"TinnSnland. Tweede Blad. ""buitenland. Provinciaal Nieuws. BEKENDMAKING. roïïWS"UIT HBUSDflH Rschtuakea. Frankrijk. Engeland. NUMMER 17 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1913. 39e JAARGANG Uitbreiding van het leger. De ministers van oorlog en financiën hebben aan de commissie voor de finan ciën uit den Senaat gevraagd, de re geering te machtigen tot het besteden van 72 millioen francs, te verdeelen over vijf jaar, voor het inrichten van instruc tiekampen, den bouw van bestuurbare luchtschepen, organisatie der artillerie, aankoop van paarden enz. De commissie bleek voor de aanvrage gunstig gestemd. De »Temps« bevestigt zijn vroegere mededeelingen over de invoering van den driejarigen diensttijd en voegt er bij dat deze zonder uitzondering zal worden ingevoerd. Zelfs studeerenden zullen niet worden vrijgesteld. Men weet, dat de driejarige diensttijd eenige jaren geleden is vervangen door een tweejarige. Om nu niet te ver bij Dultschland achter te staan, zal de regeering den driejarigen diensttijd weer invoeren. De kiesrechtdames zijn waarlijk be wonderenswaardig in het uitdenken van m'ddelen, om haar wil door te zetten. Nu moeten ze het plan hebben, een of meer ministers te schaken en hen dan ergens heimelijk in gijzeling te houden 1 De ministers worden nu bewaakt. Herhalingsoefeningen van de militie in I9I3* Bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage, bij het 2e reg. inf. te 's Hertogenbosch, Venlo, Roermond en Maastricht, bij het 3e reg. Inf. te Bergen op Zoom, Vlissingen en Middel burg, bij het 4e reg. inf. te Leiden. Delft en Gouda, bij het 6e reg. Inf. te te Breda, en bij het 10e reg. inf. te Haarlem Hoorn en Den Helder komen dit jaar bij alle bataljons voor herhalings oefeningen onder de wapenen de mili ciens der lichting 1906 van 9 tot 19 September en voorts die der lichtingen van 1907 en 1908 van 5 tot 30 Augustus. Bij het le reg. inf. te Assen en Gro ningen, bij het 5e reg inf. te Amers foort, bij het 7e reg. te Amsterdam en Naarden, bij het 8e reg. te Arnhem, Doesburg en Deventer, bij het 9e reg. te Leeuwarden, Harderwijk en Utrecht en bij het 11e reg. te Nijmegen en Ede komen dit jaar bij alle bataljons voor herhalingsoefeningen onder de wapenen de miliciens der lichting van 1906 van 19 tot 29 Augustus en voorts die der lichtingen van 1907 en 1908 van 8 tot 27 September. Bij het le en 3e regiment huzaren komen bij alle eskadrons de miliciens der lichting 1910 onder de wapenen van 6 tot 27.September. Bij het 2e reg. huzaren komen de miliciens der lichting 1910 eveneens op 11 tot 30 September, met uitzondering van 20 man echter, die bij het le es kadron van 13 tot 31 Me', bij het 2e eskadron van 2 tot 21 Juni, bij het 3e eskadron van 31 Maart tot 19 April en bij het 4e eskadron van 21 April tot 10 Mei onder de wapenen komen. Bij het 4e reg. huzaren komt bij de helft van elk der 4 eskadrons de lich ting 1910 onder de wapenen van 18 Aug. tot 6 September en de andere helft dier lichting van 8 tot 27 Septem ber. Typog rafenactu Sinds nenigen tijd is te Utrecht actie onder de typografen. De plaatselijke patroonsorganisatie heeft thans den ge zellen aangezegd, dat zij tot uitsluiting zal overgaan indien er op eenige aan gesloten drukkerij staking zou uitbreken. Naar wordt medegedeeld is door de patroons beslist, dat indien tengevolge van 'n eventueele uitsluiting een der plaatselijke dagbladen niet mocht ver schijnen, de andere ook niet zullen uit komen. Daar is wat noodig. Volgens het