buitenland7~ 1 eer Ja m N< Zas Gi li belgië. Kerknieuws. Ingezonden Stukken. 0ï K op F straten, wegen en pleinen, door B. en W. begroot Is op f 1535, dus met 2 pCt. Aangezien tegen deze heffing een vorig jaar reeds bedenkingen zijn geopperd stelt de commissie voor deze heffing niet op 2 pCt. doch op 1 pCt. te stellen en deze post alzoo met f 750 te verminderen. Aldus wordt besloten. De Hoefd. Omslag is geraamd op f 9150. De commissie stelt voor dezen post met f750 te verhoogen en te brengen op f9900. Hiertoe wordt besloten. Hierna wordt de begrooting in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f 39606.95 De Voorzitter dankt de commissie voor het uitgebrachte rapport en voor de werkkracht die die leden hebben getoond. 11. Aanwijzing van het onderwijzend personeel voor het herhalingsonderwijs voor den wintercursus 19121913. Voorzitter. Ik stel voor fe benoemen op het Veer de heeren Smeijers, Kom- mers, Van Huiten en Mej. Joh van Dalen en op het Dorp de heeren M. Zwets en J. van Dongen. Deze voordracht is in afwijking met die van het hoofd der school op het Veer. Deze had de heeren Leemans en Kolsteren voorgedragen doch aangezieu de raad een vorig jaar te kennen heeft gegeven de onderwijzers dit om beurten te laten doen, hebben B. en W. dit thans zoo gedaan De Commissie deelt hierop mede dat zij alles in orde heeft bevonden. De begrooting wordt nu na de voorge legde wijzigingen vastgesteld. 3. Benoeming lid van het Algemeen Armbestuur wegens periodieke aftreding. Voorzitter. Op aanbeveling staan de heeren Adr. J. Verhoeven en Joh, Rijken. Het aftredende lid is de heer Adr. J. Verhoeven. Dit punt in stemming gebracht wordt de heer Adr. J. Verhoeven met alge- meene stemmen herkozen. Bij de gewone rondvraag wijst de heer Sneep op het vaak te snel rijden, wel tot 70 a 80 K. M. per uur, met motor rijtuigen of rijwielen op den weg in de kom dezer gemeente, iets wat zeer ge vaarlijk is voor het verkeer. Spreker geeft in overweging tegen dat misbruik doeltreffende maatregelen te ne men, zooals dit ook wel in andere ge meenten geschiedt, b. v. in den vorm eener verordening aangevende eene maximum-snelheid van 15 of 20 K. M. per uur, 't geen zou zijn aan te duiden door 't plaatsen van waarschuwingsbor den. De Voorzitter acht het in 't leven roepen van zoodanige verordening voor alsnog minder gewenscht. Naar sprekers meening is er voldoende in voorzien bij de Motor- en Rijwielwet. Waar art- 15 worden de geruchten die in de buiten- landsche pers circuleeren, omtrent een ten Hove te verwachten blijde gebeur tenis bevestigd. De Brusselsche millioenenzwendel. - Tot op dit oogenblik ontbreekt nog ieder spoor van den voortvluchtigen Wilmart. Men heeft tot dusverre kunnen vaststellen, dat hij 450.000 francs in bankpapier en goud heeft meegenomen. Hij moest steeds groote hoeveelheden contanten gereed houden, om de betaal bare coupons op de voor 28 milioen francs uitgegeven oude oblgaties te kun nen honoreeren, maar daarvan heeft hij geen centime achtergelaten en zelfs nog op den dag zijner vlucht 300.000 francs van twee banken opgenomen. Precies 25 banken, meer dan 50 bank en wisselagenten en tallooze particulie re geldmenschen zijn de slachtoffers van Wilmart's reusachtige oplichterijen residentie van Pater Dobbe. Gedurende anderhalve maand leefden zij daar tamelijk rustig. ^In het begin van Augustus schonken zij nog gastvrijheid aan Zweedsche protestanten, 3 mannen vrouwen en 7 kinderen, die aan tene