Nummer 19 Donderdag 6 Maart 1913 36 Jaargang. Tweede Blad. SEMJMMmi mm LANDBOUW. Provinciaal Nieuws. "laat UW ZEEP SUNLiGHT ZIJN7 De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de, ^uitsluitend Kali op de wei. Dat de weide bemest moet worden weet du zoo wat iedereen. En weinig landbouwers zijn nog zoo ouderwetsch. dat ze meenen, dat het gras en de kla ver der weiden geen voedsel noodig heeft. Vooral in de zandstreken van ons vaderland is het een vaste gewoonte om jaarlijks de weiden in den laten herfst of in den winter kaïniet en slak- kenmeel te geven. In de klei geeft men vaak in het voorjaar zoo vroeg mogelijk superphosphaat op de weiden. Verder wordt door velen in hef voorjaar een matige chilisalpeterbemesting gegeven. Maar ook op de klei hebben de weiden behoefte aan kali. Kali op kleigronden, het is in den laatsten tijd overtuigend bewezen door tal van proeven, dat het hoog noodig is, dat het in elk geval rendeert Grassen en klavers, vooral de laatste, gebruiken heel wat kali en waar nu voor tal van landbouwgewassen ge bleken is, dat kali ook op betere gron den in vele streken noodzakelijk is, is er geen enkele reden, om de kali op de wei uit te schakelen. Ook de weide heeft een volledige bemesting noodig, ook op de klei. Als kalibemesting op de klei kan met vrucht gebruikt worden het 40°/o kalizout, dat in 't begin van den winter tot een hoeveelheid van 200 a 300 K'G. per Hectare kan uitgestrooid worden. Het gras en de klaver begint reeds vroeg in het voorjaar te werken. De wortels moeten tot vorming van stengels reeds vroeg, b.v. omstreeks Februari het noodige voedsel in den bodem gereed vinden. Vandaar, dat het kalizout op zijn laatst in Januari moet uitgezaaid worden. Op het zand, waar men van 500 K.G. tot 1000 K.G. kaïniet geeft, wordt dit gewoonlijk reeds zeer vroeg, zelfs in December uitgezaaid. Het is merkwaardig, hoeveel een goed bemeste weide kan opleveren, hoeveel meer dan een niet of niet volledig be meste. En de boer, die zich de moeite zou willen getroosten, te berekenen, wat zulk een wei meer oplevert, zou zien, dat het aan de wei bestede geld veel voudig terugkomt. En wanneer zulk een weide later gescheurd wordt, levert zij in alle opzichten een pracht van bouw grond op. Waalwijk, 5 Maart 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gy In Waalwijk even goed en eren goedkoop kunt vinden. 3651 W. B. Waalwijk Vooruit slaat Neptunus met 3—2. Zondag j. 1. verrichte W.V. het kra nige werk een Westelijke 2e klasser de nederlaag toe te brengen. Neptunus moest n.l. met 32 punten voor geel zwart de vlag strijken. Bij het aanvangssignaal stellen beide elftallen zich met één invaller op. Het begin is voor W.V. dat direct stevig aanpakt en de Rotterdammers terug dringt. Het duurt dan ook niet lang of de keeper moet reeds handelend optre den. Neptunus weert zich echter geducht en gaat ook eens op verkenning uit, doch struikelt op de eenigzins onzeker spelende backs. Plotseling gaat de W.V. rechtervleugel er van door. Zeckendorf zet voor, Klerkx vangt den bal op, loopt nog om een Rotterdammer heen en doelpunt met een fraai schot Dit geeft moed in de W.V. gelederen. Weer vallen zij aan, maar middelerwijl heeft Neptunus zich hersteld en worden de geel zwarten teruggedrongen. De Rot terdammers komen meer en meer op dreef, doch ook Waalwijks verdedi ging is in orde Na een kort overwicht van Neptunus is het weer de beurt aan Waalwijk. Van der Werft passeert en kele tegenstanders en geeft het leder aan van Delft. Deze onderneemt een zeer snellen uitval en alhoewel door twee Rotterdammers gehinderd, doelpunt hij met een magnifique iaag schot 2—0. Het helaas weinig talrijke publiek, begint zich te roeren en onder