag van f 70 dan hadden we vier volksconcerten, iets dat zeer zeker door de ingezetenen zou worden geapprecieerd. Nog vernamen we, dat de liedertafel Oefening en Vermaak4 f50 subsidie heeft gevraagd. In overweging nemende, dat dit op 't oogenblik het eenige officiïele gezelschap van Waalwijk is, geen particuliere vereeniging dus, een gezelschap waarvan eenieder lid kan worden, een vereeniging die door haar traditie en 't geen zij in de meer dan een halve eeuw van haar bestaan ook voor de eer van Waalwijk heeft gepres teerd en niet 't minst haren financieelen toestand in aanmerking genomen, zou den wij onzen raad in 't belang der toonkunst, in 't belang der gemeente durven advlseeren de e subsidie voor de toekomst op de begrooting te plaatsen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk No. 2002. Onderwerp Spoorweg regeling. De Handelsreizigersvereeniging .Noord- Brabant4 gevestigd te Tilburg verzoekt onze kamer bij aposttille van 17 Augus tus j.l. ondersteuning van een door haar aan Uwe Excellentie gericht adres, waar bij die vereenigiog eene verandering vraagt in de route van den sneltrein No. 168, die te 6.21 uur n.m. vertrekt te Zwolle via Arnhena-'s Bosch-Boxtel wel in dier voege, dat in plaats via kring te "kunnen doorbrengen. Groot was zijn kennis, rijk zijn onder vinding, onuitputtelijk zijn geduld, loyaal zijn omgang, kortom hij was een man die aller sympathie genoot en die ieder met innig leedwezen uit ons midden ziet heengaan. Gewerkt heeft hij zoolang het voor hem dag was. Hopen, wij, dat, nu zijn levensavond gekomen is nog lang een heerlijk avondrood zijn pad bestralen mag en .moge hij overtuigd zijn van het feit, dat zijn naam hier in Waalwijk bij talloozen in het hart gegrift staat en zijn leven en werken hier in dankbare her innering bij degenen, die de eer en het genoegen hadden met hem in aanraking te komen, zullen blijven voortleven. Aan den Minister van Waterstaat f 1912 3000,— Batig slot Opbrengst verpachtingen dit komt, wijl de veldtent en het terrein aan de ha ven niet meer worden verpacht. Opbr. verkoopingen Marktgelden enz. 1640, Opbr. gasfabriek 53999,50 De opcenten op rijksbel. blijven 't zelfde. Hoofdei, omslag Opbrengst geld- leeningen voor buiteng. uitgaven Totale ontv. f 1913 3334.48' 1930,— 1800,— 180,— 1450,- 55436,— 10000,- 10500,— 300,— 106434,45' Uitgaven. Jaarw. Burgem. 1100, Jaarw- Secretaris 1300, Verdere jaarw. enz. 800, Veranderl. belooningen Inspecteurs en agen ten van politie Overige uitgaven van politie Onderh. teekensch. Onherh. van weged straten 106001,99' 1300,— 1500,— 1000,- 75,- 1536,— 1852,66' 50, - 120,— en Jaarw. pers. haven Overige kosten ha ven enz. Ophalen van vuilnis Uitg. gasfabriek Jaarw. onderwijzend personeel L O. Subs. bijz. bewaarsch. Kosten van Schoolarts Subs. >Oefening en Vermaak4 Krankz-verpleging Kosten van recht- streekschen onder- stad aan armen uit 2530.— 839,— 250 1250,— 38505, - 9579,16* 252,- 50,— 2300,- 90,- 75,— 3074,— 364,— 86,— 1100, 40755 8717,50 150,— 50, 2750,— en - s-Bosch-Boxtel worde bepaald 's-Bosch Tilburg-Breda-Roozendaal. De vereeni ging voert in haar adres aan, dat de reizigers voor Tilburg en Breda aldaar minstens één uur vroeger aankomen en de reizigers voor Roozendaal en Ant werpen de route aldus zonden kunnen volgenzonderbijbetalingvoor den D-trein. Ook zou de aangegeven wijziging in genoemden treinenloop van groot belang zijn voor reizigers van Noord-Brabant, die in het Noorden en Oosten van ons land zaken doen. Op voorschreven sneltrein in Zwolle geven aansluiting de treinen van uit Groningen, Leeuwarden en Coevorden, in Deventer die van uit de richting Ap peldoorn en Almelo, in Zutphen van Enschede en Hengelo via Lochem. in Arnhem van uit Utrecht en Zevenaar, in Nijmegen van uit Kesteren en Kleef, in 's-Bosch van uit Waalwijk, terwijl in Tilburg aansluiting zou worden gegeven voor Boxtel en Eindhoven en de rich ting Rotterdam, bovendien zou 's Bosch Tilburg en Breda eene latere aansluiting per sneltrein hierdoor verkrijgen naar Antwerpen. Wij verzoeken Uwe Exellentie mitsdien beleefd, kan het zijn, het adres van de jovengenoemde vereeniging in gunstige overweging te nemen. De Kamet van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Waalwijk, 28 September 1912. Dr. A. LG. van Gils. Met leedwezen moeten wij vermelden, dat de hoogst verdienstelijke geneesheer, wiens naam hierboven vermeld staat, wiens naam één was met Waalwijk, onze gemeente verlaten heeft om zijne verdere levensjaren met zijn gade en dochter