Tweede Blad, Provinciaal Nieuws. Zij die zich het volgend kwartaal op dit ^lad abonneeren ontvangen de ot dien datum verschip nende nummer GRATIS. HUMMER 100 DONDERDAG 12 DECEMBER 1912. 35e JAARGANG Waalwijk 11 Dec. 1912. Koopt oiet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Baldadigheid. la den nacht van Zondag op Maandag ijn in de stoomschoenenfabrlek der firma Gebrs. de Graaff eenige ruiten in geworpen. Ook in de woning van een der firmanten in de Stationstraat hebben de ruiten het moeten ontgelden. Onafhankelijkheids feesten IQ13. Door de liedertafel >Oefening en Ver maak* is in hare laatste vergadering besloten om bij gelegenheid van de in het volgend jaar te houden Onafhan kelijkheidsfeesten, een groot gemengd koor samen te stellen. Het ligt in het voornemen van de liedertafel om voor dit feest eenige prachtige vaderlandsche liederen benevens een cantate in te studeeren. Kerstmis. De liedertafel »Oefening en Vermaak* zal op Donderdag 26 Decemb., 2en Kerst dag eene volksmatinée geven, waarop een Kerstcantate zal worden uitgevoerd. Ook het dubbel mannenkwartet >Zanglust* zal het door Th. van Wamel te 's-Bosch gecomponeerde Kerstlied ten gehoore brengen. Treurig. Onze vroegere plaatsgenoot A. D., slachter, thans in Zevenbergen wonende en die den laatsten tijd malende was, werd verleden week Donderdag vermist. Toen hij 's avonds op het vastgestelde uur niet thuiskwam, ging men op zoek uit. Eerst meende men dat hij mogelijk naar zijne familie in Vucht was terug gekeerd, waar hij eenige weken had doorgebrachtdit bleek echter spoedig van niet. Ook den daaropvolgenden dag en nacht was nog geen spoor van hem gevonden. Eerst Zaterdagmorgen werd zijn lijk in een sloot even buiten de gemeente gevonden. De deelneming is groot. De Hanze1. Algemeene vergadering der R.K. Vereeniging van Neringdoenden >De Hanze*, afdeeling Waalwijk en Besoijen, op Zondag den 15 December 1912, des namiddags ten 4 uur in het Bondsgebouw. Onderwerpen 1. Installatie van den ZeerEerw. Heer J. Buijs als Geestelijk Adviseur. 2. Stemmen van nieuwe leden. 3. Mededeelingen. 4. Rondvraag. Ook toegang voor niet-leden Midden standers. Krankzinnig. Hedenmorgen is de opperman A. de B. uit Nieuwkuijk, werkzaam aan het in aanbouw zijnde heerenhuis van den heer T. plotseling krankzinnig geworden. Daar hij zeer gevaarlijk werd geacht, is hij aanstonds door de politie naar het krank zinnigengesticht te Vucht overgebracht. Voetbalv. Waalwijk Vooruitu. De Zondag j.l. gespeelde wedstrijd W.V. II—Brabanlia had een 22 ge lijk spel tot resultaat, wat vrijwel de verhouding weergeeft. Voor rust was W. V. in de meerderheid en wist dit door 2 doelpunten uit te drukken, ter wijl na de hervatting Brabantia de over hand had en dit ook door tweemaal scoren bewees. Aller belangstelling concentreert zich nu op den grooten strijd van a.s. Zondag, als Eindhoven te Waalwijk komt. De kansen worden reeds druk besproken en meenen wij dat men zich wel wat al te zeker van een overwinning acht. Dit zou wel eens enorm tegen kunnen vallen, daar E. V. V. ook niet voor de poes is. Daarbij staan in de Officieele Mededeelingen van den N. V. B. voor E. V. V- twee nieuwe leden opgegeven en kon dit wel eens een versterking der Eindhovensche ploeg beteekenen. Bovenstaande kunnen we ook van toepassing brengen op het kampioen schap, want velen meenen reeds W.V. be- zeker kampioen. Niets is minder waar want T. V. V. bewees door Zondag jl Helmond met 41 te slaan, dat zij een zeer gevaarlijke concurrent is. Voor zeker staan de kansen voor W. V. mooi, maar desniettemin blijft het oppessen Een misstap is voldoende om den eeretitel te verliezen. Met klimmend ongeduld verbeiden wij ondertusschen den uiUlag van den grooten