Tweede Blad. Bekendmaking-. Provinciaal Nieuws. DONDERDAG 31 OCTOBER 1912. 35e JAARGANG ""landweer. Jaarlijkscli onderzoek. Burgemeester en Wethouders der Ge beente Waalwijk maken, ingevolge art* 30, tweede lid, der Landweerwet, bekend» dat het onderzoek, bedoeld bij art. 29 dier wet, van de in het verlofgangersre- jjster dezer Gemeente ingeschreven ver lofgangers van de Landweer zal worden ^houden te Waalwijk (Gemeentehuis) op \Voensdag 6 November 1912 des voor- middags le 11 uur voor de lichting 1912 tQ op 6 November 1912 des namiddags ie 1 uur voor de lichtisg 1906, 1909, benevens de verlofgangers der lichtingen 1907, 1903, 1910 en 1911 die dit jaar „iet krachtens art. 11 der Landweerwet onder de wapenen zijn geweest. Waalwijk, den 30 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Til. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, Van Liempt. Thranen* van gezongen door Waalwijk 30 Oct. 1912. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Leerlooier voor Indië. De K. v. K. ontving van de afd. Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel onderstaand schrij ven De afd. Handel van het Dep. van Landb., Nijverh. en Handel heeft de eer U mede te deelen, dat de Min. van Ko loniën voornemens is, een meester-looier. die tevens op de hoogte is van de be reiding van chroomleder, naar Indië uit te zenden, teneinde werkzaam te worden gesteld in 's Lands gevangenis te Djok jakarta. De aanstelling zal geschieden op tijdelijken voet, voorloopig voor drie jaar. De bezoldiging zal bedragen f 175 per maand, terwijl voorts aan de uitzending is verbonden eene gratificatie voor uit rusting van f 500, vrije overtocht, even tueel ook voor het wettig gezin, naar Indië als passagiers der 2e klasse en terug, mits binnen een jaar na afloop der 3-jarige verbintenis, alsmede een voorloopig tractement van f75 per maand ingaande met den dag van inscheping tot den dag waarop het activiteitstrak tement ingaat. Bij het bureau der K v. K. kunnen gegadigden nadere inlichtingen ver krijgen. Ui tv o et ing. Het soirée amusante et musicale Zon dagavond in de zaal Musis Sacrum door den heer de Laat, karakter-humorist en den heer Boom uit Baardwijk gegeven, was slechts matig bezet. De heer de Laat voldeed als beschaafd en leuk komiek zeer goed en beschikt daarenboven over een mooi geluid. We hadden echter wel wat nieuwere num mertjes van hem verwacht. De bekende Baarawijksche bariton, de heer A. Boom had wederom groot succes. Zijn mooie volle stem behoudt haar zelfde kracht en vooral het nummer »De Herfst* lokte een daverend applaus. Ook in de overige stukken was hij zeer goed en aan hem met den heer de Laat komt het succes van den avond toe. Het sim- fonie-orkest der firma Ivessels, dat ons op het programma was aangekondigd, zal het simfonie-orkest dezer firma wel niet geweest zijn. Hetgeen dit en semble presteerde kon ons dan ookslechts zeer matig bevallen. Zondagavond zou de Bossche Mando line-club, met medewerking van het man- nenkwartet >St. Cecilia*, op de bovenzaal van het café »De Kroon* eene uitvoering geven. Zeker tengevolge van het feit dat op nog twee plaatsen uitvoering werd gegeven was de opkomst zeer gering, wat, gezien het gepresteerde door de mandoline-club is te bejammeren. Alhoewel besloten werd de uitvoering niet te doen doorgaan, gaf de mando line-club toch nog eenige stukjes ten beste. Alles klonk zuiver, beschaafd, correct, terwijl het samenspel bewijs af legde van groote muzikaliteit en degelijke studie. Ook de solo's door den directeur de heer Frits van Opstal ten gehoore gebracht, geaccompagneerd door een 13-jarige pianiste Mej. A. Klerks, vol deden in elk opzicht en ontlokte bij het weinige, doch