pfuinaier 97 Zondag 1 December 1912 35 Jaargang Tweede Blad, Voor St. Nicolaas. Prachtige keuze in Prentenboeken en Leesboeken Firma WED. HELEN LANDBOUW. De Balkan-Oorlog. Advertentiën ADR. APPELS. voor kinderen van iederen leeftijd bjj. Waalwijk. SUNLIGHT Oostenrijk e i Servië Zouterij en Rooker j. OGGENBLJKKEN OM UIT te blazen Zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk De Weide ia den Herfst. Al heeft men het ia sommige streken in den herfst nóg zoo druk met de aard appels, suikeibieten enz, toch mag men de weide niet vergeten. Zij eischt in dit jaargetijde een bijzondere zorg. Zooals ge weet, groeien er op een weide ver schillende soorten van gras en klaver. Van die grassoorten zijn heel wa', over blijvende planten" b. v. het beemdgras, het vlokgras, het zwenkgras, het rooigras en nog meer andere. Deze gewassen, die gedurende den zomer vele malen van stengels en bladeren beroofd zijn hebben heel wat voedsel aan den grond onttrokken en moeten, oni vroeg in het voorjaar vo'doende te kunnen opschieten en weer krachtig te kunnen groeien, reeds nu voldoende bemest worden. Zij hebben dan weder gelegenheid om in stengels en wortelstokken een voorraad op te hoopen, die zij straks in het voorjaar ge bruiken. Eigenlijk moet dan ook de weide reeds in het najaar bewerkt en bemest worden. Ik maak natuurlijk een uitzondering voor laag gelegen weiden, die in den winter onderloopen. Daarbij kan de bewerking en bemesting tot nadeD winter uitgesteld worden. Wat kan menbij de normaal gelegen weiden voor den win ter doen Wat bewerking aangaat, één ding. Men ga, zoodra de beesten binnen zijn, of als de weide voor het laatst ge hooid is, met de egge over de welde en slechte ze goed. De grond kan dan in den winter eens goed opvriezen. Verder kan men wat de bemesting aangaat, drie diogen geven en moet men die ook geven kalk, kali en phosphorzuur. Kalk niet elk jaar. Op hooge weiden minder vaak dan op lage, maar op alle weiden moet men nu en dan toch eens kalk geven. Kali geve men alle jaren. In den herfst op zandgronden in den vorm van kaïnietop andere gronden in den vorm van 40% kalizout. Weiland, dat nog niet met kali bemest is, kan men met goeden uitslag 1200 K. G. kaïniet per Hectare geven. Later brenge men dit tot 800 K. G. per Hectare terug. Van het 40% kalizout geve men resp. 500 K. G. en 300 K. G Ook het phos phorzuur geve uien alle jaren b. v. in den voim van thomasslakkenmeel of beender meel- Een stikstofbemesting stelle men uit tot het voorjaar. Wanneer de weide zoo behandeld wordt in dit jaargetijde, geeft zij den volgenden zomer honderd voudig moeite en kosten terug. De berichtgever van de Temps in Weenen verklaart iu staat te zijn het standpunt der Oostenrijksche regeering als volgt te kunnen weergeven In de eerste plaats is de regeering verbaasd over den twijfel aangaande haar, door daden gestaafde, verklaringen. Zij heeft verklaard niets voor zichzelf te willen en zij heeft als volgt bewezen, dat zij dat eerlijk meende 1. heeft zij het Sandsjak niet bezet. 