rammer 28 Zondag 26 Januari 1913 36 Jaargang Tweede Blad ISliSJGNT Gemeenteraadsvergadeilngen. SUNLIGHT ingezonden Stukkeu. OOGENBLÏKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 23 Jan. des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer 3.1 5 uur opent de Voorzitter de vergaderingAanwezig alle leden. weg. De notulen van de vorige vergadering, welke door den Secretaris worden voor gelezen, worden onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aan de orde 1- Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van grond van Snoeren voor de uitbreiding van de school, alsook de plaats. Aangekocht is een oppervlakte van 807 M2. De betaling zal geschieden bij de onderteekening van de koopacte. Van den Heuvel. Zou het niet goed zijn om in de acte een clausule te maken opdat als in de toekomst mocht blijken dat wij meer terrein noodig hebben, wij dit tegen denzelfden prijs kunnen krijgen. Van Beurden. Is de goedkeuring al aangevraagd. Voorzitter. Neen, eerst moet dit be sluit zijn genomen. Wat de opmerking van den heer van den Heuvel betreft, daarop moet ik antwoorden dat wij nu grond genoeg hebben en het niet zal voorkomen dat wij ooit nog meer grond daar zullen noodig hebben. b. Schrijven van de heeren van Beur den en Lombarts. Beiden heeren deelen in een schrijven mede dat zij, gezien het feit voorgeval len in de vorige vergadering dat de gas- commissie niet is erkend, als lid be danken. c. Schrijven van G. v. d. Hoven, hou dende verzoek om het besluit om zijne woning voor onbewoonbaar te verklaren, alsnog met 'n halfjaar te willen verschui ven, wijl hij dan de noodige verbeteringen zal kunnen aanbrengen Voorzitter. Het Dag. Bestuur heeft aan de Gezondheidscommissie om advies ge vraagd en die hebben geantwoord dat zij tegen verlenging geen bezwaar hebben daarom stellen wij voor op het verzoek gunstig te beschikken. Aldus wordt besloten, c. Missive van Ged. Staten, houdende aanmerking op de gemeente-begrooting voor 1913. Ged. Staten zeggen dat de leening van f34000 niet op de exploitatie van de gasfabriek mag worden gebracht doch moet komen onder andere rubrieken. Ook wijzen Ged. Staten er op dat de gevraagde subsidie voor bijdragen in de onkosten van het onderwijs niet zoo ge makkelijk zal worden gegeven, wanneer geen wijziging in de begrooting wordt gebracht. Verder hebben Ged- Staten nog eenige aanmerkingen van meer ad ministratieven aard. De heer Bressers zegt dat het moeilijk is om alles goed te ramen. Besproken is echter om de Hoofd. Omslag met f 500 te verhoogen en dan voor het on derwijs f 2000 te vragen. Van Beurden. Men wil toch zeker het °/0 van den Hoofd Omslag niet gaan verhoogen. Voorzitter. Neen. De Hoofd. Omslag is nu geraamd op f 10.000, doch die brengt altijd zoowat f 10.200 op. Nu zou men die post heel goed kunnen brengen op 10.500, dus met f 500 verhoogen, zonder dat het °/o behoeft te worden verhoogd. De Bresser. De ontvangstposten zijn allen zoo hoog als 't kan geraamd, „terwijl de uitgaven zoo laag als maar mogelijk is, zijn genomen. Van Beurden. Dat is geen gezonde toestand zoo. Voorzitter. De Hoofd. Omslag is hoog genoeg. Van Beurden. Daar kunnen wij het hier voorloopig best mee doen. Na nog eenige discussie wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 2. Vaststelling van straatnamen in de gemeente Kaatsheuvel. Voorzitter. De heeren hebben nu de tijd gehad om er eens over te denken. De commissie stelt het volgende