Derde Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 4 ZONDAG 12 JANUARI 1913. 39e JAARGANG. Waalwijk 11 Jan. 1912. Koopt niet In den Treemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Ooft- en Tuinbouw. Wij hadden dezer dagen het genoegen een kijkje te nemen in den nieuwen groenten- en vruchtentuin, die door den heer P Mombers-Smelt aan de Burge meester van der Klokkenlaan is aange legd, op een terrein ter grootte van 2»/a H. A. Het geheel dat, wat aanleg, beplanting, en omrastering betreft, een uitstekenden indruk maakt, is ter diepte van meer dan een Meter diepgesplt en eenerzijds bezet met de 'ijnste appel- en pereoboomen, waaromheen aardbeien, anderzijds met zwarte bessen en kleinere groenten, ter wijl eene prachtige serre, ter grootte van 1000 M2, geheel saamgesteld van be ton met glas, in 't vroege voorjaar tal van soorten groenten, o. a. kropsla reeds aan 't eind van Februari, zal kunnen afle veren. In dezen tuin zijn mede kosten noch moeiten gespaard om hem te maken tot eene eersteklas-inrichting, die de cultuur zoo intensief mogelijk zal voeren. Den heer Mombers, die ook op 't gebied van bandhout-teelt groote aanplantingen heeft doen aanleggen, zij 't beste succes toegewenscht met deze ook voor onze gemeente zoo belangrijke onderneming. En daaraan valt niet te twijfelen, waar alles op degelijke wijze is begonnen en afgewerkt en 't geheel staat onder lei ding van een bekwaam, gediplomeerd deskundige. Meer en meer gaat "men inzien en be grijpen, wat deskundigen reeds zoo her haald hebben gezegd en waarop onze burgemeester in de laatste raadsverga dering nog zoo met nadruk wees, dat de grond hier van ongekende kwaliteit is voor groenten- en ooftteelt, zelfs voor 'r Westland niet behoeft onder te doen. Wij hopen dat meer en meer belang stelling voor deze beteekenisvolle zaak zal komen en evenals de heer C. Wit- lox stelt ook de heer Mombers gaarne zijn »tuin* voor belangstellenden open. Iets zeldzaams. Toen de heer P. Mombers dezer da gen in 't Loonsch Hoekje ter jacht was, bemerkte hij aarf een dennenboom, een ballonnetje waaraan een briefkaart was bevestigd. Aan de eene zijde der kaart was ver meld, dat op Zondag 23 Juli 1911 te Gournay-sur-Marne (dep. Seine et oise) Frankrijk, een wedstrijd was gehouden in 't oplaten van ballons. Verder werd aan den vinder van den ballon verzocht, deze kaart te zenden aan den burge meester van Gournay-sur-Marne, wiens adres aan de andere zijde stond vermeld. Verder ruimte voor 't plaatsen van naam, woonplaats en land van den vinder. Door het zoontje van den heer Mom bers is deze kaart ingevuld aan genoem den burgemeester gezonden. Concert Liedertafel. Wij maken nogmaals de liefhebbers der edele toonkunst attent op het a. s. Maandagavond te geven concert met medewerking van Mej. Marie de Koff, sopraan, te Utrecht, van wier optreden elders de critiek met den meesten lof sprak en den violist den heer J. de K. uit Amersfoort, die de zangeres in een drietal nummers op de viool begeleiden zal. Ook de heer Snijers van Raams- donksveer verleent zijne eveneens zoo gevierde medewerking. Aan soli, kwartetten en koren geen gebrek, zoodat er op alle gebied te pro- fiteeren zal zijn. Inzonderheid maken wij attent op het groote koor >De Visschers« van Le Brun, eenmaal verplicht koor voor de eerste afdeeling van den Inter nationalen Zangwedstrijd gehouden te Antwerpen, dat dan zijne eerste uitvoe ring alhier beleeft. Met deze korte woorden