strijd W. V.E. V. V. Identiteitskaarten. Bij Koninklijk besluit van den lüden Mei 1912 (Staatsblad No. 168) tot ver krijgbaarstelling aan de kantoren der posterijen van identiteitskaarten is paald Artikel 1- Aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar kaarten ten behoeve de vaststelling van de identiteit dengene te wiens name ze zijn gesteld, waar deze identiteit, overeenkomstig de wettelijke voorschriften ter zake van de posterijen, telegrafie of telefonie, den dienstdoenden ambtenaar moet blijken. De kaart moet zijn voorzien van eene deugdelijke afbeelding, eene korte om schrijving van het uiterlijk, alsmede van de handteekening van hem, te wiens name zij, bij voldoende gebleken iden titeit, zal worden gesteld. De kaart is geldig gedurende een jaar, aanvangende met den dag van afgifte. Voor de uitgifte van elke kaart is een recht verschuldigd van vijftig cent (f 0 50), te voldoen door middel van een op de kaart te hechten frankeerzegel. Artikel 2. Het Rijk is niet aansprakelijk voor schade, door het uitgeven van eene kaart of door het gebruik of misbruik daarvan ontstaan. Artikel 3. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie stelt vast: het model van de in Artikel 1 be doelde kaarten de voorschriften ter uitvoering van het in dit besluit bepaalde en het tijdstip waarop de kaarten het eerst verkrijgbaar zullen zijn. Tot uitvoering van het bepaalde bij Artikel 3 van bovenstaand Koninklijk besluit is o. m. het volgende voorge schreven De kaarten kunuen iworden aange vraagd bij alle kantoren der posterijen doch alleen op werkdagen tijdens den geheelen duur der openstelling. De aanvraag geschiedt bij een daar voor kosteloos aan genoemde kantoren verkrijgbaar formulier, waarvan deel A door den aanvrager is io te vullen. Bij de aanvraag moet worden gevoegd eene onopgeplakte photographic van den aanvrager op papier van 5 V2 cen timeter lang en 4 centimeter breed, de hoogte van het hoofd moet tenminste 11 j2 centimeter bedragen. Zoodra de kaart ter uitreiking gereed is, ontvangt de aanvrager eene uitnoo- diging, haar in ontvangst te komen ne men. Behalve door het verstrijken van den duur der geldigheid der kaart houdt deze op geldig te zijn als in het uiter lijk van den persoon te wiens name zij is gesteld zulke veranderingen zijn ge komen, dat de op de kaart gehechte afbeelding niet meer gelijkt. R. K. Winter landbouwschool in Noord- Brabant. Uit goede bron vernemen wij, dat omtrent de oprichting der voorgenomen Winterlandbouwschool in Noord-Brabant op het oogenblik nog onderhandelingen worden gevoerd met onderscheidene ge meenten die voor vestigihg in aanmer king komen, ook met Bokstel, dat om zijn centrale ligging een goede kans heeft. Hsgezin. BAARDWIJK. Maandagmorgen werden aan de jongens der openbare school de prijzen voor getrouw schoolbezoek uitgereikt. Er waren o.a. 27 kindereD, die geen enkelen keer thuis waren gebleven. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft het bestuur van den Jongensbond enkele propagandisten voor jongeusdrank- bestrijding aangeschreven om hier een avond te komen spreken. VLIJMEN. Zondag 1.1. vierde Mej. M. van Beurden alhier haar zilveren jubilé als prefecte der congregatie van jonge dochters. Talrijke mooie cadeanx, welke haar bij deze gelegenheid geschonken weiden, getuigden van de achting en waardeering, welke haar door de Congreganisten worden toegedragen. Eveneens vertolkten de hartelijke woorden door den Z.Eerw. Heer Directeur en de Secretaresse der Congregatie haar toegespro ken de warme gevoelens van sympathie, welke leven in de harten der Congreganis ten. Zeker de feestviering op 1.1. Zondag heeft ten duidelijkste getooud, hoe bemind de jubilare8se is bij de onder