Tweede ttlad. n De Balkan-Oorlog'. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. De besliste zul1 :rheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen dei uitsluitend betrouw bare Zeep. NUMMER 92 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1912. 35e JAARGANG LAAT UW ZEEP SÖKL'GHT Z!JN^ De geruchten, volgens welke de Tsa- taldsja-linie door de Bulgaren verbroken zou zijn, worden door geen enkel stel lig bericht bevestigd. Aan beide zijden is men blijkbaar nog bezig troepen te concentreeren en voorbereidende maat regelen te treffen voor den laatsten slag. In militaire kringen te Constantinopel verwacht men, dat de Bulgaarsche op- marsch op z'n vroegst vandaag zal zijn voltooid en acht men het niet onwaar schijnlijk, dat Woensdagnacht de eerste aanval zal beginnen. De Serviërs hebben volgens berichten uit verschillende bron de Adriatische Zee bereikt, het doelwit van hun nationaal streven, waartegen Oosterijk-Hongarije zich vierkant verzet, naar men weet. Een doel van het leger onder generaal Jan- kowitsj zou namelijk tot aan de zee na bij Alessio doorgedrongen zijn waar het zich met de Montenegrijnen vereenigde. De marsch gaat nu gemeenschappelijk oaar Durazzo. Een ander deel marcheert door het woeste berggebied door meters hoog sneeuw, den loop van de Drinri- vier volgend, eveneens naar Durazzo. Hoewel de opmarsch tengevolge van de sneeuw langzaam plaats heeft, zal Duraz zo wel in enkele dagen bereikt zijn. Men kan begrijpen welke ontstem ming de Servische stijfhoofdigheid in Weenen wekt. Het ivapensucces der Servische troepen. heeft de Serviërs wel wat overmoedig gemaakt. In drie weken hebben zij meer dan 350 kilometer afgelegd over meest slechte wegen, over steil bergland en onder voortdurend vechten met Turken en Al baneezen. De laatste verovering der Serviërs is de stad Doiran. Daarbij zijn 1000 Turk sche soldaten krijgsgevangen gemaakt. Monastir schijnt zich echter nog niet in Servische handen te bevinden, in weerwil van de herhaalde geruchten dien aangaande. Wat de Albaneesche kwestie a ngaat, volgens de »Sonn und Montag Zeitung* verlangt de Donau-monarchie de volgende regeling 1. Volledige garantie, dat Oostenrijk- Hongarije afzetgebied zal hebben op economisch gebied in het Oosten en een vrijen handelsweg naar Saloniki. 2. Onschendbaarheid van Albanië. 3. Waarborgen voor politieke belan gen van O. H. door instelling van econo mische betrekkingen met Servië, die elk politiek geschil tusschen beide staten buitensluiten. 4. Schadevergoeding voor Roemenië. Danef, de president van het Bulgaar sche Sobranje, moet te Boedapest aan- graaf Berchtold een belangrijke mede- deeling hebben gedaan ten aanzien van de houding van Bulgarije en Servië jegens Oostenrijk-Hongarije. Men verzekert, dat de eischen van Servië geen instemming vinden bij de overige BalkaDStaten. Daarentegen vreest men allerwege, dat Rusland Servië terzijde zal staan. De Russische jingopers zou het wel op een oorlog met Oostenrijk-Hongarije willen laten aankomen indien dit land Servië trachtte te kortwieken, door den vurig begeerden uitgang naar de Adriatische Zee te onthouden. Daarentegen blijven Italië en Duitseh- land volkomen aan Oostenrijks zijde staao. Het is geruststellend, dat Engeland blijkbaar niet veel voelt voor inwilliging van de Servische verlangens. Dat de Donau-monarchie echter op alle gebeurlijkheden voorbereid wenscht te zijn, blijkt uit de militaire besprekin gen en maatregelen, die het houdt of neemt. Naar het heet worden 500 ma trozen der maiine-reserve in Tola opge roepen. Keizer Frans Jozef is persoonlijk sterk voor den vrede. Nog pas heeft hij den wensch te kennen gegeven, den vrede te kunnen handhaven. Ook in Italië worden militaire maat regelen opgemerkt. Kenners van Russische toestanden zijn overtuigd, dat het tsarenrijk zich nog wel tweemaal zal bedenken alvorens een oor log te beginnen, omdat het daarvoor niet gereed is. In de pers van de Europeesche landen wordt de Oostenrijk-Servische kwestie levendig besproken. De