Wat DIENSTMEISJE A.s. ZONDAG 3 NOV EMU EE Soiree Amusante Duo Smits uit Tilburg. Langstraatsche Koloniaalhandel. Firma G. L. van Hiit-v. d. Dungen No Ge Wederom RolpensBalkenbrei Geldersche Rookworst (om te koken Thüringer Bloedworst ZULlAHS vleeschhoüwerij. mna rmmmmwêMmm 0 Y De Balkan-Oorlog. BINNENLAND. Advertontiën. een Machine-zwikker vlugge Overhaler. 38 maal bekroond. Noteert voor: P. Ingezonden Stukken. Kleine Advertentien. Terstond gevraagd door het gunstig bekende Op de bovenzaal van het Café „DE KROON". Als is ■g E Een Rijwielpad. TE KOOP GEVRAAGD Een zeer soliede KRUIWAGEN. gevraai niet D )l Wi pa Sij bliel itreker is aaB onder EEN NET EN ZINDELIJK GEVRAAGD bij Gebr. v. d. MEER AKKER te Aalst (N.-B.) voor de Tackles Zwikmachine, en een 2931 ENTREE Eerste Rang 25 cent. - Tweede Rang 15 cent. Opg direct. Ond NEÜM O 1 U: Aanbevelend, 2811 Groote Straat A 328, Telefoon No. 16, WAALWIJK. wa ste we wa er zij: rai ik 't publiek verkoopen. Wel onderhandsch doch ik bedoel maar dat het meer men schen te weten komen. Voorzitter. J. Pulles heeft het altijd gehad. Klijn. Dat weet ik wel, en ik heb oo niets op Jantje Pulles tegen, maar zou meer menschen de gelegenheid wil len geven b.v. die uit Haarsteeg en Vlij men ook. Zie je, ze kunnen dan een briefje inleveren wat ze er voor willen gevenmaar ze moeten goed zijn moet ze niet de baas laten spelen, pas op, dat moet je niet laten doen. Zelf baas blijven hoor. Van Herpt. Je kan de condities ma ken zooals je wil. Ik zou ze laten bc talen voordat ze worden afgesneden. Voorzitter. Daar ben je nog niet mee klaar, want 't scheelt veel wie ze afsnijdt 't Kan dikwijls gebeuren dat ze geheel weg zijn als ze niet goed worden afge sneden. Pulles heeft ze altijd gehad en goed voor gezorgd. Hij heeft ook altijd een goeden prijs betaald. Van der Sanden. Zelf snijden gaat ook niet, want dan komt er ook iets kijken. Klijn. Er zijn er toch zat die ze kunnen snijden. Van Grevenbroek. Pas op, er zijn er heel weinig die het goed kunnen. Ik zou er niet voor willen instaan dat ze het hier goed kunnen. Klijn. Staan je de andere inschrijvers niet aan, dan kan j# ze nog aan Jantje geven. Gijsels. Ik zou publicaties laten druk ken en die dan in Haarsteeg en Vlijmen aanplakken of een advertentie in de cou rant plaatsen. Voorzitter. Dan stel ik voor een ad vertentie in »De Echo van het Zuiden» te plaatsen, omdat die courant het meest In deze streken wordt gelezen. Na nog eenige discussie wordt hiertoe besloten. 7. Aanwijzing van een Notaris voor de te houden verkoopingen en verpach tingen. Klijn. Ik zou dat voortaan zelf doen, zooals in de Haarsteeg. De eene helft van die 5 pet. is dan voor de gemeente en de andere helft voor de huurders. Ge kan dan wel eens een kwaden aan treffen, maar dat wordt dan wel gedekt door die pet. Voorzitter. Ge begeeft je op een ge vaarlijk terrein. Haarsteeg is een rijke gemeente. Gijsels. Gaat het niet goed dan kunnen wij later nog zien. Wij zijn nu vrij man nu gaat het 't beste. Klijn. En al geven wij eens toe dan is dat toch nog maar een beetje en dan is het nog maar aan een inwoner, wat nog beter besteed is als aan een Notaris die er mee naar Amerika gaat. Maar je kan de condities maken zooals je wil. Van Herpt. Je kaD zeggen dat die met December niet betaald hebben, geen huurder meer zijn en die betalen daar kan het voor worden overgeschre ven. Gijsels. Voor een jaar kunnen wij er niet mee bedorven zijn. Van Grevenbroek. Met de boomen zal het wat lastiger zijn, die worden door klompenmakers gekocht. Van