Tweede Blad. De Balkan-Oorlog:. Provinciaal Nieuws. Duitschand. A nierika. NUMMER 84 DONDERDAG 17 OCTOBER 1912. 35e JAARGANG. De toestand. Nog altijd is Montenegro de eenige Balkanstaat, die Turkije den oorlog heeft aangedaan, doch de spanning op den Balkan wordt zoo groot, dat ook elders het zwaard niet lang meer in de scheede zal kunnen blijven. Reeds hebben de Turken aan Servië den eersten slag toegebracht, want zoo als een telegram ons gisteren reeds heeft bericht, trokken 3000 man Turksche troepen de Servische grens over en be zetten na een bloedig gevecht met de Servische grensposten Servisch gebied. Het is alleen maar verwonderlijk, dat men dit toch ernstige grensincident van Servische zijde zoo kalm opneemt. Hier is toch wel aanleiding om dadelijk naar de wapens te grijpen. Maar van officieele Servische zijde wordt verklaard, dat het incident niet wordt opgevat als de ope ning der vijandelijkheden. Blijkbaar is men in Servië nog niet tot den strijd gereed. Bovendien zijn grensincidenten als deze, hoe ernstig ze voor den West-Europeaan mogen schijnen, op den Balkan zelfs in vredestijd geen uitzonderingen. Ook aan de Bulgaarsche en de Grieksche grenzen komen soortgelijke intermezzo's voor. De oorlog beteekent dat alles dus nog niet. Maar toch, elke dag brengt ons den oorlog nader. Het antwoord der Porte, gisteren aan den deken der diplomaten in Constantinopel ter hand gesteld, be looft wel, dat de hervormingen ingevoerd zullen worden, zooals belo >fd in de wet van 1880, maar houdt met de bijzondere eischen der kleinere Balkanstaten geen rekening cn wijst elke vreemde controle op de uitvoering der hervormingen van de hand. De Porte geeft ook nog een steek onder water door te zeggen, dat tot heden pogingen tot invoering van her vormingen mislukt zijn tengevolge van de onruststokerij van over de gren zen. En om zich bijzonder toegeeflijk te toonen, stelt zij in het vooruitzicht, dat de hervormingen niet alleen zullen toe gepast in Europeesch, maar ook in Aziatisch Tuikije. Die belofte van de Porte laat de an dere Balkanstaten evenwel koud Zij wij zen er, en me teenig recht, op, dat de wet van 1880 volkomen onvoldoende is en hebben in hun nota's van antwoord een aantal nieuwe eischen geformuleerd, bij de vervulling waarvan werkelijk sprake zou kunnen zijn van volkomen gelijk stelling van de Christelijke bevolking van Europeesch-Turkije met de Moham- medaansche. Dat er in het lot dier bevolking heel wat te verbeteren valt, wordt nergens (behalve dan te Constantinopel) geloo chend. Het bewijs daarvoor is, dat het voorstel van den Oostenrijkschen minister Berchtold, dat de Europeesche mogend heden over een aantal noodzakelijke hervormingen in Macedonië met elkaar zouden overleggen, in goede aarde is gevallen. Maar Turkije heeft er van zijn kart belang bij de verlangde decentralisatie niet te ver door te voeren. Het heeft leergeld betaald met het te zelfstandig maken van enkele rijksdeelen. Als de band op die manier steeds losser wordt gemaakt, kost het den omringenden Balkanvolkeren al heel weinig moeite hem definitief door te snijden. De Porte staat trouwens niet alleen in haar opvatting, dat de eischen der Bal kanstaten onaanneembaar zijn". De Porte zou harakiri plegen, schrijft een Duitsch blad,, wanneer zij de in de nota geeischte hervormingen aannam". En een ander blad zegt, dat geen mogendheid, die zichzelf niet weggooit, een dergelijke provocatie kan dulden. Het is intusschen een troost, dat al vast van Bulgaarsche zijde erkend wordt, dat de nota aan Turkije geen ultimatum beteekent. Wel