Donderdag 13®Februari 1913. 36 Jaargang Tweede Blad. Nummer 13 De Balkan-Oorlog. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Buitenland. Japan. itageiand. Duitschland. De expeditie van Envet Bey. De »Agence Bulgare4 meldt dat Za terdagavond bij Bulair, hevig gevochten is. Nadat de Bulgaren een bestorming hadden ondernomen, werden de Turken op de vlucht gedreven met zware ver liezen. Ook de expeditie van Enver Bey naar GalUpoli, moet ongunstig voor de Tur ken verloopen zijn Zondagmiddag tracht ten de Turken bij Scharkeni met 20 schepen ten Noorden van Bulair te lan den, maar de Bulgaren sloegen hen te rug en de schepen staken weer ia zee. Reeds Vrijdagavond was Enver Bey op een transportschip van Galate ver trokken. De geheele expeditie was vol gens een bericht in de »Times« 25,000 man sterk. Acht transportschepen zou den onverrichter zaken weer in den golf van Ismid zijn teruggekeerd. De >Daily Chronicle4 weet te melden, dat de chole ra onder deze, meest Anatolische troe pen zou zijn uitgebroken. Het inschepen zou in de grootste verwarring geschied zijn. Als een staaltje hiervan deelt het blad het volgende mede. >Een groote voorraad ingemaakte groenten zou in de transportschepen moeten worden ge bracht. Daar de vrachtwagens echter kwamen opdagen, werd een gewoon soldaat, die lezen noch schrijven kon, naar de leveranciers gezonden, die met dezen man niets te doen wilden hebben en hem verzochten zijn officier te halen deze echter was nergens te vinden In het algemeeD,,, meldt hetzelfde blad, >ls de toestand wat organisatie en verzorging betreft, nog treuriger dan voor den val van Kiamil Pacha4. De nederl igen bij Kavak en Bulair en het mislukken van de expeditie van Enver Bey, waarvan men reeds groote verwachtingen had, doen de waarschijn lijkheid grooter worden, dat de Jong- Turken, tot den vrede zullen worden genoopt en dat zij het odium van een vernedeienden vrede zullen moeten dra gen,wanneer het wapengeluk niet spoedig ten hunnen gunste keert. Van ket oorlogstoontel. Evenals vorige dagen bestoken Turken en Bulgaren elkaar met overwinningsbe richten en tegenspraken daarvan. Van bijzondere correspondenten zijn echter een paar tijdingen ingekomen die er voor de Tmken niet rooskleurig uit zien. De zwervende kruiser Hamidié zou namelijk, toen hij het kanaal van Suez weer was uitgestoomd door Grieksche schepen zijn omsingeld en genoodzaakt zich over te geven Wij hebben van dit bericht nog geen bevestiging gelezen en die zou toch niet lang kunnen uitblijven, daar de Grieken Diet zouden talmen een dergelijk succes luide te verkondigen. Verder moet de kruiser Assan-i-Tewfik bij Karaburun in de Zwarte Zee aan den grond geloopen zijo. Men is met man en macht aan 't werk om het schip los te sleepen, seint de correspondent van het Berliner Tageblat die ook enkele bijzonderheden me'dt over het gevecht bij Muradli ten noorden van Rodosto, waar de Turken in 't voordeel gebleveD zijn. Door dit gevecht en die bij Siliwri en Eregli moeten de Bulgaren gedwongen zijn hun rechtervleugel tegenover de Tsjataldzja-linie in een andere en minder gunstige stelling te brengeD. De Bul- gaarsche linkervleugel heeft zijn positie bij het meer van Derkos kunnen hand haven. Een hooggeplaatst Turksche militair gaf den correspondent van het Tageblatt re kennen dat zeer binnenkort een be slissende slag te wachten staat. Hij achtte de posities der Bulgaren op de lijn Muad i-Tsjorloe-meer van Derkos niet zeer gunstig. Van Bulgaarsche zijde wordt intus- schen de overwinning der Turken bij Rodosto gelogenstraft. Van Adrianopel wordt niets nieuws vernomen. De hoop der Bulgaren dat de vesting door aanhoudende beschieting tot overgave gedwongen zou worden, is ijdel gebleken. Misschien is daarom het tempo thans