Nummer 12 Zondag 9 Februari 1913. 36 Jaargang y Gemeenteraadsvergaderingen. ""binnenland. Tweede Blad I Landbouw-Ong^vallen. SUNLIGHT De Balkan-Oorlog. Gemengd Nieuws OOGENBUKKEN OM BIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. DU3SEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 5 Febr. des namiddags ten 4 uur. Voorzitter Edelachtb» heer A. v. Hon- senwijk. Ongeveer 4.10 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig is het lid, P. Verschoor. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Benoeming van een stembureau. Benoemd worden tot leden de heeren v. d. Steen en van Honsewijk, tot 3e lid den heer v. Beurden tot plaatsver vangende leden de heeren van Daalen en F. v. d. Pluijm, tot plaatsvervangend 3e lid A. Ansems. Voor de polder tot Voorzitter G. v. d. Koppel, tot leden de heeren L. v. d. Pluijm en J. Leemans, tot 3e lid P. de Wilt. Tot plaatsvervangend Voorzitter Jos Weterings, tot plaatsvervangende leden de heeren Jac. v. d. Pluijm en G. Weterings. 2. Vaststelling van eene verordening op het vangen van mollen. De heer de Wilt vraagt of men zelf op zijn eigen land, wanneer men vlas heeft staan daarop en men van mollen last heeft, deze mag vangen. De Voorzitter zegt dat men zich zelf op zijn eigen land vergunning kan geven Ook aan andere personen kan men schriftelijke vergunning tot het vangen geven. Conform het concept ban B. W. wordt de verordening vastgesteld. 3. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming gedaan op 10 Januari bij den gemeente ontvanger. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bij gehouden en dat is ontvangen f 12869.765 en uitgegeven f 12936.04'. zoodat er een te kort is van f 66.28. b. Een schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling, dat tot secretaris van de Gezondheidscommissie is herbe noemd de heer Th. de Surmont de Bas Smeele te Waalwijk. c. Een schrijven van den onderwijzer Bos, houdende het verzoek om eervol ontslag wegens zijne benoeming te Kaatsheuvel. Voorzitter. Wij stellen voor hem eer vol ontslag te verleenen met ingang van 1 April. Er zijn al twee sollicitanten onder wie een onderwijzeres. Van de Koppel. Als het een goede onderwijzeres is, zou ik daar de voor keur aangeven Die veranderen niet zoo dikwijls. d. Schrijven van Mej. J. de Both hou dende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres in de nuttige handwerken met ingang van 1 Juni. Voorzitter. B. W. stellen voor met ingang van 1 Juni eervol ontslag te verleenen. Aldus wordt besloten. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames tegen den Hoofd. Omslag. IV. Wij hebben in de vorige artikeltjes gezien, dat de Landbouw-Onderlinge zoowel aan de landbouwers als aan de landarbeiders ten goede komt. Wij wil len nu in dit laatste artikel nog eens nagaan welke uitkeeringen de Landbouw- Onderlinge doet en dan zal ten duidelijkste blijken, hoeveel ellende deze ongevallen verzekering lenigt. Dan zal men zien dat geen enkele vereeniging zóóveel voor den landarbeider en den landbou wer doetja, het zal dan duidelijk wor den dat de L. O. nog meer doet voor de landarbeiders dan de Ongevallenwet van 1901 voor de arbeiders in de ini dustrie. De L. O. doet de volgende uitkee ringen 1°. Zij betaalt de genees- en heelkun dige behandeling van den knecht of dientsbode, als deze door een ongeval worden getroffen. Vrij dok ter en vrij apotheker dus. 2°.Zoodra de gevolgen van onge vallen langer duren dan 5 dagen, dan krijgt de arbeider van den eersten dag af een uitkeeriog van 70 pCt. van zijn dagloon. 