Parijsche >Figaro» beschouwt de reis van de president der Sobranje, Danef, als iets geruststellends. >Het schijnt dat de Oostenrijksche reqeering niet van plan is zich te overhaasten. Wanneer men er aan de beide zijden den tijd voor neemt, dan zal nog wel een oplossing gevonden worden. Wanneer het machtige Oostenrijk eenige concessies doet, moet Servië zijn wenschen wat betreft Albanië wel laten varen. Wil het toch zijn on redelijke verlangens bevredigen, dan zal het niet alleen in twist komen met het Oostenrijk, maar ook de vriendschap van andere zijde verliezen.» De >Radical» meent: Het zou tegelijk dwaas en verschrikkelijk zijn wanneer een Europeesche oorlog zou uitbreken, over de vraag of Servië al dan niet een haven zal hebben aan de Adriatische zee.» De >Petite Republique» schrijft in den geest van de »Radical.» De Italiaansche bladen komen op voor het goed recht der Albaneezen. De Tribuna schrijft dienaangaanden >Europa, dat duldt dat op den Balkan gehandeld wordt volgens het nationaliteit" beginsel moet dat princiep ook laten gelden voor Albanië. De Albaneezen hebben langen tijd oorlog tegen Turkije gevoerd om auto nomie te verkrijgen en zij hebben den weg gebaand voor de Balkanvolken die nu zegevieren. Een autonoom Albanië zoo op den Balkan een bondgenoot van de coalitiestaten zijn maar een onder worpen en verbrokkeld Albanië zou zijn een bron van voortdurende onlusten. Europa is op dat pnnt eensgezind. Wanneer de Balkanstaten zich daar tegen verzetten zouden zij een groote fout begaan door het loochenen van het beginsel dat hun nu de sympathie voor Europa bezorgt. Wat den eisch van Servië betreffende een haven aau de Adriatische Zee betref:, men kan niet inzien waarom Servië, dat voorgeeft handelsbelangen op. het oog ie hebben, juist Durozzo verlangt want de occupatie van deze stad zou een ver deeling van Albanië onvermijdelijk mal en Waarom is het niet tevreden met e n haven aan de Aegeische Zee of met een Montenegrijnsche vrijhaven Wat de verlangens van Oostenrijk aangaat meent het blad dat dit land geen bijzondere voorrechten mag eischcn maar dat het met een uitvoerweg door de nieuw veroverde gebieden tevreden moet zijn. Het hoopt dat de kwesties door de diplomatie uit de weg zullen worden geruimd. Het Weenscbe >Frerndenblatt> blijft gematigd en wijst het verwijt, dat Oosten rijk een verstoorder van de vrede zou zijn af. De Donau-monarchie is uiterst bezadigd geweest en is niet afgeweken van 't beginsel»recnten van vreemden te eerbiedigen, maar eigen rechten niet te verwaarioozen. De Bulgaren te Saloniki. Blijkens een telegram uit Sofia aan de Lokal-Anzeiger hebben aan de be zetting van Saloniki ook Bulgaarsche troepen bij de bezetting van Saloniki geholpen. Men begon zich te Sofia on gerust te maken over de brigade van kolonel Todorof, waarbij zich ook de prinsen Boris en Cyrillus bevondeo. In verscheidene dagen toch had men niets van de brigade-Todorof vernomen. Juist deze brigade heeft bij de bezetting van Saloniki geholpen en de tijding daarvan heeft te Sofia algemeene blijdschap en ontspanning teweeggebracht. Men neemt aan, dat het Turksch garnizoen eerst op het aanrukken der Bulgaarsche scha ren besloten heeft zich aan de Grieken- over te geven. Volgens een ander bericht zullen Grie ken en Bulgaren na zich met Servische afdeelingen te hebben vereenigd, nu ge- zamelijk Oostwaarts, op Adrianopel eo Konstantinopel aam, voortrukken. Naar wij van alleszins bevoegde zijde vernemen heeft dezer dagen de voorzitter van een der afdeelingen van de R. K. Kiesvereeniglng alhier met een lid van bet hoofdbestuur der Christelijk-Histo- rische Unie geconfereerd over het stellen van een Roomschen candidaat bij de a.s. verkiezing van 1913. Bedoelde voor man der chtistelijk-historische partij zei hieromtrent geen enkele toezegging te kunnen doen, omdat, gezien de z i. staats socialistische ideeën van minister Talma, gesteund door het overgroote deel der tegenwoordige rechterzijde, het lang niet vast staat of de christelijk-historische