Amerikaansche missie waren verbonden en hunnen post hadden verlaten om over Siberië Europa te bereiken. Zij waren totaal uitgeplunderd en op het punt van gebrek cm te komen. Den 22en Aug. vielen 1500 soldaten, in 4 groepen verdeeld, de residentie 1 ie-Ko-Tan-Kéoe op 3 plaatsen tegelijk aan de staken de stad in brand. Een gedeelte der Christenen, dat met de missionarissen in de kerk gevlucht was, werd verstikt, terwijl de anderen die trachtten te vluchten, vielen onder de slagen der soldaten. In 't no. van ons blad van 13 De cember 1900 wijdde professor Dr. Jos van Gils te Rolduc, aan pater Zijlmans een memoriam dat luidde als volgt volgens de Neptune van den bestuurder van een motorrijtuig of Timmermans. De raad heeft dat te rijwiel verbiedt daarmede over een weg nnA u te rijden op zoodanige wijze of met zoo danige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Spreker verklaart zich gaarne bereid den veldwachter op te dragen aan de handhaving van gezegd artikel streng de hand te houden. De heer Rijken is eveneens van ziens wijze dat tegen het door den heer Sneep geschetste misbruik voldoende bij wet en reglement is voorzien en acht het gemakkelijker te constateeren dat de vrijheid of de veiligheid van het ver keer op den weg wordt belemmerd of in gevaar gebracht, dan dat er met groo- kennen gegeven, doch B. en W. moeten er rekening mede houden dat het onder wijs er geen schade door lijdt. 12. Ontwerp-besluit tot het verleenen van toestemming tot af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven. Conform het voorstel wordt besloten. 13. Voorstel van B. en W. tot het verpachten voor den tijd van 6 jaren, van het perceeltje hooiland en moeras, thans in pacht bij M. Kemmeren tot ultimo December e.k. Na voorlezing van de conditiën, waaruit blijkt dat het gegund zal worden aan den hoogstbiedendenen dat de pachter voorzien moet zijn van 2 goede borgen. handel heeft haar voorzitter, den heer Corty, belang rijke mededeelingen ontvangen omtrent den uitslag van de onderhandelingen van de Nederlandsch-Belgische Com missie voor de kanalisatie van de Maas. De Belgische commissie heeft als voor waarde tot de kanalisatie gesteld: le. het graven van een kanaal van vao Antwerpen naar den Rijn door Ned. Limburg 2e. het aftappen van water uit de Maas om het nieuwe Ooster- en Noorder-ka- nalennet van België te voeden. De Nederlandsche leden zouden daar mee accoord gegaan zijn en in beginsel toegestemd hebben om voor het Rijn kanaal het tracé via Bocholt en Venlo te gebruiken, waarbij met het oog op de vergrooting, de gekanaliseerde route zal mogen gebruikt worden, die thans aanmerking te moeten maken over mijn of. schreven epistel van 17 dezer. Welnu, „als vriend van het onderwijl il ik dan ook gaarne ZEd's aanmerking gaarne Ik meende Timmermans. Wordt deze verpachting ter snelheid wordt gereden dan 15 a 20 van Aotwerpen tot Venlo nabij de Duit- tegelijkertijd met de andere perceelen gehouden of apart. Voorzitter- 't Is altijd apart geweest. H. Benoeming van een lid in de schoolcommissie, wegens periodieke af treding van den heer F. A. van Seters. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren F. A. van Seters. C. M. Zacht. Bij stemming wordt de heer van Seters met algemeene stemmen herbenoemd. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 19 Octo ker des morgens ten J01/» uur. Voorzitter de Edelachtbare heer W Vermeulen Gzn- Ongeveer kwart voor elf opent de Voorzitter de vergadering, afwezig de heer Middelkoop, die hiervan heeft ken- nis gegeven. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE. 1. Medadeeling ingekomen stukken, a- Afschrift besluit Ged. Staten van 26 September j.l. houdende sluiting en vaststelling der gemeente-rekening over 1911 n 1. het bedrag der ontvangsten op f 20.829.73'/» en dat der uitgaven op f 18.038.40'/j, alzoo een batig slot van f2791.33. b. Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. Door B. en W. is d.d. 21 September bij den gemeenteontvanger procesverbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boeken regelmatig zijn bijgehouden en het juiste bedrag aanwezig was. c. Besluit van den Commissaris der Koningin houdende benoeming van de heeren W. B. Rijken en C. de Roon tot leden van het college van zetters. d. Besluit van Ged- Staten houdende goedkeuring wijziging gemeente-begroo ting voor 1912. e. Adres van de Nederl. vereeniging van schoolartsen waarin wenken worden gegeven betreffende de schoolhygiëne. f. Schrijven van Ged. Staten houden de mededeelieg dat de salarissen van Burgemeester en secretaris zijn verhoogd en respectievelijk gebracht op f650 en f850. Voorzitter. Ik stel voor alle voormei- stukken voor kennisgeving aan te nemen waartoe wordt besloten. g. Vaststelling gemeente-begrooting voor 1913. s Naar aanleiding van het zooeven me degedeeld Provinciaal bijblad stelt de Voorzitter voor hoofdstuk 2 Afd. I att. 1 en 3 der uitgaven elk met f 50 te verhoogen, hoofdstuk V art. 2 der in komsten met f 25 te verhoogeD, en hoofdstuk 15 art. 1 en 2 (onvoorziene uitgaven) elk met f 37.50 te verminderen. Zonder bespreking wordt hiertoe be sloten. h. De Voorzitter verzoekt de commis sie hare bevindingen uit te brengen over de gemeente-begrooting. K. M. per uur. Vraagt men nu wie 't moet uitmaken of de vrijheid of de veiligheid van het ver keer op den weg wordt belemmerd of in gevaar gebracht, dan antwoordt spre ker de rechter, die over het bij hem ingekomen procesverbaal wegens over treding van voormeld wetsartikel zal hebben te oordeeleu. De heer Verheijden acht het vo«r den veldwachter, wanneer hij vóór het raad huis met zijn horloge in de hand een motor op eenigen afstand ziet aankomen wel uitvoerbaar te constateeren of een maximum snelheid van 15 a 20 K. M. per uur wordt overschreden. Spreker kent heeren o a. de heer Verhagen, die met een onverantwoordelijke snelheid van zeker 80 K.W. per uur door de kom dezer gemeente rennen en daaraan dien de paal en perk te worden gesteld. De heer Oerlemans bespreekt de rek baarheid van het verbod, vervat in art. 15 der Motor- en Rijwielwet en komt tot de conclusie dal het stellen van een maximum snelheid de voorkeur verdient. Na nog eenige discussie, waarbij mede wordt gewezen op het niet altijd kunnen onderscheiden van de nummers op de motorrijtuigen, wordt goedgevonden het vooralsnog te laten bij hetgeen door den Voorzitter is toegezegd n.l. bij den veld wachter aan fe dringen op strenge hand having van art. 15 der Motor- en Rij wielwet- sche grens beslaat. Verder zou de commissie heterover eens zijn, dat er nieuw kanaalpand van Venlo naar de Duitsche grens moet wor den gegraven. Zaligverklaring van Nederl. martelaren In alle kerken van het bisdom van 's Hertogenbosch en in alle kapellen met een rector is Zondag in alle heilige Missen van den preekstoel het volgend schrijven voorgelezen van Z. D. H. Mgr. v. d. Ven, Bisschop van Deo Bosch Om de zaligverklaring of bevestiging van het