der Sanden. Laat die dan de Notaris verkoopen. Gijsels. Die zal gek zijn. Wat zou jij doen als ze zelf het vleesch houden en jou de beentjes geven. Van Grevenbroek. De gemeente kan hierover eenige dagen beraad houden. Na nog eenige discussie wordt met 5 tegen 1 stem besloten de verkoopingen en verpachtigen zelf te houden. Tegen stemde het lid Van Breugel. Klijn. De politie-verordening zou ik wijzigen daar waar gezegd wordt dat de bewoners het voetpad moeten schoon houden. Dat is een heel onbillijke zaak. Heel de gemeente heeft er genot van en de noorderkant heeft er alleen last van. Dat is een onrechtvaardig belas tingstelsel. Voorzitter. De trottoirs moeten overal door de bewoners worden schoonge- houden. Klijn. Hier in Elshout is dat van geen belang. Hier moet alleman er maar aan betalen. Als het druk is in het veld dan zitten er die menschen mee, dan kunnen ze 's avonds om 8 uur nog staan te vegen, willen ze geen proces aan hun broek krijgen, 't Is geen handelwijze zoo, zeg ik maar. Van der Sanden. Er kan niets tegen zijn om er iemand voor aan te stellen. Van Herpt. Laat het een kind van den veldwachter doen. Die verdient er dan wat bij. Wij hebben er geen last van maar we willen er toch gaarne wat in bijbetalen. Ook voor den veldwachter zal het veel plezieriger zijn want nu moet hij oordeelen of er goed of niet goed geveegd is. Gijsels. Die 't doet moet voor de pro cessen-verbaal instaan. Klijn. Met het over het pad rijden is ook niet goed, maar dat is moeilijk in orde te maken. Hierna wordt besloten iemand te be lasten met het schoonhouden van het voetpad, ingaande, zoo het kan, reeds Zaterdag a. s. De beer Van Herpt vraagt of de ge meente geen stukken steen van de pro vincie heeft gekocht. Voorzitter. Ja. Van Herpt. Omdat ik ze door anderen heb zien weghalen die bij Klerks lagen. Voorzitter. Die waren van de provincie. Van Herpt. Er wordt danig over ge klaagd dat bij het café van den Breugel altijd die bakken op den berm van den weg staan, wat voor veel menschen, die moeten passeeren heelhlnderlijkis,vooral als de tram daar staat. Zaterdags en daags voor een heiligendag is het ge regeld. Als er geen verandering in komt, dan zal men die bak wel eens stuk rijden, dat is al gezegd. Voorzitter. Ik zal er een onderzoek naar instellen. Nadat de heer Gijsels er nog op ge wezen heeft, dat eenige wegen noodza kelijk verbetering behoeven, sluit de Voorzitter de vergadering. De BulgaarschServische opmar sch- De Bulgaren hebben Adrianopel vol komen omsingeld en door de vermeeste ring van Eski Baba de versterkte stad van de Turksche hoofdmacht, die te Luie Boergas verzameld is, afgesneden. Terwijl Adrianopel zoo van alle kanten werd ingesloten, richtte het leger, dat van Kirk Kilisse kwam, zich naar het zuidoostelijk van die plaats gelegen Luie Boerga en reeds is het op dien weg te Boenar Hissar aangekomen. In Boenar Hissar had zich het uit Kirk Kilisse ge vluchte Turksche garnizoen teruggetrok ken. Boenar Hissar ligt op twee dagmar- schen van de Turksche hoofdmacht. Men verwacht nu, als de Turken tenminste geen kans hebben weer op den loop te gaan, een grooten slag in den driehoek, gevormd door de plaatsen Eski, Baba, Boenar, Hissar en Luie Boergas. De Turksche minister van oorlog heeft zelf voorspeld, dat er over twee dagen een )eslissende slag geleverd zou worden. Mocht het Turksche leger hier worden verslagen, dan rest den Bulgaren nog slechts de derde verdedigingslinie om Constantinopel te verbreken om tot de hoofdstad door te dringen. Meer westelijk