wordt verzekerd dat Bulgarije, indien het geen antwoord ontvangt op de nota, heden een ultimatum stellen zal. Het zou binnen 48 uren een antwoord eischen of anders naar de wapens grijpen. Zooals men weet heeft Griekenland gisteren al een soort ultimatum gesteld door binnen 24 uren vrijlating der in beslag genomen koopvaardijschepen en schadeloosstelling aan de benadeelden te eischen. De Porte lijkt onder al die bedrijven de Romeinsche landvoogd Gallio, die zich geen van deze dingen aantrok. De verschillende oorlogsberichten, die zeer gelukkig luiden voor de Montene- grijnen zijn als volgt, hoewel ze van Turksche zijde weer worden tegenge sproken, zooals men zien zal. Beslist is echter, dat de Montenegrijnen tot dus verre flinke overwinningen behaald hebben. PODORGITSA, 14 October uit Montengrijnsche bron. Toezl heeft zich hedenmiddag overgegeven. Toen de Montenegrijnsche infanterie onder dekking van de artillerie gereed was tot een stormaanval over te gaan, verscheen een Turksch officier met de witte vlag. De opperbevelhebber kroonprins Danilo ontving hem. De officier bood onvoor waardelijke overgaaf aan. Kort daarop kwam de gemeenteraad om genade smeeken. De bezetting telt 6 bataljons nazlin- troepen. In de versterkingen bevinden zich 3 kanonnen van Engelsch en 2 van Duitsch maaksel, eveneens vele andere, die door het Montenegrijnsche geschutvuur beschadigd zijn. Bovendien werden nog 8 machinegeweren, 7000 Mauser geweren, paarden, 800 tenten en proviand voor tien dagen aangetroffen. Hedenavond zijn de 3000 krijgsge vangenen naar Podorgitsa gebracht. Kroonprins Danilo was intusschen in den namiddag te midden van zijn staf en militaire muziek in Toezi binnenge trokken, waar hij door de christelijke bevolking, ook de Malissoren, met ge jubel begroet werd. De Oostenrijksche en de Italiaansche militaire attachés zijn hier aangekomen. PODORGITSA, 14 October. (Officieel, uit Montenegrijnsche bron) De stad Toezi met haar versterkingen en uagenoeg5000 man heeft zich hedenmorgen overgege ven. KONSTANTINOPEL, 15 October. (Officieel uit Turksche bron). De Turk sche troepen in de streek van Goesinje zijn na het ontvangen van versterking tot den aanval overgegaan, waarbij zij de Montegrijnen over de grens hebbeu teruggeworpen. Het vechten duurt voort op Montenegrijnsch grondgebied. De verliezen van den vijand zijn aanzien lijk. De Montenegrijnen hebben het hospi taal van Berana beschoten, De gevechten om Berana duren eveneens voort. Een slag is gisteren na het oprukken van de Montenegrijnen naar Krania be gonnen, eindigende met een zeer bloe dige overwinning van de Turken. De verliezen der Montenegrijnen in de gevechten bij Toezi en Krania zijn zeer ernstig. PODGORITSA, 15 October. (Offi cieel, uit Montenegrijnsche bron). Gedu rende de laatste vijf dagen hebben de Montenegrijnen 256 dooden en 800 gewonden gehad. PODGORITSA, 15 October. De over gave van het garnizoen van Sjiptnik vond gisterenavond op de volgende wijze plaats De Turksche commandant kwam met zijn troepen en met de be volking naar de brug, waar kroonprins Danilo wachtte. De Montenegrijnsche muziek speelde het Turksche volkslied en de troepen presenteerden het ge weer voor de Turksche officieren. Kroon prins Danilo wenschte den Turkschen commandant met de heldhaftige ver dediging geluk. Toen deze hem zijn sabel overgaf, gaf Danilo deze terug met de woordengij zijt een held en een held geef ik zijn sabel terug. PODGORITSA, 15 October. 