martelaarschap der dienaren Gods Ferdinandus Hamer uit Nijmegen, ti-ulair bisschop van Tremité, apostolisch vicaris van Z. W. Mongolië, van Josephus Dobbe uit 's Hertogenbosch en Adreas Zijlmans uit Waalwijk, leden der Con gregatie van het Onbevlekt Hart van Maria, bij de Congregatie der Riten aanhangig te maken, is Ons op verzoek van den Postulator dezer zaak, door den H. Stoel de last opgelegd, alle boeken, alle verhandelingen, alle werkjes, alle i u l k Herinner mij nog levendig bij de eerste H. meditaties, alle brieven, alle verzoek- Mis, die hij op Waalwijk's bodem opdroeg, tegen, schriften, alle dag- of kladboeken en woordig geweest te zijn. In die etilie kapel alle dag- of alle andere soortgelijke geschriften van voormelde dienaren Gods, door eigen hand of op hun voorzeggen door an dere geschreven of uitgegeven op hun- ,T. naam of last, op te vorderen en wel, Niemand meer het woord verlangende, desnoods, onder zware kerkelijke straffen sluit de Voorzitter de vergadering. j Gevolg gevende aan dit voorschrift, gelasten Wij derhalve al onzen onder- hoorigen, hetzij geestelijken of leeken. die een of meer van genoemde geschrif ten onder zich hebben van voormelde dienaren Gods, onder bedreiging van voornoemde straffen, binnen >dertig« dagen na datum dezes, bij den zeereerw. heer pastoor hunner parochie in te leveren, zullende deze de ontvangen stukken of geschriften met bekwamen spoed aan Ons overmaken. Zij, die weten, waar geschriften of andere bovengenoemde dingen bewaard worden of te vinden zijn, zullen mede zijn gehouden, daarvan aan hun pastoor kennis te geven. En zal dit Ons schrijven, op den eersten Zondag na ontvangst, in alle kerken van ons bisdom en kapellen met een rector worden voorgelezen en voor zoover noodig, aan de parochianen worden duidelijk gemaakt. Gedaante 's Bosch, 12 October 1912. De Bisschop van 's Bosch, W. V. D. VEN. Kaniet ver kiezing Ommen. De uitslag van de gisteren plaats heb bende stemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kies district Ommen (vacature dr. A. Kuyper is als volgt. Aantal kiezers 8667. Uitgebracht 7040 geldige stemmen, op de heeren mr D. Fock, lib. 1406 A. B. Kleerekoper, sec-dem. 306 mr. M. baron Mackay TPzn., chr.-hist., 1888 en H. van der Vegte, anti-rev. 3440 stem men zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Mackay en van der Vegte. Alweer dat Absenteïsme. Over de jongste Kamerzitting schrijft de Kameroverzichtschrijver van de »De Tijd» o.m. De Voorzitter heeft aangekondigd, dat hij precies op het voorgeschreven uur zal openen. Wenk aan de politieke vrienden, om op tijd te zijn. Vandaag om elf uur precies appél nominaal. Geen vijftig handteekeningen. Uitstel tot twaalf uur. Een uur verloren. Op zoo'n manier verspeelt men reeds )ij voorbaat het recht over lange debatten klagen. Wie uren verspilt door on verschilligheid, mist toch het recht zich beklagen over tijdverknoeiïng door breedsprakigheid. H. M. de Koningin. Naar wij uit goede bron vernemen. Bovenstaande is ook 1.1. Zondag in onze parochiekerken voorgelezen en wat de eerw. pater Adreas Zijlmans betreft, die 22 Aug. 1900 te Tie-Ko-Tan-Kéoe met zijne christenen levend werd ver brand, en voor wien de parochiekerk van St. Jan. een marmeren gedenksteen draagt kunnen wij hieraan nog 't vol gende ter herinnering toevoegen In de eerste dagen van Juli 1900, zagen zich de Paters Abbeloos en Zijlmans verplicht hunne residentie in het zuiden der blauwe stad te verlaten om noordelijk