is, zooals men weet, een Bulgaarsch leger door het Stroema-dal Turkije binnengedrongen. Het heeft nu reeds Kresna bereikf en staat dus niet zoo ver meer van Seres af, waar zich de Turksche hoofdmacht, die front gemaakt heeft tegen de Serviërs, schijnt te zullen terugtrekken. De Serviërs, die Zaterdag zonder slag of stoot Uskub hebben bezet, zijn nu al in Keuprulu en Istip aangekomen, welke plaatseu eveneens door de Turken waren ontruimd. Gisteren is gemeld, dat Istip door de Bulgaren was bezet. Dat kan heel goed juist zijn, want Bulgaren en Serviërs trachtten in deze streekgemeenschappclijk te ageeren en waarschijnlijk is nu de Bulgaarsche afdeeling iets vroeger dan de Servische in Istip aangekomen. In het sandsjak Nowibazar hebben de Serviërs Mitrowitza bezet. Wat de Montenegrijnen betreft, zij zijn nog altijd bezig met de belegering van Skoekatri en de brigade-Woekowitsj, komende uit het sandsjak heeft een be langrijke positie voor Ipek ingenomen. De Grieken trekken in het Westen op anima aan. De Turksche berichten dat zij in het Oosten Serfidsje na een hevig gevecht weer aan de Turken zouden hebben moeten afstaan, worden door niets bevestigd. Maar zij zijn in ieder geval nog ver van hun doelSaloniki, af. De zegevierende Serviërs. Volgens officieele mededeeling heeft de heftigheid van de aanvallen der Ser viërs onder de Turksche troepen bj Koemanowo zulk een verwarring ver oorzaakt, dat de Turksche aanvoerders alle macht over hun manschappen ver loren en de terugtocht ontaardde in een wilde vlucht. Prins Arsenius leidde met de Servische cavalerie de vervolging. De Turken lieten de kanonnen achter en redden door het stuksnijden der stren gen de bespanning. Naar verluidt zou de veldslag aan den Turkschen kant door Sjefket Pasja zelf zijn geleid. Het door de Serviërs bezette Uskub ligt aan den ingang van het vruchtbare Wardar- bekken, de eenige vlakte in Midden-Ma- cedonië, waar aanzienlijke strijdkrachten welke tegen Servië moeten ageeren, kunnen worden verzameld. De stad ligt aan het kruispunt van de gewichtigste spoor- en straatwegen en vormt ook het politieke centrum. Door het innemen van Uskub hebben de Ser vische troepen de beheersching verkre gen over de langs Mitrowitsa-Wranja leidende spoor- en landwegen en heb ben zich daardoor de gelegenheid ge opend tot het verkrijgen van een basis voor verdere operatiën. Met het oog op de via Kotsjana teverwachten opmarsch der van Kustendil komende troepen is voor de Turksche Wardartroepen feite lijk niets meer dan een algemeene terug tocht op Saloniki overgebleven. Want de vrijwillige ontruiming van Uskub sluit een herovering vrijwel geheel buiten, te meer daar de omstandigheden inmiddels ongunstiger voor de Turken zijn. Uit Sofia meldt men aan de Petit Parlsien De beweging van het Bulgaarsche leger te gen het Oostelijke Turksche leger, wordt regelmatig voortgezet. De terugtocht van de Turken op Konstantinopel zou nu afgesneden worden. De spoorlijn naar Konstantinopel is op eenige plaat sen vernield en de Bulgareo hebben verscheidene bruggen in de lucht laten vliegen. Het Turksche leger zou dus tot de rivier Ergene teruggedrongen wor worden.Dit gedeelte van het Turksche leger telt 4 legerkorpsen. Een gedeelte van de Turksche troepen bij Adrianopel heeft op Demotika kunnen terugtrekken Er zijn nu 4000 Macedonische vrijwilligers te velde die, na een korte militaire op leiding, naar het het oorlogsveld zijn vertrokken De regeering te Sofia mo biliseert de lichting 1913 De inneming van Uskub heeft een buitengewone