Tweede Blad, Prjjsverhooging. Provinciaal Nieuws. NUMMER 102 DONDERDAG 19 DECEMBER 1912.35e JAARGANG Maandag 16 Dec. des middags ten 1 uur, had in de bovenzaal van het café Marinus te Tilburg eene bijeenkomst plaats van schoenfabrikanten die zich in hoofdzaak bezighouden met de fabri cage van vetleeren laarzen en het zware burger schoenwerk. De heer Jos. de Pont—Mannaerts, Voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, opende voor een groot aantal belanghebbenden de ver gadering en zei dat het hem aangenaam is geweest dat hij door eenige fabrikanten is 'aangezocht om van deze vergadering de leiding op zich te nemen. Vooraf wil hij er echter op wijzen dat deze actie geheel buiten den Alg. Ned Bond van Schoenfabrikanten omgaat. Het vetleeren werk is reeds lang aan te lage prijzen geleverd, daarom zou het goed zijn dat de fabrikanten van die branche een afd. vormden van zwaar werk ofwel dat zij zich bij den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten aansluiten. Vervolgens deelt hij mede dat van den heer Versleijen te Venraij een telegram is ingekomen meldend dat hij tot zijn spijt deze bijeenkomst niet kan bijwonen doch dat hij zeker aan eene gebiedende prijsverhooging mede doet. Ook van de firma Schraauwers te Gilze is een schrij ven gekomen dat hij verhinderd is heden ter vergadering te komen. Verder zegt de Voorzitter dat bij de hooge lederprijzen met 80 tot 100 °/0 zijn deze verhoogd het gebiedend noodzakelijk is de prijzen te verhoogen. Dit nu is niet zoo gemakkelijk als het zich laat aanzien en toch moet het want de prijzen van het leder zullen in het voorjaar, wanneer de dure huiden uit de kuip komen, nog aanmerkelijk duurder worden en het laat zich aanzien dat het lang zal duren eer de prijzen weer op het oude niveau gebracht zullen worden. Wat de aangewezen weg is om tot ver hooging te geraken zal hij tijdens? het debat aangeven. De heer Cloin uit Dongen brengt eerst dank aan den Voorzitter voor de bereid willigheid om de leiding van deze ver gadering op zich te nemen Dan wijst hij er op dat zoo goed als alle fabri kanten hier tegenwoordig zijn, zoodat hier zeer goed besluiten kunnen worden genomen, vooral ook omdat, zooals in de circulaire is vermeld, als algemeenen regel geldt, dat vraag en aanbod de prijzen regelt. En dit is het geval in onze branche. Immers sinds jaren heeft iedere fabrikant het onafgebroken zeer druk. De orders kunnen nooit op tijd worden afgeleverd Al doen dus niet eens alle fabrikanten mede aan de prijs verhooging dan nog hebben wij het heft in handen, want zij die niet meedoen kunnen het niet volhouden en slechts een enkelen'winkelier bedienen» Aan de hand van eenige cijfers toont hij voorts aan dat op de tegenwoor dige prijzen geld wordt toegegeven, zoo dat het een zedelijke plicht is tot ver hooging over te gaan. De heer van den Heuvel uit Loon-op- Zand acht het gewenscht de onderschei dene artikelen als laarzen en schoenen afzonderlijk te behandelen aangezien het niet gaat deze met hetzelfde percentage te verhoogen. De Voorzitter zegt dat het moeilijk zal zijn dat alle fabrikanten eenzelfden prijs maken want de een gebruikt betere grondstoffen en werkt het fabrikaat beter af dan een ander, Iedere fabrikant moet zijn product met een behoorlijke winst verkoopen. De heer v. d. Heuvel zegt dat het zijne bedoeling is dat het artikel naar de waarde met eenzelfde percentage moet worden verhoogd. Voor de vetleeren laarzen zal dat hooger moeten zijn dan voor de schoenen. De heer Hufkens (namens de firma Sterenborg uit Lichtenvoorde) geeft in overweging naar gelang van de kwaliteit het artikel te verhoogen. Hij wijst er ook nog op