lulde aanmoe digingen stormt W.V. weer naar voren waar Klerkx het genoegen smaakt nog maals het net te vinden, alzoo de stand op 30 brengend- Dit vindt Neptunus toch wel wat al te erg. Zij verandert eenigszins hare opstelling, wat tot ge volg heeft, dat zij nu sterker is. De Waalwijksche achterhoede laat echter niet met zich spelen, zoodat als rust aangekondigd wordt, de stand nog 3 0 is. Na de hervatting is Neptunus aan het woord. Zij werkt enorm om de eer te redden, wat haar na een kwartier spelens dan ook vrij onverwacht gelukt. Ónder- tusschèn heeft W.V. ook verscheidene aanvallen ondernomen, doch door on voldoende schieten, alles zonder resul- ïaat. De Rotterdammers zetten et alles op en werken enorm, terwijl zij door off-side zetten het spel trachten te for- ceeren. Bij een der Neptunus aanvallen, krijgt Van der Werft" binnen de beruchte lijnen het leder tegen zijn hand, wat een strafschop ten gevolge heeft, waar uit Rotterdam ten tweede male scoort. Alhoewel beide partijen enorm zwoegen om de score te verhoogen komt in den stand geen verandering meer zoodat W.V. schitterend haar Ingeslagen record gehandhaafd beeft De wedstrijd, die door den Heer E. M. Wiersema op correcte wijze geleid werd, is voor W.V. een zeer goede oefening geweest. Zondag a.s. staat weer een inter- ressante strijd op het programma. Dord recht een zeer sterke 2e klasser, waar van Waalwijk verleden jaar op den beker wedstrijd met 42 verloor zal aan W. V. een bezoek brengen. Uitslagen van Zondag j.l. Wilhelmina IIIDen Berg 3- 7 Willem II 2Eindhoven 1 2 Kiezers. Voor plaatsing op de nieuwe Kie zerslijst hebben zich in onze gemeente niet minder dan 160 personen aange meld. Politiezaken. Gisteren stond de z.g. >Schippersmijn« in rep en roer. Twee bewoners, een man cn een vrouw hadden ruzie, die zoo hoog liep, dat tot daadwerkelijkhe den werd overgegaan. De man koos als wapen een schop, de vrouw een bezem. Er werd danig op los gehamerd. Ter overtuiging, hoe ze elkander bewerkt hadden, begaven beiden zich persoonlijk naar 't politie bureau, om elkander aan te klagen en waar proces verbaal werd opgemaakt. Naar wij vernemen is tegen de jongens, die onlangs op den Capelschen dijk een meisje uit Waalwijk aanrandden, door de rechtbank te 's Bosch geëlscht voor den een 1 jaar gevangenisstraf en voor den ander opzending naar eene tuchtschool tot 21 jarigen leeftijdde derde is vrijgesproken. Ongeval. Hedenmorgen had de werkman Wil genburg uit Sprang, sedert Maandag 1.1. werkzaam bij de firma Timmermans van Turenhout alhier, het ongeluk met z'n rechterhand onder de stanz-machine te geraken, met het gevolg dat deze hand ernstig werd gekwetst, nl. een zijner vingers werd bijna totaal afgesneden. Dr. van Gils verleende direct heel kundige hulp. Verliezing Provinciale Staten. Voor zoover bekend, is de uitslag van de gehouden stemming in de ver schillende afdeeling van de R.K. Kies- vereeniging, district Tilburg, dat zijn uitgebracht op de heeren Mr. P. M. Arts, 196 stemmen, G. R. M. Raupp 108, Mr. J. Van de Mortel 95, Rud. Diepen 92, Fr. Verbuut 20 stemmen. Hieraan moeten nog worden toegevoegd het getal stemmen uit Moer gestel, Cromvoirt en Liempde. BAARDWIJK. Toen de heer C. van Gel- deren alhier in den nacht van Maandag op Dinsdag als naar gewoonte's nachts met zijn fiets naar Heuedeu wilde rijden om aldaar op de boot naar Rotterdam te stappen, ont moette hij op zijn werf een bekend persoon, die aanstoads de vlucht nam, ondanks htt herige stormweer zag hij eenige huizen ver der een ander eveneens bekend persoon de w^cht bonden. Van G. wekte aanetouds zijn knecht en broeder die zouden blijven waken. Niet zoodra was van G; weggereden of wederom verscheen de man op de