Derde Blad. De Balkan-Oorlog. Provinciaal Nieuws. uemeeiiteraad. Zij die zich het volgend kwartaal op dit Mlad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschip nende nummer GRATIS. ;(JMMER 101 ZONDAG 15 DECEMBER 1912. 35e JAARGANG Raatsheuvel. Vervolg van ie Blad. Van den Heuvel Ik moet zeggen dat ben teleurgesteld wat betreft de vei- chting van Loon-op-Zand. Voorzitter. Ik geloof u te begrijpen. \(ag Ik u verzoeken daar straks op terug 5 komen bij de behandeling van de ie?rooting- 11. Het geven van namen aan de ciraten. Voorzitter. De commissie heeft er ijp over nagedacht en stelt voor de volgende namen te geven. In Loon-op- and. Vanaf den molen tot aan W. Cools, Hooge Steenweg. Bergstraat in plaats van Bergeind anaf G. van Lier tot aan den berg. Kerkstraat vanaf W. Cools tot Willem laas. Kasteellaan vanaf café tramstation tot jan de Financiën Kloosterstraat van W. Maas tot aan bet laatste huis aan den weg naar Uden- bout. Schoolstraat vanaf Jos Dankers tot aan den Doelen. Weteringstraat vanaf Jan Mols tot aan en weg naar het land van Kleef. Van den Heuvel. Dat is om een ilstorische plaats aan te dulden, want de Wetering gaat verdwijnen. Marktsteeg het straatje langs de looierij van C. Verschu'en. Tuinstraat inplaats van den Doel Hypotheekstraat te veranderen in IClokkenlaan, de weg van café Beunis, waar langs de rioleering loopt. Met algemeene stemmen wordt be sloten bovenstaande namen aan de srta- ren te geven. Voor Kaatsheuvel stelt de commissie iet volgende voor Hoofdstraat van Van Beurden tot en net Rombouts en verder Kruisstraat. Lombarts. Ik zou daar Heereosïraat van maken. Dat is vroeger ook altijd zoo geweest. In stukken van 1770 en 830 is dat nog te zien. Voor de stuk ken is het gemakkelijk ook- Van Beurden. Ik heb daar nooit iets van gehoord. Van Dortmond. De dames zouden dau ook komen en zeggen er moet ook ten Damesstraat komen. Sprangsche straat in plaats van Sprang- schepad. Stationsweg in plaats van Kattensteeg. Schoolstraat inplaats van Kerkpad. Telefoonstraat inplaats van Steegje- Verlengde Hoofdstraat van Van Beur den tot Konings. Van Beurden. Ik zou er geen Ver lengde Hoofdstraat van maken. De Hoofdstraat is- al lang genoeg. Zeg er b.v. Juliauastraat tegen. Men kan er een vrije naam aangeven. De Bresser. En in Rotterdam en andere plaatsen, daar heb je ook Ver lengde Binnenweg Verlengde Kruisstraat enz. en daar zijn de straten ook lang. Van den Heuvel. Hebt je geen een beroemde schilder of architect die hier geboren is, waar je de straat naar noemen kunt. Van Konings tot aan de tram steen weg. Peperstraat blijft Peperstraat. Markt blijft Markt. Van Markt tot Mateijsen, Heulstraat. Van Mateijsen tot Wed. Zwaans Berk- dijksche straat. Van Mateijsen tot den Hil, Hilsche- straat. Van Markt tot Robben, Marktstraat. Van H. v. d. Assem tot Schoolstraat Gasthuisstraat. Vanaf Gasthuisstraat tot en met de Wed. de Kort, Adriaan Huygenstraat. Voorzitter. Dat is de Pastoor geweest, ie hier de parochie heeft gesticht. Van de Wed. de Kort tot aan de tram Tramlaan. Inplaats van Brandsche steeg, Zijpad. Van Van Gennip tot aan de Roede, Dongenschestraat. In piaats van 2e straatje, Dreefsche weg tot Jan Groenendaal. Bij Teurlings- Molenstraat. Wordt aangehouden tot de volgende vergadering. 