partij geneigd is, nogmaals tot het vormen van een coalitie als de thans bestaande mee te werken. Gevraagd naar de dan aan te nemen houding in een Amsterdamsch district, waar momenteel een christelijk-historisch candidaat staat en waar de rechtsche zetel door de socialisten ernstig wordt bedreigd, meende bedoeld lid der chr. hist partij zich te moeten reserveeren, omdat z.i. daaromtrent nog geen gedrags lijn kon worden vastgesteld Daar het hier geldt een man, wiens adviezen voor de samenwerking der christelijke partijen bij de verkiezingen van groot belang zijn, meenden wij in de huidige omstandigheden goed te doen deze verklaring te publiceeren en te vragenlaat er opheldering komen, voor het te laat is. *Den Ouden Doelen Het Hotel »den Ouden Doelen* in Deo Haag gaat verdwijnen. Een buiten- landsche hotel- en fioanciersgroep zal er een nieuw hotel oprichten en exploi- teereo, dat er uiterlijk en inwendig on geveer 't zelfde zal uitzien als een nu te Parijs in aanbouw zijnd hötelpaleis. De monumentale hoofdgevel aan het Tournooiveld wordt 52 M. lang. Er zal zich een verhoogd terras vooruitstrekken met zijtoegangen voor aankomende rei zigers en reeds inwonende logeergasten. De Balkan-oorlog. Reuter seint uit Algiers, dat het, op weg naar Smyrna zijnde, pantserschip Kortenaer daar vanochtend Is aangeko men om nieuwe voorraden in te nemen. De >Gelderland* is al te Konstantinopel aangekomen. De ambulance naar Konstantinopel vertrekt uit Holland a.s. Maandag. Men doet nog een ernstig beroep cp alle Nederlanders om steun. Groote provinciale tuinbouwtentoonstelling voor Noord-Brabant in 1913 te Breda. Op de eenige dagen geleden gehou den vergadering van de voorbereidings commissie dezer tentoonstelling werd door de verschillende sub-commissiën, de vordering van hun werk medegedeeld. Zoo zijn verzonden de uitnoodigingen voor het Eere-Comité, subsidie-verzoeken aan onze Regeering, het Bestuur der Provincie, de gemeenten van meer dan 10.000 zielen en alle gemeenten In de Baronie. Het programma wordt eerstdaags in druk verspreid. Een nieuwe Encycliek van Z H. den Paus over de Christelijke Vakvereenigingen. De verwachte Encycliek van Z. H. over de Christelijke Vakvereenigingen in Duitschland is verschenen. Het is een zeer belangrijk stuk. Z. H. zegt, dat hij het meenlngsver- schil wil wegruimen dat o bestaat. O. m. verklaart Z. H. in zijn schrijven, dat al degenen, die of op zich of in de maatschappij verbonden,zich opdeunaam van christen beroemen, als zij zich hun plicht herinneren, geen vijandschap of tweedracht onder de standen der bur gers moeten verwekken maar den vrede en de wederzijdsche charitas. Over de werklieden-vereenigingen in Duitschland sprekend, zegt Z. H. dat, met het oog op den bijzonderen toe stand in Duitschland, geduld kan wor den dat Kath. arbeiders zich aansluiten bij gemengde vereenlgingen. Waarbor gen moeten echter genomen worden, om de gevaren, zooveel mogelijk af te wenden. aan Men sterdam Scheurt de Coalitie l schrijft aan de Maasb. uit Am- Waalwijk 13 Nov. 1912. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Etalage-wedstrijd. De commissie heeft ean de 55 deel nemers van den etalage-wedstrijd dezer dagen het reglement toegezonden. De wedstrijd zal gehouden worden op 30 November, 1, 2 en 3 December en bij de beoordeeiing zal speciaal gelet wordenj op den smaak waa'mede, en de manier waarop de goederen worden ten toongesteld. De bekroningen bestaan uit medailles en diploma's, die Donderdag 5 December voormiddag worden uitge reikt. Wij twijfelen niet of alle deelnemers zullen hun beste beentje voorzetten en Waalwijk en de omgeviug toonen wat de winkelstand in Waalwijkbeteekent. Het kan niet anders of ze zullen daarvan de goede resultaten nu en in de toekomst plukken. Flora- Bioscoop. Blijkens achterstaande advertentie zul len in de zaal »Musls Sacrum* a.s. Zondag en volgende dagen Bioscope-voorstcllin gen gegeven worden, waarbij als hoofd nummer zal worden gegeven »De scheepsramp der Titanic* welke film uit drie deelen bestaat en ruim een uur duurt. Deze film werd in alle groote steden telkendage voor volle zalen opgevoerd en twijfelen wij dan ook niet of dezelve zal ook hier ter p'aatse succes hebben. Melden wij nog hierbij dat het program zal worden aangevuld met tal van ko mische nummers, zoodat een bezoek aan de Flora-Bioscope ten volle waard is. Tevens gaf de Direetic ons de verzekering iedere week voor een keurig nieuw pro gramma te zullen zorg dragen, zoodat wij niet anders kunnen dan onzen lezers aanraden een bezoek te brengen aan de Elori-Bloscope in »Musis Sacrum.