>Tuaimer 85 Zondag 20 October 1912 Jaargang 35. Tweede Blad. MONKEY BRAND De Balkan-Oorlog. ls. BINNENLAND. nk Uit Konstantinopel wordt aan het Berliner Tageblatt geseindAmbtelijk wordt medegedeeld, dat de Bulgaren Woensdagavond met een sterke troepen macht bij Moestapha-pasja een aanval >585 £edaan hebben en een hevig vuur op Turken openden. Na een korte pauze Q, van het gevecht werd Donderdagochtend Italië. Ingezonden Stukken» Het Teeken van Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw! ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. al 36271 Turkije heeft deD gezanten van Bul- rije en Servië hun paspooiten gegeven, zijn gezanten teruggeroepen, zoodat mHe oorlog is verklaard en men voor toed kan beginnen. Aan Griekenland is de oorlog nog iet officieel verklaard, maar toch zijn ook daar reeds aan 't vechten. Nu de legers op elkaar gaan aan :ormen, zal de botsing vermoedelijk reeselijk zijo. Dat is het, wat een strijd in den Bal- Ikan zoo ontzettend maakt; de onbeschaaf de wijze van oorlogvoeren wanneer iet vergund is twee zulke tegenstrijdige llogen als „beschaving» en »oorlog> in én adem te noemen. Men heeft nog maar al le goed de erinnering aan 1878. Men weet hoe poot de haat is tusschen Slaven en lurken, hoe wreed, hoe onmenschelijk Is slachting zal zijn, wanneer de vijan- lijke troepen elkaar ontmoeten. En en weet ook, dat geen strijd, zoozeer n oorlog »a outrance» kan zijn, een •rlog waarin zooveel beestachtige eedheden, onmenschelijke gruweldaden nnen gepleegd worden en 't woord an den ouden Turk is het illustree- eade motto van den strijd: »Daarzul- n heel wat ooren afgesneden worden!* IDe eerste vijandelijkheden. Van de eerste botsingen aan de Bul- aarsche en de Servische grens kunnen i'ij' nog niet veel zeggen. Het zal nog wel eenige dagen aan- oopen, voor men zich een eenigszins luidelijk beeld van den militairen toe- tand daar zal kunnen vormen. Berichten uit Turksche bron stellen het voor, dat de Turken al eenige uren in Bulgaarsch ebied zijn doorgedrongen en de Bul- aarsche troepen in het dal van de Iiritsa voorloopig een verdedigende Siouding zouden hebben aangenomen. Jen dient berichten uit Sofia af te wachten, om de juistheid ervan te kunnen oetsen. Volgens een telegram uit Uskub, ouden Albaneezen, die aan Turkschen ntant vechten aan de Servische grens tot Coesjoemlija opgerukt zijn en vier Ser vische kanonnen vermeesterd hebben. Jet eenige ambtelijke bericht uit Ser vische bron maakt gewag van een ge recht bij Prepolats, dat zich tegen de orten van den berg Kopaonik richtte. Prepolats ligt aan de Servische grens in 1 den noordelijken uithoek van de provincie Cossowo, waar deze aan het sandzjak grenst. De Turken waren daar de aan vallers, terwijl de Serviërs in verdedi- gende stelling bleven. Het Servische artillerie-vuur bracht, zoo eindigt het r@n bericht, de Turken tot staan. Dal is op dit oogenblik al het nieuws van de 311 Servische en de Bulgaarsche grenzen. de verbitterde strijd voortgezet. De Bul- gareirwerden teruggeworpen. De Turken trokken over de grens en drongen vier uur ver in Bulgarije door. De verliezen zijn onbekend. De slag bij Kranja is met een be slissende overwinning van de Turksche troepen geëindigd. Dezen hebben de Montenegrijnen op Montenegrijnsch ge bied teruggeworpen. De Turken hadden 2 officieren en 15 soldaten aan dooden en 3 officieren en 51 soldaten aan gewon den. De verliezen van de Montenegrijnen worden op 300 man geschat. De Ottomansche troepen, die den heuvel Zagrakl ten N. van Goesinje be zet htbben, zetten den aanval door. Op Montenegrijnsch gebied is men herhaaldelijk slaags geraakt. De Turken hebben een kanon en een