te vluchten naar Tie-Ko-Tan-Kcoe, Zooals velen onzer lezers zich zullen herinneren, zijn in den jaargang 1901 eene geheele reeks reisbrieven van pater Ztjlmans opgenomen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Verguu mij s.v.p, nog eenige plaatsroimte in Uw veelgelezen blad. Ook hiervoor thaus mijn dank. In Uw nummer van jl. Zondag heeft dhr. Buziok H. d. S. alhier gemeend een enkele wil ophelderen, ik meende echter al tamelijk duidelijk te zijn geweest, zoodat mijn voor. uemeu om niet verder deze zaak in C» blad te bespreken is gewijzigd. Om nu Uwe geachte lezers, met naae die uit deze gemeente, niet den indruk tc geven, als hadde ik iets gpzegd bezijden de waarheid of dat, zoo als het schijnt uit het schrijven van dhr. B., het niet zoo erg j, als „zijn geheime vriend" dit zegt daarom wil ik niet nalaten om mij thans eens wat duidelijker uit te drukkeD. Ter zake dan De begroeting van dhr. B. „zijn vriend* te zijn, doet mij goed. Ik ben zijn vijand uiet. Wat ik schreef is niet tegen den per. soon des heeren Buzink doch enkel is en was mijn bedoeling de verbetering van 't onderwijs dat m. i. en volgens de meening van velen' verbetering behoeft. Zoo kom ik dan tot de vraag: „Door welken nood gedwongeu" gaan de kinderen elders hun onderwijs halen en dan is mijn antwoord, niet om de feiteu die dhr. B. op- somt, maar om deze reden dat, bevoegde autoriteiten naar velen meening meer kon. den doen, als ze tot nu toe deden zich voor alles en nog wat interesseeren voor 't onderwijs, dat niet het minste in het jtlge- raeen belang is, en dat eu enkel aan het H. d. S. wordt overgelaten Indien ik zelve H. d. S. was, dunkt mij zou ik er terdege opstaan, dat er controle op mijn werkzaamheden was door b. v. minstens eens per maand bezocht te worden door mijn superieuren. Dat nu de laatste weken 't onderwijs niet naar behooren kon plaats heVben geef ik gaarne toe, doch ik spreek niet over deze laatste paar weken maar ik wilde langs dezen weg de algemeene opinie wel eens mededeeleD. Neen, ik doel op de laatste paar jaren en in dat laatste tijdperk is het 'getal Jeer, lingen met heel wat verminderd. Door en- kelen b.v. op noemen van wie er kinderen elders gaan, zal ik het gebeugeu wel wat opf/isechen, o. a. van de beide raadf- leden S am en v. d. Schans verdei J. Gouda, H. Snijders, A. v. O verstee/, D. Zijl mans, behalve nog zij die hun kinderen van het eerste leerjaar af al elders zondeo. Dus als men deze namen reeds ziet, zijn het er geen „paar"; "noodgedwongen" bewyst niet een tweetal doch meerdere. Ik hoop alsuu dat „noodgedwongen", ver staan wordt. Verder krijgt „de vriend" een schertsend stokje te lezen over, „de speel- kwartiertjes" eo het „te laat beginnen". Hierop zal ik dan ook maar niet veel zeggen. Dhr. B. ontkent het niet, doch maakt het met een grappig „Och I Och 1" goed. Laat ik dan ook een grappig zijn en zeggeD, dat de kindertjes, die er hier nog school gaan, hun „ltkkertjes* bij moeder in het speel- kwartiertje gaan halen 1 Wat nu betreft dat „onze schoolkinderen achterslaan bij die van andere scholen, hier over kan en wil ik geen oordeel vellen. Ik heb reeds gezegd, dat ouders van kinderen, en onderwijzers van de andere scholen dit wel verklaren zullen. Wegloopers en hiermede ben ik 't eens, geven 't peil niet aaD; of ze er zijn niet velen dan „noodgedwongen". Ten slotte nu, ik zal de laatste wel zijn, om te bewereD, dat er luilakken op onze school zijn. Dat toch is wel anders