Tweede Blad ÜISiiT BEKENDMAKING, De Balkan-Oorlog. BINNENLAND. Povinciaal Nieuws. De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de uitsluitend betrouw= bare Zeep. Landbou w-Ongevallen. NUMMER 7 DONDERDAG 23 JANUARI 1913. 39e JAARGANG ■LAfiTÜV/m? 8U'iÜ6HÏZIJNl Burgemeester en Wethouders der ge meente Waalwijk maken bekend, dat het kantoor der gasfabriek voortaan zal geopend zijn voor het publiek des voor- middags van 8'/2 tot 12 uur, des na middags van llf2 tot 4 uur. Waalwijk, 21 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. De Secretaris, Van Liempt. 11. Hoe de getroffenen gestgund worden. In ons eerste artikeltje over Landbouw- ongevallen, dat werd opgenomen in het nummer van Zaterdag, hebben wij uit eengezet, hoe gevaarlijk ons bedrijf is en tevens hebben wij medegedeeld, dat de landbouwers zelf een vereeniging hebben gesticht om de knechts te helpen als hoa een ongeluk overkomt. Deze vereeniging draagt den naam van Landbouw-Onderlinge. Hoe worden de knechts nu gesteund als hun een ongeval overkomt lo. Zij krijgen direct gratis genees- en heelkundige behandeling, hoe lang de gevolgen van het ongeval mogen duren. 2o. Kan een arbeider ten gevolge van een ongeval niet werken en duurt deze toestand langer dan 5 dagen, dan krijgt hij van den eerste dag een ultkeering van 70 pCt. of zeven tiende deel van zijn dagloon. 3o. Kan de arbeider nooit weer eenig werk verrichten, dan behoudt hij die 70 pCt. zijn geheele leven dat is dan een soort pensioen. 4o Kan de arbeider nog wel eenig werk doen, doch niet meer zooveel ver dienen als vóór het ongeval, dan krijgt hij een mindere ultkeering dan 70 pCt 5o Komt de arbeider ten gevolge van het ODgeval te ove'lijden, zoodat het gezin zijn kostwinner verloren heelt dan krijgt de weduwe 30 pCt. of drie tiende deelen van het loon van haar man en dit behoudt zij haar geheele leveo, tenzij zij hertrouwt. Laat de gestorven arbeider kinderen beneden 16 jaar na, dan krijgt één kind 15 pCt. van het loon van zijn vader, 2 of meer kinderen krijgen samen 30 pCt. Blijft dus een weduwe met een paar kleine kinderen ach'er, dan wordt dat gezin gesteund met 60 pCt, van het loon van den gestorven arbeider. De uitkeering aan de kinderen houdt op als zij 16 jaaF zijnl 60. Was de arbeider de kostwinner voor vader of moeder, dan krijgt deze een uitkeering. Komt de arbeider ten gevolge van een ongeval te sterven, dan keert de Land bouw-Onderlinge voor begrafeniskosten een bedrag uit van 30 maal het dagloon. Uit deze opgaven blijkt, dat de steun dus zoo groot is, dat het gezin finantieel bijna geheel op den ouden voet kan doorleven. Laten wij dit eens met eenige geval len uit de practijk aantoonen wij doen maar een paar grepen De 17-jarige S J. te Workum, werk zaam bij zijn vader, moest een varkens hok herstelleo. Een scherpe beitel, waarmede hij aan 't werk was, gleed uit en veroorzaakte eene vrij diepe verwon ding aan den pols van den linkerarm. S. J. werd dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld, is opgenomen in het ziekenhuis te Groningen, doch tot heden heeft hij het gebruik van zijn hand en arm niet terug. Dit ongeval had plaats 12 April 1910. Omdat S. J. niet in staat is land- bouwwerkzaamheden te verrichten, met één normalen arm kan men in den landbouw feitelijk niets deen werd hij volslagen invalide verklaard en ont vangt nu geregeld een ultkeering van f 0.76 per dag. Alle onkosten voor geneeskundige hulp zijn betaald door