(ft$ummer 95 vr INS MM Zondag 24 November 1912. 35 Jaargang Tweede Blad, Notaris Hietra Bufgemeestet en Wetkeuders EN De Balkan-Oorlog. Advertentiën Notaris RIETRA S, Sport. Ingezonden Stukken. Openbare Verkooping publiek verkoopen publiek verkoopen van Oudheusden pKibliek verkoopen 280j ivoet, yzoD, )ONk sscher Til. BERG JEN 34 ectie mo telen. entie zeer vernuftige wijze versterkt door het Hoe de cholera woedt. De correspondent van de Berl. Zeitung a(n Mittag seintHet geheele breede dal tusschen Tsjataldsja en Hademkeu is een reusachtig legerkamp van den dood. De eerste cholera-gevallen werden verzwegen, en drie dagen later moest ik bij het verlaten van den wagen reeds over verschillende soldatenlijken klimmen. Thans liggen zij in gruwelijke hoopen van vele honderden in de stations en buiten naast de rails. Alle bronnen ia den omtrek zijn vergiftigd en de dok toren zijn apatisch en radeloos. Geen hand roert zich om de lijken te begraven. De enkele spoorwegambtenaren die inde- ren gruwelijker» warwinkel heldhaftig hun best doen, konden van de directie nog geen desinfecteermiddelen krijgen, nadat 2 van hen, beide Oostenrijkers, gestorven waren. Het leger wordt door zijn fata listische traagheid letterlijk gedecimeerd. Ik zag hoe uitgehongerde soldaten erw ten opraapten en verslonden. Op de waarschuwingen der officieren antwoord den zij >Wij hebben honger 1' En toch zijn er, evenals bij den slag van Loele Boergas bergen proviand op gestapeld dicht in de nabijheid. Deze voorraden worden streng bewaakt en heele wagonladingen meel bederven in den aanhoudenden regen. Geloofwaardige getuigen schatten het aantal choleragevallen op 1000 per dag. De wagens moeten telkens den weg verlaten om niet over de lijken te rijden. Velen dier ongelukkigen hebben in hun laatste levensdagen gebrek gehad aan alles. Ook de typhus richt verwoestingen in de gelederen aan. Het sterftecijfer onder de choleralijders ia Constantinopel is gestegen tot 50%. De groote moskee Aya Sofia is tot hospitaal voor choleralijders ingericht en is thans door een troepencordon afgezet. De Bulgaren krijgen thee in plaats van water, teneinde gevaar van besmet ting te ontgaan. Constantinopel is besmet verklaard. Hervatting van den strijd De Turksche onderhandelaars over een wapenstilstand hebben, zooals te Verwachten was de voorwaarden van de bondgenooten afgewezen en dadelijk daarop moet gisteren de strijd hervatzijn Turkije had zich, naar men zegt, willen neerleggen bij den afstand van de vesting Skoetari in Noord-Albanië en Dzjanlna, de hoofdplaats van Zuid-Albanië, maar Adrianopel en de linie van Tsjataldzja weigerde het bij den tegenwoordigen stand van het krijgsbedrijf te ontruimen. En bij wijze van bekrachtiging van dit standpunt van de Porte is dadelijk na het afwijzen van de voorwaarden aan Sjoekri-pasja, den wakkeren verdediger van Adrianopel, de titel van Gazi, over winnaar, verleend. De Bulgaren zullen dus, om de aanneming van hun voor waarden te verkrijgen, door de linie heen moeten breken of hun eischen moeten matigen. Dinsdag, toen het bevel tot staking van het gevecht uit Sofia was gekomen, hielden de aanvallen van de Bulgaren voor de linie van Tsjataldzja op en ontruimden zij het dal van de Kara-rivier. Op den avond van dien dag vestigden lij zich op de hoogten, die het naar het Westen toe begrenzen. De Turken trok ken daarop vooruit op het verlaten ter rein en deden verschillende aanvallen, i waarvan er een, bij het station van Tsjataldzja, aan het Bulgaarsche regiment •prins Alexander van Battenberg op ge voelige verliezen is te staan gekomen. Onderwijl wierpen de Bulgaren nieuwe schansen op langs de linie