wat gematigd, 't kan echter ook zijn wegeDs de herhaalde protesten tegen de meedoogenlooze wijze, waarop het bombardement werd uitgevoerd. Bij de bloedige gevechten om Skoeta'i, 3 waarin de beide Bardanjolts door de Monteoegrijnen zijn genomen, zijn vol gens de Matin de broeder van de konin gin van Montenegro gewond en twee neven van den koning gedood. Volgens inlichtingen uit particuliere bron kostte het bestormen der stellingen van Ba dagnole nabij Skoetari den Mon- tenegrijnen 500 dooden en 2000 gewon den. Meer dan 5000 dooden of gewonde Turken liggen op het slagveld. Ongeregeldheden in Tokio. Reuter seint uit Tokio De voortdu rende verdaging van de Kamerzitting bij keizerlijk besluit met het doel te voorkomen, dat de oppositie een votum van wantrouwen zou voorstellen wegens de ongrondwettige handelwijze der re- geeriog, heefr geleid tot ernstige onge regeldheden. Het gepeupel deed een aanval op de bureaux van de regeerings- gezinde bladen en trachtte die in brand te steken, hetgeen de politie alleen kon verhinderen door voortdurend charges te maken en de menigte uiteen te drijven Daarbij werden een groot aantal personen gewond. Later liepen weer verschillende benden door de stad. Zij vernielden de politie- gebouwen, stakendetramwagens in brand en trachtte zelfs een aanval te doen op het huis van den eerste-minister. De politie dreef hen echter uiteen. In het geheel werden zes personen gedood en zeventig gewond. Men verwacht dat de regeering zal af treden. Bij keizerlijk besluit is de Kamer die gisteren zou bijeenkomen geschorst. De ondergang der Scott-expeditie. De dood van kapitein Robert Falcon Scott in de antarctische ijsvelden, nadat hij zijn ideaal, de ontdekking van de Zuidpool, had bereikt, is zeker hoogst tragisch. Uit Christchurch (Nieuw-Zeeland) wordt over het einde van deze treurige Zuid pool expeditie nog het volgende gemeld »In October 1912, toen de winter voorbij was en nog geen taal of teekeD van kapitein Scott vernomen was, werden twee hulp-expedities uitgerust onder lei ding van dr. Atkinson en Wright. De tweede expeditie bereikte het z.g >One ton camp4 waar de voorraden nog on aangeroerd waren. Wright drong verder naar het Zuiden door en 12 November ontwaarde men met groote ontroering de tenten van Scott. Toen men deze binnentrad zag men de lijken van kaplteiD Scott, dr. Wilson en luitenant Bower. Men vond ook een schrijven waarin werd medegedeeld, dat de zeeman, Edgard Evan, het eerst bezweken was. Volgens een bericht uit Terrp-Nova werd het bericht van den ondergang der expeditie in Christchurch medege deeld. door de overlevenden der beman ning, die onder leiding van luitenant Evans daar aangekomen waren Behalve de reeds vermelde slachtoffers is ook kapitein Vabes overleden. Lord Curzon voorzitter van het geo grafisch genootschap, heelt aan koning George de treurmare medegedeeld, die zijn inDige deelneming en hoogachting voor de gevallen helden betuigde. De echtgenoote van kapitein Scott is op weg naar Nieuw-Zeeland en de ont goocheling zal voor haar bitter zijn. Een venoving en een Verzoening. Eindelijk is dus tusschen het huls der Hohenzollerns en der Welfen een ver zoening tot stand gekomen en zijn beide huizen nu vereenigd door den reeds hechten band, die een verloving in vor stelijke kringeo tusschen twee families en geslachten legt. Het zevende kind van keizer Wilhelm, zijn eeaige 21-jarige dochter Victoria Louise is verloofd met prins Ernst, August van Cumberland, deneenigen overlevenden 26-jarigen zoon van hertog Ernst van Cumberland, her tog van Brunswijk en Liineburg, den zoon van den blinden George van Han nover. Wat de personen der vorstelijke ver loofden betreft prinses Vctoria Louise is de eenige dochter van keizer Wilhelm en werd in 1892 