3° Kan de arbeider ten gevolge van het ongeval nooit weer zijne gewo ne werk doen, is hij dus blijvend invalide geworden, dan ontvangt hij een peusioen van 70 pCt van zijn loon. Verdiende zoo'n arbeider f10.in de week, dan wordt zijn pensioen f7 Dat houdt hij dan zijn heele leven. 4°. Is de getroffen arbeider maar voor een deel ongeschikt tot verderen arbeid, dan krijgt hij natuurlijk een geringere uitkeering, omdat hijzelf nog een en ander kan verdienen. 5° Komt de arbeider door een ODgeval te overlijden, dan wordt voor be- grafenlskosten uitgekeerd een be drag van ten hoogste 30 maal het dagloon. 6°. De nagelaten betrekkingen (weduwe, kinderen, soms vader en moeder of grootouders), voor wie de getroffen arbeider geheel of ge deeltelijk de kostwinner was, ontvan gen de volgende uitkeeringen. a. De weduwe ontvangt 30 pCt van het dagloon van haar man als pen sioen dit houdt op als zij hertrouwt doch zij krijgt bij het trouwen een gift vau 2 maal haar jaarpensioen. b. Een nagelaten kind krijgt 15 pCt van het dagloon van zijn vader zijn er meerdere kinderen, dan krijgen zij samen 30 pCt. Deze uitkeering houdt op als de kinderen 16 jaar zijn ge worden. c. Laat de getroffen arbeider geen vrouw of kinderen na,doch wel grootouders of andere familiele den, voor wie hij geheel of gedeel telijk zorgde, dan komen deze voor een blijvende uitkeering in aanmtr- king. 7°, Als de landbouwer voor zich zelf en zijn kinderen ook in de Land bouw-Onderlinge gaat, dan worden dezelfde uitkeeringen gedaan, als hem een ongeval overkomt Uit het voorgaande volgt, dat er goed voor de getroffenen en hun nagelaten be trekkingen wordt gezorgd. Maar hiermede zijn wij er nog niet. Sedert 1 Januari zullen de knechts ook gesteund worden als zij aangetast worden door een bedrijfsziekte. Dat is een ziek te die door het bedrijf onts'aat. Zoo'n ziekte is al even erg als een ongeval en daarom heeft de Algemeene Verga dering der leden besloten aan de knechts die aan een bedrijfsziekte komen telij- den. een uitkeering te geven. Door deze nieuwe bepaling doen de landbouwers meer dan de ongevallenwet van 1901 elscht van de industrieelen Wel een bewijs, dat het den leden van de Landbouw-OnderlUige ernst, hooge ernst is met de verzorging van hun ar beiders. Voor de landbouwers zelfs is er aan de landbouw-Onderlinge ook nog een groot voordeel verbonden. Het Burgerlijk Wetboek eischt in de artikelen 1401 tot 1407, dat de land bouwer alle schade zal vergoeden, die zijn knecht in zijn diensttijd aan een ander toebrengt. Als b.v. een knecht met paard en wagen uitgaat en hij rijdt iemand omver of hij rijdt bij een win kelier de ruiten in, dan is de landbou wer aansprakelijk voor de schade deze schade kan 't is al voorgekomen in de duizenden guldens beloopen. Welnu, deze aansprakelijkheid van den landbouwer neemt de Landbouw-Onder linge ook over, zoodat hij nooit behoeft te vreezen, dat hij p'otseling voor groote uitgaven zal komen te staan. De landbouw-Onderlinge is dus wel een vereeniging, die èn in het belang van de arbeiders èn in het belang van de landbouwers werkt. Geen enkele ver eeniging of maatschappelijk, zelfs de wet niel, zorgt zóó als de Landbouw- Onderlinge. Het spreekt van zelf, dat de onkosten, die op deze verzekering komen, gedragen moeten worden door de landbouwers, maar doordat de Landbouw-Onderlinge geheel in handen is van de landbouwers zelf, zijn deze onkosten zoo gering mo gelijk. De onkosten bedragen ongeveer fl. per f 100.jaarloon 't eene jaar kan bij het andere eens wat verschillen, doch het draalt altijd om den gulden heen. Wie b.v. twee knechts heeft, die ieder f400.