* Ongeval. Zaterdagmiddag sprong zekere J. v. d. H. sjouwer aan de hiven van een ingang zijnde tram. Hij kwam met zijn rechtervoet onder een wiel, dat de teeaen van dezen voet vermorzelde. Opgeheven In verschillende bladen o.a. in de Prov. 's Hertogenb. Ct lazen we dat het bestuur van den R. K. Lederbewerkersbond in zijn vergadering te 's Bosch 11. Zondag besloot aan de Kon. Stoomschoenenfa- brick A H. van Schijndel een schrijven te richten, waarin werd kennis gegeven, dat de boycot, die gedurende een paar jaar op de fabriek rust, was opgeheven. Dit is niet juist. Wel zijn door het bestuur bij de firma stappen gedaan om aan de nuttelooze voortzetting van den strijd een einde te maken. Voetbalver. Waalivijk Vooruit. De verwachtingen der belde elftallen van W. V. waren Zondag j.l. niet zeer gunstig. Het le kon het niet verder dan een gelijk spel 0—0 brengen, terwijl het 2e met 41 verloor. Wij hopen en ver wachten dan ook, dat het le elftal zich Zondag a.s. herstellen zal, want een be langrijke bondswedstrijd tegen >Hel- mond* staat op het programma. De geel zwarten moeten er alles opzetten, om dezen match die op het terrein alhier gespeeld wordt te winnen, vooral nu T. V. V. door Zondag j; 1. van Eind hoven te verliezen, twee punten ver speelde. Politie zaken. - In den nacht van Zaterdag op Zonclag' zijn bij C. K. in de le Zeine 5 konijnen gestolen. De gemeente politie heeft de zaak in onderzoek. Hedenmorgen is bij N. B. in de stationstraat een konijn komen aanloopen en bij de Folter aan de Burgemeester van der Klokkenla^n, een postduif komen aanvliegen. 'Tv^ De politie verschaft inlichtingen. Zondagavond werd proces-verbaal opgemaakt tegen K. alhier wegens over treding der drankwet. jwj v Mollenvangst. V De mollenvangst, hoe jammer voor den landbouw, schijnt anderen heel aardig wat op te brengen. Een 14-jarig jong- meüsch uit Veen had gis'^r in den Bui tenpolder alhier 43 stuks gevangen, terwiji zijn twee broers achter Besoijen er ruim 100 hadden geknipt, dus samen hadden ze er p!.m. 150 stuks. Ze worden verkocht a 30 centdie heeren hadden gisteren een daggeld van f 45 gemaakt. De storm. De storm en regen van Maandag heeft de buitenpolder voor 't grootste gedeelte geinundeerd, zood»t de verbinding met het Overland verbroken was en nog eenige in de wei loopende koeien met moeite werden gered. Ongevallenkwamen hier verder niet voor. Te Nieuwkuijk is een schuur metstal omver gewaaid. Eenige koeien konden nog van onder de pulnhoopen worden weggehaald. Persoonlijke ongelukkeu kwamen niet voor. Bij den storm van gisteren is boven Woudrichem een schip gezonken per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. BAARDWIJK. Zaterdag 1.1. ia de schoenfabriek van den hee: M. atop gezet, waardoor 16 personen werkeloos wer den gemaakt. Gelukkig, dat de meeaten bij andere fabrikanten aan 't werk zijn gezet. De heer Jac. Oomena zal zijn schoen fabriek nitbreideu door er een nieuwe, ster kere motor in te plaatsen. Zeker wel een bewijs, van den bloei der fabriek. VLIJMEN. Vergadering van den Raad der gemeente Vlijmen, op Donderdag den 14 November 1912 des namiddags te 61/* uie, ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aangehouden verzoek van L. v\n der Ven om onderhandschen aankoop van een stukje grond met voorstel van Burg. en Weth. 3. Verzoek van A. van Ravensteiju om onderhandschen aankoop van een stukje grond met voorstel van Borg. eu Weth. 4. Verzoek van J. Fabtie om twee