V i* omver 87 Zondag 27 October 1912 Jaargang 35, Tweede Blad. MONKEY BRAND LANDBOUW. Ingezonden Stukken. Correspondentie. gift chilisalpeter straks bij het zaaien of na het opkomen een zaak van niet geringe beteekenis. In de meeste geval len zal een hoeveelheid van 100 K G. per Hectare voldoende zijn. Het Teeken van Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw 1 Ommen. Op de vraag, of hij voor of tegen de Tariefwet-Kolkman is, heeft mr. JE. baron Mackay aan dea secretaris van het Anti- Tarlefwet-comité het volgende geant woord lk behoor niet tot de voorstanders dit ontwerp. De Kamer zou goed ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. De vrouwen tn de Tariefwet In Februari zond het hoofdbestuur te 's Graveuhage van het Vrouwencomité van Actie tegen het ontwerp-Tariefwet aan de Tweede Kamer: 63371 hand- teekeningen van vrouwen ia Nederland (behalve Amsterdam) tegen het ontwerp- Tariefwet. De lijsten met handteekenin- gen van Amsterdam waren door omstan digheden niet daarbij. Thans bericht het subcomité Amster dam, dat die lijsten ten getale van 626 met 31200 handteekeningen, uitsluitend van Amsterdamsche vrouwen, eveneens aan de Tweede Kamer zijn ingezonden. Als min dus in aanmerking neemt, dat het hoofdcomité inzond 63371 handtee keningen van vrouwen over geheel Ne derland en Amsterdam alléén 31200, dan mag Amsterdam met groote voldoening terugzien op de behaalde resultaten. Het is werkelijk een protest, voort komende uit het hart der Amsterdamsche vrouwen, die zich bewust zijn geworden welk groot nadeel het aannemen van die Tariefwet voor ons volk zou zijn. Hbl. S'ikstolbemesting in den Herfst. In welken vorm In alle landbouwstanden is in de laatsten tijd de aandacht gevestigd op de nood zakelijkheid van stikstofbemesting in het najaar; een noodzakelijkheid door vele proeven telkens bevestigd. Inderdaad een gift chilisalpeter in den herfst is voor onze wintergewassen wenschelijk. 't Is bekend, dat de planten de stikstof uit sluitend opnemen in den vorm van een salpeterzuurzout. Wil de landbouwer dan beslist succes hebben, dan dient hij te zorgen, dat deze stikstofvorm in zijn bouwgrond steeds voorhanden is, ook in den Herfst. Is daarvoor een opzettelijke bemesting met chilisalpeter in den herfst beslist noodig Ja, zeer zeker. In naburige landen is men reeds lang overtuigd van de noodzakelijkheid eener matige chili- salpetergift in den herfst en ook op de rijksproefvelden in Nederland is ten dui delijkste de groote waarde hiervan ge bleken. Nog meer nut zal een weinig chilisalpeter thans doen, nu wezoo'n kouden natten zomer achter den rug hebben. Wat toch is het geval Op zeer vruchtbare gronden zal, onder gunstige omstandigheden uit am moniak salpeterzuur gevormd worden. Niets of weinig echter in de allerbovenste laag, genoemde omzetting heeft volgens onderzoekingen van Warington het best in meer diepere lagen plaats. Men lette hierop, omdat de kiemplantjes direct opneembare stikstof in den boven grond moeten kunnen vinden. Verder is op de salpeterzuurvorming de temperatuur van den bodem van overwegende* in vloed. Bij 37° C. heeft zij het snelst plaats, en neemt dan af, naarmate de temperatuur weer tot 6° nadert. Onder normale omstandigheden zal de bodem temperatuur in den nazomer het geschikst zijn. Dit is thans helaas niet het geval. De zomer is nat en koud geweestdoor de lage bodemtemperatuur is er ge durende den zomer weinig of geen salpeterzuur gevormd. De aanwezige voorraad is door het gewas opgeteerd, zoodat we mogen aannemen, dat er thans in den landbouw gebrek aan direct op neembare stikstof is. Vandaar, dat de stikstof