I K in a) er 6 Zondag 19 Januari 19J3. 36 .Jaargang Tweede Blad HET ZUIDEN SUNLIGHT BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws Advertentién, A P. C, BOOTHAERT Landbouw-Ongevallen. Frankrijk. Reclame. Hoe, te Groningen de zieken genez n. Stoom-biljartfabriek OOGLNBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt.* Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Het is nog niet zoo lang geleden, dat nen hier en daar kon hooren en lezen, lal er in den land en tuinbouw geen ingevallen gebeurden. Maar leder, die n het bedrijf meewerkt, weet thans wel jeter. In elk dorp kent men personen, land- jouwers en knechts, die met paarden op ïol zijn geslagende een kwam er wel Deter af dan de ander, maar verscheidene ■verden gedood en andere zoodanig ge- jvond en verminkt dat zij hun werk niet Joed meer konden doen en dus wat de /erdiensten betreft, achterop raakten. Ja, die paarden hebben wat op hun yeweten. Menigeen kreeg een trap tegen ie borst, buik of in het gelaat en her- itelde nooit volkomen. Ook hebben veel ongevallen plaats ioor het vallen van de knechts van lad ders, van zolders, van wagens en het struikelen of uitglijden. Wie van een zolder valt en dat kan gemakkelijk in de stallen, die zuinig verlicht zijn is meestal een kind des doods en zoo hij niet sterft, is hij ge woonlijk aan het hoofd en de borst zóó gewond dat hij nooit weer de oude wordt En er vallen er veel van de donkere zolders, doordat de ladders niet stevig staan, de planken van den zoldervloer los liggen, de luiken open staan of de zoldergaten niet voorzien zijn van een leuning. In den hooibouw lezen wij herhaaldelijk, dat knechts bij het opsteken, wegrijden of afsteken van het voerhooi hun even wicht verliezen en van den wagen vallen. De hooibouw kost altijd aan enkele land- bouweis en knechts het leven. Door uitglijden gaan er velen te water. Vooral als de stoepen waaraan geboend of geschrobd wordt, aan diep water ge legen zijn, hebben dikwijls gevallen van verdrinken plaats Knechts en dienstbo den, die in de donkere najaarsochtenden in het land gaan melken en zich moeten vervoeren per schouw of over vonders moeten loopen, hebben kans daarbij een ongeval te krijgen en te water te raken. Wij zouden voort kunnen gaan met vermelding van de oorzaken waardoor wij landbouwongevallen in onze omgeving zien plaats hebben, maar dan zou ons artikeltje te lang worden. Genoeg zij het te vermelden (de verschillende land- bouw-ongeva'len zijn in de laatste jaren opgeteld) dat jaarlijks meer dan honderd personen in den landbouw werkzaam, worden gedood en bij en door ongeval len, die hen in het bedrijf overkomen. Ieder jaar, een honderd dooden 1 Dat is verschrikkelijk, niet waar Zeker, niet op ieder dorp vallen ieder jaar dooden, maar zoo door elkaar krijgt ieder dorp toch van tijd tot zijn beurt. In Friesland werden dezen zomer op één dag twee knechts, die bij denzeltden landbouwer werkten, door het hemelvuur gedood Gezwegen nu van de dooden, worden vele knechts zoodanig gewond, dat zij hun werk voortaan niet meer of slechts voor een deel kunnen doen die worden dan levenslang invalide en dan begint voor hen de lijdensweg, omdat er weinig of geen verdiensten zijn- Het aantal van deze invaliden is lang niet gering en op ieder dorp kan men ze U aanwijzen, die tengevolge van een landbouw-ongeval lichamelijk gebroken zijn en nu door het leven heeoscharre- len. Naast deze zeer ernstige staan er nog veel meer landbouwongevallen, die ge lukkig niet zulke ernstige gevolgen heb ben. Maar al zijn