Nummer 84 Donderdag 17 October 1912 35e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. TIJD HEELT ALLES! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN' De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de, uitsluitend betrouw= bare Zeep. CHE Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. O- ELSTER. >12. 'e prijs i 1,25 ielprijj De Echo van het Zuiden, IVaalwpsclie en Laigstraatsele Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advrrtbhtiên 1-—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeehge contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. 1&2 V L IJ M E N. (Slot). Mommersteeg. Ik heb gezien dat veld wachter Hollander op het Ven een per ceel land heeft gepacht. Hij schijnt dus tijd genoeg te hebben om dat te bewer ken. Met het oog er op dat wij hier rijkspolitie hebben en voor de polder een polderveldwachter zou ik willen voorstellen om een veldwachter minder te nemen. Met twee politiemannenkunnen wij het wel doen. Geeft die dan een beter salaris. Voorzitter. In 1909 heeft de raad, op mijn voorstel, met algemeene stemmen Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." ROMAN DOOR 3) De beide officieren wendden de paarden en reden door St. Privat naar de groote straat, van het moezeldal terug naar dezelfde straat, waar voor twintig jaar de verslagen leger massa van 't leger van Keizer Napoleon terug- gevloden was in wilde wanorde, tot onder de beschuttende muren van de forten van St. Qaentin, Plappeville en van de vesting Metz zelfs. De straat daalde hier in een diepingesneden ravyn af, welks zijden met ondoordringbare boaschen zijn bedekt. Op de hellingen stonden enkele gebouwenin de byna groene dalen lagen vriendelijke dorpen. Een idylischernst, een diepe vrede heerschte in 't vruchtbare dal. Een tyd reden de officieren zwijgend verder. Toen ving de generaal weer aan Kunt ge u uwen vader nog herinneren, Koenraad Zeker oom. Zyn beeld staat me nog duidelijk voor oogen. Ge waart negen jaren oud, toen hij sneuvelde. Thans zijt gij bijna dertig jaar - wat gaat de tyd toch voorby Ook oom Martens herinner ik my nog. Hy en vader waren onafscheidelijke vrienden. En ik was de derde in den bond. Mar tens was de ondste van ons. Een schitterende f loopbaan stond voor hem openh)j was een ridder van top tot teen, geniaal soldaat, die )4 'n 1864 en 1886 zich onderscheiden had. Hy had vroeger de krygsacademie bezocht. 't uitbreken van den oorlog comman ••deerde hij een bataljon, hoewel hy eerst ka- I pftein was. Ik ben er zeker van, dat by thans onder groote instemming besloten om tot aanstelling van een derden veldwach ter over te gaan, uitsluitend om bij avond den provincialen weg te bewaken die toen zeer onveilig was. Vreemdelingen werden dikwijls lastig gevallen en mis handeld. Voor den goeden naam van onze gemeente moest daar een einde aan komen. En du ik het zoover heb gekregen dat de weg eenmaal veilig is, wil ik er niet toe overgaan om daar het toezicht weer te doen verminderen. U moet er ook aan denken dat er vroeger een post op de begrooting stond van f 300 voor een nachtwacht. Bovendien komt er nog bij, dat een veldwachter door den Commissaris der Koningin wordt aangesteld en het dus voor den raad niet zoo gemakkelijk zal gaan om dien man aan den dijk te zetten. Mommersteeg. Ik zou dien man niet aan den dijk zetten, doch hem behoorlijk tijd geven om naar een andere gemeente uit te zien. Tegenwoordig nu de veld wachters allemaal een fiets hebben, kun nen zij heel wat meer dienst doen. Ze kunnen nu meer met tweeën doen dan vroeger met z'n drieën. De Voorzitter merkt op dat de nacht wacht met geen fiets op surveillance kan gaan