dat het doorvoeren van eene verhooging noodzakelijk is en niet moei lijk zal vallen. De heer v. d. Heuvel stelt voor eene commissie te benoemen die zal nagaan met welk percentage verhoogd zal moeten worden. In eene later te houden bijeen komst zal aan een voorstel van die commissie vaststelling kunnen worden verleend De Voorzitter zegt dat dit voorstel ook in zijne bedoeling heeft gelegen. Hij waarschuwt niet in overijling een besluit te nemen waaraan men zich dan soms niet zou houden, daar men zich dan tegenover de winkeliers belachelijk zou maken. Heeft men een voorstel tot verhooging, dan moet men dat bindend maken wat hier bij deze categorie van fabrikanten gemakkelijker kan geschie den dan bij de fabrikanten die de meer modelleuze artikelen vervaardigen. De heer v. d. Heuvel is van meening dat het uitoefenen van controle niet zoo moeilijk zal zijn, men stelt bij overtreding een boete vast en geeft die als premie aan den winkelier die met factuur aan toont dat de een of andere fabrikant zich niet aan de afspraak heeft gehouden. De heer Hoevenaars uit Dongen acht zoo'n controle niet practisch. De win keliers toch hebben er profijt van als zij voor minder geld kunnen koopeti. De Voorzitter ontraadt om tot een spionstelsel over te gaan. De heer Brands uit Loon-op-Zand stelt voor thans te besluiten het werk met 25 °/0 te verhoogen aangezien men reeds veel eerder eene bijeenkomst had moeten houden en als men tot het benoemen van een commissie overgaat er dan weer eenige maanden voorbij gaan vooraleer men tot verhooging overgaat. De heer Cloin zegt het eens te zijn met den heer v. d. Heuvel om de laarzen en schoenen niet met eenzelfde percen- age te verhoogen. De heer Mannaerts uit Tilburg zegt d£t de toestand op het oogenblik zoo is, dat men absoluut niets aan het werk verdiend. Als men er niet op verliest, dan werkt men quitte. Hij acht het 't best om thans eene verbintenis tot verhoo ging aan te gaan. Na nog eenige bespreking wordt op voorstel van den heer Basters uit Loon- opzand, de volgende motie aangenomen De vergadering, gehoord de debatten over de noodzakelijkheid der verhooging van laarzen en schoenen, besluit van af heden eene voorloopige ver hooging van minstens 25°/0 te brengen op de prijzen van vetleeren laarzen en een verhooging van 15°/0 op de prijs van vetleeren schoenen, zooals deze waren op 1 Juni 1.1. en zal dit besluit ter kennis der af nemers worden gebracht door middel van een circulaire onderteekend door alle aanwezige belanghebbenden. Na de aanneming van deze motie wees de Voorzitter er op, dat voor de uit voering van de motie eene commissie moet worden benoemd. Hiervoor werden benoemd de heeren Cloin,Dongen; Teunen,Dongen; Brands, Loonopzand Basters, Loonopzand v. d. Elzen, VelthovenMaas, Valkens- waard en Vos te Hilvarenbeek. Op voorstel van den heer Cloin wordt bij acclamatie en applaus besloten de heeren Jos. de Pont en H. Mannaerts bij de commissie te voegen. Staande de vergadering werd hierna voor een bedrag van ongeveer f 60 ge- teekend voor voorloopige onkosten. Bepaald werd verder dat de commissie voor de verzending van de circulaires zal zorgdragen en ook dat ieder fabri kant zooveel circulaires zal kunnen ont vangen als hij wil. De Voorzitter wees er verder nog op, dat de Alg. Ned. Bond van Schoenfa brikanten wellicht niet ongenegen zal zijn om deze actie te steunen. Om dit echter zeker te hebben, raadde hij hun aan om lid te worden. Hieraan gaven velen gehoor. Verder wees de Voorzitter er nog op, dat het Nederl schoeisel in het buiten land een goede naam heeft verkregen door zijn degelijkheid. Om dien goeden naam te behouden dringt hij er op