11 uur 's avonds. (Uit Montenegrijnsche bron.) Het fort Hoem, de laatste versterking tusschen Toezi en Skoetari, is vanavond gevallen. Het garnizoen heeft zich over gegeven. Onder de gevangenen zijn 62 officieren, waaronder de bevelhebber van Toezi. Bloedige Gevechten. De eerste gevechten, die tusschen de Montenegrijnen en Turken geleverd zijn, moeten buitengewoon bloedig geweest zijn. Dit blijkt vooral uit verschillende bijzonderheden, die over den ambulance dienst bekend zijn geworden. Zoo weet de >Daily Mirra® b.v. mede te deelen, dat er groot gebrek is aan hospitalen en verbandmaterialen, terwijl ook de genees- heeren meer werk hebben dan ze af kunnen. Dr. Matanovich, de lijfarts van den Koning van Montenegro, is dag en nacht in de weer, terwijl zijn geheele hulp bestaat uit één assistent en enkele menschlievende vrouwen. Hij behandelt geregeld twaalf gewonden per uur. Ont zettend is het verschil tusschen de mo dern-wetenschappelijke vorming van deze man en de achtttende-eeuwsche middelen die hem ten dienste staan. Er zijn geen voertuigen genoeg voor de gewondeo, en de meest ernstige patiënten zelf worden op gewone draagbaren binnen gebracht Volgens een correspondent van ge noemd blad moeten reeds een duizend tal soldaten zijn omgekomen. Over het juiste aantal dooden is echter niets of ficieel bekend. Het eenige vaststaande feit is dit, dat 378 zwaar gewonden naar het veldhospitaal te Podgoritza zijn ver voerd. De gevechten worden op de rotsen geleverd, zoodat de meeste gewonden in de afgronden neerstorten. Een ambu lancedienst, om de gewonden op te zoe ken, bestaat er niet, tengevolge waar van vele gewonden omkomen zonder dat er een poging is gedaan om hen te vinden. De »Standard» weet verder te melden, dat ook vele paticuliere huizee, te Cettinje in hospitalen zijn veranderd en dat tal rijke dames in die stad zich aan de ver pleging wijden. Uit al deze berichten blijkt duidelijk, dat er veel meer soldaten gewond zijn, dan de berichten deden vermoeden. De >Standard» spreekt dan ook als hare overtuiging uit, dat reik halzend naar de hulp vanjouitenlandsche roode kruls-vereenigingen wordt uit gezien. Het marine-luchtschip L 1 is Zondag morgen om 8.35 te Fiiedrichshafen op gestegen, heeft een u'tstapje via Lubeck in de buurt van Hamburg gemaakt en is vervolgens naar het vliegterrein te Jnhannisthal gestevend, waar het gister middag behouden landde. De gevolgde weg liep over Fulda en Osnabtiik naar Embden daar werd de Noordzee over gestoken in twee uur tijds en vervolgens ging het over Holstein via Lubeck naar het in de buurt van Berlijn gelegen vliegterrein. De L 1 onder bevel staande van den bij aankomst geestdriftig toegejuichten graaf Zeppelin, heeft een hoogte be reikt van 1000 meter wegens nevel was het heel moeielijk zich te oriënteeren. Onafgebroken werd gedurende de reis draadloos-telegrafische gemeenschap met de verschillende stations onderhouden. Zoo ontving graaf Zeppelin een geluk- wensch aan boord van prinses Frederik Karei van Hessen. De geheele door de L 1 afgelegde afstand bedraagt ongeveer 670 kilometer. In Karlsruhe is men vol lof over elke zending slachtvee, welke uit Rot terdam binnenkomt. De Badensche re geering heeft besloten 't recht, voor het groothertogdom ingevoerde vleesch, van 8 op 4 pfenning per kilogram te bren- gen. De stad Keulen heeft van hoogerhand verlof gekregen voorloopig wekelijks als maximum 100 stuks Hollandsch vee in te voeren. Een socialist heeft in een straat te Milwauke, gelegen in den Amerikaan- schen staat Wisconsin waar Roosevelt logeerde dezen afgewacht en een revol verschot op hem gelost toen hij zijn hotel verliet. De ex-president werd niet ernstig gewond. De