B Nummer 14 Zondag 16 Februari 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. BINNENLAND. mtotmiuto Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Provinciaal Nieuws. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden fO."ö. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukkengelden ens., franco te zenden aan den Uitgever. UITGA VE: Tolefoonnuxnmer 38. Telegram-AdresECHO. AdvbrtbntiSn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer vcordee'ige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Opheffing korporaalsrang. Men schrijft aan de Avdp. Na de invoering der nieuwe organisa tie op 1 April zullen de bestaande va catures in den korporaalsrang bij het wapen der infanterie pl.m. 800 niet meer worden aangevuld. Aangezien op genoemden datum 261 korporaals bevorderd kunnen worden tot den rang van sergeant, zal de korporaals rang spoedig tot het verleden behooreD. Slot Locvestein Te 's-Gravenhage is opgericht de Ver- eeniging >Slot Loevestein4, met het doel het inwendige van het Slot zooveel mo gelijk in zijn ouden toestand terug te brengen en te stoffeereD. De Minister van Oorlog heeft reeds, onder bepaalde voorwaarden, vergunning verleend tot de restauratie en tot open stelling van het Slot voor het publick. Dc Maaskwestie. Het succes der Limburgsche Maas- vereenigingen was aanleiding, dat te Lin den en Gassel in Noord-Brabant even eens Maasvereenigingen werden opge richt, met het doel te geraken tot be- vaarbaarmaking der Maas om het gevaar van overstroomingen dier rivier te voor komen. Thans trachten deze vereenigingen ook in de overige gemeenten van N&ord- Brabant, langs de Maas gelegeD, dus danige afdeelingen te stichten. Kabinet-Heemskerk. Het was Woensdag 5 jaar geleden, dat het Kabinet-Heemskerk aan het be wind kwam. Hiermede heeft het Minis terie, wat de zittingsduur betreft al zijn voorgangers sinds 1848 geslagen. Tot heden stond het record op naam van het Kabinet-Heemskerk vader. Het gouden vijfje. Van de gouden vijfjes zijn er een millioen in omloop gebracht. Waalwijk, 15 Februari 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij lu Waalwijk even goed en eren goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Waalwijks Belang. Algemeene vergadering op Maandag 17 Februari a.s. des avonds 8'/2 uur in de achterzaal van het Hotel Verwiel. Aan de orde lo. Jaarverslag door den secretaris. 2o. Verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren H. G. van Everdlngen, Jan Tielen en H. van Tussenbroek. 3o. Bespreking feestelijkheden onaf- hankelijkheidsfeesten. Waalwijk Vooruit naar Helmond. Morgen gaat W.V. haar laatsten com petitiewedstrijd spelen tegen de reserves der vereeniging «Helmond4. Mpt groote belangstelling wordt dezen strijd tege moet gezien, want al is deze niet meer van invloed op het kampioenschap, nu zullen de spelers er allts op zetten om ongeslagen den eeretltel te behalen. Het is wel eigenaardig dat men hier zeer veel respect voor Helmond heeft, ja, dat men eeD overwinning nog niet zoo zeker acht. Het was ook Helmond die twee gaten in het geel-zwarten doel boorde, terwijl de grootste concurrent T.V.V. dit slechts éénmaal vermocht. Er heerscht echter onder het W.V. elftal een vurig verlangen, om in Hel mond te toonen, dat W.V. wel degeiijk het kampioenschap door haar goed spel heeft behaald Om de vele nieuwsgierigen alhier zoo spoedig mogelijk den uitslag te doen i geworden, worden twee postduiven mee genomen, waarvan één onder de rust en de andere onmiddelijk na afloop zal los gelaten wordei. De stand met rust kan dan om circa 4 uur alhier bekend zijn en zal deze b het sigarenmagazijn van den Heer A. van Eijck, Stationstraat gepubliceerd worden. Het elftal retourneert met den trein van half zeven en twijfelen wij niet of een groote menigte zal die kampioenen bij hun terugkeer verwelkomen. Wanneer bovengenoemde wedstrijd achter den rug is, komen de kampen om het geheele kampioenschap der Zuide lijke 3e klasse. Waarschijnlijk zal de strijd dan gaan tegen Den Berg of Dosko (Bergen-op-Zoom). Beiden hebben een mooie kans, om het kampioenschap van hun afdeeling te halen. Morden spee't Dosko te Breda tegen 't Zesde II, terwijl Deu Berg vrij is. Uit de Vakwereld. De