Bekendmaking. Provinciaal Nieuws. NUMMER 80. DONDERDAG 3 OCTOBER 1912. 35e JAARGANG. LANDWEER. Jaarlijksch Onderzoek. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Waalwijk maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bekend, dat het onderzoek, bedoeld bij artikel 29 dier wet, van de in het verlofgan- gersreglster dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers van de Landweer zal wor den gehouden te Waalwijk (Gemeente huls) op Woensdag 6 November 1912 des voormiddags te 11 uur voor de lich ting 1912 en op 6 November 1912 des namiddags te 1 uur voor de lichting 1906, 1900, benevens de verlofgangers der lichtingen 1907, 1908,1910 en 1911, die dit jaar niet krachtens art. 11 der Landweerwet onder de wapenen zijn geweest. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking in de vestibule van het Gemeentehuis. Waalwijk 2 Oct. 1912. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. Postkantooi Onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, dat het port wegens pakketten voor Groot-Britannië enlerland verlaagd is en thans bedraagt Voor pakketten tot 1 K.G. f0.50 boven 1 K.G. tot 3 K G. f0.70 boven 3 K.G. tot 5 K.G. f 0.95 Het verlaagde tarief is sinds 1 Oct. van kracht. De Directeur, GIJZEN. De verkiezing der Kamer van Koophandel. De verkiezing der Kamer van Koop handel heeft heel wal pennen in bewe- ging gebracht. In ons vorig nummer hebben we daarop reeds gewezen. Nu 't >Huisgezin« en 't >Dagblad van Noord-Praband* er zelfs een artikel aan wijden, achten wij 't noodzakelijk er eens op terug te komen, om verkeerde con clusies te voorkomen. Hoe wij denken over invoerrechten op leder, speciaal op overleder, behoeven we hier niet meer uiteen te zetten, dat is genoegzaam bekend. Wij wenschen alleen op te komen tegen de voorstelling van beide bovengenoemde bladen, als zou de uitslag dezer verkiezing duidelijk doen blijkeD, dat de actie tegen de tarlefwet op leder hier slechts loos gerucht Is en thans 't bewijs geleverd zou zijn dat men hier Integendeel uitroept >Leve de Tariefwet volgens 't Dag blad, terwijl 't Hulsgezin besluit dat de kiezers der Kamer van Koophandel alhier hebben uitspraak gedaan ten gunste der tariefwet, waardoor zich dan ook de waarheid heeft baan gebroken Dit alles zou waar kunnen zijn, in'dien de tariefwet de inzet dezer verkiezing ware geweest. Dit nu is niet het geval, al moge misschien een enkeling daarnaar getracht hebben. In ons blad is eene advertentie ver schenen, aanbevelende de heer M. A. van Loon en Jan Qulrijns, zonder dat er van taaiefwet sprake was. Een volgend nummer hebfren eenige middenstanders den heer Klijberg gecandideerd, ook weer zonder de tariefwet in de verste verte aan te raken. Op den dag der verkiezing verscheen een biljet van die zelfde middenstanders waarin de heeren Klijberg en Rubbens (anti-tariefwet-man) werden aanbevolen om tal van hoeda nigheden, maar zonder de tariefwet- ideeën in 't minst aan te roeren. Daarop bedankte de heer Rubbens en kwam nog een biljet voor de heeren Van Loon en Qulrijns, dat deze heeren warm aanbeval ook hier was van geen tariefwet sprake. Ook van werken* zooals men dat noemt, was zeer weinig te bespeuren. Dat is nu de geheele geduchte tarief actie die er gevoerd is en de geweldige manier waarop de candidaten niet nage laten hebben,- hun kiezers in kennis te stellen van hun zienswijze voor of tegen de tariefwet 1 Zonder iets af te dingen op de tal van goede hoedanigheden van dc ver schillende candidaten, mogen we gerust zeggen, dat de heer Klijberg