ontroering en geestdrif tige stemming in het Servische hoofd kwartier gewekt. Voor de woning van den opperbevelhebber werd een mili taire serenade gehouden, waarbij de Servische, Bulgaarsche, Grieksche, Mon tenegrijnsche, doch ook Russische volks liederen werden gespeeld en vaderlands lievende redevoeringen werden gehou den. Uit Wir Bazar (Montenegro) wordt aan de Matin geseind Skoetari is thans van alle kanten omsingeld de overgave van de plaats kan ieder oogenblik verwacht worden. Het fort Tarabosj houdt zich nog staande, maar de commandant heeft gevraagd om betreffende de overgave te onderhandelen. SOFIA, 29 October. Volgens de Mir duurde de bloedige slag voor Kotsjana bijna drie dagen en twee nachten ach tereen. Gedurende den eersten dag en den daarop volgenden Dacht hielden de Bulgaren, die weinig in getal waren, stand tegen 12 vijandelijke bataljons, die spoedig daarna nog versterking ontvingen. Bij Istip was de worsteling bijzonder hardnekkig. Door herhaalde bajonetaan- vallen werden deTurken niettegenstaande een wanhopigen tegenstand verslagen. Zij namen overhaast de vlucht. Voor den slag namen de Turken 200 aanzienlijke Bulgaren uit de stad gevan gen, die het zegevierende Bulgaarsche leger bevrijdde. Het binnentrekken van de Bulgaarsche troepen in Kotsjana gaf aanleiding tot treffende tooneelen. BERLIJN, 29 October. In Istip neemt de opstand van de bevolking tegen de Turken groote afmetingen aan. De ver overde Turksche kanonnen zijn goed, de munitie slecht. Bij Istip zijn zeven duizend gevangenen gemaakt. In de Drenitsa- streek hebben zich de wilde Albaneesche stammen overgegeven. De wapens zijn hun ontnomen en zij worden streng in iet oog gehouden. Heden zijn zes wagens petroleum naar Koemanowa gezonden om daar de groote menigte lijken te ver branden, die reeds in staat van ontbinding zijn en de atmosfeer verpesten. I UI UIITJC-.— —m.wmi,-- im XrWf De verkiezing te Ommen Bij de gisteren in het district Om men gehouden herstemming voor de Tweede Kamer werden uitgebracht 7856 geldige stemmen en werd gekozen Mr. JE. baron Mackay (chr.-hist.) met 4305 stemmen tegen 35 51 op H. van detVeg- te (ant. rev.) Bij de eerste stemming, toen 7040 stemmen werden uitgebracht, verkregen mr. Van der Vegte er 3440, baron Mackay 1888, mr. D. Fock (unie-lib.) 1406, en de heer A. B. Kleerekoper S D. A. P.) 306 stemmen. Bij de verkiezing in 1909 verkreeg van de 7250 geldige stemmen dr. Kuy- per er 4141, en de heer H. W. Teese- link (Unie-lib) er 3109. (Buiten vèrantwoordelijkheid der Redactie). Jaren terug is met behulp eener bij drage van den Alg Ned. Wielr. Bond en een dito van den Noordbr. Wielr. Kring (we meenen samen plm. f350. een fietspad aangelegd door de gemeente Waalwijk en wel door tusschen de tram rails keien te leggen wat minder puntig dan de overigen. Dat het der gemeente ooit ernst met dat rijwielpad is geweest wagen we te betwijfelen. Immers nooit in al die jaren is er van gemeentewege een aanwijzing geweest dat dit nu het fietspad was. En wij vinden dat jammer, want was er wel een aanwijzing geweest dan zou er in de eerste plaats zorg zijn besteed aan een behoorlijke ligging der keien. Dat dit niet het geval is moeten wij tot onzen spijt coustateeren. Bovendien zou het pad (behalve dan voor den tram) meer voor het steeds drukker wordende rijwielverkeer zijn gereserveerd. Nu echter is er van eenige reserve geen sprake, maar wie maar even kijken wil zal dra merken dat er bij voorkeur van dat gedeelte der straat wordt ge bruik gemaakt door allerlei