In den vorm van salpeter ge geven moet worden. De herfst kan hier in weinig verbetering brengen, want mochten er nog warme dagen komen, dan dient de aangevoerde warmte in de eerste plaats, om het overtollige water te doen verdampen. De bodemtempe ratuur zal dus dit jaar laag blijven en de uitgezaaide korrels, hoe goed van kwaliteit ze ook zijn mogen, zullen plan tjes voortbrengen, die ir, hun prilste jeugd gebrek aan direct opneembare stikstof zullen krijgen. Een kwijnend bestaan is hiervan het gevolg. Dat mag niet. Onze wintergewassen gaan een kwaden tijd tegemoet.en moeten flink toegerust worden. Naast voldoende hoe veelheid kali en phosphorzuur is aan wezigheid van direct opneembare stikstof dringend noodzakelijk. En om z?ker te zijn, dat deze aanwezig is, is een matige Tabakstegie in Servië. Naar men verneemt, is aan de Neder- landsche tabaksindustrie weder voor vijf jaren gegund de levering voor de tabaks regie in Servië. Leverancier is de Maat schappij »Trio* te Culemborg. Er hadden ingeschreven 19 Nederland- sche, 7 Dultsche en 2 Belgische fabrieken. In de afgeloopen vijfjarige periode was de levering te beurt gevallen aan een Hamburgsche combinatie. Vóór dien tijd was het de Nederlaudsche firma Goulmy Baar. Het Maasvraagstuk. De voorzitter van het Rijn-Maaskanaal- comité heeft aan de L. K. verklaard, dat het bericht, dat de Belgische voorwaar den zijn aangenomen onmogelijk juist kan zijn, daar het Rijn-Scheldekanaal of de doorsnijding van den dam te Woens- drecht niet tot de competentie der Ne derlaudsche Belgische commissie behoo- ren, doch tot die van de personen, die met de diplomatieke onderhandelingen zullen worden belast. 7 rekhonden in het leger Het rapport moet ingekomen zijn van den kapitein jhr. Meyer, van het regi ment grenadiers en jagers, die in op dracht had in België na te gaan de doelmatigheid van het gebruiken van trekhonden bij het vervoer van mitrail leuses. In het verband met het bovenstaan de schrijft het Berlijnsche blad Chasse et Pêche >Een onzer medewerkers beweert uit zeer goede bron vernomen te hebben, dat de Nederl. Regeering jhr. C. A. J. Meyer kapitein bij de grenadiers heeft opgedragen, 8 honden te koopen ten dienste van het leger. De helft zal in Holland, en de andere helft in België worden aangekocht.* Het blad voegt hieraan toe »Dit zou een mooi afzetgebied kunnen vormen voor de Belgische fokkerij, want geen ander land brengt trekhonden voort, die sterk genoeg zijn om voor het vervoer van mitraileuses gebruikt te worden. Het is te hopen, dat deze keuze der honden aan Holland te leveren met zorg zal geschieden. Voor dezen harden dienst kunnen al- een krachtige honden gebruikt worden. De Belgische luitenant Van der Putte die het eerst het gebruik van trekhon den in het leger heeft ingevoerd, zal wel tevreden zijn met het succes dat hij in zoo korten tijd bereikt heeft. Vee-uitvoer. Hoeveel vee België uit Nederland betrekt blijkt hieruit dat de uitvoer was van vee 115 Augustus. Rund-slachtvee, stieren, ossen, koeien, 1491 stuks, kalveren 451 stuks. Fokvee stieren 2, melk-en kalfkoei- en 1037 jong vee van een jaar en daar- daarboven 2 jjong vee beneden 1 jaar 6. Varkens 18619, schapen 35,155, lam meren 1050. Totaal 26,181. van doen het ontwerp, zooals het daar ligt, niet aan te nemen Baron Mackay heeft ook verklaard bij eene eventueele keuze, (hij staat in her stemming tegenover den heer van Vegte (a.