de Landbouw- Onderlinge. Was de vader van S.J. geen lid van de Landbouw-Onderlinge ge weest, dan Hep S. J. nu zonder eenigen steun rond. Hoe het met hem dan In de toekomst zou gaan, weten wij n'et, maar zeker zag het er dan donker voor hem uit. Nu wordt S J gesteund met f 4 56 per week. De landbouwers kunnen uit dit geval zien, hoe nuttig het is, dat zij lid van de Landbouw-Onderlinge worden, want als een van hun kinderen een zoon of dochter een ongeval in het be drijf krijgt, dan worden zij eveneens gesteund. De Landbouw-Onderlinge steunt dus niet a'leen de knechts, maar ook de kindereu van den landbouwer zoo zij in het bedrijf medewerken Ook kunnen de landbouwer en zijn vrouw zich zelf ver zekeren. Een ander ongeval was dat van den 59-jarlge L K., werkzaam te Wieringen. Bij het laden van stroopakken sloeg L K. achterover van den wagen en kneusde zijn borstkas Het gewone werk kan hij nu niet meer doen, alleen zeer lichte bezigheid, waarmede hij nog iets kan verdienen Geheel invalide is L. K dus niet. Hij krijgt nu een ultkeering van f0.84 per dag. Dit ongeval geschiedde 22 Mei 1911. Aan J. G. te Enkhuizen, oud 71 jaar, overkwam 2 Oct. 1909 een ernstig on geval, waardoor hij heup en been kneus de hij werd volslagen Invalide, zoodat hij geen werk meer kan doen. Hij ver diende f 3 per dag en ontvangt nu le venslang 70 pCt. hiervan of f 2.10 per dag. Zijn dit ongevallen waardoor de ge troffenen levenslang ongeschikt werden om hun brood in het bedrijf te verdie nen, nu laten wij eenige ongevallen vol gen waarmede de dood was gemoeid. P. D. 39 ja ir, werkzaam te Watergang bij Amsterdam, moest 22 Nov. 1911 's morgens half zes een touw van den zolder halen. D?jr de duisternis misleid, stapte hij mis en viel. Bewusteloos werd hij opgenomen en enkele uren daarna overleed hij. De getroffene liet een weduwe met drie kinderen na, waarvan de oudste bijna 10 jaar was- Overeenkomstig de Statuten kregen vrouw en kinderen een ultkeering van f6.96 per week. Is het jongste kind 16 jaar geworden, dan behoudt de vrouw voor haar zelf een ultkeering van f3.48 per week. Het gezin van P. D., dat anders ge heel op de liefdadigheid zou zijn aan gewezen, kan nu het hoofd boven water houden. Ook aan H.B., wonende te Heerde (Gelderl.) overkwam 14 Juni 1912 een soortgelijk ongeval. Hij was werkzaam in Hoogwoud (N.-Holland) a's grasmaaier en sliep op zolder, 's Nachts moest hij even het bed uit, viel van de ladder en overleed kort daarop, nalatende vrouw en 4 kinderen, aan wie nu f4.4l per week wordt uitgekeerd. In de eerste helft van Juli 1912 hadden er alleen in de provincie Friesland vijf landbouw-ongevallen plaats met doode- lijkeu afloop dus vijf dooden in 14 dagen. Dat was inderdaad ontzettend. Gelukkig waren de patroons van de getroffenen aangesloten bij de Friesche Landbouw Onderlinge, zoodat de nage laten betrekkingen konden gesteund worden. Tj. v. d. W., 34 jaar, werkzaam te Holwerd, werd 2 Juli door den bliksem getroffen en liet vrouw en 2 kinderen beneden 16 jaar achter, aan wie wordt uitgekeerd f0. 8lVs per dag. J. R. B., 22 jaar, werkzaam te Harich, werd 3 Juli door het hemelvuur getroffen. Hij was ongehuwd, doch steunde zijn ouders met f 100 per jaar. Deze som wordt nu aan de ouders uitgekeerd tot den dood van den langstlevendezij ontvangen f 0. 