haar le ding staande jonge dochters, voor wier heil zij 25 jaren lang onafgebroken zorg droeg. Moge Mej. M. van Bentdeu nog vele jaren prefecte der congregatie zijn. SPRANG. Bij de jl. Zaterdag gehouden periodieke verkiezing zijn tot bestuursleden der rijwielvreeuiging Juliana^ alhier geko- zeu II. v. Z-.lst, pies., J. Blok, secr., N. Oosterling, pean., en G. Jauson, commis saris van orde. De Chr. Zangvereeniging ,/Exelsior* zal naar we vernemen 2den Kerstdag in het Herv. Kerkgebouw een uitvoering geven. WASPIK. Het feest voor de kinderen der 8'. Annavereeuiging is bepaald op 26 Dec. i s. Deze week doen de dames der Mariavereeniging hiervoor eene collecte. Mo gen zij overal een welwillende ontvangst en een milde hand vinden. Met het lossen van bemande flesrchen zoutzuur iu de drijfriemenfabriek alhier, kreeg de werkman A. Buis den inhoud van een flesch over zijn lichaam, waardoor hij verschillende brandwonden bekwam. Dr. Smits verleende direct geneeskundige hulp, Door een paar jongens d< r teekenschool alhier werd na de le«sen een hunner mak kers zoo toegetakeld, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Door het burgerlijk armbestuur is publiek aanhesteed de levering van klompen en steenkolen vanaf 1 Januari tot 31 Maart 1913. Klompen aangenomen door P. Schroot it 33 cent per paar. Steenkolen door P. Kolsteren a f 1,25 per HL. RAAMSDONK(Dorp). Bij den landbouwer Schoenmakers zijn 's nachts in een weide twee schapen door een hond doodgebeten. Een kabel is gelegd onder de spoorlijn door aan den Nieuwen weg, teneinde ook de inwoners aan de Laan van licht te voorzien. Als spoorwachter aan wachtpost 16 is benoemd G. Niessen, tot heden in gelijke betrekking te Roosendaal, HAAMSDONKSVEER, Donderdag a.sr zal alhier de verkiezing plaats hebben voo. twee notabelen der Ned. Hefv, Gemeente Aan de beurt van aftreden zijnP. van Dongen Jz. en H. van Dongen Jz. K GEERTRUIDENBERG. Door de vele regens der laatste weken was het voetbal veld Zondagmorgen in zoo'n toestand, iat de secretaris het noodig achtte, de militairen af te telegrafeeren. De aangekondigde wed strijd Dc-n Berg'i Zesde II werd hieidoor uitgesteld. Het bleek echter dat hij wel wat voorbarig was geweest, want toen de zon doorbrak was het veld spoedig droog en hoewel niet schitterend, het was bespeelbaar. We kregen dan toch nog ecu aardigen strijd te zien van Sparta's reserve's tegen ^Exel- sioï* uit Oo'terhout. Bij Sparta werden enkele nieuwe krachten beproefd, die goed voldoden. Vooral Jan Mare, Van Dijk, Kom- mers en Voerraans Jr. beloven iets voor de toekomst. De wedstrijd eindigde met een 83 over- wiuning der Bergenaren Stand bij de rust 6-0. Kaatsheuvel, 10 Dec. 1912. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaionder resaorteerende bulpk.ntoren were geduiende de maand November 1912 inge legd 7792,61' gld; teruggehaald 7803,18 gld. Uitgegeven werden 9 nieuwe boekjes, Benoeming. De heer v. Dommelen benoemd als on derwijzer met verplichte hoofdacte aan de O. L. School te Blarichem en tevens als Hoofd der O. L. School te Zuilichem, zal de laatste benoeming aaavaarden. Alzoo zijn «r in onze gemeente weer twee onderwyzers vacatures, ééne aan de school Berkdijk en eene te Loonschen Dijk. In een goud jaar tijd is de heltt van het onderwijzend per- soneel van Kaatsheuvel veranderd, zes van de twaalf. Mecanicien Naar wij vernemen zal binnen korten tijd de beer v. d. Duugen uit Gilze-Rijen zich iu onze gemeente als mecanicien vestigen. Id een plaats met zooveel fabrieken en machines als Kaatsheuvel zal zoo iemand licht werk vind'n, te meer daar er op den oogenblik nog weim'g mecaniciens in onze gemeente gevestigd zijn. Vergadering Hanze1 Zondagmiddag hield de ^Hanze* in de