waarop zij teruggetrokken waren. Zij ontruimden ook het dorp Papas Boergas, ten N. van het meer Bujuk Tsjekmedzje, dat de Turken daarna in allerijl bezet hebben. Hoewel de Turken, ook wat het in staat van verdediging brengen van de linie van Tsjataldzja betreft, eerst in gebreke waren gebleven, hebben zij van het verzuimde intusschen weer veel kun nen goedmaken. De correspondent van de Temps seinde gisteren uit Konstantinopel, dat hij daar van een bezoek aan de linie terug was gekomen. De reeds van nature sterke Unie is, meldt hij, sedert acht dagen op heet, dat de Turken hun oude krijgslist opstellen van batterijen in zeer gunstige stellingen, welke batterijen volop van schietvoorraad voorzien zijn. De Turksche artillerie heeft bij de laat ste gevechten den indruk gemaakt, dat zij beter schoot dan de Bulgaarsche. Zij mist echter beweeglijkheid. Een groot aantal van de onlangs opgestelde kanon nen zijn de Fransche kanonnen, die voor Servië bestemd waren en die de Turken voor het begin van den oorlog in beslag hadden genomen. De sterkte van de Turken, die de linie verdedigen, kan op 100,000 man gesteld worden, die drie korps'n van het actieve leger en drie korpsen van de reserve omvatten. Het aantal divisies per korps wisselt tusschen twee en drie. Het moreel van de troepen lijkt goed, hoewel er wat de intendance en den gezondheidsdienst betreft, voor nietsjje zorgd is. De watervoorziening is heele- maal niet verzekerd, de voorziening met levensmiddelen is zeer onvolledig. Ein delijk richt de cholera vreeselijke ver woestingen aan. Men erkent, dat er eiken dag 1500 tot 2000 dooden vallen. De troepen, wier kampen hoogst ge brekkig zijn, leven in letterlijken zin te midden van uitwerpselen. Aan den anderen kant van de linie, bij de Bulgaren, is ook een correspon dent van de Temps aangekomen, René Puaux. Hij seinde Dinsdag uit Jenikeui, 7 K.M. ten W. van de eerste forten van Tsjataldzja, het volgende Wij staan voor de linie. Seierttwee dagen is het kanonvuur in vollen gang, waarbij wij telkens verschillende indruk ken krijgen, al naar de onverwachte wendingen van den grooten strijd, waar voor wij juist bijtijds zijn aangekomen. Bij onze laatste étapes te Saraj en Istrandzja hebben wij niets nieuws waar genomen. Alles trekt zich nu samen om de forten van de laatste Turksche verdedigingslinie, welke men niet zoo spoedig had gedacht te zullen bereiken, maar waarvoor men wel een ernstigen tegenstand had verwacht. Sedert de gevechten van 29 October tot 2 Nov. op de lijn Boenar Hissar-Loele Boergas had het eerste en derde Bulgaarsche legercorps geen slag meer geleverd. De vijand ging er van door. Nu houdt hij stand. Uit zeer betrouwbare inlichtingen weten wij, dat de Turken van die enkele dagen respijt partij hebben getrokken om de verdedigingswerken van Tsja taldzja, die alles behalve nieuwerwetscb zijn, te verbeteren. Zij hebben er een voldoende artillerie heen gebracht, die vooral beter van munitie voorzien is en ook beter gericht wordt. En waarlijk, het Is de eerste maal sedert het begin van den oorlog, dat hun schietën uit werking gehad en de krijgsverrichtingen van den aanvaller gestüit heeft, wat bij voorbeeld te Adrianopel, waar de Turk sche kanonnen niets uitgericht hebben, geen enkelen keer het geval is geweest. Tsjataldzja wordt nu door versche troepen verdedigd, behalve door de overblijfselen van de uit Kirk Kilisse en Loele Boergas teruggeworpen legers, die zich onder dekking van de verdedigings werken hebben kunnen herstellen. Maar de voorziening met levensmiddelen schiet nog altijd tekort en de cholera richt, wij weten, schrikkelijke verwoestingen in het andere kamp