werf. De knecht, deukende dat het de bloeder was van C. v. G. liet hem zijn gang gaan en tot hem naderen. Toen de inbreker merkten dat men de wacht hield, poetste hij echter de plaat zonder zijn slag te hebben kunnen slaan, maar ook zonder dat de wachthouder bem gelegenheid gaf zijn plan te volvoeren en hem dan te knippen. Van het geval is bij het hoofd der politie aangifte gedaan. HERPT, 4 Maart. Op veld en akker is met deze weergesteldheid allerwege weer leven en vertier gekomen. De werk zaamheden om de akkers toe te bereiden zijn begonnen en enkele landerijen, die in 't najaar niet in gereedheid konden worden gebracht, worden nu voor den zaai nog gereed gemaakt. In het aanplakbord alhier kan men o.m., lezenTe koop puike zaaihaver voor 500 gulden de 50 K. G. Dat is eerst dure haver of..... 't moet een stel- fout zijn van den schrijver der publicatie. SPRANG. Vrijdagmiddag 4- uur zal gelegenheid zijn tot het inenten der pokken in de O. L. School alhier. CAPELLE. By den schoenfabrikant H. K. alhier ontstond een begin van brand iu de machinekamer, doordat de benzinelamp vuur vatte. Door de knechts kon het vuur nog tijdig gebluscht worden. WASPIK, 4 Maart. Heden had alhier de plechtige begrafenis plaats van den HoogEerw. Heer J. Wijnen, oud-deken van 't dekenaat Geertruidenberg cn pastoor van Waspik. 30 jaar stond de overledene aan'i hoofd van genoemd dekenaat en 32 jaar als herder dezer parochie. Hij onderscheidde zich vooral door zijne groote eenvoudigheid en strikte onpartijdigheid. Ondanks zijn diepe wetenschappelijke ontwikkeling, of wellicht juist hierdoor, was zijn leven een toonbeeld van eenvoud slechts weinigen hebben minder behoefte dan Zijn HoogEerw. had. Zijn onpartijdigheid deed hem al zijne parochianen gelijkelijk behandelenvoor hem was er geen verschil tusschen rijk of arm. Hij was eeu trouw herder, wiens waakzaamheid nooit verflauwde. Hedenmorgen hebben zijne parochianen hem in gijn laatste rustplaats nedergelegd. Na eene solemneele Requiem-Mis, opge dragen door den HoogEerw. Heer Deken van Raamtdonksveer, die ook na de Mis een korte levensschets gaf van den H.Eerw. overledene eu het voortdurend gebed der eeloovigeu voor hem verzocht, droegen de Viocentianen hem grafwaarts. Een lange rioet van Eerw. Heeren Geestelijken, familieleden, de Eerw. Zusters, Heeren Kerkmeesters, Burgemeester en Wethouders, Leden van den Gemeenteraad, Onderwijzers, Besturen en deputaties van H. Familie, St. Bartholomew, Armbestuur, enz. enz. volgde de lijkbaar, terwijl honderden zich op het kerkhof hadden opgesteld om bij deze treurige plechtigheid tegenwoordig te zijn. Moge intus8chen de HoogEerw. Heer Wijnen reeds het loon ontvangen hebben, dat God bereidt voor zijne goede en getrouwe dienstknechten. 1.1. Zondag kwam Brabantia alhier in de seriewedstrijden te Dongen uit tegen Noad van Tilburg. Brabantia won deze match met 2—-1. Zondag 9 Maart zullen de beslissende wedstrijden plaats hebben. RAAMSDONK(Dorp), 4 Maart. De leve- ring van chili is aangenomen door Gebrs, Klijn te Drunen it f 14,48 eerste termijn en f 14,48 tweede termijn. Bij het stuksnijden van een schoen veter verwondde J. Fijneman zich Zondag avond het oog zoo hevig met de punt van mes, d.t dr. Smits halp moest ïetleeoen.stu(iie> bfgefen naar de atoomzoi,elf»briek RAAMSDONKSVEER, 4 Maart. De niet kaasmakery te 8t. Nicolaasga (Friesland), heeren J. P. Elemans en M. van Sprang zijn herbenoemd resp. tot voorzitter en le commissaris vau de onderlinge vereeniging tpt verzekering van varkens alhier. De re kening van den penningmeester W. van R»amsdonk sloot met een batig saldo van f301. GEERTRUIDENBERG, 4 Mrt. Wilhel mina IIIDen Berg 27. De Spartanen hebben zich ook dezen keer niet