O.L. School alhier een bijeenkomst, waar als sprekers optradeu de Heeren van Rooy hoofd der O. L. School en L Schoenmakers leeraar Boekhouden M.O. beiden benoemd als leeraren aan den in JaDuari 1913 te beginnen Handelscursue. De Eerw. Adviseur de heer v. Acht opende met een kort woord de vergadering zijn genoegen uitdrukkend, dat aan de oproeping zoo goed gevolg was gegeven, nu het een lezing gold gehouden door mannen die zich in die stof hebben ingewerkt, die volkomen op de hoogte zijn met de eischen, die aan den middenstand tegenwoordig gesteld wordeu. Hij zelf won nog niet aandiiögen om aan den Handels- cursus deel te nemen, maar hij wilde een ieder zelf laten beslissen na de woorden van twee sprekers gehoord te hebben. Hij vroeg daarom aller aandacht voor de lezing die de leeraren zouden houden en gaf het woord hierbij over aan den heer B. v. Rooy. De heer v. Rooy toonde de vergadering het belang van het lager onderwijs aan in verband met het latere leven, 't Kind van heden, ii de man van morgen. Wie beschikt over de lagere school, heeft de toekomst van een volk in zijn macht. Ofschoon wel iedereen, zoo sprak de heer v. Rooy, de juistheid dezer stellingen erkend, toch is de erkenning niet altijd het richtsnoer van de handelingen en dit joist dient het te zijn en wijl het onderwijs op de lagera school de grondslag is van alle verdere ontwikkeling is juist de belang-telling daar voor zoo hoog nooBg. De taak nu van den onderwijzer is niet alleen onderwijzer, doch ook opvoeder. Die opvoeding is in tweeen te verdeelen ten Ie de materieele opvoeding en ten 2e de zedelijke opvoeding of vor ming van wil, karakter, gemoed. Vele ouders denken, dat met het eerste hunne taak is volbracht, wanneer zij hun kiud voeden, kleeden en verzorgen, hebben dan volgens hunne ideëen 't hunne gedaan en daarom verwaarloozeu zij het tweede. En toch vooral op de zedelijke vorming komt het aan. De onderwijzer en priester kan dat niet alleen doen. Samenwerking van de ouders is daarvoor noodig. Evenals een timmerman of metselaar niet alleen een huis kan bouwen, maar zij elkaar moeten helpen, zoo ook kan de onderwijzer niet alleen een karakter vormen, doch moeten de ouders met hem meewerken. Ontbreekt de samenwerking, zoo is het resultaat der opvoeding nul. Ock de school, regt spreker, doet m.i. nog te weinig aan karaktervor ming, juist wijl '1 karakter het voornaamste s. Heeft een kind een degelijk karakter, zoo zal het nooit zoo diep afzakken, als iemand bij wie die karaktervorming is ver- waarloosB Heeft een kind in school ge hoorzamen geleerd, zoo zal het later zich gemakkelijker in omstandigheden kunnen schikken. Is het schoonheidsgevoel in school ontwikkeld, zoo zal een kind in 't latere leven nooit zoo diep vallen als een zedelijk niet-onlwikkeld mensch. Doch ook de verstandelijke vermogens moeten ontwikkeld worden, daarvoor is noodig steeds van het bekende uit te gaan, voor alles aanknoopiugspunten te zoeken. Op muzikaal, op industrieel gebied heeft Kaatsheuvel een goeden naam, wat bescha ving en outwikkeliug betreft staat het nog ver ten achter, 't wordt wel beter reeds, de „Hanze" pakt aan, de vakvereeniging spoort aan, de avondschool wordt drukker bezocht, de boerenbond geeft cursus, de gemeente helpt op onbekrompen wijze, doch van den middenstand moet alles de stuw kracht uitgaan in ontwikkeling en bescha ving. De oorzaak van de kwyniog van den middenstand is juist gebrek aan ontwikke ling, kennis en beschaving, daarom voor het te laat is, handen aan 't werk in 't belang van U zelf, van uwe zaak en van de geheele gemeente Kaatsheuvel, wier naam gij hoog moet houden. (Applaus.) De Eerw, Advisenr dankte den spreker voor zijne krachtige, overtuigende rede, waarvan