voor Hoofdstraat van Van Beurden tot en met Rombouts en verder Kruisstraat. Wordt goedgevonden. Sprangsche straat in plaats van Sprang sche pad. Roestenberg. Dat is heel goed, 't is ook geen pad meer. Lombarts. Men zou ook Sprangsche weg kunnen noemen. Van den Heuvel. Een weg denkt men meestal zonder huizen. Wordt besloten den door de commissie voorgestelden naam te behouden. Stationsweg in plaats van Kattensteeg Lombarts. Ik zou het daar Gasstraat noemen, dat is m.i beter dan Stations- Van den Heuvel. Iemand die langs de Katteosteeg naar het station moet zou nog vreemd terecht kunnen komen. Regel is het, dat dit een weg is recht naar het station loopende. Van Dortmond. Het kan er toch wel eens van komen dat de weg wordt door gelegd. Roestenberg. Het komt mij voor dat Gasstraat meer op z'n plaats is. Een weg Stationsweg gaan noemen, waar we alvorens het station te bereiken, eerst nog een ander dorp moeten passeeren, is wel wat vreemd. Van Beurden. Gasstraat is zoo zwaar op de hand- Van Dortmond. We mogen toch wel een Stationsweg hebben. Lombarts. Ik had liever een Station inplaats van een Stationsweg. Hierna wordt in stemming gebracht of men de Kattensteeg, Stationsweg of Gasstraat zal noemen. Met 13 stemmen voor tegen 2 stemmen wordt besloten Stationsweg te noemen. De heeren Lombarts en Roestenberg stemden voor Gasstraat. Schoolstraat in plaats van Kerkpad. Wordt goedgevonden. Telefoonstraat inplaats van Steegje. Roestenberg. Ja, er staan palen in. Aldus wordt besloten. Verlengde Hoofdstraat van Van Beur den tot Konings. Lombarts. Volgens het kadaster heet het daar het Roode veer. Laat ons de traditie getrouw blijven en het aldus noemen. De Bresser. Verlengde Hoofdstraat is ook wel op zijn plaats. Van Beurdeo. De Hoofdstraat is a lang genoeg. Als wij nu al zooveel namen hadden, dat wij er geen meer wisten. Van Dortmond. Van het Veer is niets meer bekend. Van Beurden. Er zou dan nog een pont bij moeten liggen ook. Maar noemt het Julianastraat. Roestenberg. Julianastraat. 't Is zoo'n hooge naam voor wat nu Varkenseind heet en wat woont er Lombarts. Er wonen daar heele nette menschen. Van Beurden. U schijnt de menschen daar niet hoog te hebben staan. Roestenberg. Jawel. Van Beurden. Volgens uw eigen woor den zoo juist gesproken toch niet. Roestenberg. Dat zou je graag heb ben, dat ik dat gezegd heb, maar ik zeg dat wij het geen Julianastraat kunnen noemen omdat wij bij het doel moeten blijven. Als nu zoo wat de hoofdbe volking er woonde. Lombarts. Waarom wordt het kadaster niet in aanmerking genomen. Na nog eenige discussie en na ge houden stemming wordt het voorstel van de commissie, om het Verlengde Hoofd straat te noemen, aangenomen. Van Konings tot aande tram Steenweg. Lombarts. Steenweg is niets. Neemt het kadaster en volgens dat zou ik het Vaartstraat noemen. Maar het helpt toch niets, al zeg je wat. Na gehouden stemming wordt besloten dit gedeelte Vaartstraat te noemen. Peperstraat blijft Peperstraat. Markt blijft Markt. Van Markt tot Mateijsen, Heulstraat. Lombarts. Noemt het Vincentius- stiaat. Voorzitter. De commissie heeft ge meend zoo weinig mogelijk namen van personen te moeten nemen. Elias. 