-r.) deze gaarne te zullen aanvaarden. Huwelijk en Medicus. Te 's Gravenhage is opgericht een co mité, dat zich ten doel stelt de over tuiging ingang te doen vinden, dat raad pleging van den medicus vóór het hu welijk een moreele plicht is, welke plicht dient te worden nagekomen zoowel in het belang der betrokkenen zelf, als in dat hunner nakomelingen een maatregel dus der geheele maatschappij ten goede komende. Het comité verklaart zich anoniem te gen huwelijksverbod. Het Nederlandsche Roode Kruis en de Balkan-oorlog. Het hoofdcomité van het Nederland sche Roode Kruis heeft in zijn gisteren, onder voorzitterschap van Prins Hendrik, gehouden vergadering, besloten een am bulance, ten dienste van het Grieksche Roode Kruis, uit te.zenden. Deze zal bestaan uit: 2 artsen, 2 verplegers en 8 verpleegsters, voorzien van het noodige materiaal. De bedoeling is de ambulance zoo spoedig mogelijk uit te zenden. In verband hiermede roept het hoofd comité allen, die gelden voor dat doel willen bijdragen, op, hun giften in te zenden bij den secretaris van het comité jhr. M. Mazel, Lange Voorhout 6, te 's Gravenhage. H. M. de Koningin. Met H. M. de Koningin blijft het, volgens de berichten van vandaag, steeds naar wensch gaan. Wegens den voortdurend zeer bevre digenden toestand van H. M. de Koningin zal de Prins morgen zijn afgebroken Dultsche reis voortzetten. De Ptins vertrekt mitsdien morgen ochtend met den eersten trein voor ee- nige dagen naar Meindorf in den Harz en zal van daar een bezoek brengen aan zijn broeder, den hertog-regent van Brunswijk te Blankenburg. Z. K. H. denkt 2 of 3 November in de residentie terug te keeren. nadeel kon toch voor geen enkele niet opgaat, industrie uit die bescherming voort- Onze afnemers wonen over de grenzen, spruiten. en daar d.i. op de wereldmarkt Dit lijkt heel eenvoudig, en opper- ontmoeten onze producten de voortbren- vlakklg zou men zeggen dat daartegen gselen van alle andere landen. Dat zij in niet veel is aan te voeren. Gelukkig is staat zijn met succes daartegen te con- echter de onjuistheid van deze foutieve curreereD, dit wordt voldoende bewe- redeneering al even gemakkelijk aan te zen door de voortdurende Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Het groote gevaar voor onze nijverheid. Het grootste der gevaren, welke door de Tariefwet zullen worden in het leven geroepen, dreigt voor onze nijverheid Dit gevaar is van nog ernstiger aard dan die, welke zullen ontstaan voor de andere takken van volkswelvaartlandbouw, handel en verkeer. Het is noodig dit nog eens nadrukkelijk in het licht te stellen, omdat, zooals nu en dan blijkt, de oppervlakkige beschouwer dit niet zoo dadelijk inziet, en ook omdat de woord voerders, die ter aanbeveling van het ontwerp Kolkman optreden, het voornaamste argument van de Vrijhan- delaren, waarvan de steekhoudendheid hun natuurlijk niet ontgaat, met stilzwijgen voorbijgaan (wat van hun standpunt zeer begrijpelijk is) en als zwijgen on mogelijk is, zich er met een praatje trach ten af te maken. Dat hetgeen aan ingewijden bekend is, den oppervlakkigen beschouwer ont gaat, behoeft in het algemeen geen ver wondering te baren, doch hier is het al heel verklaarbaar. Immers de oppervlak kige beschouwer redeneert zoo de be doeling van de heffing van belasting bi den invoer van buitenlandsche produkten is de voortbrengselen van de blnnen- landsche industrie en cultuur tegen de concurrentie uit den vreemde te be schermen, m.a.w. de uit het buitenland Ingevoerde artikelen duurder te maken teneinde den binnenlandschen producen ten de gelegenheid te openen de prijzen van hun waren te verhoogen en zoo redeneert men dan verder nu moge dit niet aan alle takken van bedrijf ten goede komen en al wordt wellicht het oogmerk voor sommige beschermde bedrijven niet of niet geheel bereikt tooneD. Door