urnraer 86 Donderdag 24 October 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoonïielen Eerste Blad. Gemeenteiaadsvergadefingen. TIJD HEELT ALLES! t. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen el. at, FEUILLETON. 'fl 14, I an- sen De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen dei uitsluitend betrouw- bare Zeep. a, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f ü."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te zenden Uitgever. aan den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. AdyertbntiSn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letter» naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN a Ih» -8 «IJ 7, 8,80 2- RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad lezer gemeente op Zaterdag 19 Oct. es morgens 10 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Ridder ie van der Schueren. Ongeveer 10.10 opent de Voorzitter de vergadering afwezig zijn met kennis geving de heeren P. van Dongen en v. d. Heuvel. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Schrijven van Ged. Staten ten ge leide van een goedgekeurd raadsbesluit rief. 480 O- ELSTER. wit die och rset TO die eeD en tot wijziging der gemeente-begrooting. b. Alsvoor ten geleide van het goed gekeurd le Suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag. c. Schrijven van alsvoor ten geleide van een afschrift van het Koninklijk Besluit van 7 October, houdende goed keuring der verordening tot heffing van havengeld. d. Procesverbaal van kasopnemlng bij den gemeente-ontvanger d d. 5 Oct. waaruit blijkt, dat de boeken regelmatig waren bijgehouden en dat het kasgeld bedroeg f6768 80. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. e. Adres van A. J. Oomen alhier, houdende verzoek om eervol ontslag als plaatsvervangend kantoorhouder van het telefoonkantoor op het Dorp. Conform het voorstel van Burg. en Weth. werd besloten het gevraagde ont slag eervol te verleenen. f. Een adres van G. van den Biggelaar houdende verzoek on tot plaatsver vangend telefoon-kantoorhouder te wor den benoemd. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor G. v. d. Biggelaar als zoodanig te benoemen met ingang van 21 October op een salaris van f 10 per jaar. Timmermans. Dat is zeker de nieuw jenoemde brievenbode. Hebben B. en W. zich vergewist of die er voor ge schikt is. Voorzitter. Ja, die capaciteiten bezit lij wel. Timmermans. Is het voldoende dat hij zoo wordt benoemd of moet er met orlefjes worden gestemd. Voorzitter. Zoo is voldoende. Hierna werdt G. v. d. Biggelaar met algemeene stemmen benoemd. 2. Vaststelling van de »Motor- en Rijwielverordening.» in de vorige ver gadering aangehouden. Voorzitter. Wenscht een der heeren hierover het woord nog te voeren Daar geen der leden het woord ver langt, wordt de vercrdening ongewijzigd vastgesteld. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging van hel ver zoek van P. Lodewikus e.a. om in de z g. Koningsstraat een lantaarnpaal te plaatsen. Voorzitter. Dit schrijven is in een vorige vergadering in handen gesteld van B. en W. Deze stellen voor gunstig op het verzoek te beschikken mits het lichtpunt geen andere kosten met zich brengt dan de gewone f 12,50. Timmermans. Hebben B. en W. bij de Centrale geïnformeerd of er meerdere kosten komen. Voorzitter. Er komen geen verdere kosten op. Lankhuijzen. Die kosten betalen de Inwoners die. Voorzitter. Neen, dat gebeurt door de Centrale. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 4. Alsvoor van het verzoek van A. van Iersel e,a. om de bestrating van de Bergenstraat, de Lange- en Korte Broek straat te verbeteren. Voorzitter. Zooals de heeren misschien zullen hebben gezien, is de wegwerker reeds met de verbetering begonnen. 