dankbaar en nette publiek een luid applans. Eindhoven. Helmond, Tilburg. Waalwijk. Tilburg. De kwartettee »Die Witt en die >Kapelle* »St, Cecilia* vielen zeer iu den smaak- IV. V. zet haar overwinningreeks voort en klopte Zondag j.l. het Bredasche H. M. S. met 41. Voor de rust wordt er zeer goed ge speeld, vooral het geel-zwarten elftal zit best in elkaar en doelpuntten de rechts-buiten en links-binnen ieder een maal, zoodat de stand 2—0 is. Na de hervatting neemt W. V. de zaken kalmer op, wat tot gevolg heeft dat Breda sterker is en een tegendoel punt fabriceert. Hierdoor worden de geel-zwarten wakker geschud. Zij komen onstuimig opzetten, doch bij de voor hoede ontbreekt het noodige verband. Nadat ontelbare zeer mooie kansen ge mist zijn, schiet de rechts-binnen van verren afstand den bal in het net. Van nu af aan, wordt er voortdurend op de Bredasche heeft gespeeld. Waren de center-voor en links-binnen iets door tastender geweest, dan had de score hoog opgevoerd kunnen worden, nu wordt het Bredasche doel bij eeu corner nog eenmaal doorboord en wint W. V. dus met 41. De W. V. verdediging was den heelcn wedstrijd zooals altijd in prachtvorm, maar bij de voorhoede ontbrak het noo dige verband en zuiver schot. Door een bestuursbesluit van den N. V. B. waarbij de Zuidelijke 3e klasse in twee afdeelingen geplitst wordt, geldt bovengenoemden wedstrijd niet voor de competitie, doch de behaalde overwin ningen op Willem II blijven van kracht. De afdeeliog, waarin W. V. is opge nomen, luidt als volgt E V. V. Helmond II T. V. V. Waalwijk Vooruit Willem II2 A. s. Zondag komt de zwaarste con current n.l. T. V. V. Tilburg alhier op bezoek. Willem II werd Zondag j.l-door haar met 3 1 geklopt. Het kan een reu enstrijd worden, want beide clubs zullen er alles opzetten, om te zegevieren. Waalwijk Vooruit2 speelt Vrijdag a. s. een oefenwedstrijd tegen »Sparta* ('s-Bosch) op het terrein alhier. Vree se lijk Auto-ongeluk. Onder zeer groote deelneming had Diasdag ten 12 uur te Waspik de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. de Roon Jr., die op zoo in-droevlge wijze het leven liet bij 't auto-ongeval op 11. Donderdag nabij Oosterhout. Het lijk werd gedragen door vrien den van den overledene, terwijl tal van vrienden eu kennissen de lijkbaar volgde. De kist was bedekt met een schat van bloemen, terwijl daar achter ging, het personeel van de hooipers, waarvan ieder een prachtigen krans droeg. Nadat de kist in den grafkelder was geplaatst, nam Ds. Locher 't woord om een laatsten groet te brengen aan den te vroeg ontslapene, zijne innige deelne ming betuigende met de diepbedroefde moeder, die in zoo korten tijd twee zulke vreeselijke slagen treffen De heer Joh. de Roon dankte ook namens de familie voor de betoonde deelneming. Wij kunnen nog meedeelen, dat de toestand van den heer van Oven steeds vooruitgaande is. De heer D de Roon, die nog zeer onder den indruk verkeert, maakt 't overigens goed, terwijl de heer de Jong Verhageu en de chauf feur vrij wel zijn hersteld. Van andere zijde schrijft men ons over de begrafenis. Heden ten twaalf uur had in onze gemeente onder groote belangstelling de plechtige ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den WelEd. Heer W. de Roon Jr., die bij het automobiel ongeluk op Donderdag jl. zoo noodlottig het leven verloor. De overledene heeft slechts den ouder dom van 28 jaren mogen bereiken, doch in dit le korte leven, heeft hij zich bij iedereen zoowel in onze gemeente als daarbuiten bemind weten te maken. Dit bleek voorzeker niet het minst uit den schat van kransen en bloemen welke van heinde en ver op zijn laatste rustplaats werden nedergelegd. Door zijn altijd opgewekten geest heeft