32'/s per dag. De ouders, die door het gemis van die f 100 anders in groote moeilijkheden zouden zijn ge komen, worden nu door de Landbouw- Onderlinge uit den nood geholpen. Het derde ongeval in Friesland over kwam op 3 Juli den arbeider H. J. de B., oud 28 jaar, te Oud-Appelscha. Ook hij werd door het hemelvuur getroffen. Hij liet wel een weduwe, doch geen kinderen na Aan deze weduwe wordt nu f 2.82 per week uitgekeerd. A. S., oud 43 jaar, werkzaam te Nij- enga, werd 17 Juli 1912 door een zon nesteek doodelijk getroffen. Hij Het een weduwe na met 6 kinderen, die allen beneden 16 jaar zijn, zoodat èn vrouw èn kinderen voor steun in aanmerking kwamen. Aan dit gezin wordtnu f 0.791/* per dag uitgekeerd. Uit al deze gevalien, die wij nog met vele zouden kunnen vermeerderen er gebeuren zeer vele ongevallen In den Landbouw blijkt ten duidelijkste hoe nuttig de Landbouw-Onderlinge werkt, en niet alleen voor de knechts maar ook voor de patroons. Want, als er eens een knecht wordt gedood of levenslang invalide wordt, hoe lang moet de land bouwer dan wel niet steunen Hii kan vrouw en kinderen van deo knecht toch niet aan hun lot overlaten Is de patroon evenwel bij de Land bouw-Onderlinge aangesloten, dan zorgt deze vereeniging voor hulp en steun. Hoe het gaat als de patroon niet Is aangesloten, zagen wij In de buurt van Delft, waar in Augustus een landarbeider verdronk. De Landbouwer de patroon van den knecht, had zijn knechts niet verzekerd, zoodat de weduwe cn de kinderen van den verdronken knecht ge heel hulpeloos achterbleven. Wat ging men toen doen, want de landbouwer kon die weduwe en de kin deren niet onderhouden. Eerst eeD col lecte houden en toen die niet genoeg opbracht, werd et een concert gegeven. Dat stuit tegen de borst. Bovendien, hoelang zullen deze gelden toereikend zijn En als ze gebruikt zijn, wat dan De Landbouw-OnderliDge helpt de knechts, de weduwen en weezen afdoende Hoeveel de onkosten op deze ongevallen verzekering bedragen, vertellen wij in een volgend stukje. De algemeene toestand Gelijk wij Zaterdag reeds verwachten deden, zal inderdaad het antwoord van de Porte op de nota der mogendheden aan het oordeel van de nationale verga dering worden onderworpen. Daar echter de bijeenkomst van d!e ve'gadering nu tot morgen weer is uiigeste'd, wordt ook het geven van het met veel inspanning tegemoet geziende antwooid weer uit gesteld en zal dit waarschijnlijk niet voor Donderdag bekend worden gemaakt Op het oogenblik schijnt de stemming in de leidende kringen vanConstantinopel zeer vredelievend te zijn. De officleele bladen zijn blijkbaar bezig de publieke opinie te bewerken voor eeD oplossing der kwestie in overeenstem ming met de eischen der mogendheden. De „Jeni Gazette" zet zoo uitvoerig uiteen, welke erns ige moeilijkheden voor Turkije voort 'Juden vloeien uit een weigering van hetgeen de mogendheden vragen. Het is, zegt het blad, uu niet het geschikte oogenblik om principieele kwesties van recht en verdra »en te gaan behandelen Integendeeler zijn oogen- b'ikken, dat bet belang van het land eischt, dat men rekening houdt met de bestaande toestanden en dat men zonder uitstel de besluiten weet te nemen die hoe onaangenaam misschien ook, in de eens gegeven omstandigheden als de beste beschouwd kunnen worden Ook de >Ikdam« zegt, dat de Porte door aai zelen haar prestige zou verliezen of voor al de bloedige offers die ze ver der brengen zou, wel eeos meer verlie zen dan winnen zou. Daarom moet de Porte den toestand ernstig overwegen en de door de omstandigheden gevor derde offers, waarbij zij van de beloften