gekozen is om de zeer vele eD groote verdiensten die hij voor onze gemeente heeft, als groot-industrieel, als de man van de roemrijke tentoonstelling in 1903, om zijne algemeene bekendheid en popula riteit en tal van andere goede persoon lijke eigenschappen. Ook is onjuist dat de heer Klijberg sterk is bestredeo, neen, als waarheid mag en moet gezegd, de heer Klijberg is om tal van redenen bulten de tariefwet niet sterk, zelfs zouden wij zeggen, zeer weinig of totaal niet bestreden, dat kan eenieder getuigen. Er was dus geen sprake van tariefwet- actie, noch van felle bestrijding en wij hebben met 't bovenstaande alleen de beteekenis der verkiezing tot hare ware proportie willen terugbrengen, waarvan men wel nota zal willen nemen. Onderwijzer s-gezelschap. Vergadering van het Onderwijzers-ge zelschap in het arrondissement Waalwijk op Donderdag 10 October 1912 des namiddags te half drie te Waalwijk in Musis Sacrum. Agenda 1. Opening en notulen. 2. Mededeelingen, bedoeld in art. 18 van het H. R. 3. Voorstel om de vergaderingen alleen des namiddags te doen plaats hebben. 4. Reformteekenen. Inleider de heer A. Froklage. Pauze. 5. Kindergedichtjes. Inleider de heer J. C. Kleijn. 6. Opgaven, bedoeld in art. 20 van het H. R. 7 Rondvraag. Inning contributie 2de termijn. Na afloop: >De Student Thuis* blij spel in 3 bedrijven, van Fr. van Eeden, op te voeren door de Onderwijzerstoo- neelvereenlging „O. K. O.* N. O. G. Zondag 29 September hield de afd. Waalwijk een huishoudelijke vergadering in >Musis Sacrum* alhier. Ze was on danks den regen door vijftien leden bezocht, terwijl één lid mondeling en een ander sehriftelijk mededeeling aan het bestuur had gedaan, dat ze verhin derd waren de vergadering Ie bezoeken. Bij de opening heette de voorzitter allen welkom, in het bijzonder een der damesleden. Hij wees op de belangrijke besluiten, die genomen waren op de algemeene vergadering te Rotterdam, waar zich het N.O.G. o.a. verklaard had voor Onderwijs Rijkszaak en waar de toezegging door minister Heemskerk van Kindertoeslag met algemeene stem men afgewezen was. Na de lezing der notulen drong de voorzitter er op aaD, dat de leden hem op eene volgende vergadering zouden opgeven, welke kinderen in hun school tot de zwakzinnigen kunnen gerekend worden, dan zou hij al die namen op zenden aan den inspecteur Dr. Van Deventer, die belast is met het toezicht op krankzinnigen en zwakzinnigen bulten de krankzinnigen-gestichten. De afgevaardigde naar de algemeene vergadering bracht verslag daarover uit. Hij besprak in 't kort de belangrijkste besluiten, die daar genomen waren, maar verwees voor een uitgebreid ver slag naar.het schoolblad. Hij deelde' mede, dat door Mej. Bak namens de Rotterdamsche damesleden een vaandel aan het N O.G. was aangeboden, wat met een daverend applaus werd aan vaard. De beide voorstellen der afdeeling Waalwijk, le om een uniforme regeling van ontslag voor onderwijzers te ver krijgen en 2e de aanstelling van school artsen door rijk of gemeente te bevor deren, werden door de algemeene ver gadering aangenomen. Een der leden deelde mede, dat de gemeente Waalwijk reeds een schoolarts had aangesteld en dus daarmee een voorbeeld aan naburige gemeenten had gegeven. Verder wees de afgevaardigde nog op de uitstekende ontvangst door de afdeeling Rotterdam. Bij de bespreking van de contributie werd, nadat het voor en het tegen van twee voorstellen eens terdege onder de oogen waren gezien, besloten deze be langrijke kwestie tot een volgende ver gadering aangehouden. Voor punt 