Twee Snijders, Dienstmeisje. Dienstbode, een nette Dienstbode Aanbesteding. Notaris RANT Notaris Cantors DE OORLOG. BUITENLAND. Binnenland. Gemengd Nieuws AdvêPtentiën. Bericht van Inzet. Bericht van Inzet. Notaris Canters Spanje Balkan-Staten. Rleine Advertentieu. Direct gevraagd Gevraagd 1 evra^gd met 1 November: Een nette,flinke Het bouwen van eeii T7illa met bijlevering der benoodigde bouwstoffen voor rekening van den WelEd. heer P. Quirijns te Oapelle publiek verkoopen te nemen, op voorwaarden, dat zij 5 volksconcerten geven. Deze concerten moeten twee uur duren en de dagen en uren waarop het concert zal worden gegeven, moet van te voren worden bekend gemaakt. Een en ander moet in overleg met B. en W. geschieden. Timmermans. Hebben B. en W. zich al vergewist wat het zal kosten. Voorzitter. Neen, nog niet. Timmermans. De belastingschroef is hier al betrekkelijk vast aangedraaid en hoewel ik veel voor een harmonie gevoel zou ik in dit geval eerst willen weten waarmee wij af zijn. Om den tempel in orde te krijgen, komt iets kijken. M Zijlmans. Ik moet ten volle bea men wat Timmermans zegt. Het spij^ mij dat ik moet zeggen dat het bestuur den tempel, dat een geschenk van de burgerij is en 400 a f 500 heeft gekost zoo schandelijk heeft laten verwaarloozen en vernietigen. Ik wil ook graag helpen dat de gemeente w it bijdraagt, maar ik zou ook eerst willen weten, waarmee we van af zijn. Als het bestuur van de harmonie, laat ik zeggen, zoo fatsoenlijk was geweast om een geschenk dit ze heeft gekregen, op een behoorlijke manier hadden onderhouden, dan zou de raad wel wat gunstiger gestemd zijn Timmermans. Ik ben het met den heer Zijlmans niet eens om het aan te hou den. Ik zeg nog eens, ik draag de har monie geen kwaad hart toe en ik juich het ook toe, dat die in een gemeente bestaat, maar dat neemt niet weg dat waar de belasting toch reeds hoog genoeg is, ik me niet verantwoord acht om den tempel nog in onderhoud te gaan nemen De raad geeft meermalen blijken dat hij de harmonie niet ongenegen is. Ze mo gen toch ook gebruik maken van het oude schoolgebouw. M. Zijlmans. Ik zou het wel willen aanhouden omdat ik wel iets zou willen bijdragen doch ik zou moeten weten waar af en waar aan. Timmermans. Dat de haimonie dan een aanvraag doet voor eene* subsidie, dan kunnen wij nog zien wat we doen, maar den tempel onderhouden zou ik niet. M. Zijlmans. Dat is hetzelfde. Het eeD of het ander lost zich toch op in een bijdrage. C.Zijlmans.Ik zou heelemaal niets geven. Vandaag komt die harmonie, morgen die zangvereeniging en zoo kan men wel aan den gang blijven. Lankhuyzen. Ik ben het met den heer Timmermans eens Als wij eenc subsidie geven, dan weten wij waar me mee af zijn, moeten wij den tempel gaan onder houden, dan weten wij nooit waar af en waar aan. Het voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Voor het veorstel stemden de heeren M. Zijlmans en De Wit, tegen de heeren Timmermans, Lankhuijzen, Schoenma kers, De Biuijn, Van Dongen, v. d. Heuvel, Simonis de Kok, Dorrenboom, Zijlmans en De Bont- li- Benoeming stembureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Worden benoemd als leden de heeren Timmermans en M. Zijlmans, als plaats vervangers de heeren Lankhuijzen en Simonis de Kok. 12. Ontwerp besluit tot wijziging ge meente begrooting dienst 1912. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 13. Uitloting van aandeelen in ver schillende geldleeningen dezer gemeente, te weten. a. Twee aandeelen ieder groot f 250, der leening van f 15000 per resto groot f 5000. Uitgeloot worden de nos 22 en 18. b. Een aandeel ad f 500, of twee aandeelen ieder groot f 250 der leening van f 20000 per resto groot f 14500. Wordt uitgeloot no. 18 a f 500. c. Een aandeel groot f 250, der lee- ■lng van f 4000 per resto groot f1500. Wordt uitgeloot no. 2. d. Een aandeel groot f 125 der leening van f 4000 per resto groot f 3250. Wordt uitgeloot no. 1. e. Een aandeel groot f150 der leening van f 5000 per resto groot f 5700. Wordt uitgeloot no. 26. f. Twee aandeelen ieder groot f 300 der leening van f 12000 per resto groot f 11400. Worden uitgeloot de nos 5 en 10. Voorzitter. De leden van de com missie tot onderzoek der begrooting krijgen een afschrift van de begrooting. Voorzitter. Naar aanleiding van de verschillende besprekingen die hier zijn gehouden heb ik in de Achterstraat palen laten slaan, opdat de menschen en melkkarren een padje hebben. Tot mijn spijt heb ik echter moeten con- stateeree dat er menschen zijn die hun vingers niet kunnen thuis houden. Er zijn twee palen weggehaald. Zoodra er weer een wordt weggenomen laat ik er aanstonds alle palen uithalen want elders kan ik ze wel beter gebruiken en bij iedere paal een veldwachter neerzetten gaat ook moeilijk. Timmermans. Kan het ook zijn dat ze stuk gereden zijn. Voorzitter. Dan moeten ze, ze nog laten liggen. Schoenmakers, 't Is bepaald jammer dat zich zoo iets heeft voorgedaan, 't was nu zoo goed ingericht alhoewel de pad nog wel eenlgszins kan verbeterd worden. Timmermans, 't Is mij meermalen opgevallen en ook heb ik er meermalen opmerkingen over hooren maken dat aan de halte te Raamsdonksveer geen uiinoir is, wat een groot ongerief is. Zou B. en W. o! de Kamer van Koop handel niet kunnen trachten er alsnog een geplaatst t* krijgen- Voorzitter. Het Dag Bestuur zal in combinatie met de Kamer van Koop handel bij de bevoegde autoriteiten op het gevraagde aandringen. Hierna ging de raad over in geheim comité ter behandeling van. 14. Vaststelling suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. Niewe troepen naar Lybië. Ten einde de door groot-verlof, ziekte, verwondingen en dood veroorzaakt^ gaten in het expeditiekorps aan te vul len, heeft de Italiaansche regeering 40.000 man onder wapenen geroepen. De opgeroêpenen behooren tot alle wapenen en maken deel uit van de lichting 1890 en 1887. De oproeping geschiedt tegen 7 October. De Italiaansche bladen zjen in deze oproeping een bewijs, dat Italië in Lybië krachtig zal gaan optreden en een aan val op Aziatisch Turkije beoogt. Of dit juist gezien is zal nog moeten blijken. Onmogelijk is het niet, dat die oproeping een schaakzct is van de Ita liaansche regeering, om Turkije toegeef lijker te stemmen bij de onderhandelin gen in Ouchy die thans door de aan komst van minister Resjid Pasje aldaar (ondanks alle tegenspraak heeft de minis ter zich toch daarheen begeven) in een nieuw stadium getreden zijn. Spoorwegstaking. De spoorwegstaking is thans naar bijna alle lijnen overgeslagen, zoodat de toe stand nu eerst hoogst ernstig wordt. Het aantal stakers neemt met den dag toe, en zoowel te Madrid, Barcelona, Irun, Salamanca, Alicante, Logrona, Murcia, Torbasa als Sevilla heeft bij 'n referen dum de groote meerderheid van de spoor wegbeambten zich voor een algemeene staking uitgesproken 1 Men begrijpt, dat, indien er niet spoe dig een vergelijk wordt getroffen, op sommige lijnen het verkeer geheel zal worden stopgezet. Immers tot nu toe was de staking tot enkele lijnen beperkt gebleven en kon de regeering door middel van bereidwillige ingenieurs eD bekwame genie-soldaten het verkeer zoo goed en zoo kwaad als het ging hand haven, doch thans, nu de staking zich zoozeer uitbreidt zullen er veel te weinig plaatsvervangers zijn. Ondertusschen doet de regeering al het mogelijke om de orde te handhaven Overal worden groote versterkingen heen gezonden, de stations, telegraafkantoren, lijnen, bruggen enz. zijn door militairen bezet. De regeering begrijpt echter dat zulk een toestand niet lang kan voort duren en premier Canalejas heeft dan ook den burgemeester van Barcelona, dat natuurlijk weer het brandpunt der staking is geworden, geseind dat aan de staking zoo spoedig mogelijk een