't Is daar een ouderwetsche naam en die zal altijd wel blijven. Lombarts. Of noemt het Zalm-Zalm straat- 't Is daar allemaal land afkom stig van Zalm-Zalm. Bij stemming wordt besloten Heul straat te noemen, zooals door de com missie is voorgesteld. Van Mateijsen tot Wed- Zwaans Berk dijksche straat. Van Mateijsen tot den Hil, Hilsche straat. Deze namen worden zonder discussie aangenomen Van Markt tot Robbeo, Marktstraat. De heeren Teulings en Lombarts wenschen hier liever Gijzenburg te be houden. Voorzitter. Hij heette geen Gijs. Teulings. Dat weet ik, maar-ik zou hem maar Gijs laten heeten. Van Dortmond. In 't begin is gezegd dat namen van personen zooveel moge lijk vermeden zullen worden. Deze straat nu wordt ook voor Markt gebruikt. De markt kan ook alleen aan dien kant wor den uitgebreid Verster. Noemt het Veemarktstraat Na stemming wordt besloten zooals de commissie heeft voorgesteld Markt straat. Van H. v. d. Assem tot Schoolstraat Gasthuisstraat. Van Beurden. Ik vindt die afstand wel wat kort. Bovendien is gezegd dat wij namen van personen zullen vermijden. Van Dortmond. Dat is hier een axceptle. Van den Heuvel. Een Gasthuisstraat mag wel lang zijn. Voorzitter. Dus dan zou een van beide moeten vervallen. Van Dortmond- Laat dan Gasthuis straat vervallen. Van Beurden. Ik zou Gasthuisstraat behouden. Dat is het gemakkelijkst. Na stemming wordt besloten de voornemens is de 16 woningen toch aan zegd, dat het heele verlies, hetwelk de te besteden. Gemeente lijdt bij haar levering van gas van leden voor de stern- Benoeming bureaux. Na eene eindelooze stemming worden gekozen als leden de heeren De Bresser en Daleu, als plaatsvervangende leden Van Beurden en Van Dortmond, als' vierde lid Rijken en als plaatsvervangend vierde lid Van Rooij. Voor Loonopzand Tot Voorzitter de heer Verster en tot plaatsvervangend Voorzitter Van Kuijk, tot leden Ellas en Van den Heuvel, tot plaatsvervangende leden Lombarts en Roestenberg, tot vierde lid van der Meeren en tot plaatsvervangend vierde lid C. Verschuren. Voorzitter. Hedenmorgen zijn nog 2 adressen ingekomen. Ik zal ze u even voorlezen en toelichten, dan kan in een volgende vergadering een besluit worden genomen Het eerste adres is van verschillende landbouwers te St. Joachimsmoer die allen onder eede willen getuigen dat van het landgoed van Antonie Oomens thans verkocht aan Timmermans te Raamsdonk, nooit geen tiendrecht is geheven. In het adres van A. Oomens, zegt deze zijn hofstede met daarbij behoorende gronden aan Timmermans verkocht te hebben geheel tiendvrij, in de vaste over tuiging dat dit ook volkomen zoo is, aangezien hij nooit eenig tiendrecht heeft moeten betalen. Zelfs de gemeente heeft dit, toen deze die zelf had binnen te halen, daar nooit eenige tiend geheven. Na het in werking treden van de nieuwe wet is door hem daartegen niet gerea geerd. Daar tegenover staat, dat ook nooit eenig stuk aan hem is gezonden, wel aan Adr. Oomens. In het andere geval zou hij er ook zeker wel tegen zijn opgekomen. Vroeger heeft alles be hoord aan Zalm-Zalm. Adressant hoopt dat de raad de bil lijkheid zal erkennen en zal besluiten dat, evenals vroeger, alles tiendvrij blijft. Voorzitter. Hier hebben wij vermoe delijk te doen met een novale tiend. Dat wil zeggen landbouwers die vroeger de grond ontginden werden 7 achter eenvolgende jaren van de tiend vrij ge steld. Dit nu is bij hem geschied onder notaris Bossers, althans de koopacte is afkomstig van notaris Bossers en door deze schijnt alles te zijn laten doorge- loopen. In de koopacte staat niets ver. meld dat het tiendvrij is, wat altijd het geval is. Rijken. Mouthaan die heeft destijds die molen gekocht afkomstig van Zalm- Adriaan