5 der agendaCandidaat- stelling van een redactielid voor het schoolblad, was een opwekking ingeko men van de afdeeling Den Haag om den heer Ter Horst, voorzitter dier afdeeling ook mede te candideeren. Er werd echter op voorstel van het bestuur met alge meene stemmen besloten om den heer J. J. Wackerhausen te Eindhoven, voor zitter der afdeeling Tilburg en propa gandist voor Noord-Brabant, candidaat te stellen. Ook werd besloten een aanbeveling der afdeeling van de can- didatuur van den heer Wackerhausen in het schoolblad te plaatsen. Bij de rondvraag deed een der leden het voorstel om in het vervolg op de vergaderingen een lezing over een of ander onderwerp te houden, wat allen zeer toejuichten. De voorzitter deelde nog mede, dat als een der leden in zijn gemeente een actie voor salarisverbete ring wilde beginnen, het bestuur steeds bereid was, die actie krachtig te steunen. Na een opwekking aan allen op de volgende vergadering weer present te zijn en de afwezigen aan te sporeD ook te komen, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Zweinclub Maandag 30 September 1.1., kwamen in Hotel Verwiel alhier een aantal zwem- liefhebbers bijeen, om tot de oprichting eener zwemvereeniging te geraken. Hoewel de tijd niet juist gekozen schijnt, is hij dit wel met het oog op de vele moeilijkheden, die zich voor kunnen doen. De inleider, de heer Arie Schaap, begon allereerst mede te deelen de vreemde geest, die in sommige krin gen heerscht tegen de zwemsport en dat heel wat bezwaren moesten over wonnen worden voor tot oprichting kon worden besloten. Als illustratie van het wanbegrip memoreerde spreker dat dezen zomer eenige zwemmers te Baardwijk werden nageroepen „Daar gaan ze weer die vuilikken." Niettegenstaande dit alles heeft de minister van Waterstaat goed keurend beschikt op een aanvrage om een terrein te mogen pachten geschikt om de zwemsport te beoefenen en wel in het kanaal 's-Bosch—Drongelen onder de gemeente Baardwijk van K M paal 171 tot 173, waaraan eenige bepalingen verbonden zijn, die echter wel overko men kunnen worden. Na dit gunstig bericht wordt onder ling besloten eene vereeniging op te richten en deze te noemen Waalwijksche Zwemclub", en ten doel hebbende de zwemsport zooveel mogelijk te bevorde ren. Daarna werden de statuten opge maakt en goedgevonden en vervolgens overgegaan tot verkiezing van een be stuur, dat zich aldus constitueerde de Heeren Jan v. Schijndel, Voorzitter. Henri v. d. Bergh, Secr -pen. M. A. v. Liempt, Commiss. Wij voegen aan dit verslagje gaarne een woord van aansporing toe, omdat wij overtuigd zijn, dat juist de oprich ting eener zwemclub, de bevordering der zedelijkheid zeer zal in de hand werken. Het eerste werk zal toch o. i. zijn het daarstellen van een kleedkamer enz. Zwemmen wordt er des zomers hier zeer veel gedaan, meer en meer vindt deze gezonde sport ingang. Welnu laat men dan alles in 't werk stellen om er eene fatsoenlijke gelegenheid voor te krijgen en hiertoe zal deze nieuwe ver eeniging zeer zeker alles in 't werk stel len. Den zwemliefhebbers zij dus aan geraden zich zoo spoedig mogelijk bij een der bestuursleden aan te geven. Benoemd. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrönd. Arnhem, ter standplaats 's Heerenberg gemeente Bergh, de heer G. Knot, candidaat- notarls te Drunen. Ondernemingsgeest. Uit Chicago meldt men ons Hoewel voor de arbeiders de toestand hier over het geheel vrij goed mag heeten, zijn hier foch nog energieke lui, die hun geluk ook eens elders willen beproeven. Zoo zullen de oud-W/alwij- ker Arnoud Manders, slachter en zijn vriend Joseph Luiben, machine-bank werker uit Tilburg, van Chicago de reis naar Australië ondernemen. Aanvankelijk gaat de reis naar San-Francisco en van daaruit met het stoomschip »Ventura* naar de groote stad Melbourne. Moge het de kordate jongelui in alles naar wensch gaan. Worden hunne po gingen met goeden uitslag bekroond, dan zullen vele Waalwijksche jongens thans In Amerika, zich daar eveneens vestigen. Ter gelegener tijd hopen wij hierop nader terug te komen. Broederschap van Ontvangers. Buitengewone Algemeene Vergadering van het Broederschap van de Ontvangers der Directe Belastingen enz. in Nederland (Afdeeling Noord-Brabant) op Maandag 14 Oct 1912, des namiddags ten één ure in de bovenzaal van >Hotel Central* Markt te VHertogenbosch. Punten van Behandeling. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Bespreking van het Manifest van het Hoofdbestuur der Broederschap. 4. Bespreking der voor de Ontvan gers in 't algemeen grievende bepalingen van het Staten besluit d d. 6 Aug. 1912 G. 169 j°. 11 Sept. d. a. v. U. 252. 5. Rondvraag. W. V V. Waalwijk Vooruit. Zondag j.l. nam W. V. deel aan de seriewedstrijden te Besoijen en zag zich geplaatst tegenover haar oude concur rente Den Berg. Onmlddelijk na den aftrap, ontwikkelt W. V. een vlug spel en moet de Berg- sche keeper reeds handelend optreden. Steeds blijven de geel-zwarten aanvallen, totdat de links-buiten keihard tegen den paal schiet, waardoor de bal weer in het veld terugspringt. Toch kan succes niet uitblijven, want Waalwijk speelt over alle linien uitstekend. Bij een der vele aan vallen kan Den Berg slechts redden, door den bal met de hand te spelen, waarvoor W. V. een strafschop wordt toegekend. Met een ferm schot maakt de linksbuiten hieruit de eerste goal. Den Berg spant zich enorm In om het spel te verplaatsen maar hel lukt hun niet, want W. V. blijft de meerdere, alhoewel voor rust niet meer gedoelpunt wordt. Na de hervatting weer hetzelfde spel. Belde partijen werken enorm hard, maar geelzwart blijft meester van het terrein. Het slechte wegwerken door den Berg- schen keeper wordt hun noodlottig, want W. V. center-voor krijgt hierdoor de gelegeoheid den stand op 20 te bren gen. Den Berg komt nu wat meer op zetten. Een tegenpunt lijkt zeker als Stal voor open goal staat. De rechts-half redt echter schitterend. Nu is W. V. weer aan het woord en als de center voor uit een pracht-voorzet ten derde male doelpunt is de wedstrijd beslist en wint W V. met 30. De geel zwarten komen nu iu de fi nale tegen hare competitlegenooten T. V. V. Na den aftrap overrompelt W. V. door vliegensvlug opbrengen de Tilburg- sche verdediging. De linksbinnen krijgt een pracht-kans, maar weet deze helaas niet te benutten. Weer brengt W. V. op, maar nu heeft Tilburg zich hersteld en verhuist het leder naar de andere helft, waar de links-half zijn wing even loslaat, waardoor de Tilburgsche rechts buiten kan voorzetten en de linksbinnen doelpunt. T. V. V. blijft in de meerder heid. Geheel ongemotiveerd wordt haar een strafschop toegekend, waaruit de stand op 0 gebracht werd. W. V. laat nu den moed zakken en heeft T. V. V. geen moeite met 40 te winnen T. V. V. verdiende volkomen den 1 en prijs en Is dit zonder twijfel zeker een der sterkste ploegen uit, de competitie. Wij zijn daarom zeer benieuwd naar de bondswedstrijden tegen deze Ver eeniging. A. s. Zondag zal op het terrein alhier de le competitiewedstrijd plaats hebben n.l. W. V. IIAlexander (Tilburg). Mis schien speelt