hunne gevolgen minder ernstig, hun aantal is des te grooter. Het aantal ongevallen, waarvan de gevol gen enkele weken, vaak eenige maanden, duurden, loopt in de duizenden. En geen wonder. Het aantal landar beiders bedraagt ongeveer een 400.000. Met dit cijfer voor oogen kunnen wij ons best voorstellen, dat enkelen duizen den hiervan jaarlijks het een of ander in het bedrijf overkomt. Wij kunnen dus gerust zeggen Het landbouwbedrijf is zeer gevaarlijk en wie zegt, dat het met de ongevallen in deo landbouw niet zoo erg is, kent het be drijf niet. Zijn de ongevallen reeds van veel beteekenis om het lichamelijk en vaak ook geestelijk lijden, dat zij aan de getrof fenen veroorzaken, niet minder ernstig zijn de finantiëele gevolgen voor de getroffenen en hun gezinnen. Door zoo'n ongeval houden dadelijk of zoo goed als dadelijk de verdiensten op, en dan begint de armoede voor de gezinnen van de arbeiders. Treedt ten slotte herstel in, dan komt er ook wel weer een tijd van verdienen, en kan er soms een beetje worden ingehaald, maar gewoonlijk laat zoo'n gedwongen werke loosheid zich zeer langen tijd nog daarna gevoelen. Een arbeidersgezin, dat finantlëel ach terop is, komt niet spoedig weer bij. Erger wordt het nog, als de landarbei der komt te sterven of levenslang invalide blijft: dan zit het gezin letterlijk aan den grond, want de kostwinner is weg. Zeker, dan komt de liefdadigheid van de mede-menschen te hulp, de armbe sturen springen ook bij, maar de gere gelde verdiensten zijn verdwenen, en zoo'o gezin moet daD drijven op de hulp van anderen. I)e ervaring zoowel in den landbouw als in de industrie heeft in het bin nen- en buitenland geleerd, dat deze hulp meestal ontoereikend is, en zoo zijn verschillende regeeringen er toe gekomen wetten te maken, waarbij aan de arbei ders, zoo hun in het bedrijf een ongeval overkomt, steun van regeeringswege wordt verzekerd. In Februari 1903 trad in ons land in werking de Ongevallenwet, en door die wet worden nu gebaat alle arbeiders, die in de industrie werken arbeiders op fabrieken, metselaarsknechts, timmerlie den, arbeiders bij het spoor, enz. enz. Als die knechts nu in het bedrijf een ongeval krijgen, dan wordt hun gratis geneeskundige hulp verleend, en zoo zij niet kunnen werken, dus ook niets kunnen verdienen, krijgen zij geldelijken steun Komen zij te sterven tengevolge van het ongeval, dan krijgt de nagela ten weduwe haar verdere leven (zoolang zij niet hertrouwt) een pensioen, terwijl voor ieder kind nog een wekelijksche bijdrage wordt gegeven tot de kinderen 16 jaar zijo. Deze Ongevallenwet heeft in haar bijna tienjarig bestaan, zeer ve le ellende gelenigd onder de arbeiders en 600.000 arbeiders in de industrie zijn dankbaar dat deze wet destijds is in gevoerd. Toch deden de wetgevers, die deze wet tot stand brachten, slechts voor een deel goed werk, want de 400.000 land aibeiders werden uitgesloten. Die landarbeiders werden niet uitge sloten, omdat in het landbouwbedrijf geen ongevallen geschieden, maar men wilde nog een paar jaar wachten, om eerst de regeling aan den gang te krijgen, en als dan alles liep, dan zouden de land arbeiders ook opgenomen worden in de wet. Tot heden is dat echter niet ge schied. Wel heeft Dr. Kuijper, toenmaals minis ter, 13 April 1905 een Ontwerp Land bouw-ongevallen- verzekering ingediend doch dit ontwerp is nooit door de Tweede Kamer in behandeling genomen. De landarbeiders komen dus nu bijna al 10 jaar achter bij de arbeiders in de industrie. Deze onrechtvaardigheid begon den patroons