hij zich alierwege ontelbare vrien den gemaakt en tot ver in den omtrek was hij bekend om zijn groote jovialiteit. Eenieder, die ooit met hem in aan raking is gekomen, voelde zich dadelijk door zijn open karakter tot hem aan getrokken. En niet alleen door woorden toonde hij zijn gouden hart, want menig leed is door hem verzacht, zooveel in zijn ver mogen was en menige minder bedeelde zou daarvan kunnen getuigen. Is het dus te verwonderen, dat er vele tranen zijn gevallen bij het wegdragen vau ons aller vriend, wiens jeugdig leven op zoo treurige wijze moest worden verbroken Men kan zich de groote droefheid der familie voorstellen, die in hem een be minden zoon en broeder verliest. Gaarne roepen wij hem hier daarom ons laatste vaarwel toe en »Dat hij ruste in vrede*. A mbachtsgilden Een mooi stuk katholiek-sociaal werk is hier tot stand gekomen, nl. de defi nitieve oprichting van niet minder dan 4 Ambachtsgilden voor de bouwbedrijven in het dekenaat van Geertruidenberg. De heer Joh. Schoenmakers, alhier, Lid van het Hoofdbestuur »De Hanze* in het bisdom van 's Bosch, had vrijwillig de opdracht van voornoemd Bestuur aanvaard, om als proefneming met die organisaties te beginnen in bedoeld dekenaat van Geertruidenberg en met den Voorzitter van de Organisatie-Com missie, Burgemeester Mr. H. Allard, en den Algemeenen Voorzitter van de Hanze, den heer Marinus van Hout, moeten wij erkennen, dat de heer Schoenmakers in zijn organisatie-werk schitterend is ge slaagd. Van alle kanten kwamen dan ook gister-middag timmerlieden, metse laars, schilders en smeden, koperslagers en zij, die verder bij de bouwvakken betrokken zijn, opdagen, zoodat het op 't Veer wemelde, als 't ware, van vreem delingen, die de »Groote Slichtingsver- gadering» kwamen bijwonen. De zaal van het »Vereenigingsgebouw< was dan ook geheel gevuld, en 't was een frap pant gezicht, zóóveel ambachtslieden vereenigd te zien. Op het podium had den plaats genomen het Iloofd-Comité der Organisatie-Commissie, het Hoofd bestuur van de >Haoze« in 't bisdom 's Bosch en drie leden van de Technische Commissie van Advies tot oprichting van Ambachtsscholen, nl. de heeren Architect van Groenendaal, de Kunst schilder Dorus Hermsen, belden uit 's Bosch, alsmede de heer J. L. Weessie, Leeraar aan de Ambachtsschool te Til burg. De Organisatie-Commissie was bijna geheel voltallig. Vele Eerw. Heeren Geestelijken waren mede aanwezig, als ook de Burgemeester van Raamsdonk, F. Ridder de van der Schuereu. De vergadering werd met een mooie en passende rede geopend door den Voorzitter, Mr. H. Allard, die de ge schiedenis dezer gilden-organisatie me moreerde en tevens het hoog belang der gilden iu een helder daglicht stelde. Na een hartelijk woord van welkom aan allen, die aan de uitnoodiglng tot het bijwonen dezer vergadering hadden ge- volg gegeven, opende de Voorzitter met den Christelijken groet deze vergadering. Na voorlezing van eenige ingekomen stukken, gaf de Voorzitter het woord aan Prof. Dr. J. van Beurden, de een voudige en vriendelijke, maar ook de geleerde en hoogst ernstige priester van de Abdij van Berne, die de sociale noo- den van den Middenstand zoo innerlijk kent, en die met zoo innige liefde cn hooge toewijding zich geeft om den ambachtsman op te heffen uit den staat van zijn verval, cn ook, om het ambacht terug te brengen tot de hoogte, waarop het stond in het tijdperk van zijn adeldom. In een mooie rede schetste spreker den toestaad van den Ambachtsstand en niet zelden geeselde hij met strie mende slagen de wantoestanden, welke dien stand aankleven- Welwillend waren zijne woorden altijd, maar de eigen feilen van vele'ambachtslieden legde hij voor ieder bloot, vooral