aan dat men steeds zal blijven voortgaan met degelijk werk te maken. Hij spoort verder aan om op de het volgend jaar in Tilburg te houden groote tentoon stelling te exposeeren. Zoowel de bin nen- als buitenlandsche winkeliers zullen dan zien wat de schoenfabrikanten, ook in dit branche, presteeren. Nadat door den heer Teunen uit Don gen nog een woord van warme hulde en dank is gebracht aan den heer Jos. de Pont en aan den heer H. Mannaerts beiden te Tilburg voor hunne bereid willigheid om deze vergadering te leiden, wordt de vergadering gesloten. Waalwijk 18 Dec. 1912. Koopt Diet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Inlijving. De inlijving van de militieplichtigen der lichting 1913 zal plaats hebben te 's Hertogenbosch op Donderdag Januari 1913 des middags ten 12 uur voor de gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Capelle, Drunen, Hedikhuizen, Herpt en Oud- heusden. De inlijving heeft plaats in de kazerne Groot Tuighuis (St. jacobskazerne De Boycot Zondag hield de Lederbewerkersbond eeoe jaarvergadering te Tilburg Wij willen hier alleen maar van mede- deelen een heel gewichtig besluit nl. dat de boycot over de Kon. Stoom- schoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk blijft gehandschaafd. Hoe deze zaak werd behandeld, lezen we uit een verslag, zooals dat in enkele bladen overkomt. >Het hoofdbestuur had op de bonds raadsvergadering een voorstel gedaan om den boycot bij de firma Van Schijndel te Waalwijk op te heffen. Daar werd besloten een schrijven aan deze firma te ichten om door deze poging normale verhoudingen te scheppen tusschen deze firma en den R. K. Leerbewerkersbond. Dit schrijven is aan de firma gezonden met het verzoek daarop een antwoord te mogen ontvangen voor 15 December om op de jaarvergadering te behandelen Er is geen aDtwoord gekomen, zegt de voorzitter, doch wel wordt er nu met ons schrijven gesold en onze goede be doelingen miskend. Daarom zal deze vergadering hebben uit te maken of die boycot nog voor een jaar verlengd wordt of niet. Dadelijk kwamen er stemmen op om dat besluit nog te handhaven. De heer J. v. Rijzewijk, voorzitter van het bureau voor de R. K. vakorganisatie, vroeg het woord en toonde eens duidelijk aan dat zoo'n boycot ook een schaduwzijde had en dat het was evenals een werkstaking een tweesnijdend zwaard, doch ondanks dat werd met algemeene stemmen be sloten den boycot bij de firma Van Schijodel te handhaven. Dat «sollen" met dat schrijven zal wel daarin bestaan dat de fabrikanten-bond van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, be sloot om gewoonweg niet te antwoorden op den brief van 't bestuur. Dat zal ook wel »de miskenning" der tgoede bedoelingen" van 't bestuur zijn, waarover de president het heelt Maar met dat al de boycot blijft! 't Is eigenlijk ook juist 't zelfde of men de boycot opheft of niet, daar men toch weet dat bedoelde firma beslist geen enkel lid van den Bond aanneemt. Dus opheffea of niet, heeft precies dezelfde uitwerking Zeldzaam. Als een bewijs dat in de akkers alhier nog uitstekend wild zit, moge dienen dat zekere M. uit de St. Antoniustraat dezer dagen 2 hazen schoot die het respecta bele gewicht behaalden van 16 pond en 2 ons. Hanze. Zondagmiddag ten 4 uur hield de Hanze een goed bezochte vergadering. De Voorzitter, de heer W. v. d. Heij den opende de vergadering en deelde den leden mede dat de WelEerw. heer Suys door drukke bezigheden als advi seur ontslag heeft gevraagd en verkregen en dat in zijn plaats is benoemd de ZeerEerw heer Buys pastoor te Besoijen, Spreker bracht dank aan den WelEerw. heer Suys voor alles wat hij in 't belang van de vereeniging heeft