5. Voorstel van Burg. en Wethouders tot niet inwilliging van het verzoek van H. Schoenmakers e.a. om aan Keizers- dijk eene rioleering aan te brengen. Voorzitter. De kosten van aanleg en onderhoud zijn te groot. De gemeente kan die nog niet dragen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 6. Ontwerp besluit tot verhooging der jaarwedde van den gemeentebode 7. Alsvoor van de veldwachters. 8. Alsvoor van de nachtwachters. 9. Alsvoor van den gemeenteopzichter Voorzitter. Ik stel voor deze punten te behandelen bij de vaststelling be grooting 1913. Aldus wordt besloten. 10. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1913. Voorzitter. Ik verzoek den rapporteur van de commissie, belast met het onder zoek van de begrooting, rapport te willen uitbrengen. De heer Timmermans, door de com missie als rapporteur aangewezen, zegt dat een en ander nauwkeurig is onder zocht en de commissie voorstelt eenlge posten alsnog te wijzigen. De posten jaarwedde van den Burge meester en Secretaris moeten worden verhoogd met f150 en gebracht worden üy, oom respectievelijk op f1150 en f1450. B. en W. hebben voorgesteld het salaris van den bode met f 50 te ver- hoogen. De commissie is overtuigd dat de bode zeer actief is en zijne werk zaamheden naar behoorea vervult, doch stelt voor het salaris met f25 te ver- ïoogen. Aldus wordt besloten. De commissie stelt voor een post op de begrootiag te brengen van f 20 voor ververschingen voor de commissies door den raad beuoemd. Het komt zeer dikwijls voor dat die commissies lang moeten vergaderen en het derhalve niet jillijk is dat die leden, die hun tijd reeds geven, de ververschingen nog uit eigen beurs moeten betalen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. B. en W. hebben vootgesteld de sa larissen van de veldwachters met f 50 te verhoogen, van den nachtwacht op het Dorp met f40 en van die op het Veer met f75. De commissie heeft met ge noegen van het hoofd der politie ver nomen dat hij zeer tevreden is over de verdiensten van genoemde beambteD, dat neemt echter niet weg dat de com missie de verhooging niet in die mate wenscht toegepast te zien, doch stelt voor iederen ambtenaar voor het salaris met f25 te verhoogen. Aldus wordt besloten. Verder wordt besloten f 20 op de be grootlng te brengen voor toelage aan den veldwachter van het Dorp f 10 en aan den bode f 10 als tegemoetkoming in de kosten voor het onderhoud van hun rijwiel. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De straatverlichting is geraamd op f 2500. Aangezien in den raad meermalen de wenschelijkheid is besproken ook ge durende de maanden November, Decem ber, Januari en Februari een morgen- verlichting te hebben stelt de Commissie voor die post met f 200.33 te verhoogen plus f 112.50 voor de uitbreiding waartoe is besloten. Aldus wordt besloten. Burg. en Weth. stellen voor het salaris van den gemeente-opzichter met f250 te verhoogen. De commissie stelt echter voor dit met f 100 te doen. Daartoe wordt besloten. Het onderhoud van den toren, kazerne enz. is door B. en W. begroot op f 170. Het is de commissie echter gebleken dat de toren van de Ned. Herv. Gem. in 1912 geheel is gerestaureerd, waarom wordt voorgesteld deze post met f 50 te verminderen. Aldus wordt besloten. De aanschaffing van schoolmeubelen is door B. en W. geraamd op f 50. De commissie stelt voor dezen post met f 100 te verhoogen. De schoolbanken verkeeren in een ellendig slechten toestand, zoodat het