de heffing van invoerrechten wordt de prijs van de artikelen verhoogd, rechtstreeks voor zoover de uit het buitenland ingevoerde betreft, indirect voor zooveel aangaat de concurreerende producten van het eigen land. Na eenige tegenspartelen is dit thans ook van de zijde der protectionisten ten onzen erkend. Welke artikelen zullen nu worden be last en dus duurder worden Minister Kolkman heeft als stelregel aangenomen voor zijn tariefwet, dat grondstoffen zullen zijn vrij van rechten, en dat van halffabrikanten 36 pCt, van afgewerkte fabrikaten, onmiddelijk voor gebruik geschikt, 12 pet belasting bij invoer zal worden geheven. Hierdoor zoo redeneert de oppervlakkige be schouwer verder wordt onze binnen- landsche nijverheid toch ook niet ge schaad. Maar ho 1 nu vergeet hij één ding. Wat zijn grondstoffen, wat halffabrikaten en wat afgewerkte fabrikaten? Die vraag is niet in het algemeen te beantwoor den, want wat voor de eene industrie halffabrikaat of zelfs geheel afgewerkt is, is voor de andere grondstof. Men den- ke slechts aan wat het laken is voor den lakenwever en voor den kleermaker, het leder voor den leerlooier en den schoenmaker. Wanneer half- en heel- fabrikaten worden belast, zullen dus voor een groot aantal takken van nijverheid de grondstoffen duurder worden. De als correctief in het vooruitzicht gestelde mogelijkheid om voor export te werken in entrepot, zal in werkelijk heid slechts voor enkele bedrijven toe te passen zijn, en dan nog een zeer groote belemmering blijken. Maar dit is nog lang niet alles, waar door de prijzen der nijverheidsproducten zullen worden verhoogd. Er is meer, en wat nu volgt geldt evenzeer voor den land en tuinbouw en de zuivelbereiding als voor de industrie. Afgezien van de hoogere inkoopsprijzen van een deel der grondstoffen worden de produktiekosten verhoogd de meerdere uitgaven, die de gebouwen, werktuigen, machineriën en verdere hulpmiddelen benevens de ver pakking zullen vorderen. En ook hiermede zijn wij er nog lang niet, want de kosten van voortbrenging en verzending zullen ook nog verhoogd worden, doordat de hoogere prijzen der levensbehoeften noodzakelijkerwijze de loonen zullen doen stijgen, nochtans zonder dat de arbeiders in de werkelijk heid iets van zullen genieten, daar zij voor het meer ontvangen loon zich toch niet meer zullen kunnen aanschaffen van de duurder geworden levensmiddelen. Al deze omstandigheden zullen oor zaken zijn, dat de voortbrengselen onzer nijverheid meerzullen gaan kosten aan de voortbrengers, die voor hun waren dus meer geld zullen moeten ontvangen, willen zij wat op den duur trouwens niet bestaanbaar zou zijn niet met verlies werken. Nu zal men hiertegen kunnen opmer ken dat de verhooging van den kosten den prijs niet zal schaden, omdat de voortbrengers voor hun waren dank zij de bescherming meer geld zullen kunnen bedingen-. Alweer halt 1 Immers, behalve dat niet jedrijven zullen worden beschermd althans aanvankelijk niet - vergeet men, dat de prijsverhooging voor onze producten maar alleen geldt voor het binnenland. Op de buitenlandsche markt staan de voorbrengselen onzer nijverheid ook dan onbeschermd. En juist van het buitenland moeten wij het hebben. Ouze industrie is een export-industrie,zij be staat grootendeels voor en door dea uitvoer, in nog meerdere mate dan onze anden tuinbouw. Als men de export wegneemt, is het met de voornaamste takken onzer nijver heid gedaan en het meerendeel van die bedrijven welke ook voor de binnen- landsche marktwerken, zal zich alleen daardoor niet kunnen staande houden. Ons land is maar klein en dientenge volge is ons binnenlandsch