aan. Ook aan onzen kant zijn wij er, ondanks de nauwge zetste voorzorgsmaatregelen iflet vrij van gebleven. Een zeegevecht. Nabij Warna, voor de Bulgaarsche kust, heeft een zeegevecht plaats gehad, omtrent den afloop waarvan nog geen stellige berichten zijn te verkrijgen. De Turken beweren, dat hun kruiser >Ha- midié, bij een aanval van vier Bul gaarsche torpedobooten, twee dezer booten in den grond geboord en de twee andere beschadigd heeft. De krui ser zelf zou slechts lichte averij heb ben bekomen. De Bulgaarsche berichten spreken er echter van, dat de Turksche kruiser is gezonken. Monastir. De generale staf van het leger van den kroonprins van Servië is overge bracht van Prilep naar Monastir. De intocht van prins Alexander in die stad ging gepaard met grootsche manifestaties. De'berichten, die omtrent den slag bij Monastir blijven inkomen, houden vol, dat het gevecht een der bloedigste van den geheelen oorlog Is geweest. Het toepasten n.l. dat zij deden, alsof zij be reid waren zich over te geven. Toen zij daarna op de vlucht gingen, ontstond een gevecht van man tegen man. De verliezen der Turken aan dooden en ge wonden moeten 23000, die der Serviërs 8000 man bedragen. De Turken zijn het gebergte in ge vlucht en worden door de Serviërs ach terna gezet. Herhaaldelijk komt het daar tot schermutselingen, maar men hoopt aan Servischen kant, dat de vluchtelin gen het niet lang kunnen volhouden we gens gebrek aan levensmiddelen. Reeds moeten vele Turken naar de stad komen om zich over te geven. De Grieken. De kroonprins seint uit Banltza onder 20 dezer >Ons leger heeft Fiormabe- zet. De Turken, die bij Monastir werden verslagen, vluchten langs den weg naar Fiorina. Het Grieksche leger verhinderde hun terugtocht en maakte een groote hoe veelheid munitie en oorlogsmatriaal bult. De Turksche strijdmacht, die langs een weg naar Fiorina vluchte, was ongeveer 30,000 man sterk. gende Indien een speler den bal ver-1 liest, denkt hij er niet aan zijn tegen stander achterna te gaan om weer in het bezit van den bal te komen. Indien de zelfde man hem van zijn horloge be roofde, zou hij echter wel spoedig achter hem aan zijn. Wat is hetluiheid of on verschilligheid Natuurlijk zijn er vele uitzonderingen, doch ik mocht het punt niet onbesproken laten. Luiheid op een voetbalveld is een misdaad. De ziel van den speler moet in het spel zitten. Is dat het geval dan zal hij bij wijze van spreken door werken tot hij er bij neervalt, is dat niet het geval, laat hij dan geen wed strijden spelen, want zijn onverschillig heid kan ook op anderen aanstekelijk werken. (Slot volgt.) Cone out s Hipp ique te New-York. Men meldt uit New-York aan de N. R. Ct. Bij de sauts couplés voor hunters zijn Powerfull en Held als derde geëindigd Black Paddy en Irene waren vierde. Bij de sauts couplés voor officieren om de Maurliny beker waren Dreadnought en Held no. een, Powerfull en Spes twee. De Amerikaansche ploeg officieren is eerste geweest in het nummer breed- tesprongBelgië was tweede. Wij lezen in >Het Sportblad* Voetbal in Nederland door J. Cameron (oefenmeester H. F. C. Haarlem). Gaven we reeds eerder een artikel van Chadwlch over het bovenstaand on derwerp, thans ontleenen we aan »Hoe kunnen we onze spelkwaliteiten verbe teren* het volgende artikel van Cameron Waar men mijne indrukken over het Nederlandsche voetbal vraagt, geloof ik juist lang genoeg in Holland vertoefd te hebben om daartoe gerechtigd te zijn. Hoe het komt weet ik niet, doch er zijn in het Hollandsche spel nog tal van fouten en tekortkomingen, die ik zorg vuldig nagegaan en overdacht heb en die men eerst moet verbeteren, wil men een hooger