geen overbodige weelde is daarin eenige verbetering te brengen. Door deze post met f 100 te verhoogen zouden de banken in twee klassen opgeknapt kunnen worden. Daartoe wordt besloten. Voor toelage aan den veearts is f 500 op de begrooting gebracht. Het komt de commissie wenschelijk voor deze toe lage met f 100 te verhoogen en het t« brengen op f600 om alzoo meer kans te krijgen een veearts hier te krijgen. De raad is, gezien het besluit van 24 Aug. wel overtuigd vaD het groote belang van een eigen veearts. Aldus wordt besloten. Voor de verbetering van de Luiten Ambachtstraat is f1500 uitgetrokken, voor een gedeeltelijke beschoeiing van de Haven te Raamsdonksveer f 2000 en voor het bouwen van een Ziekenbarak te Raamsdonksveer f 1500. De commissie stelt voor de post voor het bouwen van een Ziekenbarak van de begrooting af te voeren en deze als memorie er op te plaatsen en den post voor gedeeltelijke beschoeiing met f 200 te verminderen. De heer Timmermans zegt later inge zien te hebben, dat het beter is om handel en industrie ter wille te zijn, de beschoeiing zoover mogelijk af te werken. De Voorzitter zegt de haven over een lengte van 52 Meter te willen beschoeien en dan beginnen aan het einde en verder zoo lang doorwerken als het kan. Dan is er de handel en industrie toch mede gebaat. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. De heer Timmermans, als rapporteur, wijst er verder op, dat de belasting op gebouwde eigendommen, gelegen langs De Ecno van het Zuiden, aalwyksche en Langstraatsclie Courant, 167.3 r ma 1,- 1,25 1,35 2,15 2,20 2,45 3,20 3,40 4,20 4,40 4,50 5.15 Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." ROMAN DOOR 5) kti 11- 88 Menig vroolyk nnr, menige ernstige dag en meDig aangrijpend, indrukwekkend oogenblik komt me weer in de gedachten, als ik deze landstreek beschouw, waarin onze voorposten gedurende de belegering van M*tz ingekwar tierd waren. In dat gehucht, Sint-Agatha is zijn naam, heb ik op wacht gelegen, daar in Franconchamp en St. Remy lagen onze piquets, en aan dat, thans zoo stil en vredig dorpje, welks huizen nieuwe roode pannen dragen, knoopt zich een droeve, voor de bewoners tcker verschrikkelijke herinnering vast. Vertel me dat, oom 1 vroeg Koenraad. Laat ons dan een kleinen omweg over La Maxe, zoo heet dat dorp, maken, antwoordde de generaal. Dan kan ik u tegelijk het tooneel van de treurige gebeurtenis toonen. Ik zelf ben daar sinds niet meer geweest, hoewel ik bijna twee jaar reeds in Metz ben Maar ik ben er zeker van, dat ik de plaats weer her kennen zal. De miters gingen van den straatweg af en volgden een zandigen, door eenvoudige hek kens begrensden landweg, die hun in nauwlijks een kwartier naar het vriendelijk, te midden van velden en hoven gelegen, La Maxe bracht Koenraad was verbaasd over de aardige, deels geheel nieuwe woonhuizen en herbergen van bet afgelegen gehucht. In de Lotbaringsche dorpen treft men anderB gewoonlijk slechts oude gebouwen, welker grauw gepleisterde muren met slechts weinig vensters, een zeer onaangenamen indruk maken. La Maxe ge leek meer een vriendelijk Duitsch dorpje met 2ijne huizen van roode tegelsteenea, de helder blinkende vensters en de door geen booge muren ingesloten tuinen. Gy zijt verbaasd dat deze plaats er zoo uitziet? zei de generaal lachend. Hier kan men inderdaad bet woord des dichters aanhalen »Nieuw leven groeit op de oude puinhopen Want La Maxe is gedurende bet beleg vaD Metz in asch gelegd, maar de Duitsche regee ring beeft de menschen schadeloos gesteld zoodat het bun mogeiyk werd, bun gehucht schooner dan het vroeger was