firma Wed. P. Bergmans te Waal wijk heeft de schoenfabriek vroeger in gebruik bij den heer B. v. d. Heijden- v. lersel aangekocht van de firma Gragt- mans en Wiesman en daardoor hare zaak eene aanmerkelijke uitbreiding ge geven. De lederfabriek H. H. Jansen te Waalwijk heeft wegens de abnormaal hooge huidenprijzen hare productie in runds-box aanmerkelijk verlaagd. Zij gaat zich nu toeleggen op de vervaardiging van lakleder. Door den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten zijn adressen verzon den aan de leden der beide Kamers en alle Kamers van Koophandel in Neder land, betreffende het vervaardigen van de schoenen voor 't leger in Ned. Indië in de gevangenissen aldaar. De geheele correspondentie gevoerd tusschen den Bond en den Minister, alsook de motie in een vroeger nummer vermeld, zijn daarin opgenomen. In het heden verschenen nummer van de „Schoenmakerscourant" officieel or gaan van den Bond van Schoenmakers- patroonsvereenigingen te Amsterdam is een bijlage ingelegd, waarop in eene duidelijke grafische voorstelling den loop der huidenprijzen vanaf 1893 tot op heden word: weergegeven. Dit om den leden te overtuigen dat verhooging der lederprijzen gewettigd en noodzakelijk is en dus ook de schoenprijzen moeten worden verhoogd. Verder wordt voorgesteld om de be langrijke artikels „Ledernood" ook in ons blad overgenomen, in brochure-vorm uit te geven en bij duizenden onder het schoenen-koopende publiek te doen ver spreiden. De redactie van het blad en 't bestuur van dien bond, zijn wel zeer actief en practisch. Ambachts-Gilden van De Hanze in het Dekenaat van Geertruldenberg. Zooals wij reeds meldden, zullen de onlangs in het Dekenaat van Geertruiden berg opgerichte gilden in de bouwbe drijven op Woensdag 19 dezer eene gecombineerde vergadering houden in het1 hotel Santbergen Geertruidenberg. Agenda 1. Opening der Vergadering door den Voorzitter. 2e. Rede van den Heer M. Verberk directeur van de Credietvereeni^iog >de Hanzebank» te 's-Hertogenbosch. Onderwerp >Welk belang hebben de leden der Gilden in de Bouwbe drijven bij »de Hanzebank» cd welke voordeelen biedt die Bank hun aan 3. Aftreden van de Commissie van Or ganisatie der Ambachtsgilden in de Bouwbedrijven. 4. Bespreking wie in 't vervolg de ge combineerde Vergadering der Gilden in de Bouwbedrijven zal uitschrijven en leiden. 5. Bespreking wat nu 't ee st gedaan zal worden tot het verkrijgen van Vakonderwijs tegen denrvolgenden wiDter. 6. Bespreking uurloon 7-1 Rondvraag en sluiting. Aan deze vergadering zal een Voor- Vergadering van elk gilden voorafgaan en wel Het Schildersgilde ten huize van den heer A. C Krols bij de R. K. Kerk. Het Smidsgilde in het Hotel Sant bergen in de Koestraat. Het Metselaarsgilde ten huize van Mej. de Wed Krols in de Koestraat. Het Timmermansgilde ten huize van den heer Jan Stal in de Koestraat. De Besturen der verschillende gilden zijn nu definitief gekozen. Nu de vier ambachtsgilden in de Bouwbedrijven definitief zijn opgericht, zal de Commissie van Organisatie haar werk doorzetten, en een aanvang nemen met het oprichten van Hanze-gllden voor Bakkers rn Slagers. Deze orga nisatie geld wederom alleen het Dekenaat Geertruidenberg, dus van de plaatseD gelegen aan den spoorlijn vanaf Baard wijk tot en met Zevenbergen met inbegrip van Kaatsheuvel en Loonopzand. Eene vergadering wordt daartoe belegd op Zondag 23 Februari a.s. des namiddags om drie uur in het Hotel Santbergen te Geertruidenberg. Als eerste spreker zal dan optreden de Algemeenen Adviseur van »de Hanze» in het bisdom van den Bosch, de Zeer- Eerw. Zeergel. Heer Prof. Dr. J. van Beurden. Voor de Bakkers zal verder het woord worden gevoerd, door den Heer J. J van Oudenhoven, voorzitter van »de Hanze,» afdeeling Tilburg, en Voorzitter van het Bakkersgilde >St. Honoro» te Tilburg. Voor de Slagers zal optreden den Heer Frits Odijk, Ad ministrateur van het Huidenmagazijn en ijsfabriek te Tilburg De heer van Oudenhoven zal spreken over Samenwerking en gezamenlijke aankoopde heer Odijk over Gezante- lij ke Vet koop.