president zetten zijn reis gewoon verder en voelde zich in 't geheel niet ziek. De laatste tijdingen zijn niet zoo gun stig en luiden als volgt CHICAGO, 15 October. Met behulp van een Röntgentoestel hebben de ge- neesheeren vastgesteld, dat de kogel diep in het spierweefsel zit, doch blijk baar op een fllnken afstand van de long. Men heeft daarna aan mevrouw Roose velt te New-York een telegram gezonden dat het onderzoek geen enkele reden tot ongerustheid geeft. De ademhaling is goed en de pols normaal. Roosevelt zal ten minste tien dagen in het zieken huis moeten blijven. CHICAGO. 15 October. Volgens een zooeven uitgegeven bulletin over den toestand van Roosevelt is de tempera tuur 98.8° Fahrenheit en de pols 92. De ademhaling is normaal. Het adem halen is hem echter pijnlijk. De genees- heeren hebben hem verboden te spreken. Hieruit blijkt dat het niet alleen een vleeschwond, maar ook een ernstige borstwond is Alles hangt af van rust. Waalwijk 16 Oct. 1912. Uitvoering. Wij kunnen wederom een gezelligen avond aankondigen, n.l. naar wij verne men zal de gunstig bekende humorist, de heer Aug. de Laat met zijn ensemble eene uitvoering geven in Musis Sacrum alhier op Zondag 27 October a. s. Waar deze humorist en zijn metgezellen overal 't grootste succes hebben, daar zal het hem ook hier niet aan belang stelling ontbreken. Nader komen we hier op terug. Etalage-wedstrijd. Door de commissie voor den etalage wedstrijd van W. B. is eene circulaire aan de winkeliers verzonden waarin o m. 't volgende wordt gezegd Zooals U reeds uit een bericht in »De Echo van het Zuiden® bekend zal zijn, heeft de vereeniging »Waalwijks Belang® het plan opgevat om in de aanstaande Sr. Nlcolaasweek een Etalage-wedstrijd te houden en daarvoor diploma's en medailles uit te loven Aan dezen wed strijd kan kosteloos worden deelgenomen door alle winkeliers, en er zal uitsluitend gelet worden op de manier waarop en den smaak, waarmede de verschillende artikelen worden geëtaleerd. Wij stellen ons voor, dat bij flinke deelname, ons doel, om in die week de inwoners van Waalwijk eu omliggende gemeenten, meer dan vroeger het geval was, hunne aankoopen in Waalwijk te laten doen, zeer zeker bereikt zal worden. Zonder twijfel zal door dezen wedstrijd het publiek als het ware gedwongen worden, er zich van te overtuigen, dat het hier, even goed als elders, al wat van zijn gading is, kan vinden. Wij vertrouwen dat U het nut van dezen wedstrijd, ook in uw eigen direct belang, ten volle zult inzien, en »Waal- wijks Belang* in zijn pogen zult steunen, door er aan deel te nemen, waartoe wij U bij deze beleefd ultnoodigen. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoemingen. Bij Kon. besluit van 11 dezer is bij het Rijksproefstation en den voorlich tingsdienst ten bate der lederindustrie, verbonden aan de Rijksschool voor leer looiers en schoenmakers te Waalwijk, benoemd als assistent-scheikundige, met ingang van 1 December, H. v. d. Waerden, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam als laborant, met ingang van 12 dezer, E. Spithoud, thans tijdelijk werkzaam als amanuensis. Den benoemden onze hartelijke feli- taties. Een iuschrijvingsbiljet is er bijgevoegd en wij vertrouwen dat allen dit ten spoe digste aan den heer C. Witlox zullen zenden, daar alle winkeliers toch wel zullen inzien welk groot reclame-middel hun in die drukke week wordt geboden. Van het aantal deelnemers zal natuurlijk afhangen of de zaak voortgang heeft, of het de moeite en kosten loont, die Waa'wijks Belang* er gaarne voor over heeft. Zij die nog