12. Vaststelling gemeentebegrooting 1913. Voorzitter. De rapporteur van de commissie zal wel zoo goed zijn verslag uit te brengen. De heer De Bresser zegt dat de com missie de begrooting goed heeft onder zocht en er weinig aanmerkingen op heeft. De inkomsten zijn zoo hoog mo gelijk geraamd en de uitgaven zoo zuinig mogelijk. Het eindcijfer van de exploitatie van de gasfabriek is tengevolge van de aan sluiting van Sprang en Vrijh-Cappel verhoogd tot een bedrag van f 62055.25. Verder is er een post van f 751,74 op de begrooting gebracht als rente van het voorschot voor de volkshuisvesting, wat weer door het Rijk wordt terugge geven. Het eindcijfer van de uitgaven bedraagt nu f 138.656 56. Voorzftter. Dat bedrag is zoo hoog doordat er ongeveer f70 000 bij is.van geldleeningen. De Bresser. De post voor jaarwedde van politie-agenten is verhoogd met f300 Voorzitter. Van van Steen, van Hapert en van Van de Rooij is er een adres ingekomen waarin zij om verhooging van salaris vragen. Ze wijzen er op dat de levensbehoeften alsmede de huishuur aanmerkelijk hooger zijn geworden de laatste jaren. Ook moeten thans voor kleeding zorgen daar ze tn den binnendienst niet meer in burger- kleeding mogen doen- Ze hebben er een"kleio lijstje bijgevoegd. Daaruit blijkt dat de veldwachters in GoMe f660, in Oosterhout f685, in Waalwijk f674, in Vucht f665 eo in Capelle f 660 salaris hebbea. Roestenberg. Ik heb van ongeveer 35 plaatsen opgaaf gekregen en 't is mij gebleken dat nergens zoo weinig salaris wordt gegeven. Ik zou dan ook voor stellen bij die f 100 die ze nu meer kriigen, ook nog vrije kleeding te geven. De Bresser. In de commissie was men er niet op tegen, maar aanvankelijk was men van meening dat de sprong nogal hoog was in eens. Voorzitter. Ik heb er ook wel aange dacht om nog vrije kleeding te geven, want de veldwachters kunnen steeds op mijn steun rekenen, doch ik was eenbeetje bang het te doen omdat de sprong nogal hoog is. Liever zou ik dit doen als de financien een beetje rooskleuriger zijn, als de tiend b.v. is afgewerkt en a's de gasfabriek winst afwerpt. De veldwachter in Loon-op-Zand, waar de levensstandaard niet zoo hoog is a's hier, krijgt niet minder, doch die moet een andere woning zoeken. Op het oogenblik woont hij in een huis van de gemeente. De huur daarvoor wordt van zijn salaris afgehouden. Verschillende omstandigheden zijn er echter, dat hij eene andere woning moet zoeken. Eer stens verwoont hij f35, het onderhoud van het huis is soms veel hooger en tweedens kan men dat lokaal zelf goed gebruiken omdat het anders is afgekeurd voor het ijken van maten en gewichten. Met algemeene stemmen wordt beslo ten het salaris voor lederen veldwachter met f 100 te verhoogen. De Bresser. Verder is op de begrooting een post gebracht van f 500 voor een opzichter voor openbare werken- De Voorzitter wijst er op dat thans nooit een goed overzicht is te krijgen bij het opmaken van de begrooting van wat er moet gebeuren- Waalwijk, Grave, Dongen, Raamsdonk en Bokstel zijn allemaal plaatsen ongeveer a's Kaatsheu vel, de een wat grooter, de ander wat kleiner. Een opzichter brengt wel op wat hij kost. Ge hebt over alles een beter overzicht en bij alle werkzaamheden die er verricht moeten worden is er een goed toezicht. Het Dagelijksch bestuur kan er een gebeeieu dag niet bijstaan en dikwijls hebben die er geen verstand van ook. Ook bij het nazien van de rekeningen die van de bazen inkomen kan hij toe zicht houden. Je moet ze nu maar zien. Hij kan dan eerst van ieder werk een begrooting maken. Nu gaat alles ter goedertrouw, doch de gemeente wordt er de dupe van. Van den Heuvel, 't Wil mij voorkomen dat men voor f500 geen geschikt man zal krijgen. Voorzitter. Dongen en Raamsdonk geven nog minder. Waalwijk geeft meer, maar daar is hij ook Havenmeester bij 't Ligt in de bedoeling dat hij er ook nog andere werkzaamheden bij mag doen. Van den Heuvel- Een gemeente-amb tenaar moet anders geen concurrent worden van de .gemeentenaren. Voorzitter. Architecten zijn er hier niet. De Bresser. 