wat betreft de be treurenswaardige jaarrekeningen. Dr. van Beurden hamerde weder op 't oude aam beeld »onderwijs, onderwijs en nog eens onderwijs, dat is het wat de ambachts man op de allereerste plaats noodig heeft voor zijn opheffing*. Ambachtsscholen, vakscholen en vak cursussen moeten dus door de gilden in 't leven worden geroepen. Ook de coöperatie, zegt spreker, is een machtige factor. Hij zegt daarvan slechts 'n kort woordje en verwijst hen, die er meer van willen weten, naar het werkje van den heer Joh Schoenmakers. Gildevvezen en Coöperatie*. Dr. van Beurden neemt nog andere zaken tot opbeuring van den Ambachts stand, alshet afnemen vaa examens van gezel cn meester in het ambacht, een goed geregeld leerlingenstelsel, een goeden loonstandaard, enz. enz. Dr. van Beurden wekte dan ook allen op, om zich te vereenigen in »gilden< omdat dit het middel was om zoo spoedig mogelijk datgene te bereiken, wat de ambachtsman noodig heeft tot verheffing van zijn stand en tot veredeling van zijn ambacht. Een krachtig applaus daverde door de zaal, toen de eerwaarde spreker zijn rede had geëindigd. In warme be woordingen bracht de Voorzitter aan Dr. vap Beurden dauk voor diens schoone en indrukwekkende rede, welke zoo ge heel naar waarheid den toestand had geschetst niet alleen, maar waarin ook de middelen aan de hand werden gedaan om dien toestand te verbeteren. Daarna kwam dan het cardinale punt van de vergadering de officlëele oprichting der gilden, waaraan een opgewekt debat voorafging, wat betreft contributie, enz. De Eerwaarde Heer G. J. v. d. Hout, kapelaan te Raamsdonksveer, leidde deze zaak in en zeide, dat thans het oogen- blik gekomen was om »het kindje ten doop te houden*. Bij het afroepen der presentielij>t gaven zich staande de ver gadering nagenoeg honderd ambachts lieden in de bouwbedrijven op als lid van hun desbetreffend gilde en zoo zijn dan officieel de vier gilden In de bouw bedrijven geconstitueerd, 't Is een eer voor de Bossche Hanze zoo'n grootsch werk tot stand te hebben gebracht reeds in het éérste dekenaat, waarin de actie begonnen is. Men zegt dan ook alge meen, dat het getal van 100, spoedig tot 200, ja, tot 300 zal opklimmen. De technische Commissie van Advies werd daarna door den Voorzitter geïn stalleerd en met waardeerende woorden werd lof gebracht aan deze mannen van naam, die zich bereid hadden verklaard om de commissie van organisatie en de gilden in harea arbeid tot het verkrijgen van ambachtsonderwijs bij te staan. Op verzoek van den lieer Hens uit Waalwijk voerde nog het woord de heer Dorus Hermsen van 's Bosch, De heer Hermsen toonde zich een puik spreker. Hij wees er op, dat hij na de doorwrochte rede van Dr. van Beurden weinig meer kon zéggen. Hij liet echter toch nog een opwekking hooren in 't belang van het ambachtsonderwijs en zeide ten slotte gaarne bereid te zijn bij eene andere gelegenheid hierover meer uitvoerig te spreken. De Heer Marinus van Hout sprak als Algemeen Voorzitter van de Hanze in het bisdom 's Bosch. Hij bracht hulde aan de heeren Dr. van Beurden en Joh. Schoenmakers, alsmede aan alle andere heeren, die deze organisatie tot stand hadden gebracht, en die de eer en den naam van »De Hanze* niet weinig had den verhoogd door hun werk in't belang van den ambachtsstand, van den indu- st<iëelen Middenstand verricht. Hierna sloot de Voorzitter met den Christelijken groet deze vergadering en gingen de voorloopige gildebe*turen over tot het kiezen van een Dagelijksch Bestuut voor elk gilde. De rechtskundige adviseur Mr. J. A. Swane zal de verschillende bestu ren bijstaan in het ontwerpen van con cept-Statuten en Huishoudelijk reglement. Loonregeling te Dongen. Ver»lag