willen wij het laten, daar het rijke programma, dat hier onder volgt, de namen der artisten en der Liedertafel, genoeg voor zich zelve spreken. PROGRAMMA: Neerland mijn Vaderland Tijsen. Hou en Trouw Koor H Senecaut. a* Lied Johan Wagenaar. bMijn Liefken is mijn Somer J. Nicolaï. c. De g: fopte vogelaar Cath. v. Rennes. d. Madonna kindje Te zingen door Mej. de Koff. Die Mühle im Thale, Koor Berger. a. Muttersegen Opladen. b. Die sonne sank Wessering. Te zingen door het dubbel kwartet >Zanglust«. a. Caro mio beD, Vogel vau Vianeracken. Voor viool piano en sopraan. De visschers, Koor Le Brun. 't Geuzenvendel, Koor Van Wamel. a. Moedertje Zweers. b. Heer mijn hart is boos en schuldig. Cath. v. Rennes. cOut Heken d. Des winters als 't regent Coers Liederboek. Te zingen door Mej. De Koft. Drie Zigeuner, Koor Zettler. a. Sommer Wierts. b't Liedeke van den schilder Hullebroeck. Te zingen door Mej. De Koff. b. Panis Angelicus Cesar Franck. Voor viool, Piano en Sopraan. Schoonheidsbede, Koor C. v. d. Linden Pisuisse en Blokzijl- Wij vestigen gaarne de aandacht op den kunstavond door bovengenoemde artisten den 31 Januari a s. alhier in de zaal »Musis Sacrum* te geven en sporen onze lezers aan, de gelegenheid tot in- teekening waar te nemen, om zoodoende ten eerste van de reductie in de prijzen der plaatsen te profiteeren en ten tweede de uitvoering van het plan te bevorderen. Voetbalvereeniging Excelsior. - a. s. Zondag zal de v. v. >Excelsior« een vriendschappelijken wedstrijdspelen tegen een gecombineerd elftal van >Bra- bantla* uit Waspik op het terrein van bovengenoemde vereeniging. Wij wenschen den jeugdigen voetballers veel succes. Schoenindustrie Met genoegen vernemen we dat het in de schoenindustrie onzer plaats en om geving zeer druk is. Zoo kunnen we thans vermelden dat de Kon. Stoomschoen- fabriek A. H van Schijndel hare pro ductie van 2000 op 2500 paar uitbreidt, Verder vernemen wij dit de firma Timmermans van Turenhout door bij plaatsing van verschillende machines en een groot aantal werklieden, hare pio- ductie aanmerkelijk zal vergrooten en ernstig wordt gedacht aan uitbreiding van fabrieksgebouwen, drijfkracht enz-, waarvan wij met ingenomenheid melding maken. Treinenloop. In zijne vergadering van II. Woensdag besloot het bestuur van »Waalwijks Belang* het adres der Kamer van Koop handel ln zake den lateren trein op onze lijn zoo krachtdadig mogelijk te steunen. Kermis. Op de heden gehouden openbare verpachting voor kermisvermakelijkheden zijn o m. reeds plaatsen toegewezen aan L. van Bergen Roermond, Stoomca- roussel. L. Tromp Kampen, 2 palingkramen. J. Dekkers Rotterdam, Beignetkraam- L. van Gemert Tilburg, Gebakkraam L- van Bergen Roermond, Aeroplaan. Wed de Leeuw 's Bosch, Koekkraam. Wed. Jansen Gubbels Roermond, Galantetie en Byouteriekraam. H v. d. Balk Ledenberg (België), Velo- draaicaroussel A. Spaaij Enschede, Luchtschommel. A. Geisen, Rotterdam, Gebakkraam. J. Trommels, Waalwijk, Galanterie- kraam. Wed. P Lauwsteijn, Amsterdam, werp- tent. Voorts is men nog in onderhandeling met eigenaars van verschillende andere vermakelijkheden. R. K. Landbouw-winter school. De commissie, die zich uit eenige voorname katholieken heeft gevormd, om tot de oprichting van een R. K Winterlandbouwschool in Noord-Brabant te geraken, heeft, naar aan het Huisgez. wordt gemeld, het aanbod van den ge meenteraad van Boxtel, om een bijdrage van f 5000 daarvoor toe te staan, aan vaard, zoodat