einde moet komen. De minister-president wil echter geen gewelddadige maatregelen tegen de werklieden evenmin als pressie uit oefenen op de maatschappijen. De burgemeester en alle autoriteiten staan dus voor een hoogst moeielijke taak. De politieke atmosfeer op den Balkan, die volgens ce woorden van minister Berechthold toch reeds zoo vol electri- sche spanning was, dat de bliksemflitsen er bijna onophoudelijk lichtte, is in de laatste 48 uren weer in dichtheid toege nomen, zoodat de kans op een definitieve uitbarsting en een ratelende donderbui niet weinig is vergroot. De toestand Servië en Turkije is zeer gespannen, tengevolge van het beslag- leggen door Turkije op de Servische ammunitie-voorraden, waarvan een tele gram reeds melding maakte. De zending bestond uit 20 wagons, die te Uskub werden aangehouden. Een tweede zen ding, die te Uskub was vrijgelaten, werd Zaterdag weer te Kimahood aangehou den, met opdracht 'n zending naar Saloni- ki terug te zenden. In het geheel z®uden door Turkije zoo een 300-tal wagons munitie, voor Servië bestemd, vastge houden worden, met de bedoeling ze niet eerder los te laten dan nadat Servië schriftelijk verklaard heeft niets tegen Turkije te willen uitrichten. Toch is deze kwestie niet de meest gevaarlijke, die den vrede op den Balkan )edreigt Een veel ernstiger punt is dat, waarvan in de telegrammen sprake is, het sluiten van een conventie tusschen Servië, Bulgarije, Griekenland en Mon tenegro, waarbij onder bedreiging van oorlog, van Turkije de onafhankelijkheid van Macedonië wordt geëischt. Het eischen van een dergelijke conventie zou men met een volledige oorlogsver klaring gelijk kunnen stellen. Wat wij hierboven reeds als onze ver wachting uitspraken schijnt werkelijkheid te zijn geworden: ook Montenegro heeft blijkens een telegram uit Cettinje, dat op het oogenblik waarop wij dit schrijven nog niet is bevestigd, zijn leger gemo biliseerd. De toestand op den Balkan is daarmede nog verontrustender geworden, te meer, daar ook Roemenië waarschijnlijk niet lang meer zal wachten met zijn troepen op voet van oorlog te brengen verschillende teekenen wijzen daarop. Reeds is Turkije bezig een aanzienlijke legermacht voor oorlogsoperaties toe te rusten, terwijl ook de Oostenrijksche re geering besloten heeft verschillende leger korpsen mobiel te maken. De »Grossösterreichische Korrespon- denz4 meldt althans, dat de regeering reeds haar maatregelen heeft genomen rnet het oog op een eventueelen oorlog op den Balkar^. De officieren, die met verlof waren, kregen aanzegging, oaar hun garnizoens terug te keeren en da delijk werden de bejaarde generaals op non-activiteit gesteld. Zou het tot een oorlogsverklaring van Servië en Monte negro aan Turkije komen, zoo zegt het blad, dan zal Oostenrijk-Hongarije niet dulden, dat Servische ofMontenegrijnsche troepen het sandjak Novibazar binnen rukken, doch er zelf een leger heen zenden. Alle voorbereidselen moeten daartoe reeds getroffen zijn. De gezamenlijke strijdmacht van Bul garije bedraagt in oorlogstijd 144 batail- lons, 36 compagnies machine geweren, 37 escadrons, 81 veld-, 18 berg- en 9 houwitser-batterijen, vormende een strijd baar gedeelte van 160.000 repeteer- en 144 machine-geweren, 6.000 ruiters en 550 stukken geschut, 't Reserve-leger inbegrepen kan Bulgarije in het geheel 320.000 man voetvolk, 6.000 ruiters en 720 kanonnen in het veld brengen. De mobilisatie wordt zeer vergemak kelijkt door de territoriale indeeling. Het Bulgaarsche leger mag men gerust beschouwen als het beste en meest slag vaardige van den Balkan. Ingeval Turkije in een Europeeschen oorlog gewikkeld wordt, zal het leger dat in het veld gebracht wordt, bestaan uit ongeveer 620 bataillons, 163 esca drons, 186 batterijen en 137 mitrailleuses of uit 450.000 manschappen, 21.000 man ruiterij, 1050 stukken geschut en 137 mitrailleuses. De