^landbouwT" Zwikkers. Dienstbode EEN B, K, SLAGERSKNECHT Te Koop. Barouchette, voor Schoenmakers WORSTENBROOD. Notaris JANSEN Een massief kopeien petioleum- lamp (lampe Beige) Notaris RANT KERSTKAARTEN Firma Wed. Tielen. BUITENLAND. Gemengd Nieuws De Balkan-Oorlog. circa 100 paar schoe nen a contant. Advertentiën Bekwame zwikkers gevraagd lste Leeraar THEO FESTEN MOLLEN V AN GEN Bericht van Inzet. Frankrijk. Kleine Advertentiën. Gevraagd een twee-span tuig. publiek verkoopen TE KOOP. Koopprijs f 30. willen verbeteren en nu Is hij veel slechter geworden. Van Son. Bij zulk een weer zijn de wegen overal slecht. Van Speijk. Met wat gruis is die pad wel in orde te krijgen. Voorzitter. Ik zal er nota van nemen en probeeren om er verbetering te brengen. Van Son. Ik zou de boomen, die Iepenboomen, eruit doen behalve op de stoep, daar groeien ze goed, en er benkenboomen voor in de plaats zetten. Voor 25 jaar geleden waren de iepen boomen zoo groot als thans. Ze wassen in 't geheel niet en verschillende gaan kapot. Voor het geld dat ze opbrengen kan men beukenboomen koopen. Van Dal. Het is nu een mooie lom merrijke weg, ik zou de boomen er nog niet uithalen. De beukenboomen kunnen er ook wel slecht wassen. Wordt besloten in een volgende ver gadering een besluit te nemen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheim comité. Kali op granen en waarom. De bemesting hangt natuurlijk af van de voorvrucht, den vruchbaarheids- toestand en den aard van den bodem en nog een der omstandigheden, maar in het algemeen kuDnen we toch zeggen, dat tot de bemesting der granen behoort het een of ander kalizout. In de eerste plaats, omdat zoowel het stroo als de korrel van alle granen, gerst, tarwe en rogge, een belangrijke hoeveelheden kali bevat en er tegenwoordig door de aard appelen, mangelwortelen enz. een bijna voordurend te kort aan Kali in den grond is. Vooral ook met het oog op de hoe danigheid van het stroo is een rijke kalibemesting gewenscht. Dat geeft ge zonde en krachtige planten, die niet gemakkelijk legeren. Bij een gemengd bedrijf, wanneer men zijn stroo in den stal gebruikt, komt een deel der kali, met het strooisel, weer in den stalmest en wordt deze daardoor van betere kwa liteit. Maar het is vooral met het oog op het graan zelf. Hoe beter de planten vóór den winter groeien en hoe minder ze gedurende den winter van de vorst lijden hoe krachtiger ze in her voorjaar zullen groeien en hoe rijker de oogst zal zijn. Welke kalibemesTïng men moet geven, hangt van den aard van den grond af op lichtere gronden geve men Kaïniet, op zwaardere gebruikte men 40% kali- zout of patentkali. Van het Kainiet geve men 400 a 600 K. G.van patentkali ongeveer de helft en van het 40% kali- zout gebruikte men 150 a 200 K. G Al deze kalizout kan men tegelijk bij het zaaien der granen geven. Ook kan men ze kort voor of na het zaaien ondereggen. rentie haar werkzaamheden aanvangen. Het is opgevallen dat de Grieksche gedelegreerden gisteren evengoed al de anderen aan de Turken zijn voorgesteld. Moet men daaruit afleiden, dat de Tur ken zich niet langer tegen de deelnemin- der Grieken aan de conferentie verzets ten De Seruisehe oorlogsbuit Volgens statistiek van Servische zijde heeft het Servische leger totaal buitge maakt 308 Turksche stukkeu snelvuur- geschut, 200,000 repeteergeweren 40 milioenen geweerpatronen, groote hoe veelheden artillerie-ammunitie en onge veer 50,000 uniformen. Alles is reeds naar Servië getranspoiteerd. De waarde wordt op 60 miiioen geschat. Eenige be schadigde kanonnen worden in het Ser vische leger-arsenaal weer gereed ge maakt, voor het