maandblad van de Fe deratie van ambtenaars-vereenigingen bij de Staatsspoor zullen in 1913 bij de Staatsspoor de volgende wijzigingen en uitbreidingen aan gebouwen, werken en matariaal plaats vinden Het voornemen bestaat om in den loop van 1913 de stationsgebouwen te Bodegrave, Capelle, Kropswolde, Echten en KruispuntBergen te vernieuwen. De stationsgebouwen te EttenLeur, Wollhezen, Moordrecht, Barcndrecht, Seppe, Wouw Bergen op-Zoom. Kruinln- gen, lerseke, Stadskanaal en Nuth zul len belangrijk worden uitgebreid. Te Goes word een 1ste en 2de wachtkamer aangebouwd. Er zal begonnen worden met het maken van een rangeerterrein tusschen Haren en De Punt, dubbelspoor Hooge- veen, een bestelgoederenloods te Rot terdam D.P., een vrachtgoederen- en douaneloods te 's Hertogenbosch, een tunnel te Sittard. Aangeschaft worden in 1913:36 stuks sneltreinlocomotieven met 4 cylinders, 3 gekoppelde assen en oververhitters, 26 stuks tenderlocomotieven, 5 doorgang- rijtui en 1ste en 2de kl-, 20 3e klasse 3- issige rijtuigen, 10 lokaalrijtuigen 2e kl., 8 lokaalrijtuigen 3de kl., 6 tramrij- tuigen, 2 postwagens, 40 bagagewagens, 50 paardenwagens, 100 15-tons open wagens, 15 marmerwagens, 100 zand- wagens, 1740 open goederenwagens 1500 gesloten goederenwagens, 7 koelwagens, 250 veewagens en 1 instructiewagen. Steun uit Indi'e aan de vrijzinnige Concentratie. Hier te land is, naar het *Vad." meldt, dezer dagen van het Indisch Comité tot steun der vrijzinnige partijen f 10.000 ont vangen als bijdrage voor de verkiezingen, met de mededeeling dat ongeveer over 1 maand nog 8 A 10 mille zouden volgen. Van het oorlogsveld. Het comité Ambulance Montenegro ontving van dr. Koppeschaar een schrij ven, gedateerd 18 Februari, waarin hij o.a. het volgende mededeelt >De Hollandsche collega's zullen he den aankomen en zijn ontzaglijk welkom, vertrekken dan morgen naar Podgoritza waar 2000 gewonden zonder hulp liggen. De toestand hier is verschrikkelijk, heel Cettinje één hospitaal. Wij koken voor 600 man. De slag zelf was ontzettend. Het was een hel van vuur en mensche- lijke el'ende. Alls snelverbanden zijn op gebruikt. Wij hebben in geen nachten geslapen De firma Untermöhlen te Amsterdam heeft duizenden dergerlijke verbanden, gisteren als geschenk verzonden. Bureau R. K. Vakorganisatie. Zondag hield te 's-Bosch het R.K. Vakbureau met de hoofdbesturen der R. K. Bonden de 3e jaarvergade'ing. Uit het verslag bleek dat het ledental is gestegen van 19642 op 21000 leden. Het jaarvershg door secretaris en penningmeester werd uitgebracht en goedgekeurd. De voorzitter releveert de vele werk zaamheden van het vorig jaar, zooals het oprichten van vakcursussen, jeugdor ganisaties, bond van coöperatie, cursus voor hoofdbestuursleden, pers-informa- tie-bureau, eigen drukkerij, enz. Tot ondersteuning bij werkstakingen be hoefde dit jaar slechts f 2658,06 te wor den uitgekeerd, een bedrag, dat betrek kelijk gering kan worden genoemd. De kwestie »eigen drukkerij* zal nog nade worden onderzocht en daarvan een uitvoerig rapport saamgesteld. De schatten in Neer lands bodem Uit onderzoekingen van mr- W. A.J. M. Van Waterschoot van der Gracht is gebleken, dat in den Nederlandschc bo dem rond 41/2 millard steenkool zit Vroeger was veel van deze steenkool waardeloos, omdat de kwaliteit zoo slecht was, dat zij het vervoer niet waard zou blijken. Echter sedert men groote elec- trlsche centrales kan bouwen met span ningen van lOO.OOO volt, die de steen kool ter plaatse in electriciteit