't Is ook goed dat de metselaars, timmerlieden, smeden enz niet kunnen schrijven wat ze willen. Van Beurden. Er is hier genoeg voor een architect te doen, maar voor f 500 zal men niet veel krijgen. Als hij voor zichzelf nog mag werken, dan zal het iets anders zijn. Voorzitter, 't Moet iemand zijn die practisch goed op de hoogte is van al die voorkomende werken. Van den Heuvel. Als er bij het leg gen van die riolen een goed toezicht was geweest, dan zou het er wel anders zijn naar toegegaan. Voorzitter. Die straters hier hebben in Waalwijk ook onder Van Huiten ge werkt, maar die spreken er met respect over, dan wordt er gewerkt ook. Na nog eenige discussie wordt beslo ten een oproeping te doen. De heer Roestenberg wijst er op dat er te weinig wegwerkers zijn. Thans is er maar een en dat is voor eene uitgestrekte gemeente te weinig. De Bresser. Het komt de commissie voor dat de post voor het onderhoud van de wegen te laag is geraamd- Voorzitter. Wij hebben alles moeten doen om de begrooting kloppend te krijgen. U zelf zit nu al lang in de com missie voor het onderzoek der begroo ting en ziet zelfs wel hoe het gaat. Het neemt echter niet weg dat de Rechtvaart goed moet worden verbeterd, maar dat kan ook wel door af- en overschrijving. De inkomsten vallen in de laatste jaren nogal mee. De opcenten op de perso- neele belasting overschrijden de raming. Dat komt omdat de plaats vooruitgaat. De gewone werken die te verbeteren zijn, zullen ook wel verbeterd worden. Van den Heuvel. Zooals in het Kraan ven is gedaan, daar was wel een proef mede te nemen. Verster. 't Is nog van recenten datum dat zich 5 boeren er voor gespannen hebben om de zaak daar in orde te brengen. De weg lijdt nu echter weer aan 't zelfde euvel. Oude menschen zeg gen dat het de boeren d'r eigen schu'd is. Vroeger lag daar een sloot voor de afwatering, doch die is zoo zoetjes aan geheel ingepalmd. Er is nu geen afwa tering meer. Voorzitter. We zullen zooveel als mo gelijk is, aan de buitenwegen doen. De Bresser. De kosten van exploitatie van de gasfabriek zijn gebracht op f60.288 25. De beer v. d Heuvel wijst er op dat in Loonopzand de leiding er geheel ligt en de gelegenheid er is om aan te slui ten aan het autogeen-gas. Ik zou nu gaarne zien dat hier besloten werd da' de inwoners in Loonopzand kunnen aan sluiten en dat ztj dan in verhouding niet meer behoeven te betalen dan hier in Kaatsheuvel. Het is zeer billijk. De heer Hosemans en de heer directeur van de gasfabriek zijn bij ons geweest en die hebben na berekening voorgesteld om de prijs op 10 cent per M:' te brengen, dan staan wij nog iets hooger in verhouding met hier. Aangezien wij een kind uit hetzelfde huisgezin zijn, zou ik willen hebben dat men eerst besluit dezen prijs vast te stellen. Voor men dat niet doet, kan ik mijn stem niet geven om Sprang en Vrijh.-Cappel aan te sluiten. Verster. Als Voorzitter van de gascom- missie wil ik in deze kwestie ook iets zeggen. Tot mijn leedwezen gaan de leden dier commissie niet homogeen. Ik heb in de commissie gesproken als hier zoo juist door van den Heuvel. De an dere leden hadden echter liever den gas- prijs omboog gedreven. Of ik het on billijke hiervan ook al onder hun oog bracht, het hielp mij niets, zij bleven bij hun idee en ik bleef er b i dat Loon opzand, dat etn stuk van de gemeente is, zeker zoo goedkoop gas moet hebben dan Sprang en Vrijh.