hij hoopte de vruchten te zullen zien. De heer Schoenmakers bepleitte de nood zakelijkheid van de hoekbonding en handelf- kennis voor den middenstand. Was het drukke bezoek van het herhaliugsonderwijs, zoo spreker, een stap in de goede richting, om den strijd om 't bestaan goed te strijden er mser voor ons noodig r.l. een goede boekhouding en kennis van zaken. Zonder dat stuiten we telkens en telkens op moei lijkheden en bezwareD. Wijl dn lagere school nu geen boekhouden of haodelsrekenen kan noch mag geven, zijn wij er 11a vele moeite in geslaagd een handelscursus op te richten. Dat dit niet zoo heel gemakkelijk gaat, be wijst wel het feit, dat een plaats in den om!rek met dezelfde indastrie en nagenoeg evenveel zielen niet tot die oprichting heeft kuunen geraken. Voor ons is het Goddauk gelukt. En rijk èi provincie èi gemeente hebben ons subsidie voor dat doel toegezsgd doch meer dan geld is noodig nl. ambitie. Onbekend maakt onbemind, zegt het spreek woord, daarom wil ik u op de noodzakelijk heid eener goed geordende boekhouding eens wijzen. Noodzakelijk is zij volgens de wet. Art. 6 van de wet op koophandel zegt Elk koopman is verplicht boek te houden enz. Doch al gebood de wet het ons niet, ons eigen belang gebi dt het ons nog drin gender. Zij geeft ons iederen dag van 't jaar ganw en goed een overzicht van onze verdienste. Ze is geen weelde zooals onze voorvaderen dach'en, maar ze brengt weelde. Ze doet ons ten alle tijden zien, waar in onze zaken de fout van stilstand of achter uitgang schuilt, die we dan kunnen trachten te verbetereD. Ze bewaart ons voor de ont nuchtering, die een ongeoorloofde weelde, maar al te vaak den onbezorgde op 't lijf valt, die maar verteert zoolang er in kas is, zonder den stand zijner zaken te kennen. Doch behalve het boekhouden hebb-n we nog tal van andere zaken noodig, als ken- nia van handelsrekenen, van vreemde mun ten, van rekening-courant van kassier, van provisie van disconto's van coupons, van rffecten transactie'», enz. enz., om Diet altijd van derden afhankelijk te zijn zonder zelf ooit te kunnen nacijferen of berekenen. Voorts algemeene handelskennis en han delscorrespondentie, vooral der Dnitsche correspondenties, hier in deze industrie zoo hoog noodig. Een goed gestelde brief geeft aan de zaak zelf reeds een fijner cachet. Nog adressen, brieveu, wissels, kwitantie'» enz. enz. We kannen tegenwoordig niet alles meer laten afgaan op de goeder irouw der menschnn. Vele hebben als het zaken doen betreft geen geweten meer en profiteeren van onze onkuude, daarom moeten we zorgen gewapeud te zijn met de uoodige wetenschap die ons behoed iu hnnne haudeu te vallen. Da Eerw. beer van Acht dankte ook de zen spreker voor zijn zakelijke lezing, die met luid applaus beloond werd. Hy voegde er nog een woord van opwekking aan toe, om trouw den cursus bij te wonen en het kleine geldelijke offer dat de Hanze nog van de deelnemers moest vergen er voor over te he.bbeu. Het bedraagt voor de leden der „Hauze* 5 gld., voor niet leden deeluemers 7,50 gld. per cursusjaar. De carsus zal gegeven worden van Januuari tot April en van October tot einde Dtcember 1918. Elke week 4 avonden van 8 uren. Tot a.s. Zondag blijft de gelegenheid opengesteld zich als deelnemer bij den secretaris aan te melden. Na nog eenige uitleggingen, toelichtingen sloot de Eerw. Adviseur met den Chr. groot de vergadering. Armenconcert Harmonie Apollo Is andere iaren met het armenconcert de zaal van f Apollo" dikwijls zoo vol als een ei, dit jaar was de opkomst wel iets minder, doch niet zoo of er was toch geen plaatsje in de geheele zaal onbezet. Door de vergadering van de t Hanze* die tot zes uren duurde, werd het bijna half zeven, toen de