omzetten, is deze steenkool zwartgoud geworden. In het Chemisch Weekbl. zet nu de technoloog E. G. Verschoor in 'n hoogst belangrijk artikel over de exploitatie van de Nederlandsche veengronden uiteen, hoe ook ons klein landje nog een aardig stuivertje opgepot heeft in zijn veen gronden. Op 72 millioen gulden raamt de heer Verschoor de waarde van 't hoogveen in Nederland. Ook het veen is tegenwoordig practisch in electriciteit om t^ zetten. De Regeering heeft in de jongste troon rede een wetsontwerp op de regeling der winning van electrisch kracht toe gezegd. Naar dat wetsontwerp, zegt Silvius in de Opr. Haarl. Ct. z; n wij eingelijk veel nieuwsgieriger dan naar heel veel andere beloften op politiek gebied. De toekomst is aan de industrie speciaal de grootindustrie. En deze hangt voor een groot deel af van goedkoope beweegkracht. of op 1 Maart 1910 rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat worden ingezonden. Waalwijk, 22 Februari 1913. Het Gemeentebestuur voormoemd, TH. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, VAN LIEMPT. Waalwijk, 26 Februari 1913. Koopt niet Id den vreemde, wat gij in Wualwijk eren goed en eren goedkoop kont vinden. 2651 W. B. Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend, dat de ontwerp-zomer- diecstregelingen 1913 der spoorweg maatschappijen ter secretarie voor een eenieder ter inzage is nedergelegd. Eventueele opmerkingen omtrent deze dlenstregelings-ontwerpen kunnen vóór Kamer van Arbeid De kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid voor 't Schoenmakersbedrijf be vat 37 patroon-kiezers en 322 werklieden kiezers. Jos Gt oenen. Met genoegeu vernemen we dat de heer Jos. Groenen, helden bariton aan de opera te Mainz, Zaterdagavond met zeer groot succes heeft gedebuteerd in de opera: >De vliegende Hollander.* Zijn succes was van dien aard en de opgetogenheid van het publiek dusdauig, dat de heer Groenen niet minder dan acht maal werd teruggeroepen. Ijs. Zooals wij voorspelden is er Zondag enorm veel van 't ijsvermaak geprofiteerd en ook aan kijkers ontbrak het niet. De dijk en de kade zagen zwart van men- schen, 't was dan ook allerprachtigst weer. Deze zachte temperatuur was mede oorzaak, dat zeer velen Zondag en Maandag een nat pak gehaald dat hebben. Het ongewenschte bad velen namen, soms met vijf en meer tegelijk, verschafte den kijkers natuurlijk vele vroolijke oogenblikken, vooral daar er geen gevaar aan verbonden was Houtgewas. Het klompenmakershout in de Bene den-Langstraat is thans zeer gezocht. Vooral wilgeboomen worden, zoo deze maar eeni^szins hakbaar zijn, gaarne gekocht aan flinke prijzen. Opmerkelijk is het evenwel, dat de aanplant zich meer en meer bepaalt tot de canada, omdat deze over 't geheel weliger tiert. De vraag naar dit soort poten overtreft dan ook den voorraad. BAARDWIJK. Zondag a.s. zal onze voetbalvrreeniging B. V. C. een viiend- schappelijken wedstrijd spelen tegen Excelsior van Waalwijk, op het terrein van B. V. C. Aanvang balt drie. De herijk van maten en gewichten zal in onze g^meen'e plaats hebben op 12 Ap'il op het gemeentehuis, Uit de door de R.K. Spaarbank op gemaakte balans over 1912 blijkt, dat door 272 deelnemers is ingelegd f 3381,71. Teruggenomen werd f4014,90. Aan rente werd bijgeboekt of uitbetaald f 259,79. Het oatjg saldo der inleggers b draagt en de 1912 f9052,03. Prijzeu waren beschikbaar gesteld voor die inleggers, welke eiken zitdag geregeld inlegden, doch het geheels jaar niets terughaalden. Aan de verloting dier