door de mogendheden gedaan een goed gebruik maken kan. Daaruit kan men wel opmaken, dat In leidende kriDgen te Constantinopel een beslist streven lot toegeven aan de mogendheden zich merkbaar maakt. Echter moet men nu ook rekening hou den met den nieuwen factor, die in het spel komt en op den onberekenbaren invloed, dien deze, zooals wij reeds opmerkten, nog uitoefenen kanhet oordeel van de nationale vergadering. Wat daarvan het gevolg kan wezen is zeer moeilijk te zeggen, daar geen na dere bijzonderheden bekend zijn omtrent de samenstelling van dat lichaam, de bevoegdheid eraan te geven enz. Men mag misschien echter veronder stellen, dat, waar de regeering blijk geeft ernstig gezind te zijn om de eischen van de mogendheden toe te geven, haar in vloed groot genoeg zal zijn om de uit spraak van de nationale vergadering bij voorbaat in de gewenschte richting te sturen De Balkan-mogendheden, of liever tot dusver alleen Bulgarije, heeft weer een nieuwe aanmaning aan Turkije laten hooren om spoed te maken met de te nemen beslissing. Wanneer de Londen- sche afgevaardigden ter vredesconferen tie van oordeel zouden zijn, dat er geen vooruitzichten meer bestonden op den vrede, dan hadden zij slechts aan gene raal Savoff te seinen en dan....... De Bulgaarsche afgevaardigden heb ben dus de beslissing feitelijk in handen en voor de Turken beteekent dit be sluit een waarschuwing om door dralen de vooruitzichten van den vrede niet te versomberen en een einde te maken aan hun draal-politiek. Voor Bulgarije vooral, maar ook voor Servië en Montenegro is er veel aan ge legen dat een beslissing spoedig valt. Met het begin van Februari moet de oogst uitgezaaid en het land bewerkt worden. Een week of zes zijn daarvoor noodig, zoodat dan het ineerendeel der troepen niet onder de wapenen kan blijven. Daar Immers de herfstoogst door de mobilisatie gedeeltelijk slechts bin nengehaald werd zou hongersnood drei gen, wanneer uu niet goed voor het uitzaaien werd gezorgd. Voor Bulgarije, Servië en Montenegro komt dus alles aan op een spoedige beslissing, hetzij langs vredelievende weg of door een vlug militair ingrijpen. Binnen enkele dagen zal dus wel een definitieve beslissing te wachten zijn. Begrafenis Minister Regout. Nadat Maandagavond het stoffelijk overschot van den Minister E. H. R. Regout, onder het zingen der Miserere, van het sterfhuis iu het Bezuidenhout naar de Kerk van O. L. Vr., van den Goeden Raad, was overgebracht, werd Dinsdag in deze Kerk de plechtige uit vaartdienst opgedragen in tegenwoordig heid van een groote menigte. De Kerk was met rouwfloers behangen De honneurs werden waargenomen door den griffier der Eerste Kamer Jhr. Mr. Wittert van Hoogland, terwijl de gezan ten ontvangen werden door twee amb tenaren van het Departement van Bul- tenlandsche Zaken. Ouder de aanwezigen merkten wij op Jhr. v. d. Poll, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, Jhr. v. Tetz, vertegen woordiger van H. M- de Koningin-Moe der, en luitenant ter zee Bijl de Vioe, afgevaardigde van Z. K. H. Prins Hen drik. Verder waren aanwezig de ministers Heemskerk, Talma Kolkman, Colijn en de Waa' Malefijt. De Minister van Waterstaat de broer van den overledene bevond zich bij de familie. Voorts de oud-minister Nelissen de president en de leden van den Hoo- gen Raad. van den Raad van State, leden der rechterlijke macht, de com missaris der Koningin In de provincie Zuid Holland, de Gouverneur der resi