Huygenstraat te doen vervallen Zalm en die heelt ook nooit tiendrecht vanaf H. van den Assem tot eD met behoeven te betalen. de Kort Gasthuisstraat te en de Wed. noemen. Van de Wed. de Kort tot aan tram Tramlaan. Aldus wordt besloten. Inplaats van Brandsche steeg, had de commissie voorgesteld Zijpad. De Raad Lombarts. Wij hebben ook land van Zalm-Zalm, maar hebben altijd tiend moeten betalen. Van Kuijk- Vroeger is het nog van J. Wagemakers geweest en er is zeker in geen 50 ot 70 jaar tiend betaald daar. Van Beurden. In leder geval blijkt dat besloot echter het daar Brandsche steeg hij geheel te goeder trouw heeft gehan- te blijven noemen. Van Van Gennip tot aan de Roede, Dongenschestraat. Inplaats van 2e straatje, Dreefsche weg tot Jan Groenendaal. Bij Teurlings, Molenstraat. Deze door de commissie voorgestelde namen worden zonder eenige discussie vastgesteld. 3. Benoeming van onderwijzers aan de scholen te Berkdijk en aan den Loon- schendijk. De voordracht voor de school aan den Berkdijk bestaat uit de heeren J. Leenaarts, Raamsdonksveer. L. P. P. Bastings, Tilburg. W. Th. Vaags. Terborg. Nadat door den Voorzitter verschillen de blieven zijn voorgelezen, als die van het hoofd der school en van den school opziener wordt de heer Leenaarts met 8 van de 13 stemmen gekozen. De heer Bastings verkreeg 5 stemmen. De voordracht voor de school aan den Loonschendijk bestaat uit de heeren. W. Bos, Dussen- P. J. Bijls, Dreiscbor. A. H. de JoDgh, Sprang. De heer W. Bos wordt met algemt'ene stemmen benoemd. Voorzitter. Vervolgens kan ik de heeren mededeelen dat bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van 16 arbeiderswoningen het werk niet is ge gund, zijnde de bedragen alle veel te ver boven de begrootlDg. De commissie is daarna van plan gt> weest 14 woningen te doen bouweti. Hedenmorgen hoorde ik echter dat jij deld in de vaste overtuiging dat het tiend vrij was. Voorzitter. Afin, wij zullen het aan houden, de heeren kunnen nu eens informeeren- (Slot vo'gend nummer.) fBtiteo verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Uit het ingezonden stuk van Iemand die niet van sckeeve voorstellingen houdt*, lees ik tot mija genoegen dat hij vol strekt niets weet in te brengen tegen mijne redeneering waardoor ik kwam tot het zekere besluit dat wil de Ge meente de inwoners van (Kaatsheuvel precies gelijk behandelen als van Loon zij ons het steenkolengas, inplaats van voor J ets, voor ruim 2a/i3 cent moet leveren. Trouwens, M- d. R het zou dtn in zender ook onmogelijk zijn geweest, die redeneering en het daaruit getrokken besluit, ook maar in het minste te vei- zwakken. Want alles is zoo klaar als de dag en sluit als een bus. Derhalve blijft volkomen onaangetast staan het feit, dat de inwoners van Kaats&euvel voor lederen kubieken meter £as van 7 cent, dien zij ver bruiken, ongeveer 4'7,3 cent, d.l bijna 5 cent «eer moeten betalen dan zij, die in Loon wonen. Maar de inzender heeft een ander bezwaar tegen een ander punt, dat ik aanroerde in mijn stuk. Ik had n.l. ge- aan Loon, alleen door de inwoners van Kaatsheuvel moet betaald worden. Welnu, zoo zegt de inzender, dat is niet waar, want het bedoelde verlies zal door alle belastingbetalers dus ook door de Loonschen mede betaald worden. Is dat juist Allereerst antwoord ik hierop, dat deze opmerking volstrekt niets te maken heeft met bovenbedoelde redeneering en besluit en dat deze dus ook al had de inzender gelijk even vast