en voorts, dat er 's nachts ook beslist iemand op straat moet zijn. Hij wijst er op dat nog onlangs bij den brand van den molenaar Kools alles reeds in lichte laaie stond toen de bewoners nog te bed lagen, alleen de nachtwacht was bij de hand en wist erger te voor komen. Ook in Haarsteeg, daar stond een huis al in vlammen terwijl de be woners nog te bed lagen, alleen de nachtwacht was bij de hand, die de men- schen kon waarschuwen. De nachtdienst afschaffen wil ik dus niet, iedereen heeft aanspraak op bewaking van lijf en goed en een veldwachter 's nachts dienst laten doen die overdag in functie is geweest, dat kan ik niet lateo doen. U zegt zelf al dat de polderveldwachter alleen voor den polder is en de rijksveldwachter is ook niet aangesteld om gemeentedienst te doen, vooral niet 's nachts. De veldwachters moeten hier ook alle bode-diensten doen. Ze moeten zorgen voor de bevolking, voor de verhuizing, afin voor al het loopend werk en daar voor gebruiken ze een fiets. Ze vragen divisie-commandant zou zijn Leefde bij u niet eone dochter van kapi tein Martens, oom Zeker 1 Gy moet u Greta nog herinneren. MartenB liet geen vermogen na. Door zyn dood werd zijne vrouw ernstig ziek en werd ten slotte krankzinnig. Zij moest naar een gesticht gebracht worden haar pensioen giög voor't grootste deel daarmee heen, en voor de tienjarige Greta bleef zoo goed als niets over. Toen nam ik baar en u, die beiden nw vader verloren had, in myn hnis. Ge moet n toch dat schoone blonde kind nog wel berinneren. Drie of vier jaar leefde ze in mijn hHistoen nam een bloedverwant baar by zich. Ja, oom, ik herinner mij haar. Hebt gij baar later nooit meer gezien Nooit. Eens meldde een heer zich by my aan en stelde zich aan my voor als den broeder van mevronw Marten, die, in de om wenteling van 1848 betrokken, na de herstel ling der rust naar Amerika gevlucht was. Hij had zich nooit verzoend met 't huwelyk zijner zoster met een Pruisisch officier; hy was een styfboofdige republikein gebleven un eerst de geweldige gebeurtenissen van 1870 verzoende hem eenigermate met zijn oude vaderland. Maar bij wilde toch niet in Duitsch- land blyven. Hij bad daarenboven eene bloei ende zaak, hy was een rijk man geworden. Hy beloofde voor Greta Martens te zullen zorgen en nam baar mee. Ik ontving nog eenige brieven van 't kind, doch daarna heb ik niets meer van haar gehoord. Zij zal daar in Amerika wel getrouwd zijD. Neen oom, riep Koenraad levendig. Zjj is niet getronwd Ik heb haar teruggezien... Dat zon ik gelooven? lachte de generaal. Gy hebt Greta Martens weergezien Ik bedrieg me niet. Op 't laatste concert op 't plein was ze. Een oude heer een Franschman en een jonge dame vielen my door hnnne opmerkelijke verschijningen op; ik beschouwde hen een poos, toen trad een andere dame, misschien dertig jaar oud, hoog en krachtig opgewassen, met blauwe oogen en blond baar, aan de band een kind houdende naderby. Uit enkele woorden, die ik hoorde moest ik besluiten, dat de blonde dame de gouvernante van 't kind was. Die dame kwam nu voor het onderhoud daarvan f25 per jaar, wijl ze zelf niet in staat zijn ze te onderhouden. B. en W. onthouden zich van advies in deze omdat al eens meer een dergelijk verzoek in de raad in behandeling is ge weest. Zooals mijnheer Mommersteeg terecht opmerkt is een fiets voor een veldwachter onontbeerlijk. Mommersteeg. Daarom zou ik met 2 veldwachters volstaan en geven die meer salaris. Voorzitter. Dan komen wij onderhand toch voor dezelfde kosten te staan. Boom. Is f 25 niet wat hoog, de op zichter die een heelen dag voor de ge meente op z'n fiets zit, krijgt er maar f10, wat nu weer veel te