geboren- Aan het hof te Karlsruhe is prins \ugust een bekende en geliefde persoon lijkheid. Hij werd 17 November te Pen- dna geboren hij is Beijersch kapitein van Ie cavalerie en, sedert den dood van jrins George, die met een automobiel verongelukte, de eenige zoon van den Hertog van Cumberland Ernst August heeft voor onbepaalden tijd verlof ge kregen. Zooals gemeld, loopt er nog een ge rucht, dat deze band door een tweeden band gevolgd zon worden, doordat prin ses Olga van Cumberland met een der keizerlijke prinsen zich verloven zou Wij laten dit bericht, dat niet bevestigd wordt voor hetgeen het is, evenmin als wij ons verdiepen zullen in de vraag, of de ver loving een gevolg is van de toenadering tusschen beiden huizen, dan wel dat de toenadering een uitvloeisel is van de verloving Wij willen all en de beteeke- nis van. het feit der verzoening, dat voor het Duitsche rijk inderdaad niet onbe langrijk is, even door een samenvatting der geschiedenis van den strijd en zijn oorzaken aiogeven. De tweede al. Eerst hebben we in liberale bladen gelezeo, dat in het district Bergen op Zoom tegenover het aftredend lid den heer De Ram, thans lezen we in de »N. R. Ct." dat in het district Ooster hout tegenover het aftredend lid jhr. Van den Berch van Heemstede een groot aantal katholieken een candidaat zullen stellen. Dergelijke berichten zijn minstens vootbarig en hebben Vooral *in li berale bladen gelanceerd veel van proefballonnetjes. Afgewacht moet wor den wie de candidaat der R. K kies- vereeniging in genoemde^districten zal zijn, voordat men van tegencandidaten kan spreken. Hgzn. Bidden en de verkiezingen. Op voorschrift van het doorluchtig Episcopaat zullen de*geestelijken in de Mis bidden de Oratio Pro quacumque necessitate voor het welslagen der ver kiezingen. De Oversten der Moederhuizen zoo vrouwelijke als mannelijken, zijn uitge- noodigd, hun onderhoorigen, naar goed vinden, te laten bidden voor dezelfde gewichtige aangelegenheid. Hgzn. Uit de sigarenindustrie. Blijkens berichten in de N R. C. zal de uitsluiting omvatten te Utrecht 800 man, verdeeld over een 15-tal fabrieken (600 georganiseerden eu 200 ongeor ganiseerden, die zich solidair hebben verklaard); te Zaandam 50 aan de fa briek Justus Van Maurik te Tiel 22 bij de fa. Rappard en Pottte Ambt-Almelo 14 bij de fa. Gebr. Kluch te Groningen 200; te Krommenie 100 bij de firma's Baars en Middelkamp; te Haarlem 150; te Amersfoort 57 te Alfen a/d Rijn 26. Nasleep van de typog ra fensta king. De drukkersfirma De Roever Kröber Bakels te Amsterdam bij welke firma voor de typografenstaking de Standaard gedrukt werd, heeft Zaterdag haar be drijf stop gezet en alle weiklieden 39 in getal, ontslagen. Tengevolge van de staking zijn thans ongeveer tachtig typograten zonder werk. Waalwijk, 12 Februari 1913. Koopt oiet in den vreemde, wat gij in Waalwijk eren goed en eren goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Voorlicktingsdienst van den Middenstand. Gisterenavond waren de handeldrij- venden en industrieelen der gemeenten Waalwijk en Besoijen, door het bestuur van »De Hanze4 opgeroepen tot bij woning eener vergadering waarin als spreker zou optreden den heer W. C. Emons, architect te Hilversum, met het actueele onderwerpvakopleiding en 'eerlingwezen. Deze lezing die voor allen vrij toegankelijk was, kon de Hanze doen plaats hebben door bemid deling van de commissie voor de Rijks voorlichtingsdienst van den Middenstand. De vergadering was zeer slecht be zocht Ongeveer half acht uur opent de voo'ziiter de heer W. V d. Heijden de vergadering en roept allen, in 't bijzonder de ZeerEerw. adv. en de leden van het Comité der Kath. Soc. actie, welkom en geeft vervolgens het woord aan den heer Emons. Met genoegen zegt spr., heb ik