gebruik. er geen ernstige reden van klagen. Dit te minder, omdat ook de Staatsloterij toevallig f12.980 minder gaf, hetgeen niet veel beteekent, maar toch het eind cijfer noodeloos drukt. De vredsonderhandelingen. Telegrammen hebben reeds melding gemaakt van de opening der vredscon- ferentie der Balkanstaten in Londen. Nadat de Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken, Grey, de gedele geerden namens den koning en de En gelsche regeering had verwelkomd, zeide hij o. a. Ge zult hier in Engeland een kal me atmosfeer van onpartijdigheid vinden bij de taak die gij te vervullen hebt, in deze zalen op een waarlijk neutraal ter rein zijn, waar geen andere politiek ge voerd wordt dan de uwe. Elke onderhandeling over den vrede na afloop van een oorlog brengt moei lijkheden medeEr kan geen edeler taak bestaan dan die, welke u is toever trouwd, nl. om die moeilijkheden te over winnen en door uw arbeid een werk van vrede en verzoening tot stand te bren- £en> Spreker wenschte den heeren daarbij succes toe. De Bulgaarsche gedelegeerde Danef beantwoorede Grey. Hij dankte voor de gastvrije ontvangst en beloofde Bij al hetgeen wij zullen doen, zullen wij on3 laten leiden door de gedachte, dat wij eensgezindheid tot stand hebben te brengen, die aan het Balkanschier eiland, dat in het verleden zooveel heeft geleden, een duurzamen vrede zal ver zekeren en het begin zal zijn van een tijdperk van rust en vooruitgang. Ook de Grieksche gedelegeerde, Venlzelos, .betuigde zijn dank voor de vorstelijke ontvangst, den gedelegeerden ten deel gevallen en hij sprak de hoop uit, in deze sympathieke omgeving en rustige atmosfeer met Gods hulp een duurzamen vrede tot stand te brengen. Daarna bedankten nog de Servische gedelegeerden Nowakowitsj, de Monte- negrijnsche Mijoeskowitsj en de Turksche Resjid Pasja. De Engelsche minister Grey werd bij acclamatie tot eerevoorzitter gekozen. Als voorzitter zal telkens een der ge delegeerden van de BalkaDStaten fun- geeren, in alfabetische volgorde der namen. Vanmorgen om elf uur zou de confe- De Protest-staking. De corresp. van de M asbode te Parijs schrijft d.d. 16 Dec Hedenmorgen hadden wij het genoegen verwacht, Parijs afgeaald te zien tot den rang van provinciestadje, tenminste wat het uiterlijk aspect betreft. Geen auto's, geen trams, geen gerinkel, eu geen ge toeter, geen schreeuwen van voerlieden of vloekeu van chauffeurs. De Métro gesloten, winkels en cafè's met geen andere verlichting dan ouderwetsche kaar sen en walmende olielampen. Iu de verla ten, sombere straten, het zelfbewuste proletoriaat wandelend, terwijl de »bour- geois« bevend door Parijs sluipt en de kapitalist zich iieel niet vertooncn durft. Helaas, er gebeurde niets van dit al les. En toch was 't heden de groote dag, waarop de Confédération Générale du Travail zou protesteeren tegen den oorlog en om aan dit protest kracht bij te zetten, een staking vair vier-en-twin tig uur had afgekondigd. Hoe de oorlog nu verholpen kan worden, doordat er geen auto's of trams rijden de electri- sche lampen niet branden en de treinen van de Métro geen reisje ondernemen, zal voor menigeen een raadsel zijn. De leiders der Con'édération Générale du Travail weten 't ook nietzij manifes teeren maar weer eens. Doch wanneer zulk een doellooze ma nifestatie dan nog fiasco lijdt ook, is het lachsucces volmaakt. Immers, er was heden van de hierboven geschetste ta fereek n niets te bespeuren. Het was saai; doch wij hebben heden niets gezieD van de grootsche manifestie ouder de zinspreuk »guerre a la guerre*. Niet eens een opstootje. De auto's toeterden en en reden veel te hard ;de trams reden rinkelend en sissend door de straten ;de Métro reed als gewoon en ook heden avond, voorzoover op dit oogenbUk be kend, is de lichtstad niet van licht ver stoken. Alleen leken op sommige oogen- blikken op de drukke punten, de auto's wat minder in aantal. Dit was ook wer kelijk het geval, doch het bracht waar lijk geen schade aan. Het aantal niet stakende auto's is nog groot genoeg en heimelijk zou men, wat deze meer en meer gebruikelijke, doch ook meer en meer gevaarlijke voertuigen betreft, wat meer manifestaties tegen den oor log wenschen. Kort en goed: het fiasco is volkomen. Op de trams slechts in sommige ge deelten enkele stakersdoch nergens heeft men den dienst ervoor moeten onderbreken. Het grootst was het aan tal stakers nog in de bouwvakken, doch alles bleef tot nog toe kalm. Enkele rel letjes worden gesignaleerd te Levallois, doch zij schijnen zonder beteekenis te zijn. Er zijn natuurlijk talrijke meetings gehouden, doch alles zonder loorlog* En ook uit de provincie zijn de berichten voor de C. G. T. al even ont moedigend. Bijna nergens heelt men iets van de »grootsche betooging* gezien of gehoord. Alleen te Lyon schijnt 't iets warmer te zijn toegegaan. Doch overigens is het ontzagwekkend protest der zefbe- wuste arbeiders, als een nachtkaars uit gegaan. De Rijksmiddelen. De maand November bracht, op een ramingscijfer van f 15.196.270, in 's Rijks schatkist f20.384.540, dus f4.188.270 meer. Verleden jaar in November waren wij f4-188.270 vooruit bij een opbrengst van f20.378.725. Maar in vergelijking met den maand November 1910 was het overschot toen f 1336 en thans f5819 in vergelijking met November 1911. Dat is ook niet bijzonder veel, maar toch nog zoo kwaad niet als men bedenkt, dat htt lage overschot van November 1911 verkregen werd ondanks de successie belasting toeu f919 393 meer opbracht terwijl wij thans (bij hoogere raming bovendien) een surplus van f 5819 ver kregen, ofschoon de successierechten veel minder opbrachten dan verleden jaar over November, n.l. f 685 830 minder. Wanneer wij dan zien, dat de Rijks middelen in totaal toch nog het gemelde goed saldo van f 5819 aanwijzen, dan is Verdronken. Te N Schans deed Zaterdag de heer Hartman een kleine visite bij z'n buurman. Bij zijn thuiskomst vond hij zijn vrouw nergens. Kort erop wilde hij water uit den regenbak halen en kwam daarbij tot de verschrikkelijke ontdekking, dat zijn vrouw in den bak verdronken was. Brug ingestort. Men meldt ons uit Nijmegen, d d. 12 Dec.Hedenavond omstreeks zes uur is de brug over de spoorlijn Nijmegen-—Kleef en Nijmegen —Maastricht gedeeltelijk ingestort. Deze brug moet n.l. voor de nieuwe stoom- tramlijn Nijmegen—Venlo verbreed wor den en nu is het nieuwe verbreedingsstuk voor de tram, welke bruggebouw in betonwerk zou worden opgetrokken, in gestort. Het steigerwerk, dat ter stutting onder de versche beton was aangebracht, kon op een gegeven oogenblik den zware betondruk niet meer dragen en zakte ineen, zoodat de geheele ijzer- en be- tonlaag op de rails terecht kwam Het verkeer werd gestremd, de treinen van Kleef en Maastricht konden het Nijmeeg- sche station niet meer binnenloopen en de reizigers moesten allen overstappen en werden vanaf St. Anna per electrische tram naar het station gereden. Een ploeg grondwerkers werd oogenblikkelijk aan het opruimingswerk gezet, een afdeeling infanteristen, onder leiding van twee luitenants kruiden en trokken de beton en het ijzer weg, dat in dichte massa de lijn versperde. De matrieele schade is natuurlijk zeer groot, daar de heele brug- geboog ingestort is Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor, de vijf werk lieden, die bij de instorting op de betonbiug in wording stonden, liepen lichte kwetsuren op. Het werk werd uitgevoerd door de Beton Mij. Rotterdam, dir. Kuijpers, die het werk weder aange nomen had van den aannemer der lijn NijmegenVenlo, den heer Stuy. De instorting is waarschijnlijk ver oorzaakt door den dreun van den trein, terwijl de electrische tram juist over de brug passeerde. De stationchef hoopte, dat om 9 uur het verkeer weder geregeld zou kunnen p'aats hebben. Op 't oogenblik wordt er bij kunstlicht nog hard gewerkt. Noodlottige brand te Krimpen aj aIJsel. Donderdagmorgen om 9 uur ontstond in het café van de wed. G. Boers te Krimpen a/d IJsel een geweldige brand. In een oogenblik stond alles in lichte laaie. De huisgenooten ontvluchtten het bran dende gebouw terwijl hun kleeren reeds in den brand stonden. Een 7 jarig jongetje is jammerlijk in de vlammen omgekomen, terwijl de oudste dochter zoo ernstig met brand wonden is overdekt, dat hare opneming in het ziekenhuis >Eudokia" te Rotter dam noodzakelijk werd geacht. Als oorzaak wordt genoemd, dat men het vloerkleed met benzine wilde reini gen en er een vonk van de kachel op is gevallen. Aan b'usschen viel niet te denken. Later heeft men het halt verkoolde lijkje van het jongetje gevonden. De overblijvenden zijn radeloos van smart. Dezer dagen was de toestand van het meisje naar omstandigheden zeer wel. Zij blijkt echter deerlijk gebrand te zijn aan armen en beenen. Moordaanslag. Te Hoorn, heeft gis teren de vrouw van T. H. bij de politie aangifte gedaan, dat zij haar man zoodanig met een hamer op het hoofd had gesla gen, dat zij dacht, dat hij dood was. De politic stelde, volgens de N. R. Crt., onmiddelijk een onderzoek in en vond in de woning een man onder het bloed in het ledikant liggen. Hij had een paar zeer ernstige hoofdwonden. Nadat hij door dr. Van den Berg was verbonden, werd hij naar de ziekenverpleging over gebracht. De vrouw is opgesloten. Bij de vroede vaderen. De gemeente raad van het Limburgsche plaatsje Heer is in die provincie om verschillende redenen bekend. De vorige week hebben de vroede vaderen weer vergaderd. Onder het zeer talrijke publiek was aanwezig een brigadier en een maréchaussee om eventueele relletjes te bedwingen. Hier volgt er een en ander over. De voorzitter, wethouder Hegtermans, noodigt wethouder Habers uit alsnog de presentielijst te teekenen. Wethouder Habets weigerde de presentielijst te tee kenen. >Ik zal mijn partij toch wel b'ao- zen«, hij wenschte geen presentiegeld. Even daarna moet gestemd worden. Er volgt eenig debat over het ophalen der stembiljetten- Wethouder Bovens, die steeds de stembijetten heeft opgehaald, zegt»Ik sta niet meer op, ik zie Pieters ook eens gaarne loopen.-' Pieters »Ik ben er niet >beschimmeld« voor.* Pieters haalt de biljetten op; De heer Habers leverde een blanco biljet in, naar hij mede deelde. Gekozen werd tot wethou der de heer L. Lefsen met 6 stemmen, 2 stemmen op den heer Boscheen biljet is geteekend ïSpeknek Wanneer ten slotte de waarnemende voorzitter een en ander heeft toegelicht, merkt het lid Ummels op »Van artikelen der wet heeft Hegtermans (de voorzitter) net zooveel verstand als de os van Jean Jacobs. Hierop volgde uitbundig gelach. Oudste inwoner overleden. Zaterdag morgen ontsliep zacht en kalm in het St. Jozefsgesticht te Oosterhout de oudste inwoner van Nederland, Gijsbertus van Ham, die 17 September 1.1. zijn 103-ja- rigen geboortedag vierde. God hebbe zijne ziel. Treurige ontdekking. De ouders F. tc Duisburg, vonden Dinsdagmorgen, volgens de Geld., hun tweejarig dochtertje in nachtjapon dood aan het bed hangen, Het kind is vermoedelijk bij het opstaan uitgegleden en met den kraag der japon aan het bed blijven hangen en gestikt. Welke fabrikant kan mij gere geld elke week leveren alschroom en paardenleeren knooplaarsjes, dito rijglaarsjes en en ook chroom en paardenleeren Dames-pantoffels enz. in courante modellen en goede kwaliteit. Aanbiedingen met prijsopgave franco JOH. SPAPENS, Rotterdam Hoogstr. 