weinig is. Van Heivoort. Ik heb onlangs hooren zeggen dat de chef-politie altijd op het raadhuis is en bijna nooit geen dienst doet. Voorzitter. Ja die is voor de bode diensten en voor de processen-verbaals in orde te brengen en doet ook politie diensten, Zondags surveilleeren er steeds twee. J. Wagenberg. Moeten alle veldwach ters die subsidie hebben of alleen de chef. Voorzitter. Vogel en Hollander zeker, doch om nu den ander uit te sluiten, dat gaat moeilijk. Zwaans. Op de gewone surveillance zou ik ze maar geen fiets laten rijden, anders rijden ze alles voorbij. Voorzitter. Daar hebt u gelijk in, bij gewone surveillance is het beter dat ze geen fiets bij zich hebben, doch voor buitengewonen dienst en spoedgevallen zijn ze toch onontbeerlijk. Hierna wordt in omvraag gebracht een voorstel om de veldwachters f 15 toelage te geven voor het onderhoud van hun fiets en de toelage van den opzichter van f 10 op f 15 te brengen, dat wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Zwaans, Boom, C. Wagenberg. H. Mommersteeg, Boom (Wethouder) en J. Wagenberg. Tegen stemden de heeren A. Mommer steeg, van Heesheen, van Buul, van Engelen en van Heivoort. Mommersteeg. Krijgt de Wed. Bos man de subsidie niet meer. Voorzitter. Die subsidie krijgt het arm bestuur waarvoor de subsidie van het my direct bekend voor. Ik wist alleen niet waar ik ze had gezieD. Thans evenwel weet ik dat 't Greta Martens is. De gelykenis is sprekend Hoe zou Greta Martens als gouvernante in eene Fransche familie komen. Haar oom was rijk, hij leefde in Amerika, in Baltimore als ik me niet vergis. Een vlccbtige gelykenis zal u bedrogen hebben myn jongen. We zullen zien. oom. Als de familie in wier dienst de dame is, hier in Metz of om streken woont, dan zullen we haar nog wel meer zien. Dan knnt ge zelf oordeelen I Ik geloof heel zeker van mijne zaak te zyn Als dat 't geval is, dan begrijp ik niet hoe Greta Martens in zulk een afhankelijke betrekking is gekomen. Maar zie, daar is 't slot Ladonchamp Men had onderwijl de Moezelvlakte bereikt die door den grooten breeden straatweg en den spoorweg naar Diedenbofen doorsneden wordt. De roode daken van de dorpen en eenige gehuchten staken vriendelijk nit de tuinen omhoog. Golvende korenvelden kwamen tot aan den oever van den breeden d&arheen- atroomenden Moezel, aan welks anderen oever de bergen zich weer omhoog verhieven. De zon scheen in de vensters van het fort Saint- Jnlien, dat aan de overzijde van de Moezel op hooge rotsige toppen lag en roste met flikkerenden glans op de onde kathedraal van Metz, die te midden van het hnizengewe- mei ernstig en vermanend tot den wolkeo- loozen blauwen hemel omboog rees. Aan den voet van de bergen, naby de groote straat en uitziend op het lachund landschap van de Moezel, verhief zich te midden van een uitgebreid oud park, een groot, in rococo stijl gebouwd kasteel. Een hoog ijzereD traliehek omgaf 't park, doch was de hoofddeur gesloten, dan was er toch altyd nog een kleine uevendenr open. Dat is Ladonchamps In dit park heb ben wij nwen vader en kapitmn MartenB be graven. Yoor zoover ik weet verblijft de be zitter van dit slot ts Parys 't zal derhalve wel toegestaan worden, dat we binnentreden. De generaal wenkte den ordonnans en gaf hem de boodschap aan dezen uitgang te wachten. armbestuur in der tijd is verhoogd. Nu krijgt het armbestuur f 100 minder, ter wijl aan dat bestuur de beoordeeling wordt overgelaten of de Wed. Bosman de f 100 blijft genieten ofwel of ze dat op f 50 zal brengen. Van Buul. Ik zou willen voorstellen om de post f 350 voor een ambtenaar ter secretarie, hier van mijnheer Van Hooff van de begrooting geschrapt