infauterie is gewapend met Mauser repeteergeweren, de cavalerie en de tech nische troepen met repeteer-karabijnen. De meeste stukken geschut zijn afkomstig uit de werkplaatsen van Krupp. Het is bij vroegere gelegenheden steeds gebleken, dat de mobilisatie van de Ch- tomaansche krijgsmacht nogal aan ver traging onderhevig is en langer zal duren dan in Bulgarije. Dit is te wijten aan slechte verkeerswegen en aan nalatigheid van de ambtenaren. Toch is Turkije er nogsteedsin geslaagd een talrijke en goed gewapende krijgs macht op de been te brengen. Het gros van de Turksche soldaten wordt als uitstekend beschouwd, zoowel in moreel als militair opzicht. Dat de troepen niet voldoende systematisch ge schoold zijn, wordt wel opgehevtn, door de practische bekwaamheid, die de troe pen te danken hebben aan den oorlogs toestand, die bijna steeds in een of ander deel van het Turksche rijk heerscht. Bovendien geldt het officierencorps voor uitstekend onderlegd en wel in staat om met het leger de grenzen van het Otto- maansche rijk in Europa te verdedigen en 's lands aanzien te handhaven. De Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. De Tweede Kamer besloot gisterena vond met 54 tegen 37 stemmen (rechts tegen links) op voorstel van den voor zitter om 15 October een aanvang te maken met de openbare behandeling van het wetsontwerp betreffende de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. I9I3- De Ned. Bond van Schoenmakers- patroonsvereenigingen heeft besloten in 1913 een tentoonstelling te houden ach tereenvolgens in verschillende plaatsen van ons land. Op deze tentoonstelling zal een aan schouwelijke voorstelling van de voor deden der individueele beschoeiing wor den gegeven. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren K. Frielink, Amsterdam, F. Hoek, Den Haag. Th. de Boer, Wormerveer en C. Adriaanse, Den Helder. De Ned. Bond van schoemakers- patroonsvereenigingen zal op Woensdag 23 en Donderdag 24 October te Am sterdam ter gelegenheid van zijn 5-jarig bestaan, een feestvergadering houden. Op deze vergadering zal o. m. aan de orde komen Bespreking van de verdere actie inzake de invoeirechten op leder en bespreking van de verhouding tus schen de doktoren en de schoenmakers. Een diatnanthandelaar verdwenen Uit Antwerpen wordt sedert Dinsdag, vermist de diamanthandelaar Charles Provo. Dinsdagmorgen is hij op zijn ge wonen tijd van huis gegaan en sedert heeft men hem niet meer gezien Tegen den avond ontving zijn vrouw een tele gram uit Brussel, luidende »Ben te Brussel voor zaken. Kom morgeo, (Ge- teekend) Chailes.» Woensdag keerde hij echter niet terug en mevr. Provo deed aangifte bij de politie. Uitgebreide na sporingen werdenxgedaan, zoowel te Ant werpen als te Brussel, maar zonder eenig resulaat. Te Brussel heeft men het copie van het telegram opgezocht. Het was verzonden van het Zuiderstation en, van telegramzegels voorzien, in de bus ge vonden. De famile, aan wie het copie vertoone werd, verklaarde dat het hand schrift niet van Provo was. De vermiste staat bekend als eerlijk en solied koopman en als een braaf hisvader. Zijn levenswijze was zeer regel matig en steeds zond hij bericht aan zijn vrouw, wanneer hij voor zijn zaken later dan gewoonlijk zou thuiskomen, Vrijdag voor zijn verdwijning had hij een brief kaart ontvangen waarin een onbekende hem een zaak voorstelde en Maandag van deDzelfden weer een. Deze brief kaarten heeft men niet teruggevonden, zoodat Provo ze waarschijnlijk heeft mee genomen. Verder moet hij voor 10.000 francs aan diamanten en geld bij zich hebben. Uit al deze omstandigheden leidt men af, dat hij het slachtoffer van een misdaad moet geworden zijn. Het onderzoek wordt daarom verder door de justitie geleid. Dit blad kost slech.s 6 cent per week. Vanaf heden wederom te Waalwijk ge vestigd de van onds bekende MACHI NALE BREIEREI. Beleefd aanbevelend, GER. DE BAKKER-VAN DELFT M<rkt 2717 Waalwijk. EEN NET DAGMEISJE gevraagd in een burger gezin, niet beneden 14 jaar. Aanbiedingen ten kantore van dit blad. 2744 KOOP EEN FIJN EETSERVIES geheel compleet a 70 stuks. Waar zegt den uitgever. 