de uitnoodiging, die via het Ministerie van Handel en Nijverheid, tot mij kwam, om hier eene spreekbeurt te vervullen, aangenomen, want ik had me der toe stand hier anders voorgesteld. Ik had gedacht hier een breede schaar van middenstanders te zullen zien. En nu, o bittere ontgoocheling, een zaal vo! ruimte. Hebben de middenstanders hier dan geen voorlichting noodig Dat men dan het bestuur de moeite had bespaard om van de Regeering gedaan te krijgen dat ook Waalwijk van den Rijksvoorlichtings dienst voor den middenstand profiteert. Alsdan bracht spreker eerst ter sprake organisatie van meestercursussen. H;j wees er op hoe vroeger de leerlingen werden toevertrouwd op die werkplaat sen waar de patroon een meester was in zijn vak Dat dit stelsel goed werkte getuigen de proefstukken, die de leer lingen, voor zij gezel koDden wo'den, moesten maken. Dit alles is veranderd. Een geslacht voor ons waren reeds geen goed onder legde vaklieden meer zooals in den gil- dentijd. Spoedig begon men in te zien dat de toestand zoo niet kon blijven voortduren en daarom werden er vak scholen opgericht. Iets beter is de toe stand daardoor wel geworden, want ons land is tal van kunstinrichtingen rijk geworden. De conclusie mag echter hieruit niet worden getrokken, dat thans alles goed ts. O neen. Verre vandaar. Doch dit alles mag niet alleen geweten worden, dat er geen gelegenheid genoeg is om zich te bekwamen, doch wel om dat de zucht naar genot te groot is ge worden, omdat men zich geen tijd meer kan geven om te leeren Ook kan de leeilingen geen tijd gelaten meer worden om het werk goed at te werken, want bij het komen der machines is men meer gaan letten op de quantiteit dan op de qualiteit. Voorts, zegt spr., waren de scholen te veel gebaseerd op algemeenheden, wat reeds lang gebleken is een fout te zijn. Verder moet als een groote fout wor den aangemerkt dat de oude patroons altijd van het idee zijn uitgegaan dat de regeering, provincie en gemeente hen in a lies moest voorgaan Niets min der waar dan dit- Zelf moet men het initiatief nemen, de overheid zal aan helpen. Waarom, zoo vraagt Spreker zich af, waarom richten de patroons geen vak- vereenigingen op, waarin zij prijs-wed- strijden houden. Waarom geen vak-ten toonstellingen georganiseerd waar men zijn kennis kan verhoogen. Men klaagt nu liever, doch om een han,d uit te stekeD tot verbetering van dien in-treurige toe stand, dat doet men niet. Vereenigt u, en tracht door vereeniging verbetering te brengen. De Overheid zal u daarin dan helpen. Helpt die niet, dan hebt ge récht tot klagen. Ziet vóór U het groot kapitaal, achter U de sterk georganiseerde arbeiders, waartusschen gij verpletterd wordt, in dien gij U niet tijdig vereenigt De Regeering heeft getoond rekening te willen houden met uwe belangen, maar toont eerst wat u zelf kunt, stelt u niet gelijk met de arbeidersklasse. Zijn er vereenigingen door u opgericht, dan kunt ge vragen om goedkooper en vlugger recht, om bescherming van Zon dagsrust, om betere regeling van fail lissementen, om handels- en vakonder wijs. Werpt toch weg die onderlinge haat, de Regeering, die weet dat de midden stand de spil is waar de geheele maat schappij omdraait, staat gereed u te helpen- Gaat daarom hand in hand over tot oprichting van vakvereenigingen. Vervolgens wijst spr- er op, dat voor de jongere patroons het gemakkelijker is geweest om het vak beter te leeren wijl de scholen weer wat beter zijn inge richt. Zij kunnen dus zonder vrees ge makkelijker een examen afleggen. En zij die nog niet bekwaam genoeg zijn kunnen lessen nemen bij bekwame leer aren. Hierna bespreekt de redenaar de vak opleiding. Bekwame werklieden, zegt spr., zijn er schaarsch, hoewel er reeds vele ge nootschappen zijn die werkzaam