weer op te bouweD. En weet ge, wie de brandfakkel in dat vredige dorp geworpen heeft? De eigen inwoners? Neen. Ik zelf, mijn jongen. Ja, ik in eigen persoon, dat wil zeggen myne compagnie, maar ik heb er 't bevel toe gegeven. Hoor slechts La Moxe lag tusscben onze en de Franeche voorpostenlinie, welse laatste daar by de gehuchten La Maison- Rouge, St. Eloy en La Grage aux Danes was. De FranscheD beproefden vaak onze voor posten en veldwachten te verontrusten en in La Maxe, vooral in een kleine, eenzame boerenhoeve, die La Petite Maxe heette, vasten voet te krygeu. Bijna iederen nacht had een verontrusting van onze voorposten plaats, kleine gevechten moesten geleverd worden, waarin nutteloos menschenleveuB werden op geofferd. Eu al die ondernemingen richten zich tegen 't dorpje La Maxe. 't Was derhalve den bevelhebber niet kwalyk te nemen, dat hj, dat hinderlijk dorpje wilde vernietigen. Er werd besloten, het dorpje te laten afbranden, opdat de FranBchen bet niet langer als steunpunt konden gebruiken. De uitvoe ring van dit bevel werd my opgedragen. Ik was juist niet zeer in mijn schik met dat be vel, want bet is geene aangename zaak, vre dige bewoners de huizen boven 't hoofd ai te branden. Maar 't bevel moet gehoorzaamd worden. In eene stormachtigen donkeren September nacht rukte ik uit met myne compagnie, die van allerhande brandbare materialen, pek kransen enz. voorzien was, naar het in diepe mBt liggende La Maxe, omsingelde bet dorp zond een gedeelte van myn volk, om op den vijand te letten en begaf my naar den bur gemeester van de plaats, dien ik nit een diepen slaap motst wekken om hem de treurige tijdiDg mee te deelen dat zijn dorp verbrand moeBt wordeü. De burgemeester, een onde grijze boer, beproefde mij door smeeken te bewegen van dit plan af te zieD. Natnarlyk kon ik aan zijn wensch niet voldoen. Ik ver zocht hem, aan de inwoners mee te deelen dat binnen een nnr de buizen ontruimd moesten zyn. In verder liggende dorpen konden de inwoners een onderkomen zoektD. Na verloop van een nar zon bet dorp aan de vier boeken in brand gestokeD worden. Ge kart a het ge jammer der inwoners voorstellen, die zooveel mogelyk ban goed zochten te redden. Ik moest alleen aan mijn plicht denken om doof voor bnnne smeekingen te blyveB. Om er een eind aan te maken, gaf ik bevel de brandmaterialen, pekkransen, fakkels enz in de huizen en schuren te werpen. Na eenige minuten flik kerden op verscheidene plaatsen de vlammen die, door den wind aangewakkerd, zich in korten tijd over het heele dorp uitstrekten. Daar kraldèn in de richting van La Petite Maxe schoten. Myn volk was aangevallen en ik reed snel naar La Petite Maxe, om mij van den stand van 't gevecht te vergewissen. De Franschen drongen in dichte zwermen op ons in. Zelfs zwaar geschut brachten zy in 't gevecht en krakend sloegen do granaten in het ongeschonden gebouw Petite Maxe, waar uit mij een man en eene vrouw jammerend t8gemoet kwamen. Red ons, red ons kind, commandant smeekte zy met uitgestrekte armen. Onze dochter, onze arme dochter, haar man is te Metz by 't leger.... zy is voor eenige dagen moeder van een meisje geworden... red ons commandantSteeds veelvuldiger sloegen de granaten in het ongeschonden gebonw Petite Maxe waarvan het dak reeds in brand stond. Om de lieden gerust testellen, zond ik eenige mannen in 't hnis waar de joDge moeder lag. Op haar bed liggend, met haar kind in de armen, werd ze door de soldaten uit het bran dende huis gedragen en op mijn bevel naar Sint Remy gebracht. Het hevige uitbreken van 't gevecht nam my daarop in beslag, de naastliggende