* Door het Dagelijksch Bestuur van de Organisatie-Commissie, de heeren Mr. H. Allard te Geertruidenberg, Kapelaan van den Hout en Joh. Schoenmakers te Raamsdonksveer zal dezer dagen tot alle Bakkers en Slagers uit het Dekenaat een oproep tot bijwoning dezer belang rijke Vergadering gericht worden. Tet ivaarschuwing. Ter waarschuwing diene, dat door de gemeentepolitie alhier deze week proces verbaal tegen dhr. V. wegens het na 7 uur laten werken van jeugdige per sonen, is opgemaakt. De Katholieke Illustratie4 van deze week bevat de volgende Platen Mg. B. H. Klönne. Een gouden feest als religeuze. Kiekjes van den Balkan en Balkanoorlog (9). Verkee'rde keuze. De geïmproveerde fluitspeler. De lezing vin het testament. Onze Lieve Vrouwe van Halle en de Mariavereering aldaar (10). Hoe de goudsche pijpen gemaakt worden (7) Z. E. Kardinaal F. X. Nage f M. H. A Merckelbach. Hassan Riza. TekstDe Godslamp Kinderlijk geloof Hoe van Dribbe toch zijn honderd gulden betaalde. Mgr. B. H. Klönne. Verkeerde keuze (vervolg). De vereering van Maria te Halle. Bij onze Platen. Wie eens steelt is niet altijd een dief. Rebusoplossing. Innoudsopgave. DRUNEN. Hedenavond nam het Bestuur der Harmonie >De Volharding* het besluit, deel te nemen aan het dezen zomer te 's Bosch t« houden concours voor Har monie en Fanfare-gezelschappen. De wakkere vereeniging het beste sncces, Door de besturen der in deze gemeente bestaande veeverzekeringen zijn besluiten genomen, om van de twee, ééne verzekering te maken. Voordeelige conditiën zijn gesteld zooJat te verwachten ia dat allen zouder uitzondering van de gelegenheid zullen ge- bruik maken en zich bij de verzekering van den boerenbond zullen aansluiten. Algemeene vergadering voor de leden der stoom-zuivelfibriek Drunen op Diosdag 18 Februari 1918 des avonds 7 uur in de Congregatiezaal, Agenda 1. Openiug. 2. Notulen. 3. Verslag over de werking in 1912. Fin.antieele toestand der vereeniging. 4. Verkiezing twee bestuursleden, Aftrc- tredendlid Adr. Klyn, (herkiesbaar.) Vacature W. Pullens. 5 VaststelÜEg der conditiën, waarop ni°uwe leden kannen toetreden. 6. Boeten stellen op de levering van on geschikte melk. 7. Mededeelingen. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Naar wij uit goede bron vernemen zal de weg van Druueu naar Giersbergen, die nu onder water staat, door de gemeente worden opgehoogd met zand, zoodat die weg voortaan v;ij vau water blijft. BESOIJEN. Donderdagavond had in het lokaal van den heer A. Kooien eene bijeenkomst plaats om tot de definitieve oprichting te komen van eene afdeeling van de N. V. Maatschappij tot uitkeerlng bij werkeloosheid, ziekte en ongelukken. Reeds meer dan vijftig personen had den reeds vooraf te kennen gegeven als lid toe te treden. De heer J. C. Winkel, algemeen se cretaris-penningmeester, roept de aan wezigen welkom en zet het doel van de vereenlgiog uiteen. Dit doel is eenvou dig, o.l. loon te verschaffen aan den loontrekkende, wanneer hij dit niet ont vangt. Voor ziekte moet hij zich verze keren, wil hij zijn loon niet missen, voor ongelukken evenzoo en deze premlën zijn te samen niet gering. Dit alles helpt echter niet, wanneer de patroon of werk gever geen werk kan verschaffen. Het loon houdt op en daarmee komt de ellende. Welnu deze vereeniging wil en zal, wanneer de loontrekkende, zoowel bij ziekte, ongelukken en het zijn zonder werk, dus zonder loon is, in dat loon voorzieD, of beter gezegd, hij voorziet er zelf in, want de vereeniging maat schappij is van den loontrekkende. Immers, hij zelf oefent controle op alle handelingen uit eD kan relf in alle zaken mede beslissen. Hoe grooter het aantal leden, des té hooger kan het bed'ag en des te langer de termijn van uitkeerlng worden. Geen aandeelhouders ontvangen winsten der Maatschappij, zij komen den werkman ten goede. Heeft hij nooit eenige uitkeerlng noodig gehad welnu, hij heeft niet te vergeefs betaald, want na 20 jaar lid te zijn geweest, ontvangt hij meer dan zijn gestorte pre- miën terug en heeft dus een flinken spaarpot gemaakt. Hierna werd tot stemming overgegaan vas bestuursleden. De uitslag was dat gekozen werd tot president de heer J. F. Drost en tot commissarissen de heeren M. Holster, F. Klerks en G. Janson. Mededeeling werd gedaan, dat zij, die als lid wenschen toe te tredeo, zich bij bovengenoemde bestuursledeo kunnen aanmelden. De