prijzen konden 77 inleggers deelnemen. BESOIJEN. Door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente is vastgesteld de kiezerslijst voor de Kamer vau Arbeid voor bet Schoenmakersbedrijf te Waalwijk. Het aantal kiezers-patroons bedraagt 22, het aantal kiezers-werklieden bedraagt 109. SPRANG. De nieuwe kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid in het Schoenmakers bedrijf bevat de nam n van 13 patroons en 42 werklieden. Naar we vernemen heeft het bestuur der Chr. Schoolvereeniging alhier plaunen gevormd om over te gaan tot den aankoop van een terrein voor een school. WASPIK, 25 Febr, De toestand van den H.Eerw, Heer Wijnen, oud-deken en pastoor alhier, is zoodanig verergerd, dat den hoogen lijder de H. Sacramenten der Stervenden zijn toegediend. Donderdag 18 Maart a.s. z»\ hier de groote voo'jaarsmarkt gehouden worden. Er woldi geen marktgeld geheven, terwijl voor de aanvoerders van rundvee nog een 8-tal premiëo beschikbaar worden gesteld. De heer W. Roovers alhier heeft te 's Hage met gonatig gevolg examen afgelegd als chauffeur-mécaniciën. Den geslaagde proficiat. De ooievaar is hier weer op het dak der Ned. Herv. Kerk teruggekeerd. We hopen zoowel voor ons als voor hem, dat hij geen spijt hebbe over deze vroege terugkomst, De voetbalclab Brabant,ia gaat a.s. Zondag naar Dongen om aan de aldaar uit geschreven serie-wedstrijdeD deel te nemen. A.s. Donderdag zal in de parochiekerk van den H. Bartholomeos alhier het feest der H. Kindsheid gevierd worden. In tegen stelling met het zomerfeest van dit Ge nootschap, blijft 't bij deze gelegenheid tot de kerkelijke plechtigheden beperkt. In eene vergadeting der tooneelver- eenigiog Entre Nous alhier zijn herbenoemd de aftredende bestuursleden, de heeren G. Akkermans, President. A. Brokx, Vice-president. M. v. Dongen Rz. Socretarie-Penningm. W. Veldhoven, le Commissaris. Chr. Montens Hz., 2e Commissaris. Tot bpstnarslid der voetbalvereniging Brabantia albier zijn herbenoemd de aftre dende heeren C. Boezer, President. Chr. Montens Hz Secretaris-Pennir.gm. L. Schroot, Commissaris, J. v. d. Hoek, Captain. De heer A. Schoones, ambtenaar op hbt past- en telegraafkantoor alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd in de telegraphic volgens het Souudersvsteem. Zondagmiddag ontstond er tusschen het echtpaar V. M. een twist, die zoo hoog liep, dat V. M in woede outstoken over de grooie vaardigheid van vrouwlief's tong, zijn dierbare wederhelft met een mes orr den arm sneed. Oprecht berouw "olgde hier het kwaad onmiddellijk. Dadelijk fietste manlief om den dokter. Wie trouwt doet goed, wie niel tronwt doet beter. RAAMSDONK(Dorp), 25 Febr. Gisteren viel P. van Diaseldorp door het breken van den boom boven van eeu voer hooi op den z.g. langen wagen. Hij werd zwaar gekneusd, zoodat geneeskundige hulp moest wotdeD ingeroepen. Op Woensdagmiddag 5 Maart zal in de Openb. School het pokken inenten plaats hebben. Hedenmiddag ontstond er een binnen brand in de woning van G, de Geus. De brand weid veroorzaakt door een gebrek in uen schoorsteen en kon met emmers water worden geblnscht. Vooral de Gebrs, A. en P. de Wijs, W. Lankhuijzen en C. Hegblom maakten zich hierbij zeer verdienstelijk. RAAMSDONKSVEER, 25 Febr. Door enkele belhamels werden verleden week in de O, L. School alhier enkele ruiten stuk gegooid. Eerst was er van de daders geen spoor, doch thans vernemen we, dat de politie er in geslaagd is de lafaards te vin den. Het is te hopen dat streng zal worden