aangaande de bemoeiingen der Knm(r v. Arbeid te Dongen, inzake de loons- rcgeliug der hakkenmakera bij den Heer C. Schellekena alhier. Naar a'-nleiding van een verzoekschrift om tusschenkomst van een verzoeningsraad, iugediend door den Heer C. Schellekens, alhier, werd op 23 Juli j.l. de eerste Be stuursvergadering belegd. Bereids werden op deze vergadering door den Heer Schellekens eenige bescheiden, op de zaak betrekking hebbende, aan het Besfuur der Kamer over gelegd. Ben onderzoek naar de betrouw baarheid dier bescheiden, ten haize van den Heer Schellekens, had tengevolge, dat op de bestuur8verg. van nogeu Augustus besloten werd den Heer Schellekens ter vergadering uit te noodigen, alsmele den WelEerw. Heer Suffers (naar het vermoeden van het Bestuur de leider in deze), te verzoeken, de zaak nader aau het Bestuur der Kamer te willen toelichten. Was de Heer Schelle kens dadelijk bereid, de WelEerw. Heer Suffers liet tevergeefs op zich wachten. Het Bestuur de Kamer zag zich hierop ver plicht aan te kloppe., bij het Plaatselijk Bestuur van den R K Lederbewerkcrsboud, doch ook daar tevergeefs, daar iu huu antwoord nie's m°er of minder werd gezegd, dat de zaak in handen was van het Hoofd, bestuur en dat zij van verdere conespondentie verschoond wildon blijven. Voorwaar eene gemakkelijke manier om van de zaak 8f te komen. Er schoot dus uiets anders over dan het Hoofdbestuur voornoemd aau te spreken. Hier lud uien aanvankelijk meer succes. Op vijf September toch verscheen de Heer Roestenberg, voor zitter van het Hoofdbestuur. Nu bleek alras dat de bescheiden iu handen vau den Heer Roestenberg, niet overeenstemden met die, overgelegd door den Heer Schellekens. Hel gevolg is dat het Bestuur der Kamer nog maals een onderzoek instelt bij den Heer Schellekens, waaruit blijkt, dat daar waar iu de R. K. L-derbe werker van 12 Juli j.l., in het artikel ,Actie tegen de gedwongen- winkelnering te Dongen* sprake is van een schriftelijke overeenkomst, de schrijver van bewust artikel al heel slecht op de hoogte was, daar een schriftelijke overeenkomst niet bestond. Wederom wordt besloten den Heer Roestenberg tot een ondeihoud uit te noo digen. Waar de Heer Roestenberg bij de eerste bijeenkomst de belofte deed, dat hij steeds ter onzer beschikking zou staan, kregen wij op ons tweede schrijven zelf geen antwoord, veel minder een onderhoud. Een volgend schryven bleef eveneens onbe antwoord, zoodat het Bestuur der Kamer ten slotte machteloos stond. Besloten werd dan ook de z .ak iu handen der Kamer te stellen. Zulks geschiedde op de algemeene ver gadering vau 21 October j.l. Nadat de leden der Kamer uitvoerig zijn ingelicht, aangaande de hangende zaak, besluit de vergadering daar zij de mogelijkheid tot regeling der loonkwestie niet inziet, de zaak voor haar als afgedaan te beschouwen, dank brengende aan den Heer Schellekena voor de welwillendheid gedurende de behandeling der zaak betoond, doch de wyze betreurende, waarop het Bestuur der Kamer bij de op lossing van bet loonvraagstuk door den WelEerwaarden Heer Adviseur werd bijge staan. Boveudieu zij opgemerkt, al ware de Kamer van Arbeid een ding van niets, het zeker aan zijn Eerwaarde niet past, zich in dien geest uit te laten. De secretaris wordt gelast hiervan afschrift te zenden aan beide partijen n.l. den WelEerw. Heer Suffers en den Weled. Heer C. Schellekens alhier en een eu ander ter geschikte plaatste te publiceeren, w. get. Namens de Kamer van Arbeid voor het Schoenmakersbedrijf te Dongen. A. ACKERMAN8, Voorzitter. W. A. v. d. BOOM, Secretaris. Jongens Patronaten. Zondag had te 's Bosch, in het ge bouw van den werklledenboad de jaar vergadering plaats van de Federatie van