veldwachten van onze postlinie mengden zich ook in 'tgeveoht, de Franschen werden teruggeslagen, en wy trokken terng het ongelukkige dorp aan zyn lot overlatende welks brandende puinhoopen, den omtrek met een akelig lioht overgoten. Het geschut van Plappeville en St. QueDtin koos zich 't bran dende dorp, waar men een hevigenstryd ver moedde tot mikpunt, granaat op granaat knet terde in de vlammen toen de morgen begon te aohemeren, was La Maxe een rookende pninboop. Een treurige herinnering, oom. De oorlog is gruwelyk, hard. Dezen nacht zal ik nooit vergeten Doch ziedaar 1 Dat moet 't gebouw La Petite Maxe zyn, uit welks vlammen men de jonge moeder redde, Hoe netjes is 't weer opgebouwd 1 het schijnt een herberg te zyn waarlyk, daar is't uithang bord Herberg Ste Agathe. Daar gaan we een glas wyn drinken. Voor 't huis stond een oude lindeboom, in welks schaduw eene tafel en eene bank stoD- den, 't was een aanlokkende rustplaats. Men genoot van hier een schoon nitzicht op de Moezelbergen en op de stad Metz Toen de ruiters het huis naderden, stond eene oDgeveer 40 jarige vronw van de bank onder de linde op, legde baren hniselyken arbeid neer en kwam de officieren tegemoet. Wenschen de heeren een glas wyn? vroeg zij. Zeker, jaffronw, Hebt ge Scy-wfon. Neen, mynheer, wij schenken van ons eigen gewas, uit onse wijnbergen by Lorey. Maar ik denk, dat de heeren wel tevreden zullen zijn. Goed, goed, jntt'rouw. Breng ons dan uwen wyn van Lorey. Als ik me niet vergis, is deze vrouw de jonge moeder nit 't jaar 1870, zegde degene- raai glimlachend. Ik ben nieuwsgierig om te weten, wat er van haar kind geworden is. Op dit oogenblik trad een jong meiBie in de landelyke kleederdracht der Lotharingers uit *t hnis, en spreidde e8n helderen linnen doek over de tafel. Verbaasd zagen de offi cieren naar de slanke en toch krachtige ge stalte van 't meisje, wier frisch gezicht, groote blauwe oogen en welig donkerblond haar, haar tot een knappe persoonlijkheid maakten. Zyt ge de dochter des huizes, juffrouw vroeg de generaal, die 't jonge meisje met belangstelling beschouwde. Ja, mynheer, antwoordde het meisje lachend, waarbij oen rij kleine, witte tanden te voorschijn kwam- Eb hoe ond zyt ge, als ik vragen mag? Twintig jaar mynheer. Heet gij niet Madeleine Inderdaad Nu, dan kennen we elkaar, juffrouw... Kent ge mij, mynheer? Ik herinner mij niet... Dat geloof ik wel, lachte de generaal. Toen we elkaar leerden kennen, laagt ge nog in de doeken. Het was in 't jaar 1870 nietwaar, toen waart ge nog zeer, zeer jong maar ik herinner mij de kleine Madeleine nog zeer goed! Wel waart ge toen niet hier in La Maxe, maar in St. Remy, omdat nw hnis verbrand was. Ja en in datzelfde hnis te St. Remy woonde een Duitsch officier, «lie u, kleine Madeleine, heel dikwijls zijne avonturen verhaald heeft. Welnu, ik ben de officier, die m t uwe moe der en nwe grootouders te Saint-Rsmy in hetzelfde huis woonde... O, mijnheer, wij hebben u niet vergeten Hoe blij ben ik, u te leeren kennen? Hoe dikwijls heb ik gewenBcht, u te leeren kennen om u te danken. Maar myn kind, er is geen spraak van dank. Zeker, mijnheer. Zij snelde hare moeder tegemoet, die jnist met den w(jn nit 't hnis kwam. Moeder denk eens deze heer hij is de officier, die ons in 't jaar 1870 nit 't brandende buis redde, die odb in St. Remy zoo vriendelijk behandeld hoeft... De vrouw liet van verrassing byna de flesch en de glazen vallen. Snel zette ze die op de tafel en, eer de generaal het kon verhinderen, had ze diens hand gegrepen en aan bare lip pen gedrukt. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1