— verdieneD, betaalt hiervoor per jaar ongeveer f8.dat is 16 cent per week Daarvoor worden de knechts dan uitstekend verp'eegd, als hen een on geval overkomt, wordt hun een flinke geldelijke uitkeering gedaan, krijgen weduwen en wezen steun, en wordt de !andbouwer gesteund als hij door den rechter zou kunnen worden aangesproken volgens de aitt. 14011407 en 1638x van het Burgerlijk Wetboek. Waarlijk, hier wordt veel gegeven voor weinig geld. En dat dan ook, om dat de Landbouw-Onderlinge niet is een speculatieve vereeniging van eenige geldmannen, maar een Onderlinge Land- bouwers-Vereeniging. waardoor de land bouwers elkaar onderling steunen en dan ook Onderling de lasten dragen. Aan de Landbouw-Onderlinge is nog een ander voordeel verbonden, nog veel grooter dan al het vorige bij elkaar. Is de Landbouw-Ondtrling een nog grooter en sterkere vereeniging gewordenop het oogenblik telt zij 9400 leden,*die jaarlijks f 12.882.900.loon uitkeeren dan mag verwacht worden, dat de Regeering, die straks met een Land- bouw-ongevallenwet zal komen, zeer zeker met het bestaan van de Landbouw- Onderlinge rekening zal houdeo. Er staan dus groote belangen voor de landbouwers en voor de landarbeiders op het spel en daarom hopen wij, dat alle landbouwers dit goed zullen inzien en ieder, die nog geen lid is, zich zal aansluiten bij de (Landbouw-Onderlinge). De algemeene toestand. Blijkens de laatste berichten zijn de jongste krijgsverrichtingen geenszins ten nadeele van de Bulgaren verloopen. Het bombardement van Adrianopel wordt voor'gezet en de Bulgaarsche shrapnells eischen eiken dag nieuwe offers en ver oorzaken steeds grooter schade. De Bul garen zouden zelfs bij hun pogingen om de toestellen voor de draadlooze tele grafie te vernielen de beroemde Sultan- Selim-moskee beschoten hebben en daar bij twee van de 4 prachtige minarets welke uit het glanstijdperk van de Turk- sche bouwkunst stammen, volkomen vernietigd hebben. Wij weten niet, of dit bericht juist is en niet met opzet door de Turksche bladen verspreid werd, maar vast staat, dat het bombardement wordt voortgezet en de belegerden slechts flauwtjes antwoorden op het hevige vuur der bondgenoottn. In Sofia is men dan ook algemeen overtuigd, dat de opera ties rond Adrianopel met succes worden uitgevoerd en de belegerde stad het nog slechts eenige dagen kan uithouden. De Roode Kruis-zendingen zouden zich dan ook reeds gereed maken om direc na den val naar Adrianopel te vertrek ken l Ook het veldleger der Bulgaren is vooral op Gallipoli in hevige actie ge weest. De berichten over den uitslag dezer gevechten loopen natuurlijk ver uiteen, maar volgens den correspondent van de >Daily News* te Constantinopel zouden de Turksche autoriteiten hem zelf verklaard hebben, dat de Bulgaren hier over de geheele linie aan de win nende partij zijn. De Turken zouden bij deze gevechten 5000 man verloren heb ben. Omtrent het gevecht Myrofio (Mezef- te) ten Noord-Oosten van Galipoli wordt uit Turksche bron gemeld, dat de strijd hier Dinsdagvoormiddag begon. Myrofito werd slechts door enkele gendarmen verdedigd en was dan ook spoedig in de handen der Bulgaren, die door de krui sers »Messeudie* en »Berk-Z-Satnet« onder vuur werden genomen. Dit bom bardement, dat ook gisteren nog werd voortgezet, schijnt de Bulgaren weinig nadeel te hebben bezorgd, want zij heb ben ook Tscharkeui, ongeveer 15 K. M. Zuidelijk bezet. Het schijnt dat ook bij Rodosto een hevige kamp heeft plaats gehad. Men weet, dat Enver Bey hier met 20,000 man geland was en de Bulgaren