-Cappel. Van Beurden. Wij hebben in de ver gadering van de gascommlssie over en weer over de kwestie gesproken. Wij hebben toen in het algemeen en niet in bijzonderheden gesproken. Toen u uw voorstel daar indiende, heb ik ge vraagd om motiveering daarvan De Voorzitter is nog zoo welwi lend geweest om ons de gegevens van Boskoop en Prlncenhage te verschaffen, doch aan gezien wij die Zaterdag 11. hebben ontvan gen en deze dus nog bij de leden moeten circuleeren, zou ik liever in een volgende vergadering deze zaak behandeld zien. Er is gezegd om het gas te verkoopen a 10 cent per M3, doch de zelfkostende prijs zal nu wel hooger zijn. De heer v. d. Heuvel zegt wei gaarne Sprang en Vrijh.-Cappel aan de gasfa briek aangesloten te zien, doch wanneer Loonopzand veel duurder moet gaan be talen dan zit daar een bitteiheid in, waar aan hij geen deei kan nemen. Vreemde lingen mogen we niet voor eigen ge meentenaren voor trekken. Het is ons ook niet te deen om een schadepost aan de gasfabriek te bezorgen, 't Spijt spr. dat hij hel moet zeggen, doch wan neer de gasfabriek bij van Berkel was gebouwd en niet in de Kattesteeg dan was er goedkooper gebouwd en Loonopzand had heel wat gemakkelijker aangesloten kunnen worden. Trouwens er is een be stuit dat zegt dat Loonopzand bij ren deering van de fabriek het eerst wordt aangesloten en dat besluit mag men zoo maar niet miskennen. Men moet Loonopzand prijzen dat men oiet verlangt aangesloten te worden vanaf de Katte steeg, Loonopzand wil gezond redenee ren. Doch als een blinde zeggen, sluit Sprang en Vrijh.-Cappel maar aan, zon der dat aan Loon wat wordt gedaan, dat kan spreker niet doen Van Beurden. Wij weten nog niet goed wat ons de gas kost in Loon en de leden moeten dat toch eerst weten voor men besluit neemt. nog op dat destijds gezegd \s dat door de tram geen zijlijn zou worden aange legd, hetgeen wel het geval zou zijn ge weest, want in Goirle doen ze het nog wel naar een particuliere fabriek van zijn zwager. Hij wijst er op dat Loon-op-Zand bereid is een offer te brengen n.l. het prijs geven van het genomen besluit om eerst Loon aan te sluiten, doch dan moet ook eerst worden vastgesteld de prijs van het gas in verhouding met Kaatsheuvel. Gebeurt dat, dan brengt Loon nog een offer wijl de werkman bij autogeen-gas niet zoo gemakkelijk kan aansluiten doordat men daar het muntmeter stelsel niet bij heeft. Er zijn nu ongeveer 15 a 20 aansluitingen spreke'vindt het erg klein, dat als het geen schade brengt, dit besluit tegen te werken. een Verster. Het begint mij een beetje de keel uit te hangen die kwestie. Wij hebben de vraag toen ook niet gesteld of het bouwen van de fabriek in de Kattesteeg meer geld zou kosten dan bij den Steenbakker. Van Beurden. Dat is gedaan ter be sparing van transportkosten voor den aan voer van steenkoleo. De heer v. d. Heuvel wijst er verder De heer Roestenberg meent dat deze discussie geheel overbodig is wijl in een vorige vergadering met algemeene stem men besloten is de prijs in verhouding van het steenkolengas te brengen. Een woord is een woord Spreker is het wel eens met Van Beurden om eerst te onderzoeken wat de zelfkostende prijs is, doch in een vorige vergadering is, afgezien van dat, besloten den prijs in evenredigheid te brengen met die van hier. Van Beurden. Ik ben de vorige ver gadering niet hier geweest. De Voorzitter wijst er op, dat de prijs van de gasoline op het oogenblik zeer hoog is, 35 ct per K G. Uit een K G gasoline verkrijgt