296 4003 TE KOOP GEVRAAGD: Een voed onderhouden BAKKERSWAGEN (handwagen). Adres: C. PÜLLENS-van dïr Mee, Baardwijk. 3087 VERLOREN een VULPENHOUDER merk „Swan Tegen belooning terug te bezorgen san het bureau van dit Blad. 3070 Tweede knecht gevraagd legen begin Januari AdresZIJLMANS VLEESCH- HOUWERIJ, Grootestr. Waalwijk. 3048 TE KOOP GEVRAAGD: Een melk wagen t je. Waar zegt de Uitgever, Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder. BASTIAANTJE VINK BAREND DE JONG iu deu ouderdom \»n 70 jaren. W. DE ROON-de Jong. P. C. DE'ROON. M. DE ROON. 's Grevelduin- Capelle} ij December 1912. 4002 Algemeene kennisgeving. 4004 voor vast werk winter en zomer uitsluitend voor heeren- en da meswerk. Electrische schoenfabriek JOH. SPAPENS, Rotterdam. WORDT GEVRAAGD met 1 Februari a.s. ecne flinke goed kunnende koken en netjes werken. Van g-g.v. zich schriftelijk of mondeling aan te melden bij Mevrouw TER BEEK, Ginnekerweg 81 te Breda. 3086 3 k 4 jaar bij het vak- Brieven Ileuvel 82, Tilburg. 4000 Een in goeden toestand ver- keerende alsmede 3882 Dagelijks te bezichtigen bij THE DUTCH PAPER PULP Co. Ltd. te Raamsdonk. TE OISTERWIJK Voor de vacante betrekking aan de vakschool wordt gevraagd een tegen een aanvanesalaris van f 800,per jaar. Vereiachten zijn, volledige, praktische en theoretische vakbekwaamheid, benevens vol doende algemeene ontwikkeling. Schriftelijke inlichtingen te bekomen. Solicitatie'a met getuigschriften te zenden voor 10 Januari 1913, bij den Secretaris der ,/R.K. Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs voor Schoenmaker** C. J. KOOLEN. Persoonlijke bezoeken kuunen niet afge wacht worden, dan na uilnoodigiug. 4006 HET EENIGE ADRES VOOR Beleefd verzoekt ondergetee- kende zijn geachte clientele Maan dag a. s, hunne bestellingen te doen, teneinde voor de a.s. Kerst dagen voor tijdige aflevering zorg te dragen. Aanbevelend, PAIN DE LUXE BAKKERIJ, Waalwijk. 4008 TE WAALWIJK zal bij herveiling Huis met stal en erf te Oud- heusden Sectie B. 446 groot 2,80 arenen een perceel hakhout en bouwland te Drunen, Sectie B. Nos. 806 en 1185 groot 40,76 aren, eigendom van I. SM EL DERS. Aanvaarding bij de betaling op 15 Jan. 1913. ^009 De inzet en toeslag heeft plaats te Elshout ten herberge van H. VAN HOORN op Vrijdag 27 December 1912 ten 6 uur. Daarna voor het Armbestuur van Oudheubden 1 Koop banden in de Rukkens en 1 koop Elzen schaarhout in de Gorscho Heide. zoo goed als nieuw. Waar zegt de Uilgever 3099 Het Bestuur der Godshuizen te Heusden, maakt, ineevolge het bepaalde bij Art. 461 Wetboek van Strafrecht, bekend, dat de toegang tot de landerijen der Gods huizen ann niet rechthebbenden VELiBODEN IS. 3071 TE WAALWIJK maakt bekend, dat de Boomgaard te Eethen in den Langen Bruggert, Sectie A. No». 67 en 68 groot 1.1390 hectare, van Me), de Wed. J. DE BRUIN eu Kinderen te Babiloniëubroek, is iogezet op f2710.— Toeslag Maandag 30 December rgi2 ten 1 ure, ten herberge van DIRK VLOT te Babilonienbroek. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris verhoogd worden. 4007 BIJ 4001 -i 'i'!!'".1 -i-'- b» •mtmp— WEDUWE VAN

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2