W. V. I, na afloop hiervan een vriendschappelijken wedstrijd tegen A. V. C. (Breda). In het volgende num mer komen we hierop terug. Tentoonstelling Tilburg igij. Wij vestigen gaarne de aandacht van het publiek op vorenstaande advertentie betreffende der teekenlngen van de internationale tentoonstelling 1913 te Tilburg, die worden geëxposeerd in de vitrioe der firma Wed. Tielen. Deze prachtige teekeningen van de tentoonstelling die Iets zoo grootsch, zoo mooi en zoo enorm blijkt te worden, als voorheen in ons land zelden werd gezien, trekken zeer de aandacht en we raden eenieder aan beslist een kijkje te gaan nemen. De Eendracht. Het kruisboogschuttersgezelschap >De Eendracht* hield Zondag onder hare leden een prijsverschieting. Na een hardnekklgen kamp werd tot koning geproclameerd A. Nells. De prijzen bestaande uit kunstvoor werpen behaald door 1. A. Nells 2. C. Smolders 3. J. v. d. Hoven 4. J. de Folter 5. W. Verhoeven 6. M. Castelijns 7. A. Schoondermark 8. P. 'Castelijns 9. A. de Graaf 10. J ten Haaff 11. L. Schapendonk 12. J. van Vucht. De prijs op het geluksdoel verschoten, werd behaald door M Castelijns. Bond van Ned. Leder fabrikanten. met 88 punten 83 83 82 81 81 77 75 74 74 72 54 Maandagmiddag te half twee uur kwamen In de zaal der lledertafel iSouvenir des Montagnards» te Tilburg een 170-tal leden en introducés van dezen bond in buitengewone vergadering bijeen ter bespreking van den benarden toestand der ledernijverheid, veroorzaakt door de zeer abnormale hulden- en lederprijzen en het beramen van middelen om dien toestand te verbeteren. De voorzitter de heer D. C. Lans uit Delft, opende de druk bezochte verga dering met zijne vreugde uit te spreken over deze talrijke opkomst en dank te brengen aan de pers, die op loyale wijze publiciteit aan deze vergadering had gegeven. Vervolgens lichte spr. de aanwezige in over de bedoeling van deze bijeenkomst. Hij herinnerde er op de eerste plaats aan, hoe op 11 Januari 1900 te's-Bosch 294 lederfabrikanten bijeen kwamen om gezamelijk te besluiten, gezien den slechten toestand waarin de ledernijver heid verkeerde, tot verhooging der le derprijzen. Spr. heeft toen tevens de noodzake lijkheid betoogd met nauwere aaneen sluiting der lederfabrikanten in een bond, omdat hij vreesde, dat er ook in de toekomst nog meerdere malen slechte tijden voor de lederindustrie zouden aanbreken. Spr. heeft toen blijkbaar goed gezien. Immers dezelfde benarde toestand die zich toenmaals openbaarde Is weer teruggekeerd en weer zullen dus maatregelen genomen moeten wor den, om te voorkomen, dat de lederin dustrie voor een débacle komt te staan. Dat 1900 inderdaad een slechte tijd was, toont spr. met cijfers aan. En wel stegen toen ook de lederprijzen eenigszins, maar volstrekt niet in voldoende mate. Thans staat de ledernijverheid voor eenzelfde feit. De prijzen der huiden zijn kolossaal gestegen, en de lederprijzen houdeu daarmede geen gelijken tred. Spr. meent hiermede voldoende de urgentie van het prijsverhoogingsvraagstuk te hebben aan getoond en koestert de verwachting dat de vergadering alleszins genegen zal zijn om in die richting werkzaam te zijn. De heer C. Bressers, Dongen, vice- voorzitter, betoogt eveneens het onhoud bare van den toestand en Is van oordeel, dat dus het eenige middel, dat bruikbaar is, moet worden aangewend om uit deze impasse te geraken: n.l. verhooging der lederprijzen. Spr. meent dat de leder industrie binnen korten tijd zal vernietigd zijn, waoneer dit middel niet wordt aan gegrepen. Doch er moet geen flauwe