zijn ter bevordering van de opleiding der am bachten. Men heeft zich veel voorgesteld van de scholen en toch, wat zijn de resul taten nog gering. De jongens die van de scholen komen denken dat ze heele bazen zijn en dat ze aanstonds het volle loon moe:en hebben. En wat mankeert er nog aan de practijk bij hen. Bij vele patroons, boven hebben wij het reeds gezien, is er geen gelegenheid om het vak te leeren. Alles moet vlug gebeuren, de moordende concurrentie eischt vlug en veel werk voor weinig geld. De werklieden, zij maken van hun lichaam een machine, veel produceeren. Naar goede afwerKing kijkt men niet. Ook niet of men zijn vak grondig kent. De ouders van de werk lieden moesten niet hun jongens naar zulke inrichtingen, waar hun kinderen niets leeren, zenden, al verdienen die daar ook al spoedig veel geld. Spr. heeft er eens ouders op gewezen en zei toen denkt toch om de toekomst van uw kinderen, doch de ouders autwoordden O, daar behoeven wij niet meer voor te zorgen. De sociale wetten zijn er die voor ons zorgen. Spr. vindt hier gelegenheid er op te wijzen dat allen boven hun stand leven. Zondags is er geen onderscheid meer tusschen patroon en werkman. Men schaamt zich werkman te zijn Dit alles is een sta-in-den-weg om de verbete ringen, die zoo hard noodig zijn, aan te brengen- Bij de behandeling van het leerling wezen zegt spr. dat de Regeering in deze reeds voor wil gaan doch de plicht van de ouders is om hun kinderen naar de school te zenden. Dat de leerlingen of ouders doen wat ze willen, moet uit zijn. Nu trekken ze maar van den een naar den ander om wat meer te verdienen. Er zijn wel wetten gemaakt hiervoor, doch) daar ondervindt de patroon meer last dan gemak van. Spreker stelt zich den toestand die moet komen voor de leerlingen als volgt voor Als de jongens met hun 13 jaar van school komen moeten ze 2'/2 jaar naar een Vakschool. Vandaar moeten ze nog tot hun 18 jaar naar een herhalingsschool gaan 's avonds en naar een patroon waar zij onder toezicht van den Staat moeten werkzaam zijn. Zoo zal men goede pa- patroons en goede werklieden kweeken. Van de 10 patroons van tegenwoordig zijn er vele die hun vak niet kennen en dat juist is het wat zulke ongezonde toestanden kweekt. Nadat door de heeren j. van Delft en W. v. d. Heijden nog eenige vragen waren gesteld die door spr. werden be antwoord, eindigde hij zijne rede, die warm werd toegejuicht. De Voorzitter bracht hem dank voor de leerzame rede en sprak den wensch uit dat zijne woorden vruchten zullen dragen. Voetbalvere enig ing Waalwijk Vooruit4. Zondag j.l. had de aangekondigde wedstrijd plaats tegen het Bossche »Hol- landia.4 Vóór rust wogen beide partijen vrij wel tegen elkaar op, zoodat geel-zwart slechts eenmaal door van Delft doel puntte. Na de hervatting is W. V. volkomen meester van het terrein en voegen van Delft, van Loon en de Ruijter ieder nog een doelpunt aan de score toe, alzoo Hollandia met een 4—0 Dederlaag naar huis sturend. Met groote belangstelling wordt den Zondag a s. te spelen wedstrijd W.V. Helmond tegemoet gezien. Helmond is erin geslaagd tweemaal den W.V. keeper te passeeren, wat nog geen enkele ver eeniging vermocht, zoodat er voor de geelzwarten alle leden bestaat, om Zon dag met een flinke overwinning revanche te nemen. Tot Vrijdagavond* bestaat er nog gelegenheid zich voor 't collectief biljet aan te melden. Uitslagen van Zondag j.l. Helmond Eindhoven 11. Den Berg't Zesde II 6—1. BredaDosko 04. De V. V. Excelsior Waalwijk. J.l. Zondag heeft de combinatie van de V.V. Excelsior een Vriendschappelij- ken match gespeeld tegen een versterkt elftal van de V.V. B. V. C. te Baardwijk, op het terrein van Excelsior. De stand was 33. Echo van

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5