debiet be trekkelijk van geringe beteekenis. Dit is een van de vele redenen, waarom de zoo vaak gemaakte verwijtingen met landen als Dultschland en N. Amerika toeneming van onzen uitvoer, en is voornamelijk te danken aan ons Vrijhandelstelsel. In 10 jaar van 1900 tot 1910 is onze jaarlijksche uitvoer toegenomen van 1695 tot 2632 mlllioen, alzoo met 937 millioen gulden of ruim 55 pet. Het totaal van den uitvoer van land- en tuinbouwproducten alleen is in de 10 jaren, loopende van 1897 tot 1907, ge stegen van I097t tot 174 millioen gulden, d.i. een vermeerdering met 60 pet. Hoe zal het nu gaan, wanneer, gelijk wij hierboven hebben voor gerekend, na invoering der Tariefwet de prijzen der Nederlandsche producten op de wereld markt niet onbelangrijk zullen moeten worden verhoogd, want op de winst zal het verschil niet kunnen worden gevon den, dat begrijpt men onmiddelijk, wan neer men bedenkt met welk een klein winstpercentage juist de groote artikelen worden omgezet. Welnu, als ons land de Vrijhandelskoers verlaat, dan zullen wij de voornaamste Nederlandsche uitvoerartikelen van de plaats, die zij zich op de wereldmarkt veroverd heeft, zien verdringen dank zij de onzalige poging om ze te be schermen. Ioplaats van >meer werk en minder werkeloosheid*, door de aanbevelers van het Kolkman-tarief steeds in het voor- uitzichtgesteld, zullen wij dan in de toe komst zien minder werk en dus meer wer keloosheid terwijl slechts enkelen inder daad door de protectie zullen worden bevoordeeld. Dit hebben de mannen van zaken reeds lang begrepen, en dit deed de groote organisatie van onze industrieelen, de Nederl. Maatschappij van Nijverheid*, met algemeene stemmen zich uitspreken tegen de bescherming, welke men onze industrie, haars ondanks, wil opdringen. Dit deed de meeste en belangrijkste Kamers van Koophandel en Fabrieken in den lande, welker voorlichting de regeering veiligsheidshalve maar niet eens had gevraagd, ongevraagd protesteeren tegen de ontworpen Tariefwet. Dit was ook de reden, waarom de Nederl. Maat schappij van Landbouw en de Mldden- standorganisatie haar stem in gelijken zin verhieven. Geachte Redactie Mag ik U nog eens lastig vallen. Tot mijn genoegen merk ik en heb reeds bij ondervinding, dat het vorig stukje ingeslagen heeft en wensch daar om thans een woordje te richten tot het koopend publiek, speciaal tot diegenen, waarbij het zoo te zeggen een gewoonte geworden is elders te koopen. Laat men thans eens wat moeite er voor over hebben en desnoods een deurtje verder gaan, als bij de eene Firma, wel licht wat minder gesorteerd dan de an dere, een of ander artikel niet te krijgen is. Of geeft den winkeliers tijd om het direct te bestellen, dan zult U onder vinden, dat er reeds een gunstigen keer gekomen is. Mochten de prijzen U véél te hoog voorkomen in vergelijk met andere plaat sen, de kwaliteit steeds in aanmerking nemend, zeg het dan uw leverancier, of neem Waalwijks Belang in de hand, door de aandacht daarop te vestigen- Vast ben ik er van overtuigd, dat deze Ver- eeniging dat op prijs stelt en zoo noodig zal trachten verbetering daarin te bren- gen. Van den heer W. hoor ik dat er reeds c.a. 50 inschrijvers zijn voor den etalage wedstrijd. Bravo Dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, Een Waalwijker in merg en been. Aan Heeren Correspon denten verzoeken wij beleefd, hunne berichten wat lijdiger in te zenden. Nu komen bijna alle be richten Woensdag- en Zaterdag morgen, dat is te laat. Zij moeten 's avonds te voren op ons bureau sijn. Alleen belangrijke be- Zuiden. 1671

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5