bewezeD, door de goede zorgen die er besteed werden voor „vermakelijkheden" der jeugd, doch dat neemt nu niet weg dat als ieder doet wat hij kan en plichien boven rechten schat, ueen dan zal de oprichting vau een sociëteit er niet onder lijden. Als men maar steeds voor oogen houdt, „Zaken gaan voor ver maken". Mijnheer de R. hiermede meen ik myu regelen genoegzaam te hebben toegelicöt, gij ontvaDgt daarvoor mijn dank met de hoop, dat deze debatten hun goed nut hebben afgeworpeD, wat wij in de toekomst zien zullen. Met de meeste Hoogachting, „De vriend van het Onderwijs". Vrijhoeveu-Cappel, £1 Oct. 1912. Geachte Redactie. Uw berichtgever uit Capelle schijnt slecht op de hoogte te zijn met den toestand der Chr. Naai vereeniging Dorcas", al wat hij daarover schrijft is onwaarheid. Voor hel ver trouwen, dat zij tot heden toe met den moreelen en financieelen steun vaD de in woners dezer omgeviDg ondervinden, meen ik goed te doen even te zeggen, dat hij er niets van weet, en verzoek ik hem beleefd derge lijke aardige grapjes niet meer uit te halen. De Chr. Naaiver. Dorcas" is door om standigheden niet kunnen voortgaan met haar werkdoch zal de volgende week Woensdagavond haar eerste bijeenkomst weer honden en kan dan zonder den steun van buiten noodig te hebben nog maken stukken goed, waar ze den geheelen winter nog mede bezig kan zijn en heeft boven- dien Dog een batig saldo van ruim vier en twintig golden, zegge f 24, Namens de Chr. Naaiver. „Dorcas". De penuingmee8teres3e, KO. KUIJPERS. Vrijhoevec-Cappel, £2 Oct. 1912, P dentc hunn eend» richt' morg 's av< zijn- richt' moet word voort slag Hoogn Wai een I de b fabrii T0C EERS' GEI Te heuvel klar< te i word haar word Zij die dring te ge' 8YMI eo dei Entr Wij moeten hierbij opmerken, dat dit be richt nier. was van onzen correspondent, maar overgenomen uit een ander blad. Red. *al te Wed. Woei middaj Ee venti goed en re stoel bakk glas\ Te koop. De dagen van liet eerste Christendom schijnen terug te keeien, dat twiniiggtc eeu w te beginnen zooals de tweede, de derde, de vierde eeuwen van het martelanrsrhap. Wat in die oude tijden door de wreedheid der De ntwltnQrhJ! 'if'* ^aas' I Ronoeinsche keizers, vooral in het Westen plaats e Antwerpsche Kamer van Koop- vindt thans zijn herhaling in het verre Oosten. De Kerk door goddeloosheid en ODgeloof van de dagen van Voltaire tot op de onze als een ontzield lichaam voorgesteld, ls weer gebleken vruchtbare moeder van tallooze martelaren te zijn. Da vadei landsche Kerk, die een Bonifacias, een Lambertus, een negentier.ial Gorkumsche helden voor hel Geloof in Jezus Christus den martelaare- dood zsg eterven, ziet met trots neer op de zonen, die door het blijmoedig geven van bloed en leven, getoond hebben uit den ouden stam der martelaren gesproten te zijo. VV aalwijk m»g er fier op wezen, dat eeD zijner beste zonen als een .goed strijder van Christus Jezus* in Chineeech Mongolië den marteldood gestorven is. lertullianns' woord: »het bloed der martelaren is het zaad der Christenen" zal, hopen wij door God's genade ook in Waalwijk bewaardheid worden. Wat door allen gevreesd, maar, omdat elke zekere aanwijzing ontbrak, zoo gaarne als ijdele vrees verwopen werd, is wreede waarheid ge worden. Het is mij als Waalwijbsche priester een be boette des harten onzen jongen geloofsheid een eerbiedig Iu Memoriam fe wijden. Andreas Zijlraans werd 27 December 1873 uit echt christelijke ouders te Waalwijk geboren. Reeds van zijne pril'e