2. heeft zij den Serviërs vergund het Sandsjak te bezet ten, 3. denkt zij er niet aan hun dat bezit te betwisten, 4. heeft zij geenerlei oeconomische eischen gesteld, 5. heeft zij Servië geenerlei ultimatum gezonder, 6. heeft zij geen militaire betoogingen te land of te water gehouden. Voorts heeft de Oostenrijksche re geering al den eersten dag gezegd, wat zij niet wilde en daarvan is zij niet afgeweken. Sedert 15 jaren heeft zij in overeenstemming met Italië vastgesteld, dat Albanië Turksch of Albaneesch blijven zal. Aan dit besluit houdt zij vast. Italië zou niet willen, dat Albanië Oosten- ijksch werd, Oostenrijk niet, dat het Italiaansch werd. Maar beide zijn het er over eens, dat het Albaneesch moet blijven. Ook te dezen aanzien stemmen de handelingen en de verklaringen der Oostenrijksche regeering overeen. Ten derde erkent de Oostenrijksche regeeriag het succes der Serviërs wel en legt zij zich neer bij de gevolgen, hetzij een gebieds vergrooting voor Servië, hetzij het maken van nieuwe toegangen voor Servië naar zee. Wat het eerste punt betreft geeft Oostenrijk toe, dat Servië Oud-Servië en het Sandsjak behoudt. Wat het tweede punt betreft, Oostenrijk wil Servië toestaan le. een uitweg naar de Aegeïsche Zen onder zijn souvereiniteit 2e 'n politieken en economischen toegang ergens in Montenegro, wat begunstigd wordt door het bestaan van den Balkan- jond, 3e een gewaarborgden econo mischen uitgang en eeolg punt aan de Dalmatlsche kust op Oostenrijksch gebied 4e- zulk een toegang aan de Albaneesche cust. Oostenrijk wil van een toegang over land naar de Albaneesche kust niets weten ten eerste wegens de Oostenrijksch-Ita- liaansche afspraak en de belangen welke deze vertegenwoordlgt, ten tweede we gens de practische onmogelijkheid den uitgang dwars door Albanië in te richten, zooals Servië wenscht en dien te be schermen, zonder voortdurend onlusten uit te lokken. vrede zeer zou vergemakkelijken, maar bonden. Ook het gewone Kerstfeest voor I derlaag gelegd hadden. Er werd officieel is daarvan nog niets bekends, het dienend personeel der hofhouding en Dajaks gedood. Hun geweren werden kinderen zal dat iaar als voorheen De houding van Servië. In een bericht uit Weenen wordt verder geconstateerd, dat van de zijde van Servië niet de minste tegemoetko ming te bespeuren is tegenover het standpunt van Oostenrijk-Hongarije, in tegendeel, dat nog in de laatste dagen minister Paisjitsj verklaard heefd dat Ser vië niet slechts één doch drie havens met het daarbij behooreude achterland geëischt heeft. Verder bewijst de naar verondersteld wordt thans reeds plaats gehad hebben de bezetting van Durazzo door de Ser viërs, dat zij nog steeds bij hun eischen blijven, en dat zij niet aan het wanke len te brengen zijn, al is er niet één groote mogendheid die de aanspraken op Durazzo als rechtvaardig erkennen zal. In deze omstandigheden is het moei lijk, het optimisme zoover te laten gaan, om te veronderstellen, dat de crisis spöedig een vredelievende oplossing krijgen zal. Oostenrijk neemt maatregelen Heden zal de Oostenrijksche regeering drie voorstellen bij de Kamer indienen die snel afgedaan moeten worden. Deze voorstellen betreffen le. De verzorging van vrouwen en kinderen van onder de wapens geroepen reservisten2e het verzorgen van paarden voor militaire doeleinden het verleenen van onderdak aao gemobiliseerde troepen. De Grieken Het Westelijk eskader der Grieken heeft het nabij Walona gelegen onbe woonde eiland Saseno bezet, dat inder tijd met de andere Jonische eilanden aan Griekenland was afgestaan, maar in vergetelheid was geraakt en dat de Tur ken toen maar ingepalmd hadden. Op Chios hebben de Giieksche be zettingstroepen het blijkbaar te kwaad met het Turksche garnizoen. Sedert drie dagen moet er gevochten wordeo en zooveel mogelijk neemt ook het Griek- sche eskader aan de beschieting deel. Bij Kaiar hebben de Grieken de Tur ken verslagen. De laatsten zouden 7 kanonnen, 500 gevangenen en 1200 doo- den verloren hebben, althans volgens een telegram uit