ingegrepen, om verdere wandaden deu kop in te drukken. DUSSEN, 25 Febr. Voor belanghebbenden diene, dat het hulptclegraaf- en telefoonkan toor alhier vanaf heden weer is heropend. Voorzeker zal dit bericht door velen met genoegen worden vei nomen. Kaatshenvel, 25 Februari 1913. Nieuwe Vennootschap. Stoomschoenfabrlek „Neerlandia" te Loon- op-Z«nd. Doel: het fabriceren van en han deldrijven in schoenen. Duur25 jaar Kapitaal: f 76.000, verdeeld in 150 aan- deelen van f 500, waarvan 43 geplaatst en volgestort. Het bestuur is opgedragen aan ééa of 2 directeuien, onder toezicht van een raad van commissarissen, bestaande uit 3 leden. Voor de eerste maal treden op als directeur de heer C. L. de Jong, schoenfa brikant, te Loon.op-zand, en als commis sarissen de heeren H. C. J. de Jong, id aldaar en P. van Dongen, id., te Kaatshenvel. Herbenoeming. Bij Kon. besluit van 21 dezer is met ingang van 15 Maart a.s. de heer J. L. Besonw, herbenoemd tot bnrgemeester dezer gen.eeute. Wij feliciteeren èn burgemeester èa de gemeente met deze herbenoeming, R. K. Kiesverecniging voor leden der 2e Kamer. (Afdeeling Kaatsheuvel), Zondagnamiddag ten 7 uur hield de Af deeling Kaatsheuvel van de R. K Kiesver- eenigiug voor leden der 2e Kamer, district Oosterhout, in de bovenzaal vau „Apollo" eene algemeene vergadering. De Voorzitter opende met een hartelijk welkom de vergadering en sprak er zijn ge noegen over uit de vergadering zoo goed bezocht te zien. Hij deed een korte mede deeling van de wijzigingen die in het regie- mvnt waren aangebracht en roemde het groote belang dat deze wijzigingen voor de afzonderlijke afdeelingen haddeD, daar deze nu in hunne eigen afdeeling voortaan knnuen stemmen over caudidaten of over voorge stelde reglementswijzigingen. D« Secretaris-Penningmsester bracht op verzoek van den Voorzitter hierna verslag en rekening-verantwoording uit over het afgeloopan jaar. De Voorzitter den Seeretaris-Penning- mecster dankend deed de vergadering ver volgens overgaan tot het kiezen van een Voorzitter, Secretaris-Penningmeester en 2 leden van het Bestnur. Met bijna algemeene stemmen werd de WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. W. L. M. de Both als Voorzitter her kozen. Zijn Ed. aanvaardde de benoeming, dankte de ve gadering voor het vertrouwen in hem gesteld en verzocht verder van de vergaderden hun steun en medewerking, die zij hem kouden veileenen door een trouw en geregeld bezoek der vergadering en duor te zorgen, d»t de afdeeling geen droeve figuur slaat door het gering aantal stemmen waermede gewichtige besluiten hier vaak genomen worden. De heer M. van Beurden wenschte niet meer als Secretaris.Penningmeester in aan merking te komen. In zijn plaats werd ge kozen de heer J. van der Wee Czu. Op de vraag van den Voorzitter aanvaardde ook deze zijn benoeming, waarna de heer M. v. Beurden bedankt werd voor hetgeen hij voor de afdeeling Kaatsheuvel als Secretaris-Pen ningmeester gedaan heeft. Als Commissarissen werden gekozen de heeren J. v. Ham en F. Dalleu Sr., die ook beiden honne benoeming aanvaardden. Als punt 3 stond op de agenda, de ver kiezing van afgevaardigden en hunne plaats vervangers voor de algemeene vergadering. Als afgevaardigden werden gekozen de heeien Chr. Stassen, J, v. Ham eu M v. Beurden. Als hunne respectieve plaatsvervangers de heeren M, v. Nieuwstadt, H. de Bresser en J. de Bont. Daar niemand het woord nog verlangde, bedaukte de Voorzitter voor de trouwe op komst en spoorde de leden aan een volgenden