men 4 Ms gas en als men de prijs op 10 ct. stelt blijft er 5 ct. over voor de exploitatie kosten. Men moet in het oog houden dat er toch een straatverlichting moest komen, daar moet de gemeente voor zorgdragen, dus moet men die kosten er niet bijrekenen. In Prinsenhage is de verhouding 13 tegen 9 doch het kookgas is dan 8 ct. er voor kracht nog minder, 10 ct. zal hier de verhouding goed weergeven. De heer v. d. Heuvel zegt dat zij niet uit winstbejag op dit besluit aandringen. Hij vindt het jammer dat de heer van Beurden altijd in zake Loon chikaneert De heer van Beurden zegt dat de autogeengas op het oogenblik 14 cent aan zelfkostenden prijs zal bedragen. Definitief kan hij dit nog niet zeggen. Hij wil Loon-op-Zand zeer gaarne ten goede komeo doch het moet de ge meente nu niet te veel gaan kosten. Aan deu zelfkostenden prijs zou hij het gas gaarne willen geven doch niet zoo dat er 4 cent op lederen Ms moet worden toegegeven. De Voorzitter merkt op dat de straat verlichting niet er bij moet worden ge rekend, wijl men deze kosten in een ander geval ook krijgt. Na nog eene heele discussie, wat slechts eene herhaling is van wat in vorige ver gaderingen inzake deze kwestie is gezegd en door ons medegedeeld, wordt het voorstel van den heer v. d. Heuvel, om het gas op 10 cent te brengen aangeno men met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren De Bresser, lias, v. d. Heuvel, van Kuijk. Roesten berg, Verster en Teurlings. Tegen de heeren Van Rooij, van Beurden, RijkeD, Lombarts, Dalleu en van Dortmond. Verder deelt de rapporteur mede dat een post van f 100 op de begrooting is gebracht voor een stier. Een vorig jaar is dit bedrag aan den boerenbond niet uitgekeerd omdat ze niet aan hun ver plichting hebben voldaan. Lombarts. De subsidie is te gering, ze kunnen de kosten niet dekken. Voorzitter. Dan hadden ze dat moeten mededeelen aan den raad Verder merkt de heer de Bresser nog op dat aan elk muziekgezelschap f 35 subsidie wordt gegeven. De commissie zou in overweging durven geven om de kiosk wederom te plaatsen en de gezel schappen een concert laten geven. De heer v. Beurden zegt dat de ge zelschappen daar geen bezwaar tegen zullen hebben. Voorzitter. De kosten van het op en afbreken vaD de kiosk zijn nogal hoog, met de kermis kan ze daar niet blijven staan. Wordt besloten de kiosk te plaatsen. De Voorzitter zegt hierna dat in een vorige vergadering besproken is om een geldleening aan te gaan bij het pensioen fonds voor burgerlijke weduwen en weezen. Te elfder ure is de koers daar echter zoo hoog geworden dat ik het niet aandurf en voorstel ook deze leening bij de boerenleenbank aan te gaan. Die is op het oogenblik het goedkoopste. Aldus wordt besloten. Hierna wijst de Voorzitter er op, dat de marechausseés vroeger altijd vr:j gas hebben genoten, doch dat die gunstige bepaling is vervallen. Hij stelt voor nu eene gratificatie te verleenen van f25, iets wat in vele gemeenten wordt gedaan Wij hebben, zegt de Voorzitter, dikwijls hulpvan het corps en wij zijn er heel tevreden over. Aldus wordt besloten. De heer Roestenberg zegt gehoord te hebben dat er maar een leerling is voor Duitsche les. Hij geeft in overwe ging nogmaals een oproep te doen, zoo als dat met veel succes is gedaan voor het herhalingsonderwijs. Aldus zal gebeuren. Niets meer aan de orde zijnde, s'uit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité. In Epirus. Volgens een ambtelijk telegram van generaal Sapoendlakis uit Feme Pigadla, is sedert gisteravond onder hardnekkige gevechten een algemeene