te krijgen. Veel discussie is hiervoor niet noodig. Voorzitter. Ook ik acht hierover veel discussie minder noodig. U acht het dan in het belang van de gemeente die post van de begrooting te voeren. Van Buul. Ja zeker. De Vooiz. Dan zeg ik u dat u absoluut het belang van de gemeente niet be grijpt of kent. En dan breng ik de woor den die eens een minister van Oorlog in de 2e Kamer tegen een lid, die hem bij de behandeling van de begrooting ook altijd dwars zat en trachtte hem te doen vallen, sprak op u even in toe passing. U moet uw motleven niet zoe ken, zoo sprak die Minister in duffe hoeken van donkere kelders, doch u moet die zoeken op de parterre van de levende werkelijkheid. Een mooie zin speling op u mijnheer van Buul, begrijpt u ze. Van Buul. Ja, u verwacht van mij niet veel, maar ik voel dat het de zuivere belangen zijn van de gemeente, dat er geen ambtenaar op thuis behoort, als ik de handelwijze van den Secretaris naga. Voorzitter. Een vorig jaar is de be grooting van Ged. Staten teruggekomen, omdat de raad deze post met f150 had verlaagd en nu zou men denken, dat Ged. Staten het zullen goedkeuren, dat heel de post wordt geschrapt. Stagnatie in de werkzaamheden brengen, dat doet u, anders niets. Verder wil ik geen woor den hierover tegen u verspillen. Alleen acht ik mij verplicht hier, en vooral voor de buitenstaanders, die anders an dere indrukken zouden krijgen, te ver klaren, dat het mijn absolute overtuiging is dat deze kwestie niet gaat tegen den ambtenaar, want de heer van Hooff is veel te actief en te net en treft abso luut niet den minsten blaam. Ik meen dit even voor de toekomst vaD mijnheer Daarop betraden de generaal en zyn neef 't schaduwrijke park, waardoor een geharkte grintweg naar 't znilenportaal van 't slot voerde. III. Na korten tyd ging de generaal van den hoofdweg af en volgde een eypad, dat dieper in het park leidde. In dit kleine boschje, zei hij, zich tot zijn neef wendend, moeten, als mijne herinne ringen juist zijn, de graven liggeD.. Een heerlijke plaats, antwoordde Koen. raad. met weemoedige belangstelling de donnen- en cypreeeenhaag beschouwend. Er bevinden zich nog meer graven in 't boscbje. Ik herinner me, dat we ook een Franech officier daar begroeven. Bij lag met uw vader in eene kamer zij hadden in de laatste uren van hun leveo vriendschap ge sloten, ze stierven bijna tergelijkerty'd. Het zyn toch treurige herinneringen 1 Bé!.... hollamijnheer! Wat doet ge daar? klonk op dit oogenblik eene lnide stem. De beide officieren zagen een ouden hovenier, die niet ver van hen met het opbinden van rozen bezig was. Goeden dag, myn vriend, antwoordde de generaal. Wy vragen om verschooning, dat we zonder verlof hier binnengedrongen zyn. Wy zochten naar 't graf van een vriend. Ja, ja, er zijn vele graven hier iu den omtrek, sedert den grooten oorlog. Maar, mijnheer.... Is het misschien niet geoorloofd hier binnen te komen Wel zeker, mijnheer. Maar ziet u. ge neraal, de markies is er. De oude tuinman wees naar hot slot, om welkB tinnen een schaar witte duiven als een zilver glanzende wolk zweefde. Mijnheer de markies houdt er niet van, vreemden te zien. Is de markies van Ladonechamps hier? Ik dacht dat by in 't boel niet meer op drzs bezittiDg kwam, maar in Parya woonde. Wan neer ik dat geweten bad, zou ik eerst om verlof gevraagd hebbeD. O, generaal, de markies is zeer vriende lijk, zeer goed tegen iedereen, maar de jonge Van Hooff te moeten zeggen. A! wat van Buul hier beoogt, is gekant tegen den Voorzitter. Mommersteeg lk wil het voorstel van van Buul wel steunen, omreden dat de Voorzitter pas verhooging van salaris heeft gehad als burgemeester