dentie, leden der le en 2e Kamer en tal van anderen. Tijdens den plechtigen uitvaartdienst werd de rouwmis van Perosi gezongen. De H Mis werd opgedragen door Z. D H. Mgr. Collier, Bisschop van Haar lem, presbyter assistent was deken Wij- tenburg, Kroondiakens de ZeerEerw. Heeren Vogel eo Schoonbeek, diaken de ZeerEerw. Heer Wittert en sub dia ken de ZeerEerw. Heer Wijsen. Na de H. Mis werd de absolutie ge geven door den ZeerEerw. Heer Wittert eo de WelEerw. Heeren Hermans en De Vlieger. Na den dieDst vertrok de stoet naar het R. K. Kerkhof aan den OudeD Scheveningschen weg. Alle Ministers namen in volgkoetsen plaats De stoet trok eerst langs het Ministerie van Jus title. Er lagen geen bloemen op de kist. De beaardlng werd verricht door de ZeerEerw Heer Wittert en de Eerw. Heeren Hermans en De Vlieger. Langs heel den weg was zeer veel belangstelling, zoo ook op 't kerkhof van alle verschillende partijen. Hedenmorgen is 't lijk naar den fa miliekelder te Meersen vervoerd. In de Tweede Kamer werden door den Voorzitter en den mloister-president hartelijke woorden gesproken. Waalwijk 22 Jan. 1912. Koopt oict Itt rlen vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. Lezing. Maandag j.l. trad voor een goed be zette zaal in Musis Sacrum als spreker op vanwege het Departement >Lang- straat" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de heer W. H. de Beaufort met het onderwerpOnze vogels en waarom wij ze moeten beschermen. De spreker, secretaris van de Neder- landsche Vereeniging tot bescherming van vogels, zette uiteen, dat, dank zij het populariseeren van de natuurweten schappen door mannen als Jaspers, Hei mans en Thijssen (geholpen door een firma als Verkade in Zaandam met haar bekende plaatjesalbums), de belangstelling voor het leven der vogels meer en meer toeneemt. Niet alleen ter verhooging van het natuurschoon moeten de vogels beschermd worden, doch ook om redenen van economischen aard, nl. om de rol, die ze voor land- en bosch- bouw vervullen. In een boeiende voor dracht aan de hand van prachtige licht beelden vertelde spreker over het leven van verschillende vogels in ons land. Van de duinen met zijo meeuwen wier witte vleugels voor modedoeleinden maar al te dikwijls misbruikt worden en stelt- loopers, voerde hij zijn toehoorders naar de lage waterrijke landen, waar o. a. de zeldzame lepelaar, de wulp, de klevlr, de watersnip, het ijsvogeltje (beroemd om zijn kleurenpracht en berucht als visch- dief) en de roovers van het rietland, als de rietwouw, wonen. De lichtbeelden vertoonden photo's ter plaatse genomen, en zeker moet het geduld en de liefde voor de vogels bewonderd worden van hen, die deze schuwe dieren iu hun na tuurlijke omgeving in beeld gebracht hebben. In de pauze werden de fraaie prent briefkaarten van het vogelleven, uitge geven door bovengenoemde Vereeniging. zeer bewonderd en verschillende belang stellenden verzochten om toezending van de fraaie serie. Voor belangstellenden zij hier opgemerkt, dat de serie prent briefkaarten, vanwege de Vereeniging tot Bescherming van Vogels uitgegeven, tegen betaling van f 0,50 verkrijgbaar zijn bij den secretaris dier vereeniging den Heer W. H. de Beaufort-Wouden- berg. (Utrecht). Spr. behandelde na de pauze de rol, die de vogels spelen in de natuur, hoe de spechten en boomklevers de bosschen van insecten zuiveren, van welk onbe rekenbaar nut voor den landman de me zen zijn, als men nagaat, dat deze per dag l'/2 