van de landarbeiders, den land bouwers, hoe langer hoe meer te grieven want zij zagen de landbouw-ongevallen om hen heen voorvallen, de knechts en hun gezinnen wisn de ongevallen troffen ftnantiëel achteruitgaan, zonder dat er iets werd gedaan. En toen hebben deze landbouwers een hoog zedelijk besluit genomen. Zij hebben gezegd, als de Regeering dan niet voort maakt met onze knechts te helpen, dan zullen wij het zelf doen. Dat besluit is genomen in Juli 1909 te Utrecht. Er kwam nog iets bij. Het geld, waarvan de uitkeeringen aan de knechts in de industrie worden be taald, moet volgens de wet worden op gebracht door de patroons. Zoo betalen de patroons in de industrie jaarlijks eenige millioenen guldens. Als de Regeering nu was gekomen met een Laodbouw- ongevalleowet, dan zouden ook de Land bouwers enkele millioenen perjaarhebben moeten opbrengen. Nu zou dit geen bezwaar zijn, als dit geld dan ook maar voor het overgroot deel aan de onge- lukkigen ten goede kwam. Doch als het Rijk voor de Landbouw-ongevallen-ver- zekerlng de administratie moest voeren dan zou dit aan ambtenaren moeten wor den opgedragen en dus duur worden. Het Rijk werkt nu eenmaal duur. De landbouwers wilden nu gaarne eens toonen, dat men de knechts afdoende kan helpen, volgens de voorschriften van het Rijk en tegelijk een eenvoudige en goedkoope administratie kan voeren. De knechts afdoende helpen en dan de verdere administratie, zoo eenvoudig mogelijk, want ook de kosten van die administratie komen bij een wettelijke re geling, voor rekening van de patroons. Twee vliegen in één klap met den steun zijn dan de knechts gebaat en met een eenvoudige en goedkoope ad ministratie de landbouwers. Laten wij in een volgend stukje nu eens zien, hoe de landbouwers in deze streken de knechts lelpen. nelijke kracht valt hem dus de eer te beurt, den presidentszetel der Fransche Republiek te bekleeden. Poincaré heeft in de politiek zijne sporen wel verdiend. Reeds spoedig trok de jeugdige advocaat en publicist de aan dacht in zijn district, en op zeer jeugdigen leeftijd werd hij reeds tot »conceiller- général" gekozen. Zijne politieke carrière is een voorbeeld van vlugheid, want reeds op drie-en dertigej-arigen leeftijd (in 1893), werd hij minister van openbaar onderwijs. Het jaar daarop aanvaardde hij de portefeuille van financiën, welke portefeuille hij eveneens hield in het kabinet-Sarrien van 1906. Na den val van dit kabinet hield Poincaré, hoewel her haaldelijk aangezocht tot het aanvaarden eener portefeuille, zich eenigszins op den achtergrond, totdat hij na den val van het kablnet-Cail'aux, een opdracht tot kabinets-formatie aanvaardde en het »groote" ministerie-Poincaté aan het be wind kwam, dat echter juist in de laatste dagen ongetwijfeld zeer verzwakt is. Als voorzitter van den ministerraad en minister van buitenlandsche zaken, ont wikkelde hij zich in zijn groote kracht als diplomaat en parlementariër. Zijne naam werd in de Europeesche politiek van den laatsten tijd zóó dikwijls ge noemd, dat wij ons ontslagen kunnen rekenen van de taak om den invloed door Poincaré op he' spel derEuropeesche diplomatie uitgeoefend, in détails te schet sen. van het ongeval niets bemerkt. Door hun aanhoudend schreeuwen werd einde lijk de bemanning van een Spaansch schip gewaarschuwd, waarop onmiddellijk een boot werd uitgezonden en twee hunner aan wal werden gebracht. Een is ver moedelijk verdronken. Toen men aan wal kwam, bleek een reeds te zijn overleden De eenige over levende werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij gistermorgen het be wustzijn herkreeg. Hij is ongehuwd. Van de overledenen is een gehuwd. Een hoor de thuis te Charlois. Ondanks alle intriges der radicalen, met Comles en Clemenceau aan het hoofd, is ministerpresident Poincaré, gis teren door het congres te Versailles tot president van de Fransche republiek ge kozeu. Uit de telegrammen, welke alle bijzonderheden omtrent het verloop van deze historische zitting in het beroemde kasteel van Versailles geven, blijkt, dat 2 stemmingen zijn noodig geweest om tot een definitief resultaat te komen. Bij de eerste stemming werd het echter reeds duidelijk, dat Poincaré weldra op het Elysée zou zetelen en de radicalen, dank zij de hulp der rechterzijde, een gewel dige nederlaag zouden lijden. De eerste stemming had nJ. het volgende resultaat: Uitgebracht 867 stemmenabsolute meerderheid 434 stemmen. Poincaré 429 stemmen Pams 327 Poincaré had dus bij eerste stemming op enkele stemmen na de absolute meer derheid. Als men nagaat dat Donderdag op de algemeene vergadering der linker zijde, slechts 309 stemmen op den hui- digen premier werden uitgebracht, dan moet men bij vergelijking van deze cij fers wel tot de conclusie komen, dat de groote meerderheid van de rechterzijde welke in deze over 122 stemmen beschik te, zich voor Poincaré heeft uitgesproken Moge dit door den nieuwen president der Fransche Republiek niet vergeten worden Bij het vernemen van dezen uitslag heerschte onder de vrienden van Pams natuurlijk groote verslagenheid. Zij waren ervan overtvigd, dat zij bij de tweede stemming weinig of geen „overloopers te verwachten hadden. De socialisten zouden aan hun candidaat Valllant vast houden en de stemmen, die onder ande ren verdeeld waren, zouden bij de tweede stemming eerder naar Poincaié overgaan dan naar hun candidaat. Zoo gaven verscheidene radicalen reeds alle hoop op en bekwam Pams bij de tweede stemming slechts 296 stemmen derhalve 31 minder dan bij eerste stem ming. De uitslag van de tweede stemming was uitgebracht 859 stemmen van on waarde 11 stemmen. Poincaré 483 stemmen. Pams 295 Valllant 69 Poincaré was dus met flinke meerder heid tot negende president der Fransche republiek gekozen. Raymond Poincaré is 20 Augustus 1860 te Bar-le-Duc (Meuse) geboren Nog op de volle hoogte van zijne man Suppletoire oorlogsbegrooting. De Minister van Oorlog heeft thans, gevolg gevende aan zijn toezegging in de Kamervergadering van gisteren, in gediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het VlIIste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1913. Ten koste van deze begrooting moet worden gebracht de som van f 600,000 die tot dekking der uitgaven in de be grooting voor den dienst 1913 van het onds ter verbetering van de kustver dediging is aangewezen. Het onderwerpelijke wetsontwerp strekt mitsdien om het Vllste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1913 met f600.000 te verhoogen. Typogt af en-staking. Donderdagavond hebben de besturen der werkliedenorganisaties vergaderd over het door Mr. Veraart namens het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen gedane voorstel der patroons. Besloten werd aan de bestu- van den Nederl. Bond van Boek drukkerijen en van de Amsterdamsche Drukkersvereeniging een schrijven te richten met het verzoek een conferentie toe te staan om nog enkele puaten nopens dit voorstef te bespreken. Hoe de conferentie gisterenavond is afgeloopen, is ons nog niet bekend. Bij de firma Misset te Doetinchem zijn alle werklieden weer aan 't