maar een flinke verhooging worden ingevoerd, eene die evenredigheid brengt tusschen de huiden, en leder prijzen. Die evenredigheid bestaat op heden niet. Het buitenland is ons hierin reeds voorgegaan en reeds is vandaar van onderscheidene zijden tot ons de aan sporing gekomen dien zelfden weg te betreden. Spr. dringt er op aan, dat aan die wenken zal worden gevolg gegeven. Inkrimping toch van productie kan geen redding brengen en ook het vormen van een trust, bestaande uit 400 fabrikanten, zou niet afdoende zijn. Spr. hoopt dus, dat men zich zal willen verbinden tot het invoeren van een flinke prijsverhoo- ging. De heer Nieuwenhuizen uit Lochem dient zich aan als woordvoerder der over- leerlooiers ea stelt voor, dat deze groep jelanghebbenden, als hebbende andere jehoeften, even afzonderlijk zullen ver gaderen om hun gedragslijn vastte stellen. De voorzitter verzoekt» den overleer- .ooiers een afwachtende houding aan te nemen tot een besluit zal zijn gevallen. Wellicht dat zij zich daarmede kunnen vereenigen. Daar voor het oogenblik niemand het woord verlangt, Zegt de voorzitter vol- comen in te stemmen met het gespro kene door den heer Bressers en stelt aan de vergadering voor te nemen het volgende besluit De buitengewone algemeene vergade ring van den Bond van Ned. Lederfa brikanten gehouden te Tilburg op 30 Sept. 1912; gehoord de debaten, constateert dat de buitengewone stij ging der huldenprijzen niet door eene evenredige verhooging der lederprijzen gevolgd Is overwegende, dat onder de tegenwoor dige omstandigheden het behalen van winst In het leerlooiersbedrijf onmogelijk is; spreekt als hare vaste overtuiging uit, dat een belangrijke verhooging der- le derprijzen gerechtvaardigd en gebiedend noodzakelijk is. Zij is echter van oordeel, dat om re denen van practlschen aard deze prijs- verhooging langs geleidelijken weg tot stand moet komen met ingang van heden als eerste ver hooging de prijzen van alle soort zooi en tuigleer te verhoogen met minstens 10 cent. Zij draagt het bestuur op aan dit besluit op doelmatige wijze publiciteit te geven. De heer J. L. Lans uit Delft, vindt dit niet voldoende en zou voorgesteld willen zien 10 cent verhooging per pond. De voorzitter merkt op dat dit voorstel aan de vergadering sympathieker lijkt, doch wijst op de bedoeling van het bestuur, dat wil eene geleidelijke ver hooging. De heer Nieuwenhuizen acht dit voorstel voor het overleer niet door voerbaar. De heer Wildenberg uit Loon-op-Zand acht 10 proc. niet hoog genoeg. In vele provincieplaatsen toch worden slechts secondaire huidsoorten bewerkt en daarop zou zoodoende slechts 7 ct per pond verhooging worden verkregen. Spreker sprak dezer dagen nog verschillende schoenfabrikanten en die spoorden hem aan een flinke verhooging in te voeren. (Applaus) Spr. stelt daarom voor, leer, zwaarder dan 30 pond te verhoogen met 10 pet en leer van lichter gewicht met 15 proc. De heer Verbunt uit Dongen kant zich met beslistheid tegen dit voostel. Het leer van licht gewicht is onlangs nog verhoogd, het zwaardere leer nog in het geheel niet. Spreker zou dus het voor stel van den heer Wildenberg willen omdraaien. De heer Gloudemans betoogt dat er meer vraag is naar licht leer, zoodat dus de?e soort moet verhoogd worden. Doen we dit niet dan wordt het aan lederen prijs verkocht. Be Echo van hei Zuiden, Waalwijk, den 26 Sept. 1912. Burgemeester en Wethouders van Wualwijk, Th. de Surmont de Bas Bmeelr De Secretaris, Van Liempt. 2651 W. B.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5