uit Ro dosto waren teruggetrokken. De overmacht dwong hen zulks te doen, zoo heet het in een bericht, maar spoedig kregen zij versterking, en een hevige strijd begon. Het resultaat van dit gevecht is nog niet bekend. Van de Tschataldscha-llnie is tot nu toe geen nieuws. De Bulgaren concentreeren hun actie op het oogenblik rond Gallipoli en het schijnt, dat de Serviërs en Grie ken hun hierbij ter hulp zouden komen. Althans een der laatste telegrammen meldt, dat Grieksche transportschepen getracht hebben om Servische troepen op het schiereiland Galipoli te ontsche pen. Gelukt hun dit, dan zou de posi tie der Turken hiermee ten zeerste ver zwakt worden. Ten slotte wilien wij nog even wijzen op een telegram uit Constantinopel, waarin gemeld, dat de Porte er over zou denken van nu af in directe onder handeling te treden met de verbonden Balkanstaten. Hr. Mr. *Kortenaer Wegens de hervatting van de vijan delijkheden in den Balkan, zal het oor logsschip »Kortenaer< voorloopig nog te Smyrna gestationneerd blijven. Om dezelfde redenen zullen de kapi teins jhr. Wittert en Thomson als mili taire attaché's resp. bij de Bulgaarsche en Grieksche legers toegevoegd blijven. Hofbericht. Hare Majesteit de Koningin is naar de Msb. verneemt voornemens om ge durende Haar aanstaande verblijf bij den Prins uit te doen zien naar een gele genheid, waar Hare Majesteit gedurende langen tijd verblijf zou kunnen houden, teneinde de Prins, die gedurende ge- ruimen tijd zijn kuur zal moeten voort zetten, gezelschap te houden, terwijl Hare Majesteit reeds is geslaagd in het huren van een villa, toebehoorende aan den heer Klimsch, fabriekseigenar te Frank furt, gelegen op een afstand van onge veer tien minuten gaans van het empla cement van het sanatorium, welke villa dienst zal doen als verblijf van de Prin ses en hare dagelijksche omgeving, be nevens eenige Nederlandsche speelge nootjes. De villa is gelegen in eene mooie landelijke omgeving. Volgens de Tel. zou H. M. de Koningin voornemens zijn na het korte bezoek aan den Prins op 7 Februari, Zich later, doch dan voor een tijdsver loop van enkele weken, naar den Taunus te begeven. Volgens hetzelfde blad zal het Konink lijk Bezoek aan de hoofdstad dit jaar niet worden gebracht in April of Mei, doch in September, in verband met de te organiseeren Oaafhankelijkheidsfeesten h. M. de Koningin te Frankfurt. Onmiddellijk na aankomst in het hotel Frankfurter Hof, trok H. M. zich in de voor haar gereserveerde vertrekken te rug, teneinde een uurtje van de ver moeienis van de reis uit te rusten. Te zeven uur werd daarna het ontbijt in het privésalon van het hotel genut tigd H. M. waren dezelfde vertrekken ter beschikking gesteld, welke steeds bewoond werden door den kroonprins van Duitschland, wanneer deze zich te Frankfurt bevindt Acht jaar geleden heeft H. M de Koningin in hetzelfde hotel gewoond. Te kwart over tien vertrok de Koningin per auto naar Hohenmark. Z. K. H. de Prins was niet aanwezig. Kamerverkiezing. De Middelb. Ct. verneemt, dal men in het district Bergen op Zoom voor nemens is, tegenover het aftredende Kamerlid, den heer Ram, een katholieken tegencandidaat te stellen. Iwee vrouwen hvènd verbrand. Te Carqueirame had het 16-jarig meisje Marie Jalne, een brandende petroleum lamp juist onder een hanglamp geplaatst Deze werd gloeiend de petroleum ont plofte en viel in een fijnen regen op het ongelukkige meisje. Op haar kreten snel de haar moeder toe en poogde de vlam men, die de kleeren van haar kind ver teerden te dooven. Maar ook hare klee ren geraakte'n in brand en