maal hun eigen gewicht aan schadelijke insecten opeten, hoe nachte galen, roodborstjes, winterkoninkjes en andere gevederde diertjes niet alleen medewerken om de natuur te verleven digen en te verfraaien, doch ook steeds bezig zijn met het verdelgen van onge dierte. Wel zijn bijvoorbeeld de spreeu wen en lijsters schadelijk in den kersen tijd, doch het nadeel, dat dan door hen berokkend wordt In die eene maand, weegt niet op tegen het nut, dat zij het overige gedeelte van het jaar doen. De zaadeters, vinken e a. richten zeker wei eens schade aan, doch men moet uiet uit het oog verliezen, dat ze zich ook met zaden van onkruid voeden. Het spannen van zwarte draden over het pas gezaaide, verdrijft, volgens spreker, deze dieven uitstekend. Voor den landbouw zijn de roofvogels als torenvalken en kerkuilen van veel nut. Deze zijn muizenverdelgers zonder wederga en het belang van den landman brengt mede op deze werkelijk nutiige dieren niet te veel jacht te maken, ook al rooven ze eens een kuiken weg. Waar deze roofvogels uitgeroeid worden,komt de muizenplaag voor den dag Grijpt de mensch te veel in den kringloop der natuur in, dan komt hij meestal bedro gen uit. Aan het slot van zijn voordracht drukie spreker de hoop uit de belangstelling van zijn toehoorders voor de vogels te hebben opgewekt en hun tot het Inzicht gebracht te hebben van het nut, dat de vogels in de natuur hebben. Een langdurig applaus toonde aan, dat de aanwezigen den spreker voor zijn interessante lezing dankbaar waren. Tabaksbouw. Naar wij vernemen zullen in den Vruch ten en Groententeelt »Pomona" van den heerP. J. Mombers-Smelt alhier door des kundigen proeven worden genomen met den teelt van tabak. Wij komen op deze zeer belangrijke aangelegenheid later terug. Jos. Groenen. Onze bekende baryton, de heer Jos. Groenen, die aan 't stadstheater te Mainz 1 voor 3 jaar (niet voor twee, zooals wij abusievelijk in ons vorig nummer mede deelden,) is geëngageerd als le heldeu- barytOD, heeft l.l Zondag medegewerkt in het groote concert van het gunstlg- bekende Bossche Mannenkoor. Hoe zijne praestaties daar beoordeeld worden moge blijken uit de volgende recensies Zoo schrijft de »Prov. 's Bossche Cou rant". De heer Jos.Groenen, wien dezer dagen, zooals gemeld, de onderscheiding te beurt viel om te worden geëngageerd als le helden-bariton aan't Stadstheater te Mainz, heeft sedert wij hem vóór zijn vertrek naar Stuttgart, hier het laatst hoordeD, zéér groote vorderingen ge maakt op 't gebied der kunst. Reeds met Prolog uit >Bajazzo" van Leoncavallo behaalde hij enorm succès om zijn uitstekende voordracht en zijn even mooi als krachtig geluid. Hij moest bij herhaling de hulde van zijn gehoor in ontvangst nemen en dienzelfden bijval genoot hij, zeker In niet mindere mate, voor de uitnemende vertolking van de Frithjof-partij in de compositie van Max Bruch. Noord-Brabant mag trotsch zijn op dezen hoogst talentvollen zanger, wiens wieg stond in de Langstraat. Wij wer.- schen hem bij voortduring het meeste succès toe en voegen daarbij, met eenige zelfzucht, den wensch, dat hij in den vreemde niet zal worden vervreemd V3n zijn geboortegrond en we hem nog her haalde malen zullen mogen toejuichen. en Th. v. Wamel in 't Huisgezin Jos. Groenen, onze Brabantsche sym pathieke zanger uit Waalwijk, werd reeds bij zijn opkomst met gejuich begroet De Echo van het Zuiden. 1212 2051 W. B.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5