niveau bereiken. Ik deel ze in twee categoriën in Fouten op het veld, fouten buiten het veld, en terloops mag ik wel zeggen dat de laatste misschien van meer belang zijn dan de eerste. Het eerste wat mij opviel na het zien van twee of drie wedstrijden was het weinige begrijpen van elkaar door de verschillende onderdeelen van de ploegen. Iedereen scheen zoo'n beetje op eigen houtje te spelen. In het tegenwoordige voetbal is combinatie echter alles. Ik bedoel hiermede niet alleen combinatie tusschen de voorhoedespelers, doch in de geheele ploeg. De doelverdediger moet zijn achterspelers volkomen begrij pen en deze hun middenspelers en de laatste weer hun voorwaarts, zoo kan een ploeg slechts in volkomen harmonie werken en de goede resultaten zullen niet uitblijven. Natuurlijk verwacht men ook combinatie tusschen de voorhoede spelers, doch het spijt mij te moeten zeggen dat deze groote factor in een Hollandsche aanvalslinie nu niet zoo buitengewoon in het oog springt. Ziet men een eerste klasse Engelsch elftal werken, dan zal men bemerken dat de rechtsbuitenspeler tal van ballen van zijn linksbinnenspeler gepasseerd krijgt. Het zelfde geldt van den linksbuiten- en rechtsbinnenspeler. De oorzaak is dui delijk, de rechtsbinnenspeler heeft den bal, trekt de verdediging naar zich toe en zet dan ver over naar den linksbuiten die een vrij veid voor zich heeft en recht op doel kan afgaan. Een andere opmerking, die ik zou willen makeD, is deze dat de binnenspe- lers in de voorhoede niet genoeg werken, Zij worden verondersteld den bal te halen voor iederen ingooi en tevens den middenspeler der tegenpartij in bedwang te houden. Men heeft mij meermalen gevraagd of een middenspeler den binnen- dan wel den buitenvoorwaarts der tegenpartij voor zrjn rekening moet nemen. Er is geen sprake van dan dat volgens de theorie de middenspeler denbinnen- voorwaarts moet dekken, zoodat ge de bewaking van den buitenspeler aan uw achterman moet overlaten. In den loop van het spel kunnen er echter wel situa ties voorkomen, dat ge toch den buiten en niet den binnenvoorwaarts moet aan vallen. Een ander punt, dat ik zeker niet mag vergeten te bespreken, is het vol- (Buiten verantwoordelijkheid der Radactie).* ELSHOUT, 18 Oct. 1912 Mijnheer de Redacteur Wil U zoo goed zijn onderstaande in Uw geëerd blad op te nemen, bij voorbaat mijn dank. Daar er pas gewezen is op de vuile wegen bij regenachtig weer en nu daarin reeds eene kleine verbetering is ge bracht, kom ik bij deze eens vragen waarom men niet den weg schoon houdt van af de Steeg naar den Dijk, want daar kunt ge nog niet fatsoenlijk langs den weg loopen als ge uit moet wijken voor het een of 't ander voertuig. Ook zou ik graag zien, dat het water een beteren afvoer had, want dat Is ook treurig gesteld. En verder zou het achtbare gemeente hoofd niet kunnen besluiten om enkele lantaarns meer te plaatsen b v. op de hoogte van den Heer v. d Braak, Klkvorscheneind en naar den Dijk op aan, want die menschen moeten 's avonds in den donker ook loopen als ze naar de kerk of in het dorp moeten zijn en ze zouden dien maatregel met vreugde begroeten. Mocht de gemeentekas het niet toe laten, welnu, laat dan de raad een middel zoeken om er te kunnen toe overgaan, want 't is zoo dringend noodig. U dankend voor de verleende plaats ruimte noem ik mij JUT. Mijuheer de Redacteur verleen mij eenige plaatsruimte in uw blad voor onderstaande regelen, bij voorbaat mijn dank. Zondag 3 November hield onze af- (Jeeling haar gewone maandeliiksche Vergadering. Toen de voorzitter het podium beklom kon niemand vermoeden dat de vergadering zoo een belachelijk verloop zou krijgenvoor de