gedaaD. Daarna riep hij den ZeerEerw. heer Buys een hartelijk welkom toe en sprak den wensch uit dat het hem gegeven moge zijn nog lange jaren adviseur van de Hanze te zijn. Hierna sprak de heer P. van Rijke- vorsel, te Bokstel, inspecteur van de E. R. K over het groote nut van deze verzekering. Hij wees er op dat, als- er eenigen zich lieten verzekeren er hier dan een bond kon worden gesticht, waardoor deo leden 5°/0 korting op hun premie werd verleend. Nog deelde h'i mede, dat tot directeur van het bijkantoor in het dekenaat Heusden is benoemd de heer W. v. d. Heijden alhier. De ZeerEerw. heer Buys sprak daarna een enkel woord. Hij wees er op, dat het noodzakelijk is voor den midden stander om zich te organiseeren en op het groote nut en voordeel dat het lid maatschap van de Hanze hun biedt. Nadat nog eenige middenstanders als lid waren aangenomen sloot de Voorzit ter deze goedgeslaagde vergadering. Ambachtsgilden. Maandagmiddag ten 3 uur hield het ambachtsgilde van de Hanze in het de kenaat Geertruidenberg, in het Bonds- gebouw alhier eene vergadering waarop de statuten zijn behandeld en aange nomen. Kinderbescherming. Door de Vereeniging Kinderbescher ming te Rotterdam is aan den heer H. Reckleben te Heusden op diens verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als gevolmachtigde en is in zijn plaats aangesteld de heer W. v. d- Heij den te Waalwijk. Waalwijk Vooruit slaat Eindhoven met s—o. Een schrede dichter bij het kam pioenschap. Tegen aller verwachting in heeft W. V. met sprekende cijfers Eindhoven hare superioriteit getoond. Met een 5 0 ne derlaag konden zij huiswaarts keeren, wetende dat Waalwijk in de voetbalsport boven Eindhoven staat. En laten we er direct bijvoegen, dat de overwinning alierminst geflatteerd is, want met een beetje geluk en iets zui verder schot, waren de dubbele cijfers gehaald. Wc! was Eindhoven maar met 10 man, maar een volledig team, had het vast en zeker ook tegen het uitstekend spelende W. V. elftal af moeten leggen. Van den aftrap af is geel—zwart in de meerderheid, doch door het zeer goede verdedigen der Eindhovensche backs duurt het een kwartier voordat W. V.s rechts-binnen met een hard schot den eerste'lng ter wereld brengt. Het samenspel der geel-zwarten is prachtig en had de voorhoede over een even zuiver schot beschikt, dan had de stand vóór rust tot 5—0 opgevoerd kunnen worden, terwiji deze nu met half-time 2 0 is. Na de hervatting is de wedstrijd veel minder spannend, doordat Eindhoven zich uitsluitend op verdedigen toelegt wat een voortdurende belegering der E V.V.-veste tot gevolg heeft. Nogdiie maal doelpunten de geelzwarten, zich alzoo met een 5—0 zege vaster dan ooit op de le plaats nestelend. De wedstrijd werd door een talrijk publiek bijgewoond vooral de eersie rang was goed bezet, zoodat we tegelijk met een verbttering der spelkwallteit ook een toenemende belangstelling van de zijde van het publiek kunnen constateeren De vastgestelde strijd Wille,m Il'-TV Antonlus v/£ Ito. Vlijmen. V.V. ging niet door, zoodat de stand der 1 wordt de vraag gesteld hoe men denkt te exposeeren, waarop door den heer Klijberg wordt geantwoord dat het voor nemen bestaat om ieder voor zich af zonderlijk te exposeeren, doch de plaats met omgeving zooveel mogelijk bijeen. Na nog eenige bespreking wordt op het voorstel van den heer Tielen be sloten op dit oogenblik nog niet tot vorming van een comité over te gaan, maar aan een paar leden der K. v. K. op te dragen, stappen te doen om te komen tot de samenstelling van een geschikt comité. Als zoodanig worden aangewezen de heeren M. A. van Loon, E. W Klijberg en J. van Riel, die een comité zullen trachten te formeeren. Zij kunnen daar dan zelf al- of niet deel van uitmaken. De Kamer van Koophandel als zoodanig heeft met deze vergadering afgedaan. Nadat de heer P. v. Loon nog dank had gebracht aan den Voorzitter voor diens onvermoeiden ijver, werd de ver gadering gesloten. Priesterfeest in het Bisdom Breda. In het jaar 1913 hopen in dit Bisdom volgens het Huisgezin de volgende gees telijken het boven hun naam vermelde priesterfeest te vieren. 