en 'secre taris en hij zoo weinig werk verricht en zoo weinig op het raadhuis is. Voorzitter. Weet u dat ik zoo weinig werk verricht, durft u dat verklaren. Wat komt het er op aan waar de werkzaam heden verricht worden. Is het u dan goed, dat ik 's middags boven mijn sigaartje ga zitten rooken en de courant lezen, waar u toch ook uiets van ziet en het werk, dat vatbaar is om thuis te doen, 's avonds thuis afwerk en dat Ged. Staten mijn jaarwedde met f 200 hebben verhoogd is niet mijn schuld maar was me welkom. Als uw Vlijmensch veld, dat jaarlijks f 10000opbrengt, wat genoeg is, f 15000.opbrengt, dan zult u toch ook waarlijk niet tegen de pachters zeg gen, boeren f 10000.— is genoeg, ge moet maar niet hooger bieden. Mommersteeg. Dat is geen vergelijking. Voorzitter. Die vergelijking gaat op. Van Heivoort. Ik steun ook het voor stel van van Buul. J. v. Wagenberg. Het is mij gebleken, dat Ged. Staten niet te vinden zijn voor verlaging van jaarwedden en wel voor verhooging, op grond daarvan kan ik me 'r niet mee vereenigen de post van den ambtenaar te schrappen. Spreker vraagt den voorzitter hoe de raad in deze het vorige jaar heeft besloten. Voorzitter. De raad besloot dat de jaarwedde bij eventueele benoeming van een nieuwen titularis opnieuw kan worden geregeld. Aangezien geen 3 personen het voor stel van van Buul steunen, wordt het niet in stemming gebracht. De begrooting wordt vervolgens vast gesteld. Mommersteeg, Hoe gaat het nu met de zaak van de spriDgstiereu dit jaar. Voorzitter- In verband met wat van Engelen in een vorige vergadering heeft gezegd over de slieren van Vuchts, wa ren wij verplicht een onderzoek in t: stellen Ons is gebleken dat hij 2 stie ren heeft gehouden, een ervan heeft hij verkocht op 14 Maart en den ander op juffrouw is ondeugend. De kleindochter van deu markies bondt niet vac de Pruisen. Ach, dat is zeer interessant, lachte de generaal. Zoo staan we hier op vyandelijken bodera? Doch, ge bebt gelijk, ondje, wij deden verkeerd, zonder verlof hier binnen te gnan. Wilt go mijnheer den markies mijno veront schuldiging aanbieden hier is mijn kaartje en hem in mijnen naam verlof vragen, hier nog wat to mogen rondzien Mijnbeer baron von Bru.cken las bij balflaid. Ja dat is mijn naam, Doch ga nu. Ik.,, ik ken een heer von Bruncken generaal iu 't jaar 1870. Er dienden toen meer officieren van mijn naam in 't leger ga du. 't Is niet noodig, generaal. Daar komt de markiezin. De officieren wendden zich om. Zij hadden misschien verwacht, eene ondachtige juffrouw te zien, en een uitroep van verrassing ont glipte hun lippen, toen ze een jonge, slanke meisjesgestalte in de lichte zomerkleeding op 't donkere bo6chje zagen toetredeD. Koenraad herkende onmiddelyk do jonge dame van 't plein weer. Bet hart klopte hem onstuimig een heote gloed steeg bom naar do waDgen. Met verbazing zag de jongedame naar de officieren, De generaal trad mot beleefden groet op baar toe Wij moeten om vergeving vragen, sprak hy zeer beleefd, omdat we zonder volmacht hier binnengedrongen zijD. Ik docht dot 't slot onbewoond was de onde hovenier zegde me, dat de markies was teruggekeerd. Wii vragen nogmaals om vergeving, freule, beveelt ge dat we ons terug moeten trekken! dan zullen we terstond aan nw bevel gevolg geven I E*n licht, lieflijk lacbjo vloog ovor 't aan gericht der jonge dame. Ik heb bier niets te beveleD, mijnbeer. Mijn grootvader is eigenaar van 't park- By staat gaarne bezoek in 't park toe... alleen juist de plaats hier... openhartig gesproken- mijnheer, zon ik liever voor eon druk vreem- doliDgenbezoek beveiligd zien. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1