laten ver schalken, zij hebben ^ilbelmiua met flinke cijfers er onder gehouden. En toch maar neen, laten we tevreden zijn met den uitslag. Voorzeker, de beide tegenpunteu die gemaakt werden, waren er niet geweest indien de Sparta-verdediging elkaar begrepen had, maar whet beste paard struikelt wel eens" zegt het bekende spreekwoord. Zondag a.s. nog maar eens flink oefeneD, want tegen „Dosko'' zal beslist geen stap verkeerd g6daan mogen wordeD. Als om ruim twee uur scheidsrechter Seegers vau Tiel beginnen blaast, is Sparta volledig, bij Wilhelmina zien we veel on bekenden, wat den Spartanen den schrik om het hart doet slaan. Immers het kam pioenschap van de afdeeling A kan van dezen wedstrijd afhaugan, en zou Wilhelmina thans de nederlaag, geleden in Den Berg met 9-0, willen wreken We zijn er niet gerust op. De captain van Den Bosch wint den opgooi en verkiest eerst tegen den vrij sterken wind, die van doel tot doel staat, in te spelen, zoodat Markx het leder aan het rollen brengt. Dadelijk valt het kanarie-vijftal flink aan, maar de Sparta-verdediging is op haar post en stelt de voorlinie der rood-witten aan het werk. Hier wil het in 't begin niet erg vlotteD, in 't veld wordt goed sameugespeeld, maar voor doel zyn de heeren hunne hoofden kwijt. Het duurt ruim tien minuten, eer Markx er in slaagt met een fraaien kopbal zijn vereeniging de leiding te bezorgen, 0-1. Sparta blijft de overhand behouden en voor het spel een half uur oud is, heeft Markx, du eens koppend en dan weer eens zuiver schietend, den stand geleidelijk tot 04 opgevoerd. Dan blijft Stal der traditie ge trouw en kogelt nummer 6 in 't net, waarna bet spoedig rusten is. Vermelding verdient nog een kopbal van Bas tegen de lat eu een keihard schot van Jos tegen het zijnet. Nadat ongeveer een kwartier gevischt is naar den bal, die in het kanaal achter het veld getrapt was, geeft de scheidsrechter weder het sein tot beginnen. Wilhelmina heeft haar elftal gewijzigd, wat een goede verbetering blijkt te zijn. Van den aftrap af krijgt Smits twee moeilijke schoten achter elkaar te stoppen, wat bij naar behooren doet. Thans is het spel meer verdeeld, beide doelen worden om beurten bezocht. Onverwacht krijgt Smits den bal huppelende van links, hij denkt hem nog weg te kun- uen werken, maar de gladheid van het leder speelt hem parten en de stand is 15 Hierna zorgt v. Dijk voor nummer ze9, terwijl Markx even daarna juist over de lat schiet. Dan is de beurt weer aan de thuis, spelende club, wanneer een voorzet van rechts via van Mark's voet tusschen de palen ver dwijnt, 26. Nu is het gedaan met Wil helmina, het wedt een bekogeling van haar heiligdom eindelijk slaagt Jos er io, den s'and op 2 7 te brengeD. De Spartanen blijven volhouden, doch zijn iu deze periode onfortuinlijk, daar een schot van Bas door de lal en één van Markx door den paal weder het veld ingestuurd wordt. Als de scheidsrechter tot aller genoegen het einde aankondigt, is Sparta twee punten njkcr, terwijl het Wilhelmina nog niet gelukt is, slechts één wedstrijd te winnen. Zal ze pDosko^ met een nederlaag naar huis toe sturen We hopen, doch we vreezen. Bij Wilhelmina warea de keeper, achter back en rechtshalf de besten, terwijl by Sparta Markx nummer ééo genoemd ma; worden, Bas volgt vandaag als nummer twee. De vooriinie had de fout te ver van haar verdediging af te gaan staan, zoodat de ballen tegen wind niet altijd het gewenschte resultaat opleverden de verdediging speelde onzeker, werkten de zenuwen misschien RAAMSDONKSVEER, 4 Maart. Tot predikant der Gereformeerde gemeente alhier is beroepen de WelEerw. heer Ds. Pernis van Heerjansdam. CAPELLE. Gieterenavond wetden aan 't station Kaateheuvel-Capelle, twee