voertuigen, dikwijls bespannen, getuige de soort van het achtergelatene, terwijl honden- en handkarreu dit pad prefereeren omdat de wielen zoo fijntjes passen tusschen de tramrails. Ieder wielrijder kan verklaren dat de keien voor het raadhuis heel wat meer gelijken op keien voor een wielerpad dan die zich tusschen de tramrails bevinden. Wij meenden dat door de Mr. van Coothstraat Waalwijk tenminste ééne straat zou krijgen die aan alle eischen van het rijwielverkeer voldeed. Ook daarin werden we helaas teleur gesteld, want wel zijn die keien van aangename vorm, doch door het druk verkeer, vooral van zware vrachten komende van en gaande naar het station, is de straat één hobbeling geworden. En toch, wil Waalwijk meegaan met het modern verkeer, dan is een drin gende eisch dat er gezorgd wordt voor wielerpaden. De straatbreedte en de finantieele toe stand van de gemeente in aanmerking genomen, komt het ons voor dat een strook platte keien mits gelegd op vasten ondergrond aan weerszijden der straten en met goede aanduiding dat dit wieler paden zijn en rechtshouden plicht is, dat Waalwijk op Wielerpad-gebied een goed figuur zou maken. In de Grooteslraat zou dan tusschen de tramrails voor rechts gehouden kunnen worden, mits ook daar de keien herzien worden. Men zegge ons niet dat het plannetje financiëel onuitvoerbaar zal zijn, immers de vrij komende keien zijn voor het middenvak en verdere bestrating te gebruiken. Geld zal het kosten, zeker. Een be grooting is er met goeden wil van te maken en dan kan ons geacht gemeente bestuur naar omstandigheden handelen. Weggeworpen is het geld daarvoor besteed, zeker niet. Want wil Waalwijk vreemdelingen trekken en voor het groot aantal inwoners die dagelijks van het rijwiel gebruik moeten maken zorgen, dan is o.i. eene uitgave gerechtigd. Ten slotte meenen wij dat de Ver. »Waalwijks Belang» zich hierover wel eens mag uitspreken. Wij gaven ons idee en hopen hierdoor een begin te hebben gemaakt. X. Waar zegt de Uitgever. 2922 A CONTANT TE KOOP een partij rooide, en op sir oik staandi- CANADA BOOMEN bij P. VAN BRUNSCtlO] Klompenmaker, Baardwijk. Bij deze betuigen wij onzen hartelijke, dank aan de firmanten der Koninklijk Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijod het Personeel en de Liedertafel, voor d,' hartelijke blijken van deelneming en b treffende laatste eerbewijs aan onzen geljt| den zoon en broeder bewezen. FAMILIE KROOT Waalwijk 28 October 1912. 2921 Voor de vele blijken van belangstel!^ ondervonden bij het overlijden van onzet Echtgenoot, Vader en Grootvader G. VAN HULTEN betuigen wij onzen hartelijken dank. WED. G. VAN BULTEN en KindeteD, Waalwijk 29 October 1912. De zaak zal op denzelfden voet worde; voortgezet en blijven wij ons beleefd aar bevelen. 2921 Bij deze brengen wij onzen welgemeec. den dank voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij onze 25-jarig< Echtvereeniging. J. A. v. d MEE 2924 Echtgknootb en Kiudereo. Baardwijk28 October 1912 niet beneden de 17 jaar. 2929 Adres: Tb. M. VAN DELFT, Waalwijk Zonder goede ge'nigschriften onnoodi^ zich aan te melden. 2 90! PRIMA TARWE BAKMEEL ROGGE BAKMEEL ZUIVER ERWTEMEEL GERSTEMEEL MAÏSMEEL TARWE VOERMEEL LIJNZAAD Per 5 pond 321/J cent nu u 277s 1 n h u 26 Vj v u 26 y Hun 24 y Per zak f 4,40 Per 5 kop 80 y 2715 Aanbevelend, Firn tal ond lijne ge streken behande Tcetpn Coiffeur Ged der Kö o O O W 9 9 2 O O u 9 zirl een unit wei af 12 Aar koop Koo| benei VER! zet ei Ko Ko Kc To uur WEI

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2