geen circulaire en biljet ontvingen, kunnen die alsnog bij den heer Witlox bekomen, die met de commissie leden de heeren Jan van Schijndel en Willem Timmermans gaarne alle inlich tingen verstrekt. IV. V. behaalt de eerste overwinning. Na een tamelijk spannenden strijd, zegevierden de geel-zwarten Zondag jl. met 10. Van begin af aan ontwikkelde zich een reusachtig snel spel. De bal vloog van den eenen goal naar den anderen, totdat na een half uur spelens W.V.'s centervoor uit een mooien voorzet van den rechtsbuiten doelpunt. Na de hervatting weer hetzelfde spel met W.V. iets in de meerderheid. Er wordt hard gewerkt, maar zonder succes, want als tijd gefloten wordt is de stand nog 1 0 voor W.V. W.V. speelde beslist beneden hun vorm. Wel deden allen hun uiterste best, maar het wilde niet vlotten. Tamelijk veel publiek woonde den wedstrijd bij en men merkte op het terrein een betere controle en rangscheiding op, wat den bezoekers(sters) steeds aange- uamer aandoet. De verdete uitslagen voor de Zuidelijke afdeeling luiden T. V. V.—Breda 40 terrein Tilburg, 't Zesde II -Wilhelmina II 7—1 terrein Breda. A.s. Zondag Willem IPW. V. terrein Tilburg N. O. G. Naar wij vernemen zijn voor de Re dacteur van >Het Schoolblad» behalve de heer J. J. Wackerhaussen te Eind hoven, die door afdeeling Waalwijk van het N. O. G. is gesteld, candidaten de heeren Ter Horst te 's Gravenhage, Stout te Rotterdam, Roosma te Zaandam en Bigot te Arnhem. De stemming zal voor 1 December plaats hebben. Mooi resultaat. De fancy-fair te Breda, op 5 en 6 October gehouden ten bate van het dag verblijf van »Het Groene Kruis» in het Mastbosch, heeft een netto ontvangst gehad van f3339. Idiotengesticht te Udenhout. Het Stbl. 313 bevat een kon. besluit van den lsten dezer, tot nadere wijziging van het kon. besluit van den 21 Juli 1902 (Stbl. no. 156), waatbij aan bestuurders der Vereeniging voor landbouw en ver zorging van krankzinnigen >HuizePadua» te Boekei, vergunning is verleend tot op richting van een gesticht voor idioten op een terrein, genaamd Hooghout, onder de gemeente Udenhout. In het 1ste lid van art. 2 wordt in de plaats van >200 idioten» gelezen >240 idioten.» Art. 5 wordt gelezen als volgt >De geneeskundige behandeling der verpleegden wordt opgedragen aan ten minste één geneeskundige, die gevestigd moet zijn in een woning op het terrein van het gesticht en buiten het gesticht geene geueeskundige practijk mag uit oefenen. BESOIJEN. Zondag had op het terrein alhier een competitie-wedstrijd plaats tusschen „Tavenu* uit Tilburg en „R W. B. alhier. De uitslag was 5 2 in 't voordeel van „Tavenu.* Voor de rust werd er van beide zijden met veel vuur gespeeld. Beide partijen schenen tegen elkaar opgewassen en was R. W. B. een beetje fortuinlijker geweest, dan hadden zij wellicht gelijk gespeeld. Nu was de stand met de rust 2-1 voorTavenu. Na de rust gaf R W B echter een traag en slecht spel te zien. Het scheen ot zo geheel uitgeput waren, zoodat Tavenu een gemakkelijke overwinning behaalde en R. W. B. een verdiende nederlaag voor haar futloos spel. Openbare vergadering van deu Ge meenteraad op 'Woensdag 16 October des voormiddags om kwart voor elf. SPRANG. Zondagavond werd door Ds. Dekker in het Ger. Kerkgebouw een ge- dachteniswoord gesproken, ter herinnering dat de Gereformeerde Kerk alhier 25 jaren geleden tot openbaring kwam. Spreker knoopte zijn woord vast aan 1 Samuël 12: 24: Vreest slechts den Heere en dient Hem trouwelijk met uw gansche hart; want ziet wat groote dingeu Hij aan u lieden gedaan heeft. Wij zijn vervuld met blijde