personen, naar wij vernemen afkomstig oit Besoijen, op heete.daad door 't stationspersoneel be trapt op 't stelen van steenkool. Proces-verbaal is opgemaakt. LUTTELHERPT, 4 Maart. De jongenheer H. van Eggelen, werkzaam als volontair op de sloomzuivelfabriek „Sf. Isidorus" alhier, heeft zich ter verdere voortzetting zyDtr DIJ8SEN. De raad dezer gemeente zal op van v. D. verliet, liet juist het plafond los en kwam omlaag. Evenzoo hadden de hnis- genooten zich precies naar binnen begeven, zoodat bet gehcele ongeval met eenige raa- terieële rchade afliep en natuurlijk een boel bekijks. Kaatsheuvel, 4 Maart 1913. Diocesane Ziekenfonds. Zondag hield de Diocesane Ziekenfonds bij den heer A. A. Sooeren om half twaalf een algemeene vergadering. De Voorzitter opende de vergadering en heette de leden welkom. De Secretaris gaf een verslag over den stand vaa het fonds over 1912, Hieruit bleek dat in de 1ste Afdeeling de ontvangsten waren 988,187s gW. De uitgaven 548.82. Aldus het batig saldo 884,867» gld. Iu de tweede afdeeling waren de ont vangsten f 1080,89. De uitgaven f461,92. Aldus een batig saldo van 618,97 gld. Met de bezittingen op 81 Dec. 1911, die 1840,997» gld. waren, was de totaal bezittiugen op 81 Dec. 1912 fl 1959,967». De Voorzitter dankte den Secretaris voor zijn naawkrurig verslag en deelde verder nog mede, wat reeds de convocatie biljetten vermeldden, dat liet Bestuur besloten had om in zijn geheel af te treden. Daar sommigen dachten dat bet de bedoeling van de bestuursleden was op deze vergade- ring reeds af te treden, deelde de Voorzitter mede dat dit niet in bun plan had gelegen, maar dat bij het alleen nn reeds meedeelde en bij de agenda had laten drukken om de leden in de gelegenheid te stellen over de keuze van een nieuw bestuur ernstig na te denkeD. Een paar andere vragen door de leden gesteld, weiden door den Voorzitter op be. vredigende wijze beantwoord. Kon. Muziekgezelschap tEuphonia By de Maandag gehouden repetitie kwam het boetenstelsel weer ter sprake. Het bestuur machtigde de leden ouder zich een commissie te kiezen die de boete int en in overleg met de werkende leden, daarover kan beschikken. Voor dat tot de keuze werd overgegaan stelde het bestuur voor om langdurig stem. msn te voorkomen, die drie leden voor ge kozen te beschouwen die reeds by de eerste stemming de meeste stemmen op zich zouden vereenigeo. Dit waren de heeren J. van Amelsfoort, M. v. Nieuwstadt en P. Schelle- kens, die verklaarden hunne benoeming te. zullen aanvaarden. De heer M. v. Nieuwstadt vroeg hierop -het woord en vroeg aau de leden hun steun in de moeilijke, critieke arbeid die hun werd opgelegd. Hij hoopte en was overtuigd, dat hij dieu steun van hen zou krijgen en twyfelde er dan verder niet. aan of bet ingevoerde stelsel zou tot bloei van ,/Euphonia" en tot trouw bezoek der repetitiëa genomen zijn. De functiëa zulleo door de drie commissie leden onderling verdeeld worden. Gouden Bruiloft. Ook in de wijk //Den Hil* alhier krijgen we een gouden bruiloft. Op 8 Oct. zullen Job. van Dongen en Ecbtgenoote hun gouden bruiloft vieren. Er heeft zich reeds een commissie gevormd be staande uit de He6ren Jos. van Wezenbeek J. van Hal, Job. v. d. Lonw, Corn. Lee mans en A. v. Berkel. Elke week wordt bij de buurtbewoners een collecte gehouden, ten einde bet feest zoo luisterrijk mogelijk te kunnen vieren en waaraan de meest moge- lijken zorg zal worden besteed. Fabrieks-ongeval De omtrent 22-jarige C. M. werkzaam op de stoomschoenfabriek van den Heer Th. van Dordmond-Pennock, geraakte met zijn hand onder de naald van het doornaaimachine (snelnaaio/,) Tot tweemaal toe drong de Echo van r IIai_

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5