Saloniki, dat natuurlijk van Grieksche herkomst is. De onderhandelingen. Nog altijd weet men niets stelligs om trent de aan den gang zijnde onderhan delingen over een wapenstilstand en den vrede. Men hoopt, dat de Bulgaren den eisch tot overgave van Adrianopel zul len laten vallen, wat het sluiten van den De Turken hebben ook de hoop op het behoud van Saloniki nog niet opgege ven, doch de Grieken zullen deze plaats zoo gauw niet loslaten. Ook Dedeagatsj willen de Turken behouden. Naar ver luidt zouden zij de toekomstige grens willen laten loopen over Saloniki en Kirk Kilisse, beide steden inbegrepen. De verbonden Balkanstaten moeten echter voor een grenslijn Enos-Saraj-Midia zijn. Aan de Tsjataldsja-linie. De correspondent van het Berl. Tage- blatt te Constantinopel had gisteren een onderhoud met een diplomaat van een groote mogendheid. Volgens hem heeft de oorlog beslist een ander karakter aangenomen. Iedere dag komt het Turk sche leger goed te pas. Iedere dag brengt massa's versche Aziatische troe pen. Bovendien worden de versterkingen van Tsjataldsja zóó in orde gemaakt, dat zij bijna niet in te nemen zijn. De cholera in het leger is, tengevolge van de koude en de betere sanitaire maat regelen, aan het afnemen, en de tot nu toe zeer gebrekkige verpleging is, ten gevolge van den korten afstand van het front tot de hoofdstad normaal geworden. De soldaten eten voldoende en zijn veel energieker dan vroeger. De onderhandelingen bij Tsjatalnezje duren voort. Opnieuw loopen geruchten, dat er een wapenstilstand tot stand zou gekomen zijn. Het eerst legengeprokeo bericht, dat de Serviërs te Doerazzo zijn aangekomen, is nader bevestigd. Zij hebben die plaats zonder verzet genomen. Aan de inneming van Dibra, het laatste bolwerk van de Turken in Macedonië, door de Serviërs is een verwoede strijd voorafgegaan. Twee Turksche regimenten, behoord hebbende tot het garnizoen van Monastir, hebben zich aan de Serviërs overgege ven Tusschen Dede Agotsj en Dimotika hebben zich twee divisies Turksche redifs aan de Bulgaren overgegeven. De Grieksche vloot in de Adriatlsche Zee heeft het onbewoonde eiland Seseno voor golf van Walona bezet. de kinderen zal dat jaar plaats vinden. De kostbare geschenken, die bij deze gelegenheid aan de leden van de hofhou ding en het bedienden-personeel worden aangeboden, zijn voor een niet onaan zienlijk deel reeds aangekocht. En de Koningin heeft ook reeds een keuze ge daan uit de prachtige verzameling van kunstwerken die voor St. Nicolaas- en Kerstfeest in onze groote Kon. Bazar zijn bijeengebracht en die, vooral bij de schitterende verlichting van dat établis sement, sedert Donderdagavond, de Haagsche chique daarheen trekt. Onder de prachtige zaken, die H M. heeft aangekocht, behoort o. a. een fraai beeldje, Jezus voorstellend op 12-jarlgen leeftijd, luisterend naar de schriftgeleer den, een meesterwerk van Raoul Laroche- Verkiezing district Goes. Volgens de »Goesche Ct is de met den dag grooter wordende verwarring in de coalitie oorzaak, dat de heer De Sa- vornin Lohman zich opnieuw in het dis trict Goes beschikbaar zal stellen. Indien hij bedankte, zou er in het district een strijd ontbranden tusschen de Kerkdijken. Tal van leden der Ned. Herv. Keik zijn niet te vinden vooreen antl-rev. candidaat. De nieuzve goudenvijfguldenstukken. De minister van Financiën heeft gis teren een zeker aantal der nieuwe gouden vijfguldenstukken vóór deze nieuwe munt weldra in omloop zal worden gebracht, onder de leden van de Tweede Kamer en op de perstribune