heer Winket wijst er verder nog op, dat door hem voorat op alle leden van de maatschappij inlichtingen zijn in gewonnen en dat deze inlichtingen zeer goed zijn- De maatschappij, werkende met een kapitaal van f 250.000 is soiled. Alle leden moeten werken, want men werkt voor zichzelf. In Sprang, Vlijmen en Raamsdonksveer zullen een volgende week afdeelingen worden opgericht. Daarna komen andere plaatsen aan de beurt. Nadat door den heer Drost ook nog op het groote nut van deze vereen'ging is gewezen en nadat enkele aanwezige niet-leden zich nog als lid hadden op gegeven, werd dsize vergaderinggesloten. Nader vernemen wij, dat ook in Waal wijk reeds een groot aantal personen gereed zijn om binnenkort eene afdeeling van deze zoo hoogst nuttige vereeniging op te richten. Naar wij vernemen, zal, wanneer de R. K. Bijzondere School gereed is gekomen, met den bouw van een nieuwe RK. Kerk met pastorie worden begonnen. VRIJ HOE VEN-CAPPEL. Het schoer- makersbeJrijf in deze omgeviug begint zich allengs uieer en meer nit te breiden. Binnen enkele dagen zal de scboenenfibriek van den heer A. A. Moonen alhier geheel om. chinaal zijn ingericht. De daarvour bestemde motor is reeds gearriveerd. De 8choeneutabriek van den heer Kerst in de Heistraat zal naar we vernemen een groote uitbreiding ondergaan. Een nieuwe motor zal den tegenwoordige vervangen tot een sterkte van pl.m. 20 paardenkracht. 0,;k bierdoor zal de fabriek dermate wordeu vergroot en zullen beide fabrieken aldaar electrifch verlicht worden, terwijl voor de Gebr. v. Drongelen iu de Heistraat dezer dagen aan C. Michael ondershands bet bou wen van een schoenenfabriek weid aanbe steed. Dat alle deze pogiugen welke aan gewend worden mogen medewerken tot groei en bloei, voor patroon en werkman, bizonder ook voor deze omgeving. WASPIK. Mei leedwezen vernemen we dat de H. Eerw. Heer Wijnen, oud-deken en pastoor alhier, ernstig ongesteld is. Daar Z. H. E rw. reeds een zeer hoogen ouder dom bereikt heeft, zija zijne parochianen ongerust voor zijn behoud. God beware den trouwen herder nog voor zijne kudde. Het zoontje vau den heer H. v. B. had het ongeluk bij het vallen zijn arm te breken. Dit is ïeeds de tweede keer binnen korten tijd, dat het ventje op zoo'n onge lukkige manier komt te vallen. Het echtpaar v. d. R. alhier onlsnapte slechts ter nauwernood nau den verstikkings dood. 's Morgens, later dan gewoonlijk, ontwaakte de neer v. d. R. door het geschrei van een der kinderen, die boven sliepeD, Hij was echter geheel versuft door deu kolendamp, die van uiwle kachel de geheele kamer bijna reeds gevuld had. Naowelyks had hij kracht genoeg zich met vallen en opstaan naar buiten le sleepen, waar hij be kwam. Xütusscben bad hij reeds de ramen opgeschoveD, zoodat zijne vrouw, die reeds bewusteloos was, weer bijkwam. Gelukkig hebben beiden geen verdere schadelijke gevolgen ervan ondervonden. D«ar Brabantia dit seizoen nog vier kampioenswedstryden moet spelen, beeft zij een gecombineerd elftal van Sparta uit Geer truidenberg uitgeuoodigd bier een oefening wedstrijd te komen spelen. Sparta heeft deze uitnoodiging aangenomen en zoo zullen de sportliefhebbers a.s. Zondag zonder twijfel van een zeer mooie en spannende match kunnen genieten. Al zullen de Spartanen de overwiuning wel weer naar de oude veste meevoeren, toch hebben onze groenzwatten besloten zich bijzonder schrap te zetten, zoodat het voor hen een zeer mooie oefening zijn zal. R AAMSDONK (DORP). Gisteren viel de 8-jarige C. Niesseu op den ijzeren punt van een hek. De punt drong door de tong, waarvoor dr. Qairijna hulp werd ingeroepeu. Heden zijn in deze gemeente de 15 K.M. palen geplaatst. Z-ker niet tot ge noegen vao motorrijders en automobilisten. RAAMSDONKSVEER. De heer C. v. d. Heuvel, lid van den gemeenteraad alhier heeft een contract aangegaan om voor drie jaar werkzaam le ziju aan het baggerwerk iu West-Indië, Mevrouw Heere-Zijlmans is door Z. H. Pans Pius X begiftigd met het gouden Eerekruis //Pro Ecclesia et Pontifice*. Kaatsheuvel, 15 Febroati 1913. Gouden bruiloft Op 30 April a.s. hopen de echtlieden De Echo van het Zuiden, Waalwyk^che en Langstraatsrlie Courant,

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9