2765 VERLOREN ia de Kerk een DAMESLORGNET in lederen étui. Terug te bezorgen bij G. DE ROOIJ, Mr. Metselaar, Waalwijk. 2777 GEVRAAGDEen nette, aanko mende JONGEN, om in het kappersvak te worden opgeleid bij J. HAMBURG, 2786 Coiffenr. - Grootestraat. TE HUUREen BURGERWONING met Tuin, nieuw gebonwd en voorzien van alle gemakken. Voormalige Directeurswoning. Te bevragen bij J. L. BROK, Directeur der N. V. Schoenfabriek //Het Anker* te Drunen. 2785 SPOEDSPOED! Wegens ontruiming van het geheele terrein, zware balken, deuren en ramen en beste steenen aan spotprijs te koop. Te bevragen aau 't gesloopte huis van den heer Qoirijns, aan de Hooipers te Ca^elle. 2788 M. KLERX Sr. Co,, DruneD. De Heer en Mevrouw WENTINK- Sntjders geven kennis van de geboorte hunner Dochter Adriana Cornelia Lamberta. Rhkden, 27 Sept. 1912. 2782 Hartelijk dank aan de firma G. Gompen, Lederhandel, Heerengracht 207, Am sterdam, voor de hooggewaardeerde blijken ran belangstelling, mij op beden betoond, bij de herdenking dat ik voor 25 jaren bij ge noemde firma in betrekking kwam. Ook aan vrienden en kennissen mijnen innigsleo dank voor de attentie en wenscben mij heden betoond. VAN DELFT- Hoppenbrouwers. Besoijen, 1 October 1912. 2778 om met 1 November in dienst te treden een net V. g. g. v 2779 Stoomechoenfabriek J. VAN DEN BESSELAAR, Valkenswaard. AdresTH. VAN DELFT, Grootest Waalwijk. 278? v. g- g. v. Adres Mejuffrouw SMITS, Koningstraat 18, Den Haag. 2781 Tegen 1 November gevraagd, zelfstandig kunnende werken, in een gezin zonder kinderen. Brieven onder no. Advertentie bureau van dit blad. £774 bene Bakk land, op c kuik ZOO iet c De op Woensdag 9 October des voor middags ten 11 uur. Bestek en Teekening ziju verkrijgbaar tegen betaling van vijf gulden per stel, en wordt bij terugbezorging weer f 4,vei goed, Inlichtingen dagelijks te bekomen bij JOS. VAN REE, Architect, Vt aalwijk. TE WAALWIJK zri bij iozet op Dinsdag 8 October 1912 ten koffiehuize van den Heer GERRI8. 7 Simons te Waalwijk en bij toeslag op Dins dag 22 October 1912 in HOTEL VER- WIEL aldaar, telkens om 7 uur des avondi ONDER WAALWIJK Een heerenhuis aan den Hoek met buizen en erven aan de Nieuwstraat en al hetgeen daarin of daarop is gebouwd en door bestemming of anderszins een ge deelte daarvan uitmaakt of daar mede vereenigd is, kad. Sectie C. nos. 2037,2115, 2116 en 2117 groot te zamen 10 aren. Toebehoorende aan den heer A. W. H, C. F. REIJGER8 te Waalwijk. Te aanvaarden in genot en lasten bij de betaling der koopsom. De grond- en andere laiten over 1912 voor zoover niet betaald, zyn ten laste van den kooper. 2754 te Drunen, bericht dat de onroerende goederen ondei Drunen van de Kinderen JOHANNES VER- DIESEN CORNzd. te Drunen tengevolge van inzet en verhooging thans staan als volgt: Koop I. Bouwland in het Nor land, groot 25.50 aren op f 230.— Koop II. Bouwland indeVoorste Vennen, groot 12.70 aren op f200 -. De toewijzing zal plaats hebben Dinsdag 8 October 1012, des namiddags 7 uur t«r herberge van VAN- DER WESTEN le DruBeD. 2762 te DruneD, bericht dat de ten zijnen overstaan geveilde onroerende goederen onder Baardwijk dooi inzet en verhooging thans staan als volgt: Van Mej, de Gezusters van Hoorn. Het Huis met Tuin en Bouwland van de Grootestraat tot de Loint groot 60.60 areo op slechts f1700. Van den Hee* J. A. van der Eerden Wz, Het perceel Hooiland nabij het Oad< Maasje langs den weg Baardwijk-Doeveren, groot 26.80 aren op slechts f200.— De toewijzing zal plaats hebben Vrijdag 11 October 1912, 's nam. 7 uur bij de WED. KROL te Baardwijk. 2784 Jw.! m 1 LIL'

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2