groote hoe veelheid munitie genomen. Uit Saloniki wordt aan het Berliner Tageblatt geseind dd. 17 October De Turksche troepen hebben de Mon tenegrijnen ten noorden van Mokra aan gevallen en hebben de hoogte bij Welika stormenderhand genomen. Zij wierpen den vijand, die op de vlucht ging, over de grenzen terug. De Turksche troepen en vooral de Albaneesche vrijwilligers munten uit door hun dapperheid. De poging van de Montenegrijnen om tot Ipek door te dringen is daarmede mislukt. BERLIJN, 18 October. De oorlogs correspondent van Tagliche Rundschau aan Turksche zijde, meldt De oorlog is in vollen gang. De operaties te land hebben reeds tot een gevecht aan de Turksch Bulgaarsche grens, langs den Levant-spoorweg, geleid. De Turksche troepen zijn van Moestafa-pasja uit, langs de Maritsa getrokken en werden door de Bulgaren tegengehouden. De strijd scheen aanvankelijk on beslist te blijven. Toen de Turken, die versterkingen gekregen hadden, plotseling met een goed geslaagden infanterleaanval de Bulgaren uit hun stellingen wierpen, trokken de Bulgaar sche troepen zich langzaam al vechtend op Haramandi terug. De Turken volg den hen ongeveer 20 K.M. op Bul gaarsch grondgebied. Bij dit bericht moet men in aanmerking nemen, dat het uit Konstantinopel verzonden is BERLIJN, 18 October. Uit Saloniki wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind De Turksche voorposten bij Sjenitsa, in het Sandzjak Nowi Bazar, zijn door de Serviërs aangevallen. De Serviërs moes ten zich terugtrekken. De Albaneesche vrijwilligers trokken daarop over de grens bij Prisjtina en veroverden op de Serviërs, na hevigen strijd, eenige kanon nen. BELGRADO, 18 October. De Koning is vanmiddag zonder ongeval te Nisj aangekomen. De bladen maken bijzon dere uitgaven openbaar, waarin de op- marsch van de Servische troepen en de inneming van Prisjtina, waarvan men in ambtelijke kringen geen enkel bericht heeft ontvangen, gemeld worden. BELGRADO, 18 October. In ambte lijke kringen beschouwt men het bericht over de inneming van Prisjtino als on gegrond. KONSTANTINOPEL, 18 October, 4 uur 's middags. (Ambtelijk.) De gevech ten aan de grens van Servië bij Prepo lats en in de buurt van Prisjtina duren sinds twee dagen voort. Albaneezen, komende van Lap, doen verwoede aanvallen op de Serviërs, die het wagen voorwaarts te rukken Detoestand dergewonden aan Montenegrijnsche zijde is allertreu rigst De volgende bijzonderheden worden hierover nog gemeld door de correspon dente van de Daily Chronicle te Podgritza in een telegram van Dinsdag 7.20 n.m. Om zeven uur hedenmorgen was ik in een Roode Kruiswagen op weg naar Toezi. Na twee uur door elkaar geschud te zijn op een hobbeligen weg, bereikten wij Toezi. Dit is een saai klein plaastje, dat bijna verbrandde bij den op stand een jaar geleden. Toen ik daar ongeveer drie maanden geleden was, was de markt in vollen gang en iedereen scheen groene meloen te eten. Nu zijn al de kleine houten kraampjes gesloten. Nu waren de Montenegrijnsche troepen aan het werk. Ik ging onmiddelijk naar het hospitaal, waar een afschuwelijke lucht mij tegemoet kwam. Ik vond den geneesheer een Turk, die een beetje Dultsch sprak Hij was met zijn assistent aan het ontbijten met cognac en suiker en weigerde ver der werk te doen, hoewel er honderd gewonden soldaten waren die op behan deling wachtten. Geen van onze genees- heeren spreekt Turksch en wij hebben menschen te kort, dus konden wij hun geen hulp geven. De Turksche dokter was verbaasd, dat Skoetari was afgesne den. Een van mijn kameraden haalde aan de rivier water, waaraan groote behoefte was in het hospitaal. Rijst en brood waren ook zeer noodig. In dien