50 jaar priester. Ger. v. Haaren, pastoor Baardwijk. Wilh. Henr. Lammers, pastoor Cromvoiit 40 jaar pilester. J. Sprangers, rustend pastoor Grave. 25 jaar pastoor. twee concurrenten voor het kampioen schap als volgt luidt W. V. 6 5 1 0 11- 17—3 T.V.V. 5 3 117 12—6 Waa'wijk heeft dus een prachtkans naar den eeretitel 1 Vóór 12 Januaii krijgen we geen com petitie-wedstrijden, maar nu vestigt zith aller belangstelling op den grooten kamp WaalwijkAmsterdam die 2en Kerstdag alhier gespeeld wordt. Zondag a.s. speelt W. V. II een bondsmatch tegen Alexander op het terrein te Tilburg. Tentoonstelling 7 ilburg. Maandagavond ten 8 uur had in de zaal Musis Sacrum een vergadering plaats van industrieelen en andere belangstel lenden, uitgeschreven door de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De ver gadering werd gepresideerd door den heer J. B. Timmermans Wzn. De Voorzitter opende voor een niet talrijke opkomst de vergadering en zei dat deze bijeenkomst is belegd om te beraadslagen over de deelneming van exposanten op de internationale Ten toonstelling te Tilburg, de eerste fabrieks stad van Noord-Brabant. Spreker wijst op de belangrijkheid dezer interna- tiou&'e tentoonstelling, wellicht een der grootste en misschien wel de voornaamste .welke in het jubeljaar van Nederlands onafhankelijkheid op nijverheidsgebied zal worden gehouden. Verder wijst hij er op, dat de K. v. K. en het gemeente bestuur van Tilburg ons steeds, hebben gesteund, zooals o.m. in den tijd dat wij om een schutssluis hebben gevraagd aan de monding van de Haven in ver binding met het afwateringskanaal aan deu Nieuwen Maasmond. Zij hebben ons gesteund bij den spoorweg-aanleg door de Langstraat, bij tramweg en havenbe- langen en nog meer andere zakeu. Wij hebben dus nog een eereschuld te vol doen aan Tilburg. Doch er is nog meer, zegt spr. Uit verschillende andere plaatsen van de nabuurschap zal door leer- en schoenfabrikanten worden geexposeerd. Wij mogen dus niet achterwege blijven als we de eer van Waalwijk en hare on- mlddelijke omgeving als centrum der schoen- en lederindustrie willen hand haven. Laten wij, aldus de Voorzitter, deze gelegenheid waarnemen door flinke deelneming aan de tentoonstelling, waar door wij op de eersie plaats onze in dustrie in hooge mate bevorderlijk zijn en tevens toonen, dat wij niet onge voelig zijn voor bewezen diensten. De heer M. van Loon wijst er op dat het volgend jaar ongeveer 25 tentoon stellingen in ons land zullen worden ge houden, doch dat Tilburg de grootste is, wijl Amsterdam alleen een scheep vaart-tentoonstelling heeft, 's Bosch alleen van kerkelijke kunst, Scheveningen alleen van visscherij eDZ. In Tilburg zal van alles onder gebracht worden. Waar ons land een volgend jaar daar eene onge kende hoeveelheid vreemdelingen zal worden bezocht, zullen er weinigen zijn zijn die niet op de eerste plaats Tilburg bezoeken. Daarom mag onze industrie niet achterwege blijven- De heer Klijberg .wees op het groote belang voor den industrieel om te expo seeren. Hij wees er ook nog op dat Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, Drunen enz. op vroeger plaats gehad hebbende tentoonstellingen als in Amsterdam, Brus