jeugd af gat bij blijk van ongewone deugd en diepe godsvrucht. Hij behoorde tot die bevoorrechte zielen, voor wie 't gebed een ware zielbehoefte, 't vertrou welijk omgRao met God een wellust is. Wie de familie Zijlmans kent, dien zal het niet verwonderen, dat Andrë in het ouderlijke Huis krachtige aansporing, kloeke opwekking tot godsvrucht rood, dat het kruisbeeld, waarvoor tijne moeder hem de handjes leerde vouwen den toekomstigen Missionaris dierbaar was en bleef. Zijne brave ouders, die spoedig in hem de roeping tot het H. Priesterschap bespeuiden zonden hem, nadat hij de Waalwijksche scholen en die te W aspik had bezocht, naar Sittard en van daar naar het seminarie St. Michiels Gestel. Hier verbleef hij tot hij zijn hartewensch, mie- sionnaris te mogen worden, zag ingewilligd. Hij trad dan in de Congregatie der missonaris- sen van Scheutveld en was zoo wel daar als later te Leuven waar hij zijn theologische studiën voltooide een voorbeeld van gods vrucht en plichtsbetrachting. Anderen weten dit alles beter, laten zij het ons verhalen wat ik weet is, dat hij orp, Waal wijksche prie ters steeds in de hoogste mate stichtte Zijne ongemeene goedheid, zijne buiten gewone zachtzinnigheid, zijne teedere godvrucht, z'j_n groot hart maakten hem voor ons tot een vrieDÓ, nanr wiens deugden wij met bewondering opzagen. Hij was zoo stil godsdienstig, zoo intiem gods vruchtig. Kon de kapel der Zusters spreken zij zon ver halen hoe vele ureD, van het eerste morgenkrieken af, bij daar, zonder dat de buitenwereld er ooit iets van bemerkte, in stille aanbidding door bracht. te zijn. 1 q omringd van eenige piease, eenvoudige menschen kon hij zich geheel aan dat, op een muurvast Geloof steunend, zielsgenot overgeven. Hij was men kon het hem aanzien thans reeds zoo gelukkig, maar zijn hoogste wensch moest nog iu vervulling gaan, hij zou ouders en verwanten verlaten om hun, die in de schadnwen des doods zitteD, het Evangelie te verkondigen. Bij h«t feest zijner H. Priesterwijding herdacht onze Herder hartelijk en geroerd'zijn afscheid; André sprak slechts een kort woord van darak, zonder van afscheid te reppen, waDt die woorden uit zijnen mond zouden zijne goede moeder thans reeds zaliger gedachtenis noodeloos be droefd hebben. Is dit niet teekenend Gold het echter steun voor zijne missie te krijgen dan kon hij welsprekend zijn, zooals wij allen, die hem van den kansel zijn missie hoorden aanbevelen, kunnen getuigen. 't Was of moeder een voorgevoel had van zijn spoedig heengaan een moeder heeft een bij zonder sterk ontwikkeld voorgevoel zijn brie ven werden door haarletter voor letteroverge schreven en tot een bundel verzameldzij zullen thans want zij zijne naïeve getuigen van zijnen apostolischen arbeid zijnen bejuarden vader, met wien wij innig medelijden gevoelen, troost en opbeuring echenken, en tot in het nageslacht vnn zijn groote godsvrucht spreken. Lange jaren van apostolisch lijden waren hem niet beschoren zijn kudde werd door wreede wolven besprongen, maar de goede Herder bleef en gaf zijn jong leven voor zijne schapen. Niet op de wreedheden, waarvan hij bloot stond, maar op den palm der martelaren, die in zijne hand «chittert willen wij ons oog gevestigd houden, want als de grijsaarde van het Boek van de Openbaring zoo kwam hij, jeugdig held, uit groote verdrukking en wiesch zijn kleed en reinigde het id het Bloed des Lams.* JOS VAN GILS. R. K. Pr.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2