het zoo goed als zeker wordt geacht, dat de school te Boxtel gevestigd zal worden. ken met groote spanning verwachten uitslag kan zeker die van den voetbalwedstrijd genoemd worden, die W. V. morgen te Helmond gaat spelen. Alsdan zal n.l. beslist worden of de geel-zwarten dit seizoen den eeretitel behalen. Wel is bij een eventueele nederlaag nog niet alles verloren maar toch zijn de kansen dan zeer gering geworden. Tot heden toe staat het er voor W.V nog niet gunstig bij, want allerwaarschijn lijkst zullen voor keeper en links-back invallers meegenomen moeten worden. Daarbij is het le elftal van Helmond vrij en kan het tweede dus minstens volledig opkomen. Dat wij daarom over den uitslag niet erg gerust zijn zal men begrijpelijk vinden. Wij hopen echter dat deze onvolle digheid voor de andere spelers een aan sporing moge zijn, om hun alleruiterste krachten in te spannen. Denk er om W. Vers. dat een ent housiaste menigte met het grootste on geduld het oogenblik verbeid, om u als kampioen te huldigen Het elftal retourneert met den trein van 6.35. Padvinders-organisatie. Naar aanleiding van de onlangs ge houden lezing over de Padvinders-or ganisatie, had het bestuur van >WaaI- wijks Belang* verschillende heeren uit- genoodigd zitting te willen nemen in een comité voor eene afdeeling Waalwijk en Omstreken* der Ned. Padvinders organisatie. Wij kunnen thans mededeelen dat het comité is saamgesteld uit de navolgende heerenH. G. van Everdingen, J. L. van Gijn, J. B. van Gils, Jan van lersel, E W. Klijberg, M. A. van Loon, Ph. Timmermans en H. Wiesman, terwijl de heer Cor Witlox zich bereid heeft ver klaard voorloopig als hoofdleider te fun- geeren. Het comité zal a.s. Woensdag door het bestuur van >Waalwijks Belang* worden geïnstalleerd. De Katholieke illustratie" van deze week bevat de volgende: PLATEN: Mgr. Dr. P. Mannen?. De brugkwestie te Nijmegen (3). Verkeerde keuze. Fancy-fair voor het St Andreas- patroonaat te Amsterdam (2). Een bij zonder artistiek Kerstfeest tc Amsterdam De eerste Nieuwjaarsbrief. Een verrassing op den kerkgang. Een mooie Kerstgroep. De twee zusters. De terugtocht van Napoleon's leger uit Rusland 1813- De dochter van de verrader (5) Vliegen zonder motor. P. A. Biermans. De kaart spelers. De gevangen tijger (2). Een allerzeldzaamst jubileum Professor Hugo de Vries. Zoo'n oolijke deugniet. TEKSTEzelsdomheid. Verkeerde keuze (vervolg). Over kinderen. De klep perman op eigen en vreemden bodem. Mgr. Dr. Paulus Mannens. Bij onze platen De dochter van den verrader. Gered Zij. Van onze oorlogscorrespondent. In houdsopgave. RAAMSDONK(DORP.) Hedenavond houden de besturen der landbouwver- eenijingen uit deze en omliggende ge meenten in 't café Fioris eene vergadering ter verkrijging van betere conditie's voor de bietenleveranciers uit deze streek. RAAMSDONKSVEER. Naar wij ver nemen is door een pl.m. 16 jarig meisje H. olie gegoten in de bus van het post kantoor alhier. De politie heeft de zaak in onderzoek en wij twijfelen niet, of deze navolgster der suffragettes zal haar welverdiende straf niet ontgaan. Maandag is met goed gevolg te water gelaten van de scheepswerf der firma D. P. v. Suilekom en Zn. de klipper >Geertruida* groot 190 ton, voor den heer de Meijer. DUSSEN. Verleden week werden door de Woudrichemsche visschers in de rivier >de Maasmond* alhier op een dag 7 zalmen gevangen. Voorwaar een goeden dag. Gisteren werd door visscher v. B. uit Hank een zalm