tusschen- tijd openden wij de ramen, die stijf dicht waren en maakten ze schoon. Overal la gen bloedvlekken en bedorven kleeren, zelfs achter de deuren en onder de tafels. Ik legde een vuur aan van takken en bladeren en verbrandde alles. De ge neesheer keek er bij toe, maar gaf toch een paar van zijn mannen last mij te helpen. Tegen noentijd had ik het ergste vefbrand en de vloeren schoon. Mijn kameraad keerde terug met water en levensmiddelen, zoodat de patiënten al thans vandaag van het noodige werden voorzien. Ik hoop, dat binnen korten tijd onze organisatie voltooid zal zijn en wij in staat zullen zijn te voorzien in de behoeften van de gewonden.* Vrede. Turkije behoudt de volkomen sonvereini- teit over Tripolie en Barka. Mee zou dus zeggeD, dat Turkije dan oor log gewonnen heeft. Wacht ever. Het krijgt een eom gelde ook, en due ie er wat afgeetaan. De werkelijke eouvereiniteii n. 1. Die welke Turkije behoudt, ie de souve- reiniteii in naam. Turkije mag nog de koninkjes van Tripolis en Barka benoemen, maar hoe deze regeeren zullen, dat zal Italië beelieeen. Daar komen de vredesvoorwaarden, voor zoover ze bekend zijn, op neer. Volgens gezaghebbende kringen is de in houd van het protocol der vredesvoorwaar den als volgt „Turkije behoudt de volle en geheele sou- vereiniteit over Cyrenaica en Tripolis*, aldus de firman van den Sultan, waarbij aan die beide provincies autonomie wordt verleend. „Krachtens zijn absoluut eouvereiniteitsrecht wijst de Sultan Cbemsiddin oud-gezant te Teheran en te Boekarest aan om de belan gen van het rijk in deze beide streken te behartigen. „De Sjeik ul Islam zal vertegenwoordigd werden door een geestelijke, die den titel van kadi zal voeren. „Italië zal deze beide vertegenwoordigers erkennen. „Turkije erkent in geenerlei opzicht het besluit tot annexatie van Cyrenaica en Tri polis. „De eilanden in de Egeïsche Zee zullen aan Turkije teruggegeven worden, zonder eenige andere voorwaarde dan dat Turkije aan degenen, die wegens feiten in verband met den opstand verbannen zijn, amnestie zal verleenen. „Wanneer de vrede defiaitief geteekeud zal zijn, zal Italië de eilanden in de Egeieehe Zee ontruimen. „Turkije zal zijn troepen terugroepen uit Cyrenaica en Tripolis. „De diplomatieke betrekkingen zullen hervat worden. „Turkije zal geen oorlogsschatting betalen en evenmin een schadeloosstelling aan de uitgewezenen. „De schadevergoeding, die Turkije van Italië zal ontvangen door de Dette Ottomane, moet beschouwd worden als een waarborg voor de belangen van de buitenlandsche schuldvorderingen. Volgens de Trankf. Zrg. heeft men in het vredesverdrag tusschen Ttalië en Turkije het oorspronkelijke plan laten vallen van een jaarlijksche door Italië te betalen bedrag. Italië zal ineens de som van 50 millioen Lire geven. Uitvoer van vee naar Duitschland Nadat door de Duitsche regeering de invoer van levend vee uit Nederland toegestaan is, valt volgens een telegam uit Keulen aan de Berl. Börsen Courier, een groote uitvoer van runderen uit Hol land naar Duitschland te constateeren. Gisteren en eergisteren passeerden groote veetransporten de Duitsch-Nederlandsche grens. Het vee was bestemd voor steden in West-Duitschland en voor Karlsruhe, Heidelberg en Frankfort a./M. Daar de Holhndsche veefokkers niet in staat zijn, aan zoo'n plotselinge groote navraag te voldoen, zijn de prijzen sterk stijgende. Ook komen groote partijen visch uit Nederland naar West-Duitschland voor de door eenige West-Duitsche steden "ngerichte vischmarkten. (Hbl.) Van het Hof. De Haagche Kouter van de »Prov.Crt.» schrijft o. m., dat door de verbouwing an het paleis 't Loo, de terugkomst van de Koningin naar Den Haag is ver vroegd. Toch is dit niet uitsluitend aan den bouw toe te schrijven. >Een andere oorzaak, waarover het voor-alsnog niet voegzaam schijnt in het openbaar te preken, heeft H. M. als het ware plot seling doen besluiten reeds in October Den Haag tot winterverblijf te kiezen.