ter bezichtiging doen rondgaan. De weerschijn die door den glans van het nieuwe goud over dit geldstuktje speelt is eenigermate een beletsel om de daarop aangebrachte beeldenaars dui delijk in het oog te krijgen. Draait men het echter zóó dat die glinstering er niet op valt, dan vertoonen èn het borstbeeld der Koningin op de voorzijde èn het rijkswapèn met de koninklijke kroon op de keerzijde zich in een kunstvol afge werkt relief. De volmaakte en fijne afwerking dezer figuren alsmede van de andere muntken- merken zooals de geparelde ring en de gekartelde rand wijzen er op hoe de stempelsnijkunst de moeilijkheden heeft weten te overwinnen waarmede gepaard ging het op veel verkleinde schaal gra- veeren van de beeldenaars, opschriften, versieringen enz. binnen het kader van 18 milimeters middellijn voor deze nieuwe muntsoort vastgesteld. Het nieuwe halve gouden tientje ziet er keurig, beter gezegd coquet uit en belooft in het gebruik zeer geriefelijk te zullen worden terwijl te verwachten is dat de invoering van deze muntsoort in een bestaande behoefte zal voorzien. H. M. de Koningin. Men leest in de Haagsche Kroniek der >N. Gron. Ct.« De Koningin gaat thans weder geregeld uit en verheugd zich in een zeer goede gezondheid. Het plan is dan ook om dezen winter ten paleize meer muzikale en an dere hoffeesten en bals te geven evenwel niet vóór Nieuwjaar. De groote receptie in de eerste dagen van Januari zal de rij der hoffestiviteiten als gewoonlijk openen. Alleen zal de gebruikelijke viering van 't Kerstfeest ten paieize voorafgaan, doch dat is meer een half-kerkelijke plechtig held in intiemen kring, al is een aange naam samenzijn rondom den Kerstboom met aanbieding van geschenken, aan ver- Tariefwet. Door de firma's de N.V. Houthandel, voorh. William Pont te Zaandam; de N.V. Houth. voorh. Altlus Co. te Amsterdam; de N.V. Houth. voorh. Bontekoning Aukes te Amsterdam de H.V. onder de firma Boot Co. te Amsterdam; de H.V. onder de firma Van Wessem Co. te Zaandam, allen iDporteurs van gezaagd hout, de N.V. Houth. voorh G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg en J. Dekker Jzn. te Zaan dam, is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin verzoóht wordt het onder no. 302 lett B. voorgestelde recht op gezaagd hout niet goed te keuren. De Ambulance voor Turkije Reuter seinde gisteren uit Sofia. De Nederlandsche^ambulance, bestaan de uit een twintigtal personen, kwam heden per extra-trein hier aan met vijf wagons materi el voor den gezondheids dienst en met serum tegen de cholera. De reizigers werden verwelkomd door de Koningin. Op verzoek zal morgen de ambulance weer vertrekken en wel naar Ischatald- scha. Iets voor onze Industrie om le onthouden. De oorlogscorrespondent van de N. Rott. Ct. aan Bulgaarsche zijde, Jhr. Ram, schrijft o. m. aan zijn blad >Vooreerst iets dat mij gedurende miju verblijf In dit land meermalen trof Bulgarije kent bijna geen Hollandsche producten. Enkele Hollandsche sigaren heb ik hier gero«kt gekocht in Oud- Zagora en Hollandsche tulpen gezien. Waarom vind ik hier geen Hollandsche conserven Mijn jeugdige landgenoot Fabius bracht er eenige mede, die da delijk een zoo grooten bijval vonden, dat een Bulgaar mij het adres vroeg en het voornemen deed kennen er een de pot van te stichten te Sofia. Hij noemde ze beter dan andere die hem bekend waren. De firma die ik bedoel kan hier grooten aftrek vinden. Er zijn zooveel meer Hollandsche producten, die hier stellig gewild zouden zijn. Ligt het er aan dat wij hier geen