gevangen van 9 5 K.G. in de rivier >de Bleek*. ZePs ouden van dagen kunnen zich niet herinneren dat in dit riviertje ooit een zalm werd gevangen en heeft genoemde v. B hier wel een zeldzaam buitenkansje gehad. Steeds blijft de tiphus hier maar voortheerschen, thans zijn weer 4 nieuwe gevallen geconstateerd waarvan 3 in het gezin van zekere L S. Heeft deze ziekte gelukkig nog wel geen slachtsoffers ge- eischt, toch hopen wij dat zich geen nieuwe gevallen voordoen. Het comité voor de overbrugging van het Keizersveer zal alhier op Dinsdag 21 Januari a.s. des namiddags 3 ure in onze raadzaal eene vergadering houden. MEEUWEN. Onze gemeenteraad heeft tot lid van het burgerlijk armbestuur van Babiloniënbroek en Hill benoemd den heer J. van Andel Bz. te Hill. De directeur der Directe Belastin gen te Breda heeft goed gevonden, dat ingaande 1 Maart a.s. de zitdagen tot ontvangst der Directe Belastingen zul'en worden gehouden. Te Almkerk van des voormiddag 9 tot des namiddags 1 uurte Drongelen des voormiddags van 9 tot 11 uur te Meeuwen van des voormiddags 9 tot 12 uur te Hank van des voormiddags 9 tot 12 uur. BAARDWIJK. Naar wij vernemen ie P. M. alhier onder politie en gtleide naar r-Boech weggebracht. Een en ander zou in verband staan met zijn onlangs uitgespro ken faillisement. - Het paard van den landbouwer S EEN ZAKENMAN DIE NIET AD VERTEERT OMDAT HET GELD KOST, MOET OPHOUDEN SALARIS UIT TE BETALEN, WANT OOK DAT KOST GELD. sloeg bij hei inspannen op hol. Ongelukken kwamen niet voor. Bij den heer J. O. weid nu en dan geld vermis*. De dader moet gfsnapt zijn. Di politie moet de zaak in handen hebben. DRUNEN. Morgen ten 12 uur zal in 't café van den heer M Vissers het wereldberoemde duo Rotowsky datoveral zulk een reuzen-succes heeft, optreden. Des avonds zal dit duo zijne mede werking verleenen bij den grooteu na- tiona'en wedstrijd in solo-scenes die als aan gegeven wordt in 't café van den heer Rooijmans te Elshout. -- Bevolking iqi2. Werkelijke be volking op 1 Januari 1912 m. v. toïaal. 1472 1345 2817 m. v. totaal geboren 1912 39 43 82 vestiging 69 74 143 108 117 Overleden 1912 Vertrek m. 26 123 v. 15 117 225 totaal. 41 240 149 132 281 m. v. totaal, minder 41 15 56 Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1912. m. v. totaal. 1431 1330 2761 m. Levenloos aangegeven kinderen 3 1 Getal huwelijken 13. VLIJMEN, Degenen, die op Drie koningenavond de uitvoering bij den heer G. van Wordragen-Verweij bezoch ten zullen ongetwijfeld zich goed ge amuseerd hebben met de voordrachten van het Duo Krijnen, dat zijn goede reputatie bij dit optreden glansrijk beeft weten te handhaven. Het »honneuraux dames* indachtig steken wij gaarne het eerst een pluimpje op den hoed van Mevrouw Ktijnen die wij eene charmante verschijning op het tooneei vindeu- Haar zang en voordracht belde beschaafd, gracieus mogen genoemd worden. Ook de heer Krijnen verdient alle lof voor zijn optreden. Beter mimiek dan hij Maandagavond te zifen gaf kunnen wij niet wenschen en de fraaie, welluidende stem, waarmede hij zijne coupletten zingt maakt het een genot er naar te luisteren. Joë en Nelly ziin dus ook bij d ze uitvoering weder in den smaak gevallen, het langdurig app'aus, dat op elke voor dracht volgde, heeft dit afdoende be wezen. Gaarne roepen wij daarom beiden een hartelijk >tot weerzien* toe maar hopen tevens dan met een geheel nieuw programma. BESOIJEN. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 1 Januari 1912, 1706 zielen waarvan 862 mannen en 844 vrouwen. Zij vermeerderde door ge boorte met 38 mannen en 28 vrouwen en door vestiging met 84 mannen en en 83 vrouwen. Zij verminderde door overlijden met 10 mannen en 6 vrouwen en door ver trek met 87 mann en 92 vrouw, zoodat de bevolking op 1 Januari 1913 bedroeg 1744 zie'en, waarvan 887 mannen en 857 vrouwen. Er werden 9 huwelijken voltrokken. SPRANG. De landbouwersknecht H alhier viel j.l. Woensdag van den zolder, waarbij hij aan het hoofd verschillende wonden opliep, die door docter van der Meulen moesten verbonden worden. Op het Oosteind alhier is een ge val diphtheritus geconstateerd. CAPELLE. Deze week had J R. het buitenkansje van 2 vischoiters te vangen. De eene woog ruim 20 pond zwaar. Te samen hadden de dieren een waarde van circa f 30. Voor de betrekking van onderwijzer in de kom van Capelle hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. VRIJH.CAPPEL. In het Januari nummer van »De Harp*, Chr. Maandblad ter bevordering van de toonkunst onder de Christenen in Nederland bevindt zich een bijlage welke bevat een tweetal lie deren van den Redacteur de heer F Pyl- mans te Amsterdam. 1. >Wat winden dat er bruischen*. 2 >Ik hoor Trompetten klinken* deze liederen bevatten het opschrift »Opgcdragen aan de zangver. hal lelujah* te Vrijh -Cappel en haren direc teur, den Heer L. A Kooien te Waalwijk ter gelegenheid van haar tienjarig be staan op 17 Jan. 1913.* Woorden der liederen zijn yan Dirk Rafael Camphuizen en Muziek vau F. Pylman. Alhier zijn eenige borden geplaatst, welke aangeven voor motor- en rijwielen de maximumsnelheid van 15 K.M per uur. WASPIK. Door den heer I. de J. alhier zijn van den pachter van 't kanaaltje weer twee groote otters gekocht. Voor genoemden pachter is het een dubbel voordeeltwee vraatzuchtige vischdieven kwijt en drie tientjes meër in de be'urs De pacht van verschillende per- ceelen grond stijgt hier voortdurend. Veel hooiland wordt thans in bouwland veranderd, waardoor de waarde verbazend toeneemt. Zoo bracht nu 33/4 H. A. van de N. H. Kerk f 440 op, terwijl het vroeger als hooiland deel uitmaakte van een perceel groot 10 H,A. hetwelk toen in zijn geheel slechts f 200 opleverde. GEERTRUIDENBERG. ,t Zesde Den Berg 02. Zoo is dan Sparta's zwaarsten wedstrijd geëindigd in een schitterende 2—0 overwinning. Thans is gebleken, wat Spar'a kan en vermag, wanneer er eendrachtig wordt saamge- werkt. 't Was op de gezichten der spelers te lezen, dat zij besloten waren, hun nederlaag, zooals het D. v. N. B aan kondigde, zoo klein mogelijk te maken. Zij wierpen zich dan ook van 't begin tot het einde met het oude vuur, dat den laatsten tijd zoo dikwijls gemist wordt, op den bal en zij hebben laten zien, waartoe Sparta nog in staat is. Als om twee uur scheidsrechter J. v. d. Dungen van 's-Bosch beginnen blaast, stellen de Spartanen zich met een ge wijzigd elftal op, dat er als het volgt uitzag P. Smits J. v. MareP. v. d. Waals G. v. d. Ploeg—B. SmitsG. de Reijer Jos KroonStal— Markx—v. Dijk [Voermans. 