Harmonie met den degelijken stevigen Macxo Marcbe van F. Roester, onder de bekwame leiding van den Direc teur A. A. Groot uit Tilburg den avond opende, waarvan ons het muzikaal gedeelte in alle opzichten redeu gaf hoogst tevreden le zijn. Keuiig netjes werd de zware ouver ture de l'opéra Catharina et Lambert van C. v. d. Linden met haar onophoudelijk terugkeerend thema uit de Marsaillaise, dat beurtelings alle partijen zware passages te blazen geeft, ten gehoore gebracht. De heer II. Vrinten gaf ons in zijn Polka pour Flftte, Madeliue van Em. Matbiea een mooi spel te hooren. Zij0 toontjes waren veel zuiverder en beter afgewerkt dan bij hel laatste con cert. De heer C. J. Smits, humoriet uit Til burg gaf ons ter afwisseling nu een drietal komische scènea te hooren JoDgens, ik blijf vrijgezel. Jammerklacht van een weduwnaar en Serenade in den nacnt. We kennen den heer C. Suiits te goed om niet te weteD, dat hy ons een aangenaam uurtje zou ver- schaff D. Vooral zijn serenade in den nacht lokte een aanhoudend daverend applaus uit. Als laatste nummer voor de pauze gaf de Harmonie ons de Aïda van G. Verdi, het nummer waarmede de heer A. A. Groot het vorig jaar met zijn N. K. Harmonie uit Tilburg te Utrecht den eersten prijs behaald heeft, 't Is een durf geweest voor ^Apollo* dat nummer aan te pakken, maar 't moet gezegd, haar durf is beloond, 't Is een juweeltje met zijn zware solo's voor Piston en Tiombone, die meesterlijk werden voorgedragen. Na de panze werd geopend met de Pas redoublé van J. Boulanger, Souvenir de Mont Saint-Andté, een lustige frissche mu ziek, die direct weer een vroolyke stemming in de zaal bracht. In Brise d'Amour van G. Allier kregen we een wals te hooren, zooals er weinige bestaan met zijn rijke afwisseling van de machtigste forto's met de zoetste pianissimo's, 't Nummer, zwaar voor bijoa alle partijen, werd accuraat en zuiver gespeeld. De heer Smits gaf ons hierna nog drie comische icèieüEen amb tenaar van den Burgerlijken Stand, Beue- dictu8 Nul en Jan Ongelok. Alle drie echte lachuummertjes, doeh bovenal het laatste dat den acteur noodzaakte, door het aanhou dend applandiseeren nog een nummertje extra te geven. Dat hij de «maak van 't pabliek kende bewijst met de keuze van het nummertje, dat hij hiervoor uitkoes. Hij kwam op de planken met be.t alom be kende, echt humoiistische El Bajs, met het telkens terugkeerende lypisch-leuke Tjingelo, Tjangelo, dat een onbedaarlijk lachen uit lokte. Onder daverend handgeklap werd het gordijn omlaag gelaten en had in deze alleen het publiek stem gehad, zoo sou de heer Smits nog dikwyls hebbeu kuunen terug komen. In Traumbilder, Fantasie van H. C. Lambye toonde ons de solo-Clarinetist de heer van Dongen nogmaals dat hij meester op zijn instrument is. De Picolo was in deze iets minder, maar de passages van gebroken ac- coorden waren ook uiterst lastigin de Madeline was hij veel beter. In plaats van het zware Jour de Fête kregen we als laatste nummertje een mooi marschje te hooren, dat opgewekt en vroolijk de zaal door klonk. Eeu woord van hulde komt toe aan den eminenten Directeur A. A. Groot, die toonde zijn volkje geheel naar zijn hand te hebben staan. Het minste teeken van hand of oog wordt terstond begrepen. In één woord het armenconcert van „Apollo" is een concert geweest, dat ons in alle opzichten heeft voldaan. Liedertafel. Zaterdag 7 December hield onze nienwe Liedertafel haar eerste algemeene vergadering ter vaststelling van notulen en tot keuze van een besinur. Na een nummertje gezongen te hebben werd overgegaan tot de vergade ring waarvan de heer H. van Nieuwstadt e Echo vu het Zniaea 1 II M III. ztjn van van ?.IP 18

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5