toen de bu ren waren toegesneld, vond men beiden half verkoold en stervend. De pantoffels van Goethe. Te Berlijn is een paar rood-fluweelen pantoffels voor 100 mark verkocht, die van Goethe af komstig heeten te zijn. Een schoenfabri kant, die een verzameling schoeisel heeft van beroemde personen, werd er de eigenaar van. De machinist van den CzaarIn het Zwitsersche dorp Alten is de machinist Dominlcus Hof gestorven. Vijftien jaar lang heeft hij den hoftrein van den Russischen keizer op alle reizen begeleid. Hij heeft verteld, dat hem herhaaldelijk door Russische nihilisten aanzienlijke geldsommen werden aangeboden, opdat hij bij aanslagen de behulpzame hand zou bieden. Hof weigerde natuurlijk steeds maar kwam vaak in 't bezit van inlich tingen, die de politie in staat stelden hare maatregelen te nemen. Later liet hij zich pensioneeren en thans is hij in zijn geboorteland gestorven. Roofmoord te Parijs. Woensdag heeft men den 83-jarigen gewezen buieau-chef bij het ministerie van buitenlandsche zaken, Peltier, en diens huishoudster geworgd gevonden. Uit het onmiddelijk ingesteld onderzoek bleek, dat de huishoudster zelf, dus het medeslachtoffer, het plan om den ouden man te vermoorden en vervolgens te berooven had opgemaakt. De nog on bekende moordenaar had eerst Peltier gedood en daarop, vermoedelijk ten einde zijn medeplichtige, die tevens getuige van zijn misdaad was, onschadelijk te maken, ook de huishoudster geworgd. Van den dader, die een som van 4000 frs. buit maakte, is nog geen spoor ont dekt. Moord op een gemaskerd bal. Onder de bezoekers van een gemaskerd bal te Kolmar bevond zich ook de handelaar in automobielen, M., die het feest bezocht zonder dat zijn verloofde het wist. Deze was hier echter achter gekomen en knoop te, als Spaansche danseres verkleed, aan tafel met hem een gesprek aan. Er ont stond echter een twist, waarbij het meisje door hem op een tafel geworpen werd en eenige vuistslagen ontving. Deze ech ter trok een kleinen dolk, dien zij naar Spaansch gebruik in haar schoen droeg en trof den handelaar hiermede doode- lijk in de borst. Van de algemeeoe verwarring gebruik makend, wist zij te ontvluchten. Later heeft zij zichzelf echter hij de politie gegeven. Een stad in brand. Uit Karachi (Britsch-Oost-Indië) wordt gemeld, dat de Tatte Sing, de uit de geschiedenis zoo zeer bekend stad in brand staat. Heele straten zijn reeds verwoest Om de brand te bestrijden heelt de brand weer weer meerdere huizen in de lucht doen vliegen. Thans is de vuurgloed omgrensd. Afgebrand.Te Helmond zijn vannacht twee boerderijen afgebrand- Men denkt aan kwaadwilligheid. In verband hierme de zijn drie verdachten aangehouden. Verpletterd In de staatsmijn Emma te Hoensbroek is een mijnwerker uit Heerlenheide doorneerstortend gesteente verpletterd. Ongeluk in een schouwburg. Een ern stig ongeluk had plaats bij een voorstel ling in de Sadler Swells schouwburg te Londen. Een toeschouwer, die zich over een bovengalerij boog, verloor het evenwicht en viel midden in het orkest. De onge lukkige was op slag dood. Aan een boom gebonden en doodgeschoten De politie te- Ostende heeft zekeren Van de R. gearresteerd, die beschuldigd wordt een van zijn kameraden op tragi sche wijze te hebben vermoord. Onder het voorwendsel te gaan stroo pen, lokte hij zijn slachtoffer. Van Hoo- rebecke genaamd, in een bosch, waar hij hem tegen den grond sloeg. De ongeluk kige werd vervolgens aan een boom ge- van het Zuilen. 12441 mi—ii ii «»r—tit v tmimm mi"imrrr— mmtm mt h i

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5