keer weer trouw de vergadering te bezoeken en ook andereu aan te sporen geregeld de vergaderingen bij te wonen, waarna hij de byeenkomst sloot. Kon. Muz. Gezelschap >Euphonia De pauken door het Kon. Mnz. Gez. „Euphonia" aangekocht, zijn de vorige week gearriveerd, 't Zijn twee geheel nieuwe in strumenten, die door den heerL. v. Croimoirt directeur der Liedertafel, zullen geslagen worden. Het voorgestelde boetestelsel van eenige bestuursleden is in de vergadering van Maan dag door hét bestuur nog niet aangenomen Toren, Dinsdagmiddag is ook een 200 K Gr. zwaar en 5,5 M. lang kruis op den Ooster toren onzer nieuwe kerk geplaatst. Het werk liep zonder ongelukken vlot van stapel. De hij-chpaal is reeds naar beueden gelaten, daar op den Oostertoren geen haan wordt geplaatst. Er is nu nog eenige dagen voor de timmerlui werk aan het hooge gevaarte, waarna de leidekkers kunnen beginnen, die aan iederen toren met twee man ruim drie weken werk zullen hebben, Pluimvee-tentoonstelling. De heer M. v. Elshout heett Zondag 23 Febr, op de Pluimvee-tentoonstelling te Win- scholeu met een zwarten Minorca-haan d°n tweeden prijs behaald j voorwaar een mooi succes voor een amateur-kippenfokker 1 Branden. Verleden Zondag was er op een 3-tal plaatsen alhier een felle heidebrand. Nabij het „Huis ter Heide*, op „de Dreef* en in „de Moer.* Op al die plaatsen waren ijsbanen met een massa schaatsenryders. jjaald zeker waren die branden door hen 7esticht. Vooral de brand nabij het „Hnis ter Heide* was hevig en vernielde veel den nenplantsoen. Een streng toezicht der politie op deze plaatsen vooral des Zrndags was zeer ge- wenscht, Vechtpartij. Op den Uil had Zoudagavond omtrent half elf een hevige vechtpartij plaats, waarbij Jan v. d. L. een diepe wond op het hoofd werd geslagen met een ledige jeneverflesch. Deze heldendaad werd verricht door Fr. de W., de zwager van den getroffene. Plechtige H. Communie. Op 9 Maart a. s. (Passie-Zondag) zullen de kinderen in onze parochiën hunne plech tige H. Communie doeD, terwijl de kindeieu onder de 10 jaren, in de week tot de II. Tafel naderen. Het getal kinderen voor de plechtige H. Communie bedraagt te Kaatsheuvel omstreeks 90, in de par. Berkdijk 30 en te St. Joachimsraoer 3. Raadsvergadering. Donderdagmiddag ten 3 uur zal de raad onzer gemaente eene openbare vergadering houdeD. Heusden, 25 Fbruari 1913. Electro Cinema Minerva.*- De voorstellingen Zaterdag en Zondag gegeven in het „Wapen van Amsterdam", wisten dank zij het pracht-programma, waar vin telkens de scheepsramp van de „Titanic* de hoofdfilm was, zooveel bezoekers te trekken dat de ondernemers er Maandag nog een extrr-voorstelling hebben bijgevoegd, welke nogmaals voor een volle zaal ging. Een aar- dige attentie was het vau de Directie Maan dagmiddag de min- eu onvermogende school kinderen enkele aren gratis te doen profiteered Oudheden. OUDHEUSDEN, 21 Febr. Alhier is dooi zekeren H. bij het omgraven van groüd eer potje gevonden met twaalf goudstukken var velschillende grootte. De grootste is als eer rijksdaalder, de kleinste als een cent. Hei zijn alle prachtige stukken, waarvan d< meeste 1579 als jaarcijfer hebben. Doodslag te Oss. De Bossche rechtbank behandeldt heden de zaak tegen L. Schel landbou wer te Oss, die op 20 Decmber var het vorige jaar den landbouwer Var Heumen ernstig met een mes verwonddi tengevolge waarvan deze eenige dager daarna aan wondontsteking der lon^ overleed. De Echo van bet Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5