't Ztsde is geheel compleet, zelfs zien we Simons ('t Zesde 1) als centervoor op 't tooneei verschijnen. De captain van 't Zesde wint den opgooi en laat de zijnen met den vrij sterken wint en de zon in den rug spelen. Niettegen staande dit, zitten de Spartanen reeds dadelijk op het vijandelijk doel. Zij hou den geruimen tijd het spel in handen. Dan komen de militairen los, er volgt een snellen ren van den rechtervleugel, die ook even mooi door den linksback onderbroken wordt. Thans is het spel meer verdeeld, beide doelen verkeeren van tijd tot tijd in gevaar. Zoo zien we eens den centervoor van 't Zesde voor doel hoog over trappen, om daarna aan den anderen kant een prachtkans verlo ren te zien gaan door buitenspel. Het spel neemt een snel tempo aan, waarbij de Zesde mannen uitblinken boven de Spartanen. Vooral de buitenspelers on dernemen vaak vliegensvlugge rennen, maar zien zich dan ook weer even spoe dig teleurgesteld, wanneer zij de Sparta verdediging in vorm vinden en den bal weder naar het andere doel zien ver huizen. Hier zit ondertusschen de voor linie ook niet stil, telkens zweeft zij om het Zesde doel, doch ook de verdedi ging der militairen is niet voor de poes en belet voorloopig doelpunten. Toch kan het niet uitblijven, de Sparta-voor- linie bestaat thans in 't geheel uit goede schutters, wat weldra de keeper onder vindt, wanneer Stal na eerst de geheele verdediging gepasseerd te zijD,eenpracht- schot inzendt, dat de doelman te mach tig vindt en de stand is 01. 't Zesde is hierdoor wat geprikkeld, zij beginnen harder te werken dan zij tot nu toe deden, zij denken door forsch spel de zaak te forceeren, maar het helpt hen niets, de Spartanen blijven met het zelfde vuur door spelen. Toch denken we, dat de militairen den stand gelijk zullen maken, wanneer de centervoor een scherp schot in den benedenhoek geeft, maar Smits is op zijn post en weet vallende den bal corner te werken. Wanneer het spel weder in 't midden van 't terrein is, onderneemt Markx op z'n eentje een reD, doch heeft geen succes, daar de paal den bal weder in het veld springen doet. Spoedig hierna is het rusten. De kansen worden druk besproken. Voorzeker de stand is op 't oogenblik in 't voordeel van Sparta, maar zouden de Bergenaren ten slotte niet moeten bezwijken voor het uithoudingsvermogen der militairen Deze vraag is bijna op aller lippen. De Sparta spelers echter zijn van andere gedachten, zij zullen het werk dat goed begonnen is ook goed voleinden. Na de thee zien we hen dan ook weer dadelijk aanvallend optreden en de keeper heeft veel moeite met een schot van Bas, dat nog juist corner ge werkt kan worden. De Spartanen zijn gedurig de baas over den bal, wat ook de militairen probeeren, telkens zien zij zich den bal ontfutselen door de half backs. Dit driespan is voor haar taak berekend, met Bas aan 't hoofd, Ploeg die den slechten Indruk geheel uitwist en dan de jeugdige De Reijer, die zich geheel bij de anderen aansluit, zij zijn 't Zesde als een doorn in 't oog. Ook de beide backs zijn goed, vooral Van Mare, die voor 't eerst in de Sparta gelederen is opgenomen, heeft vaak succes door zijn vlug, overrompelend optreden. En dan, als 't eenmaal zoover gekomen is, laat P. Smits zich ook niet onbetuigd. De voorlinie maakt het de Bredasche verdediging ook lastig, dan is het de rechtervleugel die prachtig opbrengt, dan leidt v. Dijk den aanval. Markx gaat overal tusschen door, het is aardig te zien, hoe >de getrouwde man* zwoegt en werkt. Zijn onverbe terlijk kopspel valt op, eens heeft hij succes wanneer hij een goedgeplaatste corner op zijn kop opvangt en den keeper het nakijken bezorgt 0 —2. Nu komen de militairen flink opzetten, zij zijn op 't oogenblik meester van het terrein. De Sparta verdediging is echter De Echo van het Zuilen. 00

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9