voorwaartsche beweging langs het heele front begonnen. Vandaag heeft het Grieksche leger de vooruitgeschoven stellingen van den vij and in storm genomen en zijn tenten opgeslagen nabij de versterkingen Bizani. De Grieken maakten drie snelvuurkanon nen en een groote hoeveelheid krijgs behoeften buit. Volgens de Skips hebben de Grie ken in de nabijheid van Dzjanina de plaatsen Megalobisloemi, Mitrolisioemi, en de heuvels Perama, Stroeni en Likia- des aan den over van het meer van Dzjanina bezet. In de Egeïsche Zee. Een avondblad verneemt, dat de Turken op Chios krachtigen tegenstand blijven bieden. De Grieken, die niet voorwaarts kunnen komen, wachten op versterking. De Turken moeten mondvoorraad ge noeg hebbeu om den tegenstand langen tijd vol te houden. Uit Athene aan de Lokal-Anzeiger De commandant van de Egeïsche vloot seint draadloos, dat sedert eergisteren de vloot voor den ingang der Dardanellen ligt. Het eskader bestaat uit vier pant serschepen, 14 kanonneerbooten en 5 torpedobooten en de onderzeesche boot Dolfin. Men wacht tot nu toe te vergeefs op de Turksche vloot. Waarschijnlijk is ze nog met haar toebereidselen bezig. Zeegevecht. Gisteren werd aan Central News uit Athene geseind, dat de Turksche vloot bezig was toebereidselen te maken om de Dardanellen uit te varen. Aan den ingang van de Dardanellen werden reeds twee Turksche torpedojagers ge zien en de Grieksche vloot wachtte dan ook vol spanning op het verschijnen der Turksche zeemacht, teneinde haar slag te leveren. i In aansluiting daarmede meldt een particulier telegram van de Frank furter Zeitung, eveneens 12 De cember gedagteekendHet Turksche eskader, dat reeds sedert een week in de Dardanellen onder stoom lag, is in den afgeloopen nacht de zee engte uitge varen. Tusschen dit eskader en de zich in den Archipel bevindende Grieksche vloot is een gevecht aan den gang. Bij zonderheden zijn nog niet bekend. Waalwijk 14 Dec. 1912. Koopt niet In den vreemde, wat gU in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 w- B- Tentoonstelling Tilburg. Wij vestigen bij deze de aandacht van de industrieëlen en verdere belanghebben- denop vorenstaande advertentie betreffen de eene door de Kamer van Koophandel alhier tegen Maandag a.s. in „Musis" belegde vergadering, betreffende deel name aan de Internationale Tentoon stelling te Tilburg in 1913. Wij twijfelen er niet aan of velen uit Waalwijk, Baardwijk, Besoijen en om geving zullen ter vergadering komen om daar door gezamenlijke bespreking te komen tot het doelalgemeene deelname aan de belangrijke Tentoonstelling te Tilburg, wat voor onzen handel en indu strie van 't grootste belang, ja gebiedend noodzakelijk mag genoemd worden. Aan de Kamer van Koophandel een woord van hulde voor haar initiatief. Onze Handelsschool. Men schrijft ons Voor eenigen tijd las ik onder uw »Provlnciaal Nieuws< een uitstekend stukje betreffende de door de Staten te verleenen subsidies. U haalde daar aan, dat voorgesteld werd aan de R. K. Landbouwschool, waarvan ons Statenlid, de heer P. Loeff commissie-lid is, en die allerwaarschijnlijk te Boxtel zal komen i 1800 en voor eene ambachtsschool te Helmond f 1700 subsidie te verleeRen. U hebt er terecht opgewezen dat voor deze subsidies, als zijnde voor 't onder wijs, alles te zeggen viel, maar tevens hebt U en evenzeer terecht de vraag gesteld hoe Gedeputeerde Staten toch eenerzijds voorstellen en de afdeelingen eveneens om deze subsidies voor den landbouw, Echo van het Zuiden zoo ze

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9