werkge- gaan behalve een tiental georganiseerden. die voorgoed zijn ontslagen. Een libe raal gemeenteraadslid doet pogingen om de firma te bewegen ook dezen nog terug te nemen De politie surveilleert nog in de werkplaats. In den tegenwoordigeD toes and der we tenschap kan iedereen meestentijds zijn kwaal genezen, maar daartoe moet men weten en zich op de hoogte honden van den voor uitgang in de geneeskunde en niel wanho pen. Indien een middel u niet heeft ge holpen, moet gij een ander beproeven dat n misschien wel zal helpen. Men moet belang stellen in de verbeteringen die zich zoowel in de genezingskunst als in andere takken der menschelijke activiteit voordoen en partij trekken van de ondervindingen opgedaan door menscben die goed ingelicht waren en genezen zijn. Hier hebt gij bet geval van een welbe kend inwoner van Groningen, die reeds heel wat geneesmiddelen had gebruikt en steeds een even slechte gezondheid had ge houden. Indien hij hel daarbij had gelateu zou hij nog lijden en kon hij nog niet wer ken. Maar hij heeft de Pink Pillen gebruikt en zijn kwaal is als door een wonder ver dwenen, Daaruit volgt wel dat de Pink Pillen het ware geneesmiddel voor dien man waren. Misschien zijn ook de Pink Pillen het ware geneesmiddel voor u. He' zal u in alle geval heel weinig kosten ze te beproeven. Brutale beroovtng. De dochter van een Berlijoschen huiseigenaar is op straat door een man aangevallen, die haar van een aanzienlijk bedrag beroofde. De vrouw was zoo verschrikt, dat zij niet om hulp kon roepen. Noordpool-expeditie verloren. Het mo torschip >Hvalrossen«, in 1910 gebouwd voor rekening van den Poolreiziger Sven- drup en dat in Maart 1912 van Christiana naar West Groenland vertrok, is daar niet aangekomen. Men heeft niets meer van het met 16 koppen bemande schip vernomen en beschouwt het als verloren. Svendrup zelf maakte deze expeditie niet mee, omdat hij naar Alaska ter wal- vischvaart moest. Verdronken. Men meldt uit Schiedam Woensdagavond heeft op de Maas nabij Schiedam een droevig ongeluk plaats gehad. Een roeiboot, waarin drie personen zaten te vlsschen, is vermoede lijk door een Engelsche boot overvaren waardoor de roeiboot omsloeg en allen te water geraakten. Daar zij geen licht op hadden, werd De heer H. Hut. De hper Hendrik Hut, woneu ie Korre- weg 14-2 te Groninger», heeft ons de vol gende verklaring gezonden. flik heb aan zware bloedarmoede en erge zwakte geleden. Dj hoofdpijn verliet mij gedurende gansche weken niet. Ik at niet mti-r, verleerde mijne apij',ea slecht su had bijwijlen brakingeD. Na, zonder het minste sncce*, vele ge neesmiddelen te hebben ingenomen, heb ik van de zoo zeer bekende Pink Pdlm gebruik gemaakt. Na twee doosjes te. hebben geno men, voelde ik mij in een veel beteren ge zondheidstoestand en liet is voldoende geweest dat ik gedurende eenigoD tijd met de be handeling voort^ine, om een volkomen ge nezing te verkrijgen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar tk f 1.75 de doos en f 9, de 6 doozen aan het Cenerasl-Depft'- der Pink Pillen, van Eegben- laan 22 buis, te Amsterdam. Voor 's-Bosch en omstreken bij de firma v.d. DRIES, Vi8chmarkt Apotheker's-Bosch Drogisterij »E X C E L 8 10 R' Konin- ginnelaan, Herman J. A. ZEEGERS. firma P. J. van GILS Apotheek te Waalwijk en verder bij, verschillende apothekers en goede drogisten. 4235 TILBUKG. Neem onzo geruischlooze bil jarts, geen trilling, geen bandge luid, absolute stabiliteit. Echo van het Zuiden. 1244

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5