sel Antwerpen en Parijs steeds en met succes hebben deelgenomen en dat ze ook thans weer schitterend voor den dag moeten komen teneinde hun naam hoog te houden. Door den heei Pulles uit Baardwijk 25 jaar priester. Petus Aug. Eras, pastoor Tilburg. Hermanus M. Eras pastoor Berkdijk Adr. P. Kuijpers, pastoor Waalwijk. Alph Jos M. v. Dijck, kapelaan Helvoirt. P. C. Kersmakers kapelaan Nieuwkuik. Uit dt Controleur van 14 December 1912. Uit het land der Schützzolle- In het verslag over 1911 van onzen Consul te Essen a/Ruhr wordt onze aandacht ge vestigd op den volgenden passus >Op alle gebieden heeft de lederin dustrie van dit ressort met de buiten landsche concurrentie, die over het al gemeen gunstiger fabricage-voorwaarden heeft, te strijden. De buitenlandsche looierijen hebben alleen reeds door het invoeirecht op looistof, dat door de Duitsche fabrieken moet worden be taald, veel op de Duitsche concurrentie voor. Dat de herhaalde verzoeken om opheffing van dit invoerrecht dat den Duitschen eikenbosschen toch niet ge bracht heeft, hetgeen daarvan werd ver wacht, werden afgewezen, is voor de lederindustrie zeer onaangenaam geweest, vooral onder de tegenwoordige moeilijke omstandigheden En dat nog wel bij beschermende rechten 1 't Is sterk 1 Heeren Brabanters, opgepast l DRUNEN. Toen Mej. de Wed. v. K. alhier verleden Zondagavond uitweek voor een motorfiets werd zij door een tweeden motor (slecht verlicht) aangereden, en door dezen met het aangezicht over den klinkerweg een eindje mee gesleurd. De fietser, zelf ook van het rijwiel geworpen, bekwam waar schijnlijk geen letsel, daar hij zonder naai den toestand van zijn slachtofler te vernemen in de duisternis het hazenpad koos. Jam mer dat de vlegel niet naar verdienste ge- stiaft zal kunnen wordeD. Gelukkig waren weldra gedienstige per sonen bij de band die de gewonde opnamen en in een nabijzijnd huis binnen brachten, waar zij aanstonds liefderijk werd verzorgt. De toestand van de gewonde is thans naar omstandigheden vrij goed. Zouden ook hier in de politieverordening geen bepalingen kunnen worden opgenomen die aan het woest rijden, vooral bij avond paal en perk st llen Is het te verwonderen dat de velen men- schen liever langs den weg door slijk en modder loopen, dan over deo zuiveren har den klinkerweg om daar vroeg of laat door den een of anderen zot te worden overreden. CAPELLE. Maandagmorgen omstreeks 0 uur liep de bakkersknecht J. Br. door de duisternis misleid in een zandkuil, die naast het Bergich pad was gegraven eu door den zwaren regen gedurende Óen nacht vol wa ter was geloopen. Met een nat pak en een bezeerde knie kon hij zich huiswaarts be geven. LOONSCHEN DIJK. Dezer dagen ge raakte een knecht van den aannemer li. M. alhier met zijn hand tnsschen de zaagma chine, De huisgenooten van deu patroon verbonden terstond de hand, waarna degr- wonde zich onder geneeskundige behandeling kon stellen, Door den hevigen regen, die in den nacht van Zondag op Maandag gevallen is staan vele wegen in het Noordwesten der gemeente Loonopzand geheel of gedeeltelijk onder water. Vooral de bewomrs der Recht vaart hebben veel last van 't water, bij ve len staat het in de stallen. Om het maar spoedig te lonzen, is de weg, die loopt van de rechtvaart naar de Hooge Zandschel, 'ïoorgesloken. Naar we vernemen zijn de heeren M. Oerlemaus en A. Spierings respectievelijk tot ouderling en diaken der Ned, Herv. gemeente alhier gekozen. WASPIK. Bij de publieke aanbesteding voor de inning der havengelden alhier werden aannemen De Echo vin het Zuiden. Doelpunten gosp. gew. gel. verl. Punten voor tegen

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5