zooveelste maal werd het overlijdensfonds weer besproken. Men zou zeggen, zitten er in Waalwijk-Besoijen nu werkelijk zooveel leden die tegen het fonds zijn, toch niet, want na veel over dit onderwerp gesproken te hebben, zou de Eerwaarde Adviseur eens beproeven een overlijdens fonds op te richten. Verbeeld u mijnheer de Redacteur, dat er geen overlijdensfonds bestaat. De Eerwaarde Adviseur vraagt of de vergadering een overlijdensfonds wenscht; de vergadering stemde voor. De Ad viseur wenscht de vergadering er een contributie aan te betalen op straffe van royement de vergadering stemt voor met uitzondering van enkelen, dus dit besluit was aangenomen, maar die vragen van Zijn Eerwaarde hadden zeker een verkeerden uitslag gehad, want het werdaan de bestuurstafel weer afgewezen Wat dunkt u hiervan lezer, belachelijk niet waar? Dus de oppositie die hier is, ligt niet aan de leden, dat is uit bovenstaande bewezen, maar aan en dat noemt men dan de ontwikkelsten op sociaal gebied onder de leden. Het bestuur wil gewoon niet meewerken om een genomen besluit te handhaven, ol het moet een besluit zijn contra den Heer van Schijndel. Er is toch een artikel in ons reglement, M. de Redacteur, dat zegt: »de Bond verbindt zoo/eelmoge lijk fondsen aan zich,» en nu wil men het overlijdensfonds reeds in zijn wording een nekslag geven, het bestuur draait allemaal om dat artikel heen, als een vreemde eend om den bijt. Steeds kritiek uitoefeEen is het parool van Waalwijks en Besoijens bestuur, maar nooit hoort men spreken over fabrieks- verg. beroepsverg. loon, arbeidsduur arbeidsovereenkomst, gedwongen winkel nering, en dit laatste moest eens flink aangepakt worden, dan zou er onder de leden wel wat meer actie komen (of durft het bestuur daar niet aan Als het nog lang zoo moet gaan zal er weinig belangstelling blijven. Vraagt men nu aan de leden gaat ge mede naar de vergadering dan antwoorden ze >het is toch weer dezelfde poppenkast,» en die er zijn gaan voor het meerendeel te vroeg loopen. Dit pleit niet voor het goed optreden van het bestuur. Ik voor mij hoop dat het fonds blijft zoo het nu is, maar ver plichtend moet het zeker blijven, zoo niet dan was het beter geweest er geen op te richten. EEN LID VAN DE AFDEELING der R. K. L ederbewerkers van WaalwijkBesoijen. VAN TE DUSSEN-POLDER. TE DUSSEN zal aldaar bij K.\MP op Dinsdagen 26 Nov- en 10 Dec. telkens nam 3 uur precies, bij inzet en to eriag Voor de Kinderen van den Heer P. Glossen» A 13, 21, 60 öf.A. puik Wei- en Bouwland (waarvan ruim 12 HA. aan elkander) te Dussen in den Z.H. Polder, verdeeld in 7 koopen 3 ondermassa's en generale massa. Betaaling koopsom uiterlijk 1 Maart 1013. Genot ei/ lasten 1 Januari 1913. Breed bij biljeitm, die gratis verkrijg baar ziju ten kantore van voornoemden notaris. 2965 \TE DUSSEN zal aldaar aan de Baan bij DE WIT, op Woensdagen j en f8 December 1912, tel kens n.m. 3 uur (.precies 2994 Koop Woonhuis en erf te Meeuwen nabij Capelsche veer, sectie D./no. 508, groot 17 aren. Koop II. Huis en erf aldaar binnendijks, sectie 1). no. 525, eroot 6. aren. Koop 1 i« zeer geschikt voor café en andere affaires. Bij toeslag ook gecombineerd. Aanvaarding en betafing 18 Januari 1913. zullln op Dinsdag den 26 November 191e bij inschrijving j Het éénjarig bandhout, wassen de op de Oudhejcisdensche weide. De iuschrijvingsbiljetten moeten zijn in geleverd voor elf ure van dien dag ter gemeente-secretarie, waar nadere inlichtingen worden verstrekt. Oudheusdenden 18 Nov. 1912. De Burgemeester, C. VAN BREUGEL. De Wethouder, 2998 C. VAN DER 8ANDEN. I 7 DB' O .0 OS N Echo van Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5