* Volgens den correspondent laat zich aanzien, dat de hoffeesten dezen winter tot een minimum zullen beperkt worden. >De Koningin althans, die zeer welva rend is, wenscht in den eersten tijd veel rust te genieten en zal dus wel niet aan feesten deelnemen. H. M. rijdt zelfs se dert haar terugkeer in de hoofdstad niet uit. »Eene niet onbelangrijke tijding tijding is mij, in verband met 't Hof ter oore gekomen. Het moet n.l. zoo goed als vaststaan, dat de Prins der Nederlanden in 1914 een reis zal ondernemen naar Ned. Indië, ter gelegenhled van het daar te houden internationaal Rubbercongres waarvan hij het beschermheerschap wel willend heeft aanvaard. Het Leger. Bij het garnizoen te Assen zijn, zoo meldt de Avondpthans tegelijk met een nieuwe velduitrusting ver schillende nieuwe uitrustingsstukken, voor gesteld door een daarvoor benoemde commissie, In beproeving. Aan het per soneel van de »proef-compagnie< zijn verstrekteen aluminium-drinkbeker, die te velde gedragen wordt in den brood zak, twee soorten been-windsels, n.l. recht en krom gesneden, reikende van voet tot knieeen paar rijgschoenen van bruin leer en een paar kazerne schoenen. Voorts beschikt deze compag nie over 40 paar z.g. voetriemen. Deze riemen dienen om den schoen vaster aan den voet te bevestigen. den regel niet 't peil aangeven van 't onderwijs, dat ze genoten. M'nheer de redacteur, U dankend voor de plaatsruimte, sluit 'k met den wensch, dat de luilakken zoo ze er zijn aangepord worden tot ijver en plichts betrachting endat 't oprichten van een sociëteit er niet door lijden zal. Hoogachtend CHR. BUZINK. h. d. O. L. School. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Vrijhoeven-Cappel, 17 Oct. '12. Waarde Redactie. U zult onderget. zeer verplichten met opname van 't volgende, naar aanleiding van't ingezonden stuk van >Een vriend van het onderwijs.* Ook. ik noem mij gaarne een vriend van 't onderw. en als zoodanig zeg 'k >Hartelijk welkom, vriend Help ons bij de poging, 't onderw. geregeld te doen voortgaan, zonder onderbreking.* Eenige aanmerkingen echter, verborgen vriend, moet U mij niet euvel duiden „Noodgedwongen gaan dan ook reeds verscheidene kinderen hun onderwijs el ders halen,* zoo zegt U. Zeg me eens, vriend, door welken »nood< gedwongen?? Gingen zij heen, wegens onvoldoende onderwijs Dit is 't geval geweest, de vorige week, met twee kinderen uit één gezin, en dan nog naar aanleiding van den thans, gedurende een paar weken heerschenden toestand. Och, och, die zoogenaamde ruim ge nomen speelkwartiertjes Och, och, wat is dat h. d. s. toch een lui baasje, ge heimzinnige vriend 1 Te laat beginnen, te lang pauseeren, altijd bang zijn, niet waar, dat de luiaard meer tijd aan 't onderwijs geeft, dan hij volgens wet en verordening moet 1 't Is treurig genoeg, onbekende vriend, om daar de autori teiten eens onderzoek naar te laten doen. Ik, de tijdverknoeier, noodig U beleefd uit, zoo mogel k, bij de bespreking dier onvergeeflijke euveldaden tegenwoordig te zijn. Informeer dan van te voren ook eens bij de ouders van schoolgaande leerlingen, bij oud-leerlingen vraag ook eens of deze laatsten er zijn er al, die den leeftijd tot oordeelen hebben of zij dikwijls gemerkt hebben, dat zij, wat schoolkennis betreft, achterstaan bij vriendinnen en vrienden van andere scholen. Let niet bij voorkeur op >wegloopers« elk onderwijzer zal