zouden blijven staan als te voren. Maar bovendien, de inzender heeft het niet. Een voorbeeld zal het duidelijk maken. Nemen we eens aaD, dat de Gemeente van 5 inwoners, waaronder 1 Loonsche en 4 Kaatsheuvelschen, 50 gulden- be lasting gaat heffen. Bij gelijke verdee ling, zou dan ieder 10 gulden te beta len hebben. Doch in plaats daarvan zegt de Ge meente aan den Loonsche, gij behoeft maar 6 gulden te geven, ik dwing dan de 4 Kaatsheuvelschen wel om ieder 1 gulden meer of 11 gulden af te staan aan de kas. Moet nu hier de Loonsche, omdat de Gemeente een schadepost op hem heeft van 4 gulden, ook maar één cent bij dragen in het verlies? Immers neen. Want het heele verlies wordt betaald enkel en alleen door de Kaatsheuvelsche. Niet anders is het met de gaskwestie. De Gemeente exploiteert twee gasfa- brleken, een in Loon, waar zij den gas- prijs zoo laag stelt dat haar dit te staan komt op een verlies van b.v. 2000 gul den, en een andere in Kaatsheuvel, waar zij den gasprijs zoo hoog ne;mt, dat haar dit een winst oplevert van 2000 gulden. Moetlhier nu de Loonsche ook maar één roo e duit betalen in het verlies dat de Gemeente lijdt op de exploitatie der gasfabriek in zijne plaats? Natuurlijk niet. Want het heele verlies wordt ge dekt door den hoogeren gasprijs, die geslagen wordt uit de zakken der Kaats heuvelschen. Wanneer de opmerking van den in zender wél gegrond zou zijn geweest? Als de Gemeente de Kaatsheuvelsche gasfabriek noch met verlies, noch met winst zou hebben geexploiteerd. Maar nu uit de beurs der Kaatsheuvelschen zooveel winst wordt gehaald, dat het Loonsche verlies daardoor geheel wordt gedekt, nu behoeft de Loonsche voor geen centime in dat verlies bij te dragen doch alleen en uitsluitend de Inwoners van Kaatsheuvel. Nog erger zel's. Niet alleen wordt het Loonsche ver lies geheel door het Kaatsheuvelsche gedekt, maar overtreft dit zelfs aanmer kelijk. En zoo staan we voor het zon derlinge feit, dat niet alleen de Loon schen aan de Kaatsheuvelschen geldelijk nadeel berokkenen, maar bovendien nog een stukje meenemen uit de blijvende overwinst, die door de Gemeente uit de zakken der Inwoners van Kaatsheuvel wordt gestoken in de Gemeentekas. Ten slotte maakt de inzender zelf een rekensommetje. Zeker omdat hij tegen mijn berekening absoluut niets weet in te brengen. Ia ieder geval heeft zijn rekensom metje volstrekt niets uit te staan met wat ik door mijn berekening heb bewezen. Vervolgens is dat «rekensommetje* er zoozeer op berekend om het publiek te misleiden, dat ik 't haast zou durven noe men een leugen van de grofste soort en dat ik mij er bepaald aan ergerde, toen ik de onderteekening las Iemand die niet van scheeve voorstellingen houdt. Blijkbaar wil dat rekensommetje den Indruk wekken, dat het gericht is tegen mijn betoog. Maar het handelt over heel {ets anders en raakt mijn berekening ook niet in tén enkel puntje. Ik heb bewe- dat wii per kub. meter gas van cent, bijna 5 cent meer betalen dan de Loonschen Ea daarentegen weet de inzender volstrekt niets in te brengen. Wat gaat hij nu doen Hij zegt zoo: Loonsche gasprijs per kub. M. 10 cis. Kaatsheuv. 7 cts: verschil 3 cts. En laat dan volgen, dat de Kaatsheu velschen, in plaats van meer, zelfs 3 cts minder per kub meter gas betalen dan de Loonschen Foei, inzender, ge moest U schamen. van het Zuiden. iinnr-n li,,, I a. 1 m m Jnf L af f I n n rlo

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5