dankbaarheid zegt Spr. omdat de Heere u oogen schonk voor de kerkelijke zonde en moed om er mee te breken en weer terug te keeren tot de gehoorzaamheid aan Jezus Christus, den Koning der Kerk, al is die blijdschap niet onvermengd als we zien op zoovelen die bij ons behooren, doch den moed missen de gehoorzaamheid op te zeggen aan een Kerk bestuur, dat allen in de Kerk wil dulden, behalve hen die Gereformeerd willeu handelen. Met een opwekking om bij de goede bt- ginselen te volharden besloot de WelEerw, Spreker zijn rede. Gisterenavond werd vrouw de R door een fietser aangereden, waardoor zij zich vrij ernstig aan het hoofd bezeerde. Dj fietser moet aan het ongeval geen schuld hebben. VRIJH.-CAPPEL. Wij vernemen dat er alhier pogingen worden aangewend, om tot oprichting te komen van een sociëteit, een paar vergaderingen zijn hiervoor reeds ge houden. De Zangver. „Hallelujah* welke voornemens was haar eerste Winterconcert te geven in deze maand, heefi 't met het oog op de nog vele ïepeti'iën hiervoor uitgesteld tot de eerste helft der maand November. CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Zaterdag den 19 October 1912 des voormiddags HP/j ure. Te behandelen 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststelling der gemeente-begrooting voor 1913. 8. Benoeming lid van het algemeen Arm bestuur wegens periodieke aftrediug. De 16-jarige C. v. B schippersknecht alhier kreeg deze week een klap van den draaier van een lier, zoodanig, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Niettegenstaande er dit jaar vele appels zijn, worden toch tamelijk hooge prijzen be steed. De goede soorten als Goudreinetten en Bpllcfteurs gelden f 4.- h f 5.- het mu 1. De prijs der aardappelen iserg varieerend. Eigenheimers worden verkocht tegen f 2. Andere soorten gelden f 2.50, terwijl ook proeven gegeven zijn, die f3.- f 3.25 het mud moeten kosteD. LOONSCHEN DIJK. Menigeen verdient hier een aardigen cent met de jacht op mollen. De prijs van 18 cent per stuk lokt hen uit om vergezeld van e n afgprichten hooi, de diertjes te bemachtigen. En inplaats, dat de landbouwers de jacht op de nuttige insecten eters zouden verbieden (op hun weilanden), zien velen met genoegen, dat hun land van die lastige diertjes wordt bevrijd. WASPIK. De voetbalvereen'ging „Bra- bantia* alhier was voor het seizoen 1912/13 door den B. V. B. ingedeeld bij de 1ste klas, maar door het vertrek van een paar der beste krachten had Brabantia aan het Bestuur verzocht in de. 2de klasse uit te mogen komen. Zoo zullen ze nu in dit seizoen over zich krijgen Tavenu en Alexander van Tilburg, R. W. B. van Besoijen, W. V. II van Waalwijk en D. V. C. van Dongen. Na een rusttijd van drie maanden hadden dan de spelers van „Brabantia* hun spulletjes weer eens bij elk-ar gezocht en kwamen ze Zondag 1.1. uit tegen B. V. V. van 's Bosch op het terrein alhier. Er stonden reeds lang vóór het begin zeer vele voetbalenthousiasten langs het lijntje, hunkerend naar het oogenblik, dat de scheidsrechter het sein tot beginnen gaf. B. V. V. wint den toss en laat de groen zwarten het eerst tegen de zon in spelen. Als deze aftrappen vallen de B. V. V.ers direct flink aau, doch de verdediging van „Brabantia* is in goede handen. Hoewel de achterback in het eerst nogal eens mist, wist hij toch den bal weer weg te werken. Zoo krijgt de voorhoede van „Brabantia* eindelijk het bruine monster te pakken en combineert flink, waarop de liuksbinnen aan de groen-zwarten de leiding geeft met 1-0. Be Echo va,n het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5