U zeggen, dat die in De Kerelen uit het Zuiden. Volgens de Limburger Koerier van 9 Oct. 1912 heeft Mr, Dr. Jan van Best, de afgevaardigde van Eindhoven, in eene vergadering te Maastricht eene redevoe ring gehouden over de Tariefwetdie eindigde met den oproep »laten wij zijn als de Kerelen uit het Zuiden, vol trouw aan onze beginselen*. Een schoone oproep voorwaar, maar waar deze redevoering uitsluitend liep over de Tariefwet, mag men hier lezen »onzeproteciionstischc beginselen*, en dan valt op dezen oproep een minder fraai licht, het valsche licht der partij-politiek, dat onze welvaartspolitiek op duistere wegen wil lelden. Ongeveer tegelijkertijd kon men in verschillende bladen het verslag lezen van eene vergadering van schapenhouders te Grave gehouden in het gebouw >Stul- titia* (De Dwaasheid), waarin werd aan gedrongen om de invoerrechten op wollen manufacturen, ten behoeve der zeer nood lijdende wolfabrikanten te brengen op 20 a 30 pet. en eveneens de rechten op leer, ten behoeve der achterlijke leerlooierij, te verhoogen met 10 k 20 pet. In deze laatste vergadering verklaarde bovendien zekere heer Jansen Mouton het volgende >de geheele opbrengst van het voor gestelde invoerrecht op Ezels wordt ge schat op f. 30.- d.w z. eene vermeerdering van het aantal Ezels in ons land met 15 stuks, hetwelk op het aantal alleen reeds in de Zuidelijke piovinci'én aanwezig invloed kan uitoefeningen. Ten slotte werd in deze vergadering besloten, om Mr. Dr. J. van Best uit te noodigeu, om in Grave eene lezing te komen houden over de >schapenfokkerij in verband met de voorgenomen tarief herziening.*. Het is mij onbekend of de heer Mouton eenige bijzondere bedoeling heeft gehad met zijne vermelding van het artikel Ezels op de vergadering te Grave. Het verslag uit Grave ziet er inderdaad wel eenigzlns verdacht uit. Immers men leest daarin ook dat de heer Scheerder vraagt: Waarom levende schapen vrij te laten en doode schapen te belasten Dit is een soort indirecte belasting van schapen, die niet ligt in de lijn van het program onzer politieke staatspartij*. Dit kan toch moeilijk ernstig bedoeld zijn. Hebben de schapenhouders te Grave misschien een loopje willen nemen met sommige op protectiebuit beluste leer looiers en wolfabrikanten, en misschien zelfs met den afgevaardigde uit Eind hoven, welke zich geen van allen er om bekommeren of artikelen van dagelijksche behoefte als schoenen en manufacturen kunstmatig duurder worden gemaakt. Men zou geneigd zijn om de vergadering te Grave als een grap te beschouwen, maar aan den andere kant vraagt men zich af of het betoog van Mr. van Best te Maastricht niet geheel in dezelfde lijn was en of hij zijn Kerelen wel als ern stige mannen beschouwde. Waar zoovele degelijke fabrikanten en handelaars uit het Zuiden zich meer en meer aansluiten bij de bestrijders van de Tariefwet, had men van den Eindhoven- schen afgevaardigde toch zeker een meer ernstige bespreking van de tegen de Tariefwet over het geheele land gerezen bezwaren mogen verwachten, en mag er dezen een gegrond verwijt van worden gemaakt, dat door hem eene zoo weinig ernstige, zoo hoogst oppervlakkige en op goedkoop succes berekende rede werd gehouden, als thans in de kolommen van de Limburger Koerier en andere bladen staat vereeuwigd. Een nadere beschouwing van deze redevoering van Mr. van Best moge de ze bewering toelichten. Zie hier eenige der gewichigste uit latingen van den afgevaardigde van Eindhoven. De bedrijfsbelasting als zoodanig is eigenlijk eene verkapte protectie. Nadere toelichting van deze stelling voor de Echo van het Zuiden. r, 1571

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5