Patronaatsbesturen in het Bisdom 's Bosch. Aanstonds bij de opening van de ver gadering nam Mr. W. van Lanschot het woord en wees er op, dat men staat aan den vooravond der regeling van het vakonderwijs en dat 't voor de patronaten zaak is om rijks subsidie aan te vragen. Hiertoe zal worden overgegaan. Uit het verslag, uitgebracht door den secretaris blijkt dat 40 patronaten zijn aangesloten. c Ten aanzien van 't uitgegeven van een weekblaadje brengt de voorzitter in 't midden, dat >Roomsch Leven*, waar van de uitgever de heer Malmberg te Nijmegen goede resultaten verwachtte, reeds na eene halfjaar is ter ziele gegaan, den uitgever een verlies berokkende van f 1600. Nadat er op was gewezen, dat men meende dat ook de Volksbond voorne mens is zoo'n blaadje uit te geven, wordt aan de Commissie van Advies opgedragen hieromtrent zich nader in lichtingen te verschaffen. d. Met betrekking tot oprichting van aspiranten afdeelingen bij de vak-orga nisaties werd besloten voort te werken op den grondslag, die daartoe bereids is gelegd door de onderhandelingen tus- schen het Centraal-Comité en 't Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. c. De bevordering van 't oprichten van R. K. Voetbalclubs vond nog A bestrijding Men keurde het af, om jon gens van 1217 jaar te laten reizen, zij 't dan ook slechts naar nabijgelegen plaatsen, tot bijwoning van wedstrijden, die juist als een aantrekkelijkheid wor den voorgesteld. De voorzitter merkte op, dat 't Cen traal Comité volstrekt niet uit beginsel het vormen van voetbalclubs voorstond, maar ze beschouwd als een noodzakelijk kwaad en het alleen de bedoeling is, dat, waar zich clubs zouden vormen on der de R. K. jeugd, te trachten die onder te brengen in de R. K. organisaties. In dien geest werd er vrede mee ge nomen. Tot bestuursleden werden herkozen Kapelaan van der Hagen en Kapelaan Meuwesse. BAARDWIJK. De herhalingsschool zal 1 November beginnen. Zij, die de lessen willen volgen, moeten zich aangeven bij het hoofd der school. Mocht er beter worden ingezien, hoe hoogst noodzakelijk het is voor velen der jongelui, dan zou er een beter eu dauk- baarder gebruik van gemaakt worden. BESOIJEN. Bij de Zondag gehouden competitie-wedstrijd iusscben Alexander uit Tilburg eu R. W. B. op het terreio alhier was de uitslag 51 in het voordeel van Alexander. Met ingang van 1 November wordt de Maróohausseé de Bruin alhier verplaatst naar Geffen en de ma'échausseé van Dartel van Geffen naar Besoijen. SPRANG. De heer D. Yoa Jz. alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school in de kom te Fijuaart. De kinderen der Geref. Zondagschool zullen Vrijdag 1 Nov. a.s, hun jaarlijicsche feest vieren. De heer A. L. de Jong heeft bedankt voor lid van het college van notabelen bij de Herv. Gemeente alhier. LOONSCHEN DIJK. Bij den secretaris kerkvoogd C. Verhoeven alhier ligt van 28 tot en met 80 October voor belanghebben den de lijst ter visie van mannelijke lid maten der Ned. Herv. gemeente alhier, die een stem kunnen uitbrengen bij de verkiezing van notabelen. Er komen 145 stemgerech tigden op voor. CAPELLE. Dezer dagen werd de land bouwer M. d. Br. van de Nieuwevaart des morgens door marechaussees bekeurd, dat hij zonder licht met zijn melkwagen reed. Een waarschuwing voor vele anderen, die ook des morgens vaak bekeurd kunnen worden. Bij den landbouwer W. d. R. op de Wilkensvaart zijn dezer dagen een partij sparren gestolen. Vsn de daders was natuurlijk geen spoor te ontdekken. VRIJ HOE VEN-CAPPEL. Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Vrij hoeven- Cappel op Donderdag den 31 October 1912 des namiddags te ll/t urn Tsui het Zeiden

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5