uren p?r week io gebruik le mogen hebben een ledigsiaand schoollokaal voor het geven vau onderwijs in bouwkundig teckenen met voorstel van Burg. en Weth. LOONSCHEN DIJK. Het herhalings- ouderwijs vau d9 openbare school alhier wordt gevolgd door 12 jongens en 6 meisjes. In vergelijking met audere scholen is hier nogal animo, hoewel er nog tal van ouders hun kiudereu li- ver lange straat laten slen teren, dan ze het herhalingaonderwijs te laten volgen. Woensdag 20 November a.s. zal des namiddags vau halt twee lot half vier in de Ned. lier», kerk aan den Loonschen Dijk de stemming plaatshebben voor 2 notabelen. SPRANG. Tot de alhier bestaande rii- wielvereenigiug w Juliana* zijn dezer dagen 8 nieuwe leden toegetreden. Een flinke vooruitgang dus. Bij den landbouwer A. de B. ontaloud verleden week begin van brand doordat eenige kleederen die bij de kachel hingen vuur vatten. Reeds stonden eenige gordijnen in volle vlam toen door de buren de brand werd bemerkt en nog bijtijds werd geblusch». CAPELLE. Als een bewijs dat hier Ook uitstekende paarden gefokt worden, vermolden we, dat den beer A. de Roon voor een veulen vau 10 maanden f 400 ia geboden. Naar we vernemen konnen aan de gemengde Zangschool ,/t Rozeuknopj nieawe leden worden aangenomen. Belanghebbenden kuenen zich daartoe vervopgen bij den directeur L A. Kooien te Waalwijk of bij den Voorzitter W. G. Treffers te Capelle, Morgenavond, Donderdag 14 No», des avonds ten 6 nur, zal ic hel café van den heer C. Verhagen, aan het station ecne vergadering worden gehouden van de onder linge landbouwverzekeriug. In deze bijeenkomst zal de ziekteverze kering aan de orde worden gesteld. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Zaterdagavond c.a. 9 ure ontstond ten huize van G. K. alhier een begiu van brand. Een gordiju voor het raam had door er te dicht met vuur bij te komen, vlam gevat, zoodat met zeer veel moeite de brand tot biertoe werd geatuit. De Zangver. //Hallelujah* heeft thans haar eeiste wiuterconcert definitief vastgetteld op Dinsdag 26 Nov. des avonds ten 7 ure. WASPIK, Zondsg 1.1. speelde Brabantia alhier een competitiewedstrijd tegen T*venu van Tilburg. Meermalen hebben we Brah. mooier zien spelen dan in dezen wedstrijd. Ofschoon ze echler ook nu weder met 32 overwonnen, kopeu we toch, in 'i vervolg onze groenzwarten weer te zien in huu oude kracht. De oprichting der Ilauze schijnt hier niet erg te vlotten. Het lijkt wel of de ambachtslieden hier in Waspik op de eerste plaats iu elkaar concurrenten zien en dat de vakbroeder tamelijk ver achteraan kómt. En toch is voor aller welvaart uoudig, dat ze elkaar broederlijk de hand reiken, willen ze in dezen voor den middenstander zoo moeilijken tijd staande blijven. -Gistereunamiddag cude, sukkelende Langermaus, aanrakioj zware bi ze dqor mertje niet me lukkige dal alhi den Boj mest bij1 Ondau£] toch vrij lende notabel en zeer duideli Roes het groote mest vooral bij met cijfers de voordeelen Ofschoon de moderne landboui streek al meer en meer veld wint, toch oveituigd, dat deze rede van den kendeu boerenvriend nog veel ertoe zal bij dragen om bet gebruik van kunstmeststoffen te doen toenemen. RAAMSDONK (DORP). Heden nacht heeft het water van De Donge den geheelen Zuidpolder geioundeeid. Bij verschillende bewoners der Bergen zijn de kelders vol- geloopen. Raadsvergadering op Vrijdag 15- November des avonds ten 6 nar. RAAMSDONKSVEER. De straatweg te Raamsdonksveer naar Oosterhout stond ge heel blank. De tram reed door het water. Veehandelaren konden met hun vee het s.s. Thor te Den Berg niet bereiken en misten nu de markt te Rotterdam. Als bestuursleden van de bakkersver- eenigiDg ^Onderling belarg* zijn herkozen de heerenW. de Beer en J. Staps, De storm die van Maandag op Dinsdag woedde, heeft ook hier veel schade aange richt. Verschilleide polders zijn onder water geloopen, waarbij de nog te veld slaande suikerbieten er niet beter op ge worden zijn. Be Mo van het Men. 15Ü2

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5