beroepsconsul hebben De heer Mirkowltsj, onze con sul-honorair hier, is een uiterst beleefd en welwillend man, doch geen Hollan der, hij spreekt noch leest onze taal en is dus niet de aangewezen man om de aarzelende Nederlanders aan te sporen of den weg te wijzen naar hier. En toch, Bulgarije gaat een groote toekomst te gemoet. Wie hier met sollede waar op de markt komt, heeft een ruime kans om aftrek te vinden. Men ziet het aan de automobielen." Jhr. Ram is gaarne bereid na zijn te rugkomst inlichtingen te verschaffen. Wij meenden goen te doen t boven staande onder de aandacht onzer fabri kanten te brengen; zij kunnen dan tijdig hun maatregelen nemen, daar er voor onze industrieën ook wel iets te doen zal zijn. Export toch is de weg 1 Van Borneo. De correspondent van de >Tel.> te Batavia seint heden Onze troepen ontdekten in het Lan- daksche Borneo dat Dajaks zich in hln- Dajaks gedood. Hun geweren werden buit gemaakt. Leger en Marine. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij de indeeling van de miliciens van de lichting 1913 aan de infanterie zullen worden toegewezen zij, die het hoefsmidsvak uitoefenen, alsmede zij die bedrevenheid bezitten als chauffeur, mo- torrijwieler of rijwielenhersleller. Van de lotelingen, die in Maart bij de regimenten huzaren worden ingelijfd, worden 65 man bestemd om bij het romontedepöt te Millingen te worden be last met de paardenverzorglng. Zij moe ten afkomstig zijn uit gemeenten gelegen in de vorderingsdlstrictcn. De overigen zijn bestemd om te worden opgeleid tot officierspaardenoppasser. Hoogste bekroning. Het is ons een genoegen te kunnen melden, dat de firma H. Bogaarts Co. te Boxtel, die met hare peintures reeds zooveel onderscheidingen mocht behalen op de tentoonstellingen, waar van we o. a. memoreeren die te Amster dam, Brussel, Arnhem Luik, Parijs en den Haag, thans wederom op de inter nationale tentoonstelling te Rome, de allerhoogste onderscheiding verwierf nl. >den Grand Prix met gouden medaille daarenboven onder aanbieding van geluk- wenschen der jury. Ongetwijfeld zal dit schitterend succes er het zijne toe bij dragen om dèn goeden naam der firma op artistiek gebied nog te verhoogen. Ook wij voegen onze gelukwenschen bij die der jury De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN: H. M. Koningin Wllhel- mina op een wandelrit in het haagsche bosch. Een redding op Zee. Canalejas op zijn doodsbed. Z. E. Kardinaal van Rossum. Een..hondenvleeschslagerij in Duitschland. Een tooneelstuk uitgevoerd door blinden. De begrafeois van Jhr. Gevaerts van Simonshaven. EenRoomsch feest te Drunen. Bij het 60-jarig feest der AartsBroederschap van de H. Familie in de kerk der EE PP. Redemptoristen te Amsterdam. Uit het hartje van Bra bant (4). Kijkjes van den Balkan en de Balkan oorlog (13). W. van Hasz. Het vertrek der Nederlandsche ambulance voor Turkije uit 's Gravenhage. TEKST. Straf van Caesar. Verkeerde keuze (vervolg). Nalezing op het Euch aristisch Congres. Van onzen Oorlogs correspondent. Het verlovingsfeest (ver volg). Hoe het met het socialisme van Van Sommei afliep. Bij de platen. De gebro ken pijp. Plicht voor alles (vervolg). Rebusoplossingen. Correspondentie. In houdsopgave. Eerste Waal wij ksehe Spekslagerij Dagftlyk* verkrijgbaar .VERSCH en GEROOKT alleen in eerste klas kmajiteiteu. ZEER FIJNE éEDIENIÜe.. HYGIËNISCH INGERICHT. Beleefd aanbevelend, Groote Straat 142, nabij de Markt. WAALWIJK. V het Zuiden. iüfeüT m- - - - - m i m v'

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5