in rust in Udenhout te gaan doorbrengen. Zoo iemand, dan kan Dr van Gils aanspraak maken op rust. Op 1 Oct. 1869 legde hij met schitterend succes te Utrecht het arts-examen af en op 19 Februari 1870 promoveerde hij tot doctor. Na het behaalde diploma vestigde hij zich in onze gemeente, waar hel hem vergund was bijna 43 jaren ten bate der lijdende menschheid werkzaam te zijn. En op welke wijze hij hier zijn ambt uitoefende, is genoegzaam bekend by allen, onverschillig van welken leeftijd of stand. Hoezeer zijne gaven van hoofd en hart gerespecteerd werden bleek ten volle bij zijn 25 en 40 jarig jubilé, die nog schitterender geweest zouden zijn, als de jubilaris, zoo wars van ijdele roem, niet verzocht had die gedenkdagen in alle stilte en alleen in den huisekjken Eerste Winter concert. Het op 20 October a.s. door onze liedertafel te geven eerste winterconcert belooft ditmaal van bijzondere beteekeais te zullen zijn. Mej. Ado Beckers uit Brugge en de heer B. Delannoy uit Tournal belden bekroond met de hoogste prijzen van het Koninkl. Conservatorium te Gent zullen daarop hunne medewer king verleenen en veischcidene der schoonste soli en duo's van hun uitge- bieid repertoir ten gehoore brengen. De liedertafel zal hoogstwaarschijnlijk niet spoedig daarna deze artisten weer zien optreden, daar genoemden tenor een schitterend aanbod is gedaan voor een touruée door Amerika en ook enkele groote theaters hem voor het komende seizoen engageeren willen. Wij behoeven hier over de talenten van dit zeldzame tweetal niet verder uit te welden, daar zij hier reeds vol doende bekend zijn en niemand het wel zal tegenspreken, dat zij tot de aller beste artisten behooren die ooit op Musis zijn opgetreden. Examen. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor rijksklerk der Registratie en Domeinen 2de klas, slaagde o. m. de heer D. van der Zaken, thans rijks klerk 3de klas alhier. R. K. Bizondere School. Na slooping van het oude gebouw, is men thans aangevangen met de fun deering cn verderen bouw der R. K. Bizondere Jongensschool in de Groote straat alhier. Het gebouw moet onder de kap zijn 15 Dec. 1912 en totaal afgeleverd worden 30 Juni 1913. Spaarkas St. Paulusverceniging. Men verzoekt ons mede te deelen dat de spaarkas der St. Paulusvereeniging zitting zal houden op Zondag 29 Sept. en Zondag 6 October op de bekende uren. Jubileum. Den len October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Heer A. van Delft- Hoppenbrouwers aan de firma L. S. Gompen Jr. (fhans filiaal der firma G. Gompen te Amsterdam) verbonden werd. De heeren G- hebben hunnen ijverigen medewerker uitgenoodlgd dit jubileum te Amsterdam te komen vieren. Productie-beperking Het «Vakblad voor de Schoenmakerij4 ons tweede bericht besprekend, meent dat wij deze geschiedenis te hoog op bliezen^ door te spreken van .sensatie- bericht», en »een knauw geven aan onze industrie.4 We vinden 't zeer begrij pelijk, dat als 't Vakblad ons bericht zoo leest zonder meer, het dan dien indruk moet krijgen. Daarenboven zijn we 't volkomen met haar eens, dat pro ductie-beperking onder deze omstandig heden niets bijzonders ware. Maar als de redactie wist wat wij weten, als zij wist waar die beriehten over onze plaats in tal van bladen vandaan komen en met welk doel die geschreven worden, dan zou zij volkomen met ons eens zijn dat wij hier kunnen spreken van .sensatie- bericht4 en .onze industrie een knauw geven.4 Men houdt wei van verkeerde voorstellingen. Volledigheidshalve of liever juistheids- halve moeten wij nog zeggen, dat 't ontslag werd gegeven omdat bij juistere controle hetzelfde werk zeer gemakke lijk met twee man minder kon worden gepresteerd; onze vorige mededeeling be rustte op eene vergissing. Gasfabriek. Als een bewijs van het toenemend aantal aansluitingen aan onze gemeente gasfabriek, kan zeker dienen, dat dezer dagen de duizendste gasmeter werd ge plaatst. Tariefwet- actie. In tal van bladen wordt de uitslag der laatste verkiezing der K.v.K. vermeld als een uiting inzake de tariefwet-kwestie. Wij lezen zelfs dal er een geduchte strijd werd gevoerd door voor en tegenstanders daarvan en dat de uitslag .weergeeft de meening der middenstanders, inzake de tariefwet. Het slot van t bericht meldt dan de gekozenen beiden bekend staan als voorstanders der tariefwet, die dan ook niet nagelaten hadden de kiezers hier mede in kennis te stellen. Wij zullen hiervan niet veel zeggen, De Echo van het Zuilen,

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9